Plaatselijk Nieuws Distributiemededelingen DERDE BLAD NIEUWSBLAD voor hot Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard behorende bij het No. 6552 DONDERDAG 25 MAART 1948 HEUSDEN. In het kader van het Paas- programma zal de heer Harr^ Poll voor de Katholieke Radio Omroep uit eigen werk voordra gen. Zijn bekroonde Paasvertel- ling „Het Kruis aan de Hemel" zal hij daartoe op Dinsdag £0 Maart a.s. 's morgens rond half 11 ten beste geven. 'Maandagavond hield de Prot. Middenstandsvereen. alhier een ledenvergadering in hotel Con cordia. Het voornaamste agenda punt van deze vergadering was de voordracht van de heer W. F. Hollebrands, die het onderwerp behandelde: „Gevaren voor de Middenstand". In de eerste plaats zag hij drie gevaren van binnen uit, n.l. in het sterke individualis me van de middenstanders, dat zij als* enkelingen ieder op zich zelf blijven staan. Dit individua lisme is een oude kwaal, die al stamt van voor de eerste wereld oorlog. In de laatste wereldoor log is het tot organisatie geko men, hetgeen echter een op Duit se leest geschoeide en een opge legde organisatie was, waarvan we de resten vinden in de vak groepen. Deze opgelegde organi satie is niet wat wij, middenstan ders, wensen het is een dode1 organisatie. Er moet komen een levende organisatie, maar zover is het bij de middenstander nog1 niet (een teken dat hij vér achter aan komt!), waardoor men nog heel veel langs elkaar heenleeft, elkaar altijd nog meer als con currenten dan als collega's ziet, en door dit individualisme is ei genlijk de middenstander ook zeer kwetsbaar, daar Jiij voortdurend als „ongeorganiseerde éénling, in de bufferpositie komt tussen ka pitaal en arbeid. Zo kwam de spreker als van zelf op de gevaren van buitenaf. Hét grote gevaar is, dat de Over heid de greep doet op het be drijfsleven. Zeker zijn in de zeer bijzondere na-oorlogse omstandig heden, regelingen en voorschrif ten van overheidswege noodzake lijk geweest, om een algehele chaos te voorkomen, doch dit gaat, en is reeds op onrustbaren de wijze in een richting gegaan, waarbij £e grens tussen het ter rein van het staatkundige .en van het maatschappelijke leven sterk is verdoezeld en door de Staat ten nadele van het maatschappe lijk leven zeer ver overschreden dreigt te worden. De 'Staat doet op het ogenblik wat wij midden standers zelf hadden moeten doen; of in ieder geval nu moeten doen, Niet de Staat, maar wijzelf moe ten het bedrijfsleven in handen nemen. De vakgroep waarmee wij voortdurend nog te maken heb ben is een verlengstuk van_ het overheidsapparaat. Daarvoor inde plaats moet komen: vrije vakor ganisatie. Wanneer de vakgroe pen verdwijnen, moet de midden stand paraat zijn, want als wij geen acht geven komt er weer een organisatie die verlengstuk is van de Staat. Met enkele voorbeelden toonde spreker de strikte noodzaak van de vrije vakorganisatie tegenover verregaande staatsbemoeiing aan, n.l. ten le: betreffende de vast stelling van de prijzen en de winst marge, en in verband daarmee; ten 2e: de sanering van bepaal de bedrijfstakken. Men kan n.l op tweeërlei manier saneren door een koude of hardvochtige sane ring waarbij er (van o verheids we ge) een kleine winstmarge wordt )vastgesteld, zodat de zwakken (de zaken met kleine omzet) vanzelf doodgaan, of een sanering waar bij men elkaar uit de modder tracht te halen. 'Aan deze twee voorbeelden is overduidelijk dat de middenstander zelf moet sa neren en niet de Staat. ten 3e: is de nqo^zaak van de vrije vakorganisatie voor de mid denstander zeer groot, in de strijd tussen de coöperatie en de' zelf standige middenstander. De coö peratieve gedachte (die de sym pathie heeft van de Staat!), moet fel bestreden worden in een ge zamenlijke tegenactie! b.v. geza menlijke inkoopactie etc. In het gehele betoog was voort durend zonneklaar, dat telkens achter de practische problemen, de principiële houding ligt van de „souvereiniteit in eigen kring", (het baas-zijn op eigen erf), te genover S t a a ts o ver heer singb.v. in de vorm van socialisatie. Het is noodzakelijk dat de protestant se (in de zin van bewust christe lijke) middenstand een eigen ge luid laat horen. Dit kan 'n plaat selijke vereniging die op zichzelf blijft staan niet hiertoe is or ganisatie eerste vereiste. Duide lijk zien we voor onze ogen dat het' communisme de greep naar de macht doet, juist door het. middel van de maat/schappelijke organisations. Laat daarom ons ge luid hiertegenover volkomen dui- zijn. t. liet betoog van de heer Holle brands werd met grote aandacht beluisterd. Het was niet alleen rijk, omdat het principiëel was, maar ook omdat' het ons in de practische aangelegenheden van alle dag, een duidelijke weg wees, verhelderend en leerzaam. Hartelijk dankte de voorzitter hem dan ook voor het gespro kene. waarna er nog een vrucht bare bespreking volgde. Wie deze avond miste, miste veel. DUSSEN. In de nacht van Zaterdag op Zondag, keerde de eerste oor logsvrijwilliger uit deze gemeente G. Schalken onverwachts in zijn ouderlijke woning uit Indië terug. Door de fanfare „Wilhelmina" werd hem Zondagmiddag hulde gebracht. Namens het gemeente bestuur werd hij toegesproken door de loco-burgemeester v. Bie- sen, terwijl ook de Z.Eerw. Heer v* d. Hoven gelukwensen aan bood. In café'Leemans is opge richt een biljartvereniging, waar bij zich thans 21 leden hebben aangesloten. De heer P. Schuddeboom, opzichter van de woningbouw, had Maandagavond nabij de ko renmolen te Meeuwen, tengevolge van een defect aan zijn stuur, het ongeluk met zijn wagen in de sloot te geraken. Terwijl zijn wa gen gehavend was, kwam hij zelf met de schrik vrij. EETHEN. Belanghebbenden worden er op attent gemaakt, dat eigeilaars of houders van .honden, voor i April a.s. ter secretarie aangifte voor de hondenbelasting' hebben te doen. Voor-niet of niet juist aangege ven honden zal de belasting1 over eenkomstig de vordering!, driemaal de gewone aanslag worden ver haald. Sinds Febr. zijn aangiftebiljet ten uitgiereikt. Om de belastingh verschuldigde te helpen zijn déze biljetten opgiehaald. Zij die daarbij de biljetten niet ingevuld hebben afglegeven, of deze op andere wij ze reeds ingeleverd hebben, of zij die gteen biljet ontvingen, worden in hun eigen belang alsnog aan geraden, voor i April hiervoor te zorgen. NIEUWENDIJK. Tweede Paasdag wordt te Nieuwendijk de jaarlijkse toogdag der Gere, jeugd uit Brabant en Limburg gehouden. De Bondsvoorzitter Prof. K. Dijk zal op deze vergadering spre ken over „1648-1848-1948" en Ds. M. Wilschut te Hilversum over: ,jHet ideaal behouden". Donderdagavond was er in Tavenu een N.C.R.V. ontspan ningsavond. Vertoond 'werden de films „Een hand vol rijst" en de N.C.R.V. Radio-film „In vol be drijf", die laat zien het werk van de hJ,.C.R.V. Als bijzondere at tractie werd de "N.C.R.V.-Raad- sidfilm vertoond, waaraan ver skillende prijzen verbonden wa ren. Het was een mooie avond. Zaterdagavond herdacht de Chr. Besturenbond Nieuwendijk, onder grote belangstelling haar 15-jarig bestaan in een feestverga- dering in Tavenu. De leiding -be rustte bij de heer *A. Groene veld, voorzitter van de Besturenbond. Als spreker trad. op de heer Ben zen te Eindhoven, districts bestuur der van het C.N.V. Als declama tor trad op de heer M, v. Rijs wijk te Ermelo. Ds. Hakman van Almkerk sprak het slotwoord. Het was een goed geslaagde avond. De Chr. Muziekvereniging Crescendo" hoopt deel te nemen aan het concours te Baarn. Men zal uitkomen iri de eerste afd. WAARDHUIZEN. Op 25 April a.s. hoopt Ds. G. van Rongien, Geref. predikant (art. 31 K.O.) alhier, afscheid te nemeirvan zijn gemeente. De landbouwer P. Groene- veld werd zodanig' door een klap van een paard getroffen, dat, hij een hersenschudding! bekwam. Hij: zal enige wéken rust moeten hou den. i Op heden Donderdag hoopt voor de A.R. Kiesverenigiingf „Nederland en Oranje'' te Uitwijk en Waardhuizen op te treden, de Weled. Heer C. B. Wachtels v. d Berg te Waalwijk', met het onder werp „Wat gjebeurt er miet 'IndiëV. Deze vergadering wordt gehouden in de Geref. Kerk te Waardhuizen en vangt aan om half acht precies. Melkrantsoen wordt verhoogd- De ruimere melkproductie maakt het mogelijk het veertR11 daagse melkrantsoen voor volvvasSenen (houders van A-kaartenvan ^ler op vijf liter te brengen en wei Tie- ingang van 24 April a-s-. et..Mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening voegt aan deze mededeling toe, dat, zoals ook. uit de onderhavige maatregel blijkt, het voorshands niet in de bedoe ling ligt, de melkdistributie op te heffen. V Distributiëkring 251 WAALWIJK Sluiting dienst met Pasen. Pp Goede Vrijdag! en Tweede Paasdag zullen de 'kantoren in de distributiekringi de gehele dag ge sloten zijn. In verband hiermede wordt het gebruikelijke dienstroos ter als volgt gewijzigd. Goede Vrijdaig. Handel. Verschuiving van inle vering vindt plaats voor de detail listen te Heusden van Vrijdag 26 Maart naar Donderdagss Maart.» Tweede Paasdag. Voorlichting en Centrale Kas. De zitting te Heusden, Sprangi- Capelle, Vlijmen' en Waalwijk ver valt. De inwoners dezer gemeen- ten worden verwezen naar de in dezelfde week voor hun gemeente vastgestelde zitdag(en) Handel. De inleveringen dooi de tailiis ten van Maandag 29 Maart worden in hun geheel verplaatst naar Dinsdag 30 Maart onder handhaving van dezelfde plaatsen en tijden. Voorts vindt verschui ving van inlevering1 plaats voor de detaillisten te Sprang-Capelle van Dinsdag 30 Maart naar Vrijdag 2 April. Distributiekring ZALTBOMMEL In verband met de a.s. feestda gen zal het distributiekantoor te Zaltbommel op 26 en 29 Maart a.s. giesloten zijn. Rantsoeiibonnen „Textiel C 82" na 10 April ongeldig Het Centraal Distributiékantoor deelt mede, 'dat de rantsoenbonnen voor textiel, voorzien ran de let ter en cijfers „C 82", welke tot31 October 1947 werden uitgereikt, na 10 April a.s. niet meer geldig zijn. De rantsoenbonnen voor textiel met de opdruk „D 81" blijven tot nader order geldig!. zorgvuldig moet bewaren- Pp veelvuldig! verzoék deelt het Centraal Distributiékantoor mede, welke distributiebescheiden thans in gebruik zijn, dan wel binnenkort in gebruik genomen zullen wor den. Onderstaande bescheiden die nen dus zorgvuldig bewaard te worden ie de Tweede Distributiestamk'. 2 e het inlegvel G 60 5 3e de bonkaart K, L, O of P 804 en K, L, O of P 806; 4e de tabaks- en/of versnaperin| gienkaart QA, QB' en QC802; 5e de textielkaarten VA 705 en iVA 804 6e de brands tof feriklaar ten TA en TB' 707 en TA en TB 806 ders CM 703, CA 802 en CB 7e de inlegvellen voor, a.s. moe- 808 8 e de toe slagkaar ten M 804 en Z 804 en M 806 en Z 806. Van alle andere kaarten, welke men nog in bezit mocht hebben, zullen geen bonnen meer worden aangewezen. Wijziging in de bonaan wijzing voor brood. Destijds werd een der middelen om tot bezuiniging voor liet Rijk - te komen gevonden in hel aanwij zen van bonnen voor ©en grotere hoeveelheid brood per bon dan tot dan toe gebruikelijk was. Deze reeds lang voorbereide maatregel zou geen moeilijkheden hebben veroorzaakt, indien niet korte tijd na de invoering de. keuzebonnen voor brood/gebak en brood/ver- micelli waren ingevoerd. Toen de ze keuzebonnen ingevoerd moes ten worden zijn moeilijkheden ontstaan door de vele soorten bonnen, welke in omloop kwa men. De vraag of tot wijziging van het systeem van bonaanwij-^ zing moest worden overgegaan heeft nadien tot verschillende be sprekingen aanleiding gegeven, o.a. met de Werkcommissie uit de bak kerij. Het C.D.K. deelt thans mede, dat beslist is, dat bij handhaving van de keuzebon van 4 Juli 1948 af bonnen voor 200, 400 en 800 gram zullen worden aangewezen. Deze bonnen zullen gedurende één week geldig zijn. De aanduiding „Brood" zal wederom op de bon nen-voorkomen, terwijl de bonnen van alle kaarten zoveel mogelijk dezelfde nummers zullen dragen. Bestrijding van de appelbloesem- kever. De Plantenziéktenkundig'e Dienst te Wagieningien schrijft ons Volgens ontvangen berichten is de appelbloesemkiever, die in de fruitteelt ernstige schade veroor zaakt, in verscheidene frui teen tra actief geworden. De bestrijding'van dit insect dient te worden uitge- Distributiebescheiden welke men 4

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 9