Vrijdag 5 Mei 1944 No. 6393 voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Buitenlandsch Overzicht Alleen de besten. Post voor vrijwilligers. De Kriegsmarine. Het socialisme zal zegevieren. Buitenland UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN INT. TEL. 19, POSTREK. 61525 VERD Ü1STEREN. Drie doodvonnissen voltrokken. Gedecoreerd t Dit blad verschijnt Vrijdagmiddag Algemeen Redacteur: J. H. ROZA - HEUSDEN NIEUWSBLAD VAN Abonnementsprijsper 3 maanden franco per post beschikt f 1.30 Bij onze agenten jll cent" per week Advertentiën24 m.M. f 1.32; elke m.M. meer 51 1 cent Advertentiën worden tot Vrijdag morgen 9 uur ingewacht Hoewel nog geen belangrijke gevech ten aan het Oostfront plaats vinden, duiden er toch verschillende teekenen op dat de gevechtspauze daar zijn einde nadert en weer spoedig nieuwe en be langrijke gevechten te verwachten zijn. De correspondent van de N.Rott. Crt. te Berlijn, acht hiervoor niet alleen een wijzingen aanwezig, en de gegevens waarover Duitsche soldatenkringen be schikken, volgens welke de hergroepee ringen en completeeringen aan de andere zijde van het front als ongeveer afge sloten moeten worden beschouwd, maar dok de gevechten, welke doen blijken dat het op dit strijdtooneel weer begint te „rommelen". Het is dus aan. te nemen, dat de rust van het Sowjet-Russische offensief kort van. duur zal zijn ge weest. Wat in de laatste dagen aan het Zuidelijke deel van het Oostelijke front gaande is, wordt hier dan ook algemeen beschouwd als een voorspel van de groote gebeurtenissen, die worden ver wacht en als pogingen door groote verkenningsacties de uitgangsposities voor belangrijker aanvallen te verbete ren. In het gebied ten Oosten van de Karpathen heeft de Duitsche verkenning vastgesteld, dat de daar tot dusverre in den strijd staande Sovjet-Russische divisies zijn vervangen door versche. uit ,het achterland aangevoerde berg troepen, een. bewijs te meer, dat de Sowjetleiding het plan heeft in weer wil van de terreinmoeilijkheden te trach ten door een nieuwe bestorming van de Duitsche posities haar doelstellingen, te bereiken. In, vrij grooten omvang zijn ook troepenconcentraties waargenomen in het Zuiden, zoowel aan. den benedenloop van den. Dnjestr als in het gebied aan weerszijden van, de Proeth, tusschen Dnjestr en, Siretul, voornamelijk be noorden Jassy en "Kisjinew. Dit zou kun nen, beteekenen, dat de voornaamste actie tegen Roemenië via het gebied van Ga- latz wordt ondernomen. Onder de Sow- jettroepen in het Zuiden bevinden zich ook deelen van. het vierde Oekrainsche leger, die op de Krim konden, worden gemist. Verdere concentraties van troe pen zijn geconstateerd ten Oosten van het front Lemberg-Czennowitz en bij Kowel. Tenslotte ook in het Noorden in den sector van Newel en Ostrow, alsme de bij Narwa. Er wordt hier derhalve rekening mee gehouden, dat ook het offensief naar Estland en Litauen en in het midden tegen, het gouvernement-ge neraal zal worden hervat. Ook uit de Krim komt weinig nieuws, alleen berichten, dat de Sowjets. hier eveneens voorbereidingen treffen voor den volgenden aanval. In Italië is het ook vrij rustig en beperken de gevechtshandelingen zich wederzijdsch tot plaatselijke operaties. Met hun luchtaanvallen op bezet ge bied en op West-Duitschland lijden de Engelschen. en Amerikanen zware verlie zen. In April gingen totaal voor hen minstens 1390 vliegtuigen verloren, waarvan 1126 viermotorige bommenwer pers. Over de strijd in het Verre Oosten meldt het Japansche hoofdkwartier: „Onder krachtige bescherming is de vijand op 22 April begonnen met lan dingen. in de nabijheid van Hollandia, en Aitape op Nieuw-Guinea. De vijand heeft zijn strijdkrachten sindsdien versterkt. Japansche landtroe pen en luchtstrijdkrachten in het gebied van deze beide punten leverden strijd met den vijand en zijn op het oogenblik met hen in, gevechten gewikkeld." De landingen werden uitgevoerd door Amerikaansche mariniers. Onder de vloot - strijdkrachten bevonden zich eenige een heden van, de Ned.-Indische vloot en een aantal Nederlandsche vliegtuigen werk ten mee aan, het vormen van de bij der gelijke operaties noodzakelijke „luchtpa- rapluie. Eitape was betrekkelijk spoedig in geallieerde handen. Bij Hollandia is een felle strijd gevoerd daar de Japanners hier bij Rabaul hun sterkste luchtsteun- punt voor den. strijd in den Bismarchar- archipel hadden dat krachtig werd ver dedigd, ook al bleek het garnizoen, niet opgewassen tegen, de verpletterende meerderheid, waarbij het bij verrassing werd aangevallen. De Amerikanen lieten het op zichzelf vrij onbelangrijke Hollandia aanvankelijk liggen, pm zoo snel mogelijk naar de vallei te dringen, die daar op slechts korten afstand onmiddellijk achter het Cycloop-gebergte ligt en waar zich de drie vliegvelden van Hollandia bevinden. Twee van de vliegvelden konden zonder ernstige beschadigingen veroverd en in gebruik genomen worden. Om het derde is dagenlang verwoed gevochten. Intus- schen waren van het aangrenzende dorp je Pim en de strategisch belangrijke heuvel Leimok beziet, wat voor de Ja panners aanleiding was om Hollandia te ontruimen. De Amerikaansche landingstroepen uit de Humboldt- en de Tanahmerah-baai hebben contact met elkaar gekregen op den autoweg, die achter Hollandia om loopt en beide baaien verbindt. Met dat al is er voor het eerst Ned.- Indisch gebied op de Japanners her overd. Op denzelfden dag dat de Ame rikaansche mariniers Hollandia binnen rukten, landde er op een der vliegvel den van de stad een aantal vliegtuigen die ongeveer 100 Nederlandsche en In donesische ambtenaren uit Australië aan voerden. Deze groep van ambtenaren stond onder leiding van majoor Scher mer, een officier van het Ned.-Indische leger, die met eenig militair vertoon de Nederlandsche vlag heesch, nadat hem namens generaal Mac-Arthur het burgerlijke bestuur over het bevrijdde deel van Ned. Nieuw-Guinea was over gedragen. Aan dit nieuwe bestuursap paraat is de naam gegevdn van „Nether lands Indies civil administration," bij afkorting „Nica". -/\v -rt i WmËm&W w m De Führer en de Duce hadden op 22 en 23 April een ontmoeting, welke ook door den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, Generaal-veldmaarschalk Keitel en van Italiaansche zijde door Maarschalk Graziani en staatssecretaris Mazzolini werd bijgtwoond De Duce begroet den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop Hoffmann/Stapf/Pax m De boerenjongen uit Groningen de jonge mijnwerker uit Limburg en de aankomende monteur uit Amsterdam, wat hebben ze met elkaar te maken? Zelfs in dezen tijd, waar de afstanden schijnen, te zijn weggevallen leven ze in groote lijnen, het leventje van vroeger, hebben al de moeilijkheden, die jonge menschen moeten overwinnen en ook al de vreugden, die de jeugd gelukkig van nature met zich meebrengt. Ieder voelt zijn eigen, zorgen het best en waar om zich dan druk te maken over ande ren. Ieder voor zich, is schijnbaar nog het beste kompas waarop men kan va ren. Toch is dit niet zoo. Onze taal zegt ook. dat eendracht macht maakt. Als al die duizenden, die niet met een sleurleventje in, kleinen kring tevreden zijn, doch de kracht en de gaven meenen te bezitten om het verder te brengen dit beseften, zou er een groote stap in de goede richting zijn. gedaan. Ieder, ongeacht zijn. afkomst, zijn godsdiensti ge of politieke overtuiging, moet toch begrijpen, dat ons volk deze tijden al leen dan. goed kan doorstaan, wanneer zijn beste zonen de leiding in handen nemen. Het Langemarck-Studium ziet het als zijn taak deze menschen daar te helpen, waar finaucieele onmacht of andere om standigheden dit onmogelijk maken. Wie werkelijk tot iets bijzonders in staat is, krijgt een kostelooze opleiding in de door hem gewenschte richting. Inlichtingen hierover worden ver strekt door het Langemarck-Studium,t Lange Vijverberg 8, Den. Haag. De aanmelding staat open voor jon gelui tusschen 16 en 24 jaar. Het SS-Ersatzkommando Niederlan.de in Den Haag maakt, in verband met het zenden, van post aan vrijwilligers, die dienen, bij de verschillende eenheden der Waffen-SS, of die in lazaretten, Genesungsheime enz. liggen, het vol gende bekend: Alle brieven, tijdschriften en pakjes moeten in het vervolg geadresserd zijn als volgt An das SS-Hauptambt. D II/2 Deutsche Dienstpost, MAASTRICHT. Zur Weiterleitung an: (naam) (veldpostnr. of adres): Daardoor zal de verzending van de veldpost in het vervolg minder vertra ging ondervinden. Brieven, tijdschriften en pakjes moeten duidelijk van naam en adres voorzien zijn en ook het adres van den afzender moet er duidelijk op vermeld zijn. Het verdient aanbeveling in de pakjes ook een adres bij te voe gen en, deze stevig te verpakken. Tot 20 gram is alles vrij van porti. Pakjes boven de 20 gram moeten van Zulas- sungsmarken voorzien zijn als deze naar veldpostnummers gezonden worden en mogen niet zwaarder zijn dan 100 gram. Zwaardere pakjes ook met 2 Zulas- sungsmarken, zijn niet toegelaten. Pakjes aan gewone adressen, dus niet aan veldpostnummers, mogen niet zwaarder zijn dan 1000 gram. Tijdschrif ten en kranten mogen ook aan veldpost- nummers zonder Zulassungsmarke ver zonden, worden. Luchtveldpostbrieveh moeten van 2 luchtpostzegels voorzien en op den brief moet vermeld zijn: luchtveldpost. Luchtveldpostzegels en toelatingsze- gels worden door de vrijwilligers aan hun familieleden, gezonden. Het is in het belang der familieleden zelf. dat aan de voorschriften nauwkeu rig de hand gehouden, wordt, want dan heeft men meer zekerheid, dat de post geen vertraging ondervindt en op de plaats van bestemming aankomt. In het vervolg moeten dus brie ven, tijdschriften en pakjes voor de vrijwilligers niet meer naar het SS- Ersatzkommando Niederlande in Den Haag gezonden worden. De veldpost voor de vrijwilligers wordt door de Hollandsche post aange nomen en in plaatsen waar kantoren van de Duitsche Dienstpost gevestigd zijn kan men de veldpost daar bezorgen. Ook kan njen bij de Duitsche dienst post geld verzenden, op veldpostwissels voor de vrijwilligers bij alle eenheden der .Weermacht en Waffen-SS. Van 30 April tot 6 Mei. Begin 21.15 uur Einde 6.00 uur Van 7 tot 13 Mei. Begin 21.15 uur Einde 5.45 uur 's-Gravenhage, 2 Mei. Officieel wordt medegedeeld ©e Nederlandsche onderdanen Johan nes Meyer, Hendrik de Vries en Tjal- ling Bakker zijn door het Deutsche Ober- gericht wegens sabotage ter dood ver oordeeld. Zij hebben communistische ac tie gevoerd o.m. door het verspreiden van opruiende geschriften en door po gingen tot brandstichting. Het vonnis is voltrokken. Voor Neerlands Jeugd niet alleen een strijdformatie bij uitnemendheid, doch tevens in meerdere opzichten een schitterende leerschool voor de toekomst. Sinds eeuwen leeft en werkt het Ne derlandsche volk in innige verbondenheid met de zee en het behoeft derhalve geen verwondering te baren, dat, nu Nederland reeds sedert een viertal ja ren van, de wereldzeeën afgesloten is velen uit het lood geslagen en den juis- ten koers kwijt geraakt zijn. Het gemis van de prachtige koop vaardijvloot, het gemis van het enorme scheepvaartverkeer in havens als Rot terdam en Amsterdam, de onzekerheid omtrent het lot van duizenden Neder landsche zeelieden, dit alles doet velen de toekomst donker inzien en heeft hun het vertrouwen in de herrijzenis van Nederland doen verliezen. Zij vergeten hierbij echter, dat het een typische karaktertrek van, het Ne derlandsche volk is, om juist in, tijden van tegenspoed en beproeving door ijze ren volharding en koppige vastberaden heid het veelal onmogelijk geachte toch te bereiken. Zoo zien wij ook thans, dat Neer lands jeugd, als de beste vertegenwoor digers van het volk, ondanks alle rem mende en belemmerende factoren den weg naar zee hervonden heeft en dit nu vormt de beste garant vopr Neder lands toekomst. Immers, de jeugd her vond dezen weg op een bijzondere en voor de toekomst van het Nederlandsche volk zeer belangrijke wijze, n.l. via de Kriegsmarine, waarbij de vrijwilligers zich reeds bij duizenden, meldden. Hier mede leveren zij niet alleen een belang rijke bijdrage in den grooten Europee- schen vrijheidsstrijd, doch bouwen ook voor zich zelf een toekomst op, waar van slechts weinigen een begrip hebben. Is eenerzijds de militaire scholing voor iederen jongen man reeds van onschat bare Waarde, daarnaast biedt de Kriegs marine een, veelzijdigheid in opleidings mogelijkheden, die ook voor het verdere leven van. zeer groote waarde is. Met recht kan dan. ook gezegd worden: „Bij de Kriegsmarine levert men niet alleen zijn bijdrage voor den strijd van het heden, doch door loopt tevens een prachtige beroeps leerschool, waarvan later de vruch ten geplukt kunnen worden." Voor velen zal dit niet direct duide lijk zijn. Velen ook beschouwen, zeer ten onrechte, den militairen diensttijd als „verloren tijd" en daarom volgen hier eenige voorbeelden,, die voor een ieder duidelijk zullen zijn. Voor iederen Nederlander die als vrijwilliger bij de Kriegsmarine dient, bestaat de mogelijkheid ook in de toekomst bij de Marine te blijven en, zoo hoog op te klimmen als zijn capaciteiten dit mogelijk maken, m.a.w. de Officiersloopbaan staat voor een ieder open,, onge acht schoolopleiding, financieele omstandigheden e.d. Wenscht men. wel zeeman, doch geen ^militair te blijven, dan kan men overgaan naar de Koopvaardij en is de bij de Kriegsmarine opge dane zeemanschap van zeer groote waarden. Bovendien wordt aan reeds gediplomeerde koopvaardijof- ficieren die als vrijwilligers bij de Kriegsmarine dienen, de gelegen heid gegeven na voldoenden vaar- tijd voor een hoogeren rang ver der te studeeren. Daarnaast zijn er nog velen, uit alle mogelijke beroepen af komstig, die zich thans in de rijen der Europeesche vrijheid strijders ter zee geschaard hebben, doch na afloop van den oorlog weer in het bedrijfsleven aan den wal wil len terugkeeren. Is dit mogelijk en zoo ja, zullen zij dan niet een heel eind achterop gekomen zijn t.o.v. hen, die niet actief aan den strijd hebben deelgenomen? Het is niet mogelijk om na afloop van den oorlog weer in het bedrijfsleven aan den wal terug te keeren, maar een ieder die dit wenscht is bij voorbaat verzekerd van een plaats, ja van een goede plaats, omdat hij te allen tijde voorrang heeft t. o. v. han. die liever toekijken hoe ande ren de kastanjes uit het vuur haal den. dan zelf de handen uit de mouwen te steken toen het vader land hun hulp dringend noodig had. Waren zij „vakman", toen zij het blauw der marine aantrokken, b.v. metaalarbeider, motordrijver, mecaniciën, timmerman, kok, kan toorbediende, administrateur, jour nalist, enz., dan hebben zij, doordat de Kriegsmarine haar menschen na de militaire- en zeevaartop leiding daar plaatst, waar zij door natuurlijken aanleg het meest pres- teeren kunnen, gedurende hun diensttijd niet alleen hun vakbe kwaamheid op peil gehouden, doch daarnaast ook zeer veel bijgeleerd zoowel in theorie als praktijk. Nemen wij tenslotte nog hen, die bij hun indiensttreding geen „vakmenschen" waren, hetzij door de, aan een ieder bekende demora- seerende invloeden der laatste tien jaren, hetzij door hun nog jeugdi gen leeftijd (indiensttreding is mo gelijk bij het bereiken van den 17-jarigen leeftijd). Een betere opleiding een bete re leerschool, een betere onder grond om later op voort te bou wen, dan de Kriegsmarine biedt, is niet denkbaar. Hier toch wordt de jeugd gevormd tot kerels, waar het vaderland later trotsch opkan en zal zijn, vastberaden, keiharde, betrouwbare steunpilaren voor de komende generatie. Vele ouders in Nederland geraken in den laatsten tijd verder van hun zonen, verwijderd, doordat zij geen be grip hebben en ook veelal niet kunnen hebben voor hetgeen in de jeugd van heden leeft. Zij beseffen niet, dat de oorlogsjaren hun. kinderen heel anders hebben gemaakt, heel anders moesten maken, dan zij zelf in hun jeugd zijn geweest. Deze oorlogsjaren, deze jaren van strijd, van dapperheid, van offerbe reidheid, heeft in de jeugd van heden een geest doen herleven, die sedert tien tallen van. jaren in het Nederlandsche volk volkomen dood is geweest, de geest van het heroïsme. Begrijpt dit ouders, en begrijpt dan tevens, dat, hoe zwaar het U ook veelal vallen zal, Uw dierbaar kind af te staan, U het nimmer zult kunnen ver antwoorden hem in dit opzicht eeniger- lei moeilijkheid in den weg te hebben gelegd. Door het heroïsme der jeugd zal Ne derland uit de duisternis van het he den straks komen, te staan in het stra lende licht der nieuwe toekomst. Eens zal in. de geschiedenisboeken boeken over dezen grooten tijd ge schreven worden,, en ook dan zal de jeugd, zooals steieds, vol spanning den heldenstrijd van. het voorgeslacht door leven. Maar vóór dien tijd, over 10, 15 of 20 jaren, zullen Uw eigen kleinkin deren op school hooren vertellen over een dwaze wereld met veel goud en vele producten, maar met nog meer ellende, werkloosheid en andere wan toestanden. Zij zullen hooren vertellen van den. strijd van kleine groepen ide alisten tegen sociale ongerechtigheid, van den groei dezer groepen, tegen alle, voor hem natuurlijk volkomen onbegrij pelijke, verdrukking in. Met spanning zullen zij dezen strijd op den voet vol gen, met schaamte zullen zij van zekere periodes in Nederlands geschiedenis ken nis nemen, maar tenslotte zal ook hun hart van trots en, blijdschap sneller kloppen bij het vernemen van de hel dendaden der Nederlandsche strijders aan de Europeesche fronten te land en ter zee. En velen dezer kinderen zullen dan met van blijdschap stralende oogen en met van geluk trillende stem kunnen uitroepen Ook mijn vader was daarbij! Ouders in Nederland, toekomstige grootouders, kunt U zich verantwoor den wanneer straks Uw kleinkinderen zullen moeten vernemen dat hun vader, door Uw schuld, niet behoorde tot hen die bereid waren te strijden voor hun va derland? Ouders in Nederland, opvoeders van Neerlands jeugd, denkt over dit alles eens rustig na. Staart U niet blind op wat vroeger was, laat U niet misleiden door valsche voorlichting, maar tracht de zaken te zien zooals zij zijn, los van bijkomstigheden Zware offers zijn gebracht, worden nog dagelijks gebracht, en, zullen ook in de naaste toekomst nog gebracht moe ten worden. Hoe zwaar deze offers zul len zijn, niemand kan dit zeggen, maar wetende dat het gaat om het voortbe staan van het volk dat ons lief is, om de toekomst van de jeugd, zullen zij gedragen zijn en dus gedragen worden, als het kan door allen, zoo niet, dan alleen door helden. Wilt U het Uw zoon, als toekomstige vader, aandoen, dat hij straks met het schaamrood op zijn kaken zal moe ten verklaren „Helaas kind, neen ik was er niet bij." Ter gelegenheid van. de 1 Mei-viering heeft de Leider een radio-rede gehou den. Hij schetste in. duidelijke woorden de ontwikkeling van de arbeidsbewe- ging in Nederland, waarbij hij de groo te beteekenis van de onvergetelijke voor gangers als Domela Nieuwenhuis en Troelstra in het licht stelde. Maar niet alleen de sociaal-democraten waren het, die streden voor de verheffing van de arbeiders. Men denke slechts aan man nen. als de priester Schaepman, of aan Talma. Mannen van karakter die het goed gemeend hebben, met ons arbei dende volk en daarom recht hebben op blijvende waardeering. Later kwam de socialistische arbei dersbeweging meer en meer in het vaar water van het Marxisme. Verdeeldheid hiervan was het gevolg. De verwording daarna, het verval en het einde in de lachwekkende ver tooning van Eenheid door Democratie, ten tooneele gevoerd door de verburge- lijkte SDAP, Vrijzinnig-Democraten, li beralen en Christelijk-Historischen, gaan wij stilzwijgend voorbij, want daaruit valt niets verheffends te bespeuren. De oude strijders wendden zich hui verend af en onder de jongeren kwam het cynisme: „Wij zijn niet zoo dwaas om het geloof der vaderen te hoeden, geef ons maar de bioscoop inplaats van de barricade. Wat wij in de bios coop zien, is ook maar een, illusie, maar daarvoor behoef je tenminste je leven niet in te zetten en je zit daar warm en gemakkelijk." Moet dit dan het resultaat zijn van de offers, die millioenen menschen in den loop van een halve eeuw strijd heb ben gebracht? Ons antwoord daarop isneen dit is niet het eindresultaat, het so cialisme zal toch zegevieren. De ont wikkeling gaat voort, Ó9& en juist in dezen tijd. Thans woedt de beslis sende strijd die een nieuwen weg zal omsluiten. Deze weg voert naar het doel. Ben ik, als ik dit geloof tot uiting breng, een onverantwoordelijk optimist? Ik geloof onwrikbaar aan den op gang. Ik kan mij niet voorstellen, dat Europa's toekomst zou bestaan in den ondergang als domein van de Sovjet republieken met Moskou als hoofdstad, of kolonie van het Noord-Amerikaansch- Engelsche groot-kapitaal, zooals Perzië of Britsch-Indië. Wat in dezen, geweldigen tijd van wereldrevolutie en. wereldoor log geschiedt, is in wezen niets an ders dan het vrijmaken van den weg, die voert naar een hoogtepunt van sociale gerechtigheid, zooals de besten onder de oude strijders van 18751914 nauwelijks moge lijk hebben geacht. De revolutie die zich voltrok, is die van den arbeid tegen het kapitalisme. Tot 1914 was het kapitalisme onbeperkt de baas. In Duitschland ontstond onder den arbeider Hitier het nationaal-social isme en in, Italië onder den arbeider Benito Mussolini, het fascisme. Beiden, anti kapitalistisch in hart en nieren, beider streven gericht op de verheffing van het volk. Beiden zich daarvan bewust, dat het kapitalisme alleen dan over wonnen kan worden, wanneer de ar beiders van hoog tot laag zich met el- der solidair gevoelen en zich niet meer door democratische of confessioneele leu zen laten splitsen. Ieder volk is een van, God ge geven eenheid van werkers van hoog tot laag, een volksche werk gemeenschap. Iedere volksgenoot heeft arbeidsplicht, moet zijn gaven, van hoofd en, hand wijden aan zijn taak om mede te werken aan de in standhouding en de verheffing van de arbeidsgemeenschap. Zij, die niet werken, niettegenstaande zij daartoe in staat zijn, zullen de uit- gestootenen, zijn. Maar zij, die hun plicht doen, kunnen er op rekenen, dat zij volwaardige volksgenooten, zullen zijn, geborgen in eigen volk. Niet klassenstrijd, verzandende in de gezapige stroomen van, parlementaire de mocratie, is het middel, maar de volk sche solidariteit gegrond op den, eer bied voor den arbeid. Dit volksche so cialisme is de barricade op den triomf weg van het privé-kapitalisme, een doorn in het vleesch van Moskou en New-York. Twintig jaren"lang van 1919 tot 1939, is het tijdvak van de voorbereiding en het begin van den opbouw van de soci alistische volksgemeenschappen in Eu ropa. Van 1933 tot 1939 liet Hitier aan de wereld zien,, dat het Duitsche volk in snel tempo verlost werd uit den druk van het kapitalisme en. speciaal de Kraft-durch-Freude-schepen die de Duitsche arbeiders de gelegenheid gaven om buitenlandsche reizen te maken wa ren een. ergernis voor de Angelsaksische plutocraten, die terecht vreesden., dat de I arbeiders in Engeland en de Vereenigde Staten zouden, eischen, dat ook daar de socialistische opbouw krachtig ter hand zou worden genomen. Aan de socialisti sche ontwikkeling van Europa moest met geweld een einde worden gemaakt. Het privé-kapitalisme en het staatskapitalis- me, New-York en Moskou, verbonden zich tot vernietiging. Zij bleven voorloo- pig achter de schermen en stuurden Lon den vooruit om de kat de bel aan, te binden.. In 1939 vond Londen het voorwendsel om den oorlog te verklaren, wegens Danzig en. den Corridor. De derde phase begint de eindstrijd tusschen het volksche socialisme van Europa eenerzijds en het kapitalisme van Amerika vereenigd met het communisme d.w.z. het staatskapitalisme van het Sowjet-wereldrijk. anderzijds. Zware offers vergt deze strijd van de arbeiders van alle landen van Europa die als soldaat aan het front staan of thuis of op grooten afstand wan huis moeten produceeren, produoeeren en nog maals produceeren granaten, vliegtui gen, tanks. enz. In lijnrechten strijd is dit alles met dat wij willen: volksorde ning; de mannen in hun gezinnen; pro ductie om aan de behoeften, aan klee ding voedsel, woonruimte van de vol keren te voldoen. Hoe eerder de bedreiging van "Europa is afgewend hoe eerder dus New-York en Moskou hun greep naar Europa op geven, omdat hun lange vingers zijn af geschoten, des te eerder kan het enorme Europeesche oorlogsapparaat worden om geschakeld in een nog grooter apparaat om de menschen te dienen. N.et de mensch is er voor het kapitaal, maar het kapitaal is er voor den mensch. Dat zal straks in Europa tot werke lijkheid worden gemaakt en dan zullen aller oogen opengaan, ook die van de millioenen van ons volk, die dit nu nog niet kunnen zien, omdat zij zich blind staren op de goudschittering van Enge land en. Amerika. Het kapitalistisch tijdvak was voor den abbeider een stikdonkere nacht. Nu is het nóg nacht, hoe laat in den nacht, twee uur. drie uur, wij weten het niet. Maar de nacht zal eindigen en de zon zal opgaan en. dan komt stralend een nieuwe dag, de dag van, het volksch nieuwe dag, de dag van het volksche socialisme het eenige mogelijke socialis me. Dan gaat Europa een nieuwe toe komst in en in dat nieuwe Europa zal zijn een. herboren Nederlandsch volk. Met elkander gaan wij werken voor de eer van den arbeid en voor het welzijn van het volk. Een ge zond, sterk, krachtig volk, een werkgemeenschap van millioenen, gegrond op de beginselen van soci ale gerechtigheid. Dan zullen de strijders van voorheen, zij, die op 1 Mei-dagen getuigenis af- den van. hun onwrikbaar geloof zien. dat hun strijd niet vergeefsch is ge weest. De strijd gaat voort, het socialis tische doel zal worden bereikt, ook al is de weg daarheen anders dan men zich dien vroeger had voorgesteld. BENDECENTRUM OPGERUIMD. Belgrado (CD). In het hooggebergte aan de Grieksch- Albaneesche grens slaagden de Duit- schers er in, bij verrassing een bende- centrum van, meer dan 12 km lengte te omsingelen om op te rollen. De ban dieten verloren, 11 dooden. -70 gevan genen, benevens 91 geweren, eenige ma chinegeweren en een hoeveelheid artille rie-munitie. Toen bij voor de eerste maat het uniform der Waffen H aanbad, stapte hij trotsch als een pauw door dé straten. H(j vertrok naar het front en kwam gedecoreerd terug. Nu was hfl niet langer zoo maar een doodgewoon soldaat. Wat was hij trotsch op zfln onder- schelding - en met recht Doe als h(j; maak iets van Uw leven! Vul onderstaande bon in, U ontvangt dan nadere in lichtingen. NAAM... ADRES WOONPLAATS verzoekt toezending eener brochure over de Waffen ff Uitknippen en inzenden aan Ersatz-kommando Niederlande. Korte Vijverberg 5. Den Haag. 250 MILLIOEN LITER WIJN. Sofia (CD). Bulgarije schat zijn wijnoogst voor dit jaar op ongeveer 250 millioen, liter. Momenteel is men. bezig met den bouw van 17 nieuwe groote Bulgaarsche wijn kelders, opdat niet alleen de kwantiteit doch ook de kwalite.t van de Bulgaar sche wijn zal worden, verhoogd. GEALLIEERDE BELOFTEN. Lissabon (CD). De Portugeesche bevolking is danig teleurgesteld in de Britsche en. Ameri kaansche belofte inzake de leverantie van graan. In Maart zouden de Brit ten en Amerikanen 16.000 ton en in April 32.000 ton graan, hebben geleverd Doch tot op heden hebben zij hun belofte niet gehouden,. In het ge beeIe land begint hierdoor broodschaarschte op te treden. PAPIERGEBREK IN EGYPTE. Lissabon (CD). De groote Egyptische krant „Misr" welke te Cairo verschijnt- heeft wegens gebrek aan papier haar verschijning moeten staken,. 1347 PRIESTERS BIJ LUCHTAAN VALLEN GEDOOD. Rome (CD). Het Vaticaan beeft thans mededeelin- gen gedaan, omtrent de verliezen onder de geestelijkheid en ordeleden bij Britsch-Amerikaansche luchtaanvallen. Bij de luchtaanvallen op Palermo, Na- pels Milaan. Padua, Ferrara, Siena. Luca, Monte Cassino en Castel Candolfo zijn 1347 priesters, monniken en orde- zusters gedood, waaronder twee bis schoppen. De aartsbisschop van, Paler mo, kardinaal Lavistrane. werd zwaar gewond. Bij een aanval op Castel Gan- dolfo werden 47 geestelijken, gedood. In het bergstadje Urbana werden 247 kerkgangers tijdens een aanval met boordwapens beschoten. De materieele schade aan kerkelijke eigendommen in deze steden bedraagt verschillende mll- liarden lire. KEIZERSKANAAL WORDT WEER HERSTELD, Nanking (CD). De Nanking-regeering heeft besloten dat fcet eeuwenoude Keizerskanaal, dat van Peking naar Hangschau loopt en in totaal ruim 1700 km lang is, weer zal worden hersteld. De werkzaamhe den zullen, worden uitgevoerd in het kader van het vijfjaren-plan. Begin April reeds zijn de eerste voorbereidende maat regelen getroffen voor het groo'.ewerk. waaraan 600 tot 700.000 koeli's zullen deelnemen. 50.000 JAPANSCHE WASSCHERIJEN EN VERVERIJEN GESLOTEN. Nanking (CD). Naar htet Japansche departement van handel bekend maakt, zal tot eind Juni 60 pCt. der ongeveer 83.000 zich in ge heel Japan bevindende wasscherijen en ververijen gesloten zijn.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 1