Vrijdag 14 Juli 1944 No. 6403 voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Buitenlandsch Overzicht VERD U1STEREN UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN INT. TEL. 19, POSTREK. 61525 KENNISGEVING. KEURINGEN Officieële Bekendmaking. De Z-S procedure en de Nederlandsche Industrie BESCHIKKING „De oorlog doodgeloopen". Beroep op de reservekrachten. „Wij zullen dezen tijd doorstaan I" Post voor vrijwilligers. Pakketten voor Nederlandsche krijgsgevangenen. Dit blad verschijnt Vrijdagmiddag Algemeen Redacteur: J. H. ROZA - HEUSDEN NIEUWSBLAD Abonnementsprijs: per 3 mainden: franco per post beschikt f 1.30 bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 11 cent Advertentiën24 m.M. f 1.32; elke m.M. meer 51/» cent Advertentiën worden tot Vrijdag morgen 9 uur ingewacht Het opperbevel van de Duitsche weermacht van 10 Juli maakt bekend: De groote afweerslag in het gebied van Caen is gisteren in den loop van den dag op de stad zelf overgeslagen. Na verbitterde straat- en huizengevech ten, waarbij "onze troepen den vijand uiterst zware verliezen toebrachten, druk te de vijand onze linies tot den Zuidrand van Caen terug. Bij Grainville misluk ten vijandelijke pantseraanvallen. Ineen penetratieplek aan weerszijden van den weg Caumont-Caen zijn de gevechten nog niet afgeloopen. Tusschen Airel en - Saint Eny kon de vijand slechts geringe terreinwinst behalen. Ten zuiden van La Haye du Puits werden verscheidene vijandelijke aanvallen afgeslagen; ten Westen van deze plaats werden vijandelijke concen traties door gecopcentreerd artillerievuur uiteengeslagen,. In het Fransche gebied werden weer. 239 terroristen en saboteurs in gevech ten vernietigd. Voor de Nederl. en Noord-Fransche kust brachten beveiligingsvaartuigen vin de Duitsche marine in den nacht van 8 op 9 Juli twee Britsche motortorpedo- booten tot zinken, beschadigden vier booten ernstig en plaatsten talrijke tref- - fers op verscheidene andere booteneen eigen vaartuig ging verloren. In Italië hebben zich onze aan den westelijken kustweg bij' Volterra, Poggi- bonsi, Arezzo en aan de Adriatische kust opgestelde troepen gisteren opnieuw door bijzondere standvastigheid onder scheiden. Ondanks het in den strijd wer pen van overmachtige infanterie- en pantserstrijdkrachten,, die door sterke ar tillerie en voortdurende luchtaanvallen werden ondersteund, gelukte het den vijand nergens de gehoopte doorbraak door ons front te bereiken. In eenige plaatselijke penetraties duurden de ge vechten gisteravond nog voort. In het Oosten zijn de aanvallen van de bosjewieken bij Kowel na' het voor treffelijke afweersucoes van onze troe pen in, hevigheid afgenomen. Hernieuw de doorbraakpogingen werden verijdeld. Ten Westen van Baranowioee vingen on ze divisies de met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten opdringende bolsje wieken in, verbitterde gevechten aan de Szcara, aan weerskanten van Slonim, op. De verdedigers van Wilna houden de stad tegen talrijke door tanks onder steunde aanvallen Van den vijand en brachten hem zware verliezen, aan doo- den en, gewonden toe. Ten Noord-Wes ten van, Wilna werden de Sovjettroepen in ,een, tegenaanval teruggeworpen. Aan den straatweg Cauen-Dunaburg, zijn bij Otena hevige gevechten aan dep gang. Tegenaanvallen van onze troepen hadden succes. Ten Noordwesten van Polotsk mislukten de doorbraakpogin gen van. verscheidene Sovjet-Russische infanteriedivisies ten gevolge van den taaien tegenstand van onze. troepen. Ten westen van de landengte van Baranowitsji kwamen, aan de Szcara en aan de Njemen levendige gevechten tot ontwikkeling, waarbij herhaalde bols jewistische pogingen om op den flank en in, den rug der Duitsche beveiligings-' strijdkrachten te komen, bloedig afgesla gen werden. In Wilna trok het Duitsche garnizoen, zich terug op den kern der stad. In harde straat- en. huizengevechten sloeg het felle aanvallen van sterke Sov jet-Russische formaties i af. De bolsje wistische infanterieformaties leden daar bij' zoo zware verliezen aan, dooden en gewonden, dat het Sovjet-commando gis teren vrijwel alleen met tanks opereer de, waarvan er in, de laatste 48 uur 30 zijn vernield, de meeste van dichtbij. Noordwestelijk van Polotsk hervatten de bolsjewisten gisteren, met verschei dene versche infanterie-divisies hun aan vallen op de Duitsche stellingen. On danks den. zwaren druk hielden de Duit sche linies tegen, den massalen storm loop stand. De meeste Sovjet-aan.vajlen stortten reeds voor de Duitsche stellin gen ineen, de andere werden afgesla gen in, gevechten met de blanke wa penen, waarbij de Sovjets talrijke doo den en, verscheidene gevangenen verlo ren. Sterke eskaders slagvliegtuigen meng den zich in onafgebroken optreden in de gevechten te land, stelden talrijke bolsje wistische tanks en kanonnen buiten ge vecht en vernielden verscheidene hon derden voertuigen. Des nachts onder namen gevechts- en slagvliegtuigen doel treffende aanvallen op het Sovjet-Russi sche ravitailleeringsverkeer. Vooral in de sterk bezette stations Korostenj Olewsk en Röwno ontstonden groote branden in deze plaats. Het Finsche weermachtbericht luidt Op de Karelische landengte heeft de vij1- and weer met steun van artillerie en schèepsgeschut getracht op twee land tongen der Viborg-Baai aan land te gaan. Hij werd echter weer in zee gewor pen. Door het vuur van verschillende Finsche gapens zijn 'gisteren ruim 20 verschillende vijandelijke landingsbooten en schepen, die in deze wateren voeretn, tot zinken gebracht. Tusschen Suomen- Vedenpohja en de Vuoksen zijn de plaat selijke aanvallen op eenige plaatsen afge slagen. In Vuosalmi werden hevige ge vechten geleverd met de over Vuoksen gezette vijandelijke strijdkrachten. Alle aanvallen van den vijand, waarmede hij zijn bruggehoofdposities trachtte te ver broeden, werden afgeslagen of in een tegenaanval teruggeslagen. Taai strijdend trokken onze troepen zich terug op het bruggehoofd van Aeyraepaeae. Het D.N.B. geeft het volgend week overzicht van den oorlog in Oost-Azië. De laatste frontberichten uit het ge bied der Marianen doen zien dat de strijd om Saipan een dramatisch hoogte punt nadert. Nadat het den Amerikanen gelukt was het vliegveld Aslito op dit eiland te veroveren, hun landingstroepen te versterken en omvangrijk oorlogsma teriaal aan Land te brengen, gingen zij eenige dagen geleden tot den alge- meenen aanval over en dwongen zij de Japansche bezetting van het eiland, die ondanks versterking met marine strijdkrachten wat aantal betreft ver de mindere is van den tegenstander, de hoofdstad Garapan op te geven en zich in het Noordwestelijk deel van Saipan terug te trekken. Hier bieden de verdei digers weliswaar nog- verbitterden te genstand, doch deze is met het oog op materieele meerderheid van den tegen stander, weinig hoopvol, zoodat reke ning gehouden moet worden met het verlies van de belangrijke Japansche ei landvesting, die den Amerikanen hun eerste, op ongeveer 2500 km afstand van Tokio gelegen landvliegtuigbasis in het midden van het Westelijk deel van den Stillen Oceaan zou verschaffen. Verder is thans het geheele gebied van de Bonin-eilanden tot aan de Caro- linen sedert dagen bijna onafgebroken in het oorlogsgebeuren betrokken. Zoo stonden behalve de Mariameneilanden Goeam, Tinian, Rota en Pagan ook de eilanden Palau en Yap aan hevige Ame- rikaansche luchtaanvallen bloot. Het zwaartepunt van het vijandelijke offensief lag echter op de duizend ki lometer ten Zuiden van Tokio gelegen Bonin-eilanden, waarvan ih het bijzon der het zwaveleiland van Tsjitsjijlma niet alleen dagenlang door sterke formaties vliegtuigen met bommen bestookt wer den, doch ook onder het artillerievuur van kruisers en torpedojagers werden genomen. De Japansche verdedigers schoten 74 vijandelijke vliegtuigen neer d-och verloren in de zware gevechten zelf 30 vliegtuigen en vijf schepen. Van 9 tot 15 Juli. Begin 22.00 uur Einde 5.45 'uur Van 16 tot 22 Juli. Begin 22.00 uur EincS 5.45 uur Of op de intenfiseering der Ameri- kaansche activiteit tegen de Boningroep landingspogingen zullen volgen, valt thans nog niet te zien, doch men slaat in Tokio de ontwikkeling in dit gebied met zeer groote opmerkzaamheid gade. Ook in het gebied van Nieuw-Guinea schijnen de geallieerden besloten te heb ben hun offensieve actie te hervatten. Volgens tot dusver nog niet bevestigde vijandelijke berichten zijn zij Zondag morgen op het eiland Noemfor, 160 kilometer ten westen van Biak, geland en hebben zij zich daar van twee vlieg velden meester gemaakt. Uit alle berichten van het oorlogs- tooneel in den Stillen Oceaan blijkt, dat de gevechten daar nog steeds in het teeken van de materieele meerder heid van den vijand staan. Deze op te heffen is het eerste doel van de Japansche legerleiding. Op het oogen- blik is haar streven erop gericht, het stapsgewijze oprukken van den tegen stander in den binnensten Oost-Aziati- schen vestingring met naar verhouding geringe strijdkrachten, die echter bereid zijn zich tot het uiterste te geven, te verhinderen, totdat het tijdstip zal ko men, waarop Japan tot den beslissen- den tegenslag zal overgaan. lastingconsulenten, boekhouders en soort gelijke beroepen. 4) Adviesondernemingen en -onderne mers voor het bedrijfsleven, in het bij zonder "voor het ontwerpen van plan nen, marktanalyses, organisatie, enz. De vrijstellingsaanvragen moeten voor de hier bedoelde personen eveneens voor 31 Juli 1944 ingediend worden bij de Hauptabteilung Wirtschaft te Amersfoort, Koninginnelaan 12, respec tievelijk bij de Deutsche Handelskamer in Amsterdam. Voor hen geldt het hier boven gezegde eveneens. In den laatsten tijd hebben burgers herhaaldelijk letsel opgeloopen wanneer zij aan de sommatie van patrouilles te blijven staan ter controle van hun persoonsbewijs niet voldeden en tracht ten te ontvluchten.. Patrouilles van de weermacht, de Waffen-SS en. politie worden er op uitgestuurd, omlaag gesprongen vijan delijke vliegeniers, die, ten einde hun vlucht te vergemakkelijken, meestal bur- gerkleeding dragen, op te sporen. Wie een poging doet zich aan de controle van het persoonsbewijs te ont trekken door te wijken of te vluchten, stelt zich aan het gevaar bloot, voor een vluchtend vijandelijk vliegenier te worden aangezien en als zoodanig te worden behandeld. In het eigen belang van ieder ver dient het, aanbeveling, op aanroep van een patrouille onmiddellijk te blijven staan en zich te legimiteeren. De pa trouilles hebben strenge orders, elke poging tot ontvluchten door het on middellijke gebruik van wapenen te voor komen. De Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden FR. CHRISTIANSEN, General der Flieger. Bij onze Vrijwilligers. Onder zeer moeilijke omstandigheden wordt een gewonde kameraad met de grootste zorg in veiligheid gebracht tó PK Cantzler/O/H/P m Het SS.-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te wor den voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Ne derland en de Germaansche SS in Nederland. Personen tusschen 1935 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden, en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na ten minste een jaar diensttijd zijn geschiktheid vocfr de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn school opleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijngedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuring worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. 'Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn ver krijgbaar bii de volgende nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hengeloschestraat 30. En eveneens bij het SS-Ersatzkommando, Korte Vijverberg no. 5, Den Haag. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het SS-Wachtbataillon te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaande keuringen melden 13-7-44 812 uur, Rotterdam Deutsche Oberschule, Westerlaan 1 14-7-44 812 uur, Den Bosch Hotel Noord-Brabant, Markt 45 14-7-44 1518 uur, Venlo Deutsches Haus, Egmondstraat 16 15-7-44 812 uur, Arnhem Caf|é Royal 16-7-44 812 uur, Zwolle Hotel Gijtenbeek. 17-7-44 813 uur, Amsterdam Dam 4. 18-7-44 812 uur, Utrecht N.V. Huis, Oudegracht 245. 18-7-44 1517 uur, Amersfoort SS-Wachtbatl., 3 Leusderweg. Tienduizend gulden belooning. De Höhere SS- unciPolizeiführer bij den Rijkscommissaris' voor de bezette Nederlandsche gebieden, maakt bekend: Op 6 Juli 1944, tegen 22 uur, heb ben twee tot n.u toe onbekende daders in het Kronenburgerpark in Nijmegen een lid van. de Duitsche Weermacht overvallen en met een pistoolschot doo> delijk gewond. Ooggetuigen beschrijven de daders als jongelieden van ongeveer 17 jaar oud en 1.7b1.75 lang. De bevolking wordt tot mede-opspo ring uitgenoodigd. Voor ter zake die nende aanwijzingen, die tot arrestatie vao de daders leiden, wordt een beloo ning van 10.000 gulden uitgeloofd. Inlichtingen worden door iedere Duit sche en Nederlandsche politie-instantie alsmede door iedere instantie van de Duitsche Weermacht in ontvangst geno men. De aanwijzingen worden op wensch vertrouwelijk behandeld. get. RAUTER, SS-Obergruppenführer u. General der Polizei. Den Haag, 7 Juli. Van bevoegde zijde wordt medege- deld: De procedure der Z-S kaarten als maatregel op grond van de veror dening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied nr. 108-42 betreffende de verpflichting tot het verstrekken van inlichtingen wordt thans ook toegepast op de geheele Ne derlandsche industrie. Er moeten der halve aan deelnemen alle industrieele bedrijven die zijln aangesloten bij een onder de hoofdgroep industrie gerang schikte vak- of vaksubgroep met uit zondering van 1) De industrieele bedrijven, die door de Rüstungsinspektion Niederlande* of door de Haubtabteilung Wirtschaft in Den Haag reeds uitgenoodigd zijn tot deelneming. 2) De bouwvakindustrie, met inbe grip van de kleine bedrijven. 3) De houtbewerkende industrie be- hoorende tot het bosch- en houtbe drijf. 4) De bedrijven van. de levensmidde lenindustrie, die hiertoe uitgenoodigd zijn door de publicatie in de pers van 25 Maart 1944. Ondernemingen, wier bedrijf ligt op het gebied van handel en industrie, zijn aan de procedure onderworpen voor zoover de omzet boven de 50 procent ligt. Hetzelfde is het geval, wanneer naast de industrieele productie een an dere bedrijvigheid wordt uitgeoefend. De aanvraagformulieren zijn verkrijg baar bij de Kamers van Koophandel en industrie en derzei ver bijkantoren. Bevoegd voor de bewerking van de in te dienen Z-kaarten aanvragen is alleen de Hauptabteilung Wirtschaft, Amers foort, Koninginnelaan 14. Op de enve loppe en het formulier der aanvrage moet de afkorting „gewi" geschreven wor den. Duitsche ondernemingen, welker ei genaars allen of voor het meerendeel Rijksduitschers zijn, en ondernemingen welker kapitaal voor meer dan 50 pro cent in, Rijks-Duitsch bezit is of die een Rijks-Duitsche trustee hebben die- 9+CT- nen hun aanvragen in bij de Deutsche Handelskammer für die Niederlanden in Amsterdam en Rotterdam. De for mulieren en Z-kaarten zijn- voor deze bedrijven verkrijgbaar bij de Deutsche Handelskammer. Bi^jtenlandsche ondernemingen in Ne derland, d.w.z. ondernemingen welker eigenaars allen, of voor het meerendeel niet-Rijksduitschers en niet-Nederlanders zijn en, ondernemingen, welker kapitaal voor meer dan 50 procent in niet-Duitscb of niet-Nederlandsch bezit is, dienen hun aanvragen, evenals de Duitsche on dernemingen, in bij de Deutsche Han delskammer flur die Niederlanden in Amsterdam en Rotterdam. De formulie ren en Z-kaarten zijn voor deze bedrij ven eveneens verkrijgbaar bij de Deut sche Handelskammer. De aanvragen moeten terstond, maar op zijn laatst op 31 Juli 1944 inge diend worden, bij de Hauptabteilung Wirtschaft, Amersfoort, Koninginnelaan 14. Later ontvangen aanvragen .worden behandeld als niet-ingediend. De verantwoordelijkheid voor de tij dige ontvangst der aanvragen ligt bij de aanvragende firma's. Zij dragen ook het risico van het verlies bij de ver zending. Onjuist, onduidelijk of| onvol ledig ingevulde aanvragen gelden als niet-ingediend en worden niet bewerkt. Onjuiste opgaven, kunnen bovendien bestraffing tengevolge hebben. Onder nemers die in gebreke blijven voor 31 Juli 1944 hun aanvraag in te dienen, stellen daarmede zichzelf, en hun werk krachten ter beschikking voor gebruik elders. Nadere bijzonderheden kunnen ont leend worden aan het bij de uitreikings plaatsen voor de Z-kaarten aanvragen verkrijgbare toelichtingsvel. De Z-procedure is verder gelast voor: 1) Kantoren van cartels of soortgelij ke vereenigingen. 2) Bureaux, kantoren enz. van veree nigingen, die haar leden op economisch gebied vertegenwoordigen of advisee- ren, zooals vereenigingen van huisei genaren. en grondbezitters enz. 3) Kantoren van vereenigingen van economische adviseurs (accountants), be van den. Generalkommissar Fuer das Sicherheitswesen in. zake het verkéer in de geïnundeerde gebieden. Op grond van art. 52 der verordening van den. Rijkscommissaris voor de be zette Nederlandsche gebieden nr. 1-1943 (Ordnungsschutzverordnung) wordt het volgende beschikt: Art. 1. Het is aan alle personen ver boden zich zonder bijzondere vergun ning op te houden in de om militaiite redenen, geynundeerde gebieden in de bezette Nederlandsche gebieden.. In het bijzonder is het betreden, rijden, baden, bevaren en. het er heen drijven van vee verboden. Onder het verbod vallen ook de zich in het geïnundeerde gebiecf* bevindende en dit gebied omgevende dijken, straat- en andere wegen. Voor kinderen tot en met 13 jaar zijn de ouders verantwoordelijk. Art. 2. Uitzonderingen van het ver bod van art. 1 kunnen de Ortskomman- danten voor het ressort van hun Orts- kommandantur toelaten, wanneer een dringende behoefte aanwezig is. Er moet een strenge maatstaf worden aangelegd. Het verlof moet schriftelijk worden ver leend en. moet door den rechthebbende gedurende zijn verblijf in het geïnun deerde gebied bij zich gedragen worden en aan tot controle bevoegde organen op verlangen worden vertoond. Wanneer men zich niet houdt aan de in de toestemming vermelde beperkingen van tijd en gebied of andere verplich tingen, zooals b.v. het op een bepaalde wijze kenmerken van het gebruikte vaar tuig niet nakomt, dan valt het verblijf onder het verbod van art. 1. Art. 3. Het verbod van art. 1 geldt niet voor deelen van de Duitsche weer macht, de Waffen-SS en de Duitsche politie. Verder geldt het niet voor le den der Nederlandsche politie in dienst en voor vaartuigen, die van een Wehr- machtsdienststelle opdracht tot het ver richten van bepaalde werkzaamheden in het geïnundeerde gebied hebben ge- cregen en waarvan de verantwoordelij ke inzittende een schriftelijk bevel daar omtrent bij zich heeft. Art. 4. Overtredingen van deze be- schökking worden volgens 'art. '52 der Ordnungsschutzverordnung gestraft met gevangenisstraf tot zes maanden en met boete tot 2.000 gulden of met een van deze straffen, voor zoover niet vol gens andere bepalingen een zwaardere straf kan worden opgelegd. Art. 5. Deze beschikking treedt met haar afkondiging in werking. Den Haag, 8 Juli 1944. De Generalkommissar für das Sicherheitswesen, RAUTER, SS-Obergruppenführer und Ge neral der Polizei. In een beschouwing in „Das Reich" constateert Rijksminister Dr. Göbbels, dat de groote militaire .gebeurtenissen die door Duitschlands vijanden voor dit voorjaar en dezen zomer werden voorspeld, nog tot geenerlei diep in grijpend resultaat hebben geleid, om nog maar te zwijgen van een beslissing. Dit komt, omdat zij zich hadden over gegeven aan een illusie aangaande de uitwerking van hun luchtterreur, en het Duitsche oorlogspotentieel dientengevol ge sterk hebben onderschat. „Een oorlog komt ergens in een sta dium van zijn ontwikkeling, waarop van zelf de vraag naar voren komt, of hij aan de volken, die daaraan deelnemen, nog werkelijke kansen biedt en of de moeite, die hij vereischt, in een vervang bare verhouding staat tot zijn verwach te winst." Welnu, een nuchtere beschouwing leert, dat vooral in dit opzicht de oor log inderdaad zijn doode punt heeft bereikt. H'et Duitsche volk zal, in de overtuiging dat aan het Rijk een strijd om het zijn of niet-zijn is opgedrongen, dezen strijd tot het uiterste volhouden. De politieke fout, die Duitschlands vij anden hebben begaan, is dat juist zij het zijn, die deze overtuiging bij het gehee le Duitsche volk hebben doen ingang vinden, door wat zij over Duitsch lands vernietiging voorzegd hebben, en door de praktijk van hun genadelooze bombardementen, die als een voorspel moesten worden opgevat, bevestigd. „Het is voor ons geen oorlog meer die met overwinning of nederlaag ein digt. Het is een oorlog, bij welks afloop er voor ons geen wereld meer, of wel een nieuwe wereld zal bestaan." De oorlog is echter ook nog opeen andere manier doodgeloopen.- „Zou het bolsjewisme thans b.v. aan de' Elbe of aan den Rijn staan, dan zou een con flict met de Engelsch-en en Amerikanen voor Moskou slechts kinderspel zijn. Want het oorlogspotentieel van het bolsjewisme reikte dan niet, zooals het Duitsche, slechts tot Lemberg, doch tot Wladiwostock, en onder zijn vlag zou, vrijwillig of gedwongen, heel Europa vechten." Dezelfde overwegingen derhalve, die Duifschland in zijn taaien verbeten weer stand tot op het laatste schragen, moe ten Britten en Amerikanen op den duur verlammen. Omdat zij zich, ook na een moeizaam bevochten eventueele Duitsche pederlaag, de vruchten van hun inspanningen zouden zien ontgaan. Geheel in de lijn van dit inzicht ligt de oproep, dien Göbbels in een groote bijeenkomst in het oosten des Rijks tot de. bevolking van de tot dusver door den luchtoorlog niet aangetaste deelen van Duitschland heeft gericht. „leder Duitscher meet den sterk ver laagden levensstandaard in de door den luchtoorlog geteisterde gebieden tot maatstaf van zijn eigen leven maken,!" zoo zeide hij, „Wat wij1 uit egoïsme of gemakzucht thans niet zouden willen opgeven zou onze overwinning in ge vaar kunnen brengen en het zou voor altijd verloren zijn, wanneer het ons niet zou lukken dezen oorlog met suc ces te doorstaan. In dit stadium der ont wikkeling, nu de vijand zijn algemeenen stormloop in Europa is begonnen, is de eisch van het moment totale oor logsinspanning van elk individu en van geheel het volk, met alle materieele en geestelijke reserves, die het ter be schikking staan." Rijksminister Göbbels behandelde ver der den toestand aan de verschillende fronten met een groote mate van realis tische openhartigheid. „Wij willen de moeilijkheden in ,het vijandelijke kamp zeker niet overschatten," zoo conclu deerde hij tenslotte, „doch het moet ons duidelijk zijn, dat ook de vijand even zware zorgen heeft, die hem eiken dag van den oorlog meer last veroor zaken. Ook in Londen, Washington en Moskof kan men geen ijzer met han den breken. Wij weten, dat wijl alle kansen op de overwinning in onze han den hebben. Wij hebben alle reden om d^e koprende beslissende maanden met souvereine gelatenheid en in het bewustzijn van onze materieele en mo- reele kracht tegemoet te zien. In ge- loovig vertrouwen zien wij op naar den Führer; zijn woorden, dat een strijd achter welken het geheele fanatisme van een volk staat, nooit anders dan met een overwinning kan eindigen, zijn ook de onze. In het teeken van doelbewusten ernst stond de bijeenkomst, waarin de Führer zelf voor de verantwoordelijke mannen van de Duitsche wapen- en oorlogs productie het woord heeft gevoerd. „Deze oorlog", verklaarde Hitier, „kan niet worden afgemeten naar de gebeurtenissen van den dag. In een zoo geweldige historische worsteling speelt een voorbijgaand succes of een voorbij gaande tegenslag 'geen beslissende rol. In dezen grootsten lotstrijd van het Duitsche volk, die beslist over zijn of niet-zijn van vele geslachten, heeft elk slechts den plicht, onvermoeid voor de overwinning te strijden en te werken. Ik weet, dat een ongekende zenuwkracht en een ongekende vastbeslotenheid noo- dig zijn om in tijden als deze te vol harden. Maar boven ons staat, als de ster die ons handelen leidt, het eene be ginsel, dat voor geen enkele moeilijk heid wordt gecapituleerd. Neen! Wij zullen dezen tijd doorstaan en tenslotte dezen oorlog winnen. De overwinning zal ons allen schadeloos stellen voor onze offers, onze zorgen en ons bloed." Dit is meer, zoo moge hieraan wor den toegevoegd, dan een Stalin een Roosevelt of een Churchill in den mond kunnen ,nemen, en indien zij al hun volken met zulk een vooruitzicht zouden willen stalen, wie zou deze leiders, die voor de breede massa van hun volgelingen ook niet het geringste heb ben tot stand gebracht hetwelk het le ven waarlijk waard maakt, geleefd te worden, geloof schenken? En het is slechts het geloof, dat de moeilijkheden overwint en zelfs de bergen weet te effenen. „De Duitsche uitvindersgeest," ver klaarde Hitier aan het slot van zijn toespraak, „is bezig het technische even wicht te herstellen, om zoo de voor waarden te scheppen, waardoor het stuur van den oorlog voorgoed zal woeden omgegooid." Het zijn eenvoudige, rustige en zelf- beheerschte woorden, die tegen den achtergrond van wat sinds eenige we ken tp Londen en in Zuid-Engeland plaats vindt, eerst hun ware relief ver- toonen. Wij weten, dat met zijn VI Duitschland een nieuw princif>e in den strijd heeft gebracht, hetwelk inderdaad voor den blik perspectieven opent, als waarvan de Führer hier gewag maakte. De Duitsche arbeiders, die door Göbbels tot vernieuwde krachtsinspanning wer den aangespoord, kunnen er het vertrou wen uit putten, dat hun doorzetten in de afgebakende richting hen tot groote, onvermoeide resultaten zal kunnen lei- 'den. Het SS-Ersatzkommando Niederlande Den Haag, maakt bekend, dat de vol gende richtlijnen voor de veltpostver-» zending aan vrijwilligers en frontarbei ders gelden: (alle vroegere richtlijnen zijn ongeldig). Adres an das SS-Hauptamt, Maastricht SS-Feldpost Zur weiterleitung an.: dienstgraad naam: veldpostnr. of adres: De afzender moet vermeld wor den. Dit geldt alleen voor postverzen dingen aan SS-vrijwilligers en SS-front- arbeiders. Andere postzendingen (aan ledèn van de weermacht, marine, Luft waffe, N.S.K.K. enz.) mogen niet over Maastricht gestuurd worden. Aan de ontvangers met een veld postnummer mogen slechts pakjes tot 100 gram gestuurd worden. Zijn. deze pakjes zwaarder dan 20 gram, dan is een „Zulassungsmarke" noodig. Kranten, en tijdschriften moeten als dusd^jjg te herkennen zijn, dus met een kruisband te verpakkeniedere zen ding mag niet meer dan 100 gram wegen. Een. „Zulassungsmarke" is hier bij niet noodig. Luchtveldpostbrie- ven moeten, met 2 luchtveldpostzegels voorzien zijn. en het opschrift „Luftfeld- post" dragen. Aan ontvangers met een adres, dus geen veldpostnummer, kun nen. pakjes tot 1000 gram gestuurd worden, 15 ct. porto. Zulassungsmarken zijn niet noodig. De veldpostzendingen worden door alle dienststellen der „Duit sche dienstpost" en de Nederlandsche post (P.T.T.) aangenomen. Geldbedra gen aan, SS-vrijwilligers kunnen door veldpostwissel bij de bureaux der Duit sche dienstpost overgemaakt worden. Aangaande de nieuwe regeling van de pakketzendingen aan alle Nederlandsche krijgsgevangenen in Duitschland, die met 1 Juli 1944 van kracht is geworden, brengt net hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis het volgende in herinnering. In de eerste plaats wordt met ingang van 1 Juli 1944 maandelijks een „nati onaal pakket" van 5 kg bevattende le vensmiddelen, door het Ned. Roode Kruis aan alle Nederlandsche krijgsge vangenen verzonden. In de tweede plaats zijn met ingang van 1 Juli 1944 komen te vervallen de zgn. briefpakjes van, 2 kg (6 a 8 per maand) die door 'de familieleden over de post via het Ned. Roode Kruis werden gezonden, In de plaats daarvan mogen de familieleden, één pakket van 5 kg uitsluitend via het Ned. Roode Kruis verzenden- Met de verzending aan de familie leden van de circulaire met de noodige instructies en etiketten (plakadressen) is reeds begonnen. Voor het verzenden van deze pakket ten zijn Roode Kruis-etiketten benoo- digd. Maandelijks ontvangen de naaste verwanten per krijgsgevangene twee eti ketten (plakadressen), waarvan er één met den opdruk: „Voor binnenlandsche verzending" (het binnenlandsche plak- adres) bestemd is om het pakket te verzenden aan de pakketafdeeling van het Ned. Roode Kruis te 's-Gravenhage en het .tweede met den opdruk„Fürs Ausland" (voor het buitenland) het buitenlandsche plakadres bestemd is voor de doorzending van het pakket door de pak"ketenafdeeling naar het ge vangenkamp in Duitschland. Dit bui tenlandsche plakadres moet, volledig in gevuld, los in het pakket worden, inge sloten. Na controle van den inhoud van het pakket wordt het doorgezonden, thans voorzien van het „buitenlandsche plakadres." Alle tevoren ontvangen plakadressen zonder de hierboven aangegeven op drukken zijn ongeldig.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 1