Vrijdag 15 Sept. 1944 No, 6412 voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Het ongelijk der afwezigen, Onrechtmatig ontslag en nalaten van loonbetaling. Betalingsverkeer beperkt. Buitenlandsch Overzicht VERD Ü1STEREN Binnenland Dit blad verschijnt Vrijdagmiddag Algemeen Redacteur: J. H. ROZA - HEUSDEN U*D VAN AlTENA UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN INT. TEL. 19, POSTREK. 61525 L Abonnementsprijs per 3 [maanden franco per post beschikt f 1.30 bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 11 cent Advertentiën24 m.M. f 1.32; elke m.M. meer 51/j cent Advertentiën worden tot Vrijdag morgen 9 uur ingewacht Het is een waardig en bezonnen woord, dat de „Nieuwe Rotterdam- sche Courant", naar aanleiding van het verschijnsel, dat vele tot dus verre leidende Nederlandsche fi guren zich uit de voeten hebben gemaakt toen het scheen te gaan spannen, heeft uitgesproken. Het blad schreef, in een zuiver afgestemde beschouwing o.a.: ,,Zij, die hun verantwoordelijkheid trach ten te ontvluchten, bezoedelen de eer van hun volk. Het zou echter de eer van het volk ook bezoedelen, wanneer geen gelegenheid tot ver- antwoording werd gelaten. In de dagen, waarin aan den horizont nog niet de mogelijkheid van confron tatie was opgedoken, is daar wel met evenveel gemak als ondoor dachtheid over gesproken. Wij wil len echter hopen, dat van twee zij den de maat van het historisch drama, dat zich om ons afspeelt, zal worden vervulddat geen ver antwoordelijkheid zal worden ont vlucht en geen recht op verant woording zal worden beschaamd". Zóó, inderdaad, dient de verhou ding te worden gezien, naar beide zijden. Zij, die krachtens hun ambt of beroep, wat dit ook moge zijn, overeenkomstig de karakteristieke zegswijze ,,aan den weg timmeren", behooren zich steeds voor oogen te houden, dat zij daarbij aan een critiek bloot staan, die naar den aard van het Nederlandsche volk zich dikwijls ruw en'onbehouwen zal uiten. Het is niet ieder gegeven, opwellingen en meeniugen onder het toezicht der zelfbeheersching te houden. De gemiddelde Neder lander staat spoedig klaar met woor den, die beneden ds rechtschapen heid van zijn inborst blijven en zich derhalve niet licht in daden zullen omzetten. Wie leiding aan de openbare mee ning denken te kunnen geven, al thans zich daartoe geroepen achten, blijven echter zeer stellig beneden de maat van hun taak, zoo zij daar bij niet een ruim begrip voor onze nationale karaktereigenschappen, onder wat voor omstandigheden ook, aan den dag leggen. En er is zeker niets, dat in ons land zoozeer gerechtvaardigde critiek moet gaan de maken, dan een halfslachtigheid, die juist daar haar erbarmelijkheid etaleert, waar een vierkant en man nelijk handhaven van een eenmaal gekozen positie ten volle op zijn plaats zou zijn Ongetwijfeld zijn er in Nederland talloozen, wien de lange duur eener vreemde bezetting, met alles wat daarmee gepaard gaat, zóó zwaar valt, dat zij moeilijk den dag kun nen verbeiden, waarop zij wederom zich baas in eigen huis zullen weten. Deze toestand van psychische ge prikkeldheid moet voeren tot uit latingen, welke men verder zou dienen te verstaan, dan in haar volledige consequenties te nemen Want in haar diepste kern en haar meerderheid is onze natie steeds nuchter geweest, eerlijk, zelfbe- heerscht en rechtschapen. Zij zal ongetwijfeld, als het uur daartoe aanbreekt, terdege weten te onder scheiden tusschen hen die zoowel naar inzicht als geweten, binnen het kader van het menschelijk mo gelijke, hun plicht hebben nageko men, en de anderen, die daarin hebben gefaald. Wie daarentegen bij voorbaat een niet gemotiveerd wantrouwen aan den dag leggen, getuigen daarmee van zichzelf, dat zij geenszins, ge lijk zij altijd hebben te kennen ge geven, zich ,,in eigen volk gebor gen" weten, doch eerder het tegen deel. Zij roepen het bekende woord op van onzen middeleeuwschen ,,Rein- aard", nl. ,,wie zich schuldig weet, ontziethetwelk in hedendaag- sche taal wil zeggenwie van zijn schuld overtuigd is, neemt zijn toevlucht tot dienovereenkomstige maatregelen. Zoodat van hen moet gelden, wat zij anderen zoo dikwijls op hoogen toon hebben verweten: dat de af wezigen ongelijk hebben Uit het hoofdkwartier v d. Führer 11 September. Het oppercommando der Weermacht deelt mede In den sector Brugge tot in het ge bied ten Noord-Westen van Hasselt hebben onze gevechtsgroepen alle po gingen van den vijand om zijn brug genhoofden over het Albertkanaal te verbreeden, afgeslagen. In het pene- tratiegebied van Beeringen vitlen val schermjagers bij verrassing de Britten in de flank aan, vernietigden een groo- te volbeladen transportcolonne en lie ten munitie- en benzinedepots in de lucht vliegen. In dit gebied werden in de laatste dagen 52 Engelsche tanks voor het grootste deel met wapens voor den strijd op korten afstand vernield. Zware gevechten tegen den met tanks verder naar het Noorden aanval lenden vijand zijn nog aan den gang. Op de lijn Verviers-Metz dringt de vijand over een breed front tegen on ze achterhoedetroepen op. Talrijke aan- valleiPwerden afgeslagen. Sterke vijandelijke aanvallen op het landfront van de vesting Le Havre hielden den geheelen dag en nacht aan, Eerst na zware gevechten kon de vijand met zware verliezen een gerin ge penetratie tot stand brengen, -die afgegrendeld werd. Ten Zuiden van den MontCenisen aan den Maddalena-pas veroverden on ze troepen belangrijke ibergstellingen. Aan de Engelsche kust en in Het Kanaal brachten duikbooten 11 schepen met 43.000 brt., alsmede een torpedo jager, een fregat en een mijnenveger tot zinken. Drie andere transportsche pen en een torpedojager werden door torpedotreffers zwaar beschadigd. Aan genomen kan worden, dat een deel dezer schepen gezonken is. Beveili gingsvaartuigen van de marine schoten boven de Duitsche Bocht en in de Middellandsche Zee 6 vijandelijke jacht bommenwerpers neer. Aan het Italiaansche Zuidelijke front werden de distancieeringsbewegingen naar de stellingen in de Apennijnen volgens de plannen en zonder vijan delijken druk beëindigd. Op den Oos telijken vleugel verijdelden onze troe pen ook gisteren weer alle doorbraak- pogingen In het Zuidelijke en Zuidoostelijke deel van Zevenburgen sloegen Duit sche en Hongaarsche troepen hernieuw de aanvallen der bolsjewisten in harde gevechten af. Bij Sanok en Krosno werd gisteren in den aanval en bij den afweer zwaar gestreden. In het gebied van Warschau hervat te de vijand tusschen Weichsel en Na- rew zijn aanvallen, waarbij hij sterke formaties slagvliegtuigen in den strijd wierp. Zijn stormloop mislukte als ge volg van den taaien afweer der troe pen van het leger en de Waffen-SS. Ook ten Noordoosten van Ostrolen- ka werden hevige aanvallen der So vjets afgeslagen, penetratieplekkendoor tegenaanvallen afgegrendeld. In het hooge Noorden stortten in den Kandala-sector talrijke vijandelijke aanvallen met vele verliezen voorden vijand ineen. In den nacht bestookten formaties bommenwerpers en nachtslagvliegtui- gen den Sovjetaanvoer in het Oostzee- frontgebied met goede uitwerking. Vijandelijke terreurbommenwerpers vielen overdag Zuidwest- en Zuidoost Duitsch gebied aan. Vooral getroffen werden de steden Ulm, Heilbronn, Stuttgart, Neurenberg en Weenen. 45 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 29 viermotorige bommenwerpers, werden neergeschoten. In den afgeloopen nacht wierpen enkele vijandelijke vliegtuigen bommen op Berlijn. Hebt U water in potten, pannen, de niet gebruikte emmers en het bad klaar staan Voorlichtingsactie van de hoofd-inspectie voor de luchtbescherming. Buitenland Aanhoudende druk en taai ver zet in het Westen. Aan het Westelijk front duren de harde afweergevechten aan de tot dusver bestaande brandpunten voort. Het taaie Duitsche verzet verijdelde doorbraakpogingen ten Noorden van Hasselt en van het gebied van Ver- viers uit in de richting van Aken. Over den bovenloop van de Moe zel rukken Amerikaansche formaties op naar Luneville. Ook om Neuf- chateau zijn zware gevechten gaande. In Le Havre zijn na zware be schieting vijandelijke tanks binnen gedrongen. De bezetting bood tot het uiterste dapper verzet. Plaatselijke ge rechten aan de Alpen passen aan de Fransch-ltaliaansche grens duren voort. Ten Zuid-Oosten van Warschau ontbrandden hevige gevechten. {apansch eiland aangevallen. Het Japansche eiland Rota (Mari- anen) is door Amerikaansche vlieg tuigen aangevallenook Rabaul heeft weer een grooten aanval ondergaan. (DNB) Luchtaanvallen op Midden- Duitschland. BERLIJN, 11 Sept. (D.N.B.) Formaties Amerikaansche bommen werpers vlogen hedenmiddag van het Westen uit Midden-Duitsch ge bied binnen. Vooral boven het gebied van Leipzig ontstonden hevige luchtgevechten met Duitsche jagers, die den Amerikaansche for maties aanzienlijke verliezen toe brachten. Hoeveel Amerikaansche vliegtuigèn zijn neergeschoten is nog niet bekend. Duitsche oorlogsbodems aange vallen. BERLIJN, 11 Sept. (Interinf) In de vroege ochtenduren van 11 Sept. hebben 30 Beaufighters beveiligingsvaartuigen der Duitsche marine nabij Terschelling met bom men en boordwapens aangevallen. Het meerendeel der neergeworpen bommen richtte geen schado aan. Op een Duitsche boot werd de rakettenmunitie getroffen, die in de lucht vloog. De bemanning van de boot leed verliezen, vooral aan gewonden. Twee vliegtuigen wer den neergeschoten, twee andere kregen treffers en men kon waar nemen, hoe zij brandend wegvlogen. Amerikaansche vertegenwoordi ger te Parijs. Uit een artikel in de New York Times" over Frankrijk blijkt, dat het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken het voornemen heeft den vroeg eren Amerikaanschen ambassadeur te Buenos Aires, Nor man Armour, tot ambassadeur te Parijs te benoemen. De vroegere Amerikaansche con sul te Marseille, Fullenton, is be noemd tot leider van het Ameri kaansche consulaat-generaal te Pa rijs, dat binnenkort heropend zal worden. Geen melk in flesschen. Teneinde tot besparing op het kolengebruik te komen is het aan de melkinrichtingen met ingang van heden verboden, flesschenmclk te bereiden. Derhalve zal dus slechts losse melk in consumptie worden gebracht deze losee melk zal in vele gevallen niet gepasteuriseerd zijn. Waar het in normale tijden reeds noodzakelijk is, de losse melk te koken, is dit in de huidige omstan digheden een eerste vereischte. Alle melk dient dus voor het ge bruik te worden gekookt. Zuinig gebruik van gas en electriciteit. In verband met de zeer benarde kolenpositie wordt den verbruikers van gos en electriciteit dringend aanbevolen zoowel voor industrieele als voor huishoudelijke doeleinden de uiterste beperking in hun ver bruik te brengen, opdat de voedsel bereiding en verlichting nog zoo lang mogelijk voortgang kan heb ben. Geen luxe brood en geen kleine broodjes meer. Het Rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat het met ingang van Vrijdag, 8 September 1944, is ver boden luxe brood te bakken of af te leveren. Onder luxe brood wordt verstaan oa. Oberlander, Snijers, en luxe knipbrood. Eveneens is het bakken en afleveren van kleine broodjes in eiken vorm, kadetjes e.d., verboden. Gebakken en afge leverd mogen dus slechts worden brooden van normaal gebruikelijk model in gewichten van 400 gram of veelvouden hiervan. Geen brandstof aan particulieren. Wegens de noodzaak alle inspan ning te concentreeren op de voedsel voorziening, heeft het Rijksbureau bij wijze van tijdelijken maatregel het afleveren van brandstof aan particulieren verboden. Mocht het te eeniger tijd nood zakelijk blijken om bij gebrek aan gas, kolen voor kookdoeleinden be schikbaar te stellen, dan zal dit nader worden overwogen. De districts-adviseurs zijn bevoegd eventueele uitzonderingsgevallen van groote huisbrandverbruikers zelfstandig te beoordeelen. Snel werk van de Amsterdamsche politie. Een inbraak aan de Brouwers gracht te Amsterdam, overdag ge pleegd, heeft de recherche van-het hoofdbureau wel zeer snel tot klaar heid gebracht. De dieven, die via het dak een daar gelegen pakhuis waren binnengedrongen, hadden zich meester gemaakt van twee schrijfmachines, een tel- en een rekenmachine, 25 flesschen jenever, een partij kaas en een vloerkleed, tot een gezamenlijke waarde van ongeveer 6000 gulden. De recherche kwam bij het speuren naar de da ders ter oore, dat voor een woning in de Palmstraat een zwaar beladen handkar was voorgereden en toen zij op den zolder van deze woning een kijkje ging nemen, ontdekte ze daar 46 kazen en twee schrijfma chines, van deze inbraak afkomstig. Een 40-jarige koopman, geen on bekende van de politie, kon worden ingerekend. Uit een kantoorlokaal op de Nassaukade werden ten slotte 10000 sigaretten, 1000 sigaren en een bedrag van 250 gulden gestolen, alsmede diverse andere goederen. Woning van Koningin Wilhelmina door vliegende bom getroffen. Naar verluidt is in Londen het verblijf van Koningin Wilhelmina getroffen door een vliegende bom. Eer. lid van het personeel vond hierbij den dood. Wij herinneren er aan, dat de woning van Koningin Wilhelmina in 1941 reeds eerder werd getroffen, waarbij twee leden van het personeel het leven ver- loron. Koningin Wilhelmina heeft zich thans buiten Londen gevestigd. Trekkingen Staatsloterij tijdelijk uitgesteld. Maar wij vernemen is het wen- schelijk gebleken, in verband met het beperkte betalingsverkeer, de trekkingen van de Staatsloterij tij delijk uit te stellen. Zoodra deze trekkingen hervat zullen worden, zal hieraan weder bekendheid worden gegeven. Een ieder wordt dringend aan geraden, zijn lot zorgvuldig te be waren, aangezien van zoekgeraakte loten geen duplicaten kunnen wor den verstrekt. Geheime distilleerderij. 's-GRAVENHAGE De politie heeft een inval gedaan in een ge heime distilleerderij in de Benschop laan. In beslag genomen werden daar twee complete distilleertoe- steilen, twee bussen Norit, een melkbus, drie flesschen met jeneve, alsnede verschillende essences, al coholmeters enz. Tegen den 80- jarigen exploitant, den ambtenaar P. D., werd proces-verbaal opge maakt. Trams uit de lucht aangevallen. 's-GRAVENHAGE. Officieel wordt medegedeeld Zondag jl. werden in verschillende deelen des lands door Anglo-Ameri kaansche vliegers in scheervlucht weer aanvallen gedaan met boord wapens op personentreinen, trams en motorrijtuigen. Bij deze terreur- aanvallen werden 19 Nederlanders gedood, 22 zwaar- en 23 lichtge wond. De meeste dezer slachtoffers zaten in trams. Onbevoegd bezit van radio's strafbaar. Het Rijkscommissariaat deelt mede: Er bestaat aanleiding er op te wijzen, dat het bezit en het gebruik van radio toestellen zonder daartoe strekkende schriftelijke vergunning verboden is. Dit geldt ook voor gevallen, waar in geëvacueerden, die tot luisteren be voegd waren, hun toestel aan beken den of vrienden hebben afgestaan. De afgegeven luistervergunningen zijn per soonlijk en niet voor overdracht vat baar. Dergelijke toestellen moeten on middellijk op het naaste politiebureau worden afgeleverd. De opgelichte bruidjes- Een vrouw te Amsterdam heeft op een zeer geraffineerde manier een aantal vrouwen, meest jong getrouwde) en meisjes die voor haar wooninrichting aan het zorgen wa ren, voor aanmerkelijke geldsbe dragen weten op te lichten. De echtgenoot van deze vrouw werkt nl. bij een Amsterdamsche firma waar voor het personeel wel eens iets te krijgen is dat anders slechts met groote moeite kan wor den bemachtigd. Hiervan maakte de vrouw gebruik door haar slacht offers voor te spiegelen dat zij, dank zij den werkkring van haar man, haar aan de vele goederen helpen kon die zij voor haar woning inrichting noodig hadden, tegen prijzen die de vooroorlogsche nabij kwamen en van een kwaliteit die veel beter was dan op het oogen- blik kan worden aangeboden. De vrouw schroomde niet haar slachtoffers mee te nemen naar het betrokken magazijn, maar zorgde ervoor dat zij niet in contact kwa men met het personeel daarvan, daar het bedrog dan spoedig zou zijn gebleken. Hierdoor werden de gedupeerden echtèr zoo over tuigd van de waarheid van de voor spiegelingen van de vrouw, dat zij haar laatste spaarduitjes aan haar toevertrouwden, want, en dit was haar eerste voorwaarde, aan te schaffen goederen moesten bij voor uitbetaling worden voldaan. On- noodig te melden dat de goedge- loovige vrouwen nooit eenig artikel ontvingen, terwijl meerderen van haar voor bedragen van 1200 tot 2300 gulden werden benadeeld. Een leelijke streek. Op den Orthenscheweg te '-sBosch hebben Vrijdagmiddag twee jeug dige boefjes een grooten boeren wagen. welke geheel met rogge beladen was, in brand gestoken. Hoewel spoedig brandweer ter plaatse was, werd de geheele lading, ruim 1000 k.g. rogge, een prooi van het vuur. De politie heeft de jeugdige bedrijvers van deze bal dadigheid ingesloten. Vischverkooper bestolen. Zondagnacht drongen vier man nen de woning binnen van den vischverkooper de G. aan den Ha- vendijk te Bunschoten. Zij door zochten het huis, waarna zij, met medeneming van plm. f 40.000 be nevens eenige spaarbankboekjes en een persoonsbewijs, per rijwiel de vlucht namen. Plunderaars doodgeschoten Wegens plundering van de woning van een geëvacueerde familie te Til burg, zijn de Nederlanders W. P. F. Bergmans en P. B. Bogers uit Tilburg standrechtelijk doodgeschoten. De Centrale Persdienst vdn het Ned. Arbeidsfront meldt Daar tengevolge van de huidige om standigheden verschillende gevallen hebben voorgedaan van onrechtmatig ontslag en het nalaten van loonbeta ling, al dan niet met beroep op over macht, wordt het volgende onder de aandacht van belanghebbenden ge bracht Ontslag kan op grond van de „Ver ordening veranderen van betrekking" (verord. 20-1943) slechts plaatsvinden met toestemming van het Gewestelijk Arbeidsbureau, op de daarbij gestelde voorwaarden. Elk ander ontslag is ongeldig en strafbaar. Betaling van het overeenge komen of vastgestelde loon is zonder eenig mogelijk beroep op overmacht verplicht, zoolang geen rechtsgeldig ontslag met inachtneming van den ge stelden termijn heeft plaats gehad. In dien niet aan deze verplichting wordt voldaan, is ingrijpen door den bevoeg den rechter noodzakelijk. Door het N.A.F. is, in overleg met het departement van Sociale Zaken, respectievelijk de bevoegde Duitsche instanties, een aantal maatregelen ge troffen om de gevolgen van onrecht matig ontslag en het nalaten van loon betaling zooveel mogelijk te verzach ten. Onrechtmatig ontslagen arbeiders zullen, in geval het ontslag niet onge daan kan worden gemaakt, respectie velijk de verplichte loonbetaling niet kan worden verkregen, door het Ge westelijk Arbeidsbureau en het orgaan voor de steunverleening als rechtmatig ontslagen worden behandeld, onver minderd een mogelijke strafvervolging tegen den werkgever, zoodat ook in dit geval inschrijving als werkzoeken de bij het Gewestelijk Arbeidsbureau mogelijk is. Indien plaatsing waarbij uiteraard ook tewerkstelling in het belang van den oogst in aanmerking komt niet onmiddellijk kan geschieden, zullen de betrokkenen voor steunverleening krachtens de rijkssteunregeling in aan merking komen. Bovendien zal, inge val van uitblijven van loonbetaling, door ontstentenis van den werkgever en door andere bijzondere gevallen, na onderzoek door het gewestelijk ar beidsbureau onmiddellijk steunverlee ning krachtens bovengenoemde rege ling kunnen plaats vinden tegen over dracht van de desbetreffende vordering aan het orgaan voor de steunverlee ning. Bij onmacht tot loonbetaling als ge volg van het uitblijven van de afreke- kening met weermacht, O. T. enz. kan de werkgever of diens vertegenwoor diger zich met overlegging van de bewijzen der desbetreffende vorderin gen en verplichtingen (loonlijsten) wen den tot het Ned. Arbeidsfront, dat, bij gebleken juistheid van de gegevens, op korten termijn bemiddeling verleent tot het verkrijgen van een voorschot ten behoeve van loonbetaling. Leden van het N.A.F. komen bij werkloosheid in aanmerking voor de reglementaire uitkeeringen. De Nederlandsche Bank kondigt op grond van de verordenende be voegdheid, haar toegekend in arti kel 1, lid 2, van de verordening no. 58/0943 de volgende bepalingen af: Artikel 1. Het afgeven van geldsommen en het doen van betalingen in contanten is den volgenden ondernemingen, li chamen en diensten tot nader order verboden: a. credietinstellingen in den zin van besluit no. 225/1941 betreffende het bank- en credietwezen, alsmede de rijkspostspaarbank, de postchèque- en girodienst en de sociale volks- credietinstellingen b. diensten als bedoeld in de giro- wet (stbl. 1923 no. 307); o. levensverzekeringsmaatschap pijen, als bedoeld in de wet op het levensverzekeringsbedrijf (stbl. 1922 no. 716). Artikel 2. Duitsche betaalmiddelen, met uit zondering van Reichskreditkassen- scheine, mogen door de instellingen en diensten als bedoeld in artikel 1 niet meer in betaling of ter verwis seling worden aangenomen. Artikel 3. Over de met ingang van 6 Sep tember 1944 uitstaande bedragen bij ondernemingen, lichamen en diensten, ais bedoeld in artikel 1, zal door de rechthebbenden slechts vrijelijk in kontanten als volgt kunnen worden beschikt a. f 100 per week; b. onbeperkt voor zooyer deze benoodigd zijn voor: 1. betaling van loonen, salarissen en dergelijke aan personen in dienst van rechthebbenden; 2. voldoening van verplichtingen uit hoofde van de sociale wetgeving alsmede voor betaling van pen sioenen. Artikel 4. Deze verordening vindt geen toe passing op de uitbetaling van be dragen, die na 5 September 1944 in contanten op een bankrekening zijn gestort. Artikel 5. De in artikel 1 bedoelde onder nemingen, lichamen en diensten moe ten verlangen, dat de noodige bewijs stukken worden overgelegd, waaruit blijkt, dat de aangevraagde bedragen noodig zijn voor de doeleinden als genoemd in artikel 3, sub b. Zoo mogelijk zien zij toe, dat deze be dragen ook metterdaad voor ge noemde doeleinden worden besteed. Artikel 6. Een ieder is verplicht tot geheim houding van al hetgeen hem in ver band met de uitvoering van deze verordening is bekend geworden. Artikel 7. Overtreding van het bepaalde in de voorafgaande artikelen kan wor den gestraft met sluiting van de on derneming, instelling of dienst. Artikel 8. Deze verordening kan worden aaa- gehaald als verordening beperking betalingsverkeer 1944«. Artikel 9. Deze verordening treedt op 6 Sep tember 1944 in werking. Amsterdam, 5 September 1944. De Nederlandsche Bank. NIEUWSBLAD Van 10 tot 16 Sept. Begin 20.00 uur Einde 7.00 uur Van 17 tot 23 Sept. Begin 19.45 uur Einde 7.15 uur GEWIJZIGDE SAMENSTELLING VLOEIBARE MOTORBRANDSTOF. Het Rijksbureau voor Aardoliepro ducten brengt onder de aandacht van gebruikers van vloeibare motorbrand stof, dat de samenstelling van het ben zinemengsel een wijziging' ondergaat welke een verandering der carburateur afstelling noodig kan maken. Met on- middellijken ingang zal vrijwel overal herbevoorrading van pompen met het nieuwe mengsel geschieden. Als gevolg hiervan zal gedurende eenigen tijd door een steeds geringer wordend aan tal pomphouders nog benzine van het tot heden gangbare mengsel worden afgeleverd. Men vrage zijn leverancier dus steeds, welk product geleverd wordt. Een door het Rijksbureau voor Aard olieproducten daartoe benoemde motor- technische commissie deelt omtrent het nieuwe mengsel het volgende mede: Het nieuwe mengsel kan zonder bezwaar worden gestort bij brandstof van de tot nu toe gebruikelijke sa menstelling. Enkele voorzorgsmaatrege len zullen echter noodzakelijk blijken. Deze bestaan in de eerste plaats uit het verzwaren van den vlotter, of een daar mee overeenkomstige bewerking ter cor rectie van het vloeistofniveau in de vlotterkamer, zulks in verband met het haogere soortelijke gewicht van de nieu we brandstof. In de tweede plaats dient de verhouding brands tof lucht, in den zin van .een rijker mengsel, door de montage van grootere sproeiers of een dergehjken maatregel te worden gewij zigd. Wijze en mate van deze verstel ling hangen te zeer samen met construc tie en afstelling van den carburateur, benevens met het type van motor en voertuig, dan dat nauwer omschreven aanwijzingen zouden kunnen worden ge geven. Men wende zich hiervoor tot een vakkundige autoherstelplaats. De geringere vluchtigheid van de gewijzigde brandstof maakt het wen- schelijk, in de koudere maanden ter voorkoming van startmceilijkheden zoo veel mogelijk aandacht te besteden aan het op temperatuur brengen, van den stilstaanden motor, speciaal wat zijn inlaatorganen betreft. Op de bestendig heid der brandstof tegen de ontmenging- bevorderende invloeden van vocht en koude heeft de wijziging der samenstel ling gunstig effect. Dit geldt eveneens voor de toevoeging van smeerolie aan het mengsel bij tweetaktmotoren. Hier mee wil allerminst gezegd zijn, dat de indertijd aanbevolen voorzorgen tegen vermenging met zelfs maar geringe hoe veelheden lek- en condensatiewatere.d. overbodig zouden worden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 1