voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Binnenland Plaatselijk Nieuws Vijftig Jaren Off. Gedenkboek van Gouden Regeringsjubileum van H. M. de Koningin «AH ALTtKA Dit blad verschijnt MAANDAQ en DONDERDAQ. Abonnementsprijs: f 1,95 per 3 maanden per week 15 ct.losse nummers 10 cent. UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN Int. Telefoon No. 19 Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden No. 6543 MAANDAG 23 FEBRUAR11948 Advertentiën 20 cent per regel. Advertentiën en berichten worden ingewacht: Voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdag middag uiterlijk 2 uur. Fraude met vlaes- er. textielbonnen. Ben slager te Amsterdam leverde op het Plaatselijk Distributiekantoor 7 valse toewijzingen voor vleeswaren in. 8ij onderzoek door de C.C.D. bleek, dat hir 2500 rantsoenen gekocht had van iemand uit Brabant. De slager werd voorgeleid en veroordeeld tot f 1000, boete en 4 maanden sluiting van zijn be drijf. Na veel speurwerk werd de Bra bantse leverancier van de valse toe wijzingen gearresteerd. Er kwam aan het licht dat deze 75.000 valse textiel punten en 25.000 valse vleeswarenrant- soenen gekocht had en merendeels reeds verhandeld. In zijn woning werden nog 59.000 valse textielpunten aangetroffen, terwijl hij bekende nog voor f 3000 aan textiel goede ren te hebben gesmokkeld. Vijf personen, die in deze zaak betrok ken waren, werden in voorlopige hech tenis gesteld. „ONZE JONGENS OVERZEE". De gedachten van zeer vele Neder landers Zijn regelmatig bij o»nze jon gens overzee. Hoe levenzf.jl daar in 'die verre gewesten. Dat wil haast ieder een weten. Vooral zij, die regelmatig naar vrienden of familie in de tropen schrijven. De N.V. De Geïllustreerde Pers in Amsterdam heeft onder de titel „Onze jongens over zee" een uitgaaf samen gesteld met een omvang van 32 pa gina's (formaat 26.5 bij' 36.5 cm}.) op zwaar papier gedrukt, die een goede indruk geeft in woord en beeld van het doen en laten van hen, die in Indië hun plicht doen. Er bestaan twee deities, één editie A met een algemene inhoud en. één editie B, die een sp^iale reportage ▼an 5 pagina's over: „Wat doet het Katholiek Thuisfront?" bevat. Serie A heeft daarvoor in de plaats: Wat de Ni win in Nederland en Indië doet. Zowel minister Jonkman als Lt.-Ge neraal Spoor brengen op de tweede pagina hun waardering voor deze uit gave tot uitdrukking. Ze is in elke boekhandel verkrijg baar ook aan ons adres, voor de prijs van 65 ct. per exemplaar. Men ge lieve op te geven of men uitgave A of B verlangt. HEUSDEN. Maandag 23 Febr. vergadert het Chr. Nationaal Vakverbond in de be waarschool alhier. Dhr. A'. W. Schreuders behandelt het onderwerp: Sociale kwest es. Dhr. Bensen uit Eindhoven spreekt over: Bedrijfsorganisatie. Deze vergadering is van belang voor alle werknemers. Toe gang vrij. In hotel Central" hield Woens dagavond de damclub V.D. haar 20e jaarvergadering. De voorz. memoreerde in 't kort het ontstaan der vereen, de voortzetting ervan en stond stil bij de viering van het 25-jarig bestaan, waar voor aller medewerking werd ingeroe pen. Uit het verslag van de penning meester bleek dat er een klein nadelig saldo was. Een nieuw lid werd met alg. stemmen toegelaten. Bij de be stuursverkiezing werden de voorz. A. tie Graag en de secr. G. Jonker bij acclamatie herkozen. In de rondvraag werden nog enkele punten, de herden king van het 20-jarig bestaan betreffen de besproken. Alle leden zegden hun volle medewerking toe. Hierna sloot de voorz. de vergade ring, welke een enigszins feestelijk ka rakter droeg. De deelnemers aan de iniernat'onale zeskamp, welke ge .ouden wordt van 2024 April, zijn thans definitief be kend. Deze z.jn: O. Verpcert kampioen van België, J. Demesmacher, oud kam pioen van België, A. M. Olsen de be kende blinde dammeester, A. de Graag meesterdammer en meermalen prov. kam pioen, A. de Rooij le aank. voorwed strijd en C. S. de Joode, 2e aank. voor wedstrijd. ANDEL. Naar wij vernemen zal Jan van Rijswijk op 27 Febr. a.s. de dag her denken waarop hij' officiëel 35 jaar geleden in dienst trad bij de Maatschap pij „de Automaat". Voor deze datum was „Jan de Automaat" echter reeds 8 jaren als hulp van de toenmalige sub-depothouder Reedert werkzaam, zo dat hij in feite meer dan 40 jaren in de olie is. Hij is daar echter volkomen nuchter en gezond onder gebleven en heeft zich in Andel en de gehele omgeving in al die jaren véle vrienden verschaft. „Jan" is een populaire figuur gewor den en bij de vele gelukwensen die hij op deze dag zal ontvangen, voegen wij gaarne de onze. 9 Maart a.s. hoopt de Herv. M. V. alhier haar jaarfeest te vieren. ALMKEItK. De Schade-Enquête Commissie te 's-Bosch zal van 24 Februari af eiken Dinsdag van 1417 uur in de zaal van Dijk alhier zitting houden voor hen, die klachten hebben of inlichtin gen wensen, omtrent oorlogsschade aan inboedel. De keuring voor de militie licli- ting 1948 zal voor deze gemeente plaats vinden op 30 Juni en 1 Juli a.s. te 's-Hertogenbosch. BKAKEL. Woensdagmorgen te ongeveer 11 uur brak er in deze gemeente brand uit in de woning van A. Grandia aan de Waarddijk. Direct na de melding ten gemeentehuize rukte de plaatselij ke brandweer onder leiding van haar commandant uit en spoedig werd het brandende perceel met 2 stralen op de motorspu.t bestreden. Daar men het vuur al gauw meester was, kon om ongeveer 12 uur met de nablussing be gonnen worden. Te half 1 was het gevaar geweken en rukte de brandweer in. Rest ons nog te vermelden, dat op het terrein van de brand eveneens aanwezig was de burgemeester en de loco-burgemeester dezer gemeente. Aangezien van de inventaris en de woning niets verzekerd was, wordt dit voor de betrokkenen een behoorlijke schadepost. Een varken, dat evenwel wel verzekerd was, kwam jammerlijk in de vlammen om. Dat de nevenstaan de woning van G. Grandia, waar nie mand thuis was, behouden is gebleven, is mede te danken aan het flinke op treden der buren, de uit voorzorg de inboedel reeds in veiligheid had ge bracht. Het gezin van A. Grandia, bestaan de uit 12 personen is bij familieleden ondergebracht. De oorzaak van de brand is onbekend doch vermoedelijk hebben kinderen mef lucifers gespeeld. CAPELLE. Op 1 Maart a.s. herdenkt de heer P. de Waal de dag, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Stoom - zuivelfabriek „De Toekomst" alhier. De ze dag zal voor de jubilaris zeer zeker niet onopgemerkt voorbijgaan. DUSSEN. Woensdag 25 Febr. des avonds om half 7 hoopt voor de Chr. Ger. Gem. voor te gaan Ds. M. Baan van Dordrecht. 3 Maart a.s. wordt in de Geref. kerk alhier, bidstond gehouden voor het gewas. Het verjaringsfonds bracht op f 15.80. HENDEKEN. Óp de vergadering van 18 Fe bruari, werd in de zaal van C. J. v. Wijk te Gen de ren een afd. opgericht van de Chr^- Hist. Unie, welke zich uitstrekt over de gehele gemeente Eethen. Op Zaterdag 28 Febr. hpopt de Chr. Boerinnenbond een vergadering te houden in de Chr. school alhier. GOIHNCIIEM. De algemene vergadering van de Coop. Gorinchemse EierveKing U.A. zal dit jaar gehouden worden op Vrij dag 27 Febr. a.s. in hotel de Gier.* compleetf 24 50 luxe editie. f 39 50 Firma L. J. VEERMAN, Boekhandel, Heusden IIEHPT. Woensdag keerde de oorlogsvrij williger Wim Fitters van het bataljon Stoottroepen in zijn ouderlijke woning terug. D>e buurtbewoners hadden voor een passende versiering gezorgd en de vlag gen uitgestoken. De harmonie De Eendracht" bracht des avonds om 7 uur een serenade, waarbij hij werd toe gesproken door de voorzitter W. van Oudheusden. De harmonie maakte ver volgens een rondgang door de gemeen te. Fitters werd namens de buurtge noten toegesproken door de heer M. Buijs Thzn. en bood hem een polshor loge aan. Daarna sprak Jan de Kort namens zijn oud-collega's Stoottroepen en bood hem eveneens een geschenk aan. Het voltallig bestuur van het Katho liek Thuisfront bood., bij monde van de Z.Eerw. Heer Pastoor Timmermans Fitters een blijvend geschenk aan en wenste hem geluk met zijn behouden thuiskomst. Ook het Niwin-Comité gaf blijken van belangste ling, evenals de Ed.Achtb. He.r Burge.needer A. van Delft, die persoonlijk kwam gelukwensen. LAND VAN ALTENA. Door het bestuur der afd. „Al tena Noord", omvattende de gemeenten Almkerk, Nieuwendijk Sleeuwijk, Wer kendam en Woudrichem, van net Ned. Rode Kruis, is een kruisweek georga niseerd in de week van 23 t.m. 27 Febr. 1948. Voor de ouderen zal ge geven worden de N. R. Kruisfilm „De Witte Engel". Het leven van Floren ce Nighttingale. Een bij uitstek prach tige turn, die U bij het zien ongetwij feld zal ontroeren. Voor de school kinderen komt in die week een rij dende bioscoop met de kinderfilms „Erfgenamen der Toekomst" en „Wer ken der Barmhartigheid" en andere leu ke kinderfilms. De toegang is gheel gratis. Een gro te toeloop wordt vrwacht, zodat een ieder wordt aangeraden zich vooraf' van een plaatsbewijs te voorzien. Voor verdere mededelingen wordt verwezen naar de raambiljetten. De schoolkin deren zal dag en uur worden medege deeld door de hoofden der scholen. NEDEBIIEMEHT. De Coop. Zaaizaad en Pootgoed- telersvereniging De Bommelerwaard" hield in café Le Sage te Nederhemert haar jaarvergadering. De vergadering werd geopend door de voorz. de Ed. Achtb. Heer J. Roseboom, waarna de notulen der vorige vergadering onver anderd werden goedgekeurd. De aftredende bestuursleden G. de Gaaij te Nederhemert, J. G. N. Has- selman te Poederoijen en G. Koolhaas te Aalst, werden a len herkozen. Uit het verslag van de zaakvoerder T. Oomen -blijkt, dat er in 1947 80 ha pootgoed verbouwd is, waarvan slechts 2 ha is afgekeurd. De afzet Jn het binnenland is belangrijk toegeno men. Een voorstel van het bestuur be treffende de cred.etverhoging wordt met algemene sh=rtirnen aangenomen. Door de heer A. v. Ballegooije* wordt een verslag gegeven van de koolproeven, welke deze zomer op het proefveld Ammerzoden aangelegd wa ren. Hieruit is gebleken, dat het poot goed hetwelk bij een temperatuur van 6 gr. was bewaard, de beste resultaten had gegeven, ook boven de bewarin- gen in de glazen bewaarplaats. Ook werden nog pfknnen besproken om in de toekomst in de Bommeler waard een kweekveld te stichten. Wegens behoefte aan meer bewaar- ruimte zal men trachten nog $eze zo- mer een moderne koelcel bij te bou wen. Hierna sluiting.. NEDEHIIEMEUT. Loop der bevolking. Op 1 Jan. 1947 telde onze gemeen te 551 mnl. personen en 496 vr. per sonen. totaal 1047. Op 1 Jan. 1948: 566 mnl. en 518 vr. personen, totaal 1084 personen. Alzo een bevolkingsaanwas van 37 per sonen in één jaar. NIEUWENDIJK. Aan de Coop. Stoom zuivel fab riek „Altena", werd door een 4-tal jonge zuivelbewerkers een Mondharmonica-cluo opgericht. Als directeur werd benoemd de WelEd. Heer Oroeneveld, Fabrieks- Controleur alhier. De naam waarborgt kwaliteit. Altena's Kwartet". Tot be schermheer werd benoemd de heer A. de Fijter te Almkerk. De classis Almkerk van Geref. kerken komt 11 Maart a.s. alhier m vergadering bijeen. SLEEUWIJK. Een der kippen van dhr. Roe land legde een ei, dat niet minder woog! dan. 125 gram, Aan de heer W. J. Monshouwer^ aannemer alh.er, werd gegund het aan leggen van een gedeelte straat met rio lering in de uitoreiding gemeente Gies- sen voor f18,640. WOlJDIUCIiEM. Op 16 Febr. j.l. hield in café Bergeijk de afd „Woudrichem" van de Noordbrab. Mij. van Landbouw haar jaarvergadering, die druk bezocht was. Na opening door de voorzitter dhr. C. M. Schaap, kreeg de WelEd. Heer W. G. de Waard "het woord, die tot onderwerp gekozen had Loon en prijs politiek in de Landbouw". Spr. bracht in herinnering, de woor den gesproken door de voorzitter der Z.L.M. op de algemene vergadering va» 20 Jan. 1.1., waarbij deze o.m. zeide: Het heeft er alle schijn van, dat het prijs- en loonpeil in de landbouw, bij de regering op de helling is geraakt." Spr. gaf een overzicht op welke wij ze de Stichting van de Landbouw, die laatste weken vooral, heeft gewerkt ^om een behoorlijke prijsbasis voor de land bouwproducten to verkrijgen. Het resul taat zal moeien worden afgewacht, doch er doen hardnekkige geruchten, de ron de, dat de prijzen voor sommige pro ducten zoals bieten en aardappelen b.v. lager zullen zijn dan 't vorig jaar. De gevolgen hiervan zijn niét te .overzien, de St. v. d. L. is daarom vooral be dacht op het vaststellen der prijzen, zo lang de lonen niet zijn vastgesteld ea door de werknemers zijn geaccepteerd. Spr. zag hierin nog grote moeilijkhe den, gelukkig dat de werkgevers en werknemers in georganiseerd verband voor hun belangen opkomen. Het zal aldus spr. van de lonen en prijzen afhangen, of er voor ons een bestaans mogelijkheid is, waarop wij allen recht hebben. Met een krachtige opwekking om vooral thans de organisatie als lid' te blijven steuen, besloot hij zijn rede. Daarna werd de agenda in de ge wone volgorde afgewerkt. Tot be stuursleden werden herkozen de here* P. van Vugt en H. de Lorm. Na het afwerken van de rondvraag, waarvoor veel animo bestond, sluiting. ■BDin1»-'

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 1