9 e&iwiiie'Vi sewieivaaztbdia 9 Plaatselijk Nieuws TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD voor bet Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard behorend* bij het No. 6564 WOENSDAQ 5 MEI 1948 op Vóór de 4e eeuw schijnt er aan de Hemelvaartsdag géén bijzonde re waarde gehecht te zijn. Somt b.v. Originès de christelijke feest dagen op, dan mist mjen de He melvaartsdag'. Eerst in de Consti- tiohes Apostolicae, vindt men vermeld, aat op de dag! van He melvaart die slaven moesten rusten, daar Christus op die dag! zijn aard se leven had voltooid. Als Chrysostomus zijn eersste Pinksterpreek houdt, waarin hij toch de verschillende feesten te kent, noemt hij de Hemelvaarts dag niet. Veel weten wij niet van de bij zondere plechtigheden op Hemel vaartsdag!. Wel verhaalt men, dat de kerk van de Hemelvaart bij Jeruzalem, op de Olijfberg!, zo helder werd verlicht, dat het was, of de gehele top in vlammen scheen te staan. In ons land trokken door de §traten van Utrecht, Deventer/Dor drecht, Amsterdam, enz', op deze dag plechtigle processies. De al taren in de kerken waren prach tig versierd, het crusifdx met kran sen omhangen. Brood en vruchten werden gewijd'. Die Paaskaars, ontstoken op het Paasfeest en die bij elke godsdienstoefening! had gebrand, werd thans gedoofd, als symbool van Christus' heenvaren. In de huizen hield men overvloe- Idige maaltijden. Een eigenaardige gewoonte was, dat elk der aan- zittenden gehouden was een ge hele vogel te consumeren. Hét volk vermaakte zich met vogelschieten. Franck deelt mede, dat men in de 16e eeuw op He melvaartsdag Van het kerkgewelf een regèn van ouwels liet nederda len, om zonnebeelidig voor te stel len', het neerdalen' van het hemelse brood l Volks giebrui ken. In Duitsland vierde men het bronnenfeest aan de, Rijn. Vlade- liefjes vooral sierden de drink- bronnen. Ook beklom men de ber gen, waar men geneeskrachtige kruiclen zocht, waar men zong en danste. (Meisjes vlochten kransien om die in huiskamers en stallen op te han gen of 1 trokken des nachts het veld in om Hemelvaartsbloempjes te plukken. Een sagje zegt, dat in Thiiringen op Hemelvaartsdag de geluks- bloem bloeit. Het meisje dat de ze vond, zou in hetzelfde jaar nog een gelukkige echtgenote wor den. In saksen vierde men nog lang het feest ter ere van een zekere koningin Elisabeth, die door de bewoners van Fienstedt, bij haar bezoek, op emmers bier werd ge- tracteerd. Uit dankbaarheid schonk zij hun toen vrijdom van belasting, onder voorwaarde, dat ze tot haar eer elke Hemelvaartsdag bij de bron zeven emmers bier zouden drinken. Liet men deze gewoonte na, dan-diende men aan de stads regering een Zwarte koe met wit te poten, een geit met verg!ulde horens enz1, te schenken. In Weing'arten bij Altdorf hield men eertijds op Vrijdag!, na He melvaartsdag', de z.g. bloedrit. Vol gens Maronier is dat een optocht, waarbij men de reliek van het H- Bloed door de* velden „draagt en men zo het koren zegent. De deelnemers zitten te paard, omdat ook van deze dieren zegen uit gaat. Vaandels wapperen, de mu ziek speelt en een van de deelne mers aan de processie luidt de bloedklok. iOp andere plaatsen luidden de meisjes wel de klokken, want daar zou het vlas beter groeien. Wie de Kyffhauser bezocht, zag deze geopena, terwijl al zijn schat ten werden tentoongesteld. Vreemd doet aan het denkbeeld, dat het niet geoorloofd is te brei en en te naaien op Hemelvaarts dag, om geen onweder uit te. lokken. In de 5e eeuw schreef de R.K. kerk voor, dat in de week van He melvaartsdag' er drie biddagen zou den zijn. Voorzien van kruisen en uitwaaiende vaandels trok men de akkers langs en bad men een ze gen a af over de ooglst. In Luzern had de processie een prachtige aanblikkostbare kle dij, lichtende fakkels, waskaarsen, enz. Urenlang trokken die honder den de velden door, om zo mis gewas te keren. En wanneer de boen de ambt een bloemenkrans aanbood, bleef het vee gespaard. Bovendien hield men op een en kele plaats een predikatie in het vrije veld. Bruidmarkt. In de omgeving van Gotha ver zamelde zich met Hemelvaartsdag de huwbare jeugd, bij welke gele genheid de jongens een dikke por- temonnaie hadden, de meisjes zich wel driemaal verkleedden, om nu eens deel te nemen aan een dansje, dan weer getracteerd te wordep door de partner. - Onder grote vrolijkheid werd de dag doorgebracht, tervVijl daarna de jongens de meisjes thuisbrach ten. Onderweg! stortte menig! verlief de jongeling! zijn hart uit voor het meisje. Op Gelderse dorpen. Bracht men in Holland de nacht voor Hemelvaartsdag wel door in het tuinhüisje, teneinde de mati- neuze dauwtrappers te kunnen ga deslaan, in de Gelderse dorpen ging het lang niet stil toe. „Rumoer én spektaklei1, tegen de avond het halve dorp dron ken en tenslotte eniglo knechts en meiden uit hun dienst gejaagd", zo vierde men daar de dag ;van Hemelvaart, vertelt de Gelderse Volksalmanak van 1858 ons. HEUSDEN. Traditiegetrouw hoopt het Kon. Eirk. Scherpschutters gilde St. Biasius alhier met de a.s. Kermis dagen haar jaarlijks Schuttersfes-- tijn te houden. Dit jaar het \ogel- prijsschieten. A.s» Zaterdagmiddag om 4 uur zal men vanaf het club lokaal hotel Central, naar de schutsboom gaan, om: aldaar de kamp aan te vangen. Dies avonds feestelijke uitreiking! der behaalde prijs aan de prijswinnaar. Tevens hoopt de heer J. van Laarhoven het feit te herdenken dat hij; 25 jaar ais ere-lid aan hiet schuttersgilde vierbonden is ge weest. AALST. De Chr. Ulo-school West- Bommelerwaard hield Dondérdag 29 April haar 2de ouderavond in de Geref. Kerk alhier. Die voorz. der schoolvereniging!, de Edelachtb. Heer W. J. Pos te Brakel, opende door te laten zingen Ps. 25:2, lezen Ps. 25 en gebed. In zijn openingswoord heette hij de aanwezige ouders en belang stellenden hartelijk welkom, inzon derheid de nieuw gekozen be stuursleden, w.o. Ds. Warmoltz. Spr. memoreerde de moeilijke om standigheden waaronder de school werd gesticht en ondergebracht, doch kon thans tot voldoening mededelen, dat" de plannen voor een nieuw te bouwen school in vergevorderd stadium zijn, zodat mogelijk nog dit jaar met de bouw zal worden aangeyanjg'en, Ook zal dan een woning voor het hoofd verrijzen. Momenteel bezoeken 52 leerlingen de school, ondergebracht in 2 klassen, terwijl voor de in Sept. aanvangende cursus reeds 30 aanmeldingen binnenkwamen. In middels is dan ook een derde leer kracht benoemd. Na deze mededelinglen sprak het hoofd der school, de heer G. C. Schalk over „Het Ulo-onderwijs en zijn diploma" en gewaagde o.m. over het ontstaan van Ulo-onder wijs, de te behandelen leerstof, waarbij de wetgever een grote mate van vrijheid toestaat en de aansluiting van de Ulo bij het la ger onderwijs. Er zijn meer leer lingen op de Ulo dan op de H.B. S., aldus spr. en het Mulo-diploma bezit dan ook een grote waarde, ook voor de vrouwelijke beroepen, niet alleen voor verdere studie, maar ook om de levenstaak aan te vangen. Enkele aanwezigen wisselen nog BIJ DER HELDEN GRAF. Weemoedig blikt mijn oog op 'tgraf Van de geval'ne helden. O Heeronthoudt hun niet de straf Die door verraad Ze" velden. In 'tzilv'ren schijnsel van de maan, Is 'tof Uw oog ze giadeslaat. En 'tis alsof hun heldennaam Voortstuwend, langte de hemel gaat. O, bloem van Neêrland, trouwe zoon! 'k Strooi op uw gtraf ook bloemen. En peinzend, over 't rijk der do ón Komt 'tin de vert opdoemen. Boven wolken, aan 's hemels boog Schittert de avondster, Daar woont Hij, die ten Hemel toog,i Waar 'tvreê is, eeuwen her! Daar is uw ziel toch heengesneld Gevleugeld, door Gods wind? Daar toch is plaats, voor ied're held Die God, én 'tliand bemind? Die Held, droeg ook voor hel den straf. Diie ging, vanwaar Hij kwam. Die was het, die ons helden gaf, D>ie was het, die ze ham. H. A. ALMSTEIN. van gedachten met inleider, waar- na (jöen ogenblik gepauzeerd wordt en gelegenheid bestaat tot bezich tigen van het werk der. leerlinglen, waarbij vooral de dames zich ge ïnteresseerd' tonen. Ds. v. Galen uit Brakel cau- seert vervolgens over „Wat gleven wij als ouders aan onze studerende jeugd mee". Spr. omschrijft de blijvende taak der ouders en de verwachting die men van Chr. Ulo- onderwijs- mag hebben. Een slotwoord werd nog jgb- sproken door Ds. van Hoek uit Zuilichem, terwijl na het zingen van Ps. 72 vefs 11, deze samfen- komst wordt gesloten met dank gebed. CAPELLE. 'Onze dorpsgenoot, korpo raal P. Koenen, die reeds voor de bevrijding: van onze plaats en om geving, in September 1944, door de vijandelijke linies beien het ge allieerde legter in de omgeving van Eindhoven wist te bereiken, keerde j.l. Dinsdagsavond na een diensttijd van 31/2 jaar, waarvan 21/2 jaar in het Verre Oosten, in de ouderlijke woning! in deWolfs- nest terug'. Ondanks het late avonduur, waarop hij arriveerde, was. de be langstelling' van familie en baken den groot en ook Woensdag was het een gaan en komen van be langstellenden. In de avonduren van deze dag' bracht de Capelse muziekvereniging .„Kunst na 'Ar beid" de gerepatrieerde, die veile jaren werkend lid der vereniging is geweest, een serenade. Woensdag 5 Mei a.s. ter gelegenheid van de Bevrijdings dag' zal op de muziektent over de Binnenhaven 'n avondconcert wor den gegeven, waaraan medewer king verlenen de muziekvereniging „Kunst na Arbeid", de Chr. gem. zangvereniging en het jeugdkoor „Hallelujah" en de giem. zangver eniging ,,'tRozeknopje". De zitdag van de plaatse 1. bureauhouder in ^district 46 zal voor de gemeente Sprang-Capelle in het vervolg! plaats hebben in het café van de heer Ant. van Dijk aan het Bruglgetje te Vrijhoeve- Capelle en wei op Dinsdagnamid dag' twee uur en half vijf. Bij de verloting van gteld- prijzen onder de deelnemende ver enigingen aan het te Loon pp Zand door de- Kon. Harmonie „Sophia's vereniging.'gehouden festival, behaalde onze muziekver eniging „Kunst na Arbeid" de tweede prijs, zijnde f40. Een mee valler voor de kas. Voor het examen schriftelijk gedeelte gemeenteadministratie, slaagde de heer H. J. Smith, amb tenaar ter gemeentesecretarie van Sprangi-Capelle en de vroegiere ambtenaar, de heer J. Hauwé. LAND VAN ALTENA. Voor het herstel der oprit ten van de brug! te Kei zier s veie t, was de fa. P. van Oort en Zn. te Raamsdonk teglen f39.600 delaalg- ste ft nschrijfsteF. NEDERIÏEMERT. Voor 1948 heeft deZe ge meente een bouwvolume toegewe zen glekreg'en van 520 M2, inclu-- sief particuliere bouw. VEEN. - De aandacht van de inwo ners diezer gemeente wordt er op gevestigd, Mat op iedere eerste Zaterdag! van elke maand, - des middags om 12 uur, de in de to ren aangebrachte brandweersirene als controlemaatregel zal draaien. REPUBLIKEINEN WILLEN GEEN STEMMING. In het'rapport over de Vergade ringen van de subcommissie voor het plebisciet, die te Kalioerang ztijn gehouden, staat, dat het over leg de voligiende punten betrof ie. de vraag of een plebisciet gehouden zal worden ter bepaling \an de volkswil of dat eventueel ook andere mogelijkheden zouden worden onderzocht. 2e. waar de volkswil zou moe ten worden gepeild. 3e. wanneer het plebisciet zoti moeten geschieden. 0 (Over punt tweè bestaat groot verschil van menig tussen de bei de delegaties. De republikeinse delegatie is na melijk van mening', dat een even tueel te houden volksstemming in republikeins gebied in strijd is met de overeenkomst van de Renville, terwijl de .Nederlandse delegatie geen enkele reden ziet om bij voorbaat reeds die mogelijkheid uit te sluiten. KALIOERANG EN DJOKJA TELEUR STELLEND Uit Kalioerang meldt de specia le correspondent van Aneta over de drieweekse besprekingen al daar en te Djokjakarta gedurende welke slechts een beperkte tijd werd vergaderd, dat de heer Van Vredenburch tegenover „Aneta de ze periode teleurstellend noemde. De heer Van Vredenburch deelde mede, dat de Nederlandse dele gatie thans heeft voorgesteld, we kelijks zes maal te vergaderen, dus inclusief Zaterdags. De te Kalioerang! lopende jge-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 5