Plaatselijk Nieuws Ons Landbouwhoekje. TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD voor Iret Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaard behorende bij het No. 6560 DONDERDAQ 22 APRIL 1948 HEUSDEN. Onder' voorzitterschap van de heer Fx van Eeuwijk, werd Vrij dagsavond in het clublokaal „Die Gouden Leeuw1"' de jaarvergade ring gehouden der Kon. Erk. Heii- geisportverenigting „Heusden". Na het openingswoord van de Voorzitter, waarin deze memoreer de het welslagen van het gehou den concours op 22 Maart j.l., werden de notulen vastgesteld en het jaarverslag1 met rekening! en verantwoording; van de penning meester, de heer G. v., Herbert, in orde bevonden. Die voorzitter dankte de penningmeester voor zijn keurig! finaiicileel beheer. Er wierden afgevaardigden ge kozen naar de bondsvergadering!, van de A.H.B. op 23 Mei a.s. De aftredende bestuursleden wier den herkozen, terwijl tot 2e se cretaris werd gekozen de aftr. con- couirs-ssecretaris Besloten wiprd aan de leden die vanaf de oprichting! lid zijn, een zilveren draagmcdaille aan te bie den op de jubileumvergiaderingiin Mei a.s. Tevens werd besloten aan de jubilerende damvè reiniging ejen geschenk aan te bieden. Na de rondvraag werd de ver- g'aderingi door de voorzitter ge sloten. J.l. Zondag! nam ons Kon. Erk. Scherpschutterslgiilde ,,St. Bla- sius" deel aan het iste Bondscon- cours der Langstr. Schuttersbond gehouden te Kaatsheuvel. Zij be haalde daarb'ij! een glroot succes. De iste korpsprijs behaalde het korpszestal Adr. de Kort, M. de Kort, W. van Kaste ren, Mr van Leeuwen, J. van Bergje-Henegourl wen, M. van Ooyen. Een 12-tal schutters behaalden elf personele prijzen, waaronder de eerste personele prijs. Voorwaar een schitterend be gin voor de Volgende concoursen. De eer van Heusden Is weer hoog gehouden en St. Blasius komt alle hulde toe. In het verslagl van, de ver gadering! van de afd Heusden van het Ned. Rode Kruis, hetwelk in ons nummer van 19 April opge nomen was, is een abuis geslopen. Ér stond, dat de vergadering zijn goedkeuring! hechtte aan de op richting! van een sportcolonne, dit moest ziijn Transportcolonne ALMKERK. Onze vroegere dorpsgenoot, de beer S. Kamminga, laatstelijk onderwijzer te Hoogeveen, is de zer dagen overleden. Die heer S. diende gedurende enkele jaren de Chr. school aan de Verldatsedijk. Zondag' 18 April j.l. nam Ds. C. J. Hakman, Geref. pred. alhier, voor een stampvol kerkge bouw, afscheid van zijn gemeente, wegletis vertrek naar de gemeente van Boorn-Benghem (Fr.). Z.Eerw. had voor deze ure tot tekstwoord gekozen Filippenzèn 4 vers 19 en 20, sprekende ten ie over de rijkdom van God en ten 2e over de ere van God in ons hart. Na de predikatie richtte Z.Eeï'w. zich tot de kerkeraad, vervolgens tot de predikanten uit de classis Almkerk, de consulent Ds. Ros, de kerkeraad van Waardhuizen, de kerkeraad der Herv. gem. alhier, tot Burgem. en weth. en de s»e^ cretaris der gemeente, het school bestuur, Dr. Schripsema, Zuster Harshagen en ten sltote tot de ge meente, welke de scheidende leraar 20 jaren heeft gediend. Ouderling' C. G. de Jong' sprak hierna namens de kerkeraad en gemeente Ds. Hakman woorden van glrote waardèring1 toe, .voor al hetgeen deze ii\ de afgelopen 20 jaren voor de gemeente had gedaan, spr.wenste hem en zijn glezhi Gods onmisbare zegen toe en verzocht de gemeente om Z. Eerw. staande de zegenbede van Psalm 121 vers 4 toe te zingen. Vervolgens sprak Dis. Huigen van Werkendam namens de classis Almkerk eveneens [glrote waarde ring uit Voor al het werk, dat Dis. Hakman als voorzitter der clas sis had verricht. Ouderling Go lijn sprak namens de Geref- Kerk van Waardhuizen woorden van dank, terwijl ouder ling Dekker namens de Herv. gje- meentè woorden Van dank bracht voor hetigben Ds. Hakman voor de Herv. giemeente heeft gedaan tijdens de vacature en de evacua tietijd. Yervollglens sprak de Edelachtb. Heer Burgemeester Blok namens de burgierlijke gemeente en bracht Z.Eerw. dank voor al hetgleen dezie voor de gemeente, rnahr ook voor spreker in het bijzonder heeft ge daan, n.l. in de oorliojglsjaren. Namens het schoolbestuur sprak G. de Jong: woorden van waar dering en tenslotte richtte de con sulent, Ds. Ros, zich met. een per soonlijk woord tot Dis. Hakman en de giemeente en sprak de wiens uit, dat de vacature spoedig mag worden vervuld en wenste Ds. Hakman en zijn gezin Gods beste zegen toe in zijn nieuwe, stand plaats. Dis.. Hakman dankte alle spre kers voor de goede woorden. J.l. Zondag deelde Ds. Hintzbeiigen, Herv. pred. alhier aan zijn gemeente medé, dat. Z. Eerw. namens de Synode ©en ver zoek had ontvangen, om als veld prediker zich voor 2 jaren naar Indië te begeven. Onder leiding! van Mevr. Blok-Hou we ling! beeft zich ook in deze gemeente een comité gevormd jttet het doel medewerking te ver enen- aan de tentoonstelling„Die Nederlandse Vrouw 18981948", welke in verband met het 50-jarig iveg|eringsjubileum van H.M. de Koningin in den Haag zal worden giehouden. In dit comité hebben- voorts zitting! de dames'Geudeke-van Her- wijnen, zuster Harshagen, C. de Jong, Snoek-Dekker en Walraven- Keiler. In de loop van' de komende dagbn zullen de vroujwen in deze gemeente in de gelegenheid wor den glesteld een couponnetje te ko pen, ter bestrijding van de kosten die aan deze tentoonstelling Zijn verbonden. Zij zullen, daarbij te vens in de gelegenheid worden ge steld hun handtekening te plaatsen. Alle vrouwen in deze gemeente worden opgewekt hun mede wer king: abn dit nationale doel te verlenen. VGRAVEN3IOER. Tot bestuursleden van de Chr. gem. zangvereniging „Halle lujah" alhier werden gekozen de dames S. Kersteils en L\ Versteeg en de heren M. Rutters, H. van Eersel en Fr. Dekkers. Tot direc teur werd benoemd de heer Chr. Versteeg. y Bij de gehouden- glasstad- mars te Leerdam! op Zaterdag! 17 April j.l. wist de Oranje-Garde alhier beslag te leggen op 2 gboepsprijzen. Donder dagjavond 15 April j.l. werd in de Geref. Kerk alhier de laatste Ringikrin gjvergadering van de Langstraat in dit seizoen giehouden. De vergladeriiig stond voor de pauze onder leidingvan de heter J. Borstlap te 's Gravenmoer en na de pauze van Mejvan Eeek te Sprang: Ingleleid werd door de heer die Jong uit Capelle het onderwerp „De zin van ons leven" en. door mejS. Nederveen te 's Graven moer het onderwerp „Esther". Oip beide onderwerpen vollgdie een vlot te en goede bespreking;. In de pauze werd op thee mlet koekjes gietracteerd. Ds. de Kruik van Vrijhoeve-Capelle sloot deze vergadering met dankgebed. LAND VAN ALTENA. - De leden der Stamboekvar- kensfokver. „Land van Altena", worden er aan herinnerd, dat Za terdag 24 April a.s., van 78 uur des avonds zitting wordt ge houden in café v. Dijk te Almkerk tot opname fokvarkens voor de fokdag! welke giehouden wordt op 13 Mei a .s. Zij! die nog een advertentie wil len plaatsen in de catalogus van deze fokdag', kunnen dit opgeven uiterlijk Zaterdag! 24 April. ZUILICHEM Woensdagavond werd7 te Zaltbommel de slotvergadering ge houden van de deze winter ge organiseerde schaakcompetitie tus sen de verenigingen Brakel, Haaf- ten, Rossum en Zuilichem1. De eindstand was ie achttal: Zuilichem 6 p., Ros sum 4 p., Brakel 11/2 p., Haaf ten V2 P- 2e achttal: Zuilichem 21/2 p., Brakel 2 p., Haaft^n U/2 P Die schaakvereniging Z.S.V. al hier bezette dus met beide 8-tallen de eerste plaats en kwam daardoor in het bezit van een glrote en een kleine wisselbeker. Een eervol re sultaat voor deze nog betrekke- jonge verenigfLng. Vrijdagavond werd in cafc van Tong'erlo alhier ëen vergade ring gehouden door diverse be sturen der- verenigingen in deze gemeente, in welke vergadering wierd giesproken over de oprich ting van een Verenigingsgebouw. Die heer Versluis, voorzitter der Oranjevereniging heette allen wel kom en zette 'in het kort het doidl dezer vergtadering uiteen. Sprekef stelde vóór om een vereniging of comité te beüoemien, waarin 5 per sonen zitting Rebben, welke met uitgiewerkte plannen zullen komen omtrent de plaats van het te stich ten gebouw, de daaraan verbon den bouwkosteii alsmede de baten, 'welke ëen en atider zal afwerpen. In dit comité namien zittinigl de heren E. Versluis, E. C. Hooijkaas, W. G. van Brakel, G. v. d. Lefiji en J. D'# Fuijkschot. Het geeft iemand, die in die krant schrijft altijd enige voldoe ning!, als hij mag! constateren, dat zijn penne vruchten ook gelezen worden. Daarbij blijkt hem ten minste, dat de niet betaalde mioeite toch weer beloond wordt Zon ogenblik 'beleefde ik ook •weer, toen de redactie mij onder staand artikel van de hand van collega v. Hoven te Dussen toe zond, dat wij hier in z'n. geheel laten volgen. Natuurlijk verdient de redactie van mij»*een pluimpje, dat zij het niet zo maar, zonder commentaar mijnerzijdswilde plaatsen. En thans geef ik het woord aap de heer v. Hoven. Dussen, 13 April 1948,. Geachte Redacteur, In „Ons Landbouwhoekje" van Maandag 13 April komt naar mijn bescheiden mening! in het artikel van de waarnemende Rijksland- bouwconsulent over„Wat is. een 'goede bewaring van gier waard" een niet onbelangrijke fout voor. En wel dat de gier de volgende eenheden aan plantenvo e tien d e stoffen zou bevatten n.l. io°/00 N, 1,5 on- P2Q5 .en 15,5 %o KoÓ. Dit wens ik alleen te on derschrijven, wanneer'de ze in verse toestand voor komt, zo direct uit de koe (zie tabel VI, Bemestings leer door ir. J. M. L. Ot- ten). De gier moet snel en helder naar de gierkelder. Maar op de weg daarheen treden reeds belangrijke zou lierver een beetje lagier bij de verliezen op, terwijl ook in de gierkelder zelf nog verliezen op treden door nucleïnevorminlgi (nieuw eiwit, omdat er steeds nolg' vaste deeltjes mee in de kelder gaan). Alleen een gierkelder naar het systeem van Ortmann zou een gehalte van 0.71.1 N kun nen bevatten. Maar dergelijke goer- kelders worden naar ik meen, hier niet gebouwd. In bovengenoemd artikel wordt dan ook uitsluitend van betonnen kelders gesproken en dan komtiiet gehalte practisch neer op 0.20.7 Ir. van Riel, directeur der Middelbare Rijksi- landbouwwinter schol en vond dan ook van onderscheiden proefne mingen ,dat in g|o.ëd bewaarde g ierkelders het N-gehalte gemid-< deld op 0.4 is te stellen, d.(i. 4 0/ terwijl het P.?05 gehalte in gier gërust verwaarloosd kan worden en zeer zieker als we de urine van paarden ook opvangen. Het N-gehalte kan daardoor wat rijzen, misschien tot 0.5 Jk zou dus 1000 1. gier een bemese tende waarde willen geven van 5 %o N 5 kg N a 75 ct. f 0 7 5 15-5 %o K20 15.5 kgi K20 a 32 ct. f 4.96. Daarbij komt nog dat bii ge bruik op weiland (dus bij niet di recte onderbrenging) we nog een waardecijfer voor N moeten aan nemen van 75, door de verluchti ging die dan nog optreedt. Uit eindelijk heeft de N dus een waar de van 3/*Xf 3.75 =f 2.82. Totaal dus 1000 1. gier 'een waarde van f7.78. De bewaring daarvan zou dan f4 bedragen. Ik geloof dat het dus nog verantwoord is, orrt een gierkelder te bouwen, maar girond willen blijven staan, wat de N-waarde betreft. Een andere factor die niet in berekening is giebracht, en die in deze tijd nu het .stro zo duur is, 'Wel degelijk diende vermeld te worden, is die glrote strobesparing bij de geschei den mestbewaring'. Maar dat zou mij te ver voeren, ik ben maar een aandachtig- toeschouwer. Dm 1000 liter gier vast te houden zou ik 25003000 kg! gkaanstro nodig hebblen. Bezie het som'mjetje ook nog eens van deze zijde en ge heel Altena werpt zich op de bouwerij van gierkelders. M;et dank voor de plaatsing'. Bi. v. HOVEN te Dussen. Wat zal ik hieraan nu toevoer gjen? Het spreekt vanzelf, dat belt mij» niet past en dat het ook niet nodig' is, om de Heer Rijksland1- bouwconsulent te verdediglen. Daar voor is hij zelf mans gjenoeg. Wat ik dan wel doen zal? Ik hoop hem straks het nummer van het Heusdens Nieuwsblad, waarin ons „geschrijf" voorkomt, toe te zenden. Dan laat ik het gaarne aan zijn beleefdheid over, of hij er op reageren wil, ja of neen. Dat is dus afgesproken. Ter geruststelling van collega v. Hoven wil ik tenslotte nageven opmerken, dat ik bij .mijtn onder wijs in de Bemestinglsleer in de 4e klas al jaren la-n'g de jon- giens leer, dat goed bewaarde gier van gemiddelde samenstelling on- gieveer 0,5 stikstof en 1 °/0 kali bevat. (Zie ook Otten, Bemestings leer, 11e druk 1948). Op het grote voordeel van stro- besparing! bij gjescheiden mestbe waring hoop ik later nog wel eens terug te komen. W. B. te A-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 5