Vrijdag 31Maart 1944 voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaa. VAREN, DAf IS LEVEN! No. 6388 Buitenlandsch Overzicht Buitenland Officiëele Landbouwmededeelingen VAM ALTtHA UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN INT. TEL. 19, POSTREK. 61525 Doodvonnis voltrokken. voor de Provincie Noord-Brabant De Z-kaartenprocedure voor bedrijven op het gebied der voedselvoorziening. Hoe komt een volkstuinder aan de noodige voorlichting Dit blad verschijnt Vrijdagmiddag Algemeen Redacteur: J. H. ROZA - HEUSDEN NIEUWSBLAD Abonnements^jpl franco Bij on Hetgeen zich op het oogenblik in het Zuiden van het Sovjet-Russische front afspeelt, gaat ongetwijfeld in beteeke- nis ver uit boven de gevechten die aan het groote Sovjet-Russische offen sief tegen den Zuidelijken vleugel van het Duitsche front zijn voorafgegaan. Wat van Duitsche zijde bij den. aan vang van dit offensief reeds werd ver wacht. schijnt bewaarheid te worden: Het roode leger schijnt thans alles op alles te zetten om de Duitsche legergroep Zuid beslissend te verslaan. De krachts- spannfng, die het zich daartoe getroost is'geweldig en de overmacht, waarover het beschikt, volgens Duitsche verkla ringen op sommige punten overweldi gend. Drie legers stormen zonder ophou den op de Duitsche stellingen in en laten de verdedigers in dezen waarlijk gigantischen strijd geen oogenblik tot rust komen. Niet alken de omvang van den strijd verkent dezen meer dan gewone betee- kenis. doch ook het feit, dat hij thans tot de grenzen van het grondgebied der met Duitschland geallieerde staten is genaderd, hetgeen, uiteraard in deze lan den niet zonder invloed is gebleven. Als eerste heeft Hongarije zich reeds moe ten aanpassen aan de situatie die door het aan zijn. grenzen dreigende gevaar is ontstaan. En het lijkt waarschijnlijk dat ook in Roemenië nieuwe maatrege len zullen worden genomen. Men kan zeggen, dat het militaire verloop ook in politiek opzicht zijn invloed zal doen gelden. Berlijnsche kringen verwachten er in elk geval een versterking van de banden met de verbonden Zuid-Oost- Européesche staten van,. Uit de Duitsche berichten blijkt, dat het front nog steeds in beweging is en dat het scheppen van een evenwicht tusschen de Sovjet-Russische aanvallen en de Duitsche verdediging, iets waar in de Duitsche legerleiding zich bij voorgaande offensieven van het roode leger steeds een meester heeft getoond' nog niet op alk plaatsen gelukt is. al heeft men daarentegen het tempo van den opmarsch der Sovjet-Russen, voor al aan den Benedenloop van den Boeg d.w.z. op den Oostelijken vleugel van het uitgestrekte slagveld, aanmerkelijk kunnen vertragen. De ernst van den toestand wordt dan ook in militaire krin gen alhier niet verheeld. Het critiekste punt van. het front is op het oogenblik wel daar waar het tweede Sovjet-Russische Oekraine-leger onder maarschalk Konieuw, na tusschen Mogilew-Podolsk en Jampol de Dnjestr te hebben overschreden, in Zuidelijke richting tot voorbij Balti (Bieltzy) is opgerukt en thans aan de spoorlijn naar de Roemeensche -stad Jassy staat. Het is thans de Proeth genaderd. De rivier die tot 22 Juni 1941 de grens van Roemenië vormde en. vanwaar destijds het Duitsche offensief tegen de Sovjet- Unie is begonnen. Voor Roemenië betee- kent dit, dat de vijand thans aan zijn poorten staat. De snelheid, waarmede Koniew naar het Zuiden oprukt, vormt ongetwijfeld een gevaar voor de Duitsche en Roe meensche troepen, die nog aan den be nedenloop van de Boeg stand houden. Deze zijn op den Westelijken oever van de Boeg teruggetrokken.. Behalve in het gebied van de marinebassis Nikola- jew, dat een bruggehoofd op den an deren oever vormt en inmiddels in de onmiddelijke nabijheid van het front is komen te liggen. Zij hebben zich tot dusver met succes kunnen weren tegen pogingen van strijdkrachten van het derde Oekrainsche leger onder maarschalk Ma- Wnofsky, na overschrijding van de Boeg fh Zuidelijke richting door te stooten naar Odessa om zoodoende den verde digers aan de monding van deze rivier in den rug te komen. Een grooter gevaar voor hen vormt wellicht de Sovjet-Rus sische opmarsch in de richting van Jasy. waardoor, indien hij niet tot staan wordt "gebracht de Duitsche en Roemeensche troepen ten Oosten van de Proeth wil len zij niet worden afgesneden, gedwon gen zouden zijn, zich terug te trekken. Op den Westelijken vleugel opereert de Sovjet-Russische maarschalk Sjoekow met zijn eerste Oekrainsche leger. De druk, die zijn strijdkrachten in Westelij ke richting, uitoefenen, schijnt thans door de Duitsche verdediging opgevangen te zijn. De colonne, die in de richting van Lemberg oprukte, wordt bij Brody te gengehouden. Een andere colonne is ten Noordwesten van Kowel tot staan ge bracht. Laatstgenoemde stad zelf. die de bolsjewisten na een overvleugelende beweging hadden willen bestormen, is nog in Duitsche handen. De opmarsch van Sjoekows strijd krachten naar het Zuiden, die blijkbaar op Czernowitz is gericht, heeft tot ver bitterde gevechten aan de Dnjestr geleid. Het spoorwegstation Proskoerow is door de Duitschers prijsgegeven, doch het ernstig bedreigde Kamencs-Podolsk is nog steeds in hun bezit. De strijd na dert hier thans db Karpathen, die den toegang tot Hongarije beschermen op den opmarsch der bolsjewisten voorloo- pig wel tot staan zullen brengen. In Italië werden bij Cassino sterke vijandelijke stoottroepafdeelingen. die door artillerie werden gesteund met zwa re verliezen voor den vijand afgeslagen. Van de rest van het front wordt slechts melding gemaakt van wederzijdsche acti viteit van verkenners en stootroepen. Sterke Duitsche gevechtseskaders heb ben in den nacht van 27 op 28 Maart een zwaren aanval op Bristol gericht. Door het neerwerpen van een groot aan tal brisant- en. brandbommen ontstonden omvangrijke vernielingen en groote bran den in het doelgebied. WEER EEN DIVISIE IN BRITSCH- INDIE INGESLOTEN. Nu de Japansche en Indische legers op verscheidene plaatsen de grens tus schen Indië en Birma hebben overschre den en het Manipoerbekken binnendrin gen, heeft, aldus meldt Domtei, de 20e Britsch-Indische divisie, welker hoofd kwartier te Tamoe is gevestigd, een aanvang gemaakt met een grooten terug tocht langs het Kabaudal. Volgens be richten van Jiet front zijn de kansen van den vijand, uit het dal te ontkomen, of een reorganisatie voor een doeltref fende tegenactie tot stand te brengen, uiterst gering wegens den druk der oprukkende Japanners en Indiërs. Andere Japansche afdeejingen zijn, na de grens te hebben overschreden in het vijandelijk gebied opgerukt en, heb ben de achterwaardsche verbindingen van den vijand afgesneden, terwijl weer an dere Japansche en Indische afdeelingen die in 't Tsjingebergte de 17de Britsch- Indische divisie \£rn.ietigend hebben ver slagen. thans langs het Kabaudal naar het Noorden oprukken. De 20ste Britsch-Indische divisie is dus in het nauwe Kabaudal tusschen 2 machtige legers ingeslotien en heeft slechts te kiezen tusschen volkomen ver nietiging en overgave. Naar uit New-York wordt gemeld, heeft de commentator der Nat. Broad casting Company Chapken, ten aanzien van den Japanschen opmarsch naar Br.- Indië verklaard, dat Jret te vreezen. is dat de Geallieerden "voor een. tweede „Singapore" zouden komen te staan. Hij voegde er aan toe, dat de Ja pansche opmarsch ernstiger is dan al gemeen aangenomen wordt, en wees er op, dat de aanval van Iphal uit de verbindingen der geallieerden over een breed front zou verbreken en den nieu wen j^/eg over land naar Tsjoenking waardeloos zou maken. WOEDENDE EN VERBITTERDE STRIJD. De Times behandeld den strijd om Cassino in, een hoofdartikel en noemt dezen „woedend" en „verbitterd". Deze vechten zijn, nu al meer dan een week aan den, gang zonder dat hier sprake is van een. eersten geallieereden aanloop tot verovering van de stad en van het hooggelegen klooster Cassino. Deze ge vechten, die van, de zijde der geallieer den een, doorbraak beoogden, duren nu al den geheelen. winter. De vroegere in spanningen zijn verricht om een "frontalen aanval te vermijden,. Dit is intusschen onmogelijk gebleken en derhalve is men ruim een week geleden tot dezen fronta len aanval overgegaan. Maar men komt zelfs niet eens stap voor stap vooruit. De gevechten maken „leelijke schomme lingen," door, waarbij de Duitschers er in geslaagd zijn, op de troepen van "het vijfde leger gebieden te herovveren, die deze ten koste van, de zwaarste offers en de grootste moeite hadden kunnen bezetten. DAAR BOFFEN ZE BIJ! Naar de Engelsche berichtendienst meldt, heeft Churchill voor Amerikaan- sche luchtlandingstroepen de verklaring afgelegd, dat zij „spoedig" de gelegen heid zouden krijgen, om bij de a.s. operaties op te treden, teneinde een „grooten slag" te slaan,. Churchill wilde hiermede klaarblijke lijk opnieuw het spoedige komen^der invasie aankondigen. CONCENTRATIEKAMP IN ZUID-ITALIE. In Irsernia in Zuid-Italië hebben de Anglo-Amerikanen een concentratiekamp opgericht, waarin zich thans reeds on der niet te beschrijven, toestanden meer dan 14.000 Italiaansche burgers bevin den. 17 PUNTEN VAN HULL. De Amerikaansche minister van Bui- tenlandsche Zaken, Cordell Huil, heeft een in, 17 punten samengevatte verkla ring over de buiten,landsche politiek der Ver. Staten bekend gemaakt, waardoor naar hij zegt de verwarring en het ge brek aan begrip voor het Amerikaansche standpunt verdwijnen moeten en de hand having van het Atlantische Charter op nieuw bevestigd moet worden,. Hij herinnert er aan, dat de toe komstige internationale orde een contro le voorzien van de Geallieerden op Duitschland, Japan, Italië en de andere met de As bevriende landen. Hii ver klaart voorstander te zijn van een inter nationaal organisme, dat over de gepas te middelen zou beschikken om den in ternationalen vrede te handhaven en van een internationaal gerechtshof, dat de regeling der geallieerden, tot taak zou hebben. DE JODEN IN HONGARIJE. Berlijn, 27 .Maart (A.N.P.). Blijkens alhier ontvangen informaties richt zich jje nieuwe Hongaarsche bin- nenlandsche politiek, in overeenstemming met den wensch der bevolking, in de eerste plaats tegen degenen, die ge tracht hebben de Duitsch-Hongaarsche samenwerking te saboteeren. Reeds lang wenscht het Hongaarsche volk een oplos sing van het Jodenvraagstuk en de uit schakeling van die kleine groepen, die met de Joden samenwerkten, tegen Eu- Landwacht Nederland. De tweede Landwacht compagnie lieedt aan voor den middagdienst. De.- onderwijzer* melden zich bij den spiesz voor het In ontvangst nemen van Instructie* CNF/A, G. Swart/Pax m ropa, tegen Hongarije en tegen Duitsch land. Van authentieke zijde wordt het vol gende bericht: Hongarije telt ruim acht honderd duizend gedoopte Joden, doch het aantal personen, dat onder de Neu- renberger paragrafen valt, wordt op rond 1.400.000 geschat, d.w.z. rond 10 pCt. der totale bevolking. Reeds in 1870 werden in Hongarije de eerste stappen tegen de Joden on- dernomen. doch een onmiddellijk volgen de internationale boycot-actie van Hon gaarsche goederen én den invloed der Joden in andere landen dwongen Hon garije ze weder ongedaan te maken. In latere jaren werden echter herhaal delijk weer pogingen ondernomen den Joodschen invloed in het Hongaarsche volksleven beperkingen op te leggen. Ook Goemboesj en zijn aanhangers uit wier school vele der nieuwe ministers van het kabinet-Sztojay stammen, namen maatregelen tegen de Joden, doch hun invloed bleek wederom te groot. Des niettemin bleef het anti-semitisme steeds een onderdeel van de Hongaarsche binnenlandsche politiek vormen. Thans kan men aannemen, dat de nieuwe maat regelen inderdaad tot de uitschakeling van de Joden als politieken en econo- mischen factor in Hongarije zullen lei den. VELDMAARSCHALK ROMMEL AAN NEDERL. VLAAMSCHE KUSTSTREEK Berlijn, 28 Maart (D.N.B.). Generaal-veldmaarschalk Rommel heeft wederom talrijke steunpunten aan de Nederlandsch-Vlaamsche kust bezocht en zich „vooral overtuigd van de afweer kracht der nieuwste vestingwerken. Ook gen.-veldmaarschalk Sperrie heeft steunpunten en inrichtingen van de lucht macht aan de kust van het Kanaal be zocht. Hij heeft daarbij het woord ge voerd tot de aangetreden manschappen over hun huidige en komende taak en reikte daarbij onderscheidingen uit aan manschappen, die zich verdienstelijk heb ben gemaakt. GEVECHTEN IN HET NOORDEN VAN BIRMA. Tokio, 28 Maart (D.N.B.). Het Japansche Hoofdkwartier heeft Dinsdagmiddag het volgende commu niqué betreffende den militairen toe stand aan het Birmaansche front gepubli ceerd! 1. Onze strijdkrachten in Noord-Bir- ïna zijn in. gevechten gewikkeld met twee Tsjoenking-di visies en ongeveer twee bri gades der vtereenigde Anglo-Amerikaan- sche strijdkrachten, die van het Hoe- kaungebied zijn opgerukt tot het gebied ten Noorden van Myitkina. De ring om de vijandelijke troepten, die door de lucht in het gebied van Katha gebracht zijn, wordt steeds nauwer. 2. Het gros van onze troepen in den centralen sector van het Indische- Birmaansche grensgebied rukt op in het dal van Jmphal. Tegelijkertijd zetten Japansche troepen 'hun aanvallen voort op het gros van het Britsch-Indische ide legercorps, dat is ingesloten in het Tfjingebergte en het Kabaudal. 3. Onze in den Zuidelijken sector van het Indisdh-Birmaansche grensge bied opereerende troepen, die een ver- vetigingsaCtie ondernemen tegen het grids van de Britsch-Indische 7de divi sie. ,zijn thans een tegenaanval begonnen op het Britsch-Indische 15de legercorps dat tot dit gebied is doorgedrongen. *"nze troepen vallen bovendien de 81ste Westafrikaansche divisie in het Kala- dandal aan. De toestand in dit gebied ontwikkelt zich over het algemeen in ons voordeel. Naar van een Japansche basis in Birma wordt gemeld, hebben de Ja pansche troepen,, die kortgeleden over de Tsjindwin trokken en Voor-Indië bin nendrongen reeds het gebied van Sil- char bereikt. Hoewel de vijand was orzien van alle mogelijke mechanische wapenen, o.m. 200 auto's, 70 tot 80 bukken geschut en ruim honderd -pan- erwagens, werd hij door de Japansche errassingstactiek ojferveldigd. De Ja- .anschë troepen zuiveren thans het ge bed van verstrooide vijandelijke resten. Officieel wordt medegedeeld: De Nederfandsche onderdaan Peter Johannes Maria VlOet, die door het Duitsche Obergericht in de bezette Ne- derliandsche gebieden wegens verboden bezit van wapens en poging tot moord op Duitsche politieambtenaren als sabo teur ter dood veroordeeld was is nadat de kwestie van gratieverleening was on derzocht. terechtgesteld. Neerlands toekomst ligt op de baren het zeegat uit we gaan weer varen. Aanmelding als vrijwilliger bij de Kriegsmarine staat open. voor iederen Nederlander van, 1745 jaar. Inlichtingen worden verstrekt door de Marineannahhmstelle West für Germ. Freiwillige, Plompetorengracht 24, Utrecht; de Marinemeldestellen in Gro ningen. Harlingen, tSeenwijk, Ede en Bergen op Zoom; de Hafen. komman- danturen, in Amsterdam, IJmuiden Rotterdam en Vlissingende SS-Meldestel- len in, den Haag, Amsterdam, Alkmaar, Groningen, Enschede en Heerlen, zoo wel als bij alle Weermachts- en Ortskommandanturen in Nederland. ARABISCHE SOLIDARITEIT. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, is Dinédag in, Damascus bekend gemaakt, dat Saoedie-Arabie de onafhankelijkheid van Syrië heeft erkend door zijn con sulaat te Damascus te verheffen tot een gezantschap. Deze maatregel wordt gekenmerkt als een nieuw teeken van de Arabische solidariteit. DE TURKSCHE NEUTRALITEIT. „Tanin" haalt een bericht aan van United Press, volgens hetwelk het niet uitgesloten zou zijn,, dat de Sovjet-Unie de aan haar afgestane Italiaansche sche pen door de Dardanellen en den Bospo rus zou willen laten varen. Wanneer Ankara daartoe toestemming zou geven zou dit neerkomen, op het laten varen van de neutraliteit. DE TERREUR IN ALGIERS. Na den gerechtelijken moord op Pu- cheu, volgen thans de processen en ter dood veroordeelingen in Algiers el kaar in onafgebroken serie op. De ver volgingen richten zich niet alleen tegen die Franschen, die zich in den politieken strijd hebben geëxponeerd, maar ook tegen die officieren en ambtenaren, die bij de landing der Anglo-Amerikaansche troepeji trouw aan Pétain bleven of die zich later tegen de wassende com munistische invloeden hebben verzet. De regeering van. Vichy is thans van plan, dezen terreur tegen Franschen in Noord-Afrika niet verder lijdzaam toe te zien. De propaganda-minister Philippe Henriot heeft thans ernstige represailles aangekondigd. Met alle gestrengheid zal men thans aanhangers van de Gaulle die men in Frankrijk kan vinden, het zelfde lot doen ondergaan wat de com munisten en de Gaullisten in Algiers loy ale Franschen aandoen. PNBEPERKT AUTOVERKEER IN ROEMENIE. Boekarest, 27 Maart (C.D.). Alle beperkingen van het autoverkeer Welke sinds het begin van den oorlog in Roemenië afgekondigd waren zijn thans weer opgeheven, door een veror dening van den minister van oorlogs productie. Tot nader order mag elk motorrijtuig, waar en wanneer ook, vveer rijden. CANADEESCHE WAPENS VOOR DE SOVJETS. Brussel, 27 Maart (C.D.). Volgens „Volk en Staat" zou op 11 Februari j.l. tusschen de Sovjet-Un.ie en Canada een accoord zijn onderteekend betreffende de levering van wapens van Canada aan de Sovjet-Unie. UITGESTELD BEZOEK. Volgens een, bericht van de „Nya Dagligt Allehanda" uit Londen moest het bezoek van den Moskouschen patri arch aan Engeland, dat met Paschen zou plaats vinden, uitgesteld worden. Aanvragen tuinbouwtceltver- gunning. In het tijdvak van, 1 April tot 1 Sep tember 1944 kunnen geen aanvragen voor nieuw tuinbouwteeltrecht en over dracht daarvan in. behandeling worden genomen, met uitzondering van die aan vragen, welke verband houden met over lijden of algeheele bed rijf soverdrachten. Aanvragen voor bijzondere tuinbouwteelt- vergunning 1944 voorloopig nog worden geaccepteerd. Inventarisatie oppervlakte vlas. In de periode van. 3 tot en met 29 April 1944 zal door ons Bureau een in ventarisatie worden, gehouden voor de door telers en telers-vlassers uitgezaai de oppervlakten ^las. Belanghebbenden zijn verplicht alle ter zake gewenschte inlichtingen aan 3e door ons Bureau met de inventarisatie belaste personen te verschaffen. Landbouwers, die zaai- klaar vlasland hebben verhuurd, behoe ven hiervoor geen inventarisatieformu lier in te vullen, doch deze opgave meet geschieden door de huurders zelf. In verband met de teeltpremie worden de contract-telers er op attent gemaakt dat bij de inventarisatie naast de opper vlakten en. ligging der perceelen even eens moet worden opgegeven naam en adres van dengene, voor wien op con tract wordt geteeld. Het bureau v. d. Prov. Voedsel- commissaris voor Noordbrabant. ^r-Vrijwiliigepantsergrenadiers-briga- de .Nederland". Bij de afweerge- vechten in hei gebied van Leningrad hebben de manschappen der Ify. Vrijwillige- pantsergrenacners brigade .Nederland" rich onderschelden De brigade commandant, Oberführer Wagnet^ ,dle tel! hel Ridderkruis draagt, rïikt aan zijn mannen het IJzeren Kruis uit hh PK Wisniewski/O/H/P m VERZOEKEN INDIENEN VOOR 30 APRIL. Van bevoegde zijde wordt medege deeld Op grond van de verordening van den Rijkscommissaris nr. 108-1942. waar bij iedere ondernemer werd verplicht, desgevraagd inlichtingen te verstrekken omtrent in zijn bedrijf aanwezige ar beidskrachten. is in. toepassing gebracht, de z.g. Z-kaartenprocedure. Deze procedure wordt thans ook voor het geheele gebied van de voedselvoor ziening ingevoerd. Op deze wijze wor den voor dit bijzonder belangrijke deel van ,het economische leven de arbeids krachten vrijgesteld, die noodzakelijk zijn om de voedselvoorz'eiiing te verzekeren. Aan de kaartenprocedure behoeven op dit oogenblik nog niet deel te nemen de eigenaren, en werkkrachten van land en tuinbouwbedrijven, dus boeren, tuin ders, visschers en de bij hen, werkzame personen. Voor deze groepen van perso nen, blijven de uitgegeven gele vrijstel- lingsbewijzen voorloopig van kracht. Onder de Z-kaartenprocedure voor de vcedselvoorz'eningsbedrijven vallen thans dus de volgende groepen van bedrijven en personen 1. 1. De geheele industrie op het gebied van de voedselvoorziening, zooals deze is ondergebracht in vakgroe pen en, ondervakgroepen van de volgende bedrijfsgroepen a. binnen- en buitenlandsche akker bouwproducten verwerkende industrie. b. industrie van oliën, margarine, vetten en verwerking van dierlijke producten c. derivaten van landbouwproducten ver werkende industrie; d. zuivel- en melk productenindustrie en melkinrichtingswe zen e. greenten- en fruitverwerkende industrie. 2. De geheele groothandel in, levens middelen, zooals deze is ondergebracht in de vak- en ondervakgroepen van de onderbedrijfsgreeren groothandel, voed selvoorziening en aanverwante gebieden. 3. De tusschenpersonen in de voed selvoorzieningsbranches o.m. zooals zij zijn ondergebracht in de tot de be drijfsgroep tusschenpersonen behooren- de vakgroepen: a. in de bloembollen; b. in cacao c. in alcoholhoudende dran kend. in granen; e. in groenten en fruit; f. in kaas; g. in koffie; h. in kruidenierswaren,; i. in kunstmeststoffen; j. in melkproducten,; k. in oliën; vet ten en oliezaden; 1. in specerijen; m. in suiker n. in thee; o. in visch; p. in gedroogde Zuidvruchten; q in zetmeel. 4. De detaillisten in de voedselvoor ziening. zooals deze is ondergebracht in de tot de bedrijfsgroep behoorende vak groepen: a. in kruidenierswaren, b de tailhandel in melk, boter, kaas en eie ren, c in aardappelen, greenten en fruit, d in visch, e in wild en gevogeltfe, f in brood, banket, chocolaterieën en suiker goed. g in vleeschwaren, h in alcohol en alcoholvrije dranken, i in bloemen en planten. 5. De ambachtsbedrijven in ,de voed selvoorziening, zooals deze zijn onder gebracht in de tot de bedrijfsgr. voed- selv. ambachten behoorende vakgroepen a slagerij, b brood- en banketbakkerij, c maalderij, d loondorscherij. II. De navolgende groepen: 1. De koel- en vrieshuizen, onder gebracht in de ondervakgroep koel- en vrieshuizen2. de vlasverwerken.de am bachtsbedrijven (vlas-roteröjeii 3 de griend- en rietbedrijven, zooals deze zijn ondergebracht in. de ondervakgroepen verpakkingsmandenïndustrie en rietmat- tenindustrie, ondervakgreep biezenmat- fnakerijen en -sorteerderijen4. de boe renleenbanken en haar centrales, opge nomen. in de bedrijfsgroep landbóuwcre- dietbanken; 5 het ambacht ten plattelan- de en de ambachtelijke nevenbedrijven van den landbouw met name: a dorps smeden, b. wagenmakers, c reparatie-in richtingen voor landbouwwerktuigen en -machines d dorpstimmerlieden, electro- technische installateurs, metselaars en dakdekkers, d e uitsluitend of in hoofd zaak op het platteland werkzaam zijn; e zadelmakers en vervaardigers van tui gen. f persbedrijven voor hooi en stroo. g grasdrogerijen. Voor zoover ondernemingen uit de onder II opgesomde groepen van be drijven reeds aan de doorvoering van de Z-kaartenprocedure hebben deelgenomen kan daarmede worden volstaan. Het is niet noodig om een tweede maal Z- kaarten in te dienen. Wil een ondernemer hetzij voor zich zelf. hetzij voor zijn personeel, vrijstel ling van tewerkstelling verkrijgen, dan moet hii een aanvrage daartoe indienen bij de Duitsche instantie, die de belangen van zijn bedrijfstak behartigt, in dit geval de „Hauptabteilung Ernahrung und Landwirtschaft", Juliana v. Stolberglaan 45 Den Haag. Duitsche ondernemingen, d.w.z. onder nemingen, waarvan de eigenaar of de meerderheid van dë eigenaren Rijksduit- scher is, alsmede ondernemingen, waar van het kapitaal voor meer dan 50 pCt. Rijksduitsch bezit is, of die een Rijks- duitsche „Ubernahmetreuhander" hebben, dienen, haar aanvrage in bij de Duitsche Kamer van Koophandel voor Nederland te Amsterdam, welke de aanvragen.door geeft aan de Hauptabteilung Ernahrung und Landwirtschaft in Den Haag. Ook voor reeds vroeger door z.g. „Ausweise" vrijgestelde werkkrachten moeten Z-kaarten worden ingediend, aan gezien deze Ausweise met de invoering van de Z-kaartenprocedure hun geldig heid verliezen. Aanvraagformulieren en Z.-kaarten zijn verkrijgbaar gesteld bij de vakgroepen de Kamers van Koophandel en de Duit sche Kamer van Koophandel voor Ne derland te Amsterdam en te Rotterdam. De vrijstelling van den arbeidsinzet geschiedt hetzij voor een bepaalden, het zij voor een onbepaalden tijd. Na de be slissing krijgt zoowel de betreffende vak groep resp. de Duitsche Kamer van Koophandel als de ondernemer één Z- kaart terug, waarop de beslissing is aangeteekend. De vrijstellingen die naar aanleiding van de aanvragen zijn gegeven, zjijln bin dend voor de Arbeldsbureaux en. 'kunnen door deze bureliux niet worden ingetrok ken. De verzoeken om vrijstelling van bo vengenoemde groepen van bedrijven en personen moeten onverwijld en wel ui terlijk tot 30 April 1944 bij de Haupt abteilung Ernahrung und Landwirtschaft resp. bij de Duitsche Kamer van Koop handel te Amsterdam worden ingediend. Ondernemers, d e verzuimen binnen de zen termijn hun verzoek in te dienen, stel len daarmede zichzelf en haar personeel voor arbeidsinzet elders ter beschikking. Velen hebben in de laatste jaren de tastbare voordcelen genoten van liet hou den van, een volkstuin, ofschoon soms enkele teleurstell.ngen wegens gemaak te fouten n,iet zijn uitgebleven. De door volkstuinders behaalde resultaten, wer den echter telken jare beter, vooral ook dank zij de voorlichting. Ofschoon het bestudeeren van de op dit gebied verschenen, boekjes en persartikelen van groot belang is, is daarnaast persoonlijk contact met mannen uit de praktijk on misbaar. Het volkstuinwezen heeft in de hui dige omstandigheden een groote vlucht genomen en is een belangrijke factor geworden voor de voedselvoorziening. Om deze reden heeft de Rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst, welke voorheen uit sluitend werkte voor de belangen van den beroepstuinbouw, zijn werkzaamhe den ook uitgestrekt tot die van den ama- teurtuinbouw. Deze Dienst heeft hier toe speciaal voor dit doel aangewezen, ambtenaren, tot zijn beschikking, die nauwkeurig op de hoogte zijn van de bijzondere eischen, welke aan volkstui nen, moeten worden gesteld. Deze ei schen wijken, belangrijk af van die, welke voor beroepstuinders gelden, waardoor ook de voorlichting geheel anders dient te zijn. Deze personen kunnen den volks tuinder in alle opzichten tot raadsman zijn. Om met deze ambtenaren in contact te komen, .kan men zich wenden tot den Rijkstuinbouwconsulent in wiens ge bied men woont. Wil men als volkstuin der iets weten over grondbewerking, zaaien, de hoeveelheid te gebruiken zaad, ziekteverschijnselen, bemesting, het plan ten en oogsten, het niet-opkomen van een gewas of slechten groei, kortom over alles wat van belang lijkt om daarover inlichtingen in te winnen, dan zal de Rijkstuinbouwconsulent er voor zorgen, dat een zijner assistenten den vragen stelier bezoekt. Ook ongevraagd komen zij echter wel met volkstuinders een praatje maken, waarbij gewoonlijk wel gelegenheid bestaat moeilijkheden op te lossen. Teneinde zooveel mogelijk volkstuin ders te kunnen bereiken, richten deze assistenten zich tot besturen van Volks- tuindersvereenigingen, terwijl zij verder bij eenige groepen volkstuinders wel enkele vertrouwensmenschen hebben kun nen. vinden, die hun in hun taak terzijde willen staan. Van tijd tot tlijd bespreekt de assistent met deze vertrouwensmen schen enkele actueele kwesties, waarvoor een oplossing aan de hand wordt ge daan, welke aan de volkstuinders kan worden doorgegeven. Verder geven de assistenten in het winterseizoen cursussen in samenwer king met ^olkstudndersvereenigingen. Voorts worden door den Tuinbouw- voorlichtingsdienst in de wintermaanden demonstraties gegeven in \erschillende plaatsen van. het land, bij welke gele genheden met behulp van een aantal paneelen. den volkstuinder op bevattelij ke en leerzame wijze de noodige voor lichting wordt gegeven,. De aantrek kelijkheid van deze demonstraties wordt verhoogd door het vertoonen van eeni ge toepasselijke films. Zoo tracht de Tuinbouwvoorlichtings- dienst op alle mogelijke wijzlen, het volkstuinwezen tot een zoo groot moge lijke prestatie 'op te voeren.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 1