voor hot Land van Heusden en Altena, de Langstraat en deBommelerwaard Plaatselijk Nieuws Een nieuwe haven te Werkendam. UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN No. 6563 MAANDAG 3 MEI 1948 14,10 VAN AlTiH* Dit blad verschijnt MAANDAG en DONDERDAG Abonnementsprijs: f 1.95 per 3 maanden per week 15 cent; losse nummers 10 cent Int. Telefoon No. 19 Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht: voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdag middag uiterlijk 2 uur Al in 1940 werden plannen ge maakt om te Werkendam een nieuwe havien aan te leggen v De bestaande haven toch is te klein, terwijl zie ook gedeeltelijk ver zand is. In verband met het voornemen tot watervrij maken van de, Bies- bosch, pm daardoor een prachtig stuk bouwland vaji niet minder dan 9000 ha te winnen, werden de liavenplannen meer urgent, want wanneer de droogmaking van bo venbedoeld gebied eenfeit zou worden, zou de Werkendamse ha ven helemaal onbruikbaar worden, omdat dan het water eraan zou worden onttrokken. Er werden dan ook geregeld besprekingen ge voerd tussen de Rijkswaterstaat an de 'gemeente Werkendam, die tot o\ araenstemming leidden, met als gevoljg, 'dat de aanleg der nieuwe havien, alsmede van een sluisput, thans konden worden aanbesteed. De hoogste inschrijf ster was de firma C. van der Hoeven te Den Haag! tegen f939.600; de laagste de fa. Zanen-Ver Stoep idem, voor f729.000. De lehgjte der nieuwe haven zal 330 meter bedragen, de breedte 103 meter, de diepte 3 mieter. De loswallen, welke de haven flan keren zullen een breedte van 50 meter bereiken. Het nieuwe toeleidingskanaal, 64 meter breed, zal met het Steur- igat, door middel van schutsluizen in verbinding staan. De haven zpl bereikbaar zijn \Cor 300500 tons vaartuiglen. Heel wat motorboten, die niet alleen varen óp de binnenlandse plaatsen, maar ook op het buiten land, zullen er ligplaats kunnen nemen. Deze zullen ook de hoofd vaarwegen door de Biesbosch, die door het droogleggen niet ver dwijnen, kunnen blijven bestaan. Voorts zal de gemeente een ge bied rond de haven, ter grootte van 12 ha, voor industrieterrein gereedmaken. Wat de kosten betreft, kunnen wij mededelen, dat de aanleg van laatstgenoemde terreinen, ten laste komt' van de gemeente, die van de "haven enz. van bet Rijk, met aanvulling door provinciale sub sidie. Het Rijk heeft echter als conditie gesteld, dat de Werken damse haven, b'iji buitengewone weersiglesteldhedten, als vluchthaven zal functionneren. Ongetwijfeld zullen De Werken, Sleeuwijk en Werkendam groot profijt van de nieuwe haven heb ben. Daar ook de yaargleul der Nieuwe Merwede aanzienlijk ver beterd is, is de scheepvaart tussen de Noordelijke en Zuidelijke ge bieden van ons land zeer toegeno men. Voeg daarbij het toekomstige nieuwe Biesboschgebied, dan kan men allicht inzien, dat het wa terverkeer gestadig zal toenemen. Naar verluidt bestaan er tevens plannen tot inrichting van een bun kerstation bij de nieuwe havien, terwijl men de vaargjeul Werken dam-Steur gat wil uitdiepen, om het schipverkeer met de Biesbosch te stimuleren. HEUSDEN. -Op Woensdag 5.'Mei a.s. zal er in de Ned. Herv. kerk een Bevrijdings-herdenkmgsddenst wor den gehouden, waarin zullen me dewerken het Chr. g!em. koor „Sursuim Corda'\ alsmede een dub bel maimenkwartet o.l/v. de heer L. Groen terwijl als spreker ^al optreden Ds. W. Anker. Aanvang 7.30 uur. Voor het op 28 April ge houden examen te Den Bosch, slaagden voor het machineschrij- venMej. Geertje Bax uit Bern, mej. Corrie Crielaard uit Oud- heusden en mej. Annie Klaren uit Heusden. Allen genoten hun opleiding' bij de Eerw. Zusters. Vergadering, van de raad dezer gemeente, op Dinsdag 4 Mei des avonds 8 uur. Agenda 1. Opening. 2. Vaststelling: notulen. 3. Mededeling ingekomen stuk ken. i 4. Verzoek R.K. Schoolbestuur om medewerking ex qrt. 72 L. O.-wet voor a. aanschaffing letterdozen ten behoeve R.K. Meisjesschool ad f125.— b. aanschaffing nieuwe leer middelen voor het vak Bijbelse Geschiedenis voor de R.K. Jon gensschool ad i 270. c. aanschaffing nieuwe globe voor de R.K. Meisjesschool ad - f42.met voorstel van B. en W. en. een voorstel tot wij ziging der begroting 1.948. 5. Vaststelling regeling voor de toekenning van een tegemoet koming aan ambtenaren in dienst der gemeente in de kos ten verbonden aan de studie van vakexamens. 6. Voorstel van B'. en W. tot wijziging van de gemeenschap pelijke regeling schoolartsen- dienst. 7. Voorstel van R en W. tot wijziging van de algemene po li ti eve r ordening 8. - Voorstel van B. $n W. tot stichting woningbedrijf, aanwij zing! woningbedrijf als tak van dienst als bedoeld in artikel 52 i e lid gemeentewet, rege len van het kasbeheer van net woningbedrijf en verordening op het beheer van het Wo ningbedrijf. y' 9. Wijziging begroting Godshui zen 1947. 10. Reclames rioolbelasting, hon denbelasting en straatbelasting. 11. Voorstel van B. en SW. tot wijziging van de gemeentebe groting en begroting ^vlees- keur ingsbe drijf 1947. 12. Voorstel van ,B. en W. tot toepassing van art. 1 der wet van 11 Juli 1947 stbl. H 241 - ten opzichte van de vroegere opstalhouders van de percelen kad. bekend sectie A nos. 1542, 1543, 1544, 1545. 13. Sluiting1. AALBURG. De heer G. Versteeg Azn slaaglde voor het te 's Bosch ge houden examen machineschrijven. Geslaagde genoot zijn opleiding bij Handelsinstituut Bagfglerman te Zaltbommel. AALST. <Dp het bedrijf van de land bouwer M. v. O. geraakte een trac tor in brand. Met behulp van een schuimblusapparaat kon echter erger worden voorkomen en waren de vlammen spoedig gledoofd. ALMKERK. De Herdenkingsdienst, wel ke Dinsdagavond ,4 Mei alhier gehouden wordt, zal aanvangen des avvonds 6.30 uur. (Op Vrijdag 7 Mei a.s. zal vanwege die distributiedienst, des v.m. de na-uitreiking van bonkaar ten voor deze periqde plaats heb ben. Die gemeentesecretarie al hier zal op 5 en 6 tMei, de be vrijding- en Hemelvaartsdag, voor bet publiek gesloten Zijn. BABILONIëNBROEK. |Op Zaterdagavond 8 Mei, zal in het gymnastieklokaal der school alhier, de film „De Vare glorie" vertoond worden, welke de strijd der Geallieerden in beeld brengit vanaf de invasie in Nor- mandië tot de verovering van Ber lijn. Deze prachtige film is zeer belangwekkend en leerzaam. Die opbrenglst is voor de Stich ting ,19401945, zodat hiermee een aanbevelenswaardig doei wordt beoogd. - De voorstelling begint om 7 uur en wordt zo nodig om 9 uur herhaald. DUSSEN. Woensdagmorgen -j.l. werd in hotel Leemans alhier een ver gadering gehouden van de polder „Het Noordeveld". Doordat de heer J. H. A. M. van Etten zich thans niet meer herkiesbaar stelde als voorzitter van Het Noordeveld, kwam in deze vergadering onder meer aan de orde het kiezen van een voorzitter. Bij de stemming werden 92 stemmen uitgebracht op de heer B. G Koekkoek en 94 op de heer M.. Millenaar. Daar er 184 stem gerechtigden vertegenwoordigd wa ren, bleek dat er 2 stemmen ,te veel waren uitgebracht. Besloten werd tot herstemming over te gaan. Hierbij werden 93 stemmen uitgebracht op de heer M. Mille naar en 91 stemmen op de heer B. G. Koekkoek, zodat de heer Millenaar tot Voorzitter werd ge kozen. DOEVEREN. De werkzaamheden nabij het stoomgemaal alhier zijn 'geheel vol tooid, zodat het verkeer richting Waalwijk ook met zware wagens weer normaal kan plaats vinden. HERPT. In de op Zaterdag 24 April gehouden vergadering van stem gerechtigde Ingelanden van .het Waterschap Herpt en het Herptse Veld, werd de .rekening van het dienstjaar 1946—1947 voorlopig vastgesteld op een bedrag van f9095.01 aan ontvangsten en f9085.71 aan uitgaven alzo een batig slot van f 9.30. De begroting; voor Jiet dienstjaar 19481949 werd vastgesteld met een bedragi van f 4664.2k) aan Inkomsten en uitg)., de kapitaal dienst ad f 5000. De aftredende bestuursleden A. J. Buijsv ÏZn. en P. J. de Wilt Jaczn. werden met algemene stemtoen herkozen. Als afgevaardigden voor het waterschap De Binnen Oude Maas" werden gekozen Chr. A- J. van Herpt, A. M. Buijs, A. J. Buijs, P. J. de Wilt en A. M. van Bokhoven. Machtiging! werd ge geven tot het uitvoeren van wer ken in eiglen beheer, eveneens tot het aangaan ener geldlening ad f5.000 (verlenging!) bijl de Boeren leenbank. De Oranjevereniging! Herpt, Bern en Luttelherpt hield haar jaarvengladerinjg. IMet algemene stemmen werd besloten met de Nationale Feestdag!, 5 Mei, .geen festiviteiten te hou dein, doch b'iji gjeléiglenheid van het 50-jarig rege- ringjsjiubileum van H.M. de Ko ningin een groot feest te organi seren. Dia.igl. zijn reeds gjrootse plannen in voorbereiding. Bestuursverkiezingen werden aangehouden tot de volgende ver- - gtaderinigj, welke zal plaats hebben ,op Zondag1 9 Mei a.s.t direct na de Hoogimis. LAND v. HEUSDEN EN ALTENA (Op Hemelvaartsdag! zal door de Ring Altena van N.H. Jonge- lingsverenigtingen een landdag ge houden worden op bet weiland van de wed. G. de Fijter te An- del. Als sprekers zullen optreden Ds. G, v. d. Meulen te Raams- donksveer, voorheen te Uitwijk, met het onderwerp „Ik weet van niets"; Ds. P. M. van Gaaien te Brakel met het onderwerp„Wij! hebben een Koning"Ds. J. F. Roth te Sliedrecht met het on derwierp „Opvaren met vleugelen" en Ds. R. C. van Putten van Bab.- broek welke het slotwoord zal spre ken. Aanvang 2 uur. Blij ongun stig weer zal deze bijeenkomst in de Ned. Herv. Kerk worden ge houden. De opzichter v.h. Streekbu reau voor de wederopbouw „Land van Heusden en Altena", de heer W. Keiler, zal op 11 Mei de dienst gaan verlaten, daar hij zijn be noeming bij een architectenbureau te Middelburg heeft aangenomen. SLEEUWIJK. Bij' genoegzame deelname zal de P.T.T. alhier een avond organiseren voor onze jongens in Indië. Deze avond beoogt gesprek ken op te nemen op gramofoonp la ten om zodoende rechtstreeks te gen de jongens te spreken. Er zal een demonstratieavond gehouden worden op 1 o Mei a.s. en op 11 Mei zal de avond worden belegd, waarop de gesprekken zullen wor den opgenomen. Men moet zich hiervoor opge ven (zo spoedig mogelijk) bij W. Ouwerkerk, Kerkeinde 11 UITWIJK. Tot dirigent van de gem. zangvereniging „Oefening Kweekt Kunst" alhier werd met ingang] van 12 Mei a.s. benoemd, de heer Wjgtmans te Gorinchem. Op de nationale feestdag zal te Aalst het toneelstuk „Als mam 1 BLAD

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 1