voor FOTO'S: VISSER ZN. - WERKENDAM PistrihutlemBdedelingBn Officiële mededelingen Boekbespreking Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren in Noord-Brabant. Distributiekring GELDERMALSEN Uitreiking nieuwe bonkaarten MedebrengenTweede Distribu tiestamkaart. Inwisselbon, welke links bovenaan de bonkaart 806 voorkomt. Controlekaart CM, CA of CE voor a.s. en jonge moe ders. Volgende periodieke uitreiking. Op de voedingsmiddelenbonkaart 808 en de volgende is naast de inwisselbon een ruimte in de tekst uitgespaard. In deze ruimte wordt door de ambtenaar belast met de uitreiking! de datum aangebracht, waarop de volgende bonkaart dient te worden afgehaald. In den ver volge zal, wat de uitreiking van bonkaarten betreft, in de nieuws bladen gieen uitvoerige bekendma king! meer verschijnen. Men wordt dus dringend verzocht de bon kaarten af te halen op de datum vermeld in de uitgespaarde ruim te van de laatst ontvangen bon kaart, onder overlegging van de inwisselbon met datums trook. Het publiek dient de 'bescheiden onmiddellijk bij de uitreiking te controleren. Reclames ingediend nadat het uitreiklokaal is verlaten worden niet in behandeling; ge nomen1. KERKWIJK: Dinsdag 18 Mei, A 1 t.m. 92. Woensdag 19 Mei, A 93 t.m. B 43- Dinsdag 20 Mei, B 44 t.m. C 78. Distribulickring 251 WAALWIJK Uitreiking nieuwe bonkaarten- In het tijdvak' van 14 Mei tot en met 30 Juni 1948 zal op de gebruikelijke plaatsen in de kring de uitreiking plaats vinden van 1Bonkaarten voedingsmidde len KA, KB, KC, KD en KE 808 voor niet-zelfverzorgerLA, PB en PC 808 voor zelf ver zou- melk en vleesCA, CB en CC 808 voor Zelfverzorigers vleesPA, PB< en PC 806 voor zelf verzor gers melk. 2T abaks -ver snaperingenkaar- tenQA 808 tabakQB' 808 ver snaperingenQC 808 tabek-ver snaperingen. 3., Toeslagkaar tenMD 808/ 809 voor a.s. en jonge moeders. (Dit betreft alleen lopende ge vallen nieuwe aanvragen moe tien aan het „Voorlichtingsloket" wor den ingediend). Voor verkrijging van bovenver melde kaarten moet worden over gelegd de tweede distributie-stam kaart, benevens worden ingeleverd voor een a. Bonkaart voedingsmiddelen en een tabaks- of versnaperingen- kaart de inwisselingsbon, welke links bovenaan de bonkaart 806 voorkomt. Deze bonnen mogen los worden aangeboden. b. Voor elk toeslagkaartje MD één inwisselingsbon MD-kaart, voorkomende aan de kaarten CM, CA of CB. Deze bonnen -mogen niet los worden aangeboden. De aanmelding van het publiek dient te geschieden volgens de da tum, vermeld op de achterzijde van de inwisseliilgsbon van een der bonkaarten 806, met uitzon dering van de zelfverzorgers voor Waalwijk. TOEWIJZING SODA. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat 'op de toewijzin gen voor soda C 722 de dubbele hoeveelheid soda dus 250 giram) verkrijgbaar is. GEEN APARTE BON VOOR KRENTENBROOD. Ten aanzien van het afleveren en betrekken van krentenbrood blijkt enig misverstand te bestaan. Krentenbrood kan betrokken en afgeleverd worden op elke wille keurige geldige broodbon, respec tievelijk keuzebon, waarop men brood wenst te kopen. Het pu bliek kan geheel vrij bepalen, wel ke bon het voor het kopen van krentenbrood wil besteden. Bak kers mogen dus niet speciaal een keuzebon voor brood/gebak of brood/pudding'poeder, vermicelli e. voor de aflevering van een krentenbrood verlangen. Een speciale „krentenbrood"-bon wordt niet aangewezen, aangezien de verstrekking van krentenbrood geschiedt in het raam van de nor male broodrantsoeneririg. OOK WEER KLEINERE EIEREN IN DISTRIBUTIE- Enige tijd zijn de kleinere eie ren niet in distribute gfebracht, zo dat het publiek op zijn bonnen bijna uitsluitend eieren van degle- wichtsklasse 1 en 2 ontving. Thans worden de winkeliers ook weer bevoorraad m!et eieren van de: la gere klassen, zodat mlen op de bon, Welke heden bekend is ge maakt, ook met deze eieren ge noegen moet nemen. Rouwdrukwerken worden door ons te allen tijde ver- t vaardigd. Des avonds na 6 uur zich te vervoegen Botermarkt O 87 of N 96 Firma L. J. VEERMAN Tel. 19 Heusden. TEELTREGELING VOOR VAR KENS. Verschillende omstandigjheden zijn aanleiding geweest de moge lijkheden onder het oog! te zien de teeltregieling voor varkens, die bestaat uit een systeem, waarbij voor plke fokker wordt vastge steld, welk aantal' fokzeügien mag worden aanJgiehouden, af te schaf fen. Nadat de Stichting voor de Landbouw glunstig heeft geadvi seerd over de afschaffing1 vandezte fokzeuglentoewijzing, heeft het Be stuur van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees besloten hiertoe over te gaan. De consequenties van deziestap zijn door alle betrokken instan ties ernstig overwogen, waartoe alle aanleiding) bestond, daar de vooruitzichten met betrekking! tot de voederpositie, die op het mo ment weliswaar behoorlijk is te noemen, op langere termijn nog als onzeker moeten warden be schouwd. Het gevaar is dus niet denkbeel dig, dat bij een te sterke uitbrei ding van de varkensfokkerij te weinig voeder aanwezig zal blijken te zijn, met alle bezwaren en moei lijkheden, die hieraan verbonden zullen zijn. Het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening kan met het oog hierop dan pok geen zekerheid geven, dat de voeder toewijzing' voor varkens op het huidige peil kan worden gehand haafd, terwijl evenmin enige ver antwoordelijkheid kan worden ge dragen voor eventueel te lage big- genprijzen. Op dit punt bestaat volledige overeenstemming met de Stichting voor de Landbouw, die zich op het standpunt heeft gesteld, dat dit risico door de varkens fokkers dient te worden aanvaard. De afschaffing, van be toewij zing zal niet betekenen, dat bij het aanhouden van Tokzeugien en optokzeugen geen nadere voor schriften in acht moeten worden igenomen. Met het oog pp liet gevaar voor clandestiene slachtin gen ,zal de aanwezigheid van de ze varkens op de bedrijven door een aanhoudingsbewijs gedekt moe ten zijn, terwijl tevens nader dient te worden omschreven op welk soort bedrijven zeuglen kunnen worden aanglehouden. Binnenkort zal worden gepubli ceerd, wanneer belanghebbenden aanhoudingisbewijzen voor zeugen bij de plaatselijke büreauhouders kunnen aanvragen, terwijl tot dat tijdstip de oude regleling van kracht blijft. Aan het zojuist verschenen jaar verslag van deze gezondheidsdienst lopende over het .eerste boekjaar Mei 1946April 1947, ontlenen wij de volglende gegevens. Pp 20 September 1946 werd opgericht de StichtinglProvin ciale Gezondheidsdienst voor die ren in Noordbrabant glevestig|d te 's Hertoglenbosch. Voliglens de Statuten is het doel het bevorderen v'an de gezond heidstoestand der huisdieren, het bestrijden van besmettelijke ziek ten, vooral de tuberculose en even tuele uitvoering van wettelijke be- bepalinlglen op dit gebied. Het Bestuur bestaat uit minstens tien leden. Dieze leden worden 'glekozen uit de grote landboiuw- en zuivelorgianisaties in Noordbra bant n.l. de N.C.B., C.B/DB,, de Mij. van Landbouw, de twee zui- velbonden, de Stichting van de Landbouw, terwijl verder nog!, zit ting in. het bestuur hebben de twee Inspecteiurs van de Veeart- senijkuncfigle Dienst in. Brabant. Ook de twee Rijksveeteeltconsu- lenten zijn als adviserende leden hieraan toegevoegd. Tot directeur werd benoemd de dierenarts Joan Kirch te 's Her- toglehbosch, lid van Ged. Staten van Noordbrabhnt. Waar de Stichting) zich vooral gjing funderen op de zuivelfabrie ken, lagl het voor de hand, dat aan deze het verzoek gericht ztou worden zich aan te sluiten als lid. Het resultaat was dat op het einde van 1947, op één na pile coöpe ratieve en zeven van de; twaalf particuliere zuivelbedrijven zich aangesloten hadden. Huisvesting vioor laboratorium en administratie werd gévonden te Boxtel. 1 Voor het eerste jaar stond als belanglrijkste ziekte ter bestrijding op het progiram'ma, de Tubercu lose onder het rundvee. Die deel name hieraan werd georganiseerd via de zuivelbedrijven. De fabrie ken die lid zijn van de Gezond heidsdienst geven daarmee te ken nen dat zij de doelstelling! van de Stichting onderschrijven en door hun morele steun het herei ken dezer doelstelling willen be vorderen. 1 De zuivelbedrijven geven geen financiële bijdrage aan de Gezond heidsdienst, doch het staat hun natuurlijk volkomen vlij, door het gleven van financiële steun aan 'de deelnemers, de deelname der vee houders aan de Gezondheidsdienst te bevorderen. In de stalperiode 1946—1947 werden om te beginnen feeds o,n- gieveer 107.000 dieren onderzocht d.i. globaal meer dan 1/3 van de Brabantse veestapel. Het zal de veehouders in deze streek ongetwijfeld interesseren eniigle cijfers aan te halen ,over de uitslag van de verrichte onder zoekingen bij enige zuivelbedrij ven in eri rond Heusden. Voor de zuivelfabriek St. Jan te 's Hertoglenbosch werden on derzocht5229 dieren met een glemiddeld reactie percentage van 13 pet. J i Voor de fabriek te Vlijmen werden onderzocht 1539 dieren, reactiepercentagie 1 o pet. Dirunen onderzocht 2689 dieren. Reactie-percentagle 14 pet. Herpt onderzocht1709 dieren. Reactie-percentagle 5 pet. Nieuwendijk onderzocht1718 dieren. Reactie-percentage 3 pet. Gendereil onderzocht5 56 die ren. Reactie-per ocentagje 8 pet. V.Z. Heusden onderzocht: 116 dier en. Reactie -per oentag\e 3 pet. Capelle onderzocht1794 die ren. Reactie-percentagle 21 pet. IMeer dan 250 open lijders wer den opgespoord en uit de vee stapel verwijderd. Gezien de korte periode, waar in practisch de werkzaamheden konden worden verricht, was er geen tijd beschikbaar voor het or- gianisereii van de bestrijding van atidere ziekten. Het volgjend ver slagjaar zal melding maken van de bestrijding! der runderhorzel en de schurft onder het vee. Meer in het bijzonder zal er veelaan- dacht worden besteed aan hetste- riliteitsvraAgstuk en de daarmede verband houdende kunstmatige in seminatie. Een steeds? gir o ter wor dende kririgl van belangstellenden ziet in, dat dit werk niet alleen is van zuiver economische, financiële aard, maar wel degelijk een grote sociale betekenis heeft, dat ten ze gen kan strekken niet alleen voor de Noordbrabantse boerenstand, doch voor het glebele gewest. De Wandelaar" opent het Aprilnummer met een markante foto van Di. van Sijn, die, blijk baar op Texel, de Velduil snapte. „Geen Texelse kap wel een Texelse kop", zegt het onderschrift, hetgeen blijkt een verwijzing te zijn naar een reportagle van J. de Waal, die een der laatste draag sters der sierlijke, oude hoofdtooi op het eiland bezocht. J. Boerma babeblt gezelligover de April-spreuken, welker waarde hij aan de weer-statistiekën toetst. De uitstelling van een Amsterdam se modewinkel, waar „de Mode de toverfluit blaast", heeft D. E. den Aar geïnspireerd tot het be luisteren van de toverfluit der lente in het plassenland van Kor- tenhoef en hij vernam daar van een actie voor restauratie van „De molen van Gabriël". Joh. vanZoe- len klaagt over het verlies van „Het Kleine Meer" onder Bergen op Zoom. „Geneeskruiden" vor men het onderwerp van H. Ba- velaars bijdrage. Bij fraaie foto's en tekeningen van Frans Boers vertelt L. Kom brink' over Staphorst en omge ving. Veel is er al geschreven over zinrijke versiering van boer derijen en gebruiksvoorwerpen Anno Te ens tra zoekt nu eens „Folklore van het water". Wou- drichem en Loevestijn, gelegen „aan een met zilverzegen be sprenkelde stroom", blijken uit gangspunten van rijke wandelin gen anders had H. A. Ravens- waay zijn, met eigen tekenwerk verluchte, prettige opstel niet kun nen schrijven. Vermelden we ten slotte, dat een artikel van J. H_ Kruizinga de 60-jarige Neder landse Heidemaatschappij huldigt voor haar aandeel in de natuur bescherming, dan hebben we het voornaamste wél even aangeduid. Als men tenminste niet de illustra ties de roem van „De Wan delaar", zou men geneigd zijn te zeggen als belangrijkste deel van de ijihoud wil beschouwen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 8