Plaatselijk Nieuws v Gemeenteraadsverslag TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelefwaard Een saluut aan de Mariniersbrigade. behorende bij het No. 6542 DONDERDAG 19 FEBRUARI 1948 ALMKERK. Vrijdag 13 Febr. hield de Rij- vereniging „de Almruiters", onder lei ding van de heer A. B. Snoek, haar jaarvergadering in de zaal van de heer C. G. van Dijk. De heer Snoek opende met een woord van welkom en wel in 't bijzonder aan de heer en mevr. Blok. Het blijspel in 3 bedrijven „De rid der van de Kousenband" werd met grote spanning gevolgd, waarop na elk bedrijf een daverend applaus volgde. Het geheel werd goed vertolkt. Aan het einde van dit blijspel boodt Bur gemeester Biok, onder daverend applaus, aan de dames bloemen en aan de heren sigaretten aan, als blijk van waardering voor hun schitterend spel. De vereniging kan met genoegen op deze welgeslaagde avond terugzien. Tenslotte werden ten bate van de vereniging enkele taarten verloot en verkocht. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen zullen de plaatselijke landbouw organisatie^ t. w. de afd. van de; N.Br. Mij. van Landbouw en de CBTB. eeYi gecombineerde vergadering hou den, hedenavond om 7 uur in de zaal van C. G. v. Dijk alhier. Deze verga dering zal voor ieder toegankelijk zijn. Als spreker zal optreden de heer K. Dikstaalj vertegenwoordiger van het Centraal Bureau te Rotterdam, over „Moderne Weideonkruidbevtrljding". Op Vriijdagj 5 en Zaterdag 6 Maart a.s. hoopt de jrnuziekvier- enigingh „Nooit Gedacht" alhier, onder 'leiding1 van de heer .Koek koek, in de zaal van de heer v. Dijk een uitvoeringl te gieven. Be halve de muzieknumimlmiers zal nog een samenspraak ten beste worden igtegêven. Alles bij elkaar genomen belooft dit weer een gezellige avond te worden. RRAKEL. In verband met het in werking treden van de woonruimtewet op 1 Oct. 1947 is het verboden woonruimte te verhuren, te betrekken of te laten betrekken zonder toestemming van Bur gemeester en Wethouders ter plaatse. Verschillende personen veronderstellen dat men hierin vrij is, doch dit is ech ter niet juist en kan grote last veroor zaken. Een ieder welke woonruimte wil verhuren, betrekken of laten be trekken wende zich eerst tot het Col lege van B. en W. zijner woonplaats. Deze week is een begin gemaakt met de bouw van een tweetal arbeiders woningen welke van gemeentewege zul len worden gebouwd. D:t zijn de eerste woningen welke na de bevrijding in deze gemeente van overheidswege worden gebouwd en verschillende gezinnen wel ke sober zitten te wonen ZLen dit met vreugde tegemoet. NEDERIIEMERT. De Werklieden vereen. „Helpt El kander" alhier, hield Vrijdagavond j.l. in de geheel gevulde zaal van de Naai school in verband met haar 10-jarig bestaan een feest vergadering. Te ruim zeven uur opende de voorzitter Tf Biesheuvel de vergade ring met een welkomstwoord. Uit het verslag van de penningmeester G. v. d. Werken bleek, dat de vereen. 71 leden telt en dat er een batig saldo in kas is van f 1185,65. Tot bestuursleden werden herkozen T. Biesheuvel, M. Verheij en H. Baks. Op advies van het bestuur werd be sloten de uitkering te brengen van f 4 op f 5.—. Voor een langdurig ziek lid der ver eniging werd een collecte gehouden, die het aanzienlijke bedrag van f 76,40 opbracht. In de pauze werden alle aan wezigen koffie met gebak gepresen teerd. Na de pauze bracht de Ed.Achtb. heer Roseboom woorden van waarde ring voor de goede geest en eensge zindheid en samenwerking dezer ver eniging. Vervolgens kregen de verte genwoordigers van de verschillende plaatselijke besturen de gelegenheid hun gelukwensen aan te - bieden, waarvan de WelEd. Heer v. Westrenen uit Poe- deroijen als hoofdbestuurslid en secre taris van de Verenigde Ziekenkassen •van Gorinchem en Omstreken gebruik maakte. G. v. d. Werken schetste in dichttoon de samenwerking en vriend schap met de heer en mevr. Roseboom, waarna hij hun als beschermheer en beschermvrouwe der vereniging een bloemenhulde bracht. Mej. Schulzschet- te het ontstaan van de verenigingen van werklieden in de loop der eeu wen. Vervolgens ontplooide G. v. d. Werken zijn dichterstalent door de ge beurtenissen over de afgelopen tien ja ren, naar voren te brengen. Hij vermeld de o.a. dat f 6000 was bijeengebracht aan contributie, waarvan f 5000 is uit gekeerd. 'Een kort intermezzo volgde, \vaarin een tweetal taarten werd verloot ten bate van het t.b.c.-fonds. Hierna kreeg de heer C. v. d. Wer ken het woord om zijn referaat te hou den over„Gemeenschapszin of Naas tenliefde. Tot slot sprak de heer Roseboom pver de noodzakelijkheid van een goede vak man en boer, drong aan op aansluiting bij de organisatie en wees op de plicht en taak om naar behoren en met het grootst vermogen onze arbeid te ver richten. Met intensief werken de toe komst tegemoet. Hierna sluiting. SLEEUWUK. Het komt nog herhaaldelijk voor, dat personen zich in de gemeente vesti gen, zonder hiertoe toestemming te heb ben gevraagd. De aandacht wordt er hierbij op gevestigd, dat ieder die zich binnen de gemeente wil vestigen, hier toe eerst toestemming moet vragen aan Burgemeester en Wethouders. Aanvraag formulieren voor deze toestemming zijn ter secretarie verkrijgbaar. Ook van elke verhuizing binnen de gemeente, moet binnen 5 dagen ter secretarie kennis worden gegeven. Tegen nalati- gen zal in het vervolg proces-verbaal worden opgemaakt. Aan alle hondenhouders, voor zover deze bekend zijn, is thans een aangiftebiljet voor de hondenbelasting 1948 uitgereikt. Uiterlijk 20 Febr. moe ten deze ingevuld ter secretarie zijn ingeleverd. Houders van honden, welke geen aanvraagformulier ontvingen, zijn verplicht voor 20 Febr. ter gemeente secretarie aangifte te doen. Nalatigen zullen ambtshalve worden aangeslagen voor het gewone tarief verhoogd met het 3-voud hiervan. De aandacht wordt er nogmaals op gevestigd dat de gemeentesecretarie uitsluitend voor het publiek is geopend des v.m. van 9—12 uur. Voor het cand. ex. civiel-Ingeni eur, slaagde dhr. M. Meijer alhier. Bij het thuisvaren van haar vrijwilligers. II. Wiii eindigden ons eerste artikel met de vermelding van het? voortreffelijk werk dat <fg Mariniers bii Soerabaja hebben verricht. Toch is dit eerste halve jaar van strijd rondom Soerabaja de Mariniers brigade militair gesproken niet volledig tot haar recht kunnen komen. Het was voor de troepen een periode van oefe ning en aanpassing aan het Indische terrein. De tegenstander echter toonde bii elke gelegenheid zijn onmacht. Uitge rust met moderne Amerikaanse strijd middelen voor het gevecht tegen de Jap in de Stille Oceaan, kreeg men hier te maken met de slecht gewapen de en lafhartige benden van Soetomo. Waarom, zo kan men zich afvragen is in die tijd dan door die Mariniers niet meer bereikt, dan het vormen van een bétrekkelijk kleine ring om Soe rabaja? Wanneer men ons de vrije hand gelaten had" is daarop in die dagen reeds van bevoegde zijde geant woord, „zouden wij in de zomer van 1946 zonder moeite Modiokerto en Ma- lang en waarschijnlijk geheel Oost-Java hebben kunnen bezetten". Thans mogen we daaraan toevoegenen het zou met minder kosten aan materiaal en mensen levens gepaard^ zijn gegaan. Doch ons werd niet de vrije hand gelaten. Nauw1 keurig bepaalde het Engelse opperbevel, tot boever de Nederlanders mochten gaan. .Vrijwel geen enkele grotere ac tie kon militair gesproken wordén uitge buit. In de maanden Juli en Augustus '46 vielen tekenen waar te nemen van het voornemen aan extremistische ziide, om Soerabaja te heroveren. De uitvoering van deze plannen kon worden voorko men door het uitdelen van een paar rake klappen in de algemene richting Modjokerto. Sindsdien heeft de on machtige vijand zich nog slechts met hinderen en terugtrekken kunnen be zighouden. Groot waren de eisen, die aan het moreel der troepen gesteld werden, toen eigenlijk elk succes der Mariniers om politieke redenen werd beantwoord met een bevel van hogerhand tot verdere werkloosheid. Dit culmineerde tenslot te in Sept. 1946 in het bevel tot sta king der vijandelijkheden. Machteloos moesten de Mariniers toezien, hoe de extremisten-benden van deze gedwon gen stilstand aan onze zijde gebruik maakten en overal de vastgestelde schei dingslijnen te overtreden en de bevol king tot in het door ons bezette ge bied te terroriseren. ACTIES. Hét accoord van Linggadjati volg de op deze periode van stilstand, maar vrijwel tegelijk bleek de onhoudbaarheid van de situatie. De terreur der extre misten. speciaal tegen de Chinese be volking, maakte in Jan. 1947 een actie nodig tegen het plaatsje Krijan. Boven dien bleek in deze dagen, dat de extre- mistentroepcen uit vrees voor een her vatting van het Nederlandse optreden vrijwel de gehele Porrong- of Bran- tas-Delta ten Zuiden van Soerabaja had den ontruimd en deze aan chaos en roof hadden prijsgegeven. Met de Por- rong-actie brachten de Mariniers daar op dit gehele gebied in enkele dagen onder Nederlands beheer. Het ant woord van republikeinse zijde hierop was het aanrichten van vernielingen in het Mliripsluizencomplex bii .Mod iokerto, wat vergaande overstromingen tengevolge had. Duizenden inheemsen werden tot .de bedelstaf gebracht en een ware hongersnood deed zijn intrede. Op het laatste moment, in Maart werd aan de Commandant van de Ma riniersbrigade opdracht gegeven Mod iokerto en het sluizencomplex, die bei de zwaar verdedigd heetten, te bezetten. Het was voor de Mariniers, die met gemotoriseerd materiaal een snelle om trekkende beweging maakten en van an dere zijde rechtstreeks te voet door het geïnundeerde land op de sluizen aan trokken het werk van anderhalve dag. Alle maatregelen waren door de extre- msiten genomen om de sluizen geheei op te blazenhet zou een schade van inb li oenen en voor jaren betekend heb- bem Opnieuw volgde een lange periode van stilstand en onzekerheid, welke ech ter van de Marinierscompagniën een aanhoudende front- en patrouilledienst en een nimmer verslappende waakzaam heid eiste. Verspreid over een uitge strekt gebied moesten zij niettemin de veiligheid in het achterland blijven ver zekeren. Op .dit punt dient zeker ook gememoreerd te worden het zeer be langrijke werk, dat door de dadelijk na aankomst te Soerabaja opgerichte Veiligheidsdienst der Mariniersbrigade verricht is. Elke ondergrondse actie vrijwel elke penetratie in het onder Ne derlands belieer staande gebied kon op deze wijze gesignaleerd en onderschept worden. Majoor D. KOEKEBAKKER. Vergadering van de raad der gemeen te DUSSEN op Woensdag 11 Fe bruari 1948 des n.m. 7 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer A. J. A. Oderkerk. t Secretaris: WelEd. Heer A. A. Snij ders. Afwezig de heer J. M. Dortmond. De Voorzitter opent met het for muliergebed en aangezien het de eerste vergadering in dit jaar is, wijdt hij1 enige gedachten aan het heden en de toekomst. Op 1 Jan. 1947 had spr. enige maanden zijn ambtsperiode aan vaard van een verroeste gemeente met een gebrekkige administratie met veel achterstand. Nu een jaar later, wil spr. nagaan wat er van de toen uitge sproken wensen is terechtgekomen. Het urgentieprogramma kan worden onderverdeeld in 3 punten, n.l. Volks huisvesting, industrialisatie en de restau ratie van het kasteel. In 1946 wer den 16 noodwetwoningen in aanbouw genomen, in 1947 werd dit getal uitge breid tot 74, zestien van deze wonin gen zijn reeds bewoond, met de overige zal dit waarschijnlijk spoedig het ge val zijn. Spr. meent dat met genoegen mag worden teruggezien op de beslui ten die in dit opzicht zijn genomen. Een uitbreidingsplan werd voor Hank in onderdelen, voor Dussen in zijn ge heel vastgesteld en is daarop binnen kort goedkeuring te verwachten. De raad besloot in 1947 tot aan koop van bijna ade gronden, in het uit breidingsplan ais bouwterrein aange geven en men is bezig deze bouwrijp e makent. Tot verharding van een ge deelte van de Buitendijk is besloten, misschien zal dit geiieel gebeuren. De gemeente is daarvoor bezwaard moeten worden met een straatbelasting, het is te hopen dat deze ook een gunstig gevolg zal hebben. 1 Bij de woningbouw kan spr. ook meedelen, dat 30 bouwvergunningen zijn uitgereikt, waarvan twintig voor herstel en zes voor her stel v.an bedrijfsgebouwen. Voor her stel werd aan particulieren in totaal t 174,319.91 uitbetaald. De woningcom missie heett haar ondankbare taak met veel enthousiasme aanvaard. Op enke le na zijn alle door haar gegeven ad viezen opgevolgd. Spr. stelt er prijs op van deze piaats de leden dank te orengen voor naar moeilijke taak, en nij verzocht de Voorzitter der Com missie deze dank in de eerstvolgende commissievergadering aan de leden te widen ^verorengen. i Wat de kwestie van industrie betreft, rheent spr. dat de gemeente niet on tevreden behoeft te zijn, aangezien de eerste schrede voor vervanging is ge zet. Een drogerij van agrarische pro ducten, voor deze streek van veel be lang, zal verrijzen, hij hoopt dat de piannen daarvoor niet zullen stagneren. Wat de restauratie van het kasteel betreft, de piannen waren door de architect gereed -gemaakt. Jammer is de ze overleden, met alleen voor deze piannen, maar voor ons gehele land en de architectuur. j Op advies van de Directeur van Monumentenzorg komen B. en W. in deze vergadering met het voorstel om de heer v. Essen te benoemen. Spr. hoopt dat in 1948 industrie geves tigd zal worden en nog meerdere wo ningen zullen worden gebouwd. Alles bijeen is oorzaak, dat men de toekomst niet al te donker behoeft in te zien. Hij wijst vervolgens op de aanstelling van "een werkster en een ♦gezinsver zorgster, eerst na verloop van enige jaren, zullen hiervan de resultaten be merkt kunnen worden. Belangrijk voor de gemeente is ook dat in 1948 de brug bij Keizersveer gereed zal komen, waardoor de streek weer voor een gedeelte uit haar isole ment wordt verlost. Moge ook de brug bij Sleeuwijk binnen niet al te langen tijd tot stand komen, eerst dan zal van gehele opheffing van het isolement spra ke kunnen zijn. Op het ogenblik voert het gemeente bestuur met autobusondernemingen on derhandelingen om van hier busver binding te krijgen over de brug bij Keizersveer. Het is af te wachten of dit de ALAD of de BBA £al zijn. In het afgelopen jaar vierden de Zusters te Hank hun jubileum. Spr. hoopt dat de jachthaven ook weer spoedig in gebruik zal genomen kun nen worden ter bevordering van het vreemdelingenverkeer. In verband met de restauratie van het kasteel deelt spreker mede, dat de gemeente als gemeentehuis de barak voor de Wederopbouw boerderijen in gebruik heeft genomen. Hij herinnert aan de geboorte van Prinses Marijke en wijdt vervolgens eni ge woorden aan de internationale toe stand en in verband daarmede aan de dienstplichtigen uit de gemeente. Voor de lichtingen 1944'48 waren 176 in geschrevenen, waarvan er 26 werden afgekeurd en waarvan 16 oorlogsvrij willigers waren, 19 vrijstelling ot uit stel kregen. Thans zijn er 64 dienstplichti- tigen, waarvan er 39 in Indië vertoe ven. De gemeente verkeert in de geluk kige omstandigheid, dat tot heden geen enkele is gesneuveld. In 1948 werden er 74 processen- verbaal opgemaakt. j Spr. besloot met de wens dat allen met d,ezdfde ambitie en voortvarend heid aan de belangen der gemeente zullen arbeiden, als in het afgelopen jaar en de moeilijkheden daarmede zul len overwinnen, die zich zullen voor doen er is nu nog ontzettend veel te doen. Spr. dankt voor de ondervon den medewerking, die hij van de po litie, het dienstpersoneel en de pers heeft ondervonden en smeekte de hulp van den Almachtigen God af. om de krachten, die in het belang van de gemeente zullen worden aange wend te willen steunen. Hij uitte de beste wensen voor de raadsleden en hun gezinnen. Dhr. Koekkoek dankte de Voorzit- namens de Anti-Rev. raadsfractie voor zijn woorden en wensen en wenste deze wederkerig alle goeds. Spr. hoopt

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 5