voor FOTO'S: VISSER ZN. - WERKENDAM F IRMA C. F. Distributiemededelingen Binnenland Onze Corsetière kan U volkomen inlichten MAAT- CORSETTEN en BUSTEHOUDERS TRUCKS BESTELWAGENS VA N M ILL MODEL 1948 GORINCHEM Telef. 2644 Een Vacantie-evenement. Diaconie der Ned. Herv. Gem. de pensionkosten te betalen. Het gïras- en rietgewas der ge meente wordt wederom aan de oude pachters voor de oude pach ten voor i jaar verpacht. Na uitvoerigfe bespreking wordt besloten niet deel te nemen aan een door Ged. Staten inglesteld verplegingsfonds voor geesteszie ken. Verhuring' woningwetwoningen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. voorstellen hun mach tiging te verlenen om de in aan bouw zijnde woningwetwoningen te verhuren. Wethouder B. van Veen doet het voorstel, jiat de raad de W0|- ningien zal toewijzen, welk voor stel wordt gesteund door de heer C. A. van Veen. De Voorzitter spreekt zijn be vreemding' uit over het voorstel stel Van weth. v. Veen, daar toch in het college van B. en W. anl- ders was besloten. Na uitvoerige discussie brengt de voorzitter het voorstel van weth van Veen in stemming, welk voor stel met 4 tegen 3 stemmen wordt aangenomen. Tegen stemden de heren Hooijkaas, van der Maas en Westerlaken. Na toelichtiiigi door de voorz. wordt in beginsel besloten mede werking te verlenen aan de rege ling financiering woningverbete ring en splitsing. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat in 1948 een nieuw© O.L. school mag worden gebouwd, waarom B. en W. voorstellen hier toe over te gaan en hun mach tiging te verlenen tot aanbesteding en voorts om deze school te nouj- wen op het perceel bouwland de Poort. Met algemene stemmen worden deze voorstellen aangenomen. Met het Polderbestuur heefteen bespreking plaats gehad over de overname van de we gen in de kom der gemeente. De polder wil deze wegen in onderhoud aan de ge meente overgeven en tevens in de kosten van verbetering dier wegen een bijdrage ineens verlenen. Verschillende heren vinden de bijdrage van de polder niet hoog. Ook wordt nog besproken de manier waarop deze verbetering moet plaats vinden. De Voorzitter deelt mede, dat daaromtrent in de toekomst de nodige voorstellen zullen worden gedaan. j Aan Chr. Groeneveld wordt een stukje girond verkocht voor f 100, terwijl aan de wed. P. A. v.. d. Êogerd eeti strookje grond langs de Meidijk in erfpacht wordt ge geven. Besloten wordt om in 1948 'nog 2 dubbele woningen van gemeen tewege te bouwten. Rapport van Ged. Staten de zer provincie, omtrent de herin deling1 der gemeenten in de Bomf meler waard. De Voorzitter geeft een uitvoe rige uiteenzetting omtrent depro cedure welke eventueel gevolgd zal worden als tot vereniging der ge meenten wordt besloten. De heer Hooijkaas Zegt, niets tegen de sanering der gemeenten te hebben, maar het rapport geeft niet de oplossing. Radicaal zou zijn om van de gehele Bommeler- -waard één gemeente te maken, maar daarvoor is de bevolking niet rijp en spr. zou daarom lie ver zien een 3-tal gemeenten, elk van ongeveer 8 a 9000 inwoners. Dit zijn volgens spr. gemeenten,, welke hun taak geheel kunnen uit voeren. De heer B. van Veen bespreekt de inhoud van het rapport. De gronden, welke worden aange voerd", acht spr. zeer simpel. Men wil welvaart brengen in de Born- melerwaard- Wat dit met de sa menvoeging van gemeenten te ma ken heeft, begrijpt spr. niet. De Welvaartscommissie, waarvan deze over pasvorm, baleinen, afwerking, vlotte levertijd en populaire prijzen. Corsetière Mej. C. Vermeer, Westwagenstr. 39, GORINCHEM. Maandag, Woensdag en Donderdag thuis. en Vanaf heden alle modellen direct uit voorraad fabriek leverbaar actie tot samenwerking uitgaat, had zich beter voor het vestigen van industrieën in de Bommeler- waard knunen inspannen. Daarme de zou de welvaart worden be- vorderd. Noch samenvoeging van de gemeenten, noch ruilverkavei ling: brengen de oplossing voor de bevolking in de Bommeleo- waard Spr. verwerpt de voorstel len, zoals deze in het rapport zijn omschreven geheel. Mocht even wel toch samenvoeging plaats moei ten hebben, dan zou hïij liefst wor den verenigd met Gameren-Nieu twaal, omdat deze bevolking! meer bij elkaar past. Ook wijst spr. op het instellen van een streekschap, zoals momenteel in de Alblasseer- waard wordt uitgewerkt. Hierdoor zal waarschijnlijk een samenwer king! kunnen ontstaan, waardoor opheffing van de kleine gemeenten niet nodig is. De heer Westerlaken wijst er op, dat samenvoeging geen enkel financieel voordeel geeft. De heer B. v. Veen zegt, dat in het rapport wordt gezeg<#, dat onze streek arm is en vraagt of door samenvoeging van gemeente de bevolking meer inkomen krijgt. Ook noemt men de gemeentebe sturen kortzichtig, maar vergeet daarbij, dat diezelfde mensen in de grote gemeenten als bestuur ders terugkomen. De heer C. A. van Veen wijst er' op, dat volgens het plan, He- del, dat toch ook een kleine ge meente is, zelfstandig zal blijven. Men deinst hier zeker voor de con sequenties terug. Vervolgens ont spint zich een bespreking omtrent de mogelijkheden om tot meer welvaart te komen in de Bomme lerwaar d. De heer Hooijkaas wijst hierbij speciaal op het kleine ooeren- vraagstuk. De Voorzitter breekt een lans voor de zelfstandigheid van Zui- lichem ais een der oudste ge meenten in de Bo mmelerwaar d, welke daarin altijd een voorname plaats heeft ingenomen. Daaren boven kan Znilichem zich finan cieel volkomen redden. Uit de besprekingen blijkt ten slotte, dat men algemeen het rap port verwerpt. De heren Hooijkaas en v. d. Maas vinden dat de op lossing niet radicaacl genoeg is en zouden liefst één gemeente zien. De heren B. van Veen, A. van Vujgt, N. D. Bakker en Westeiy laken zien als juiste oplossing', in dien toch tot samenvoeging moet worden overgegaan in vereniging met Gameren. De heer C. A. ,van Veen zou de Meidijk liefst zien ingedeeld bij een Maas gemeente. Van de rondvraag wordt door de heer C. A. van Veen gebruik gemaakt. - Hierna sluiting'. RANTSOENVERHOGING VOOR BROOD. Meer voedingsvetten voor de jeugid. De verbeterde vooruitzichten, welke de broodgraan- en vetgrond- stoffenposities mede in verband met de werking van Eet Marshall plan bieden'maken het mogelijk voorshands enige verbetering te brengen in de voorziening met twee belangrijke voedingsmidda- lenbrood en voedingb vetten. Blijkens mededeling van het Mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zal met ingang van 6 Juni het broodrantsoen voor de leeftijdsgroepen A, B, C en D met ioo gram per week worden verhoogd, terwijl voor de B-groep daarenboven nog 400 gram per week extra zal worden verstrekt. De broodrantsoenen zullen dan per week bedragen Voor personen van 21 jaar en our der (A-groep) 2200 gram, voor personen van 15 t.m. 20 jaar (Bhgiroep) 3400 gram, voor personen van 5 t.m. 14 jaar JC- groep) 2600 gram en" voor per sonen van 2 t.m. 4 jaar (DMgroep) 1400 giram. Bij deze hoeveelheden zijn inbegrepen de op de keuze- bonnen verkrijgbare -hoeveelheden brood of de op1 deze keuzebonl- nen verkrijgbare andere artikelen. Het broodrantsoen voor zuide- liriglen (E-kaarten) zal per 6 Juni met 100 glram worden verminderd tot 800 ,gram per week, ©en rant soen, dat de behoefte aan brood van deze leeftijdsgroep nog ruim schoots dekt. 1 Vet. Het rantsoen veodingjsvetten wordt voor houders van B- en C-kaarten, dus de 1 eeftijdsgroepen van 5 t.m. 20 jaar, met ingang van dezelfde datum gebracht van 250 op 375 gram per week'. CONTROLE OP LEVUNSMID,- DELENPRIJZEN. Uit de controle die enigie weken gfeleden is gehouden, blijkt dat in Noordbrabant en Drniburg 1257 zaken zijn bezocht en in 227 ge tallen procesverbaal moest wor den opgemaakt. Tevens bleek, dat de overtredingen van geringe om vang waren en de prij sknoeierijen in ontvang en aantal afnamen. De meeste overtredingen zijn ge constateerd op het platteland. i 06 Processen-verbaal hebben betrékkingl op het ontbreken van een prijsaanduiding', 16 op het ge ven van ondermaat b'iji melk, 10 op te hogb aardappelprijzen, 17 ofp te hoge kaasprijzen en 21 op te hoge prijzen voor brood- en banket etc. etc. GEEN VERKORTING VAN DIENSTTIJD. Op het eindverslag' van de Eer ste Kamer over het wetsontwerp wijziging dienstplichtwet heeft de minister geantwoord, dat. het on verantwoord zou zijn de diensttijd uit zuinigheidsoverwegingen zoda nig te bekorten, dat de dienstplich tigen in geval van oorlog onvol doende voorbereid zouden zijn. Hoe groot het aantal naar Indie uit te zenden dienstplichtigen zal zijn, wanneer meer normale toe standen zullen zijn ingetreden, valt nog niet te zeggen. Het is niet mogelijk het broe- derdienststelsel weer in te voeren. Om de krijgsmacht op de nodige sterkte te houden, zou de leeftijds grens dan mpeten worden aange voerd tot een onaanvaardbare hoogte. „Onze Marine", het comité, da4t belangstelling poogt te wekken voor alles wat op en om en van het water leeft, laat van 2 tot 7* en van 9 tot 14 Aug. een Vacan- tievloot varen pp het IJsselmefcr- Jongelui (meisjes zowel als jon gens) van 12 tot 19 jaar kunnen deze vloot „bemannen" Het wordt een Zuiderzeeerossing, reizeh met verzegelde opdrachten, bezoek aan de oude havensteden, er wordt aan watersport gedaan, maar er is ook tijd overgelaten om 600 jongens en meisjes, die jpe vloot beman nen scheepswijs te maken. Wie idee heeft hetzij op z'n eentje, hetzij in clubverband de varende Vacantie- vloot te helpen bemannen wordt verzocht zich met genoemd co mité (Postbus 120, Hilversum) in verbinding £e stellen. CHEVROLET

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 8