GOEDE VRIJDAGVIERING Plaatselijk Nieuws TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaard behorende bij het No. 6552 - DONDERDAG 25 MAART 1948 Folkloristische gebruiken. ,/tIs dood nu al: God zelve stierf de dood, Wie derve er, ach, schier leven in de droefheid van dien al te droeven dag? Geen woord en zij gesproken meer ons Heere hangt en bloedt, gekropen zij ten kruize nu, gebiddaagd en geboet." v, (Gezelle). Wie de H. Grafkerk te Jeruza lem bezoekt, kan zijn hand in een kleine rotsholte steken, die zicht bevindt onder een der vele altaren. In deze holte moet een maal het kruis gestaan hebben, waarop Christus Zijn laatste of fer, n.l. het offer van Zijn leven, bracht voor de zonden der wereld. Thans is er een zilveren plaat Aan gebracht, die door vele bezoekers wordt gekust. Op deze plaats moet zich dus liet meest dramatische toneel heb ben afgespeeld, dat ooit de wereld aanschouwde. Ilier moet Maria gestaan hebben, temidden van de joelende, schimpende mensenme nigte. Hoe zullen de zware mo kerslagen, die haar Goddelijke Zoon aan liet gevloekte hout na gelden, haar door het hart gesne den hebben! Leed ooit een moe der op aarde meer dan zij? En 's Heilands lijden .was vrij willig, Eén woord deed de woé dende zee eenmaal'bedaren. Kon dan ook één woord van Hem niet de razende mensenzee Ton d het kru is bed wingen In de tijd der eerste Christen gemeenten werd de Goede Vrijdag, die aan de gedachtenis van Chris tus' lijden en sterven is gewijd, met grote ernst gevoerd. Later verdwijnt meer en meer de seri euze Goede-Vrijdags viering. Ook de Witte Donderdag, de dag van Christus' gevangenneming, is een herinneringsdag. In Vlaanderen heet deze wel de Grote, in Frank rijk de Heilige Donderdag. Soms werd op1 deze dag een ex- tra-maaltijd gehouden met de eer ste verse groenten uit de tuin. Ei eren op deze dag gelegd, werdien wel in de kerk gezegend, en dien den later als amulet tegen onge lukken. De Goede Vrijdag wordt in som mige gedeelten van ons land be schouwd als rustdag, elders als een gewone dag in de week. Meer ""en meer wordt het echter wel ge woonte op deze dag in de Protes tantse kerken het H. Avondmaal te vieren. In de R. K1. kerken is de pries ter die dag in zwart gewaad ge huld. De altaren zijn van alle luis ter ontbloot, zoals eenmaal aan Christus alle kleding, ook de naadloze rok, door Zijn Moeder met zoveel liefde voor Hem gewe ven, ontnomen werd. De bleke al taarkaarsen zijn geblust, de Gods lamp is gedoofd. Op Golgotha ging immers het Licht der wereld on der. Voor het altaar staat het cru cifix, omfloerst door een rouw kleed. Als teken van rouw en belijde nis strekt de priester zich uit plat ter aarde. Zacht-uitgesprokén ge beden rijzen op. Straks ontdoet hij zich van zijn misgewaad en ontbloot hij plech tig en langzaam het kruis: Drie maal knielend, met ongeschoeide voeten, wordt 't kruis nu vereerd. Stil en zwijgend wordt de H. Hos- Ji§ naar het hoogaltaar terugge bracht. Werd in sommige landen de Goede Vrijdag op devote wijze gevierd, in Spanje was deze dag een kermisdag, die reeds vroeg in de ochtend begon. De kerkgebou wen waren feestelijk versierd. Op de straten wordt bii muziek, gedanst tot twaalf uur, waarna de Mis wordt bijgewoond en dan het middagmaal wordt genuttigd. 'sMiddags flaneren de in nieuwe zijden gewaden gestoken, dames de straat op en neer. Om een uur of vier trekt een processie door de straten, meedragend Christus- en- heiligenbeelden soms door hen, die niet eens geheel nuchter meer zijn. Al zijn 's-avonds de schouw burgen gesloten, op de hoeken der straten maken, meermalen blin den, orgel- of vioolmuziek. Nog in 1910 was het in Spanje gewoonte ter dood veroordeelden op Goede Vrijdag gratie te verle nen. Zelfs misdadigers van de erg ste soort kwamen daarvoor in aanmerking. De vitij gesprokenen werden „Goede-Vrijdagskindieren" genoemd. In België, niet name te Brussel, koos de Gouveneur-Generaal uit een lijst van namen van personen, die voor gratie in aanmerking kwamen, nadat de veroordeelden door de overeidspersonen zelf uit de gevangenis waren gehaald. Het publiek was bij de terechtzitting aanwezig, als de gevangenen wer den ondervraagd. De lijst van na men werd daarna opgesteld. Pilatus is één van de droevigste figuren van de Goede Vrijdag. Hij toch gaf Jezus over aan de wille keur van een fanatiek-opgezweep te volksmenigte. Een sage vertelt van dezen wre- den stadhouder, dat hij geboren werd in Hauzen, een klein dorp je in het Frankenland. Daar hij als knaap - goed leren kon, werd hij te Neurenberg op school ge daan. Spoedig maakte hij carri ère en weet hij zich een groot for tuin te verwerven, zo zelfs, dat hij dicht bij Hauzen een nieuwe stad laat bouwen, welke hij naar zich zelf noemt. De roem dezer stad neemt steeds toe in dezelfde mate als Pilatus in rang opklimt. Wan neer hij echter onrechtvaardig Christus overgeeft tot de kruis dood, verzinkt de nieuwe stad in de aarde. Alleen een akkertje en een bosje vindt men nog op deze dramatische plek, en de naam Pi- latusweg herinnert nog aan wat o<p deze plaats eenmaal te aan schouwen viel. Eenmaal echter zal een haan de torenspits der stad weer bloot- krabben en dan zal de Pilatusstad weer herrijzen. Klop- èn ratel-instrumenten speelden eertijds in de tijdsruimte der Stille Week een grote rol. Vooral in het plaatsje Thorn het schilderachtige „kloosterstedeke' in het Limburgse land, dat aan on ze kunstschilders zo menig motief biedt voor hun doeken. Daar trok en trekt nog de schooljeugd in de dagen' van Witte Donderdag tot Paaszaterdag, rond met een klep en maakt dan een oorverdovend lawaai. Een folklorist verklaart dit zo, dat de klokken van Schortel- woensdag tot Paa)szaterdagochtend uit alle torens naar Rome vlie gen om door de Paus te worden gezegend, waarna zij op hun bei erende terugvlucht de bont gekleurde paaseitje^ als goede ga ven strooien tussen het opgroeien de jonge gras. Deze hinderlijke voorstelling zegt hij, geeft de klei nen een aannemelijke verklaring voor het feit, dat iii de kerkelijke eredienst van Witte Donderdag na het zingen van de glorie tot Paaszaterdagochtend het orgel en alle klokken zwijgen. In plaats van klokken en schellen roepen ratels en houten kleppen de gelo vigen ter kerke. De schooljeugd van Tliorn ziet dit ratelconcert als een haar toekomend recht. Zodoende davert het stille plaatsje op Witte Donderdag en Goede Vrijdag van lawaaierig ra- telg ek lep. L ïn de 16e eeuw zag de honden slager te Amsterdam deze taak zich toegewezen. Behalve zijn eer zaam beroep van honden tijdens de godsdienstoefening uit de kerk te weren en deze dieren op ben paalde momenten ook te doden, voerde hij, aan het hoofd der schooljeugd, die hem daarbij spontaan assisteerde zijn zonder ling en vervaarlijk concert uit. Men zong dan: I D e Dom meld em et De Vasten is uit! Kyrie eleison! Te Pasen zullen wij eieren eten, Zo is de Vasten al vergeten, Kvrie eleison! welk gezang, geaccompagneerd werd door hels geratel, geklepper, gestamp en geschreeuw. Velen zien thans in dit stam pend lawaai een symbool van het opwekken der krachten van de jonge lente. IIEUSDEN. Bij de damclub werden j.L Maandag! voor de jubileum wed strijd slechts drie partijen ge speeld, maar dan ook! drie van goed gehalte. In groep I moest na fraaie en spannende strijd de partij A. Nieuwkoop-A. de Graag wor den afgebroken in een stand van 66 stukken, welke waarschijnlijk in remise zal eindigen. Als dat zo is, is de spanning tot de laatste ronde (Bax-de Graag en de Joode Nieuwkoop) 'gebleven. Nieuwkoop en de Graag elk 6, de Joode 5 en Bax 3, allen uit 5 partijen. Ger. Jonker won van G. Jonker in groep II en zijn 'kansen zijn hierdoor weer wat beter gewor den. Een opwindende partij, waar in de beslissing in het eindspel viel'. In volgorde hebben hier de beste kansenDeurloo, Ger. Jon ker en J. Klaren, de andere spe lers zijn reeds uitgeschakeld. In groep III werd de laatste partij gespeeld n.l. Ant. Fitters-W. v. Driel 2o. Hierdoor kwant Fit ters gelijk met Struijk, waardoor een herkamp noodzakelijk is ge worden. EindstandAnt. Fitters en J. Struijk 8, W. van Driel 6 en Kuijs 2 pt. Abusievelijk werd vorige week vermeld, dat een prachtige beker (de ie prijs voor de Int. 6-khmp) was geschonken door de „Rex" schoenfabrieken te Waalwijk, dit moet zijn „te Drunen". Gaarne herstellen we hiermede deze fout. ALMKERK. Op de vergadering van 18 Maart 1.1. van de Ned. Chr. Radio Vereen., welke gehouden is te 's-Bosch in hotel Noord-Brabant, werd met algemene stemmen her kozen als bestuurslid van de Ver enigingsraad, de heer A. J. Poidi, Oud-Directeur van het Arbeidsbu reau te Almkérk. v BABILONIëNBROEK. J.l. Woensdag was het voor de Zangvereen. „Volharding" al hier een heuglijke dag, dien dag n.l. herdacht de heer Prinsen, dat liij 15 jaren achtereen voorz. der vereniging was en tevens 25 jaren lid. De heer v. Rijswijk uit Sle#u- wijk was I2V2. jaar directeur. Deze feiten werden vorige week Woensdag door leden en oud-le den in een der lokalen van de O. L. school herdacht. Het was een zeer .gezellige avond. Door verschillende sprekers werd het woord gevoerd en werd de avond verder met zang en voordracht af gewisseld en de aanwezigen op gebak getracteerd. De vereniging kan met genoegen op deze genot volle avond1 terugzien. De vereniging zal met Pinkste ren deelnemen aan het concours te Andel. Zij zal uitkomen in de 2e afd. Dezer dagen legde de heer C. de Graaff Gz. alhier met gun stig gevolg examen af voor leer ling monteur. Hij genoot zijn op leiding aa,n de Ambachtsschool te Gorinchem. CAPELLE. De Gemengde Zangvereni ging 't Rozeknopje" hield haar jaarvergadering. De aftredende be stuursleden G. A. S. de Bas en W. J. v. Nieuwenhuijzen werden bij acclamatie herkozen. Na af handeling der agenda werden de leden Mej. B. Vos en de heer W. M: de Bas, die resp. 25 en 35 jaar werkend lid der vereniging zijn, gehuldigd en ontvingen uit handen van de voorzitter een blij vend aandenken aan dit jubileum. De door de afd. Sprang-Ca- pelle van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen georganiseerde feestavond ten bate van de jon gens in Indië heeft het mooie be drag van f225.80 opgebracht. DUSSEN. Hank. Op 10 en 11 April a.s. zal door de R.K. Toneelclub „St. Petrus" in de zaal van dhr. C. v. Dint eren een tweetal uitvoe ringen gegeven worden. Opge voerd zal worden het toneelspel: „Een zwerver kwam". Bii dhr. C! Rijkers wist een kip een ei te produceren van niet milder dan 12 5gram. EETHEN. Alhier heeft zich een plaat selijk comité gevormd voor de Stichting Tentoonstelling de Ned. Vrouw 18981948, in verband met het regeringsjubileum van IJ. M. de Koningin, samengesteld uit de volgende damesMevr. A. A. v. d. Schans-v. Eeten, Mevr. v. Everdin- gen-Nouhuis, Mevr. F. M. v. d. Meijden-v. d. Beek, Mevr. M. v. Putte v. Putte, Mevr. T. Boll-v.Vugt en Mej. A. G. J. Schukking. GENDEREN. Op 2e Paasdag des nam. voor kinderen beneden 14 jaar en des avonds voor de leeftijd boven 14 jaar, hoopt het kinderkoor „Beatrix" alhier een uitvoering te geven. Gezien het mooie pro gramma belooft dit een aangena me middag én avond te worden. Zie advertentie in dit nummer. Hedenavond hoopt de Chr. Land ar beider bond Genderen, een vergadering te houden in het schoolgebouw. De ere-voorzitter Ds. Moll hoopt dan een onder werp te behandelen. t- Wegens vertrek van Mevr. Ritsema, is tot presidente geKo- zen van de Chr. Vrouwenbond, afd. Genderen Mevr. v. d. Meijden en in diens plaats r tot penning- meesteresse Mevr. v. d. Beek. y Door de Stichting van de Landbouw zijn alhier 26 werk pakken beschikbaar gesteld. De muziekvereen. „Excel sior" alhier, hoopt deel te ne men aanhet Nat. Muziek- en Zangconcours te Andel en hoopt dan uit te komen in de le afd. Naar wij vernemen hoopt Ds. J. J. Ritsema op-4 April af scheid te nemen van de Geref. Kerk alhier. VGRAVENMOER. Het bestuur van het Groe ne Kruis afd. 's-Gravenmoer-Don- gen deelt ons mede dat de verko ping ten bate van de bouw van een kerkje voor het nieuw te bou wen Diaconessenhuis te Breda ge houden te 's-Gravenmoer op 17 Maart, een bedrag van f 1065 heeft opgebracht. Van alle ziiden wer- \s

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 5