BONNENLIJST Voedingsgewassen In eigen tuin Ghr. Lag. Landbouwschool Ie Andel SCHOONMAAK A. Verschuur-Baert FAMA CABARET Officiëele Landbouw mededeelingen Distributie mededeelingen Plaatselijk Nieuws Voor de Kunstkalk Waterverf Ammoniak Zoutzuur Brusselschzand Marmerslijp Krijt Schuurpoeder Metaalpoets DROGISTERIJ Botermarkt O 84 Tel. 72 HEUSDEN. EEN NIEUW PROGRAMMA Artisten JAN VAN LAAR en TRUDY MARLAN NET GHIPORENKO FALCONI VERHAEGEN KARRESTRAAT I BREDA Ook de bepalingen voor het Bloem- bollenbedrijt ïn de provincies Noord- HoLand en Zuid-Holland ondergaan geen wijziging. Een belangrijke nieuwe bepaling vormt het atriikel 'over de verplichte schriftelijke arbeidsovereenkomst. Daarin^ moeten worden opgenomen den duur van de overeenkomst, de Begindatum en eventueelen aLoopda- tum van de dienstbetrekking, alsmede het loon, dat den arbeider betaa.d zal worden. "Een schriftelijk bewijs van de gesloten overeenkomst als van niet te onderschatten belang voor den werkgever, zoowel 'als voor den ar beider. Gelijk bekend, reikt de werkgever aan een vertrekkenden arbeider een ontslagbewijs uit. Hiervoor heeft de Gemachtigde voor den Arbeid tor- muiieren beschikbaar gesteld, die te verkrijgen zijn bij de plaatselijke V.V.O.-bureauhouders. De nieuwe re geling bepaalt echter, dat aan tos- vaste arbeiders bij 'een onderbreking van het dienstverband! gedurende vorst- ot sneeuwperiode, géén ont slagbewijs zal worden uitgereikt, doch een verklaring van den werkgever, dat hij geen 'bezwaar heeft tegen de tijdelijke onderbreking van het dienst verband en evenmin tegen het eiders verrichten van werkzaamheden door den arbeider. De arbeider is verplicht na de vorst- ot sneeuwperiode bij den eigenlijken werkgever terug te keeren, ook .al omdat hij 'geen of- iicieei 'ontslagbewijs heeft ontvangen en dus niet door een nieuwen werk gever in dienst genomen mag wor den. Verschillende bepalingen in de re geling voornamelijk die welke handelen over sociale verplichtingen gaan uit van een onafgebroken dienstverband bij één werkgever van drie (ot: zes) maanden. Het tkan evenwei voorkomen, dat de werkge ver voor zijn .arbeider door 'weers- otf andere omstandigheden tijdelijk geen werk heeft, terwijl de arbeider werk' kan. vinden b.v. bij ob jecten, welke vanwege de Werkver ruiming ot den Cultuurtechnischen Dienst worden uitgevoerd. Een der gelijke tijdelijke onderbreking mag men niet .als een afbreken van het dienstverband met tien werkgever be schouwen. Zij telt door bij de be rekening van het aantal maanden, dat de arbeider bij één werkgever in dienstbetrekking is geweest. De so ciale rechten ontgaan hem in deze gevallen dus niet. In het artikel, waarbij het tijdloon wordt vastgesteld, wordt niet rheer gesproken van de mannelijke arbei ders van 16 'jaar. Slechts is sprake van 19-, 18- en 17-jarige personen. Het spreekt vanzelt, dat dit niet in houdt, dat voor de 16-jarige arbei ders geen loongrens4in acht behoeft te worden genomen. Het loon van de 16-jarige mannelijke arbeiders móét, met inachtneming van een behoor lijke evenredigheid, beneden het péil van de "17-jarigen blijven. Ten aanzien van de bijzondere toe slagen voor het verrichten van werk zaamheden, waarvoor speciale vak kennis vereischt is, zij 'opgemerkt, dat thans deze toeslag slechts mag worden gegeven, wanneer de arbei der werkzaamheden verricht, waarbij inderdaad1' die vakkennis in practijk brengt. De arbeidsduur gedurende de ver schillende jaar-tijdvakken wordt voor allerlei categorieën van arbeiders* nauwkeurig geregeld. Daartoe noemt artikel 14 maximumuren, waarin de arbeider tegen vastgesteld loon moet arbeiden. Wordt langer gewerkt, dan gelden die arbeidsuren als overuren. Korter gewerkt mag er sleclits wor den, wanneer de werkgever daarvoor zijn uitdrukkelijke toestemming ver leent. In dat geval 'blijven de week- loonen onverminderd gehandhaafd, terwijl de uurloonen naar evenredig heid van het aantal gewerkte uren worden uitbetaald. Volkomen nieuw zijn eenige be palingen voor arbeiders, die buiten Hun woonplaats arbeid verrichten en niet eiken dag daarheenkunnen te- fugkeeren. Tenslotte brengt de regeling een reeks bijzondere bepalingen betret- tende de loonen in de verschillende provincies. Bij de indeeling der cate gorieën arbeiders is nauwkeurig re kening gehouden met de praktijk in de provincies, tengevolge waar van eenige groepen van arbeiders die in de oude regeling genoemd werden, thans niet vermeld zijn. De beschikking treedt in werking met ingang van 1 April 1944 en blijft van kracht tot en met 31 Maart 1945, tenzij tusschentijds anders zal wor den bepaald. voor de Provincie Noord-Brabant Aankoopvergunningen biggen. Tot nader bericht mogen geen aankoopvergunningen voor biggen worden uitgereikt. De thans in om loop zijnde .aankoopvergunningen voor varkens beneden 25 kg kunnen voor zoover de geldigheid s- üuur strekt, worden benut, wan neer zif in het bezit zijn van personen, die hun hoofdberoep in den land- ot 'tuinbouw hebben, alsmede arbei ders, die in den land- ot tuinbouw werkzaam zijn. Deze categorie van personen moet hun aankoopvergun ning bij hun plaatselijk bureauhou der laten afstempelen. De aankoop- vergunningen voor varkens beneden 25 kg., in het bezit van anderen dan hierboven genoemdie personen, zijn hiermede vervallen verklaard, onge acht hun geldigheidsduur. Melklevering en aanslag veelevering. Uitdrukkelijk willen wij de veehou- ders-melkleveranciers wijzen op het telt, dat het aanbeveling verdient, dat iedere veehouder zooveel moge lijk melk aan de fabriek levert. Zoo als U reeds uit vorige perspublicaties bekend 'zal 'zijn, is de veeaanslag 1944 gekoppeld aan de hoeveelheid melk- en botervet, die aan de Zui velfabriek afgeleverd werd. Hierbij dienen zij, die tot nu toe steeds een gedeelte van de gewonnen melk voor frauduleuze doeleinden ach ter hielden, wel te bedenken, dat aan den aanslag voldaan moet worden door het leveren van éigen vee. Het koopen van bonnen is thans niet meer mogelijk. Dit houdt in, dat veehouders tengevolge van het clan destien achterhouden van de melk in aahmerking komen voor "hooge- ren aanslag, die zelfs tot 295 kg. per koe kan stijgen. Een ieder wordt dus in z'ijn eigen belang aangeraden, zoo veel mogelijk' melk aan de zuivelfa briek1 af te leveren. Anderzijds wordt aan de goede inefkleveranciers een verlaagde aanslag opgelegd, die kan terugloopen tot 60 kg per koe. Levering van zwarte haver. Voor d!e zwarte haver, welke door de 'telers geleverd wordt voor export- zaaizaad, wordt vanaf 27 Maart 1944 geen extra premie meer betaald. Linnenpremie. Ter voorkoming van misverstand deelen wij de houders, van coupures voor den aankoop van linnenweef sels, welke zij als telers van vlas ontvingen, mede, dat de coupures uitsluitend 'de plaats innemen van een speciale vergunning voor den aankoop van vier gulden linnen weef sel. Dit bedrag moet aan den detail- fist worden betaald öp> basis van de in het persbericht van 7 Februari jl. vermelde prijzen voor de verschil lende goederen. Varkenshaar van huiss'ach- tingen. Het door d éhuissLagers verzamel de varkenshaar moet in drogen toe stand worden afgeleverd aan de Haarcentraie, p.a. Firma A. School- derman, Reigersweg 54 te Apel doorn. Voor dit haar, in goeden drogen toestand, kan op grond van de in de Dierlijke Huidharenbeschik- king No 1/41 opgen.omen maximum prijs voor rugborstels een prijs van t'0.60 per kg. nat (df.i'. f 120 per kg droog)- worden betaald. 'Het afle veren van 'haar in natten toestand is ongewenscht en zal op bezwaren van den vervoerder stuiten. Emballage- materiaaf zal op uitdrukkelijk verzoek door den huisslager ongefrankeerd kunnen worden geretourneerd. Ter voorkoming van onnoodige kósten worden de huisslagers verzocht, slechts 1 maaf per maand 'het ver- zarrielde baar in te leveren. Daarbij moet worden gezorgd, dat de zendin gen op voldoende wijze voorzien zijn van èen label, waaruit blijkt, wie de afzender der goederen is. Op deze wijze is het voor de Haarcen- trafe mogelijk voor een vlugge uit betaling Zorg te dragen. Huisslagers, die niet of niet voldoende 'haar in leveren, toopen de kans als erkend huisslager te worden uitgesloten. Kunstmest. Verzoeken om verhoogfngen van kunsfmestfoewij'zing dienen achter wege fe blijven, 'omdat deze tocïT niet kunnen worden ingewilligd. Het Bureau v. d. Provincialen voedseicomm. voor Noordbr. HET POTEN VAN AARDAPPELEN In April moeten de aardappelen geplant worden. Aan het planten of poten, hoe eenvoudig dit ook mag zijn, wordt nog vaak niet de noodige zorg besteed. Willen we op de juiste manier plan ten, dan doen we dat als volgt: We spannen eerst een touwtje over den akker. Precies langs deze lijn wor den op gelijken atstand de plantgaten gemaakt met een pootstok, aardappei- boor ot spade, ter diepte van plm. 8 cm. Vooral voor de vroege rassen is het gewenscht voorgekiemüe po ters uit te planten, d.w.z. poters, die reeds krachtige spruiten hebben van plm;. 1 a 2 cm lengte. We plan ten ze dan met de spruiten naar bo ven midden in het plantgat. Is de eerste rij geplant, dan verzet ten we de lijn op gelijken atstanü en maken dan de gaten tegenover de ruimte tusschen 2 gaten van de voorgaande rij, dus z.g. in het ver band en zoo gaan we door. De gaten worden met Fijne aarde dicht ge harkt. De plantatstand nemen we niet voor alle rassen gelijk. Eerstelingen, dus de vroege aardappels zetten we 40 bij 40 cml, dit is ruim genoeg, omdat ze vroeg gerooid worden. Ei genheimers en andere midden vroege rassen 45 bij 50 cm en de late rassen, die lang op het veld blijven als bv. oe Bevelander 50 bij '50 cm. DE DISTRIBUTIEDIENSTEN OP DEN GOEDEN VRIJDAG EN DEN STILLEN ZATERDAG. De plaatselijke distributiediensten zullen op den Goeden Vrijdag (7 April) en den Stillen Zaterdag (8 April) voor hét publiek gestoten zijn. Op iden Stillen Zaterdag echter zullen de distribuiiadiensten aanvragen van arbeiders buitenland' en eventueele spoedgevallen in behandeling nemen. EXTRA RANTSOENBONNEN GROENTE" VOOR ZIEKEN. Om te bereiken, dat zieken, die in aanmerking komen Voor extra, rantsoenen groente, ook voorzien worden van specVafe groente ot Van truit, zullen de distrilbutiediensten in den vervolge alleen aan zieken, die op bedoelde .extra rantsoenen recht hebben, de normale rantsoenbonnen uitreiken. Aan alle andere catego rieën, die'in aanmerking komen voor rantsoenbonnen groente, reiken de distrilbutiediensten in den vervolge rantsoenbonnen groente uit, waarvan aan den rechterkant een strook is afgeknipt. De bonnen worden hiertoe doorgeknipt tusschen de ,,n" én de ,,t" van Groente en tusschen de ,1" en de „R". Derhalve staan op bedoelde rantsoenbonnen voer zieken de woorden Groente" én de letters ,,1 R", terwijl op> de rantsoenbonnen! voor de andere categorieën slechts het woord Groen"' én het cijfer „1" voorkomen. Handelaren in groente en fruit die nen uitsluitend bp d'e normale rant soenbonnen, waarvan niets is afge knipt, de speciaal voor zieken be stemde soorten groente ot fruit at te feveren. De plaatselijke verdeél- kantoren zullen dé betrokken hande laren uitsluitend op deze ingeleverde normale rantsoenbonnen, welke op afzonderlijke opplakvellen moeten worden geplakt en ingeleverd', met voor zieken geschikte groente en eventueel truit bevoorraden. EXTRA ZEEP VOOR VUILEN ARBEID. In het begin van dit jaar is de verstrekking van extra zeep voor vul len aröëid, welke voordien per twee kalendermaanden geschiedde, omge zet In een verstrekking per twee dis- tribulieperioden, zulks om distributie- technische redenen. Deze maatregel treeft tengevofge, cfat belanghebben den per jaar 6V2 verstrekkingzou den ontvangen, tegen voorheen 6 verstrekkingen. Immers, een jaar be staat uit 12 kalendermaanden, doch 13 distributieperioden. Aangezien men dus bij het nieuwe systeem teveel ontvangt, zal dit surplus worden ge nivelleerd en wef door de verstrek king één periode op te schorten. In verband hiermede wordt aan belang hebbenden ïn overweging gegeven er rekening mede te houden, dat zij met de hun voor het tijdvak van 14 Mei Lm. 8 Juli a.s. (6de en 7de distribu- tïeperiode) toe te wijzen extra zeép moeten toekomen tot 6 Augustus a.s., aangezien de volgende verstrekking zal plaats hebben voor de 9de en 104e distributieperiode (6 Augustus t.m. 30 September a.s.). DISTRIBUTIE VAN PERSGAS. In verband met de distributie van motorbrandstoften is bepaald, dat met ingang van 1 April a.s. persgas voor automobielen alsmede voor andere doeleinden in distributie wordt ge bracht. De reeds bestaande regeling voor ballongas wordt van genoemden da tum at in de regeling voor persgas opgenomen. Onder een eenheid pers gas zal worden verstaan ofwel een kubiekemeter ballongas, ohvei "een halve kubieke meter methaangas, uit kolen bereid. De rijksverkeersinspectie geeft machtigingen uit aan de bij haar in geschreven verbruikers van persgas. Houders van deze machtigingen die nen zich hiermede tot den plaatselij ken distrtbutiedienst te wenden, wel ke hun bonnen zal uitreiken voor de op de machigingen aangegeven hoe veelheid. Voor de machtigingen uit gegeven voor de maand April echter dienen zij zich te wenden tot den distributie-dienst van de plaats, waar het persgasstation is gevestigd. Deze bonnen die een geldigheidsduur heb ben van twee maanden moeten bij de persgasstations voor persgas ot bij den vulposthouder (van ballongas) tegen in ontvangstneming van de op) de "bonnen vermelde hoeveelheid pers- of ballongas worden ingele verd. Verbruikers van persgas voor andere doeleinden dan autover voer, dienen zich te wenden tot het Rijkskolenbureau, Carnegielaan 12 te 's'Gravenhage, ten einde van dit bu reau speciale vergunningen voor het gebruik van persgas te verkrijgen. GENERATORBRANDSTOF. Van 1 April tot en met 30 April a.s. geeft elk' der met de woorden „Generator-anthraciet acht en twin tigste periode" gemerkte bonnen recht op- het koopen van een hecto liter (max. 75 kig) anthracietnootjes 4 of 5, terwijl gedurende hetzelfde tijdvaiv^Ik der met de woorden ^ge nerator-turf acht en twintigste pe- rioed" gemerkte bonnen recht geett op het koopen van 50 stuks bagger- turf. BONAANWIJZING GENERATOR BLOKJES. Van 1 April tot en met 30 Juni 1944 geven de met ,,H" gemerkte bonnen als bedoeld1 in artikel 2 'van ae Generatorblokesbjeschikking 1942 No. '1, recht op het koopen van 50 kg generatorblokjes. Het eindexamen der 4e klasse van de Landbouwschool en (die overgangs examens der andere klassen zijn ach ter den rug. Die uitslag is als volgt: Bevorderd1 van de le naar de 2e klasse 24 'leerlingen: 1. W. 'J. van Baflegooyeii, Aalst. 2. G. Blom, Genderen. 3. A. Bouman, Woudrichem. 4. M. N. Branderhorst, Bab.-Broek. 5. H. A. den Dekker, Werkendam. 6. A. v. Drunen, W'dam (m. lot). 7. G. van Drunen, Werkendam. 8. G. van Esch, Wijk. 9. G. J. v. Haaften, Andel (m. lof). 10. C. Kant, Almkerk, met lof. 11. O. Kodde, Werkendam. 12. I. 't Lam, Veen, met lot. 13. M. H. van der Meyden, Almkerk. 14. G. Middelkoop, Sleeuwijk. 15. A. v. Noorloos, N'dijk, m. lof. 16. M. J. van Oord', Werkendam. 17. N. G. J. Tankens, Andel, m. lof. 18. Z. Tolenaars, Nieuwendijk. 19. J. Vink, Almkerk. 20. J. A. Visser, Sleeuwijk! 21. H. Westeriaken, Giessen, m. lot. 22. J. v. Wijlen, Genderen, m. lot 23. G. van Wijlen, Genderen. 24. M. van der Pol, Wijk'. Niet bevorderd 1. Bevorderd van de 2e naar die 3e klasse 29 leerlingen: 1. G. J. van Achterberg, Hank. 2. H. van Andel, Andel, m. lot. 3. M. B. van Andel, W'chem, m. lof 4. O. Bouman, Andel, met lot. 5. P. O. van Daalen, Brakei- 6. O. den Dekker, Veen. 7. G. J. den Gekker, Andel. 8. G. A. Dekker, Almkerk. 9. G. W. v. Drunen, Dussen, m. lot. 10. L. Duijnhouwer, Biesb., m. lot. 11. H. P. v. Hofwegen, Almkerk, met lof. 12. T. Kant, Rijswijk. 13. A .Koekkoek, Almkerk, m. lof. 14. J. A. Kolff, Almkerk. 15. G. van Krugten, Sleeuwijk. 16. J. Lievaart, Giessen. 17. A. v. d! Linden, Brakei, met lot. 18. B G. v. Mersbergen, Drongelen 19. H. Romijn, Almkerk, met lof. 20. M. Schut, Nieuwendijk. 21. A. Smits, Oudendijk. 22. A. W. van Sprang, Willemstad. 23. J. T euling, Almkerk. 24. H. M. Verhoeven, Herpt. 25. C. Vlot, Eethen, met lof. 26. B. Vos, Drongelen. 27. J. van Vugt, Sleeuwijk, m. lot. 28. J. de Waal, Werkendam. 29. A. van Wijk, Hank. Niet bevorderd' 1. ■Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse 27 leerlingen: 1. P. Grielaard, Andel. 2. H. voor den Dag, Werkendam. 3. J. O. den Dekker, Andel. 4. H. N. van Drunen, Werkendam. 5. G. van Donselaar, Genderen. 6. A. Duyzer, Brakei, met lot. 7. A. van Gammeren, Rijswijk. 8. I. Hak, AndeL 9. J. van Herwijnen, Uitwijk. 10. A. Kuyper, AndeL 11. J. G. Lievaart, Rijswijk. 12. R. J. Middelkoop, Dussen. 13. L. van Maaren, Zuilfchem. 14. P. Nieuwkoop, Drongefen, voor- waardel. 15. H. Ouwerkerk, Sleeuwijk, voorw. 16. B. Pelle, Brakei. Roodzant, Werkendam. A. Sterrenburg, Andel. P. Verhoeven, Herpt. Verhoeven, Giessen, m. lot. Versteeg, Andef. B. Vos, Delwijnen. van Vugt, Sleeuwijk. G. van Vugt, Oudendijk, van Vugt, Giessen. van Wijgerden, Brakei. de Wilt, Herpt, voorw. bevorderd 3. 17. P. 18. G. 19. A. 20. G. 21. J. 22. A. 23. P. 24. R. 25. T. 26. A. 27. A. Niet 23 Leerlingen hebben de school met een diploma verlaten. 1 jongen, die wegens ziekte reeds enkele ma len verzuimd "heeft, moet straks nog voor een drietal Vakken apart exa men doen. Een diploma met vrucht (gem. cij fer een 6) verwierven 9 teerlingen 1. F. H. Bax, Nieuwendijk. 2. J. W. Baëlde, Werkendam. 3. J. van Dongen, Werkendam. 4. L. J. P. van Herpt, Herpt. 5. A. J. Kant, Werkendam. 6. J. E. Millenaar, Bab.-Broek. 7. G. Nieuwkoop, Aalburg. 8. J. van Rijswijk, Wijk. 9. G. Verwijs Adr.zn., Andel. Een diploma met veel vrucht (gem. cijfer een 7) verwierven 10 leerlin gen: 1. G. A. van Eeten, Giessen. 2. A. de Koek, Herwijnen. 3. J. van Oudheusden, Uitwijk. 4. A. de Peuter, Almkerk. 5. J. G. van Rijswijk, Veen. 6. A. Ml Schaap, Woudrichem. 7. K. Valk,- Dubbeldam. 8. G. P. Versteeg, Wijk. 9. G. Verwijs Ant.zn., Andel. 10. D. Vos, Drongefen. Een diploma met zeer veel vrucht (gem. cijfer een 8 ot hooger) ver wierven 4 leerlingen: 1. L. G. van der Beek, Genderen. 2. T. Ci. van Breugel, Almkerk. 3. J. van Gammeren, Drongelen. 4. D. G. van Wijnen, Aalburg. Als blijk' van waardeering gaven de scheidende leerlingen hun leer meester een prachtig schilderstuk in smaakvolle lijst en een paar mooie boekensteuners cadeau. Voor de nieuwe le klas, die 17 April "a.s .aanvangt, zijn 34 leerlin gen 'ingeschreven, zoodat dé schooi thans 121 leerlingen telt. HEUSDEN. In den namiddagdienst van Maandag 10 April (2e - Paaschdag), hoopt het kerkkoor in :de Ned. Herv. Kerk' eenige psalmbewerkingen en geestelijke liederen ten gehoore te brengen. De organist, de heer Kentie, zal dan tevens een paar liederen op bet orgel spelen. De dienst vangt aan om 3 uur. De gemeentesecretarie zaï op Vrijdag 7 en Zaterdag 8 April 1914, voor het publiek' gesloten zijn. In haar clublokaal café Mo dern" hield' de damclub V.D. Maan dag f.1. haar 16e jaarvergaderilngf. Het jaarverslag van dén seoretariss gat een uitvoerig resumé over het atgeloopen vereenigingsjaar, o.m. Nat. en Prov. Kamp., vierkamp, onderlinge wedstrijden, terwijf hieruit ook bleek dat 'de Heusdensche club nog steeds op de bres staat voor het hers'tei der oude meesterrechten. De penningmeester sloot zijn boe ken at met een ruim batig saido. Op voorstel van de kascommissie werd hem décharge verleend. A. de Graag (voorzitter) wel kei dit jaar aftrad', werd met twaalf van de veertien stemmen herkozen. O.m. werd nog besloten de zomer- contributle te handhaven op f 1.20 to taal. De alterneerende simultaan-séance door J. O. P. Kalden en A. die Graag, welke hierna volgde, had tot uitslag: 13 gewonnen; 3 remise (van W. v. Bijnen, A. Nieuwkoop en J. Klaren); 1 verloren (van B. Klerks). Bij de gratis verloting waren d'e gelukkigen: G. Jonker en D. v. d. Stoep. Ook' L.' Sluimers had een prijs in ontvangst te nemen, als zijnde top scorer van de gehouden matchwed strijd. De heer A. Nieuwkoop speelt Zon dag 16 dezer alhier tegen Merkx uit Ammerzoden (voorwedstr. Kamp. v. Noordbrabant). Wij wenschen hem veel succes). De heeren A. Nieuwkoop en A. de Graag nemen Tweede Paaschdag dreei aan een groot damtournooi te Zeist. ANDEL. De lezing door Ds. Snijders van Uitwijk over ,,Kerk en Sacra ment", welke j.l. Maandagavond niet kon gehouden worden, zal nu plaats hebben op 24 April e.k. in het Ver- eenigingslokaal alhier. Ds. F. L. Sinke uit Meteren en Est, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier bedankt. Door de Ned. Herv. Kerk is be roep uitgebracht op M. J. ten Brug- gencate, hulpprediker te Hilversum. ALMKERK. Ds. L. A. Snijders, Ned. Herv. predikant te Uitwijk, heeft het be roep naai Boskoop aangenomen. Belanghebbenden worden er op attent gemaakt, dat 'de gem.-secre- tarie op Vrijdag 7, Zaterdag 8 en Maandag 10 April voor het publiek gesloten zal zijn. Aangifte van Bur gerlijke stanü kan op Zaterdag 8 April geschieden ten huize van den gemeente-secretaris, uitsluitend van 11—12. uur v.m Op Dinsdag lil April a.s., des nam. van 7 tot 9 uur, zal in de zaal van den heer G. v. Dijk' alhier, een gratis knipdemonstratie worden ge geven. Iedere belangstellende iswel- Kom. (Zie advertentie). Diverse artikelen AMMERZODEN. Onze dorpsgenoot E. van Dig gelen Jzn. slaagde te Utrecht voor het Middenstandsdiploma schilderen. CAPELLE. De tijdens den biddag voor het gewas in de Ned! Herv. Kerk alhier gehouden collecte, heett voor de diaconie ruim 'f326 en voor de kerk ruim f342 opgebracht. In de Vrijdag 14 April a.s. te houdfen algeméene vergadering van de afd! Sprang-Oapelle van het Groene Kruis, zal het 40-jarig be staan van de afd! worden herdacht. In verband' met haar aan staand huwelijk, zal Mej. A. G. Meu- lenbroekj-miderwijzeres aan de O.L. schooi i'n de Kom, met ingang van 1 Mei a.s. het onderwijs verlaten. Op 1 Juni a.s. zaï het 25 jaar geleden zijn, d'at de plaatselijke Boerenleenbank werd opgericht. Ge durende ai dié jaren is de heer B. Verhoeven als kassier aan d'eze in stelling verbonden. HEDIKHUIZEN. Zondagmiddag om 1 uur wer den de bewoners van ons anders zoo rustige dorpje opgeschrikt door het geroep van brand, welke ontstaan óleek te zijn in een schuurtje van den landbouwer J. v. d. Griendt, doordat kjnderen met fucifers speelden. In minder dan geen tijd stond' het schuurtje in lichte laaie. Aangewak kerd' 'door den feilen wind, sloegen de vlammen onmiddellijk' over op de verder gelegen woningen, aan beide zijden van de straat. De woning van J. v. dl Griendt bleef, aangezien de de wind van de woning af was, ge spaard. De boerderijen van A. v. Bom mei, D. v. Hel voort, twee woningen van de familie van Oudheusden, met schuur, ae'boerderij "van G. v. Oos terhout en de woning van G. v. d. Wiel, de groote boerderij van de fa- tamilie Timmermans, d'e woning van J. 'Fitters, van de wed. Kipping en üe schuur van v. Veldhoven stonden, haast tegelijkertijd' in vlammen. De bevolking deed w'at zij kon en; wist alle vee te redden, alléén eeni dertigtal konijnen en kippen kwamen in de vlammen om. De eigen brandweer, alsmede die van Herpt, waren spoedig 'ter plaatse, doch stonden machteloos. Met het oog op het groote gevaar, daF voor verdere woningen bestond, werden de brandweren van Vlijmen, den Bosch en Wijk en 'AaI6urg opgeroe pen, waardoor verdere uitbreiding-; wera 'bezworen. Een negental" wonin gen, 4 schuren en diverse Rfeiiie ge bouwtjes waren inmiddels een prooi der vlammen geworden. De politie uit de omliggende gemeenten was- eveneens spoedig ter plaatse en zorg de er voor dat de brand'weeren hun taak, een zeer moeilijke, want over een afstand van twee kilometers moest het water worden aangevoerd, konden vervullen. Het geheel biedt een troosteloozen aanblik en de bewoners zijn, vooral in dezen moeilijken tijd, keer gedu peerd. Onbegrijpelijk dat er in zoo'n tijd altijd nog individuen zijn, die hun stag trachten te slaan en kans za gen, de toch reeds zoo zwaar getrof fenen te bestelen. Het ware te wén- schen, dat zulke onverlaten werden opgespoord, opdat zij hun welver diende straf voor hun lage en menschonwaardige daad thuis kregen. met hun geestige liedjes Cabaret van 3 tot 6 en van 7 tot 10 uur de zanger van ernst en luim en zijn band en zijn orkest OOSTLAND ROEPT t Stadsjongens stadsmeisjes, ook voor jullie is plaats in den Germaanschen Landdienst in West-Pruisen. Trekt er op uit en ziet meer van ons werelddeel. Leert daar het boeren-handwerk, strijdt mee in den grooten produc tieslag voor ons Nieuwe Europa. Duizenden hectaren vruchtbare grond liggen te wachten op rappe, stoere handen. Door jullie arbeid in het Oosten help je mede de voedselpositie, ook van Nederland, te verzekeren. Als je goed gezond bent en kunt werken, zul je daar boer of boerin kunnen worden. Meld je aan bij den Germaanschen Landdienst, Koningslaan 9 Utrecht voor de 4e periode 1944 (2e helft) 2APRIL -J5 APRIL PER BOS 15-16A Brood of gebak 4 rants. 15-16B Brood of gebak 1 rants. 15-16 Beschuit 1 rants. 082-083 Alg., Brood, bloera of gebak 1 rants. 084 Alg., Gort 125 gram 085 Alg., Gemengd meel 125 gram D 29 Reserve, Gort 250 gram E 29 Reserve, Rijst of Gort 250 gram 15 A Boter, Boter of Margarine 125 gram 15 B Boter, Bak- en Braadvet 100 gram 086 Alg., 20 pl. of magere Kaas 100 gram 15 Melk - Is/4 liter D 30, E30 Reserve, Melk 51 4 liter 15 Taptemelk l3/4 liter 100 gram 25 gram 15-16 A Vleesch 15-16 B Vleesch 15-16 Aardappelen 2 kg. 15-16 Toeslag, Aardappelen 1 kg. 15 Aard. en 15 Toesl. geld. t.m. 8 Apr. 087 Alg., Suiker 500 gram 088 Alg., Jam 250 gram 089 Alg., Vervangingsmiddelen'TL 1 rants. C 31, D 31, E 31 Reserve, Kinderdrankpoeder 300 gram 15 Versnaperingen 150 gram 15-16 Tabak, Sigaren, Tabak of Cig. 1 rants. 080 Alg., Eenheidszeep 1 rants. 081 Alg., Waschpoeder 250 gram C 26, D 26, E 26 Res., Waschpoeder 250 gram E27 Res., Toiletzeep 1 rants. Op deze bonnen mag reeds op 1 April worden gekocht, uitgezonderd vleesch en aardappelen. Reeds aangewezen bonnen welke nog geldig zijn 10 B, (Boter) voor[250 gram Kaas, 12 A en 12 B (Boter) voor 125 gram Margarine, 5 Maart t.m. 15 April. 13, 14 Melk, 13, .14 Taptemelk, 19 Mrt. t.m. 15 April. Geldig t.m. R 01 Tabak, Scheerzeep 45 gr. Petroleum 21 en.22, bonkaart U403, 1 liter per bon 59 bonk. S 121 en 69 bonk. S 221, 300 gram kaarsen Brandstoffen 23 B.V. 1 eenheid 11 t.m. 18 K.F. 1 eenheid Periode 1 t.m. 10 brandstoffen 1 eenheid 29 April 26 April! wordt nader bekend gemaakt 30 April 30 April 30 April Niet alleen bonnen, maar ook geld hebben onze huismoeders noodig om eten te kunnen koopenoffert voor haar aan Winterhulp. Giro 5553.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 2