IJST Voedingsgewassen in eigen tuin Mussert vierde gisteren zijn 50-sten verjaardag. SCHOONMAAK F.van Lanschot A. Verschuur-Baert HCT, is goed, zich bij de belegging van zijn vermogen deskundig te laten adviseeren. Onze langdurige ervaring staat onze cliënten ten dienste. Officieële Berichten Officiëele Landbouw mededeelingen Distributie mededeelingen LET OPI1 Plaatselijk Nieuws Voetbalsport Rechtzaken ver^ Voor de Kunstkalk Waterverf Ammoniak Zoutzuur Brusselschzand Marmerslijp Krijt Schuurpoeder Metaalpoets DROGISTERIJ Botermarkt O 84 Tel. 72 HEUSDEN. Een goede belegging een veilige toekomst! Twee doodvonnissen. voor de Provincie Noord-Brabant Radiogroeten voor Nederlanders in het Oosten. Teelt van voedingsgewassen op braakliggende gronden. Bonnen welke vervallen IIEUSDEN. AALBURG. ALMKERK. CAPELLE. GENDEREN. SPRANG. Diverse artikelen Toelichting op de bonnenlijst. VEEN. WIJK. WERKENDAM. IIERPT. CAPELLE. KANTONGERECHT 's-BOSCH. 4< thaPS (!/l^ nehitte. De bestrijding kan geschieden met behulp van koolkragen. Deze be staan uit dunne schijfjes asphaltpapier, die spoedig na het planten vlak tegen den grond om de plant worden aange bracht. Doordat de wortelhals dan is afgesloten kan de koolvlieg aldaar haar eitjes niet deponeeren. Aldus blijft zoo'n koolplant dan bespaard van de aantas ting door de larven van deze vlieg. Door het aanleggen van de z.g. Cau- i linringen (van geperste naphtaline) kan men dit insect ook van de koolplanten vandaan houden. Tenslotte bestaat er nog een bestrij dingsmiddel dat men zelf kan bereiden. Men mengt 20 deelen kalkmerglel miet 1 deel carbolineum en strooit dat na de uitplanting in kleine hoeveelheden op den grond rondom den stengelvoet der koolplanten. Verkrijgbaar op de rijst- bon en de beschuitbon- nen. Fl R MA BANKIERS 'S-HERTOGENBOSCH Sinds 1737 voorzien op contant geld. Op deze wijze maakte hij in den loop van den tijd bijna 25.000 RM. buit, die hij op en kele honderden, RM na doorbracht met vrouwen van lichte zeden en in ander lichtvaardig gezelschap. De misdadiger, die bijzonder wordt gekarakteriseerd door de verwerpelijke motieven van, zijn handelwijze is we gens voortgezetten. diefstal met gebruik making van de door den oorlog veroor zaakte buitengewone omstandigheden als oorlogsmisdadiger door het Feldpost- kriegsgericht ter dood veroordeeld. Het vonnis is voltrokken. 's-Gravenhage, 10 Mei. Het bu reau Wehrmachtsbefehlshaber in den N ie der landen deelt mede De 24-jarige Gerard Frank Smits uit Hulsberg (Limburg) werd bij een huis zoeking in, het bezit van een vuurwapen aangetroffen, dat hij op een gegeven oogenblik tegen de Duitsche bezettende macht gebruiken wilde. Hij is als sa boteur ter dood veroordeeld. De 23-jarige Dirk Plagmeyer uitSas- senheim had te zamen met andere Ne derlanders opdracht een, militair ob ject te bewaken. Hij verliet zijn post en beschadigde een. onderdeel van het aan zijn bescherming toevertrouwde ob ject. Hij deed dit met de bedoeling, daardoor zijn geringschatting voor de Duitsche bezettende macht tot uitdruk king te brengen. Plagmeyer werd als saboteur eveneens ter door veroordeeld. Het vonnis over Smits en Plagmeyer is met den kogel ten, uitvoer gelegd. AFHALEN AUSWEIS In opdracht van den heer Directeur- Generaal van, den Landbouw moeten al le uitgeschreven gele Ausweise voor de in Land- en Tuinbouw werkzame perso nen, piet uitzondering van de jaarklas sen 1922 tot en met 1925 aan betrokke nen, worden uitgereikt. Belanghebbenden worden hiermede opgeroepen dit Aus- weis onmiddelijk tegen, ontvangstbevesti ging op het kantoor van den plaatselijk bureauhouder van hun district in ont vangst te komen nemen. DE BESTRIJDING VAN DE KOOLVLIEG. Zoowel in het voorjaar als in den voorzomer kunnen de kleine larven van de koolvlieg groote schade teweegbren gen aan de wortels van de bloemkool, roode en witte kool en andere koolge wassen. Deze larven komen voort uit de eitjes, die door dit insect aan. den stengelvoet der koolplanten worden gelegd. Ze bo ren zich daarna door den wortelhals naar binnen en belanden ten slotte in de wortels, welke grootendeels of ge heel worden uitgehold of weggevreten. De koolplant groeit niet verder en gaat kwijnen. Trekt men zoo'n aange taste plant uit den grond, dan steken gewoonlijk de witte larven nog uit den kalen, uitgeholden wortelstronk naar buiten. Bij groeizaam, vochtig weer bezit de kool tegen deze larven een grooter weer standsvermogen dan bij droogte en zon- Bekendmaking inzake aan- en verkoop van schoofstroo. Het Bedrijfschap voor Hooi, Stroo en Ruwvceder maakt overeenkomstig arti- 10a der Strooverordening 1943 bekend dat het koopen, ontvangen, verkoopen en afleveren van schoofstroo verboden is in de gemeenten: Aarle-Rixtel, .Alphen en Riel, Asten, Baarle-Nassau, Bakel, Bergeijk Bladel, Boekei, Borkel en Schaft. Budel, Casteren, Chaam, Deurne, Diessen, Dinther, Eersel, Erp, Gemert. Goirle, Hapert, Heeswijk, Heeze Hel mond Hilvarenbeek, Hoogeloon, Hoo- ge Mierde, Lage Mierde, Leende, Luyks- gestel, Maarheeze, Mierlo Nistelrode. Nuenen, Reuzel, Riethoven, Someren. Stiphout, Uden, Valkenswaand Veghel Veldhoven. Vessem, Waalre Westerho ven en Zeeland. Dit verbod geldt niet, voorzoover het schoofstroo wordt ge kocht en ontvangen door een stroohul- zenfabrikant of door een erkend land- handelaar, die het zijnerzijds aan een stroohulzenfabrikant doorlevert of die het bezorgt aan een. door de Handelsmij. v.h. K. Smit te Groningen aan te wijzen opslagplaats. Verkoop, aflevering, resp. aankoop en ontvangst van schoofstroo, dat niet bestemd is voor de stroohulzen- fabricatie. is derhalve in evenbedoelde gemeenten, niet toegestaan, behalve in dien daartoe door den, Pbh. een vergun ning voor den verkoop is afgegeven, omdat de betrokken partij voor de stroo- hulzenfabricage ongeschikt is. Nadere inlichtingen hierover worden verschaft door mijn Bureau of door den Pbh. Regeling uitbetaling aardap pelen consumptie- of veevoe der prijs. Door het Bedrijfschap voor Aardap pelen is een, regeling getroffen, waarbij aan filers, wier aardappelen, thans we gens daarin voorkomende ouderdomsge breken voor consumptie worden afge keurd en waarbij vaststaat, dat zij alle zorg aan de bewaring van de aardappe len hebben, besteed, die redelijkerwijze, van hen, verwacht mocht worden, toch de consumptieprijs zal worden uitbe taald. Deze regeling geldt echter niet voor: a. partijen, welke nog aanwezig zijn in specifieke poter-sorteering b.v. 28-35, 35-45 e.d.: b. voorgekiemde poot- aardappelen (welke bestemd waren voor uitpoot op eigen bedrijf)c. alle bij han delaren nog voorradige pootaardappelen Zij, die hun aardappelen ondoelmatig hebben bewaard, zullen, bij afkeuring voor consumptie vanzelfsprekend slechts den veevoederprijs ontvangen. Telers worden bij dezen nogmaals op hun verplichting gewezen om van par tijen aardappelen,, waarvan zij vreezen, dat deze niet langer houdbaar zijn, op gave te verstrekken aan het kantoor van den Pbh.. waaronder zij ressorteeren en niet aan, het hoofdbureau te Tilburg. Dit laatste in tegenstelling met een vroegere mededeeling. Geldigverklaring kunstmest- bonnen. Met ingang van 5 Mei 1944 zijn gel dig verklaard de stikstofbonnen mef opdruk no. 7. Deze bonnen behouden hun geldigheid tot 10 Juni a.s. Op deze stikstoibonnen mag eerst dan pro duct yorden afgeleverd, wanneer alle ingeleverde bonnen van reeds eerder geldig verklaarde „N"-bonnen (Series 1 tot en met 6 en B.T.) geheel zijn ge honoreerd. Tot 10 Juni a.s. zijn thans geldig: de stikstofbonnen serie 6 B.T. en 7. Fosforzuurbonnen, serie I, Kalibonnen serie B.T. Deze bonnen moe ten door de verbruikers vóór 5 Juni a.s. bij hun leverancier zijn ingeleverd. Rui ling van vervallen kunstmestzegels kan slechts geschieden voor zoover deze vóór 15 Mei bij de afd. Kunstmest van den Prov. Voedselcommissaris zijn ingele verd. Na 31 Juli a.s. mogen door de handelaren geen kunstmeststoffen meer worden afgeleverd op bonnen van het bemestingsjaar 1943-1944. Na 15 Mei kunnen geen reclames betreffende kunst- mesttoewijzingen voor het seizoen 1943- 1944 meer in behandeling worden geno men. Aanvoer evacuatie- en slacht vee. Naast de reeds vastgestelde taxatie- markten voor evacuatie-runderen t.w. Maandag 15 Mei te Bergen op Zoom en op 16 en, 17 Mei te 's-Bosch, zal ook op Vrijdag 19 Mei te 's-Bosch nog een dergelijke markt worden gehouden,. Alle uitgegeven aankoopvergunningen voor evacuatie-runderen zijn uitsluitend op de ze markten geldig. Slachtvee en runderen voor de gewone taxatiemarkt kunnen in deze week worden aangevoerd en wel op Maandag 15 Mei te Breda, Eindhoven, Tilburg; op Dinsdag 16 Mei te Cuijk 's-Bosch en Bergen op Zoom. Vrijdag 19 Mei te Oss en Roosendaal. De gewo ne markt te Zevenbergen en Helmond komt deze week te vervallen. Drijfriemen. De landbouwers en loondorschers, die drijfriemen noodig hebben voor hun landbouwmachines, kunnen hiervoor for mulieren aanvragen bij het Rijksbureau voor Huiden en Leder, Keizersgracht 277 te Amsterdam C. Het vierde exem plaar van de aanvrage(n) moet aan dit Bureau worden teruggezonden, terwijl de eerste drie exemplaren moeten wor den ingediend bij de afd. Dorschen en Grondstoffen, van het Bureau van den Prov. Voedselcommissaris voor Noord- Brabant. Spoorlaan 50 te Tilburg. Men zende deze formulieren dus niet op naar het Bureau Grondstoffen te Den Haag waardoor de behandeling onnoodig wordt vertraagd. De wnd. Voedselcomm. v. N.Br. DE LEIDER. CNF[H. SchildPax m. Anton Adriaan Mussert werd den 1 lden Mei 1894 te Werkendam gebo ren. Na de H.B.S. doorloopen te heb ben, vertrok hij in 1912 naar de Tech nische Hoogeschool te Delft, waar hij in 1918 „met lof" het ingenieursdiplo ma verwierf. De karakterteekening van Mussert begint bij het feit. dat hij in Augustus 1914 zijn studie te Delft on derbrak om tijdens de mobilisatie als vrijwilliger dienst te doen in het Neder- landsche leger. Dit getuigt van zijn diep nationalistisch gevoel. Reeds direct na zijn studie te Delft werd de jonge ingenieur in de gelegen heid gesteld zijn werkkracht in dienst te stellen van de uitvoering van een der grootste werken, die Nederland op waterbouwkundig gebied ooit gekend heeft, n.l. den bouw van de groote sluis in het Noordzeekanaal te IJmuiden. In 1920 gaat Mussert over naar den Provincialen Waterstaat te Utrecht, waar hij in 1927, dus nauwelijks 33 jaar oud benoemd werd tot hoofdingenieur. In 1931 stichtte Mussert de Nationaal - Socialistische Beweging. In Mei 1934 werd hij voor de keuze gesteld om den rijksdienst te verlaten of zich niet langer met de N.S.B. be zig te houden. In December 1942 bij het elfjarig bestaan der N.S.B. werd A. A. Mussert als Leider van het Nederlandsche volk erkend. 's-Gravenhage, 12 Mei. De dienst perszaken yan het Nederlandsch Oost- Instituut meldt: Reeds geruimen tijd wordt door de afdeeling voorlichting van het Neder landsch Oost-Instituut ten behoeve van de Nederlanders in het Oosten een ra dioprogramma verzorgd, dat door de Reichsrundfunk in Berlijn via den Do- nauzender (golflengte 325,4 meter) wordt uitgezonden. De uitzending, waar in nieuws en mededeelingen uit het va derland worden gegeven, geschiedt ie- deren Zondagavond van 21.tot 21.15 uur in het kader van het programma „De stem van het rijk voor Nederlan ders in Duitschland en de beztte gebie den." Door deze programma's is het 't Ne derlandsch Oost-Instituut gelukt een band te leggen tusschen de Nederlanders in den vreemde, met name vooral in het Oosten, en in het vaderland. Deze band zal jn de toekomst nog worden verste vigd door het uitzenden _yan groeten van familieleden. In samenwerking met den Nederland- schen Omroep zal nl. a.s. Zaterdag 13 Mei een begin worden gemaakt met het opnemen, van groeten van landgenoo- ten, wier man, vader of verloofde door bemiddeling der Nederl. Oost (Com pagnie in het Oosten is ingezet. Deze groeten zullen, in het Zondagavondpro gramma worden uitgezonden. De dienst radio van, het Nederlandsch Oost-Instituut zal daartoe iedere week een aantal familieleden van in het Oos ten ingezette Nederlanders uitnoodigen om in Hilversum hun groeten te komen uitspreken. Het spreekt vanzelf, dat de moge lijkheid tot dit zeer nauwe contact, door de familieleden van de in het Oosten werkende Nederlanders met enthousias me is begroet en dat ook in het Oosten de Zondagavondprogramma's van het Nederlandsch Oost-Instituut met nog grooter vreugde zullen worden beluis terd. In de huidige omstandigheden vormen de groenten, een belangrijk bestanddeel van onze voeding. Het spreekt dus van zelf dat alle pogingen in het werk worden gesteld om zooveel mogelijk in die behoefte te voorzien. De beroeps- tuinbouw alléén kan, niettegenstaande inspanning van alle krachten, aan dien eisch niet voldoen, o.m. als gevolg van het feit, dat vooral in de steden met haar dicht opeen gehoopte bevolking, de behoefte aan groenten ter vervanging van andere, niet of niet in voldoende mate verkrijgbare levensmiddelen meer dan verdubbeld is. Hoewel de teelt van groenten in den beroepstuinbouw in de achter ons liggende jaren in belangrijke mate werd uitgebreid, bleef de produc tie ten achter bij de vraag, doordat mest stoffen, ziektebestrijdingsmiddelen en an dere bedrijfsbenoodigheden, e.d. slechts in beperkte mate ter beschikking van de telers staan. Het is vrijwel overbodig er aan te herinneren, dat de overheid op grond van genoemde omstandigheden al spoe dig de noodzaak inzag langs anderen dan normalen weg te trachten het te kort aan groenten althans tot zoo gering mogelijke proporties terug te brengen. In de laatste jaren heeft zij dan ook door middel van propaganda, o.a. door voorlichting, brochures, aanplakbiljetten, enz., er steeds op gewezen, dat elk braakliggend stukje grond, hoe onbe duidend het moge lijken, dienstbaar kan worden gemaakt aan de voedselvoorzie ning. Daarbij werd vooral een beroep gedaan op de medewerking van gemeen tebesturen, directies van den wwater- staat. op polderbesturen en besturen van waterschappen, om gronden in parken en plantsoenen, bermen van wegen en dijken en langs kanalen, niet gebruikte opslagplaatsen, enz. te bestemmen voor het telen van voedingsgewassen. Zoo werd eenerzijds het gebruik van volks tuinen bevorderd waar de particu lier gelegenheid krijgt de zoo onontbeer lijke groenten ten eigen behoeve te telen terwijl anderzijds de gemeentebestu ren de teelt van groenten stimuleerden door groenten te doen verbouwen op de hierboven bedoelde gronden, voor zoo ver deze niet reeds aan volkstuinders in gebruik werden gegeven. Die teelt door de gemeenten op braak liggende gronden wordt dienstbaar ge maakt aan de voedselvoorziening van de behoeftigen in de desbetreffende ge meente of van haar sociale instellingen, zooals jeugdtehuizen, tehuizen voorou den van dagen, schoolvoeding, armlas tigen, enz. Op die wijze komen de ge teelde producten, met uitzondering van de granen welke volgens de daarvoor geldende voorschriften moeten worden ingeleverd ten behoeve van de alge- meene voedselvoorziening, ten goede aan hen, die er het eerst en de meeste behoefte aan hebben. OOK HET KLEINE HEEFT WAARDE Het belang van deze manier om de grcentenproductie uit te breiden, moet neit wprden onderschat. Sommige men- schen denken er min of meer gering schattend over en hebben zich afge vraagd of de teelt op dergelijke gron den resultaat van eenige beteekenis zou kunnen opleveren. Daarbij werd uit het oog verloren, dat juist in moeilijke tijden ook het kleine en oogenschijrilijk onaanzienlijke zijn waarde heeft. Vele kleintjes maken één groote. hetgeen ook blijkt uit de cijfers, welke een beeld ge ven van den omvang, dien de teelt op braakliggende gronden heeft verkregen. Zoo bedroeg de totale oppervlakte van deze met aardappelen, j>eulvruchten, groenten en granen bebouwden grond in 1942 al 1083,5 ha, terwijl die op pervlakte in 1943 met ongeveer 250 ha (zijnde bijna een vierde gdeeelte van het areaal in het voorafgaande jaar) geste gen is tot 1337.6 ha, welke een op brengst gaven van meer dan 7.3 milli- oen kg aan genoemde producten. Opge merkt dient te worden, dat men de op brengst niet mag meten aan de hand van de normale oogstnormen. daar hier geen sprake is van normaal bouwland. Er zijn onder deze gronden b.v. ge deelten. welke nooit eenige bemesting hebben gehad, doordat zij vroeger uit sluitend voor huizenbouw werden ge bruikt. Bovenstaande cijfers geven niet temin een indruk van het bereikte resul taat. Men zal wellicht de vraag stellen hoe het nu staat met de groote gemeenten, waar immers ongeveer 40 pCt. van de Nederlandsche bevolking woont, en waar deze bijzondere vorm van groententeelt dus van groote beteekenis moet zijn. Hierop kan worden geantwoord dat het juist de groote steden zijn, welke bij dezen verbouw van groenten het meeste gewicht in de schaal leggen. Dat b.v. een stad als Amsterdam kan bogen op wel zeer tot verheugenis stem mende oogsten, blijkt uit onderstaande cijfers, weergevende de oppervlakten,der in 1943 beteelde braakliggende gronden van deze gemeente en de opbrengst der afzonderlijke producten,: Aardappelen 40 ha, 576.500 kg. Peulvruchten 28 ha, 33.100 ha. Groenten en koolzaad 18 ha, 894.000 kg. en granen 165 ha, 292.700 kg. Voor Rotterdam zijn deze cijfers resp: 1.850.000 kg aardappelen (100 ha), 21.000 kg peulvruchten (40 ha), 710.000 kg groenten (opp. niet nauwkeurig be kend) en granen 21.000 kg (10 ha), terwijl 's-Gravenhage het volgende beeld geeft (oppervlakten niet nauwkeurig be kend): 759.000 kg aardappelen, 78.000 kg peulvruchten, 217.000 kg groenten en 10.000 kg granen. Zooals opgemerkt, is een tot practi- sche conclusies leidende vergelijking tus schen de opbrengsten der steden afzon derlijk niet mogelijk, omdat heel veel afhangt van de kwaliteit der gebezigde gronden. De totale cijfers voor de drie groote steden doen echter zien, dat Rotterdam met een oogst van 2.602.000 kg de kroon heeft gespannen terwijl Amsterdam met 1.796.300 kg totale op brengst op de tweede plaats staat. Ook 's-Gravenhage maakt met zijn 1.064.000 kg een goed figuur. Uit deze totale cij fers mag men evenwél geen andere con clusies trekken dan. dat dank zij het nuttige gebruik van in normale tijden braakliggende gronden, een niet te on derschatten bijdrage is verkregen, in de voedselvoorziening van dat gedeelte dier stedelijke bevolking, welke zeker in de eerste plaats in aanmerking komt om ervan te profiteeren. Reeds werd meegedeeld, dat het al dus bebouwde areaal in het geheele land in 1943 met ongeveer 250 ha werd uit gebreid. De opbrengst was als volgt: Aardappelen 4.564.000 kg (416.6 ha) peulvruchten 166.000 kg (158.2 ha); groenten. 1.127.000 kg (88.8 ha); gra nen, 1.459.000 kg (674.ha). Ook voor 1944 mag verwacht worden, dat een intensief gebruik van de braak liggende gronden zal meewerken tot verhooging van de voedselproductie. In dit verband worde herinnerd aan de in het begin van dit jaar aan de bur gemeesters gerichte verzoek van het Departement van Landbouw en Vissche- rij om in opdracht der gemeenten ten behoeve van alle .ingezetenen groenten te laten telen door landbouwers in de omgeving der gemeenten of in de ge meenten zelf. Voor deze z.g. aanvullen de groenteteelt, zal, naast de met de landbouwers afgesloten, contracten, hier en daar ook wel braakliggende grond moeten worden gebruikt, waarop het vorige jaar uitsluitend ten. behoeve van de armlastigen en sociale instellingen dier gemeente groenten werden ver bouwd. De groenten, geoogst uit con tractteelt. komen via den normalen han del ten goede aan alle inwoners der ge meente. VOOR SCHEERMESJES BON R 07 VAN TABAKSKAART INLEVEREN. In aansluiting op het bericht, inzake distributie van scheermesjes, op pag. "4 van dit nummer, wordt er de aandacht op gevestigd, dat men bon R 07 van de tabakskaart van Maandag 15' tot en met Vrijdag 19 Mei bij een kleinhande laar in scheermesjes moet inleveren. Zij, die in gebreke blijven dezen bon tijdig jn te leveren., komen niet voor het betrekken van scheermesjes in aan merking. op Zaterdag 13 Mei 19-20 Brood. 19-20 Beschuit. 112-113 Brood, bloem of gebak. 111 Havermout. D 37 Reserve, Gort. E 37 Reserve, Kindermeel of Voedings suiker. 19 A en 19 B Boter, Margarine of Vet. 110 Kaas. 19-20 Melk en Taptemelk. 19-20 Vleesch. 20 Aardappelen en Toesl. aardappelen. 109 Suiker. 108 Jam. 107 Vervangingsmiddelen. 19 Versnaperingen. 19-20 Tabakswaren. 080 en 105 Eenheidszeep. 081 en 106 Waschpoeder. C 26, D 26, E 26, C 34, D 34 en E 34. Reserve Waschpoeder. E 35 Reserve. Toiletzeep. (Ie helft) MEI heidszeep en waschpoeder in aanmer king. In verband met het feit, dat thans de extra rantsoenen eenheidszeep en waschpoeder per twee distributieperio den, in plaats van per twee kalender maanden worden uitgereikt, wordt de aandacht van belanghebbenden er op gevestigd, dat zij met de voor de 6de en 7de ]>eriode uitgereikte rantsoenen ook gedurende de 8e periode (dus tot 5 Augustus 1944) dienen toe te komen. WASCHPOEDER VOOR VUILEN EXTRA ZEEP, EENHEIDSZEEP EN ARBEID. Personen, die z.g. vuilen arbeid ver richten, komen voor de 6e en 7e peri ode 1944 (14 Mei tot 8 Juli 1944) voor de gebruikelijke rantsoenen een- Zondag j.l. speelde A. Nieuw koop voor den voorwedstrijd kamp. van Noordbrabant 1944 te Tilburg tegen Kollenburg. Ook deze partij eindigde in remise. Zondag a.s. wordt de laatste partij gespeeld; v. Rooij uit Eindhoven is dan zijn. tegenstander. Van het eind resultaat kan niets met zekerheid gezegd worden4 deelnemers hebben nog kans op de 2 bovenste plaatsen.. Vrijdagavond brak een. felle brand uit in de woning van P. Mans. Alhoewel de brandspuit, zoowel van Aalburg als uit Wijk, sjxiedig aanwezig waren, kon men niet meer voorkomen, dat het huis tot den grond toe afbrand de. De inboedel kon nog gedeeltelijk gered worden. Een. woord van lof komt wel toe aan diegenen, die met opoffe ring van, eigen gevaar, het woonhuis van C. Verbeek, dat in, de onmiddellijke nabijheid staat en. gedeeltelijk met riet was gedekt, wisten te behouden,. Zondagmiddag brak alhier we derom brand uit. Waarschijnlijk doordat kinderen met lucifers speelden, geraakte de vlasmijt van den, vlasser A. v. Wijk in vlam welke zoo hevig toenam, dat de vjammen spoedig oversloegen naar de wpning van J. v. Ballegooijen, die reeds uitgebrand was vóór dat de brand spuiten aanwezig waren, zoodat er dan ook zoo goed als niets van den huisraad kon worden, gered. Doordat men zich direct bepaalde bij het nathouden der rieten daken van de belendende peraee- len, werd gelukkig verdere uitbreiding voorkomen. In de Herv. Kerk alhier is een gift van f 100 gecollecteerd voor het Orgelfonds. Onder leiding van den heer P. Schouten alhier, is een Kinderkoor opgericht met aanvankelijk 115 leden. Onze dorpsgenoot W. L. Heij- mans, thans hulpprediker te Raams- donksveer is door het Provinciaal Kerk bestuur van Noordholland tot de Evan geliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten en, werd daardoor beroepbaar verklaard. Tot onderwijzeres aan de O.L. school in de Kom is in de vacature, ontstaan door het vertrek van Mej. A. C. Meulenbroek, benoemd Mej. Sprink, onderwijzeres aan de O. L. school a. d. Loonschendijk. Op de vergadering van stem gerechtigde Ingelanden van het Water schap „De Polder van Genderen", wel ke j.l. 28 April gehouden is is met algemeene stemmen gekozen tot voorzit ter de heer E. G. v. d. Beek, in de plaats van zijn. vader den heer E. v. d. Beek, welke voor een herbenoeming niet meer in. aanmerking wenschte te komen. Tot lid van. het Dag. Bestuur werd met algemeene stemmen, herkozen de heer J. v. d. Heuvel. De heer E. v. d. Beek heeft vanaf 1908 als opvol ger van zijn schoonvader, wijlen den heer G. J. Branderhorst Johz. deze functie als voorzitter van genoemd wa terschap. De voorz. sprak aan 'teind der vergadering nog enkele woorden tot afscheid, waarop het lid G. d. Beek antwoordde. De grondwerker M. B. had het ongeluk van een zich in beweging zettende vrachtauto te vallen, waardoor hij een diepe wond aan zijn achterhoofd opliep. De ontboden geneesheer consta teerde dat hij ook zijn rugwervel gekneusd had. Woensdagavond kwam de Jeug dige Bijbelclub van de Geref. Kerk al hier onder leiding van ouderling C. Braspenning in vergadering bijeen. Door verschillende ouders werd dezen jeugd- avond bijgewoond. Een goed verzorgd programma werd vlot afgewerkt. Namens den kerkeraad werd het woord gevoerd door ouderling v. d. Berg, die ook deze samenkomst met dankzegging beëindigde. Het was zoo wel voor de Jonge Bijbelclub als voor de aanwezigen een dankbaren avond. Dezer dagen herdachten de ech telieden Schiedam-Frings onder vele blij ken van belangstelling hun 25-jarig hu welijksfeest. Een zoontje van P. O. had het ongeluk te vallen, waardoor het zijn arm b/ak. De stemgerechtigde Ingelanden van het waterschap „de Binnenpolder van Sprang" kwam in vergadering bij een. Bij de vaststelling der begrooting dienstjaar 1944-'45 werd het voorstel tot heffing van waterschajaslasten op f 6.— per ha gesteld. In de vacature van den heer W. J. v. Campen, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd de heer M. v. Campen Wz. gekozen, die deze benoeming aannam. De heer W. van Campen dankte het bestuur en ingelanden voor het ver- PER BON 21-22A Brood of gebak 4 rants. 21-22B Brood of gebak 1 rants. 21-22 Beschuit 1 rants. 121-122 Alg., Brood, bloem of gebak 1 rants. 123 Alg., Peulvruchten 250 gram D 41 Reserve, Gort 250 gram E 41 Reserve, Kindermeel of of Voedingssuiker 250 gram 124 Alg., Vermicelli 100 gram 21 A Boter, Boter 125 gram 21 B Boter, Boter 125 gram 20 B Boter, Boter, geld. t.m. 27 Mei, 125 gram 125 Alg., 20.pl. of magere Kaas 100 gram 21-22 Melk ls/4 liter 21-22 Taptemelk l3/4 liter 21-22 A Vleesch 100 gram 21-22 B Vleesch 25 gram 21-22 Aardappelen 2 kg. 21-22 Toeslag, Aardappelen 1 kg. 21 Aard. en 21 Toesl. geld. t.m. 20 Mei 126 en 127 Alg., Suiker 500 gram 128 Alg., Jam 250 gram 21 Versnaperingen 150 gram 21-22 Tabak, Shagtabak, Pijptabak of Pruimtabak 1 rants. 129 Alg., Eenheidstoiletzeep 1 rants. 130 Alg., Waschpoeder 250 gram C 42, D 42, E 42 Res., Waschpoeder 250 gram E43 Res., Toiletzeep 1 rants. Eenheidszeep, Waschpoeder en Toiletzeep geldig tot 10 Juni. Bijzondere rantsoenen B 44, C 44, D 44, E 44 Boter 125 gram Op deze bonnen mag reeds op 13 Mei worden gekocht, uitgezonderd vleesch en aardappelen. Geldig t.m. R05 Tabak, Scheerzeep 45 gr. Petroleum 23 en 24, bonkaart U 403, 1 liter per bon 59 bonk. S 121 en 69 bonk. S 221, 300 gram kaarsen Brandstoffen 29, 30, 31 en 32 BV 1 eenheid 21 KF (kookdoeleinden) 1 eenh. 2 Sept. 24 Mei wordt nader bekend gemaakt 30 Nov. 30 Juni Niet alleen bonnen, maar ook geld hebben onze huismoeders noodig om eten te kunnen koopenoffert voor haar aan Winterhulp. Giro 5553. Van 14 tot en met 27 Mei a.s. geven de bonnen Algemeen 126 en 127 elk recht op het koopen van 500 gram sui ker. Zooals reeds eerder werd bekend gemaakt is deze grootere hoeveelheid niet te beschouwen als een extra rant soen, doch als een voorschot. Men hou- de er dus rekening mede, dat men een gedeelte van deze suiker zal moeten gebruiken in, de maanden September of October, wanneer geen bon voor sui ker zal worden aangewezen. Voorts geven gedurende bovenge noemd tijdvak de boterbonnen 21A en 21B beiden recht op 125 gram boter. Voor personen beneden den leeftijd van 21 jaar zijn bovendien de bonnen Re serve B44, C44, D44 en E44 aangewe zen voor een bijzonder rantsoen van 125 gram boter. Of*, de vleeschbonnen 21 en 22 kan men reeds op Maandag 15 en Dinsdag 16 Mei a.s. vleesch en vleeschwaren koopen. Op de tabaksbonnen 21 en 22 is uit sluitend shagtabak, pijptabak of pruim tabak verkrijgbaar. Sigaren, cigarillos, en cigaretten kan men op deze bonnen niet koopen. trouwen in hem gesteld gedurende de vele jaren welke hij als bestuurslid van hen ondervonden had. De aandacht wordt er op geves tigd dat op Dinsdag 16 Mei a.s. des nm. 2.30 u. (torentijd), ten huize van Dr. v. d. Loo gelegenheid zal worden ge geven tot kostelooze inenting tegen pok ken. Het verdient aanbeveling dat van deze gelegenheid gebruik gemaakt wordt. Men wordt verzocht geboortebewijs of trouwboekje mede te brengen,. Ds. H. Harkema, Herv. Predi kant alhier, komt voor op het drietal te Amersfoort. De Zondag j.l. gehouden collec te bij de Herv. Evangelisatie ten bate van de Inwendige Zending, in welke dienst voorging de Eerw. Heer K. As- mus van Dordrecht, bracht op f 158.33. Ds. H. Ligtenberg van, Vlaar- dingen heeft voor het beroep naar de Geref. Gem. alhier, bedankt. A.s. Zondag wordt alhier een voet baldag gehouden op het sportterrein van de Herptsche Boys. Om 12 uur spe len de Herptsche Boys Jun. tegen Vlij- mensche Boys Jun,. Om 1 uur Herptsche Boys II tegen Jonge Boerenstand uit Herpt en om half 3 Heusden tegen Sleeuwijk. Indien het weer medewerkt, belooft het op den Hooge Prink zeer druk te worden. Voor de promotie-competitie 4e klasse N.V.B. speelde „Wit Zwart I" op eigen terrein tegen „Bavel I", welke wedstrijd in een gelijk sjoel, 22 eindigde. Zitting van Woensdag 10 Mei. Leerplichtwet: J. d. W.. Wijk en Aalburg f 10 of 5 d. Geen voor- en achterlicht: K. A. v. d. H- Wijk en Aalburg 2 keer f2.50 ©f 2 keer 2 d. Geen voor-en achterlicht en Besl. Persoonsbewijzen: J. P. Almkerk 2keer f2.50 of 2 keer 2 d. en f 1 of ld. Geen voorlicht: H. v. d. K., Rijswijk f.4 of 4 d.D. d. F., Andel f 4 of 4 cfy; Geen achterlicht: J. P. vSprang-Ca- pelle f 3 of 3d.; G. T„ Wijk en Aal burg f 3 of 3 d. Besl. Persoonsbewijzen: D. T., Veen J. B. K., De Werken c.a. en H. v. d. K- te Rijswijk, ieder f 3 of 3 d. Winkelsluitingswet: A. B. Dussen, f 3 of 3d.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 2