Vrijdag 9 Juni 1944 No. 6398 Luchtferreur boven Nederland. 22 doodvonnissen voltrokken. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Buitenlandsch Overzicht Bok gij behoort bij ons! Europa is in oorlog! VERD U18TEREN. Officiëele Landbouw mededeelingen UND VAN ALTENA UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN INT. TEL. 19, POSTREK. 61525 Abonnementsprijs per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30 bij vooruitbetaling Bij onze agenten~llacent per week Advertentiën24 m.M. f 1.32 elke m.M. meer 51 cent Advertentiën worden tot Vrijdag morgen 9 uur ingewacht De week die achter ons ligt, is een week'van belangrijke gebeurtenissen. In Italië was het tront in den loop der gevechtshandeliig.n steeds nu er de stad Rome genaderd en bestond het gevaar, dat dit oudste cultuur centrum der wereld in de rechtstreek- sche gevechtshandelingen zou wor den betrokken. Om dit te voorko men had' de Führer bevolen, de Duit sche troepen iNoèra'westéiijk van Ro me terug te trekken. Over de iaats.e gevechten, voor hiertoe werd be sloten, wera op'4 Juni mi het 'hoofd kwartier van den Führer gemeld: De vijand heett gisteren z.jn het- tige pantser- en slagv ïcgmiormaties ondersteunde doorb aakpogingen t:n Noorden van de Albaner be-'gen aan weerskanten van de Via "Casnjna voortgezet. ïn uiterst zware "gevech ten, die rijk aan verliezen waren, gelukte het hem, óns aigrenie.ings- tront tot aan het gebied 10 K.M ten Oosten van Rome terug te dringen. Ten Westen van de Aloaner ber gen hebben onze troepen zich naar den Tiber gedisfancieerd. 'De uit breiding van de vijandelijke pene tratie naar het Noordoosten werd door de bezettingen van onze steun punten bij Zagarolo en Pa'iestrina in een taaien strijd verhinderd. Ook aan weerskanten van Cave én ïi den trontsector ten Zuiden van Paliano zijn alle vijandef.jke aanvallen in zwa re- abVeergevechten mislukt. De Duitsche opperbevelhtóbcr ge- neraal-veldmaarscha k Re?setring, had den 3en Juni 'om 23 uur, door den Duitschen ambassadeur bij het Va- ficaan, ter doorgeving aan het opper bevel der Anglo-AmLTikaansche sti ija- kraeïiten aangeboden, de stad Kspne als open stad 'te verklaren. Op deze voorstelden ï's geen ant woora Van het Anglo-Amerikaansclie opperbevel ontvangen. Flet hoofdkwartier van generaal Alexander en dat van maarscha k Badoglio hebben de volgende procla matie "tot de bevolking van Rome gericht. Inwoners van Rome. De geallieer de legers naderen Rome, steunt «die geallieerden, strijd 'tégen onze ge meenschappelijke vijanden, de Duit- schers en de fascisten, stelt u op de hoogte van mijnversperringen en an dere militaire voorzorgsmaatregelen van den vijand, zoodat de geallieer den zonder verlies van tijd', men- schen en materiaal door uw stad kunnen trekken. Het tweede en zeker niet minder belangrijke feit is, dat Dinsdag in die eerste morgenuren de sedert lang verwachte invasie der Britten en Amerikanen is begonnen, door het neerlaten van luchtlandingstroepen in het gebied van de uitmonding der Seine en in~Bet gebied' tusschen Ca lais en Duinkerken. Ook verschenen er talrijke landingsbooten en jich'e oorlogsvaartuigen onder de kust in hetzelfde gebied1. Uit Berlijn wordt bericht: De gecombineerde landingsopera ties der Amerikanen en Britten, die van zee uit en in de lucht zijn be gonnen, omvatten, naar men thans kan overzien, den geheeien kustsector tusschen Le Havre en Cherbourg. Terwijl de zwaartepunten van de luchtlandingsaanvallen in het gehee e gebied van Normandi'ë alsmede bij de belangrijkste rivieruitmondingen 'in de baai van de Seine liggen, be gon tusschen de uitmonding van ce Seine en de uitmonding van de rivier Divire ïn den Atlantischen Oceaan over een breed' tront een ampnibie- operatie van grooten omvang, waar aan behalve talrijke landingsvaartui gen van verschillend1 type, ook lichte vlootstrijdkrachten der geallieerden in aanzienlijken omvang deelnamen. Voor de uitmonding van de Seine werden b zware oorlogsschepen en 20 torpedojagers waargenomen, waar genomen, waarmede de Duitsche kustbatterijen den strijd opnamen. Aanzienlijke deelen van de iorma'ie valschermjagers, die den eersten aan-' val op West-Europa door een massaal neerspringen aan de riviermondingen en in de buurt van. de belangrijkste vliegvelden op het Normandische schiereiland moesten ondernemen, zijn intusschen reeds ïn de pan ge hakt. Volgens de voorloopige berichten kan o.a. de eerste Britsche divisie valschermjagers a's zwaar geteisterd beschouwd worden. Het Internationale Intcrmati .bu reau meldt: Zoowel naar de oppervlakte, waar op gestreden wordt, als naar het aantal der.in den strijd geworpen troepen, is de aanval der Anglo-Ame- rikanen op de baai van de Seine en Normandië, die in de eerste mor genuren van Dinsdag begon, een operatie van grooten omvang. De omvang gaat dien van een comman do-operatie ver te boven en is on getwijfeld 'als d'e eerste phase van de invasie te beschouwen. Aan weerszijden van de uitmonding van de Seine, op d'e plaats waar de Orne uitmondt en aan den beneden loop van de Vire zijn valschermtroe pen in dén strijd geworpéh, terwijl tevens talrijke landingsvaartuigen in samenwerking met lichte vlootstrijd krachten van zee uit dezelfde gebie den torceeren om in den Atlanti schen Walt cfaar ter pfaatse in sa menwerking met va.'scïïermfroepen een bres fe slaan.' De Rijksperschet Dr. Dietrich, heett Dinsdagochtend de volgende verklaring over de invasie afgelegd: Hedenmorgen om 5.30 zijn onze tegenstanders in het Westen tot hun (Moedigen ottergang, waarvoor zij zoo lang zijn teruggeschrokken, op beve van Moskou overgegaan. De aanval kwam met volle kracht en hartstoch telijk vastberaden strijd wordt gele vera'door onze troepen,' teneinde Eu ropa zijn cultuur- en het "leven van zijn volken voor den stormloop der barbaren te vrijwaren". De beveiliging van de kusten en de bestrijding van den vijand ver gen de hoogste inspanning van den soldaat en den arbeider. Het front heeft wapens, munitie en voedsel noodig, lederen dag weer. Hetlucht- u apen van de Duitsche weermacht is een groote afnemer. Te dien ein de is er een speciale transport organisatie geschapen, welke alles, wat het luchtwapen noodig heeït, aanvoert. Deze organisa'.ie draagt den naam van NSKK-gruppe Luft- wafte. Reeds honderdduizenden kilome ters hebben de groote NSKK-vracht auto's, waarop nu eens hommen van 2000 kilo, dan weer mudzakken aard appelen of andere levensmiddelen, door geheel Europa afgelegd.» Het grootste aandeel in deze or ganisatie hebben d'e Nederlanders. Duizenden vrijwilligers staan in de NSKK-regimenten Nederland, waar van net grootste deel van het ka der eveneens uit Nederlanders be staat. Dezé mannen hebben zich door hun schitterende prestaties als chauf feur, maar niet minder als soldaat, reeds in enkele jaren een uitste kenden naam bij de hoogste lei ding van het NSKK verworven. Iedere gezonde "Nederlanders tus schen 17 en 45 jaar ot hij al dan niet kan -autorijden, doet niet terzake kan zich meidén voor het regiment Nederland! der NSKK- gruppe Luftwaffe. Het spreekt van zelf, dat er behalve aan chauffeurs ook behoefte is aan koks, verple gend en administratief "personeel enz. Na een korte oefening in het ge bruik d'er wapens en een opleiding tot chauffeur of monteur óp een tn'otorschool van het NSKK kunnen de mannen hun plaats in de kolon- nes innemen. Over zijn achtergebleven gezin kan de NSKK-vrijw'illiger geheel onbe zorgd zijn. Voor "hem ep zijn ge zin gelden n.I. ïn allle opzichten de zelfde regelingen als voor de Duit se tie soldaten. Er worden extra-le vensmiddelen- en kolenbonnen ver strekt, etc. Vrouw en kinderen kun nen 'zoo noodig in mooie rusthuizen gedurende eenigen tijd worden op genomen, terwijl bij voorkomende moeilijkheden een spectaar daarvoor aangestelde verbindingsstat hulp ver leent. De NSKK-gruppe Luftwaffe zal, nu de laatste phase van den strijd naar het zich laat aanzien, weldra zal aanbreken, op vol'lie toeren moe ten draaien. Daarom is het zaak, de gelederen tijdig zoo hecht mo gelijk te maken. Meldt u bij het werfkantoor der NSKK-gruppe Luft waffe, Lange Vijverberg 10, den Haag, want:' ook g ij behoort b ij o n s. Sluipmoord in Nederland. In de ochtenduren van 30 Mei wera de beheerder van het kinderte huis ,,De Beele" in Voorst (Old), ae 60-jarige Rijksduitscher Singen- streu, in het park van het kinder tehuis, uit een hinderlaag, doodge schoten, aangetroffen. Het onderzoek' wees uit, dat de moordenaars ïlle- gaie elementen waren. Aan het graf, van Singenstreu, dat gedolven was op het kerkhof in het bosch te Arn hem, het Duitsche Kriegetfriedhot, de laatste rustplaats van ve e Duit sche soldaten, sprak Oberdienst.'eiter Ritterbusch "de volgende afscheids woorden:- „Wij willen aan deze open groeve niet klagen, doch den man geden ken, die van zijn prilste jeugd at in 'trouwe plichtsvervulling zijn weg is gegaan. Zijn dienst aan het Duit sche vaderland en dé "hierheen ge trokken volksgenooïen eischten van hem een arbeid', 'dien hij ondanks zijn leeftijd hog in 'het volledige bezit van zijn 'lichamèfijke en gees telijke spankracht met vreugde ver vulde. Wie zoo met de gemeenschap waarin de Schepper hem heett ge plaatst, verbonden is, en in dleze ge meenschap werkt, die vervult dé god- delijké wet. Het leven van dezen waren strijder moet "ons een Tichtend voorbeeld zijn. Met 'zijn naam zal zijn geest in ons voortlevend Verbod tot''ondersteuning van krijgsgevangenen of onder danen van vijandelijke staten 's Gravenhage, 3 Juni. Verordenin genblad' 'na. 8 bevat een verordening van den 'Rijkscommissaris'betreffende Vief 'Verboa'tot ondersteuning van krijgsgevangenen ot onderdanen van vijandelijke staten. 1n artikel '1 is bepaald1: Hij, 'die leden van de voormalige Nederlandsche weermacht, die zich aan de krijgsgevangenschap1 hebben onttrokken, dan wel ontvluchte of niet ïn het bezit van een bewijs van vrijlating of ve'rlot zijnde krijgs gevangenen onderdak verschatt, ver bergt ot 'hen op andere wijze behulp zaam is, wordt, voor zoover niet vol gens andere bepalingen een zwaar- oëfe straf ïs verbeurd, gestraft niet tuchthuisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijftien jaren ot met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren. In ernstige gevallen kan d'e doodstrat worden opgelegd'. Op gelijke wijze wordt 'gestraft hij, die op geloofwaardige wijze ken nis krijgt van het feït, dat'leden van de weermacht van een met 'Duitsch- lana Oorlogvoerende mogendheid "bui ten gesloten troepenverband in uni- lorm ot in burgerkteeding of dat andere personen, die gedurende den oorlog in strijd' 'met d'e bestaande voorschriften uit het vijandelijke bui tenland in het bezette Nederlandsche gebied' zijn gekomen, hier verblijf houden en nalaat hiervan onverwijld dij ae dichtstbijzijnde instantie van de politie óf 'dé dichtstbij Zijnde militaire instantie aangifte te doen. Deze verordening ïsTn werk ng ge treden op 2 Juni '1944. Landwacht-leden overvallen. in een nacht van 20 op 21 Mei jl. zijn te Berkhout bij het opbrengen van personen twee leden van de Landwacht door tot dus ver ombe kend gebleven personen- doodgescho ten. Op 1 Juni j|. werden bijj het conti oleeren van persoonsbewijzen te Westerblokker eveneens door on bekende daders twee leden van de Landwacht doodgeschoten en één gewond. Bij het beantwoorden der schoten werd een der terroristen zwaar gewond. Door zijn kameraden werd hij 'met een schot in het noota geciooa. Oip 2 Juni jl tenslotte werd een lid Van de Landwacht te Am sterdam voor zijn woning door on- oekende daders neergeschoten. Hij kreeg een schot in de kaak, ;n ae borst en in den schouder; er bestaat evenwei geen levensgevaar. Het is zeer te laken, dat Nederlan ders aanslagen plegen op leden van een organisatie, die dot taak heetr, te zorgen voor het bewaren van de rust 'in "het bezette Nederlandsche gebiea. Men erkent in het algemeen volmondig, d^t de zwarte handel een aergelijken omvang had aangenomen, dat er paal en perk aan moest wor den gesteld. Dan moet ook volle steun aan de organisatie, die den z\\ arlen nandel wil bestrijden en ook reeas met groot succes heett bestre den, verleend worden. Het vertoonen van vanen, vlag gen en wimpels is verboden. 's'Gravenhage, 3 juni. 'Blijkens het heden verschenen verordeningenblad is 'bij verordening van den Rijkscom missaris het Vertoonen en 'hijschen van vanen, vlaggen en wimpels van led'ere soort, voor zoover in de ver ordening niet andiers is bepaald, ver- Doden. Het- verbod is niet van toepassing op de Duitsche weermacht, de Wai- ten-SS, de Duitsche politie en den Rijksarbeidsdienst, alsmede op het teeken van het Roode Kruis door de daartoe gerechtigde formaties en instellingen, bestemd voor de genees kundige verzorging en daartoe, ge rechtigde vereenigingen en personen. Zulks geldt ook ten aanzien van het gebruik van vanen, vlaggen en wim pels ten dienste van het openbare verkeer en beroepsvervoer, voor zoo ver een en ander volgens de be staande voorschriften dient voor bet verloop van het verkeer of voor de regeling daarvan. In het bijzonder blijft het geldende recht betretlenae het voeren van vlaggen op het ter rein van d'e scheepvaart onaangetast. De Rijkscommissaris kan verdere uitzonderingen van het verbod toe staan. - Hij, die in strijd handelt rne.t de bepalingen van deze verordening ot met "de toegestane vergunningen, dan wel 'deze tracht te ontduiken, wordt voor zoover niet volgens andere be palingen een zwaardere straf is ver beurd, gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren en met geldboete tot een onbeperkt 'bedrag ot met een dezer straften. In ernstige gevallen kan tuchthuisstraf, van ten minste een jaar] doch van ten hoog ste vijftien j'aren worden opgelegd. De strafbaar gestelde handelingen zijn strafbare feiten in dén zin van artikel 2 lid 2 der verordening no. 52/1940 betreffende de Duitsche rech terlijke macht voor strafzaken, zoo als deze werd gewijzigd bij verorde ning no. "50/1943. Deze verordening is in werking ge treden op! 2 Juni '1944. Men is verplicht tot het doen van aangifte bij het vinden van vliegtuigen, vliegtuigonder- deelen of uit vliegtuigen neer geworpen voorwerpen. 's Gravenhage, 3 juni. De Rijks commissaris heeft blijkens het he den verschenen verordeningenblad een verordening uitgevaardigd', wa r- van artikel 1 al'd'us luidt: Hij die vliegtuigen, ondérdeelen ot apparaten van vliegtuigen dan wel uit vliegtuigen neergeworpen voorwerpen, van welken aard 'ook, vindt, is verplicht deze onaangeraakt re laten liggen en van de vondst*oli ve rwijld aangifte te doen bij d'e dichtstbij zijnde instantie van de Duitsche politie ot 1>;j de dichtstbij zijnde Duitsche militaire instantie. De aangifte kan ook geschieden bij den dichtstbij zijnden burgemees ter óf Tij de dichtstbij zijnde instantie van de 'Nederlandsche politie of van de maréchaussée. 'Deze zenden de aangifte onverwijld door aan de dichtstbij zijnde, ïn het 'eerste lid; ge noemde, Duitsche instantie. Artikel '2: Hij, die in strijd handelt met de bepalingen van artikel 1 d'an wel deze tracht te ontduiken, .wordt, voor zoover niet volgens andere voor schriften een zwaardere strat 'is ver beurd, gestraft met tucht hu iss'trat van ten minste een jaar, d'och van ten hoogste vijftien jaren, gevangenis straf Van ten hoogste vijt Jjaren ot met geldboete tot een onbeperkt be drag. Naast de vrijheidsstraf'kan tel kens Ook een geldboete worden op gelegd'. De bij lid 1 strafbaar gestelde feiten zijn strafbare feiten als be doeld! in artikel 2 '15ld 2 der veror dening no. 52/1940 betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor straf zaken, zooals deze werd 'gewijzigd Dij verordening no. '50/1943. Deze verordening ï.s in werking getreden op 2 'Juni "'1944. De door de Angio-Amerikanen sinds eenigen tijd in Duitschland, Frankrijk en België toegepaste me thode om de burgers door aanvallen met de mitrailleurs van laagvliegen- de tóestellen te beschieten, is t'hans ook van toepassing gebracht op on ze Nederlaridsche bevolking. Zoo zijn door aanvallen met mitrailleurs op rijdende tremen en varende sche pen in de bezette Nederlandsche ge bieden tijdens de Pinksterdagen 22 Nederlanders gedood, 27 zwaar en een groot aantal licht gewond. In de daarop volgende dagen wer- oen opïlieuw rijdende treinen door laag vliegende vliegtuigen met de boordwapens aangevallen, waardoor de Nederlandsche burgerbevo king weer aanzienlijke verhezen leed. Bo vendien werden door Engelsche en Amerikaansche vliegtuigen bommen geworpen op de woonwijken van de stad Roosendaal, waar ook veie Nederlanders het slachtoffer werden. De oorlog is 'hierdoor weer een stap- dichter bij ons land en ons volk gekomen. Geheel Neder and is vervuld van afgrijzen jegens de Angio-Amerikanen en hun oorlogs methoden; zelfs de meest geestdrif tige Anglofielen moesten door dit alles twijfelen aan de oprechte 'be- aoelïngen "hun „bevrijders""'. Ooggetuige verslag van de be schieting van een trein in Nederland door Anglo*Ameri kaansche vliegers. Kort geleden hebben -de Angio- Amerikanen een nieuwe bladzijde van hun commentaar op het algemeene volkenrecht geschreven. Ot zouhet weer slechts een „vergissing" zijn, dat spelende kinderen in scheer- vlucht aangevallen, burgers, die hun werk verrichtten, beschoten en trei nen als militaire doelen onder vuur genomen werden? Nu ja, dit was tot dusver in hoofdzaak in het Duit sche rijk geschied en dat ligt toch altijd nog eenige uren rijdens met aen D-trein, van hier De oude Jan de Vries schudde on- geloovjg zijn "hoofd met de witte haren, toen wij na "het eerste be richt erover spraken. Hij geloofde het eenvoudig niet. Dat zooiets bo vendien in z'ijn Nederland zou kun nen gebeuren onmogelijk. Zijn jongen stond' naast hem, ook hij zei niets, doch uit zijn blik sprak meer dan woorden kunnen zeggen. Wat zal de oude nu zeggen? Mij klinkt nog in de ooren het gejammer der kinderen en het ge steun van gewonde mannen en vrou wen, die uren lang in hun bloed naast den spoordijk lagen en het siachtoifer werden van den duivel se hen moordlust van onmensehelijke tegenstanders. Eenige volwassenen keerden zich om, om geen getuige te zijn van zooveel nood en ellende, als hij in zijn geheele leven nog niet had meegemaakt. Voor menigeen was het tevens een ruw ontwaken, Ot nllssc'hien wel voor velen? Ik zag niets dan helpende han den; waar zich ergens een moge lijkheid voordeed, werd aangepakt. Kinderen droegen emmers water, vrouwen en 'meisjes hielpen gewon den verbinden, troostten, waar het ïeed ttanen in d'e oogen deed schie ten, mannen droegen draagbaren aan. Een indrukwekkend 'beeld van een hulpverleening, die uit nood1 ont stond' en een gevoel 'van saamhoo- righeid geeft. Daartusschen Duitsche soldaten en arheitsmanncr, met krachtige handen aanpakkend, waar hun optreden vereischt werd. Zouden hier die grenzen der terreur l'ggen? Zou neit cfe slagboom geval- ién zijn en d'e wieg voor een onbe grensde willekeur versperd? Waar mensctten zich zoo hard en vastberaden toonen, kan de omvang zoo groot zijn, zij zal geen succes hebben. De nood 'legt banden, dat heeft de jongste lafhartige aanslag van een brute oorlogvoering -nog op de Nederlandsche bevolking aan getoond. En uit deze band zal' de te genstand' ontstaan, niet de ontbin ding. voor de Provincie Noord-Brabant AanmeldiTïg geëvacueerden. Alle zich in de provincie Noord brabant bevindende geëvacueerde landbouwers en veehouders zijn Ver plicht, persoonlijk voor 13 Juni a.s. bij den plaatselijk bureauhou der van het District, waarin zij nu woonachtig zijn, hun nieuw evacuafieadres op te geven. Deze bepaling geldt voor aTe tot Dovengenoemde groepen behocrende personen, die uit andere provincies afkomstig zijn en tevens voor die genen, die steeds ïn Brabant hebben gewoond', maar nu in verband mét de rnundatie'-maatregelen van hun oorspronkelijk adres zijn verhuisd ot door ae inundatie schade hebben on- aervonaen^. Na uw aanmelding ontvangt uvan den bureauhouder nader bericht om trent datum, plaats en uur Waarop u zich moet melden voor ïnvuf.ing van schadevergoedingsformulleren van Bureau Ontruiming, ter wijl tevens zaï "worden aangegeven, welke bescheiden- door U op den wfdag moeten worden medegebracht. Invulling en onderteekening dezer lormtilieren zijn absoluut v'ereischt indien u voor schadevergoeding in aanmerking wenscht te komen. Tijdige aanmelding en het verstrek ken van juiste gegevens zullen de uitbetalingen der vergoedingen be spoedigen. De Wnd. Voedselcommisssaris voor Noordbrabant. 's Gravenhage, 7 Juni. De Höhern SS-und Polizeitührer „Nord- west' 'maakt bekend: Het Poliezistandgericht te 's Her- togenbosch heett de volgende Neder landers ter dooa veroordeeld: 1. Den gemeenteambtenaar Jan Hageman te Eibergen. geb. 9-5-1895 2. Den totograat 'Hendrik Hemen te Eibergen, geb. 28-11-1914. 3. Den wachtmeester der mare chaussee Cornells Poulie fe Varsse- velcf, geb. 5-7-1919. 4. Den douanebeambte Gerrit Kleisen fe Zundert, geb. 9-9-1917. 5. Den loondorscher Johannes Sonderen te Lintvelde geb. 9-7-1912. 6. E>en wagenmaker Theodorus Sonderen te Lintvelde, geb. 26-9-T3. 7. Den smid Hermanus Mom te Eibergen, geb. 11-4-1920. 8. Den manufacturer Hen dirk Kruizinga fe Nede, geb. 3-10-1921. 9. Den landbouwer Willem Ro- haan te Neede, geb. 26-10-1912. 10. Den kunstschilder Carei Ver schuur te Wagemngen, geb. 15-4-T9. 11*. Den opperwachtmeester der marechaussee Teunis Wortman te Nede, geb. 27-11-1911. 12. Den wachtmeester der mare chaussee Hermanus Blauwgeers te Lichtenvoorde, geb. 22 6-191 13. Den landbouwer Hendrik Wig- gers te Dale, geb. 29-12-1886. 14. Den hotelhouder Jacobus Westlanü te Wagenfngen. 15. Den bioscoopeigenaar Willem Wes'tland "te Wagemngen. Al deze veroordeelden behoorden .tot o't sïeuncfen geheime groepen, cue in ae provincie Geidetfand, voorai *in aen Achterhoek, gevonna zijn om distributiekantoren "tie over vallen, moordaanslagen op Neder- iandsche politieambtenaren en an dersdenkende Nederlanders uit te voeren, wapenen voor illegale doel einden te verschaffen, spionnage te verrichten en de vijand 'te begunsti gen. De veroordeelde Hageman heett als ambtenaar der gemeente Eiber- gen op 8 December 1943 deel ge nomen aan den roofoverval op het distributiekantoor te Eibergen. De wachtmeester Poulie heeft deelge nomen aan den roofoverval óp het distributiekantoor te Varssevelü op 10 December 1943. Hageman* en Poulie hebben meegewerkt aan den overval 'op het distributiekantoor te Borculo op 23 Februari *1944. De douanebeambte Kleisen heett deel genomen aan d'en overval óp het ge meentehuis te Herveld op 28 Maart 1944. De veroordeelde Kruizinga neeft aangezet tot een overval op het distributiekantoor te Neede, wel ke mislukt is door de opmerkzaam heid Van een Nederl politiebeambte. Daar de verordening van den Rijks commissaris op 'de bescherming der orcfe voor den aanstichter cfezeltcfe strai "voorschrijft ars voor aen tia- de'r en de poging worax' gestraïT als de voltooide daad, ïs ook de daaa van den veroordeelde Kruizinga be schouwd' a7s een misdrijf] dat met dén droodf gestraft moet worden. De veroordeelde Heinen heeft het wapen van den wachtmeester Poulie na diens vlucht overgegeven aan den leider van een terreurgroep. De Nederlanders Johannes Sonderen, Theodorus Sonderen en Hermanus Mom hebben van een terrorist ver scheidene wapenen in ontvangst ge nomen ter reparatie. De landbou wer Wiggers heeft toegestaan, dat een automatisch wapen voor vrij Korten tijd op zijn grond' werd on dergebracht. Tegen Heinen, Johan nes Sonderen, Theodorus Sonderen, Mom en Wiggers ïs reeds wegens het tijdelijk bezit van vuurwapens de •doodstraf uitgesproken. In de xmotiveering van het vonnis is er den nadruk op gelegd] dat 'bewoners van het bezette gebied fn oorlogs tijd, die zich ïn strijd met de door de bezettende mogendheid uitgevaar digde bepalingen schuldig maken aan het bezit van vuurwapenen, on- verbfddellijk en zonder aanzien des persoons met den dood worden ge straft. De veroordeelden Rohaan, Wort man en Blauwgeest hebben ziefi schuldig gemaakt aan deelneming aan een geheime organisatie in een ernstig geval, doordat zij opdrach ten tot het verschatten ot onder brengen van wapenen voor een ter reurgroep hebben aangenomen en deels uitgevocht, Hechts door hel snelfe ingrijpen der Duitsche Sicher- heitspolizei is het gelukt, de ter reurgroep, die militaire doelen had, in korten tijd uiteen te slaan en de betrokken personen te beletten andéfe tegen de Bezettende mo gendheid gerichte handelingen tc verrichten. De leider der ter reurgroep is bij de poging tot zijn arrestatie m een gevecht met Duit sche politiebeambten doodgeschoten. -De veroordeelden Jacobus West .and en Willem Westfandi, die reed jaren te 'Wagemngen illegale actF lieabben gevoerd, 'hebben cfen ver oordeelde Verschuur en andere per sonen aangezet tot moord op feeu Nederlandsche politieambtenaar en diens echtgenoote. 'Willem West'anc heett voor den voorgenomen móórd een geweer met munitie ter beschik^ king gesteld, de moordaanslag mislukt. Jacobus Westland, Wilier; Westland én Verschuur zijn wegen, sabotage volgens par. 1 der vero dening op de bescherming der orde ter dood veroordeeld. Het Polizeistandgericht heeft 'hier Dij, evenals in grootere analoge ge vallen, aangenomen, dat 'de daa J ingeval van een gelukken, de ope - bare orde en veiligheid 'in de be zette Nederlanden zouden hebbe kunnen ïn gevaar brengen. Dit blad verschijnt Vrijdagmiddag Algemeen Redacteur: J. H. ROZA - HEUSDEN NIEUWSBLAD Van 4 tot 10 Juni. Begin 22.00 uur Einrle 5.30 uur Van 11 tot 17 Juni. Begin 22.00 uur Einde 5.15 uur Bij onze Vrijwilligers Een stoottroep keert na een succesvolle onderneming naar de compagnie terug PK Krlstoferitsch/O/H/P m ut srraibaar gestelde ieiten zijn aie, ais oeaoeia in artikel '2, lid 2 aer verordening no. 52/1940 betref fende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken, zooals deze werd gewijzigd bij verordening no. 50 1943.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 1