Vrijdag voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard No. 6394 Flinke kerels melden zich voor den strijd tegen het bolsjewisme. Buitenlandsch Overzicht VERD U1STEREN. Buitenland UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN - INT. TEL. 19, POSTREK. 61525 De Leider sprak te Haarlem. Kameraden in Overheidsdienst. Spanje en de Geallieerden Welke mogelijkheden? Het Nederlandsche Vliegerkruis. Een veldpostdief terechtgesteld. Een basis voo> zijn toekomst.*" Dit blad verschijnt Vrijdagmiddag Algemeen Redacteur: J. H. ROZA - HEUSDEN NIEUWSBLAD VAN AtTtHA Abonnementsprijs per 3 maanden franco per post beschikt f 130 Bij onze agenten 11 cent per week Advertentiën24 m.M. f 132 elke m.M. meer 51 cent Advertentiën worden tot Vrijdag morgen 9 uur ingewacht Nog steeds heerscht aan de verschil lende fronten betrekkelijke rust, alleen op de Krim is bij Sevastopol een hevige strijd ontbrandt. Het opperbevel van de weermacht deelde hierover op 8 Mei mede: Voor Sebastopol viel de vijand ook gisteren onder hevig artillerievuur met sterke strijdkrachten aan. Terwijl 't hem in den Zuidelijken sector gelukte na verbitterde gevechten een penetratie tot tand te brengen, sloegen onze troepen in den Noordelijken sector alle vijande lijke aanvallen uiteen. Bij den afweer van krachtige aanvallen van vijandelijke slag- en jachtvliegtuigen vernietigden on- :e formaties jacht- en slagvliegtuigen ilsmede luchtdoelartillerie der lucht— nacht 130 Sovjet-Russische vliegtuigen. De Bulgaarsche correspondent van de Nieuwe Rotterd. Crt. meldde aan zijn )lad: Men had hier reeds sedert eenigen ijd gewaagd van versterkingen op het :iland van de artillerie, die de Sovjet- Russen zoo dicht mogelijk bij de stellin gen van, de verdedigers in positie hadden gebracht, zoodat een spoedige opening van den aanval wel in de lijn van de verwachtingen lag. De Duitsche commen- atoren spreken van een bijzonder sterke irtillerie en zeer krachtige formaties ilagvliegtuigen, die de operaties van le aanvallers ondersteunen. Met 'n orit- settenden regen van bommen en grana- en hebben de aanvallers het terrein, vaar de stellingen van de verdedigers agen als het ware omgeploegd, zulks ils inleiding van den opmarsch van ie tanks en van speciale formaties die ïoogden de Duitsch-Roemeensche posi- ies te foroeeren. Dit is den eersten dag van den aanval Vrijdag niet ge- ukt en Zaterdag, toen, zooals het weer- nachtsbericht meedeelde, dezelfde me- hode is voortgezet, hebben de Sovjet- Russen n,a wisselvallige gevechten vol gens de gegevens hier eenige penetraties veten te bereiken, die echter door de Duitschers konden worden afgegrendeld. De voornaamste aanvalspunten bij Sebas- opol zijn gelegen bij het Noorden van le stad en ten Westen van Balaklava n het Zuiden, Aan 'iet overige gedeelte van, het Dostfront kwam het hier en daar slechts ot plaatselijke gevechten. Ten Oosten van de Roemeensche Se- eth veroverden pantsergrenadiers in har- 'e gevechten een. dom i neerend heuvel- errein. Vijftien vijandelijke pantserwa- ens en 41 stukken geschut werden ver- ietigd. talrijke gevangenen gemaakt. Tusschen Proeth en, Moldavië is de >p 26 April begonnen afweerslag voor- oopig geëindigd. De doorbraak, die de lolsjewisten met20 infanterie- en ver.-, cheidene pantserdivisies tot stand rachtten te brengen, mislukte door den aaien, verbeten afweer der onder bevel an den, generaal der infanterie Wohler taande Duitsche en Roemeensche troe len die door formaties der Duitsche n Roemeensche luchtmacht in voor- eeldige wapenbroederschap schitterend eerden gesteund. De vijand leed niet Heen zware bloedige verliezen, doch erloor ook 386 pantserwagens, 92 stuk en geschut en 100 vliegtuigen. Van het Italiaansche front. Op het landingshoofd van Nettuno ndernam de vijand plaatselijke aanval- en, die afgeslagen, werden. Verdragend eschut bestookte met goede uitwerking enzine- en munitie-opslagplaatsen van en vijand. Uit het Verre Oosten. Met buitengewone snelheid zijn goed itgeruste Japansche formaties doorge- rongen, tot de voorsteden van de stra- igisch belangrijke stad Loyang aan de oenghai-spoorlijn. Het betreft hier een ncentrische aanval der Japansche troe- n van, drie zijden, nadat nieuwe Japan- he formaties over de Gele rivier waren etrokken ten. Noorden van Loyang. In de gebieden, ten Noorden en ten oord-Westen van Kohima blijven de |ndo-Japansche troepen nog steeds in t bezit van de behaalde terreinwinst, p 4 Mei probeerden sterke vijandelijke rmaties, door artillerie-eenheden en ntserkorpsen gesteund, door de Ja- •ansche linies heen te breken om de ij het steunpunt Imphal ingesloten for- aties te ontzetten,, doch zij werden te- uggeslagen. Een Japansche formatie drong voorts Vijandelijke stellingen ten Noorden van ifothama binnen. Op 8 Mei nam de aan- al op Parel, de Zuid-Oostelijke poort aar Imphal, in hevigheid toe. Het grootste deel van de Japansche ormaties, dat reeds op 1 Mei de bui- enwijken was binnengedrongen, be- chermde de versterkingen en bracht den ijand zware verliezen, toe. Luchtaanvallen, Britsch-Amerikaansche formaties bom menwerpers richtten Zondag overdag en Maandagnacht terreuraanvallen op het tadsgebied van Boekarest, waar zij scha- le en verliezen onder de bevolking ver- I lorzaakten. Duitsche en Roemeensche uchtverdedigingsstrijdkrachten schoten 4 vijandelijke vliegtuigen neer. Bij gesloten wolkendek ondernamen alrijke Amerikaansche bommenwerpers en terreur aan val op de Rijkshoofdstad :n op verscheidene plaatsen in West- Duitschland. Vooral in het stadsgebied an Berlijn ontstonden schade aan woon- ïuizen, cultureele instellingen en ver- iezen aan personen. Zaterdagnacht wierpen enkele Britsche Vliegtuigen bommen, in het gebied van Jkeulen en Dusseldorf. Door luchtverde- ftigingsstrijdkrachten werden bij deze Aanvallen, alsmede boven de bezette ge- jpieden in' het Westen 26 vijandelijke Miegtuigen, waaronder 17 viermotorige ximmenwerpers ten val gebracht. Amerikaansche bommenwerpers heb- n Maandag overdag opnieuw terreur- nvallen, op het Rijksgebied onderno- en. Zij wierpen op de Rijkshoofdstad op het gebied van Brunswijk brisant- brandbommen, die schade aan gebou- en en verliezen onder de bevolking teweegbrachten. Strijdkrachten der lucht verdediging vernietigden bij deze aan vallen 86 Amerikaansche vliegtuigen, waaronder 68 viermotorige bommenwer pers. Boven het bezette gebied in het Westen verloor de vijand nog veertien vliegtuigen. Maandagnacht wierpen eenige Brit sche vliegtuigen bommen op Osnabrück. Brussel gebombardeerd. Maandag in den laten avond is Brus sel van zeer groote hoogte door Anglo- Amerikaansche vliegers in twee aanvals golven gebombardeerd. De gevolgen wa ren zeer ernstig. Heele huizencomplexen werden weggevaagd o.a. een hospitaal complex vernield. Het aantal slachtoffers is groot. Velen zijn onder het puin be dolven. Voor de zesde maal werd in den loop van Zondagavond Atrecht gebom bardeerd door 't Engelsch-Amerikaansche luchtwapen. Een groot aantal bommen is in het centrum van de stad gevallen, waardoor ernstige schade veroorzaakt Van 7 tot 13 Mei. Begin 21.15 uur Einde 5.45 uur Van 14 tot 20 Mei. Begin 21.30 uur Einde 5.45 uur. werd. Een projectiel stortte neer 'in het ïhiddenschip van de kathedrale kerk, en beschadigde deze ernstig. Er zijn twee dooden en twaalf gewonden. De nieuwe terreuraanval op de om geving van Rouaan heeft tot nu toe 14 dooden en een aantal gewonden ge kost. Het Amerikaansche luchtwapen heeft in den nacht van 5 op 6 Mei Saigon gebombardeerd. Er zijn 2828 dooden en 306 gewonden. In denzelfden nacht wer den ook Dangbrieu, Haiphong en de oevers van de Roode Rivier in het ge bied van Hunggen gebombardeerd. Keuringen Waffen S.S., S.S. Wachtbataillon, Landstorm Nederland, Kriegsmarine, Germaansche S.S. in Nederland. Het SS.-Ersatzkommando deelt mede: Op de volgende data zullen de keuringen plaats hebben voor bovenstaande formaties Arnhem: Café Royal. Zwolle: Hotel Gijtenbeek. Groningen Heerestraat 46. Leeuwarden: Huize Schaaf, Breedstraat. AmsterdamDam 4. Utrecht: N.V. Huis, Oudegracht 245. Amersfoort: SS-Wachtbataillon 3, Leusderweg. 12 Mei 812 uur 12Mei 1518 uur 13 Mei 812 uur 13 Mei 1518 uur 15 Mei 813 uur 16 Mei 812 uur 16 Mei 1517 uur Tijdens de keuring worden alle inlichtingen, verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, kolen etc. Personen tusschen 1935 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn' voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen,-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen, Zijn schoolopleiding is friet doorslaggevend. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn, verkrijgbaar bij de na volgende Nebens tellen der Waffen-SS. Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hengeloschestraat 30. En eveneens bij het SS-Ersatzkommando, Korte Vijverberg no. 5, Den Haag. Voor de Kriegsmarine, Marine Annahmestelle West, Utrecht, Plompetorten- gracht 24. Bij onze Vrijwilligers. Met verlof naar huis 1/1/ PK Kristoforitsch/O/H/P m GANDHI ik VRIJHEID GESTELD. Naar Reuter bericht is Gandhi Zater dagochtend om acht uur door luitenant- kolonel M. G. Bhandari, den insepeteur- generaal van. de gevangenis, na zijn vrij lating, naar Parnakoeti gebracht het paleis van lady Thackersey, een oude be kende van. Gandhi. Hier heeft hij tien jaar geleden, in. Mei 1934, tien dagen gevast. Een groote volksmenigte ver wachtte hem voor Parnakoeti. In een communiqué wordt medege deeld, dat Gandhi zich sedert 10 April onpasselijk heeft gevoeld. Op 14 April is een felle, zware koorts opgekomen, Een bloedproef heeft uitgewezen,, dat er een zware malaria-infectie was opge treden. Door de koortsaanvallen, waarbij Gandhi telkenmale ijlt, is zijn bloeddruk gedaald en op dien lagen stand geble ven. Gandhi is zeer zwak geworden en zijn nieren functioneeren slecht. Behalve Gandhi is eveneens in vrij heid gesteld Miraben (miss Slade, de dochter van een BritsChen admiraal,, die Gandhi verscheidene jaren verzorgd heeft. De geneesheeren,, dr. M. D. Gil der, die vroeger lid was van de regee ring van Bombay, en dr. miss Soesjila Nayad. die het communiqué hebben on derteekend, zijn, evenals de secretaris van Gandhi, Pyarelal, vrijgelaten. Zij be vinden zich op het oogenblik bij Gandhi in Parnakoeti. Na een bijeenkomst van de executieve commissie der Indische congresleden te Londen is een verklaring uitgegeven, waarin o.m. wordt gezegd: „Wij gevoe len er vreugde over, dat de druk der openbare wereldmeening, in het bijzon der in de Ver. Staten, de organen der Britsche regeering gedwongen heeft Gan dhi vrij te laten. Wij vertrouwen vast. dat dezelfde druk eveneens tot eer. spoedige erkenning der Indische onaf hankelijkheid zal lijden. Vol vertrouwen zien wij, op naar Gandhi's leiderseigen schappen, waaraan het gelukken zal xle werkelijke onafhankelijkheid in de naaste toekomst te beieiken." De woordvoerder der Indische onaf hankelijkheidsliga in Thailand heeft de volgende verklaring afgelegd: „De vrij lating van mahatma Gandhi uit de Brit sche gevangenis is noch verrassend, noch als een teeken van mildheid van de zijde der Britsche despoten te beschou wen. Om hun eigen zonden te verdoe zelen, vonden zij het noodig Gandhi, die zich in een delicaten gezondheids toestand bevindt vrij te laten. Ongetwij feld is deze handeling der Britsche plu tocraten in Dehli een bewijs, dat eener- zijds de gezondheidstoestand van Gandhi volkomen is ingestort, terwijl anderzijds de Britsche lafaards nerveus zijn en de verantwoordelijkheid voor de gevolgen schuwen. De Indische massa's daarente gen bevinden zich in een toestand van hevige verbitteringzij veroordeelden de langdurige hechtenis van den mahatma en streefden, ernaar, zijd vrijlating met geweld te verkrijgen. Uiteraard bidt elke Indiër, onverschil lig waar hij zich bevindt, tot den Al machtige voor een lang leven van den geliefdsten zoon van Indië. De Britten zijn er schuldig aan de misdaad der op sluiting van, den messias der Indische vrijheid op zich te hebben geladen. Eens zullen, zij voor hun zonden moeten boeten. Onverschillig of de mahatma thans zal leven, of sterven, zijn ziel zal toch de Indiërs blijven, vergezellen op het pad der vrijheid en gerechtig heid." BIJ EEN EVENTUEELE OVERWIN NING VAN DE GEALLIEERDEN ZOUDEN ALLEEN SOVJET-RUSLAND EN AMERIKA DE HEERSCHERS ZIJN. Engeland heeft zich met het expire - ment van, zijn huidige politiek in een groot gevaar gestort merkt het Roe meensche blad „Curentul" op, zulks in verband met een onderhoud dat één der redacteuren met een. gevangen Sovjet officier had. De Sovjet-officier verklaarde open lijk: „In het geval het ons gelukt Duitschland te overwinnen, zullen wij den oorlog tegen Engeland beginnen". De gevangen genomen bolsjewistische officier zeide verder dat Engeland een nest is van, oude tradities, dat een revo lutie. zooals de bolsjewistische, alleen maar kan belemmeren, „Wij hebben er geen enkele hoop op, dat Engeland van zijn, kapitalistische structuur af stand zal doen,; het kapitaal is zijn eenige grondstof. Andere grondstoffen heeft het evenmin als een toereikende landbouw." „Er zullen in de toekomst nog slechts twee heerschende machten in de wereld zijn, ieder in zijn eigen hemisfeer: Ame rika en Sovjet-Rusland, Engeland zou alleen maar intrigeeren, daarom zullen wij het verwoesten." Tenslotte verklaarde de bolsjewisti sche officier: „Sovjet-Rusland heeft tot op heden 25 millioen menschen in den oorlog opgeofferd en de grens van zijn offers is nog niet bereikt. Gelooft ie mand, dat wij voor verdere millioenen burgers in het een, of andere land zul len terugschrikken Deze verklaringen toonen de bedoe lingen, van het bolsjewisme maar al te duidelijk. Het behoeft dan ook geens zins verwondering te wekken, dat er be paalde groepen in Engeland zijn. die met steeds meer klem wijzen op het bolsjewistische gevaar. HOPELOOZE SANITAIRE TOE STANDEN. Ankara (CD) Bij de Tshoenking-Chineesche troepen heerschen volgens Amerikaansche be richten „hopelooze sanitaire toestanden". Er is gebrek aan geneesmiddelen, sla gersmessen en timmermanszagen moeten worden gebruikt bij het verrichten van operatiesverdoovingsmiddelen en ver- bandstoffen zijn meestal ook niet aan wezig. NAPELS EN HET COMMUNISME. Rome. (CD.) In Napels is een Sovjet-Russische bi oscoop geopend, waarin voor het over- groote deel Sovjet-Russische films wor den vertoond. Weer een belangrijke stap op de ladder welke leidt naar de bolsjewistische inpregnatie. ZWARE VERLIEZEN VOOR PARTISANEN. Ankara. (CD). De zuiveringsactie op den Balkan heeft sinds September van verleden jaar de communistische benden 70.592 doo den en 63.654 gevangenen gekost. Al leen in April reeds verloren de benden 1-1.224 dooden en 4.228 gevangenen. SECRET SERVICE IN PEKING. Tokio (C.D.) In Peking heeft men verscheidene agenten van de Secret Service in hech tenis genomen. De razzia's op vijande lijke agenten worden nog voortgezet. OVERSTROOMINGEN IN FINLAND Stockholm, (CD). Groote overstroomingen worden ge meld uit het stroomgebied van de Ke- mijoki aan de westelijke kust van Fin land. Over een gebied van meer dan 100 km lengte staan alle huizen en dor pen onder water. OOK PORTUGAL WEIGERT. Naar Efé uit Washington verneemt, meldt de Amerikaansche pers, dat de Portugeesche regeering den Britschen eisch betreffende de wolframleveranties aan Duitschland heeft afgewezen. In een briefwisseling tusschen Churchill en Salazar heeft volgens deze berichten de Portugeesche regeeringschef verklaard dat Portugal niet op grond van het bondgenootschap met Engeland verplicht is de leveranties aan Duitschland te sta ken. Bovendien wenscht Portugal zich niet met nieuwe gevaren in te laten want de door Engeland geëischte maat regelen zouden, door Berlijn als een openlijke vijandelijke daad beschouwd kunnen worden. ADMIRAAL KOGA GESNEUVELD. Admiraal Koga, opperbevelhebber der Japansche vloten,, is in de eerste front linie gesneuveld, toen hij aan boord van een vliegtuig de operaties tegen, den vijand leidde. Onder zijn bevel heeft de Japansche vloot in talrijke succesrijke ontmoetingen groote resultaten kunnen boeken. Wij herinneren slechts aan de serie luchtslagen die bij Bougainville werden gevoerd, den slag bij de Gilbert- eilanden, en aan de verliezen, den gealli eerden in de Loenga-baai toegebracht. Bij het begin van het conflict met China, was Koga, die ook langen tijd in het buitenland, met name in Frankrijk had vertoefd, bevelhebber van de Japan sche vloot in de Chineesche wateren. De Tenn.O' heeft hem posthuum geëerd door hem den rang van groot-admiraal te verkenen, Koga is opgevolgd door zijln leef tijdsgenoot adm. Soemoe Tojoda. die ov% marine-attaché was te Londen, hoog- leer'aar aan de Japansche marine-acade mie, opperbevelhebber van het duikboot wapen en chef van den staf der veree- nigde vloot. In Koga heeft de Japansche marine een, beproefd opperbevelhebber verlorenin Tjoda ontvangt zij een nieuwen, aanvoerder, die ongetwijfeld de strijdvaardige tradities van de Japan sche vloot zal weten voort te zetten. DE INVASIE WERD VERTRAAGD. Uit de Lagerhuisdebatten dezer da gen toen. de Engelsche minister van arbeid, Bevin, zijn anti-stakingsverorde- ning verdedigde, blijkt, dat ongeregeld heden onder de Engelsche arbeiders de Geallieerde poging tot een invasie heb ben vertraagd. Van de te Londen verschijnende bla den deelt de „Daily Express" mede. dat Bevin erkende, dat de stakingen in April alle werkzaamheden voor de Brit sche vloot in Sheffield dreigden, stil te leggen. De „Manchester Guardian" schrijft over de debatten in het Lagerhuis o.a. De wet van Bevin voor personen, die tot staken aanzetten, is ontstaan in een oogenblik van overgrooten angst. Men vermoedt, dat de Britsche regeering ee nige dagen lang van oordeel was. dat Engeland aan de genade en barmhartig heid van een groep ophitsers was over geleverd. Het blad verklaart, dat de menschen in Engeland na vier en een half jaar oorlogsmoede en hypernerveus zijn geworden. DE REIS VAN EDEN NAAR MOSKOU Ankara. 8 Mei (Ofi). In kringen, welke in nauw contact staan met het Sovjet-Russische gezant schap te Ankara, verklaart men dat Eden tijdens zijn verblijf te Moskou van 18 tot 20 April, vergezeld werd door ge neraal Ismay, persoonlijk militair raad gever van Churchill. Men beweert te Ankara, dat Eden zich op de hoogte wenschte te stellen van de politieke en militaire bedoelin gen van het Kremlin, teneinde aan de hand van deze inlichtingen besprekin gen te voeren met Stettinus en met de vertegenwoordigers van de „Empire Conference" te' Londen. In het kader van de propaganda-actie die momenteel door de N.S.B. te Haar lem en omgeving wordt gehouden, heb ben Zaterdagmiddag ongeveer 1200 Jeugdstormers en 200 W.A.-mannen be nevens een aantal leden van de politieke organisatie een marsch door de stad gehouden. Des avonds is in het Gemeen telijk Concertgebouw een bijeenkomst gehouden, waar de Leider een rede heeft gehouden. „Er zijnzoo begon Mussert zijn rede, „bij alle overige verschillen twee soorten van menschende egoïsten en de gemeenschapsmenschen. De egoïsten heb ben geen oog voor het offer, dat zoo- velen aan de andere zijde brengen. Maar achter deze kleine groep staat de breede massa die van goeden wil is en die er naar verlangt, het land opgeheven te zien uit den staat van vernedering. Voor ons NSB-ers is thans de belang rijkste vraag, hoe wij deze massa de ver zekerdheid, kunnen geven, die zij behoeft en de overtuiging, dat zij moet werken en offers brengen om te komen tot de Vervulling van het ideaal: een vrij Ne derland. Het gaat in dezen oorlog niet om Dantzig of om den Corridor, zoo zeide de Leider verder, doch het gaat om het volksche socialisme. Zal dit zich kun nen handhaven in een zelfstandig Europa of zal Europa ten offer vallen aan Sovjet-Rusland en Amerika? Wat in dit laatste geval het lot van ons land zou zijn, hebben de heeren aan den overkant reeds meegedeeld: Nederland degra deert tot bruggehoofd van Amerika! Woor dit lot kan slechts een vërtee- nïgd Europa ons behoeden, een Europa, waarin geen oorlog meer zal zijn en dat sterk genoeg is om zich tegen vreemd geweld te beveiligen. Om dit te bereiken dient ook Nederland zijn deel bij te dragen en daartoe h'eeft de NSB. ons volk steeds opgeroepen. Zij heeft daarbij vóór 1940 steeds tegenstand ontmoet, men wilde van verdediging niets weten en het gevolg is niet uitgebleven. In dien hier geen Duitsche weermacht stond, zou qns land reeds lang slagveld zijn. Komt ey hier een invasie, dan zal er geen steen op den anderen blijven en zullen honderdduizenden van ons volk zich tusschen de twee machtigste legers van de wereld bevinden. En daarom is het zoo goed, dat hier de Nederlandsche vlag voor u staat, gedragen door een lid van den Landstorm, die gereed is om onze kust te verdedigen," Tenslbtte wees Mussert zijn kamera den op hun, plicht, te strijden en te vol harden, juist in. dezen tijd, die zooveel doet aanschouwen, wat niets met Nat.- Socialisme te maken heeft. „Ons geloof is" aldus eindigde hij, „dat ons vólk niet ten gronde gaat, maar dat het zal groeien en gelouterd het nieuwe Europa zal binnengaan" De Secretaris-Generaal van de NSB. deelt het volgende mede: Onder verwijzing naar het desbetref fende bevel van den Leider en mijn voorschriften no. 8 en 36, breng ik nogmaals met nadruk in herinnering, dat leden der Beweging zonder uitzonde ring verplicht zijn voor de aanvaar ding van een benoeming tot eenige be trekking in overheidsdienst anders dan op arbeidscontract, toestemming daartoe dienen te vragen aan het Hoofd der Secretarie van Staat (Afd. VI, Beweging en Staat) Nassauplein 10 te 's-Graven- hage. onder duidelijke omschrijving van de te aanvaarden betrekking. Bovendien, zijn voortaan de leden der Beweging die een betrekking in Over heidsdienst op arbeidscontract aanvaar den, verplicht hiervan mededeeling te doen aan. bovenstaand adres. Dezelfde mededeelingsphcht rust in de navclger.de gevallen ook op hen, die bereids in overheidsdienst zijn en de bovenbedoelde toestemming reeds verkregen, hebben dan wel van eene aanstelling op arbeidscon tract reeds mededeeling deden: a. bij bevordering b. bij wijziging van het dienstver band (arbeidscontract wordt gewijzigd in tijde lijken, dan wel vasten dienst) c. bij verhuizing, zoowel binnen de gemeente als naar elders ïi. bij het verlaten van den over heidsdienst. Terzake van een. en ander zijn de be trokkenen verplicht aan het Hoofd der Secretarie van Staat (Afd. VI, Beweging en Staat) alle d-oor hem gevraagde in lichtingen, te geven. Niet nakomen van deze verplichtingen kan tot ontslag als lid der Beweging aanleiding geven. Op de kameraden, die een lid der Beweging tot een overheidsambt of be trekking als vorengenoemd willen be noemen, rust de verplichting er op toe te zien, dat aan, de nakoming van boven genoemde verplichtingen door belang- fiebbenden, wordt voldaan. De onderhandelingen tusschen Spanje en de Anglo-Amerikanen, die langen tijd in beslag genomen hebben, zijn blijkens een mededeeling van het Spaansch mi nisterie van. buitenlandsche zaken, thans afgesloten. Onderwerp van de bespre kingen. was de kwestie van de Spaansche neutraliteit, die door Engeland en de V. St. in het geding was gebracht. Het optreden van de blauwe divisie aan het oostfront, de wolframleveranties van Spanje, het vraagstuk van, de in Spaan sche havens geïnterneerde Italiaansche marine-eenheden en de vraagstukken, die op het statuut van Tanger betrekking hebben, passeerden daarbij de revue. Bij de discussies hebben Londen en Washington wederom de beproefde tac tiek der afdreiging toegepast. Spanje is n^ den langen en uitputtenden bur geroorlog, dien het te doorstaan, had, meer dan ooit in deze periode van wederopbouw van invoer afhankelijk. De graan- en. olievoorziening spelen daarbij een hoofdrolwordt deze aanvoer lan gen tijd afgesneden, dan komt Spanje in een reddelooze positie te verkeeren. waarin ongetwijfeld ook het zaad der inwendige partijschappen wederom zou trachten op te schieten.. Onder dezen, druk heeft men in Ma drid, na hard gevoerde onderhandelin gen, ertoe moeten besluiten aan de ge allieerden eenige concessies te doen. De vermindering van de Wolfram-expor ten is onder deze cle voornaamste. Totaal stopzetten van deze leveranties is door Spanje standvastig geweigerdhet is niet verder gegaan dan een procentsge- wijs vrij aanzienlijke beperking. In Spaansche politieke kringen legt men er den. nadruk op, dat men slechts voor overmacht gezwicht is, teneinde het land niet aan een volslagen economische ontreddering prijs te geven. Slechts zoo zal Spanje zijn krachten kunnen sparen om bij het einde van het conflict zijn positie in een nieuw geordende wereld te kunnen hernemen. WAAR KOMT EEN AANMELDING VOOR HET LANGEMARCK-STU- DIUM PRACTISCH OP NEER? Het toelatingsexamen vindt plaats iti een z.g. schiftingskamp. Hier wordt de heele man beoordeeld. Niet de bolleboos in wiskunde heeft de beste kans, doch hij, die naast zijn wiskundigen aanleg ook toont, dat hij een kerel van stavast is, die het als mensch waard is, dat hij tot verdere studie in staat wordt gesteld. Zij, die werden opgenomen, worden vol gens hun, prestaties ingedeeld in twee groepen. De besten ontvangen een HBS- opleiding en studeeren daarna aan een universiteit of hoogeschool. De studie richting blijft geheel ter keuze van den candidaat. De eigenlijke H.B.S.-oplei ding duurt ongeveer anderhalf tot twee jaar, naar gelang van de vroeger geno ten schoolopleiding of het bijzondere prestatievermogen. Zij, die zich meer tot een artist.ek beroep voelen aange trokken, ontvangen een voorbereidende opleiding van. een half tot een jaar en vertrekken dan naar een academie voor beeldende kunsten of b.v. naar een con servatorium. Tenslotte ontvangen die genen, die bij een helder verstand toch meer op de practijk van hun beroep zijn ingesteld, eveneens een vooroplei ding van, een half tot een jaar en stu deeren dan verder aan een M.T.S., een middelbare landbouwschool, een zee vaartschool of aan een andere middel bare vakschool. Jongelui van 16 tot 24 jaar, die mee- nen voor een dergelijke kogtelooze op- ding geschikt te zijn, kunnen inlichtingen aanvragen, bij het Langemarek-Studium, Lange Vijverberg 8, Den Haag. Dit geldt eveneens voor hen, die in Duitschland werkzaam zijn. Radio Oranje meldde in de uitzen ding van, 20.15 uur op den 5en Mei '44. „Vandaag heeft Z.K.H. Prins Bern- hard het Nederlandsche vliegerkruis uit gereikt aan vliegercommander Jameson, die den aanval leidde op het huis in Den Haag. De minister van oorlog, van Lidt de Jeude, heeft o.m. gezegd, dat commander Jameson, een belangrijke en gevaarlijke missie heeft uitgevoerd boven bezet Nederlandsch gebied en. hiermede een grooten. dienst heeft bewezen aan de Nederlandsche Nationale zaak. Prins Bern,hard speldde vervolgens het ee rek ruis op de borst van den. En- gelschen vlieger met de woorden,: nie mand van, ons zal het vliegerkruis meer verdiend hebben dan U. De Engelsche vlieger werd voor deze belangrijke ope ratie reeds onderscheiden, met het Engel sche distinguished order". Deze mededeeling betreft den aanval van Engelsche vliegtuigen op een ge bouw Jn den. Haag van het Nederland sche burgerlijk bestuur, welke plaats vond op 11 April 1944, kort voor 15 u. Volgens een Engelsche radio-uitzen ding op 4 Mei 1944 te 13 uur werd opzettelijk niet het uur van. de middag pauze, wanneer er veel menschen op straat zouden zijn, daarvoor uitgeko zen, hetgeen tot gevolg had, dat in het gebouw 62 Nederlandsche burgers, waaronder 26 vrouwen, en meisjesge dood en 23 zwaar gewond werden. Het maakt een een.igszins eigenaardi- gen indruk, dat men in Engeland de Duitsche bezettingsmacht voor zoo naïef houdt, dat zij niet reeds lang veiligheids maatregelen getroffen zou hebben voor documenten, die voor haar van belang zijn. Het oordeel over deze heldendaad kan rustig overgelaten worden aan de nabestaanden van de slachtoffers van den 1 len, April 1944. 's-Gravenhage, 8 Mei. Het bureau van den bevelhebber der weermacht in Nederland deelt mede: De 21-jarige Albert us Mulder ge boren te Soesterberg, was bij den Bahn- postdienst in, het rayon van het Luftgau- postambt Amsterdam werkzaam. Hij heeft daarvan gebruik gemaakt om op groote schaal veld post pakketten en veldpostbrieven. te ontvreemden. Be halve op tab aks waren had hij het vooral HQ wist met zich zelf geenraad. 1 Wat moest hij worden? Wat zou het beste voor zQn toekomst zijn? Wel, bij meldde zich als vrij williger voor de Waffen ff. Nu was z(jn toekomst verzekerd. Doe als hij en meldt U voor één der keuringen, die iedere maand plaatsvinden en in de dagbladen bekend worden ge maakt. U krijgt daar alle ia-1 lichtingen. NAAM. ADRES - WOONPLAATS verzoekt toezending rener brochure over de Waffen ff. f Uitknippen en inzenden aan Ersatz-kommando Niederlandc. Korte Vijverberg 5, Den Haag.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 1