Vrijdag 18 Aug. 1944 voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard No. 6408 Buitenlandsch Overzicht VERD UJSTEREN Ook gij behoort bij ons! ^MD vAM AlTENA UITGAVE: FIRMA IJ. VEERMAN, HEUSDEN INT. TEL. 19, POSTREK. 61525 Centralisatie van groenteaanvoer en spreiding. ERNSTIGE VERMANING van de Bisschoppen van Nederland tot de boeren. Buitenland Dit blad verschijnt Vrijdagmiddag Algemeen Redacteur: J. H. ROZA - HEUSDEN NIEUWSBLAD Abonnementsprijs per 3 maanden'; franco per post beschikt f 1.30 bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 11 cent Advertentiën24 m.M. f 1 32 elke m.M. meer 51 g cent Advertentiën worden tot Vrijdag morgen 9 uur ingewacht Berlijn, 15 Augustus (D.N.B.) Na verscheidene dagen van zware luchtaanvallen op het gebied Marselllc- Toulon-Nizza, die in den afgeloopen nacht zeer hevig wferden, kwam de Britsch-Amerikaansche landingsvloot, die de laatste dagen bij Corsica was waar genomen, dichter bij de kust van Zuid- Frankrijk. Afleidingsmanoeuvres, zooals het laten vallen van levensgroote pop pen boven Marseille, moesten de voor genomen landingsplaatsen camoufleeren. In de ochtendschemering van Dins dag gingen bij Bormes, Oostelijk van Toulon, de eerste, vrij zwakke vijande lijke strijdkrachten aan land. De onmid dellijk reageefende Duitsche kustafweer nam de landingsvaartuigen onder vuur en vernietigde een groot deel van een vijandelijke stoottroep, die in een rnijin- veld werd gedrongen. In het gebied van Cannes naderden ongeveer 100 transportvliegtuigen met zweefvliegtuigen de kust. Zij moesten blijkbaar versterkingen aanvoeren voor de landingscommando's, die bij Bormes in zwaren strijd' gewikkeld waren. Tezelfdertijd gingen tusschen Cannes en Nizza ond^r de bescherming van sterke formaties bommenwerpers en zwaar vuur van het vijandelijke scheeps geschut andere troepen aan land. Ook hier trad de Duitsche kustverdediging onmiddellijk energiek op. Kort daar op werden in het gebied van St. Raphael Britsch-Amerikaansche valschermjagers ter sterkte van een bataljon neergela ten. Duitsche bewakingstroepen gingen terstond tot tegenaanvallen over. Een landingspoging N.-Westelijk van Port Draamont strandde op het vuur van Duitsche batterijen. '"Zwaartepunt is het gebied tusschen St. Raphael en Kaap Carmarat. Deze kuststrook heeft een lengte van ongeveer 25 km en ligt ongeveer midden tusschen Nice en Toulon. Het strand is hier slechts over een geringe breedte vlak, dart strijken ter stond de uitloopers der ProvencaalsChe alpen tot een hoogte van 1800 meter op. Hun hellingen zijn door de Duitsche troepen krachtig versterkt, m Reeds de gevechten van de eerste uren toonen dat de nieuwe landingsonderneming vün den vijand, zoowel ten aanzien van de aanvalsbreedte als wat betreft het ge bruik van strijdkrachten veel minder omvang heeft dan de invasie in Norman- dië op 6 Juni. Het lijkt, dat de vijand er vooreerst naar streeft de Golf van St. Tropez en het vliegveld bij St. Raphael in han den te krijgen. Ter hoogte van Kaap St. Pierra ontstonden aan boord van getrof fen Jandingsschepen verscheidene ont ploffingen. Eenige vrachtschepen zon ken. Luchtlandingstroepen eti eenheden valmschermjagers zijn neergelaten in 't mondingsgebied van de rivier Argens& Zij werden voor een groot deel reeds vernietigd. Blijkens latere berichten strekken zich alle landingspogingen tesamen uit over een kustsector van rond 200 km van Cannes tot ten Westen van Toulon. Na den afweer van de nachtelijke landing bij Bormes vonden tezelfdertijd overdag nog vijf landingspogingen plaats waarvan die in de baai van Hyères en bij St. Rafaël werden afgeslagen. Het vuur der geallieerde oorlogsbodems heeft zich uitgebreid van San Remo in het Oosten tot Toulon in het Westen. Alleen in de baai van St. Tropez is het den geallieerden gelukt pantserstrijd krachten aan land te brengen. Het zwaartepunt der gevechten in Normandië lag in het gebied Noordelijk van Le Mans waar de Amerikanen met ongeveer "vier divisies van Alencon naar het Noordwesten zwenkten, aldus In- terinf. Het kwam daarbij tot buitenge woon zware gevechten vooral in het gebied van Carrouges, waarbij de Ame rikanen slechts stap voor stap en met zeer zware verliezen aan menschen en materiaal terrein wonnen. In de vooruitspringende bocht in het front "Zuidelijk van Vire deden zich geep belangrijke gevechtshandelingen voor. De Amerikannen konden hun pe- netratiegebied bij 'Truttemer iets uit breiden. In de vestingzones van Bretagne kwam het tot zeer zware gevechten bij St. Mttlo, waar de Amerikanen in vier rich tingen bij Dinard en St. Servdn. storm liepen op deze stad zelf en het fort. De la Varde. Het brandpunt lag in het gebied van Pleurtuits, den verdedigings sector die het verst naar het Zuiden vooruitspringt. Voor den krachtigen druk moest Pleurtuits worden prijsgegeven doch de doorbraakpoging .kon vlak ach ter deze plaats worden opgevangen en tot staan gebracht. Wederom moesten de Amerikanen hun streven naar terrein winst met buitengewoon zware verliezen betalen. Vooral de Duitsche kustbatte- rijen schoten geweldige bressen in de dichte gelederen der aanvallers. De berichten van den vestingcomman dant van St. Malo, kolonel Von Aulock geven een pakkend deel van den hel denstrijd van de Duitsche bezetting,, zoo verneemt het D.N.B. Volgens deze berichten bereikten de gevechten op 8 Augustus haar hoogtepunt. Op. dezen dag ?lrong de vijand ongeveer 1000 meter de verdedigingslinie binnen, doch in een tegenaanval werden de Amerika nen met hun tanks vernietigd. Op 9 Augustus werd opnieuw een vijandelijke aanval afgeslagen. Dienzelf den dag volgde teen van Duitsche zijde een aanval langs den spoorweg, die bij La Maromie tot de afgrendeling van een penetratie en tot vernieling van de daar binnengedrongen vijandelijke strijdkrachten leidde. Twee dagen later werd een aanval van 30 Amerikaansché' tanks afgeslagen. Tegen den middag volgden opnieuw hevige aanvallen, doch te middernacht kon kolonel van Aulock melden; Wij hebben stand gehouden. Bij het aanbreken van den volgenden dag vielen de Duitschers opnieuw aan en zij slaagden er in de oude hoofd- linie weer te veroveren. Op 12 Aug. werd een vijandelijke aanval bij Parame afgeslagen en nog denzelfden middag werd de vijand door hardnekkige te genaanvallen op zijn punt van uitgang teruggeworpen. In het heroverde gebied liet hij honderden dooden achter. 's Avonds hernieuwden de Amerika nen hun aanvallen in den Oostelijken sector, doch zij strandden weer in hui zengevechten. Belangrijk is de strijd, die zich in het gebied van Alencon afspeelt. De geallieerde troepen nabij Falaise en Avancon spannen zich tot het uiterste in, om zich te vereenigen en zoo een tang te sluiten, waarvan het vaste been bij Falaise ligt en het beweeglijke bij laatstgenoemde stad. Een Amerikaansche colonne heeft van Alecon uit zich naar het oosten gericht, zoodat moet wor den rekening gehouden met een poging, can zich dichter naar Parijs toe te schuiven. Zoo is dan thans in Frankrijk de bewegingsoorlog in volle ontwikkeling. Hij kenmerkt zich voorshands nog, ge lijk dit meestal het geval pleegt te we zen, door een groote mate van on overzichtelijkheid. Dat de Amerikanen reeds in de nabijheid van Chartros zou den staan, is van Duitschen kant met beslistheid tegengesproken. De toestand aan het oostelijk front begint zich geleidelijk te stabiliseeren, een gevolg van het feit, dat daarheen in toenemende mate vrijgekomen Duit sche reserves in den strijd worden ge bracht. Wel bleven de Sovjets in ver schillende belangrijke sectoren in den aanval, ten deele met ondersteuning van sterke formaties pantsers en slagvlieg tuigen, doch hun offensieven konden overal worden afgewezen, terwijl van Duitschen kant op verschillende brand punten tegenaanvallen werden onder- nomen, die met sucdes werden be kroond. Het zwaartepunt der bolsjewistische aanvalsactiviteit lag de laatste dagen wederom in den Noordelijken sector, waar de bolsjewisten zoowel aan het Letlandsche - front als aan het Estland- sche trachtten naar het Westen terrein te winnen. Zoo vielen zij ten N.W. van Kreuzburg niet minder dan 17 maal met verre overmachtige strijdkrachten aan. waarbij het tot gevechten van bui tengewone hardheid kwam, die -in hoofd zaak ten gunste van de Duitsche troepen eindigden. In het bruggenhoofd over de Weich- sel ten Noorden van Warschau heb ben de bolsjewisten met massale pant serstrijdkrachten de Duitsche verspier- ringsstellingen aangeva l en om hun pe- netratiegeb'ed naar het Westen uit te breiden. In buitengewoon verbitterde ge vechten, werden zij overal afgeslagen. In Warschau zelf worden de zuive ringsmanoeuvres tegen de Poolschebol- jewisten voortgezet. Ten N.O. van War schau, tusschen Weichsel en Liwiec vie len de bolsjewisten met steun van eenige tanks aan, doch werden afgeslagen. Tusschen Boeg en Weichsel trachtten zij in het gebied van Wegerow door de Duitsche linies heen te stooten. Zij be reikten slechts een plaatselijk beperkfe penetratie. Bijzonder verbitterd werd ge streden in het gebed ten Noordwesten van Bialystok, waar de bolsjewisten den vooruitspringenden Duitschen frontboog aanvielen. Steeds weer brachten zij ver- sehe troepen in den slag. De Duitsche troepen werden op den Westelijken oe ver van de Bohr teruggetrokken. Tusschen San en Weichsel, ten Wes ten van Sanok, werden bolsjewistische strijdkrachten ingesloten, die hun ver nietiging tegemoet gaan. Het Volksgere ht van het Groot-Duit sche Rijk heeft op 7 en 8 Augustus de zaak behandeld tegen de acht uit het leger gestooten verraders, die in leiden de functies hadden deelgenomen aan den op 20 Juli ten uitvoer gelegden aanslag op den Führer. In feite was reeds op den dag van de misdaad zelf het vonnis over de beklaagden uitgesproken, „dooi de uitspraak van het lot en door de stem van het Duitsche Volk." Uit het verhoor van de acht schuldigen kwam buiten twijfel vast te staan, dat zij zon der uitzondering medeplichtigen of da rters waren van den aanslag en het ge pleegde verraad. Zij hebben, gelijk de Oberreichsanwalt constateerde, de oor logsspanningen van Duitschland sys tematisch geblokkeerdhun moordaan slag pp den Führer had ten doel, macht te krijgen over leger en vaderland." Zij waren typische reactionairen. Zij wilden, laf en onwaardig, Duitschland aan den vijand uitleveren. Derhalve wor den zij openlijk gebrandmerkt als hoog verraders en infame landverraders en ais zoodanig ter dood verwezen, niet door den kogel, doch den strop... Deze openlijke afrekening voor het Volksgerecht, die snel en afdoende plaats had, was echter in feite slechts de negatieve consekwentie van den 20en Juli. Het positieve uitvloeisel daarvan moet worden gezien in een reeks van energieke nieuwe maatregelen onder lei ding van dr. Goebbels genomen, om Duitschlands nationale kracht, zoowel aan de franten als thuis, door mobilisee ring van alle verborgen reserves, te versterken. Adolf Hitler heeft eens terecht ge zegd: „Wat mij niet omver werpt, maakt hij krachtiger!" Het voorloopig resul taat van den mislukten aanslag op den Führer heeft zulks reeds thans, opnieuw bewezen. Na het aftreden van den Finschen staatspresident Ryti en het aanvaarden van de staasmacht door maarschalk Man- nerheim is in Helsinki een nieuwe Fin- sche «peering gevormd, een werkka- binet. In de geheele Finsche pers consta teert men, dat het hier de vorming van een kabinet betreft, dat op dezelfde par lementaire basis staat als het vorige. De wijziging beteekent een zuivere for maliteit, die in verband met de plaats gehad hebbende presidentswisseling noodzakelijk was geworden. Ook in Hongarije heeft een regee- Van 13 tot 19 Aug. Begin 21.00 uur Einde 6.30 uur Van 20 tot 26 Aug. Begin 20.45 uur Einde 6.30 uur ringswijziging plaats gevonden, daar de minister zonder portefeuille Imredy, de minister van binnenlandsche zaken Ja- ross en de minister van handel, Kundel, ontslag hadden aangeboden. Zij wer den vervangen door Borcczos en Szasz, terwijl in Imredy's plaats geen nieuwe minister jverd aangewezen. Volgens den Hongaarschen premier Sztojay, die op het oogenblik zieken verlof heeft, zouden deze mutaties eén belangrijk stadium beteekenen op den weg van de Hongaarsche politieke ont wikkeling. In 'n schrijven aan de partij „Hon- gaarsch Leven" zeide de premier ver der, dat hij bet noodzakelijk acht een heid onder de rechtsche partijen tot stand te brengen, en ook in de tot standkoming van eenheid een onvoor waardelijk vertrouwen heeft. Juist ten aanzien van richting en tempo van haar activiteit is de huidige regeering stabiel en krachtig. Zij zal al het mogelijke verrichten ter vergrooting van het oor logspotentieel en de consolidatie der binnenlandsche toestanden. .V 1 voor den *larl. Uit goede dekking wordt een .V 1naar de plaats, waar zij wordt afgeschoten, gerold. Da start geschiedt door middel van samengeperste lucht. Met behulp van een stuurmethode voor langen afstand treft de .V 1 het bestemde doel. De gelijkmatige hooge snelheid, die door geen vijandelijken jager bereikt wordt, krijgt de .V t" door rakettenaandrijving. Dit eerste Duitsche vergeldingswapen is een voortreffelijk product der Duitsche luchtbewapening PK Lysiak/Transo-Europr./P m Europa is in oorlog! De beveiliging van de kusten en de bestrijding van den vijand vergen de hoogste inspanning van den soldaat en den arbeider. Het front heeft wapens, munitie en voedsel noodig. iederen dag weer. Het luchtwapen van de Duitsche weermacht is een groote afnemer. Te dien einde is er een speciale transport organisatie geschapen, welke alles, wat het luchtwapen noodig heeft, aanvoert. Deze organisatie draagt den naam van NSKK-gruppe Luftwaffe. Reeds honderdduizenden kilometers hebben de groote NSKK-vrachtauto's, waarop nu eens bommen van 2000 kilo, dan weer mudzakken aardappelen of andere levensmiddelen, door geheel Eu ropa hfgelegd. Het grootste aandeel in deze organisatie hebben de Nederlan ders. Duizenden vrijwilligers staan in de NSKK-regimenten Nederland, waar van het grootste deel van het kader eveneens uit Nederlanders bestaat. Deze mannen hebben zich door hun schit terende prestaties als chauffeur, maar niet minder als soldaat, reeds in enkele jaren een uitstekenden naam bij de hoog ste leiding van het NSKK verworven. Iedere gezonde Nederlander tusschen 17 en 45 jaar of hij al dan niet kan autorijden, doet niet ter zake kan zich melden voor het regiment Ne derland der NSKK-grupipe Luftwaffe. Het spreekt vanzelf, dat er behalve aan chauffeurs ook behoefte is aan koks,' verplegend en administratief personeel, enz. Na een korte oefening in het ge bruik der wapens en een opleiding tot chauffeur of monteur op een motor- school van het NSKK kunnen de man nen hun plaats in de kolonnes inne men. Over zijn achtergebleven gezin kan de NSKK-vrijwilliger geheel onbezorgd zijn. Voor hem "en zijn gezin gelden n.l. in alle opzichten dezelfde regelingen als voor de Duitsche soldaten. Er wor den ex tra-levensmiddelen en -kolenbon- nen verstrekt, etc. Vrouw en kinderen kunnen zoo noodig in mooie rusthui zen gedurende eenigen tijd worden op- nomen, terwijl bij voorkomende moei lijkheden een speciaal daarvoor aange stelde verbindingsstaf hulp verleent. De NSKK-gruppe Luftwaffe zal nu de laatste phase van den strijd, naar het zich laat aanzien, weldra zal aan breken, op volle toeren moeten draai en. Daarom is het zaak, de gelederen tijdig zoo hecht mogelijk te maken. Meldt U bij het werfkantoor der NSKK-gruppe Luchtwaffen, Lange Vij verberg 10, Den Haag, want: OOK GIJ BEHOORT BIJ ONS! Het is noodzakelijk gebleken, de groenten- en fruitvoorziening geheel in handen van het Bedrijfschap voor Groen ten en Fruit te nemen, nu door den langdurigen oorlogstoestand een gere gelde voorziening vooral van de grootere bevolkingscentra vaak- niet mogelijk bleek. Alleen op deze wijze, waarbij elk rechtstreeksch contact van de veilingen met den handel wordt ver breden, zal het mogelijk zijn met de ter beschikking staande producten en "de voor spreiding beschikbare vervoers middelen de algemeene voedselvoorzie ning onder deze omstandigheden naar behooren te dienen. Tot deze centralisatie van aanvoer en spreiding, die zeer binnenkort in wer king zal treden, is eerst besloten, na dat met de Duitsche autoriteiten ten opzichte van de te exporteeren hoeveel heden zoodanige overeenstemming was bereikt, dat vaststond, welk kwantum bestemd is voor export en over welke overblijvende hoeveelheden ten behoe ve van de eigen voedselvoorziening kan worden beschikt. Het systeem van ex port van een zeker percentage van de per veiling aangevoerde hoeveelheid is hiermede komen te vervallen. Een groo tere aanvoer ter veiling brengt dus niet automatisch een ruimeren export met zich mede. De voor het binnenland bestemde hoeveelheden zijn van dien aard, dat, indien zoowel de teler, de veiling, de handel als de consument be reid zijn de noodige medewerking te verkenen, een eenigszins draaglijke voor ziening van groenten en fruit in den lande kan worden verkregen. Men mag evenwel van deze centra lisatie geen al te hooge verwachtingen koesteren, vooral niet, als men in aan merking neemt den steeds minder wor denden oogst van tuinbouwproducten, "door gebrek aan meststoffen en ar beidskrachten, waar tegenover staat een nog steeds grootere behoefte aan 'deze producten bij den consument. Ook hel vervoersprobleem valt niet te onder schatten de illegale handel en de hier uit voortvloeiende clandestiene export zullen in den vervolge onmogelijk ge maakt moeten worden. Wat de voorziening met versch fruit betreft, deze zal niet zoo kunnen «zijn als men zich zou wenschen, vooral ook door de 50 mill, kg fruit, die per jaar noodig zijn voor de volksbehoefte aan jam. Aller medewerking ingeroepen. Een reeds vorige jaren toegepaste centralisatie van den afzet van fruit en verschillende soorten groenten, hoofd zakelijk stapelproducten, wjerd uitge voerd door het Aan- en Verkoopbureau van Tuinbouw- en Sierteeltproducten terwijl de leiding en verantwoording hiervoor berustte bij het bedrijfschap. Thans is ook de uitvoering der werk zaamheden, verbonden aan de totale centralisatie, aan dit bureau opgedra gen. Voor de uitvoering van dezen nood maatregel wordt de medewerking van alle betrokken groepen ingeroepen. Het ligt niet in de bedoeling iets blijvends te scheppen. Integendeel, als straks de toestanden weer normaal wor den, zullen ook deze maatregelen on gedaan worden gemaakt en zullen zoo wel de veilingen als de handelaren in hun normale functie worden hersteld, zeer zeker ook ten genoege van den consument. Van de telers van groenten en fruit wordt verwacht, dat beter dan voorheen wordt voldaan adh de verplichting tot veilen van de producten. Dit is niet al leen hun plicht, maar zij dienen ook te weten, dat hierop bovendien een strengere controle zal worden gehou den. De teler-kleinhandelaar zal zich even eens hebben te onthouden van onge oorloofde handelingen, te meer, daar thans bij verordening de mogelijkheid is geopend om hem bij gebleken overtreding zijn bevoegdheid tot han delen te ontnemen. Er dient met den meesten na druk afkeuring uitgesprpken te worden over de handelwijze van die telers, die onder het mom van vaderlandsliefde hun producten aan consumenten verkoopen tegen woe kerprijzen, waarbij deze vaderlands liefde alleen bestaat in het spekken van de eigen portemonnaie. Wenscht men den consument uit eigen plaats te helpen, dan zal men dit moeten deen op een ge oorloofde wijze en tegen geoor loofde prijzen. Hieromtrent kan men bij het bedrijfschap en op de veiling de noodige inlichtingen verkrijgen. Werkt in dezen tijd allen mede om den goeden naam van den tuindersstand in Nederland te behouden. Van de veilingen van groenten en fruit wordt verwacht dat ook zij be grip toonen voor de moeilijkheden van dezen tijd. Aan den gang van zaken op de vei ling wordt, wat den aanvoer der pro ducten betreft, niets veranderd. Dekwa- liteits- en sorteeringsvoorschriften blij ven zonder meer gehandhaafd en het is en blijft de taak der veilingen voor de goede uitvoering ook verder zorg te dragen. Ook in' de prijszetting wordt niets veranderd; deze zal evenals de nadere instructies in dezen, zooals ge bruikelijk wekelijks worden medege deeld. Alleen in den afzet komt een geheele verandering'; elk rechtstreeksch contact met den handel wordt tijdelijk geheel verbroken. Voor zoover export wordt opgelegd, komen de hiervoor be stemde hoevee heden, zooals tot n'u toe, in handen van den exportleider, die voor verdere verdeeling zorg draagt. De geheele voor het binnenland be stemde aanvoer komt thans in handen van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit, hetwelk de uitvoering der werk zaamheden heeft opgedragen aan het Aan- en Verkoopbureau van Tuinbouw- en Sierteeltproducten. Helpt vooral in den beginne, naar beste krachten mede om de moeilijkheden, aan deze centra lisatie verbonden, zoo goed mogelijk te overwinnen. Ook de Nederlandsche groenten- en fruitveilingen hebben een naam op te houden. Van de grossiers en commissionairs in groenten en fruit wordt verwacht het noodige inzicht in dezen voor hen wellicht m'n 'er aan^e an.en gang van zaken. Nu deze kwestie echter in het algemeen belang haar beslag heeft ge kregen moet op een loyale medewer king gerekend kunnen worden. Voor de commissionnairs en vele grossiers zijn tevens commissionnairs is er een regeling getroffen, waarbij zij zelfs meer nog dan vroeger worden ingeschakeld. Het is aan het beleid van de eigen vakgroep overgelaten de werkzaamheden en baten naar eigen in zicht zoo billijk mogelijk te verdeelen. Dat dientengevolge op een volledige medewerking wordt gerekend en onge- wenschte handelingen achterwege die nen te blijven, mag wel als vanzelf sprekend worden beschouwd. Wat de grossiers betreft: ook hun belangen zijn in de nieuwe regeling voldoende gewaarborgd. Wel is het rechtstreeksChe contact met de veilin gen tijdelijk verbroken, maar in de con- sumptiegebieden blijft de grossier geheel ingeschakeld^ Daartoe vormt de vakgroep de noodi- dige Grossierscombinaties of wel „Gro- oo's", waaraan de door het Aan- en Verkoopbureau op de veilingen verkre gen producten wordén gezonden. De verdeeling onder den kleinhandel ge schiedt in overeenstemming en volgens de instructies van het Plaatselijk Ver- deelingskantoor (P.V.K.), zooals dit tot nu toe reeds gebruikelijk was. De Gro- co's zullen derhalve in rechtstreeksch contact komen met het Aan- en Ver koopbureau en van haar medewerking zal het derhalve voor een groot gedeel te afhangen, of de nieuwe wijze van afzet en spreiding naar behooren zal slagen. Ook de groothandel mag in de zen het vertrouwen niet beschamen. Van de kleinhandelaren in groenten en fruit wordt verwacht een voortgaan op den bekenden weg van distributie, evenwel alleen voor zoover deze weg goed bewandeld werd. Dat .diegenen, die wellicht „zwarte" pa dien hebbcjp bewandeld, in dezen op hun schreden zuilen moeten terugkeeren, willen zij hiérvan niet de schadelijke gevolgen on dervinden, zal wel niet verder behoeven te worden aangetoond. De positie als kleinhandelaar wordt door de nieuwe regeling slechts in zooverre aangetast, dat ook voor den kleinhandelaar dje rechtstreeksche aankoop op de veilingen komt te vervallen. Teneinde evenwel bet karakter van den op de veilingen koo penden kleinhandel ook voor de toe komst te behouden, zullen door de vak groep op de daarvoor in aanmerking komende veilingen combinaties van klein handelaren. „Kleinco's", in het leven worden geroepen, die van het Aan- en Verkoopbureau ter veiling haar aandeel in de te verdeelen producten zullen ont vangen. De producten worden dan on derling volgens de gegevens" van het P.V.K. verdeeld. De financieele regeling zooals deze tot nu toe gold, blijft be houden; in de marge komt derhalve geen verandering. Ook de kleinhaiKiel zal bij zijn moei lijke taak zijn medewerking zeker moe ten verleenen. Voor de nieuwe regeling en de daar aan verbonden gevoigen moge thans niet alleen een beter inzicht, maar ook een grootere belangstelling en medewer king bij alle daarbij betrokken instan ties zijn gewekt en verkregen. In de provincie Noordbrabant hebben H.H. Exc. de Bisschoppen een zeer ern stige vermaning tot de boeren van den kansel doen voorlezen. Dit herderlijk schrijven luidde als volgt: „Den laatsten tijd heeft de Voedsel voorziening in ons land met steeds toe nemende moeilijkhedentte kampen. Door verschillende oorzaken 'worden de oogst opbrengsten geleidelijk minder, ook wijl door de omvangrijke inundaties groote, voor de voedselvoorziening belangrijke gebieden, voor de productie verloren zijn gegaan. Door den ernst van den toestand hiertoe genoodzaakt, gevoelen Wij ons verplicht, ieder, die op welke wijze ook bij de voedselvoorziening betrokken is, op het volgende te wijzen: Ten aanzien van de 'voedselvoorzie ning kunnen twee groote groepen on derscheiden worden. Op de eerste plaats de bevolking van het platteland, op de tweede plaats de bevolking van de groote bevolkingscentra, die bij honderd duizenden in onze groote steden samen wonen. De omstandigheden, waaronder deze beide groepen thans moeten leven, zich van de eerste -levensbehoeften, n.l. van voedsel moeten voorzien, zijn wel ge heel verschillend. In tegenstelling m|et de bevolking van het platteland, die door middel van zelfverzorging en op andere wijze veelal in de gelegenheid is, zich een zekere aanvulling te verschaffen, zijn de bewoners der groote steden uitsluitend of nagenoeg uitsluitend aangewezen op de voedselrantsoenen, welke op distribu tiebonnen verkrijgbaar worden gesteld. Deze rantsoenen, welke toch wel als mi nimum rantsoenen moeten worden be schouwd, en die dus nauwelijks voor verlaging vatbaar zijn, wil men onze bevolking niet aan ondervoeding of zelfs verhongering blootstellen, zijn recht streeks ofhankelijk van de hoeveel heden, welke door de Nederlandsche instanties voor de Voedselvoorziening! beschikbaar kunnen worden gesteld. Nu hebben ons mededeelingen bereikt, waaruit blijkt, dat den laatsten tijd spe ciaal de laatste maanden, door de be trokkenen in het algemeen, bij de uitvoe ring van de voor de inlevering noodza kelijke regelingen, niet meer voldoende medewerking wordt verleend. Hebben wij reeds eerder gewezen op de ontoelaatbaarheid van den zwarten handel en den daaruit voortvloeienden woeker, thans meenen Wij den landbou wers met nadruk erop te moeten wijzen, dat ze verplicht zijn redelijke hoeveel heden van de door hen geoogste produc ten ter beschikking te stellen van de hiervoor aangewezen Nederlandsche in stanties. Slechts deze instanties toch zijn in staat, een eerlijke en rechtvaardige verdeeling der dringend noodzakelijke levensmiddelen over de geheele bevol king van ons land, in het bijzonder ook over de minderbedeelde inwoners onzer steden, tot stand te brengen. Wij vertrouwen, dat onze landbouwers op wier bekende welwillendheid Wij een beroep doen in het belang der Neder landsche bevolking, onze welgemeende wenken zullen opvolgen en door de gevraagde levering ook de inwoners der steden van het dringend noodige voed sel zullen voorzien. Gaarne betuigen Wij U onzen hart- grondigen dank voor Uwe volgzaam heid, vooral in deze benarde tijden, die ook voor Ons zeer zwaar zijn." DR. GOERDELER GEARRESTEERD De voormalige burgemeester van Ko ningsbergen en daarna burgemeester van Leipzig b.d., dr. Goerdeler die sedert den 20sten Juli door de Duitsche 'politie wegens medeplichtigheid aan den aan slag op Adolf Hitler gezocht werd, is Zaterdag gearresteerd. Eenige dagen geleden vond de po litie een spoor, dat door andere aanwij zingen gecompleteerd, werd. Dit spoor leidde Zaterdag tot de arrestatie van den .gezochte, welke in Oost-Pruisen' niet ver van de grens verricht werd. WAT GAAT TURKIJE DOEN? Naar de Britsehe berichtendienst uit Ankara meldt, heeft de Turksche Nati onale Vergadering Dinsdag een wets voorstel aangenomen, dat de regeering de volledige bevoegdheid geeft de eva cuatie van alle groote steden te ge lasten. Verder is een wet van kracht gewor den, volgens welke alle valide mannen in den leeftijd van 16 tot 60 jaar en alle vrouwen tusschen 20 en 45 jaar worden opgeroepen voor een binnen landsche defensieformatie. LUCHTVERKEER LISSABON-CASA- BLANCA HEROPEND. De Portugeesche Luchtvaart Mij. heeft het luchtverkeer Lissabon-Casablanca de zer dagen heropend. AMERIKAANSCHE OORLOGS WINSTEN. Naar de „News Chronicle" meldt, heeft het Amerikaansche departement v. financiën de lijst der Amerikaansche belastingbetalers gepubliceerd. De pre sident van de wapentrust „Bethlehem Steel Company", M. G. Grace, komt daarop voor met een jaarlijkseh belast baar inkomen van 13,5 millioen dollar. KRANTEN VERBODEN EN OPGE HEVEN. Het te Istanboel verschijnende blad „Tan" is door de Turksche regeering verboden. In het kader van de papierbeperking voor de Finsche pers worden 28 perio diek verschijnende bladen, voor hetmee- rendeel familiebladen, verboden. COMMUNISTISCHE AGENTEN GE ARRESTEERD. Bij een poging, om bolsjewistische propaganda-materiaal naar Spaansch- Marokko te smokkelen, zijn bij de grens van Fransch- en Spaansch-Marokko 3 communistische agenten uit het rood- Spaansche kamp gearresteerd. NACHTCLUBS IN MANILLA GESLOTEN. Dezer dagen zijn te Manilla alle plaatsen van openbare vermakelijkheden gesloten. Door dezen maatregel werden vijftien nachtclubs, vier cabarets en ze ven dansscholen getroffen. SCHOTSCHE BISSCHOPPEN PROTESTEEREN. Volgens het communistische blad „Daily Worker" hebben de Katholieke bisschoppen in Schotland een anti-so- vjet-russischen veldtocht geopend door middel van een manifest, waarvan zij afschriften aan den Britschen minister president en den minister van buiten- iandsche zaken, benevens aan de andere leden van het kabinet hebben doen toe komen. In dit manifest wordt o.a. vast gesteld, dat door de jongste noodlottige politieke ontwikkelingen en door de op richting te Moskou van het z.g.n. Pool- sche bevrijdingscomité, een koers is in geleid, die niet alleen aan de godsdiens tige en moreele tradities van het Pool- sche volk geheel vreemd is, doch die bovendien van een cynische verachting van het internationale recht en van de rechten der volken blijk geeft.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 1