Gemeenteraadsverslag H.H. Landbouwers en Tuinders U.A.K. gekeurde POOTAARDAPPELEN Economisch Adviesbureau een Machine bankwerker een Boekhouder-correspondent een Inpakker (jonge kracht) een Zandstraler. GEVRAAGD VOOR DIRECT: L. W. VAN ANDEL - ANDEL (N.-Br.) Tel. No. 18 W. TIMMERMANS Zn. Witboomstraat 195 - Telef. 14 VEEN (N.-Br.) H. P. DEKKERS - HEUSDEI spreekuur Zaterdags van 7—8 uur n.m. Vergtadering) van de Raad der ge meente DE WERKEN EN SLEEUW IJK, op Maandagi 9 Febr., des v.m. 10 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer J. de Bruijne. SecretarisWëlEd. Heer P. C. Beukenkamp. Aanwezig' alle leden. De Voorzitter opent met het for muliergebed. Waar het de eerste vergadering1 in 1948 is, wenst de Voorzitter de leden een glelukkig! en voorspoedig1 jaar toe. Hij hoopt, dat het hun met hun gezinnen op hun beroepsterrein voorspoedig! tmogie gaan en dat bij hun arbeid] vopr de g'emeente Gods zegen aan wezig! znl zijn. Spr. werpt vervol- Igjens een blik op de toekbmst en wijst er op, dat in 1948 H.M. de Koningin het feit zal: herdenken, dat zij: voor 50 jaar werd ig|e- kroond. Dat het dit jaar odk 300 jaar geleden zal zijin, dat de vrede van Munster een einde maakte aan de tachtigjarige^ .oorlog. Wat zou het een opluchting! geven, alsdus spr., als 1948 ook de werkelijke vrede in JEuropa en Indie ,zou b'rerig'en. Wil dat evieniwiel gebeu ren dan zal er nogl heel w;at moe ten veranderen. Dat jaar zal het ook 100 jaar gleleden zijn, dat door een g'rondr wetsherziening' een nieuwe ge meen- teewt werd ontworpen, die weil werd gewijzigd in dat tijdvak, doch nooit veranderd. Op 12 Febr. hoopt ook de oudste inwoner tuat de gemeente zijin looste veraar- dag te herdenken. Hij wijdde ver der woorden aan hen, die in Indië hun vaderlandse plicht ver vullen en sprak de hoop uit, dat ook daar de rust spoedig geheel' moge te rugkeren. Vervolglens iglaf hij een opsom ming van de loop der bevolking op 1 Jan. 1947 bedroegi deze 4115, er vonden 119 geboorten plaats, 38 personen overleden, 210 vestigden zich in de gemeente, terwijl er 246 vertrokken. Op 31 December 1947 bedroeg de be volking dus 4160, waarvan 2179 mannen en 1981 .vrouwen. In 1947 kwamen 38 woningen bijna gereed waarmede een behoorlijke schre de vooruit is gezet. Straataanlëg was nodig, waarmede in 1948 zal worden voortgegaan. In eerste in stantie kreeg de glemleente voor 1948 geen woningen toegewezen, in tweede instantie 18, die, als hiervoor toestemming wordt vler kregen, in jde Werken zullen wor den Igëbouwd. Hedenmorgen i§ be richt binnengekomen, dat hét ge tal 18 gehandhaafd blijft en niet kan worden verhoogd. In het af gelopen jaar kwam in eerste in stantie aan de orde de vereniging met Werkendam. Spr. verwacht hierover binnenkort nadere belach ten. Aan overbruggingssteun werd giedureride de vorstperiode een be drag van f 64.000 uitbetaald, aan consumentenarediet werd een be drag verstrekt van f41550. waarvan f 7650.is terugbetaald. Van het ouderdomspensioen pro fiteerden 172 inglezetenen, aan steun werd uitbetaald f14000. Het bedrag voor het Burgerlijk Arm bestuur kon met f4500 worden worden verminderd. Hij brengt vervolgens dank aan het admini stratief en technisch personeel dat belast is geweesit met de volkstel ling. In het voor ons liggende jaar zal wederom veel van de liefde voor de giemeente en de arbe ids- lust worden gevraagd. Belangrijke vraagstukken zullen weder aan de orde komen o.a. de instelling van een vuilnisophaaldienst, de gedeel telijke demping van de Binnenha ven te Werkendam, waarbij de gemeente betrokken is. Op econo misch gebied valt ook verandering' te bespeuren in dit gebied. Hon derd personen uit deze gemeente zijn thans in industrieën te werk 'gesteld. Met de bede, dat onder Gods zegen voor de gemeente ge- Vanaf heden verkrijgbaar: van de beste FRIESCHE en ZEEUWSCHE Selectiebedrijven. Bestellingen worden met de meeste zorg uitgevoerd door daan zal moglen worden wat nodig is, eindigde spreker. Die heer v. Straten dankt jde Voorzitter voor zijn- woorden en wënst deze met zijin gfezin, nannens de gehelte raad een gelukkig 1948 toe en spreekt de hoop uit, dat de Voorzitter Gods genade mogle ont vangen bij de taak die hem is op'- g'ojegid. Persoonlijk spreekt hij .de hoop uit, dat hij straks Igbien bur gemeester van twee, doch van-een glrote gemeente zal mogen zijn. De notulen der beide vorige vler- gtaderingien worden hierop vastge steld, met een kleine opmiarkinlg! van de heer A. GroieneveM. Die heer D. GroenevëM vindt de notulen erg onvolledig, waarop1 de Voorzitter- antwoordt, dat de no tulen volgens het reglement slechtjs een korte samenvatting behoevlen te zijn van het gesprokene en gleen woordelijke weergiave. Ingekomen stukkien Rapport van de door het Verifi catiebureau van de Vereniging' van Neder!. jgiemeenten .verrichtte kas opname bij de iglemeente-ontvan- ger, waaruit blijkt, dat een bedrag van 53 cent te veel in kas was bevonden. Goedkeuring door Ged. Staten van diverse wijzigingen der ge meen tebegro tin gen voor 1946en 1947. Bericht van ontvangst van de door de raad vastgestelde verorde ning ter bestrijding! van wange- dierte. Kon. Besluit waarmede goed keuring wordt gehecht aan de ver ordening! op de heffing! van kade- geld te Kille. Goedkeuring van het raadsbe sluit, waarbij een lokaal van de v.m. openbare lagerie school te de Werken ter beschikking1 werd gle- steld van de damclub. Idem van de verkoop van een perceeltje grond aan de Puttenj- griend en een strookje grond aan de Rijkswaterstaat. Aankoop van een perceel grond aan de Zandsteeg voor de bouw van woningen te Kille. Bericht van verdaging! door Ged Staten van de hypotheek bouwcre- dietregeling. Dankbetuiging van het bestuur der Landbouwwin ter school te Go- rinchem voor de toegestane subsi die. Al deze stukken worden voor kennisgeving! aangenomen. Schrijven van Ged. Staten van 17 December betreffende de nood voorziening van de g'emeentefinan- ciën, waardoor de gemeente haar zelfstandigheid op finantieel gë- bied zal terugkrijgen en in staat wordt gesteld haar begroting slui tend te makéh. Er dient voor te worden gewaakt, dat niet meer bij het rijk behoeft te worden aangeklopt. Kapitaalsuitgaven zul len alleen moglen worden gedaan, als deze hoogst noodzakelijk zijn. Bovendien dient te worden nage gaan of de gemeente dpze kapi taalsuitgave cok zal kunnen .dra gen. In het vervolg zullen Ged. Staten nauwlettend toezien, dat geen uitgaven worden gedaan die niet door de raad van tevioren zijn goedgekeurd en die door begro tinglsposten kunnen worden gedekt. Die Voorzitter zegt, dat de ge meente in de toekomst in staat zal zijn een sluitende bégroting! tema ken. Die heer D. Groenevëld ziegt, dat dit de raad nu wel voor de neus gedraaid krijgt, doch deze heeft toch voor de bilangen dier giemeente te zorg(en. Een speeltuin of een kleuterschool acht men van hogierhand vermoedelijk niet no dig. De Voorzitter merkt op, dat er altijd ook nog' een taak is voor liet persoonlijk initiatief. Spr. deelt vervOligjens 'mede, dat de circulaire van Ged. Staten no:g| gevolgd is door oen van de Minister van Binnenlandse Zaken in dezelfde zin. Het rijk zal in het Vervolg ook gleen bouwvoorschotten meer verstrekken, de giemeente zal zelf voor de nodige financiën moeten zorglen. Spr. doet vervolglens nog mededeling! dat die huur der wo ning' in de Schoolstraat op f5. is 'gesteld en die aan de Zahdlsjtieeg en Kille op f6.. 10, Als vergoeding ingevolge art. 101 der L.O.wet werd in 1946 voor de Chr. Lagere school te Sleeuwijk een bedrag vastgesteld van f 1387,67 en voor de Chr. ULO-school aan de Tol f 1520. In 1947 is respectievelijk uit gegeven f 2218,17 en f2804,24. Deze bedragen werden op voorstel van B. en W. vastgesteld. De kasgeldlening groot f 15000. gesloten bij de Refaisenbank te Utrecht tegen een rente van 13 4 pCt. wordt voor 1948 verlengd. Punt 6 der agenda, voorstel tot het aangaan ener geldlening groot f 12963.69 ter financiering van de on gedekte tekorten op de gemeente-reke ning tot en met het jaar 1944, wordtv afgevoerd, omdat nog geen aanbie ding is gevonden met een looptijd van 30 jaar. Vastgesteld wordt een verordening regelende de samenstelling en werking van de commissie van advies bedoeld in artikel A der woonruimtewet 1947. Als presentiegeld wordt een bedrag van f 2.50 per lid per vergadering vastgesteld. De heer A. Groene veld meent te hebben begrepen, dat de commissie) ook advies zal geven voor de nieu we woningen. De Voorzitter antwoordt dat zulks het geval is, dat het advies der com missie evenwel geheim blijft. De heer v. d. Straten zegt, dat de commissie voor de Werken tegelijk zal vergaderen met die van Werkendam. f De Voorzitter merkt op, dat een af zonderlijke beslissing van iedere com missie daar moeilijk is. De heer Sterrenburg meent dat door het uitreiken van formulieren, geheim houding erg bezwaarlijk is. De Voorzitter zegt dat ieder, die een woning aanvraagt, een verklaring moet tekenen, dat wil echter niet zeg gen dat men ook een woning zal krijgen. De heer A. Groeneveld vraagt of de woningen aan de Kille reeds zijn toegewezen. De Voorzitter antwoordt dat zulks Wilhelminaplein 73 Tel. 73 Met ingang van heden alleen verder volgens afspraak. niet het geval 'is, vermoedelijk zal' dit volgende week geschieden. De heer Dekker vra§gt of het wel verstandig is de woningen spoedig toe te wijzen, in verband met het feit dat er gedadigden zijn om die woning aan te kopen. t De Voorzitter zegt dat vooraf ge vraagd zal worden of men de woning wil kopen. De heer de Koning heeft geruchten gehoord, dat er boeren zijn die een woning willen kopen, met het oog op het feit dat een zoon gaat trouwen. De woningen zijn toch hoofdzakelijk voor arbeiders bestemd? De Voorzitter zegt dat de wonin gen zijn gebouwd om ze zo spoedig mogelijk te verkopen aan hen, die er behoefte aan hebben. Wordt een wo ning verkocht, dan krijgt de raad daar over echter nog te besluiten. De heer de Rover vraagt of het wel iuist is dat de commissie in zijn ge heel 'aftreedt. De Voorz. zegt dat dit voorschrift is. Na een korte toelichting door de Voorzitter wordt op voorstei van B. en W. besloten tot aankoop van een stükje grond, groot 77 vierk. meter, tegen de prijs van f 25.van G. Pell i kaan achter de Oude Werken se school, In verband met de ernstige balda digheid der jeugd, wordt een ver ordening vastgesteld, waarbij het kin deren beneden de 16 jaar verboden wordt om zich tussen 1 October en 1 April op wegen te bevinden een half uur na zonsondergang en een uur voor zonsopgang. Dit verbod geldt niet voor hen die naar de catechisatie gaan of een cursus volgen en voorzien zijn van een bewijs van ouder óf voogd. De heer Dekker vindt het 't top punt dat een dergelijke verordening nodig is. Een paar leden geven voor beelden van de ergelijke wijze waarop de jeugd vaak huis houdt. De heer D. Groeneveld zag liever de ouders aangeschreven. De Voorzitter merkt op dat dit niets uithaalt. Komt de politie bij sommige ouders, in verband met een geconsta teerde baldadigheid van hun kinderen dan krijgen ze te horen: hebben jul lie niets anders te doen? Zo iets doet mijn jongen niet. De verordening zal onmiddellijk worden afgekondigd en is daardoor met 3 dagen reeds van kracht. De heer W. v. Drie-I, aftredend lid van het Burgerl. Armbestuur wordt met 8 stemmen herbenoemd, 3 stemmen waren uitgebracht op de heer J. v. d. Berg. Als lid der commissie tot wering van schoolverzuim, worden de aftre dende leden J. A. P. v. Strien, W. J. de Roon, L. J. v. d. Koppel. P. de Man, B. de Bok J. de Heus. J. Stans en G. v. d. Werken herkozen. De gem.-rekening 1945, alsmede de gem.-begroting 1948 worden de raad aangeboden, Voor het nazien der re kening worden aangewezen de beren Dekker, de Rover en D. Groeneveld, en voor de begroting de heren A„ Groeneveld, v. Straten en de Koning terwijl de heer de Joode als plaats vervanger zal optreden, als de heer Groeneveld verhinderd mocht zijn. Rondvraag. De heer Sterrenburg vraagt of er geen schrijven is ingekomen van de bewoners van het Heuveltje", waar op de Voorz. ontkennend antwoordt. Spr. vermoedt echter wel waarover dit gaat en kan mededelen dat de Centr. Techn. Dienst heeft toegezegd, de plannen voor verbetering in April gereed te zullen hebben. De heer A. Groeneveld informeert of er in de gemeente ook een ver bodsbepaling bestaat voor vissen op Zondag. De Voorzitter zal dit nagaan. Een paar leden wijzen nog op enige defecte lichtpunten. De Voorzitter zal dit doorgeven, doch gebrek aan materiaal is vaak oorzaak dat geen herstelling kan plaats vinden. De heer A. Groeneveld vraagt of er al iets bekend is van het polderbe stuur over de Vijcie. De Voorzitter antwoord bevestigende De openbare vergadering wordt hier op gesloten, de raad gaat over in ge heime zitting voor behandeling recla mes hondenbelasting. 26

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 4