Seyonden en verloren voorwerpen Distributiemededeelingen De verbouw van Lucerne. EETIIEiV In de loop der laatste week van Januari zal ook in deze ge meente door een aantal jongelui, die zich daarvoor vrijwillig ter beschikking stelden een algemene rattenbestrijding worden uitge voerd. Deze zaak is voorbereid door de Plantenz.kundigen Dienst te Wageningen. De gemeenteraad besloot de door dien Dienst be schikbaar gestelde bestrijdings middelen te betalen. De helpers verlenen hun dien sten kosteloos en zo zal de be strijding de belanghebbenden niets kosten. Gezien al' deze gebrachte offers is het te meer dringend gewenst, dat allen medewerken dit te doen slagen. Er mag geen enkele grote of kleine boerderij, varkenshok of kippenhok onbewerkt blijven. Daarvoor is alier hulp nodig. Een ieder wordt uitgenodigd de jongelui, die belangeloos dit werk doen, te helpen als ze zich bij U vervoegen en hun vooral aanwij zingen te geven. Bovendien zoveel mogelijk te ^orgen, dat het uitge legde ratteiivoedsel niet door huis dieren of vee wordt opgegeten, omdat het dan niet in de ratten- magen terecht komt, waartoe het bestemd is. Behalve voor konij nen is het middel ongevaarlijk voor andere dieren. GENDEREN. In de gemeente Eet hen is ,een afd. van de Clir. Jonge Boe: ren- en Tuindersbond opgericht met 15 leden. Het bestuur is als volgt samengesteld: Joh. Oerle- mans, le voorz.; R. v. d. Schans,, 2e voorz.; W. J. Mille naar. sccr.; penningm.G. Hieter, Alg. Adi. en Joh. v. Wijlen, bibliothecaris. Boerenzoons kunnen zich bij ge noemd bestuur als lid opgeven. Op Zaterdag 31 Jan. des n.ni. 2.30 uur, hoopt het districts- bestuur van de Chr. Landarbei dersband te Nieuwendijk een ver gadering te houden. LAND VAN ALTEN A., Woensdag 15 Jan. organi seerde de Commissie ter beharti ging van de Coöperatieve belangen een vergadering in café v. Dijk te Almkerk. De heer Frank v. d. Centrate Raiffeisenbank te Utrecht sprak over liet onderwerp: Nu verschillende factoren de belangstelling voor de teelt van lucerne doen toenemen, is het ge wenst dat de verbouw van dit gewas wat nader wordt bekeken. Voor de verbouw van lucerne zijn zavel- en kleigronden met voldoende droge ligging en enige kalkvoorraad uitermate geschikt. Zure gronden, zand en veen zul len maar zelden een goed gewas leveren, terwijl men ook op ont- k alk te, oude kleigronden en op niet ontwaterde gronden geen suc ces zal hebben. Op gronden die onvoldoende kalk bevatten, zal men met een lichte bekalking veel kunnen goed maken. Wordt het gewas geënt, dan kan men er ze ker van zijn, dat geen stikstof gegeven behoeft te worden, daar het gewas dit zelf verzamelt, be halve een kleine gift bij het zaaien om het gewas door de honger periode" heen te helpen. Een nor male Tosforzuur- en kalibemes ting voor lichte- en gewone zavel grond is ieder jaar nodig tot een hoeveelheid van 300400 kg kali 40 pCt. Lucernekaad, afkomstig uit war mere en drogere streken wil ook in ons land goed groeien. Het is goed winterhard. Het ras Pro vence lijkt wat minder goed be stand tegen strenge winters, doch is toch nog harder dan rode kla ver. Een vereiste voor de verbouw van lucerne is onkruidvrii ]and. Er wordt 25 tot 30 kg zaaizaad per ha gebruikt terwijl de rijen- Waarom Coöperatief Landbouw er-ediet?" De voorz. der commissie, de heer W. Snoek van Nieuwendijk memoreerde in zijn openings woord in het kort de tot stand- koming fier commissie, en riep de boeren op als een man hun coöperatieve apparaten alien steun te verlenen tot hun eigen voordeel. De heer Frank hierop het woord verkrijgend, begon met erop te wijzen, dat er nog veel onwetend heid bestaat, inzake het verschil tussen gewone banken en boeren leenbanken. In de 2e helft der vorige eeuw teisterde een geweldi ge economische crisis ons land, en speciaal de landbouwende be volking, verkeerde door haar eco nomische afhankelijkheid in een treuriee toestand. In 1390 bracht een daartoe ingestelde Staatscom missie verslag uit, op welke wij ze verschillende toestanden ver beterd zouden kunnen worden. Ten aanzien van Tiet crediet- wezen was aan deze commissie gebleken, dat vele boeren in ster ke mate financieel afhankelijk wa ren van graanhandelaren, veeko pers etc.. woekerrente's van 100 pCt. waren geen zeldzaamheid. De commissie wist hiervoor maar een oplossing, n.l. samen werking in Coöperatief verband. Thans bestaan er ruim 1200 boe renleenbanken in ons land, aange sloten bij een der Centrale ban ken. Vorig jaar werd in de twee de kamer door sommige ka merleden hun voldoening uitge sproken, over de organisatie en de werkwijze der boerenleenbanken. De macht van het kleine wordt belichaamd door een 50-jarige ar beid der Boerenleenbanken. Die toekomst zal zware eisen aan ons stellen aldus de heer Frank', maar onze boerenleenbanken staan klaar om hun diensten aan te bie den, ook het jongere geslacht moet doordrongen worden van de waarde der Coöperatieve organen voor onze boerenstand. Zii zijn het immers, die straks de be stuursfunctie^ bij de Boerenleen banken, Zuivelfabrieken, Aan- en Verk. verenigingen moeten bezet ten. Daarvoor is nodig een behoor lijke kennis van en liefde voor onze boerencoöperaties Bij de hierop volgende bespre- afstand 20 cm moet zijn. Beter is nog een rijenafstand van 25 cm te nemen. Is op een bepaald per ceel de laatste jaren geen lucerne verbouwd, dan moet het zaad wor den geënt. De beste zaaitijd is half April of later. Zaait men vroeger, dan gaat de kieming te langzaam, terwijl ook de groei van een té vroeg gezaaid Luccrne- gewas te wensen overlaat. Lucerne kan ook onder dek- vrucht worden gezaaid; het is echter vereiste dat de dekvrucht hol komt te staan en vroeg het veld ruimt, anders heeft men een grote kans dat het lucernegewas mislukt. Vlas: is vrijwel de enige dekvrucht die voor lucerne in aanmerking komt. De voorkeur verdient het 'gewas zonder dek-, vrucht te zaaien, daar men dan spoedig een fors gewas krijgt, dat ongehinderd kan groeien. Een en kele keer gelukt het nog eind Juli te zaaien. De lucerne mag dan echter dat zelfde jaar niet meer worden gemaaid, daar dit het ge was teveel zou uitputten en het volgende jaar ondervindt men hiervan de nadelige gevolgen. Hoe vaker men maait en hoe jonger het gewas gemaaid wordt, des te eerder is het uitgeput, en men zal zien dat het holler wordt, ter wijl het door tuintjes-gras en an dere onkruiden wordt overwoe kerd. Tijdens de groei worden de wortels krachtiger, terwijl tevens reserves tof fen worden gevormd, hetgeen zo doorgaat tot het be gin van de bloei. Staat het gewas in bloei, dan kan worden ge maaid; het gewas heeft dan al kingen werden verschillende din gen nog nader toegelicht. Om streeks half tien sloot de voor zitter met een dankwoord deze ge animeerde vergadering. NEDERHEMERT. Voor de dienstplicht lich ting 1948 zijn tot nu toe uit deze gemeente 4 personen opgeroepen, allen tegen begin Maart a.s. Mej. v. Willigen, is aLs wijk verpleegster van het Groene Kruis omvattende de gemeenten Neder- hemert, Kerk wij k, Bruchem en Well in functie getreden. Haar woonplaats is Bruchem. WIJK. De vorige week hield de fanf. „Oefening en Uitspanning" haar jaarvergadering. Secretaris en penningmeester brachten ver slag uit. .waaruit bleek dat de kas der vereniging tengevolge van de vele rep era ties aan instrumenten belangrijk is teruggelopen. De secretaris en penningmees ter de leden C. v. Loon en G. Bou rn an werden herkozen. In beginsel werd besloten in 1948 weer aan een concours deel te nemen. Te vens werd nog besloten in de loop van een paar weken een zaalcon cert te geven. De directeur, dhr. H. Moors woonde de vergadering bij. Op Donderdag 29 Jan. a.s. hoopt de Ned. Herv. J. V. „On derzoekt de Schriften" en de Knapenvereniging „Samuël" hare jaarvergadering te houden in de Kerkzaal. Aanvang 7 uur. Alle bel angs tel lenden z ij n h ar te lijk wel kom. WERKENDAM. De Eerw. heer H. v. Kor ten, Herv. Evangelist te Maartens- Alijk (U.) heeft de benoeming naar de Herv. Evang. alhier aangeno men. Onder zeer grote belang stel ling werd alhier de film „De ware glorie" gedraaid, ten bate van de Stichting 1940-'45. Een col lecte in de pauze bracht f154 op. WOUDRICHEM. Op initiatief van de lieer E. de Goede, Dir. der Stichting ter bevordering van de Welvaart in het Land van Heusden en Al te- na en de Biesbosch is alhier een plaatselijke afd. opgericht van de weer jongp spruiten gevormd, die op hun beurt weer doorgroeien tot aan het begin van de bloei en dan weer worden gemaaid. Op deze wijze kan in ons kli maat drie keer worden, gemaaid, n.l. half Juni, eind Juli en half September. Wat na half Septem ber nog groeit, late men door groeien en dus niet afweiden. Lucerne kan bij goede behan deling 2 a 3 jaar blijven liggen, soms' langer.Begint men te vaak te maaien, dan is. het gewas het' volgend jaar reeds uitgeput. Ik wijs erop, dat in het eerste jaar van de verbouw, de lucerne die zonder dekvrucht is gemaaid slechts* twee kieer gemaaid kan worden. Het jonge gewas moet een paar maal worden geschoffeld. Doet zich vreter ij van de aard vlo voor, dan moet het gewas met 10- tot 15 k'g D.D.T. per ha worden be stoven of gespoten. Heeft het ge was 2 of 3 jaar gelegen, dan kan het doelmatig zijn overlangs en overdwars te eggen om daardoor het gras te bestrijden, dat meest al dé tweede winter voor de dag komt. Daar lucerne een aantal lange wortels vormt, is het begrijpelijk dat dit gewas een goede invloed uitoefent op de kwaliteit van de grond. Mede door deze invloed; is het van groot belang, dat aan de verbouw van lucerne meer aandacht wrordt besteed. "J. B. SMALE, Hoofdassistent le klasse bij de Rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst. - Ned. Ver. voor E.H.B.O. Tot Ere voorzitter werd gekozen de Edel- Achtb. Heer Burgemeester dezer gemeente, tot Voorzitter de heer J. A. Baks, tot Secretaresse Mej. A. C. Klop en tot Penningmeeste- resse Mej. C. de Joode. De cursus staat onder leiding van Dr. M. A. Egberts alhier en zal aanvangen morgen Dinsdag en gehouden wor den in een der lokalen van de Frö belschool te Woudrichem. Tot die datum is er nog gelegenheid zich aan le meiden ais lid bij een der voornoemde bestuursleden Het schijnt in de bedoeling te liggen van de heer de Goede, om in het gehele Land van Heusden en Altena een netwerk van EHBO te formeren en zodra de leden in het bezit zijn van het Eenheids- diploma, dan vaste hulpposten in te richten. Momenteel is nu een afd. EHBO te Almkerk, Sleeu- wijk, Werkendam en Woudrichem aangesloten of aan te sluiten bij de Ned. Ver. EHBO. en te Dus- sen (nog niet aangesloten). Maandagavond werd in ca fé Bergeijk, door de heer Zeg waard, dierenarts te Andel de laatste les gegeven in een cursus voor veeverloskunde. Namens de cursisten boodt de heer de Zeeuw de leraar een passend geschenk aan en dankte hii hem daarbij hartelijk. Ook de heer C. M. Schaap sprak bij dit afscheid de heer Zegwaard toe. De heer Z. toonde zich zeer dankbaar en prees de activiteit van zijn leer lingen. ZUILICHEM De heer W. Mer kiens te Buurmalsen, thans' werkzaam bij de Rijkstuinbouwcons'ulent te Ge l- dermalsen is benoemd tot Hoofd van de te stichten Chr. Lagere Tuinbouwschool te Zaltbominel. Waarschijnlijk zal deze kchool 1 April a.s. worden geopend. Gevonden: een damesceintuur. Terug te bekomen bii J. v. d. Kolk, Mr. Schoenmaker A 2 te Eethen. Gevonden: een polshorloge, aan de Hoek te Poederoijen. Terug te bekomen bii Teunis van Gies- sen, Hoek A 99., Poederoijen. Gevonden: een doosje met tex tiel en serviespunten. Terug te bekomen bij M. J. de Joode, F 70 Meeuwen (West) Verloren: te Wijk, een bril. Terug te bezorgen bij W. v. Wij nen, Timmerman, Hoge Maasdijk, Wijk. Gevonden: een pak Wattex, een jongensjasje en een bril. Terug te bekomen bij de Post Rijkspo litie te Wijk en Aalburg. Gevonden: te Sleeuwijk, een da< messjaal. Terug te bekomen; bii B- v. Hemert te Genderen. Distributiedicnst ALMKERK A anvra gen werkk le din g In de week van 26 t.m. 31 Jan. 1948 wordt aan de plaatselijke lo ketten, tijdens de bekende zittings dagen en uren, de gelegenheid opengesteld tot het afhalen van formul. voor werkkleding t.b.v. individuele aanvragen door werk- k led ingd ragende personen, die werkzaam zijn in een zelfstandig beroep of in een bedrijf met min der dan 5 werkkledingdragende arbeiders, voor zover na 30 Sept. 1947 geen werkkleding werd ont vangen. De indiening van de formulieren dient als volgt te geschieden, waar bij de verstrekking terstond plaats vindt, indien men in aanmerking komt. TD steeds overleggen. Wijk, Maandag 2 Febr. 1948 van iO—12 en van 12 uur. Veen, Dinsdag 3 Febr. van 9.30 tot 12 uur en Andel van 1,30 tot 3.30 u.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 2