Vrijdag 17" Maart 1944 No. 6386 voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Voedingsgewassen in eigen tuin Buitenlandsch Overzicht Buitenland VERD Ü1STEREN Officiëele Landbouwmededeelingen Land- en Tuinbouw Distributie mededeelingen VAN ALT UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN INT. TEL. 19, POSTREK. 61525 HELDENGEDENKDAG IN DUITSCHLAND. Kameraden in Overheidsdienst. voor de Provincie Noord-Brabant VAREN, DAT IS LEVEN! Dit blad verschijnt Vrijdagmiddag Algemeen Redacteur: J. H. ROZA - HEUSDEN NIEUWSBLAD Abonnementsprijsper 3 maanden franco per post beschikt f 1.30 Bij onze agenten 11 cent per week Advertentiën24 m.M. f 1.32; elke m.M. meer 51 1 cent Advertentiën worden tot Vrijdag morgen 9 uur ingewacht Het is nog steeds het Zuiden van het "Oostelijk front dat het meest de aandacht vraagt. De Sovjets vallen daar met een groote overmacht aan materiaal en manschappen aan. In de penetratiegebieden ten Zuidwes ten van Kpiwoi-kog, ten Zuidwesten van Oeman en in het gebied ten Oosten van Tarnopol werden aanvalstoppen der bolsjewisten opgevangen, nadat een vrij groot aanntal vijandelijke pantserwagens was stukgeschoten. Tusschen den benedenloop van den Dnjepr en Tarnopol duurt de zware strijd met sterke Sovjet-Russische strijd krachten voort. Talrijke vijandelijke aan vallen werden afgeslagen. Pogingen van bolsjewistische aanvalsspitsen om ten Zuidwesten van Oeman den Boeg over te trekken, werden verijdeld. Een in Tarnapol binnengedrongen vij andelijk regiment werd in felle straat gevechten in de pan gehakt. Bij de voortzetting van hun vergeef- sche aanvallen ten Noordwesten van Newel, in het gebied van Ostrof en aan het Narwafront leden de bolsjewis ten weer zware verliezen. Eigen tegen aanvallen ten Zu.dwesten van Narwa hadden een succesvol verloop. In de Finsche golf beschoten Duitsche tor pedojagers op het schiereiland Mager- burg Sovjetstellingen en aanvoerwegen met goede uitwerking. Tn Italië kwam het bij levendige verkennings- en stoottroepactiviteit aan weerszijden niet tot gevechtshandelingen van beteekenis. Het vuur van onze vèr- dragende artillerie veroorzaakte hevi ge ontploffingen en uitgebreide bran den op de vijandelijke landingsplaatsen in het gebied Anzio-Nettuno. Britsche bommenwerpers en torpe dovliegtuigen vielen op 12 Maart in de Spaansche territoriale wateren voor den mond van de Ebro het Duitsche s.s. „Kilissi" aan. Het schip geraakte in brand en, ging verloren. Eenige Britsche stoorvliegtuigen lie ten van, Zondag op Maandag bommen vallen op plaatsen, in West-Duitschland Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen, doe len aan, de Zuidkust van Engeland aan. Op 11 Maart vielen Amerikaansche formaties bommenwerpers de steden Pa dua, Florence en, Toulon aan. In hevige luchtgevechten en door marineluchtdoel- geschut verloor de vijand bij deze aan vallen 30 vliegtuigen,, waarvan 11 door Italiaansche jagers. Slagvliegtuigen plaatsten, treffers op de havenwerken van Anzio en bescha digden een, vijandelijk transportschip van 2000 brt. ernstig. De Amerikaansche minister van Bui- tenlandsche Zaken, Huil, heeft Vrijdag medegedeeld, aldus meldt de Britsche berichtendienst, dat Eire het verzoek der Ver. tSaten de consulaire en diplo matieke vertegenwoordigers van, de spdl- mogendheden. uit Ierland te verwijderen, van de hand heeft gewezen. Een desbetreffend verzoek werd op 21 Febr. door den Amerikaan,schen ge zant te Dublin aan den Ierschen mi- nister-president De Valera overhandigd. De Valera heeft den gezant onmid dellijk medegedeeld, dat de lersche re geering onmogelijk kon voldoen aan het in de nota voorkomende verzoek, omdat anders de „eerste stap" in, de richting van den, oorlog gezet zou zijn. Namens de Britsche regeering is aan den Ierschen minister-president de Va lera een nota overhandigd, die volgens den Britschen berichtendienst den vol genden, inhoud heeft: „De eisch van de Ver. tS. tot het sluiten van de Duitsche en Japansche diplomatieke en consulaire bureaux in Eire is gesteld met volledige overeen stemming van .de Britsche regeering, die dit initiatief van ganscher harte toejuicht." t^et Engelsche ministerie van binnen- lanndsche zaken heeft, naar de Britsche berichtendienst .meldt, bekend gemaakt, dat met zekere uitzonderingen ieder reizigersverkeer tusschen Groot- Brittannië eenerzijds en Noord-Ierland en Eire anderzijds „om militaire rede nen" opgeheven is moeten worden. Zelfs de lersche arbeiders mogen riïet met ^erlof naar huis. Volgens een bericht uit Washington verwacht men in diplomatieke kringen aldaar, dat de Vereenigde Staten econo mische maatregelen zullen, nemen tegen Eire. Maandag heeft, naar de Britsche be richtendienst meldt, de Australische mi nister-president verklaard, dat Australië geweigerd heeft op verzoek van Ierland tusschenbeide te komen, ten einde te bewerken, dat de Amerikaansche nota zou worden ingetrokken. ROME WEER AANGEVALLEN. Rome is op 14 Maart opnieuw door Amerikaansche bommenwerpers aange vallen. De formaties, die in verschei dene golven vlogen, wierpen talrijke brisantbommen op de woonwijken in het Oosten en Noord-Oosten van de Eeuwige Stad. Totdus ver wordt melding gemaakt van groote schade aan gebou wen en van aanzienlijke verliezen onder de burgerbevolking. Talrijke slachtoffers liggen onder de puinhoopen van de verwoeste gebou wen. portvliegtuig de „Gigant" en ten deele uit nieuwe types vliegtuigen met dub belen romp. De bommenlast, welke zij kunnen meevoeren is zeer groot. Nader wordt nog medegedeeld, dat de boven Londen neergeworpen bommen met mo derne explosieve stoffen geladen waren die een achtvoudige uitwerking in ver houding tot de vroeger gebruikte la dingen hebben. Het kaliber der bommen is niet veranderd. UITGEWEKEN POOLSCHE REGEE RING NAAR EGYPTE? Istanboel, 11 Maart (D.N.B.). Naar gemeld wordt heeft de Engel sche regeering zich tot de Egyptische regeering gewend en medegdeeld, dat zij voornemens is de uitgeweken Pool- sche regeering te Londen naar Egypte over te brengen. De Egyptische regee ring heeft op dit verzoek een bevesti gend antwoord gegeven. Van 12 t.m. 18 Mrt. Begin 18.45 uur. Einde 6.45 uur. Van 19 t.m. 25 Mrt. Begin 19 uur. Einde 6.30 uur. DE STRIJD OP BOUGAINVILLE. Tokio, 13 Maart. (D.N.B.) Japansche strijdkrachten op 'teiland Bougainville vernauwen voortdurend, naar Domei meldt, den omsingelingsring om de vijandelijke stellingen op Tor> kina uit verschillende richtingen. Op 12 Maart heeft een Japansche formatie, die langs den weg ten N.W. van het vij andelijke vliegveld no. 3 oprukte, een strategisch belangrijke vijandelijke stel ling genomen. Deze formatie rukt thans in Zuidelijke richting op. y De omsingelingsring van Tsjerkassy doorbroken. Een pantserdivisie kwam van buiten af de ingesloten kameraden te hulp. De eerste gaten zijn in den Bolsjewistischen omsingelingsring geslagen. In onafgebroken rijen trekken de bevrijde grenadiers door de bressen. De dikke sneeuwmassa's uitgestrekte strooken moeras en de modder bemoeilijkten de hevige ge vechten en stelden de zwaarste lichamelijke eischen hh PK Jarolim/O/H/P m LONDEN ZONDER KOLEN. LlSsabon, 13 Maart (C.D.) Naar het Spaansche blad „Ya" van zijn Engelsehen correspondent verneemt, zit Lenden tengevolge van de Engel sche mijnwerkersstaking in Wales, reeds sedert Donderdag 9 Maart j.l. zonder steenkolen. DE VERLIEZEN DER V. S. Tokio, 13 Maart. (D.N.B. Het inlichtingenbureau maakt offici eel bekend, dat de verliezen der Ver. Staten sedert het uitbreken van den oorlog in totaal 276.805 man bedragen, waarvan 181.944 bij de marine, 52.800 bij de landstrijdkrachten,, 19.218 bij het luchtwapen en 22.843 bij de gevangenen. NIEUWE VLIEGTUIGEN BOVEN LONDEN. Berlijn, 14 Maart (A.N.P.). Na eerst thans in Duitsche stafkrin gen bekend gemaakt wordt, hebben aan de laatste aanvallen, op Londen nieuwe Duitsche bommennwerpers deelgenomen. Het zijn 4- en 6-motorige machines, die, dank zij de groote elasticiteit hunner motorkracht, tot zeer verrassennde ma noeuvres in staat zijn. Zij kunnen zeer snel stijgen, waardoor zij de luchtdoel artillerie betrekkelijk snel kunnen ont wijken. Ten deele bestaan deze machi nes uit variaties op het groote trans DR. HENDRIK WILLEM VAN LOON OVERLEDEN. Bern, 13 Maart (D.N.B.). Volgens een bericht van United Press hit New-York is dr. Hendrik Willem van Loon in den leeftijd van 62 jaar tengevolge van een beroerte overleden. H. W. van Loon werd op 14 Jan. 1882 te Rotterdam geboren. BETREKKINGEN TUSSCHEN SOVJETS EN BADOGLIO? Volgens den Engelschen nieuwsdienst verluidt in Napels, dat in de naaste toekomst bet aanknoopen der diploma tieke betrekkingen verwacht kan wor den tusschen de Sovjet-Unie en de re- §ee r i n g- B adog lio. AANVAL OP TOULON. De Franscbe stad Toulon is Zater dag door Anglo-Amerikaansche bommen werpers aangevallen, die heviger was dan de aanval in November, toen hon derden menschen om het leven kwamen. Het bombardement duurde een kwartier. De bommen kwamen over een groote uitgestrektheid terecht. 120 gebouwen verscheiden kerken en monumenten, be nevens een moederhuis werden getroffen of vernield. Geen enkele wijk van de stad werd gespaard. De inwoners van Toulon hadden juist den tijd de schuil plaatsen te bereiken,, zoodat het aantal slachtoffers minder groot is dan, aan vankelijk werd gevreesd.. Het aantal ge wonden dat in de ziekenhuizen moest worden opgenomen bedraagt ruim 200. ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN SPANJE, ENGELAND EN DE V. ST. Madrid, 13 Maart (D.N.B.). Het Spaansche ministerie van Buiten- landsche Zaken heeft hedenmiddag aan de pers een verklaring overhandigd van den volgenden inhoud „Persbureaux van verschillende lan den speculeeren in deze dagen herhaal delijk op het beweerde verloop van de onderhandelingen die gevoerd worden tusschen Spanje, Engeland en de Ver. Staten. De Spaansche regeering ziet zich genoodzaakt, op te komen tegen deze propaganda, die uitsluitend ten doel moet hebben, de gewenschte klaarheid van atmosfeer, waarin onderhandeld wordt te vertroebelen. Zooals tot de diplomatieke gewoon ten behoort, kan en mag alleen aan offi cieuze mededeelingen der aan de onder handelingen deelnemende regeeringen geloof gehecht worden. Zoolang de on derhandelingen evenwel nog aan den gang zijn, en nog riïet tot een overeen komst geleid hebben kan van de regee ringen niet verwacht worden, dat zij den sluier der vertrouwelijkheid oplich ten. Alle berichten over een zoo om vangrijk thema, waarover het bij de Spaansch-Anglo-Amerikaansche bespre kingen gaat moeten derhalve met de grootste voorzichtigheid worden behan deld". SCHERPE STRIJD TEGEN KERK EN KLOOSTERS. Naar Stefani meldt, heeft de re- publikeinsche nationale garde tijdens een groote zuiveringsactie in Ligurïë bij het hoofd eener bende een document ge vonden, waarin de vertegenwoordiger van ïjp regeering te Moskou bij de commissie te Algiers, Wysinski, alge- meene aanwijzingen geeft aan de ver schillende bendegreepen. Zoo wordt hier onder meer bevel gegeven een lijst op te stellen van de in kloosters en. kerken gevonden waarde volle voorwerpen en deze als publiek eigendom te beschouwen en den strijd tegen kerk en geestelijkheid met alle scherpte te voeren. Alle priesters, die zich hierbij te weer mochten stellen, moeten onmiddellijk uit den weg ge ruimd worden. ENGELANDS GEBOORTECIJFER LOOPT TERUG. In een beschouwing maakt „Daily Te legraph" er opmerkzaam op, dat aan den vooravond van een uer grootste mi litaire beslissingen der wereldgeschiede nis een, Britsche regeeringscommissie een onderzoek heeft ingesteld naar de oor zaken van, het Engelsche geboortecijfer. Het blad constateert, dat tusschen. bei de gebeurtenissen een diepere samen hang bestaat daar beide het zijn of niet- zijn van het Britsche volk moeten bepa len. Mocht het niet lukken het geboorte cijfer boven het peil van. de laatste tijen vredesjaren te deen uitstijgen, dan zou Engeland onherroepelijk afglijden naar de positie van een tweede- of der- de-rangs mogendheid. De vertwijfelde inspanning, om zooveel mogelijk men- schenmateriaal te mobiliseeren, die men thans aanschouwt, acht dit blad een les, die nimmer mag worden vergeten. MOSKOU HERSTELT BETREKKIN GEN MET BADOGLIO. "Napels, 13 Maart (D.N.B.). Alhier is Maandagavond officieel me degedeeld, dat de diplomatieke betrek kingen, tusschen de Sovjet-Unie en de regeering-Badoglio met een gelijktijdige uitwisseling van, ambassadeurs zijn her steld. Bij deze gelegenheid heeft Ba doglio Maandag aan Stalin een dank en felicitatietelegram gezonden. De Britsche berichtendienst verklaart; dat na de te Napels gepubliceerde ver klaring Sovjet-Rusland het eerste land is, dat door een ambassadeur bij de regeering-Badoglio vertegenwoordigd is. Tot dusver bestond de vertegenwoordi ging der geallieereden bij Badoglio in het medelidmaatschap van de geallieer de adviseerende commissie. Het verzoek van de regeering van Badoglio tot herstel van de diplomatieke betrekkingen, zou, volgens den Britschen berichtendienst gelijktijdig gericht zijn tot Groot-Brittannië en de Ver. tSaten. De Amerikaansche berichtendienst heeft daarentegen, gemeld, dat het Ame rikaansche Ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat Badoglio den Vereenigden Staten niet heeft ver zocht zijn regime te erkennen. Ter .gelegenheid van. den heldenge denkdag van het vijfde oorlogsjaar heeft Groot-Admiraal Dönitz, de opperbevel hebber van de Duitsche marine, in een plechtige herdenking van de Groot-Duit- sche radio het woord gevoerd. - *Voor de vijfde maal, zoo begon de groot-admiraal, herdenken wij in dezen oorlog onze dooden, de gevallen helden, aian alle fronten, te land, op alle zeeën en in de lucht. Wij herdenken de ver moorde mannen, vrouwen en kinderen in ons vaderland, die de Iuchtterreur ons ontnomen heeft. Eerbiedig buigen wij het hoofd voor hun offer'en dragen wij hun verlies met fieren rouw. Thans weet elke Duitschfer, dat Duitschland staat in een meedoogenloo- zen strijd van de grootste hardheid en van den grootsten ernst. Dezen oorlog hebben onze tegenstanders ons opge- dwongen. Het Duitsche volk zal dezen strijd doorstaan dank zij de hardheid en de vastberadenheid van het Duitsche va derland. In de eenheid tusschen leiding, strijdend front en vaderland ligt de ge weldige kracht van het Duitsche volk. In deze eenheid is Duitschland onover winnelijk. Door d^ze onwrikbare hou ding, welke offers en, beproevingen de ze oorlog ook van het Duitsche volk nog mag eischen, zal Duitschland een Duitsche vrede veroveren, den vrede van een fier, door den nood aaneengesmeed volk met een nieuwe groote toekomst, in een ware nationale en socialistische ge meenschap. Derhalve, zoo besloot groot-admiraal Dönitz, kunnen wij heden onze gevallen heiden niet beter herdenken en hen niet beter eeren dan dat wij de eigen hoogste offervaardigheid willen geven aan de overwinning, in onwrikbaren tróuw jegens volk en Führer. Bij het eeregedenkteeken in de Rijks hoofdstad heeft groot-admiraal Dönitz een krans van den Führer neergelegd. Vertegenwoordigers van de weermacht, van xle Rijksregeering, van de Rijkslei ding der N.S.D.A.P. en van de weer- machtsonderdeelen woonden de plechtig heid bij. De Secretaris-Generaal van de NSB. deelt het volgende mede: Onder verwijzing naar het desbe treffende bevel van den Leider en mijn voorschriften no. 8 en 36, breng ik nogmaals met nadruk in herinnering, dat de leden en sympathiseerende leden der Beweging zonder uitzondering verplicht zijn voor de aanvaarding van een benoeming tot eenige betrekking in overheidsdienst anders dan op ar beidscontract, toestemming daartoe die nen te vragen aan het Hoofd der Secre tarie van Staat (Afd. VI, Beweging en Staat) Nassauplein 10 te 's-Graven- hage, onder duidelijke omschrijving van de te aanvaarden betrekking. Bovendien zijn, voortaan de leden en sympathiseerende leden der Beweging die een betrekking in overheidsdienst op arbeidscontract aanvaarden, ver plicht hiervan mededeeling te doen. aan bovenstaand adres. Dezelfde mededee- lingsplichtt rust in de navolgende ge vallen ook op hen, die bereids in over heidsdienst zijn en de bovenbedoelde toestemming reeds verkregen hebben.dan we) van eene aanstelling op arbeidscon tract reeds mededeeling deden a. bij bevordering; b. bij! wijziging van het dienstver band (arbeidscontract wordt gewijzigd ig tijdel ijken dan wel vasten dienst) c. bij verhuizing, zoowel binnen de gemeente als naar elders d. bij het verlaten van, den over heidsdienst. Terzake van een, en ander zijn de betrokkenen verplicht aan het Hoofd der Secretarie van Staat (Afd. VI, Be weging en, Staat) alle door hem gevraag de inlichtingen te geven. Niet nakomen, van deze verplichtingen kan tot ontslag als lid der Beweging aanleiding geven. Op de kameraden, die een lid der Beweging tot een. overheidsambt of be trekking als vorengenoemd willen be noemen, rust de verplichting er op toe te zien, dat aan de nakoming van boven genoemde verplichtingen door belang hebbenden, wordt voldaan. Levert in Uw eigen belang zooveel mogelijk melk aan de zuivelfabriek. Er wordt nog eens nadrukkelijk de aandacht der rundveehouders op geves tigd, dat de hoeveelheid in het thans loopende jaar te leveren rundvee uitein delijk afhankelijk zal worden gesteld van de geleverde hoeveelheid melk (bo- tervet), waarbij ook de melkleveringen die thans en in de eerstvolgende maan den plaats vinden, meetellen. Nu de melkproductie weer toeneemt is het dus zaak zooveel mogelijk melk aan de fabriek te leveren, want wie veel melk levert kan verlichting van zijn aanslag in de rundveelevering ver wachten wie weinig melk levert zal extra in de rundveelevering worden aangeslagen. Nu het niet meer mogelijk is, vee van derden aan te koopen om daarmee zijn leveringsplicht te voldoen, zal iedere veehouder, die zijn veestapel zoo goed mogelijk in stand wil houden ervoor dienen te zorgen, dat hij zooveel mogelijk melk levert. Schapenmarkten. Ten behoeve van degenen, die in af wachting van de beslissing op het door hen ingediende bezwaarschrift tegen de schapenlevering 1943, nog niet aan nun leveringsplicht voldaan hebben, zullen thans nog de volgende extra-schapen- markten worden ingelascht: te Helmond op Vrijdag 24 Maart, te Cuijk op Maan dag 27 Maart. Verder blijven de ge wone schapenmarkten gehandhaafd. Te gen personen, die op 30 Maart a.s. niet aan hun aanslag hebben voldaan, zullen onverwijld maatregelen worden genomen. Verzorging aardappelkuilen. Het blijkt ons, dat n.iet door alle aardappeltelers voldoende zorg wordt besteed aan hun. aardappelkuilen. Daar het niet steeds mogelijk is de aardap pelen overal even vlug af te nemen, moeten wij de telers op hun plicht wij zen om hun kuilen goed te verzorgen en, waar het noodig mocht blijken, deze om te zetten. Afrepelen van vlas. Reeds eerder werd bekendgemaakt, dat iedere vlasteler verplicht was om de geheele hoeveelheid ongerepeld stroovlas, welke hij voorhanden of in voorraad had, dan wel bij derden, opge slagen hield, vóór 1 Maart 1944 af te repelen, terwijl iedere stroovlashandelaar dit vóór 15 Februari had behooren te doen. Van deze verplichtingen is ont heffing verleend tot 1 April a.s. Het na dien tijd nog bij1 telers of handela- laren aanwezige ongere pelde stroovlas zaf eventueel door het Bedrijfschap ge heel voor rekening van belanghebbenden worden afgerepeld. Restanten winterzaaigranen. Restanten winterzaaigranen moeten ten spoedigste, doch in, ieder geval vóór 15 April a.s., worden ingeleverd. Hiervan zijn uitgezonderd de origineele granen, met dien verstande, dat de han delaar of teler zich tot den plbh. dient te wenden, met het verzoek, de in zijn bezit zijnde hoeveelheid te mogen, be houden. Er zal verder worden gecon troleerd, of de opgegeven hoeveelheid inderdaad origineel zaad is. Aanvragen voor landbouw werktuigen. Op verzoek van den Rijkslandbouw- consulent voor westelijk Noord-Brabant te Breda wordt ter kennis van belang hebbenden gebracht, dat aanvragen voor landbouwwerktuigen, welke vóór 1 Jan. 1943 zijn ingediend, vervallen zijn. Het indienen van een nieuwe aanvrage voor deze werktuigen is nutteloos, daar het beschikbare contingent geen toewijzing toelaat. De wnd. Voedselcomm. v. N.Br. TUINBOONEN, DOPERWTEN EN CAPUCIJNERS. Tuinboonen, doperwten en capucij- ners kunnen reeds in Maart in den vol len grond worden gezaaid. Om het kie '1 - Te land is er strijd, maar op de zee, Daar vecht er „de Geus" ook nu weer voor twee! Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar. Inlich tingen wor<|£n verstrekt door de Marineannahmstelle West für Germ. Frei- willige, Plompetorengracht 24, Utrecht, Het SS-Ersatzkommando/-Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Nebenstellen: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Groningen, Heerestraat 46; Enschede, Hengelosehestraat 30 en Heerlen, Saroleastraat 25 en door alle Hafen- en Ortskomman danturen in Nederland. men te bespoedigen pleegt men de zaden van deze peulvruchten voor het zaaien 1 a 2 etmalen in water te zetten. Ook kan men ze van Maart af wel als bewortelde planten uitplanten. Voor dit doel Iaat men de tuinboonen van Febru ari af in een broeibak of in een kistje onder een glasruit kiemen en wortels vormen. Door deze methode van het uit planten wordt de oogst wel 10 a 14 dagen vervroegd. Bij het zaaien of planten van tuinboo nen komen deze op de rij ongeveer 15 cm uit elkaar. De afstand der rijen moet minstens 50 a 60 cm bedragen. De vroegste en meest geteelde tuinboon is het ras Witkiem. Ter voorkoming van aantasting door zwarte luis worden in Mei, zoodra de onterste scheeden ge zet zijn, de toppen uit de tuinboon- planten weggenepen. Doperwten en capucijners kunnen op een onderlingen afstand van 3 a 4 cm in ondiepe geultjes worden gezaaid. Op dezen afstand kan men de jonge erwten- plantjes ook uitplanten. Bij het uitzaaien van doperwten of capucijners pleegt men ook wel op 10 cm afstand telkens 3 a 4 zaden bij elkaar te leggen. De af stand der rijen bedraagt voor de lage stamerwten of capucijners minstens 40 cm en voor de klimmende rassen ten minste 100 cm. Aanbevelenswaardige rassen van stamerwten verdienen de rassen vroege Lentedopper, Boordevol en Vlijmensche Krombek aanbeveling. Wil men capucijners telen, dan kieze men de lage grij/e gesp.kkelde stamca- pucijner of de Klimmende Amsterdam mer of de Blauwschokkers. EEN GEVREESDE VEEZIEKTE. Een typisch voorjaarsverschijnsel is de door veehouders zoo gevreesde kop- ziekte. Toch treedt ze ook wel op in andere jaargetijden. Vaak gaan de koei en er aan lijden als ze gebracht wor den op perceelen met door eenzijdig mesten met stikstof een geilen grasgroei, of op stal als men ze groote giften kuilgras, voederbieten of ook gedroogd gras verstrekt. Als men de oorzaak van de vermeende ziekte weet, zal men begrijpen, waarom ze juist in boven genoemde gevallen kan optreden. Men schrijft deze ziekte n.l. toe aan een ver keerde verhouding van de mineralen, welke voor de instandhouding van het lichaam noodig zijn, Deze mineralen zijn o.a. magnesium-, kalium-, natrium- en calciumverbindingen. Als nu door de voeding het gehalte aan een of meer van deze mineralen laag is en van an dere normaal of hoog, dan is het even wicht verbroken. Bij zoo'n verbroken evenwicht tusschen de mineralen in hef lichaam van het dier kan een lichte organische storing, b.v. een schrik, of tochtig worden of kouvatten of ver moeidheid, op zich zelf kwaaltjes van geringe beteekenis, de gevreesde kop- ziekte doen optreden, die meermalen den dood tot gevolg heeft. Nu ons vee meer dan in gewone 'tijden gevoed wordt 1 met mineraalarme voeders, zooals stroo, knollen en bieten, dreigt het gevaar voor kopziekte meer dan ooit. Indien men namelijk het voeder rants oen niet aanvult met samengestelde mineralen, die men nog wel verkrijgen kan en ze tevens de beschikking geeft over lik- steenen. Tevens moet men er op letten, dat men de rantsoenen van kuilvoeder ge droogd gras, knollen en bieten niet te hoog opvoert. AGRICOLA. BRANDSTOF VOOR HET VOLGEND JAAR. Van 2 tot en met 29 April- a.s. zul len de distributiediensten de brandstof- fenkaarten. T 405 voor het seizoen 1944- 1945 uitreiken. Bedoelde brandstoffen- kaarten worden uisluitend verstrekt aan personen, die de aanduiding „hoofd" op hun stamkaart hebben en het restant der voor het stookseizcen 1943-1944 uitge reikte kaart T 116, waarop alle niet aangewezen bonnen moeten voorkomen, kunnen inleveren. Tevens dient het aan vraagformulier MD 323-06 te worden medegebracht, nadat dit vooraf behoor lijk is ingevuld. Schippers en schippersknechten die nen. zich met het grijze en/of bevrach tingsboekje, waarin de aanteekening voorkomt van ogn bevrachtingscommis saris of diens agent, dat de schipper of schippersknecht al dan niet met zijn gezin aan boord woont, tot den distri- butiedienst van hun ligplaats te wen den. Genoemde bescheiden, alsmede de distributiestamkaarten en het restant van de T 116-kaart dienen zij aan den distri- butiedienst over te leggen. GENERATOR-TURFCOKES. Houders van machtigingen van gene- rator-turfcokes, waarop de afmeting 1/5 vermeld staat, kunnen deze van 1 Maart 1944 of bij de distributiediens ten inleveren tegen bonnen voor gene- rator-turfcokes, waarvan de strookjes 5/20 en 20/60 niet zijn verwijderd. Deze beide strookjes dienen, verticaal met inkt of anil ine potlood te zijn door gestreept. VOORTAAN SLECHTS EEN SOORT SHAGTABAK. Tot nog toe lieten, de omstandighe den het toe lichte en donkere shag- tabak en elk dezer beide soorten in twee kwaliteiten af te leveren. Het is noodzakelijk gebleken, hierin verandering te brengen. Van 1 Maart af zijn door de industrie slechts shag- tabak van één soort en één kwaliteit afgeleverd, zoodat in de winkels bin nenkort slechts één soort shagtabak te koop zal zijn.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 1