voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Binnenland Bekendmaking Wat doet U met Uw Kolenbonnen UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN No. 6532 DONDERDAG 15 JANUAR11948 bij griep en gevatte kou Dit blad verschijnt MAANDAQ en DONDERDAG. Abonnementsprijs: f 1,95 per 3 maanden per week 15 ct.losse nummers 10 cent. Int. Telefoon No. 19 Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden Advertentiën 20 cent per regel. Advertentiën en berichten worden ingewacht: Voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdag middag uiterlijk 2 uur. Reisboek voor Noordbrabant. Op het organisatie- en Propa- gandabureau der Prov. Vereen, v. Vreemdelingenverkeer wordt op ,t ogenblik, in samenwerking met de plaatselijke V.V.V.'s en contact-» personen zeer hard gewerkt aan de samenstelling van een Reisboek voor Noordbrabant, dat nog voor het nieuwe seizoen het licht zal zien. Het wordt een aantrekkelijke en voordelige uitgave, waarin alle Noordbrabantse gemeenten behan deld worden. Van iedere plaats worden de belangrijkste bijzonder heden vermeld en de gids wordt rijkelijk voorzien van wandel- en fietstochten. Het zal een handige en ver trouwde wegwijzer zijn door onze natuur-schoonrijke provincie en de vacantieganger op de hoogte brengen van alles, wat nog niet bekend was of onopgemerkt bleef. Belangstellenden, die dit Reis boek wensen te ontvangen, kunnen reeds nu hun naam en adres op geven aan de Prov. V.V.V.'s p.a. Raadhuis, Vught. Keuring van dekhengsten. Door de Vereniging tot bevor dering v. d. Landbo uw tuigp aar denfokkerij in Nederland (V.L.N.) te Utrecht, zijn hengstenkeuringen uitgeschreven waaronder te 's-Bosch op 4 Maart a.s. De Burgemeester van Heusden maakt bekend, dat het vuilnis langs de huizen in den vervolge (Dinsdags en Vrijdags zal worden opgehaald. De Burgeni. van Heusden, A. VAN DELFT. Heusden, 12 Jan. 1948. HEUSDEN. Het was Zaterdagmorgen in Heusden reeds vroeg te zien, dat iets bijzonders aan de hand was. Van tal van woningen werd de vaderlandse driekleur uitgestoken en hoe meer de middag naderde, hoe meer de bewoners samen- groepten. Wat was er aan de hand dat er zo'n spanning onder de Heusden aren viel waar te nemen? Het was het bericht dat niet min der dan 5 oorlogsvrijwilligers, die Vrijdagmiddag met de Nieuw-Hol- land uit Indië in het vaderland waren teruggekeerd, ieder ogen blik in Heusden werden terugver wacht. Flet waren S. Barghoorn, A. de Mol en H. de Mol, A. Nieuw koop en J. Nieuwkoop, die onmid dellijk na de bevrijding van Heus den, zich hadden gemeld om het verdere gedeelte van ons land me de te helpen bevrijden en de ge hate bezetter te helpen verslaan. Zij verlieten in het begin van 1945 ons land en vertrokken naar Engeland om opgeleid te worden. Hun verdere opleiding werd in Amerika voltooid, waar zij in de kampen Lejeun en Davis zwaar werden getraind. In November vertrokken £ij pit Amerika met de Noordam naar Oost-Indië. Die reis verliep evenwel niet zo vlot als men zich had voorgesteld, in-s plaats van 30 dagen zwalkten zij 47 sommigen zelfs 59 dagen op zee. Een gedeelte ging na deze 47 dagen te Batavia aan land, het andere gedeelte werd in Malakka aan wal gezet en moest een maand in de rimboe vertoeven, eer zij met de Nieuw-Amsterdam de reis naar Soerabaja mochten voortzet ten. Thans na een verblijf van 3 jaren, ver van huis, zouden zij weer in hun woonplaats terug keren. Vandaar de spanning onder de bewoners. Het geduld werd echter wel lang pp de proef ge steld, doch eindelijk te 5 uur, arri veerden zij met een speciale bus en werden ieder afzonderlijk aan. hun woonhuis afgezet. De verschillende buurtbewoners hadden aan de diverse woningen erebogen aangebracht, terwijl det familieleden hun woonkamers fees telijk hadden versierd. Op hartelij ke en spontane wijze werden on ze jongens verwelkomd. Verschil lende personen, waaronder ook ,de Burgemeester kwamen hen en hun familieleden gelukwensen met hun behouden thuiskomst. De Heusdense Fanfare kwam hen, met haar muzikale klanken verwelkomen. Buurtbewoners en diverse verenigingen boden met hun welkomstgroet fraaie geschen ken aan, die door onze militairen die door deze hartelijke ontvangst, zeer waren getroffen, dankbaar werden aanvaard. Gisteravond is in het Wapen van Amsterdam een speciale be groetingsavond door de NIWIN gehouden. Hierop komen wij in een volgend nummer terug. Maandag 12 dezer werd met goed gevolg van de scheepswerf van de fa. de Haan en Oerlemans te water gelaten het motorvracht schip; „Strabo", dat in aanbouw is voor de Kon. Nederl. Stoom boot Mij. te Amsterdam. De „Stra bo" is lang in de loodlijnen 173 feet, breedte -op' grootspant 29 ft 9", holte tot het shelterdek 17 ft, holte tot hoofddek 10 ft 6" en groot ongeveer 600 ton. In dit schip' wordt geplaatst een Sulzer- motor van 600 P.K., die aan het schip! een snelheid zal geven van 10 knots 'beladen en in ballast 11 knots. Op Maaandag 19 Jan. hoopt voor 'tNut in „Concordia" alhier op te treden, de heer P. H. Ritter uit Utrecht, die zal spreken over „Ervaringen van een radiospre ker". Voor degenen, die regelmatig naar de radio luisteren, is Dr. Rit ter zeker geen onbekende. Maar horen voor de microfoon, of belui steren en zien in de zaal, is lang niet 't zelfde. Dat bleek onlangs weer, toen Mevr. Julia de Gruy- ter een prachtavond gaf, mooier dan ooit door haar voor de mi crofoon gegeven. Een goede avond staat ons weer te wachten (Zie advertentie in dit blad). Op 16 Aug. 1947 was het 20 jaar geleden dat te Heusden de Kon. Erk. Hengelsportvereniging werd opgericht. Door omstandig heden was men toen niet in de gelegenheid dit jubileum op enigs zins waardige wijze te herdenken. Bestuur en leden hebben in ver gadering besloten op Zondag 21 Maart 1948 een Nationaal Con cours voor Hengelsportverenigin gen te organiseren, dat zal gehou den worden in het schitterend ge legen viswater de Maas. De wed strijd zal aanvangen om 13,30 uur en eindigen om 15 uur. Bereids is hiervoor de goedkeu ring van het fondsbestuur der A. H. B. ontvangen en aan plm. 200 aangesloten verenigingen een voorlopige mededeling over dit concours gezonden. Dezer dagen ontvangen de afdelingsbesturen tot deelname een inschrijvingsfor mulier, waarop als termijn van in zending wordt vermeld 7 Maart. Doos 6 cachets 30ck. Verwacht wordt een talrijke deelname, daar Heusden bekend staat pm zijn ideaal viswater Er worden prachtige prijzen beschik baar gesteld. Waar de Heusdense H.„S. V. met alle Heusdense ver enigingen medeleefde en steeds ha re medewerking verleende, ver wacht het bestuur, wanneer bin nenkort een beroep op hen zal worden gedaan, voor dit concours een prijs, beker of medaille be schikbaar te willen stellen, hier dan ook op aller steun en mede werking zal gerekend mogen wor den. Zomede op die der winkeliers door het plaatsen van ©en adver tentie voor de reclamebiljetten, welke aan alle afdelingen in Ne derland zullen worden toegezon den. In een der volgende nummers hopen we de lezers mededelingen te kunnen doen, omtrent de prach tige en waardevolle prijzen, welke voor dit concours geschonken zijn. Op Vrijdag 16 en Zaterdag 17 Januari a.s. zal de Heusdense fanfare in het Wapen van Amster dam een uitvoering geven, met me dewerking van Heusdens toneel. Naast een 9-tal muzieknummers zal opgevoerd worden het blijspel in 3 bedrijven „Een ideale vrouw." De damclub V. D. 1 speelt Maandag 19 Jan. haar laatste com petitiewedstrijd voor de hoofdklas se Ned. Dambond en wel te Breda tegen D.O.S. 1 aldaar. Maandag werd voor de onder linge competitie gespeeld in haar clublokaal hotel „Central". De volgende uitslagen werden verkre gen: I I I I'! Groep 1: A. de GraagA. Nieuwkoop 20. i Groep 2: H. KramerJoh. de Graag 11; J. KlarenC. Bax 20. i In 'groep 1 hebben Zich thans voor de internationale zeskamp, welke bij gelegenheid van het 20- jarig J>estaan in de maand April van dit jaar zal \yorden gehouden, geklasseerd de heren A. de Graag, A. de Rooii en C. S. de Joode. Dinsdag 13 Jan. speelde de Biljartvereniging „K.O.T." alhier een vriendschappelijke returnwed strijd tegen „Touché" in het ca fé van den heer J. Schraven te 's-Bosch. De uitslag was: K.O.T. 525 p. en Touché 513 p. Verschil 12 p. in voordeel van K.O.T. Hoogste serie J. F. del Moor van K.O.T. 27. Met deze vraag richten de Nati onale Monumenten Commissie en de Nationale Inspanning Welziins- verzorging Indië (NIWIN) zich tot het Nederlandse volk. Zoals men weet, wordt binnenkort begonnen met de terugbetaling van het geld, dat bij aankoop van kolen teveel is betaald. Op twee bonnen van de kaart TA 707 krijgen gezinshoof den in totaal f4 terug, terwijl een bon van de kaart 707 kamerbewo ners recht geeft op f2,40. Deze terugbetaling geschiedt aan de postkantoren. Men krijgt dus op deze bonnen geen brandstof, doch alléén geld. Dit heeft de NIWIN en de Nationale Monu menten Commissie geïnspireerd tot een grote actie ten bate van monu menten, nagelaten betrekkingen van slachtoffers van oorlog en be zetting en van de militairen over zee onder het motto: Maakt uw kolen bonnen tot warmtebronnen voor hen, die op hun post stonden en sjaan. Met instemming van de officiële autoriteiten sporen beide organisaties alle landgenoten aan, het geld van de bonnen te beste den aan het bovengenoemde doel. In een drukwerkje, dat alle Ne derlanders dezer dagen zullen ont vangen, vindt men alle gegevens over de wijze, waarop men aan deze actie kan deelnemen. De in zenders van de bonnen ontvangen de bekende certificaten voor twee, drie of vijf vierkante centimeters Damterrein. AALBURG. Op uitnodiging van de Jon gelingsvereniging hoopt Maandag 19 Januari a.s. des. avonds om half zeven, in de Herv. Kerk alhier Ds. P. Zandt uit Delft in de dienst des Woords voor te gaan. AALST. De afdeling Aalst-Nederhe- mert van de B.Ö.G. vergaderde Yrijdag.in café Gij ben aan de Rietschoof. De voorz. heette in zijn openingswoord de talrijk op gekomen leden hartelijk welkom en sprak de hoop uit dat het pas ingegane jaar gunstiger voor de landbouw zal zijn dan het vorige. Nadat de notulen zijn gelezen en vastgesteld, geeft de penningm. financiëel verslag over 2 jaren. Verslag wordt gedaan over de gehouden ringvergadering te Gel- dermal sen op 15 Dec. 1.1. Op voor stel van het bestuur is besloten de ring West-Betuwe een bedrag van f10 te verlenen als bijdrage in de kosten voor te houden ring- middagen. Vervolgens wordt ver slag gedaan van de Alg. vergade ring gehouden op '20 Dec. j.l. te Arnhem. Ingekomen is een mede deling yan de Marofilmdienst dat dit seizoen voor de plaatselijke, afdeling geen film meer gedraaid kan worden, daar alle avonden reeds bezet zijn. Een aantal vra genlijsten van het hoofdbestuur ontvangen, ten behoeve van kost prijsberekening van diverse akker bouwgewassen, worden onder de leden ter invulling verdeeld. Het lid C. Sprong houdt nog een inlei ding over „Bewaring van stalmest" Omtrent het gebruik van verse en oude stalmest blijkt tweeërlei mening onder de leden te zijn, zo dat besloten wordt hiermede een EUWSBLAD

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 1