voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard VERD Ü1STEREN Buitenlandsch Overzicht Ook gij behoort bij ons! KEURINGEN Officiëele Landbouw mededeelingen UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN - INT. TEL. 19, POSTREK. 61525 Europa is in oorlog! voor de Provincie Noord-Brabant NIEUWSBLAD Abonnementsprijs per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30 bij vooruitbetaling [Afzonderlijke nummers 11 cent Advertentiën 24 m.M. f 1 32 elke m.M. meer 51 2 cent Advertentiën worden tot Vrijdag morgen 9 uur ingewacht U|1D VAN ALTÉHA Dit blad. verschijnt Vrijdagmiddag Algemeen Redacteur: J. H. ROZA - HEUSDEN Het vonnis is na onderzoek van de mogelijkheid van gratie aan 23 veroor deelden voltrokken. De Nederlander Andries Gort werd begenadigd tot 15 jaar tuchthuisstraf. ger of lager was dan 74 kg, deze aan slag van 120 kg per melk- en kalf- koe verlaagd of verhoogd. De hoeveel heid botervvet per koe is berekend op grond van de levering van een zuivel fabriek en hetgeen voor zelfverzorging en levering aan arbeiders was toege staan. Vervoerbevvijzen naar beer- houderij. Er worden geen vervoerbevvijzen meer afgegeven voor het vervoer van zeugen naar de beerhouderij, terwijl de fok kers er rekening mede moeten houden, dat na 1 Nov. 1944 tot een nader vast te stellen datum geen biggen meer zul len worden gemerkt. Een uitzondering is gemaakt voor houders van stérzeugen, voor zoover zij op 1 Jan. 1944 reeds lid waren van een erkend varkensstam boek. Deze kunnen dus normaal vervoer bevvijzen aanvragen, terwijl ook' de van sterzeugen afkomstige biggen na 1 Nov. 1944 normaal worden gemerkt. Aanhouden van fokvarkens. Tevens is bepaald, dat de fokkers na 1 September 1944 ofwel hun fok- zeug, ofwel hun jong opfokzeugje mo gen aanhouden. Eén van beiden dient dus voor 1 September te zijn verkocht, ofwel er moet een mestcontract of huis- slacchtingsvergunning voor zijn afgeslo ten. Deze bepaling geldt slechts voor degenen, die op 1 Jan. 1944 nog geen lid waren van een erkend varkensstam boek. Zetten van graanmijten. Boeren, die moeilijkheden hebben met het zetten van graanmijten, kunnen zich tot den plaatselijk bureauh«ouder wen den en daar vragen om een kleine hand leiding, waarin met voorbeelden dui delijk uiteengezet wordt, hoe men het beste zijn mijten kan zetten. De wnd. Voedselcomm. v. N.-Br. Einde 6.15 uur De beveiliging van de kusten en de bestrijding van den vijand vergen de hoogste inspanning van den soldaat en den arbeider. Het front heeft wapens, munitie en vc#dsel noodig. iederen dag weer. Het luchtvvapen van de Duitsche weermacht is een groote afnemer. Te dien einde is er een speciale transport organisatie geschapeff, welke alles, wat het luchtwapen noodig heeft, aanvoert. Deze organisatie draagt den naam van NSKK-gruppe Luftwaffe. Reeds honderdduizenden kilometers hebben de groote NSKK-vrachtauto's, waarop nu eens bommen van 2000 kilo, dan weer mudzakken aardappelen of andere levensmiddelen, door geheel Eu ropa afgelegd. Het grootste aandeel in deze organisatie hebben de Nederlan ders. Duizenden vrijwilligers staan in de NSKK-regimenten Nederland, waar van het grootste deel van het kader eveneens uit Nederlanders bestaat. Deze mannen hebben zich door hun schit terende prestaties als chauffeur, maar niet minder als soldaat, reeds in enkele jaren een uitstekenden .naam bij de hoog ste leiding van hef NSKK verworven. Iedere gezonde Nederlander tusschen 17 en 45 jaar of hij al dan riiet kan autorijden, doet niet ter zake kan zich melden voor het regiment Ne derland der NSKK-grupipe Luftwaffe. Het spreekt vanzelf, dat er behalve aan chauffeurs ook behoefte is aan 'koks, verplegend en administratief personeel, enz. Na een korte oefening in het ge bruik der wapens en een opleiding tot chauffeur of monteur op een motor- school van het NSKK kunnen de man nen hun plaats in de kolonnes inne men. Over zijn achtergebleven gezin kan de NSKK-vrijwilliger geheel onbezorgd zijn. Voor hem en zijn gezin gelden n.l. in alle opzichten dezelfde regelingen als voor de Duitsche soldaten. Er wor den extra-levensmiddelen en -kolenbon- nen verstrekt, etc. Vrouw en kinderen kunnen zoo noodig in mooie rusthui zen gedurende eenigen tijd worden op- nomen, terwijl bij voorkomende moei lijkheden een speciaal daarvoor aange stelde verbindingsstaf hulp verleent. De NSKK-gruppe Luftwaffe zal nu de laatste phase van den strijd, naar het zich laat aanzien, weldra zal aan breken, op volle toeren moeten draai en. Daarom is het zaak, de gelederen tijdig zoo hecht mogelijk te maken. Meldt U bij het werf kantoor der NSKK-gruppe Luchtwaffen, Lange Vij verberg 10, Den Haag, want: OOK GIJ BEHOORT BIJ ONS! Het SS.-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te wor den voor de Waffen-SS (Wiking), SS.-Pantzer Grenadier-Brigade Nederland, SS.-Pantzer Jager-Kompagnie Scheveningen, Landstorm Nederland en Germaan- sche SS. in Nederland. 14-8-44 8—12 uur, Rotterdam Deutsche Oberschu'e, Westerlaan 1 14-8-44 1618 uur, Den Bosch Hotel Noord-Brabant, Markt 45 15-8-44 812 uur, Venlo Deutsches Haus, Egmondstraat 16 15-8-44 1818 uur, Arnhem Caffé Royal 16-8-44 812 uur, Zwolle Hotel Gijtenbcek. 17-8-44 813 uur, Amsterdam Dam 4. 18-8-44 812 uur, Utrecht, SS-Ersatz-Kommando Niederlande Ne- bensteile, Vredenburg 19. 18-8-44 1517 uur, Amersfoort Pol. Durchangslager, Leusderweg. Tijdens de keuring worden alle inlichtingen, verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, ko len, etc. Personen tusschen 1935 jaar, die aanmeldingspliehtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na ten minste een jaar diensttijd zijn. geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn school opleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijngedrag, karakter, prestatie. Alle verdere inlichtingen en GRATIS REISBILJETTEN VOOR DE HEEN- EN TERUGREIS verstrekken de navolgende nebenstellen der Waffen-SS.: Amsterdam, Dam 4. Heerlen. Saroleastraat 25. Alkmaar, Langestraat 56. Groningen, Heerenstraat 46. Utrecht, Vredenburg 19 Enschede, Hengeloschestraat 30. Eveneens bij het SS-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijver berg 5. GEWELDIGE HITTE IN NANKING. De Chineesche hoofdstad Nanking heeft sedert meer dan een week te lijden onder de buitengewone zomer hitte zonder regen noch verkoeling des nachts. De gemiddelde temperatuur be draagt 46 graden C en ligt 18.6 graden hooger dan de gemiddelde temperaturen voor Juli. Dagelijks verschijnen er in de bladen berichten over menschen die op straat door een zonnesteek getrof fen worden. FELLE STRIJD IN DE LUCHT. Omvangrijke actie boven Opper-Silezië. r Berlijn, 7 Augustus (Interinf). Een Amerikaansche formatie bomnjen- werpers is onder krachtige bescherming van jagers in de middaguren van Maan dag uit het Zuiden naar Duitsch gebied gevlogen en doorgedrongen tot het ge bied van Opper-Silezië. Het kwam vele malen tot felle luchtgevechten, waarbij de Duitsche jagers talrijke Amerikaan sche vliegtuigen neerschoten. Ook de zware Duitsche afweerbatterijen vielen de formaties met doeltreffend versper- ringsvuur aan en schoten verscheidene toestellen neer. Volgens tot dusver ontvangen onvol ledige rapporten zijn bij de Zondag ondernomen terreuraanvallen van for maties Amerikaansche bommenwerpers qp Hamburg en Berlijn 37 vliegtuigen, waaronder 28 viermotorige bommenwer pers, neergeschoten. Vooral batterijen zware luchtdoelartillerie brachten tal rijke bommenwerpers ten val. De for maties Duitsche jachtvliegtuigen, die he vige luchtgevechten leverden in het ge bied van Hamburg, Luneburg en Groot- Berlijn, schoten verscheidene viermoto rige bommenwerpers en eenige Ameri kaansche lange afstandsjagers neer. Binnen enkele uren verloren de in Engeland gestationeerde Amerikaansche luchtstrijdkrachten 53 vliegtuigen, waar onder 41 viermotorige bommenwerpers. Vier Amerikaansche vliegtuigen, die Zondagmiddag boven Zweedsch gebied verschenen, zijn naar door den Zweed- schen weermachtsstaf is medegedeeld, op verschillende plaatsen in Zuid-Zwe den geland. Twee bommenwerper^, een vliegende vesting en een Liberator, zijn op het vliegveld Soevde geland. TURKSCH SCHIP VERGAAN. Sofia, 7 Augustus (D.N.B.). Naar uit Ankara wordt gemeld, is het Turksche schip „Merkure", dat met 250 joodsche vluchtelingen uit Constant- za naar Turkije onderweg was, Maandag in de Zwarte Zee gezonken. Daarbij zijn op vier na alle passagiers verdron ken. 9) den ingenieur Jan William H. Penning, geb. 21 September 1917. 10) den boekhandelaar Douve Werk man, geb. 12 Juli 1914. 11) den winkelbediende Dionisius Engelsen, geb. 1 April 1921. .12) den handelsbediende Pieter Pleurke, geb. 1 December 1920. 13) den kantoorbediende Johannes Hagedoorn, geb. 2 Juni 1911. 14) den drukker Everhardus Over- eem, geb. 12 October 1919. 15) den conservator Steeven Basti- aans, geb. 7 Februari 1891. 16) den leeraar Hendrik Uittien, geb. 16 September 1898. 17) den kantoorbediende Josef van de Mortel, geb. 5 April 1910. 18) den patroonteekenaar Andries Gort, geb. 24 Januari 1914. 19) den schilder Cornelis de Graaf f geb. 3 November 1914. 20) den advocaat Louis Cornelis Dijkman, geb. 5 Aug. 1919. 21) den student Lodewijk v. Duu- ren, geb. 5 Augustus 1917. 22) den kantoorbediende Johannes Rainer de Mildt, geb. 26 Febr. 1924. 23) den onderwijzer Jan Nauta, geb. 3 Mei 1917. 24) den magazijnbediende Arthur Viktor Martens, geb. 27 Sept. 1917 Alle veroordeelden waren vooraan staande actief deelnemende leden van een organisatie tot het verspreiden van ophitsende geschriften. Allen waren reeds voor de oprichting dezer organi satie werkzaam in andere illegale ver- eenigingen. Volgens een bepaald orga nisatieplan namen zij deel aan de sa menstelling en verspreiding van een vrij omvangrijk illegaal ophitsend ge schrift, dat den laatsten tijd openlijk opriep tot strijd tegen de bezettende macht. Ook vereenzelvigt zich het ge schrift met degenen, die Nederlandsche nationaal-socialisten vermoorden. Het bevatte verder zeer onbehoor lijke caricaturen, die den Führer van het Groot-Duitsche Rijk en zijn solda ten moeten beledigen, maar tegelijker tijd Stalin verheerlijken. Het Standgericht heeft geconstateerd dat in dezen kring van daders de auc- tores intellectualis moeten worden ge zien van talrijke misdaden tegen de "bezettende macht, die de laatste maan den gepleegd zijn. Op grond van deze overweging en omdat de in de veror dening op de bescherming der orde genoemde strafbare feiten in meer dan één opzicht aanwezig zijn, moest de doodstraf worden uitgesproken. ACHT GEWEZEN OFFICIEREN TOT STROP VEROORDEELD. Berlijn, 8 Aug. (D.N.B.). Het Volksgerecht van het Groot'- Duitsche Rijk heeft op 7 en 8 Augustus de zaak behandeld tegen acht uit het leger uitgestooten ver raders, die 1*11 leidtende functie deel hadden genomen aan de mis daad van 20 Juli. De beklaagden Erwin von Witz- leben, Erich Höppner, Hellmuth Stieff, Albrecht von Hagen, Paul von Hase, Robert Bernardis, Fried- rich-Karl Klausing en Peter Graf York van Wartenburg werden als meineedigen, eerlozen, eerzuchti- gen, wegens hoog- en landverraad ter dood veroordeeld. Hun vermo gen vervalt aan het Rijk. Het vonnis is twee uur na de uitspraak voor alle veroordeelden met den strop voltrokken. AANVALLEN OP BON1N-EILANDEN. Tokio, 7 Aug. (D.N.B.). Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat tijdens de op 4 en 5 Augustus on dernomen aanvallen op de Bonin-eilan den 41 vijandelijke vliegtuigen zijn neer geschoten. Een vijandelijke kruiser werd beschadigd. De verliezen en de schade aan Japansche zijde worden licht ge noemd. JAPANNERS BEZETTEN LIENKIANG Tokio, 7 Aug. (D.N.B.). Van het Zuid-Chineesche front wordt gemeld, dat Japansche troepen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.I. de in de zevende oorlogszone liggende stad Lienkang hebben ingenomen. 'bk ANDER VERGELDINGSWAPEN? De Berlijnsche Z-redacteur van het Alg. Handelsblad meldt, dat een En- gelsch bericht, volgens hetwelk de Duit- schers sinds kort een nieuw vergeldings wapen zouden hebben ingezet, dat als combinatie van de Ju 87 (een stuka) en de Me 109 (een jachtvliegtuig) wordt beschreven, waarvan dan één vliegtuig in zijn geheel naar beneden 'ipu storten, door Duitsche militaire kringen bevestigd, noch tegengespro ken wordt. 's-Gravenhage, 9 Augustus. De Höhere SS- und Polizeiführer „Ncrdwest" maakt bekend: Het Polizeistandgericht 's-Hertogen- bosch heeft op 5 Augustus 1944 on derstaande Nederlanders wegens mis drijven tegen de verordening op de be scherming der orde ter dood veroor deeld: 1) den installateur Willem Santema, geb. 2 Maart 1902. 2) den winkelbediende Jan van der Laan, geb. 14 December 1914. 3) den hulpmachinist Germanus Mooij, geb. 30 Jan. 1923. 4) den belastingambtenaar Petrus v. Gils, geb. 6 October 1916. 5) den vlashandelaar Friedrich Vo gel, geb. 23 Mei 1909. 6) /len student Rudolph van Baarle, geb. 3l Juli 1918. 7) den bestuursambtenaar Johannes Spits. geb. 18 Maart 1916. 8) den laborant Theodor Mooij, geb. 21 Februari 1920, Aanslag rundveelevring '44. Deze week zal een aanvang gemaakt worden met het verzenden van den aan slag rundveelevering 1944. Veehouders, die na ontvangst van den aanslag hier omtrent inlichtingen wenschen te ont vangen, kunnen zich wenden tot hun bureauhouder, waar tevens bezwaar schrift-formulieren verkrijgbaar zijn. Het bezwaarschrift moet binnen 14 dagen na ontvangst van de aanslagkaart zijn ingediend bij den Pbh. De aanslag is vastgesteld naar een norm van 120 kg per stuks melk- en kalfkoeien en jong-- vee boven 1 jaar. Echter is, voor zoo ver de hoeveelheid botervet in het tijd vak 12 Juni 1943—13 Juni 1944 hoo-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 1