voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Plaatselijk Nieuws BRIL-RECEPT? FIRMA NORT LENTE. UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN No. 6551 MAANDAG 22 MAART 1948 Kunt U de glazen daarvoor nog steeds niet krijgen Dit Wad verschijnt MAANDAG en DONDERDAG. Abonnementsprijs: f 1,95 per 3 maanden per week 15 ct.losse nummers 10 cent. Int. Telefoon No. 19 Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J..H. ROZA, Heusden Advertentiën 20 cent per regel. Advertentiën en berichten worden ingewacht: Voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk: 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdag middag uiterlijk 2 uur. Hebt U moeilijkheden met Uw Komt U eens bij ons Telef. 2487 Gasthuisstraat 13, GORINCHEM Gisteren is de lente begonnen, de vierde lente na de algehele be vrijding van ons land. Hoe her inneren wij ons nog de eerste len te, in welke de bevrijding kwam. Of het nu kwam omdat de bevrij ding dichtbij was, maar wij allen herinneren ons nog wel hoe mooi het voorjaar was. En mede door het mooie weer en de herwonnen vrijheid, leek de toekomst ons bij zonder goed te worden. Er was eenheid in de wereld, die Vere nigde Naties werd gevormd en alles ging naar wens. Mg ar we hadden de vreugde van de her wonnen vrijheid nog maar pas in ons hart, toen er dingen ge beurden, die aantoonden, dat er van die verwachte eenheid niet veel zou terechtkomen. Hoe kon het ook anders? Eenheid kan al leen zijn, als er tevredenheid is, en in een arme en verwoeste we reld, waarin gebrek aan alles, zelfs het hoogstnodige was, kon geen tevredenheid zijn. Het communisme, -dat altijd munt weet te slaan uit en alleeh maar baat heeft b ij ontevreden heid, stak z'n kop op en gilde de mensen toe: staken!, hierdoor bewust aansturend op nog gro tere armoede. Dti was in Nederland, maar ook in andere landen. In Nederland, dat zich, de om standigheden in aanmerking ge nomen, met een geweldige snel heid herstelde, kregen de com munisten niet veel kans, doch in andere landen gelukte het haar, grote chaos te scheppen. In Griekenland kwamen zij tot een openlijke burgeroorlog, in Jougoslavië, Bulgarije en andere Zuid-Oost Europese landen kre gen zij het heft in handen en kun nen nu hun wetten, zonder dat er van enige oppositie sprake kan zijn, vastleggen en uitvoeren, In China hebben zij, met buiten landse hulp, thans een gebied, waarop 100 millioen mensen wo nen, bezet; en als laatste hande ling grepen zij naar de machf in Tsjechoslowakije. De wereld, tot voor enkele weken slechts verbaasd over de activiteit der communisten werd nu op een beangstigende ma nier gewékt en blijkt nu goed wakker te zijn, gezien de maat-, regelen, welke overal worden ge nomen. Voegen we hieraan nog toe de onlusten in Palestina, Brits-Indië, Indonesië, Italië, Zuid-Amerika en de Goudkust, dan vragen we ons af, of deze len*e veel over eenkomst heeft met die van 1940. Wij mogen niet pessimistisch zijn, doch veel reden voor optimisme is er nu toch niet. HEUSDEN. In aansluiting op ons be richt aangaande het Hengelcon- cours, zijn nog giften ontvangen van Notaris J. A. Duyne en van de Heusdense verenigingen: Kon. Erk. Scherpschuttersgilde „St. Blasius", Damclub V.D., Heusden se fanfare, IJsvereniging Heusden, Voetbalver. Heusden, Biljartvere niging „De Stoottroepen", R. K. en Protestantse Mid denstands ver enigingen en Heusdens Belang. In 't volgend nummer hopen we een volledig verslag van het con cours te geven. AALBURG. Woensdag 24 Maart- hoopt in de Ned. Herv. klerk in de dienst des Woords voor te gaan/ Dis. P. Zandt van Delft, des avonds om 7 uur. Donderdag 25 Maart, hoopt voor de Ger. Gem. alhier op te treden Ds. van Dam van Werken dam, des n.m. 2.30 en 7 uur. Bidstond voor het gewas. Zij, die nog leesboeken van de bibliotheek van de J. V. „Aur gustinus" onder zich hebben, wor den dringend verzocht deze uiter lijk Donderdag 25 Maart in de school te Aalburg in te leveren tussen 7 en 7.30 des avonds. ANDEL. Het biduur voor het gewas zal in de Herv. Kerk gehouden worden op 31 Maart a.s. De ouderavond der Chr. school alhier zal 23 April a-s. gehouden worden. ALMKERK. De heer A. Geudeke, ge meente-secretaris, is gekozen als voorzitter van Pro r Regie alhier. Maandagavond j.l. hield A. V.V. haar ledenvergadering in ge bouw Concordia. De voorzitter, de heer A. van Herwijnen, opende de vergadering en heette allen harte lijk welkom. Er werd besloten aan de nieuwe competitie met twee en een junioren elftal deel te nemen. Tevens zal een bazar worden ge organiseerd ten bate der vereni ging om tot aanschaffing van een 'kleedlokaal over te gaan. Hiervoor werd een comissie gekozen, welke zal trachten met medewerking van het Almkerkse publiek de bazar te organiseren. Alle aftredende be stuursleden werden heikozen en namen hun functie's weer aan. De penninglmeester glaf een ver slag' van de laatste uitvoering1, waaruit bleek, dat de kas hierdoor weer wat sterker was gleworden. Nadat in de rondvraag! nog en kele dingjen waren besproken, sloot de voorzitter de vergadering. AALST. Onder girote belangstelling had Vrijdag' 12 Maart de ouder avond der openbare laglere school plaats. De heer Dekker opende cteze bijeenkomst met een enkel woord en g!af een beeld van de vooruitgang der school in de na oorlogse jaren. Het verdere van de avond werd gevuld met zang en declamatie door de leerlinglen. In de pauzie werden dlle aanwiezigien vervlersingien aangeboden. Het tweede deel van de avond werd gleopend door de heer Rugier als voorzitter van Volksonderwijs. Na noigl enkele zangstukjes las het hoofd der school een humoristisch verhaal voor, waarmede dezie ge zellige avond weer tot het verleden behoorde. Naar wij uit goede bron vernemen hoopt Ds. N. Warmoltzf te Vreeswijk, die het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier aannam, in de namiddajgdienst van Zondag 2 Mei intrede fie doen. Als bevestiger zal optreden Db. Klein Kranenburg van Bruchem. In een vorige week Dinsdag gehouden vèrgladering van de pl. afdeling van de C.B.T.B., sprak' de heer C. Heij uit Ede over „Het kleine boeren vraagstuk". Spr. be toogde, dat vroeger hoofdzakelijk kleine boeren bestonden, die later door meer grotere bedrijven zijn vervangen, waardoor de kleinere werden verdrongen en mede daar door in moeilijkheden geraakten. Op het ogenblik, aldus spr., heeft de regering weer meer aandacht bij de kleine boer dan enkele ja ren geleden, wat ook1 gerechtvaar digd is, daar juist de kleine zelf standigen meestal de dragers en handhavers zijn van het godsdien stig en zedelijk' leven. Spreker gaf de raad weinig of geen graan te verbouwen, doch meer suikerbieten en aardappels. Ook de teelt van klein fruit zou uitgebreid kunnen worden, om de kleinere bedrijven meer rendabel te maken. Alleen eeii intensief en rationeel gebruik van de beschikbare grond zal het kleinbedrijf kunnen handhaven. Na een ruime en leerzame be spreking, aangaande deze vraag stukken, sloot de heer Heij deze bijeenkomst met dankgebed. BABILONIëNBROEK. Maandag j.l. heeft zich al hier een ongeluk voorgedaan, dat nog goed is afgelopen. Bij het gezin van T. v. d. Beek is waar schijnlijk' een projectiel, afkomstig uit de oorlog', in de kachel te recht gekomen, met het gevolg dat deze ontplofte en daarmee de ka chel totaal vernielde. Het mag zeer zeker een geluk genoemd worden, dat er slechts een jongen van on geveer To jaar in de kamer aanwe zig was, die gelukkig geen letsel opliep. Er ontstond ook nog een begin van brand, die echter spoe dig kon worden geblust. De zich in de kamer bevindende huisraad liep girote schade op. Hieruit blijkt weer, dat nop it te voorzichtig met oorlogstuig kan worden omigiegiaan. BUSSEN. kr wordt hier gelegenheid gegeven tot kosteloze inenting te gen pokken voor kinderen bene den de leeftijd van 1 jaar en wel voor Dussen ten huize van dok ter v. Vuure op Dinsdag 23 Maart a.s. de,s. v.m. om 9 uur; voor Hank, ten huize van J. C. de Wit, wijk C 236 op Woensdag 21 Mrt. 1948 des v.m. 0111 10 uur. Strafbaar is, wie aan deze ver plichting niet voldoet. De Schaakvereniging „Het Kasteel van Dassen" speelde de zer dagen tegen de schaakvereni ging Gorinchem. Het Kasteel van# Dussen behaalde een prachtige overwinning met 6,5—3,5 en te vens het kampioenschap in de 3e afdeling. EETHEN. Die aandacht wordt er op gevestigd, dat de gemieenfce-secre- tarie op Goede Vrij|dag 26 Maart a.s. gesloten zal zijg. De gymnastiekvereniging al hier, houdt in Verband met de Goede Vrijdag, op die dag geen oefening. Op het Consultatiebureau v. zuigéiingien alhier, waren 16 kin deren ter onderzoek aanwezig n.l'. uit Genderen 4, Eethen 2, Dironge- len 3, Meeuwen 6, Dussen 1. Die volgjende zitting zal plaats vinden Donderdag1 25 Maart a.s., des morgéns om half elf. GENDEREN. Op Dinsdag 16 Maart hield de Herv. Meisjes vereen. „Helpt Elkander", haar jaarvergadering in het kerkgebouw alhier. Om 7 uur opende Ds. Moll, de vergadering, welke flink bezocht was, door te laten zingen Ps. 105:1 en 2, waar na hij voorging in gebed, las ver volgens Ps. 103 en sprak naar, aanleiding hiervan zijn openings woord. Het aardig in elkaar ge zette programma werd op keu rige wijze uitgevoerd. Het jaar verslag werd door N. Walraven goed weergegeven. Het zingen der verschillende liederen door de M.V. zowel voor als na de pauze, getuigde van goede studie. Het bijbels onderwerp door de presidente „Jezus in Gethsémané" werd op goede wijze uiteengezet. Door Mej. Nicolaas werd een ge dicht keurig weergegeven. Door vele afgevaardigden werden de beste wensen overgebracht. Hier na volgde zang, tractatie en een korte pauze. Na heropening werd het Bondslied gezongen, waarna een voordrachtenwedstrijd werd gehouden door een 5-tal leden. De le pr. werd gewonnen door A. Uithoven. Het vrij onderwerp door mej. Kleinloog was getiteld „Wat betaamt een Christen". Hierna werd door W. Verbeek een gedicht en door N. Walra ven nog een prozastukje gedaan. Hierna sluiting door Ds. Moll. GIESSEN. De opbrengst van de ver koop van cm2 voor het Monumen tenfonds bedroeg voor deze ge meente f 70.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 1