voor het Land van Eensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Plaatselijk Nieuws fUSSXEQH Afschaffing „zwarte lor en" in het bouwbedrijf Dit blad verschijnt MAANDAÜ en DONDERDAO. AbonnementsprijsF 1,95 per 3 maanden per week 15 ct.losse gummers 10 cent. UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN Int. Telefoon No. 19 Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden No. 6530 DONDERDAG 8 JANUAR11948 Advertentiën 20 cent per regel. Advertentiën en berichten worden ingewachtVoor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdag- middag uiterlijk 2 uur. Maandag 5 Januari LI. werd in café v. Dijk te Almkerk een vergadering gehouden van Aan nemers B. en U. en patroons der neven bed r ij venom ook voor dit gewest te komen Tot stipte nale- leving van de arbeidsvoorwaarden en lonen in het Bouwbedrijf. Voor deze vergadering bestond veel belangstelling van de zijde der aannemers, alsmede van pa troons van neven bed rij ven in het bouwbedrijf werkzaam, zowel woonachtig in het Land van Heus den en Altena, en ook van die patroons welke hun arbeidsobjec- ten thans in dit gebied hebben. Op de vergadering, welke was uitgeschreven door het Gewestelijk Arbeidsbureau Bijkantoor Alm kerk, waren mede aanwezig de heren Dekker van het Arbeidsbu reau te 's-Bosch, v. Veldhoven, waarnemend Directeur van het Bij kantoor Almkerk, en de heer v. Loenen, hoofd van het Streekbu reau Wederopbouw Land v. Heus den en Altena. De vergadering stond onder lei ding van den heer M. Honcoop te Veen, voorzitter van het prov. bestuur van de Ned. Chr. Aan nemers en Bouwv. Patroonsbond afd. Noordbrabant. Nadat de aanwezigen door de voorzitter waren welkom geheten werd het woord verleend aan de heer Dekker van het Arbeidsbu reau te 's-Bosch, welke het doel dezer bijeenkomst nader uiteen zette en er op wees dat er reeds meer vergaderingen in den lande waren gehouden om te komen tot afschaffing, der z.g.n. zwarte lo nen. Door spr. werd er v.n. op gewezen dat tegen vele overtre ders reeds streng werd opgetre den, en dat, wanneer door de aannemers op deze weg wordt voortgegaan, het niet kan uitblij ven of vele bedrijven zullen door dij euvel te gronde gaan. Nadat door spr. de arbeidsvoor waarden meer in den brede wer den uiteengezet en spreker het toe juichte dat men ook in dit gewest wil komen tot stipte naleving der arbeidsvoorwaarden, werd de aan wezigen gelegenheid gegeven tot het ^tellen van vragen. Door verschillende der aanwe zigen werd hiervan gebruik ge maakt. Door de voorzitter werd er op gewezen dat men het over het algemeen wel over eens is, dat stipte naleving der arbeidsovereen komsten behoort nagekomen te worden, maar dat men ook als Christenmens verplicht is ervoor te zorgen dat werknemers met een behoorlijk loon naar buis wor den gezondenspreker vind de hui dige loonklassen dan ook te laag, en zou gaarne zien dat de 5e en 4e loonklasse kwamen te ver vallen, maar dan ook de afschaf fing van prestatieloon, omrede hierdoor juist veel ontevredenheid onder de arbeiders wordt ge kweekt. Enkele der aanwezige aan nemers van buiten dit gewest zijn wel voor handhaving van presta-- tieloon. Nadat de vragenstellers door de heer Dekker zijn beantwoord, \^er- laten de heren Dekker, v. Veldho ven en v. Loenen de vergadering, en gaan de thans nog aanwezigen over tot vaststelling van verschil lende bepalingen. Op voorstel van de voorzitter worden de navolgende besluiten vastgesteld 1. Aannemers B. en U. en pa troons der nevenbedrijven werk zaam in het Land van Heusden en Altena in vergadering bijeen op 5 Jan. 1,948 in café v Dijk te Alm kerk, besluiten: 1 vanaf 10 Jan. 1948, geen andere lonen uit te betalen aan de werk nemers, dan die, welke door de partijen zijn goedgekeurd,*en wel ke sijn vastgesteld door het col lege van Rijksbemiddelaars, even tueel met toepassing van de bii goedkeuring van dit college vast gestelde prestatie toeslagen. 2. Aannemers B. en enz. als bovengenoemd besluiten a. de bepalingen van het bui tengewoon besluit Arbeidsverhou dingen 1945, omtrent ontslag en aanstelling van werknemers juist na te leven. 2. meer speciaal ten aanzien van het aannemen van werkne mers zich te verbinden geen en- IIEUSDEN. Naar wij vernemen zal a.s. Vrijdag het s.s. „Nieuw Holland" uit Indië aankomen met o.a. vijf Heusdense soldaten aan boord. Het ligt in de bedoeling om zo dra de jongens in Heusden aan komen zoveel mogelijk de vlaggen uit te steken en hen daardoor een stille hulde te brengen; verder zal naar wij vernemen de Heusdense Fanfare een muzikale wandeling maken op dezelfde avond en dan bij de woningen van onze jongens èen extra nummertje blazen. Verder staat er een huldigings avond op het programma, waarbij weer het NI WIN-werkcomité ziin medewerking heeft toegezegd, zo dat het weer gezellig lijkt te wor den. De families van de jongens en de ouders van de jongens, die nog in Indië vertoeven zullen wor den uitgenodigd; terwijl verder ie dere belangstellende tegen beta ling van 50 cent toegang heeft voor zover er plaatsen zijn. Dinsdagavond gaf het Vlij mens Toneelgezelschap „Utile Dul- ci", in hotel Het Wapen van Am sterdam, voor een uitverkochte zaal een uitvoering ten bate van het Kath. Thuisfront alhier. Op gevoerd werd „Leontientje" naar de roman van de Vlaamse schrij ver Felix Timmermans. De heer Joh. de Mol Jr. heette namens het Kat. Thuisfront de talrijke aanwezigen hartelijk wel kom. Hiêrna werd het toneelstuk opgevoerd. De verschillende rol len, vooral van „Leontientje" en de Pastoor, werden op meester lijke wijze weergegeven, vooral het laatste bedrijf was aandoenlijk. Het toneel met de verlichting was prachtig. Het was in één woord af. „Utile Dulci" kan met voldoe ning terugzien op deze avond. De heer de Mol bracht dank aan het toneelgezelschap voor deze ge notvolle avond en sprak de kele in dienst te nemen zonder geldig ontslagbewijs van zijn vo rige werkgever of zonder ontslag vergunning van het Gew. Arbeids bureau 3. Aannemers B. en U. enz. als voren genoemd, besluiten: a. aan de Directeur van het Gew. Arbeidsbureau alle door deze gevraagde medewerking te verle nen, om onregelmatige verschui vingen van arbeidskrachten tegen te gaanI b. speciaal ten aanziening van aanstelling en ontslag van arbei ders zich steeds en tijdig te ver staan met genoemde directeur. Tenslotte bovengenoemde be sluiten ter kennis te brengen van niet aanwezige in dit gewest werk zame patroons, door middel van de plaatselijke pers, en verder zo als $it door de bes turen zal wor den nodig geoordeeld. Nadat nog besloten werd een 7-tal telegrammen te zenden aan de J^aad van Ministers, de Minis ter %an Sociale Zaken, Het colle ge van Rijksbemiddelaars en de Directeur-Gen. van het Rijksar beidsbureau, wordt deze vergade ring door de voorzitter gesloten. hoop uit, dat de vereniging nog meerdere uitvoeringen in Heusden zou geven. Door Utile Dulci werd dank gebracht aan de heer de'Mol voor zijn waarderende woorden en werd de hoop uitgesproken7 dat de vereniging hier nog meerdere uitvoeringen zou kunnen geven. Op het consultatiebureau voor zuigelingen alhier waren aan wezig 19 zuigelingen, waarvan uit Heusden 16, Herpt 2 en Hedik- huizen 1. De volgende zitting heeft plaats op Dinsdag 13 Jan. a.s. Dinsdagavond werd na het plechtig Lof van Drie Koningen door het R.K. Dameszangkoor „Klimop" onder leiding van haar directeur de heer J. v. d. Broek, een Kerstcantate ten gehore ge bracht, die in alle opzichten keu rig werd uitgevoerd en waar voor directeur en leden alle eer toekomt. f AALBURG. Bij de j.l. Zaterdag gehou den verhuring van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk alhier, was de totale opbrengst belangrijk minder dan vorig jaar. ALMKERK. Tot notabelen der Herv. Gem. alhier, zijn gekozen de he ren J. Dekker Mz. en Adr. Burg hout Jz. Herkozen werden H. C. Kr aai veld en Adr. Dekker. BABILONIëNBROEK. Woensdag had de landbou wer A. Straver alhier het ongeluk van het dak van zijn woning te vallen en bezeerde zich zodanig, dat hij zich onder geneeskimdige behandeling moest stellen. CAPELLE. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier heeft dezer dagen aan haar voornemen de jongens uit deze gemeente, welke in Indië hun militaire plichten vervullen, met een pakket te ver rassen, dank zij de medewerking van talloos velen, gevolg kunnen geven. Een 24-tal pakketten zijn derwaarts verzonden. De motorsportvereen. „Ma rijke" zal Woensdagavond 14 de zer in de zaal van de heer Ant. v. Dijk te Vrijhoeve-Capelle in f eestvergadering bijeenkomen De v.v. „Wit Zwart" or ganiseert een tweetal feestavonden voor leden, donateurs en introdu- cé's op Woensdag 14 en Donder dag 15 Jan. a.s. in liet café Cové- v. d. Haart. De heer B. v. d. Hoeven Jzn. alhier, is bij Kon. Besluit benoemd tot Heemraad van het Waterschap „De Amerkant." ruwe huid: Purol 30 ct. PUROLIN (verfijnd product voor de vrouw). Doos 40 ct. -De postduivenvereen. „De Luchtvaart" hield in het café Co- vé-v. d. Haart aan de Nieuwe- vaart haar jaarlijkse clubtentoon stelling,, waarbij de eerste prijzen werden behaald voor Oude dof fers door H. v. Kampen; Oude duiven: G. Treffers; Jonge Duiven: Adr. Spierings; Jonge Doffers: H. v. Kampen en Late jongen: P. Nieuwenhuizen. EETHEN. Vanwege de Chr. Boeren- en Tuinders bond zal op Vrijdag a.s. des avonds om 7 uur een vergadering worden gehouden in het gemeentehuis alhier, waar de heer G. Wansink, Adj. Secr. dei* organisatie te 's-Gravenhage, zal spreken over „Actualiteiten be treffende de C.B.T.B. In de eerste plaats is het van belang voor de jongeren. Deze vergadering moest onlangs door omstandigheden worden uit gesteld. De Niwin-avonden welke in de dorpen Bab.-Broek, Meeuwen en Geilde ren werden gehouden, zijn een succes geworden. De be langstelling in Genderen was zelfs zo groot, dat een herhaling moest worden gegeven. Het waren dan ook gezellige avonden en het Ni- win-Gomité had een goede keus gedaan, toen zij de mensen van de brandweer vroeg, om het stuk dat voor de Brandweer contact avond was gespeeld ook voorde Ni win te willen opvoeren. Na het openingswoord en een praatje over het Niwin-werk door de Voorzitter van het plaatselijk comité, werd het toneelstuk „De fabriek hrandt" opgevoerd. Dit stuk werd goed gespeeld en door het publiek met aandacht gevolgd. Tussen de bedrijven werden enke le stukjes voorgedragen en ge dichten gedeclameerd. Het geheel was goed verzorgd en het publiek dankte met een daverend applaus. .1 Eethen is op de goede weg. Het voorbeeld van de brandweer mensen is er een dat navolging verdient. Met de roep van: oké, wij leven mee, alleen komen wij er niet. Dit medeleven moet uit daden blijken. De brandweermensen brachten f260 in de Niwinkas. Dat is oké. GENDEREN. De gewone collecte over het 4e kwartaal 1947 in de Herv. Kerk hebben opgebracht voor de kerk-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 1