Ik verkoos de Vrijheid 1809 Burgerlijken Stand Het watertorment van voop FOTO'S: VISSER ZN. - WERKENDAM T... De Systemen van de N. K. V. D. (Ge Peoe) worden geopenbaard door een Rus, die ze zelf meegemaakt heeft. VICTOR KRAVCHENKO'S Het boek met een oplaag van millioenen. Thans uit voorraad leverbaar. Boekhandel FIRMA L. J. VEERMAN, Heusden, Tel. 19 DUSSEN. DE „WATERMAN" te ROT TERDAM ONTSCHEEPT. Met 1300 man troepen aan boord, n.l. twee. bataljons van bet regiment stoottroepen en onder delen van de koninklijke marine en van het KNIL, alsmede" veertien* journalisten, die op uitriodigfing van het ministerie van overzeese gebiedsdelen een reis naar Indone sië hebben glemaakt is de „Water man" Maandagimorglen omJ half acht de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland binnengevaren. Teglen half tien arriveerde die „Waterman" aan de LToydkade. Zodra het schip- gleipjeerd lag!, sprak minister A. H. J. L. Fié- Vez namens de regiering! de man schappen toe. Een contingent EindhoVenaren vertrok per bus, maar deze werd buiten de poorten van het Lilfoyd- emplacement tot stoppen glenoopt d-oor enthousiaste moeders en ver loofden. Een schat va;n bloemen werd d-e wagien binnengjedragen, a ooraleer hij de tocht k!on ver- EXTRA MELK VOOR GIFTIGE ARBEIDi. Pp schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Haken, betreffende die vierstrekkinigl van extra melk voor Zgjn. „giftige" ar beid^ heeft de Mjmster van Land bouw, Visserij en Voedsel! voor zie- ningi thans geantwoord, dat de ver strekking! van extra-melk voor de ze categorie van arbeid, vergiele- ken met de bezettinglsjaren, in om vang! aanzienlijk is beperkt. In de bezettinglsjaren was aan de^ ver strekking! opzettelijk een zo groot mogelijke omvang! gegeven, ten einde op deze wijze een giro ter gedeelte der melkproductie aan die Nederlandse bevolking! ten goede te kunnen doen komen. Aangezien blijkens over dit on derwerp door deskundigen op het [glebied van de voeding en de volks gezondheid uitgebracht adviezen aan het glébruik van melk ter be strijding! van- de inwerking van vergiften, waarftrcde de arbeider bij zijn arbeid in contact komt, in het alg'emeen gleen „betekenis moet worden toegekend en de omvang! der melkproductie het noodzakelijk maakte de aanwen ding! voor bijzondere doeleinden zoveel moglel'ijk te 'beperken, op dat zodoende het algemene rant soen veilig! zou zijn gesteld, wierd aan het einde van het jaar 1945 besloten de extra-vterstriefc'king van melk voor zgh. giftige arbeid te vervangen door een extra-vers trek king1 van andere levensmiddelen tot jpen hoeveelheid, welke dezelf de calorische waarde vertegjen- woordigit. i. In het najaar van 1947 werd, aangezien van bovengenoemde deskundige zijde was medegedeeld, dat ten aanzien van het voorko men van lood vergiftiging aan het gebruik van melk een zekere be tekenis vermoedelijk niet was te ontzeglgen en voor arbeiders, die bij hun arbeid reglelimatig met lood- en loodproducten moeten omgiaan, de extra-verstrekking van rneJk hervat. Het oordeel van bo vengenoemde deskundigen wordt evenwel niet door alle betrokken arbeiders igiedeelid. Nu het melk- rantsoen sedert korte tijd een ver betering heeft ondergaan, is de Minister van mening, dat aan een extra-verstrekking! voor giftige ar beid minder behoefte zal worden gevoeld dan voorheen. De bewindsman acht, gezien het bovenstaande, gleen termen aanwe zig aan ondernemingen, waai' de verstrekking van melk indertijd verplicht was, deze verplichting wederom op te leggen en de ver eiste toewijzing daarvoor te ver strekken. MARGES VOOR MELKSLIJ- TERS. In antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Vondeling, betreffende de klassenindeling van gemeenten in de „Pr ij zenver ordening 1947, Co n- sumptiemelk", welke indeling! ten gevolge heeft, dat de detailhandel- margles voor losse mielk variëren van 5V10 cent per li tier tot 3 cent per liter, respectiievlel'ijk in hetlgiro- te-s te den- gebied van Holland en een aantal plattelandsgemeenten, hebben de Ministers van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning. en van Economische Zaken thans geantwoord, dat zij een ver schil van ruim 11/2 cent per liter mielik tussen de marges voor b.v. de dichtbevolkte grote steden in het westen en de dunbevolkte plat telandsgemeenten in het noorden des lands niet onbelangrijk achten. Bij de beoordeling van de vraag1 of de door een zodanig! marge- verschil ontstane toestand als on economisch en onrechtvaardig moet worden beschouwd, dient er rekening! mede te worden gehou- dat die factoren, welke de beloning van de meiksliijter beinvloedën, re gionaal zeer sterk verschillen. Mlen denke hierbij aan de bebouvyingis- wijze van steden en dorpen, de gezinsgrootte, de inrichting van de bedrijven, de bezetting van het be- zorglinglsapparaat, de door zuivel fabrieken verleende faciliteiten ten aanzien van de uitoefening! van het bedrijf van de afnemer van melk en bijproducten, het loon- en inkbmstenpeil van gelijkwaar dige, respectievelijk gelijksoortige arbeidskrachten en ondernemingjein enz. Hieruit vloeit dan ook voort, dat het niet eenvoudig! is vast te stellen of de huidige mar gever schillen over het gehele land al dan niet juist zijn. Die 'Ministers zijn er tot dus verre niet voldoende van over tuigd, dat de verlangde wijziging van de margles en de klasseninde ling; welke verhoging zowel als verlaging van marges inhoudt met de daarmede voor enkele ge bieden gepaard gaande verhoging van de consumentenprijzen onder de 'bestaande omstandigheden vol ledig verantwoord zou Zijn. Die glegevens, waarop de ver langde wijzigingen steunen, zijn in tussen aangevuld met de resultaten van recente onderzoeken in 'be paalde gtebieden. Mede aan de hand van deze resultaten zal thans op korte termijn nader worden onderzocht of en, zo ja, in hoe verre aan de bestaande verlangens zat kunnen worden tegemoet gie komen. Na beëindiging van het ten deze in te stellen onderzoek, zullen die maatregelen genomen worden, welke alsdan noodzakelijk geacht zullen worden. In de hoger gebouwde wonin gen te Babyloniënbroek vonden gedurende de ramp velen tiidelijk huisvesting. Ook het kerkgebouw was als schuilplaats zeer goed ge schikt. Hier had men n.l. enkele jaren tevoren een kleine kapel, die tegen de kerk was aangebouwd opgehoogd. In de kleine ruimte Verdrongen elkaar 59 personen, Ze leden gebrek aan alles. Zo'n toestand was onhoudbaar. Er brak eien besmettelijke ziekte uit ondér de slachtoffers. Eindelijk' gelukte het de vluchtelingen naar 'Heus den te transporteren. Uit Dussen moest tevens veel vee naar andere plaatsen worden overgebracht, daar het voeder be dorven was. Onophoudelijk hoorde mén het geraas van de in puin vallende huizen. Ook de toren der kerk viel in. Al bleef de Langstraat met om- gleving voor zware .onheilen ge spaard ,toch waren ook hier vele ingestorte woningen, uitgestrekte akkers met bedorven wintergraan, enz-. No;g( nooit was te 's Grevielduin- Capelle het water zo hoogi geweest. Ieder vreesde, dat dit dorp gehejel zou weggeslagen worden en nie mand achtte zich hier mueer vei- ligi. In de hacbeliijskte omstandig1- heden verkeerde hier een gezin, dat in een huis woonde, dat tussen de doorbraken inlag en waarvoor liet dus vrijwel onmogelijk zou zijn te helpen. De donder van hiet bruisende water, het geraas van de storm, overstemde elk hulpge schrei. Tenslotte wisten de bewoners door het gooien van een steen, waarop een briefje was vastgie- maakt, de aandacht op zich te ves- tgü en, zodat zij tenslotbe noig kon den worden gered. Zeer kritiek was ook de toe stand, waarin he t onder wij ze rsgie- zin alhier vertoefde, daar reeds een gedeelte van hiet schoolhuis weggeslagen was en het hoofd der school met zlijn dochter al meerdere malen door de krachtigie glolfslag door 'tgat van de half verwoeste woning waren geslagen. Die dijk te Besoyen stond leiein voet diep onder ;water en ver zakte over een lengte van acht roeden. Vermeld moeten hier wor den de heren ;G. de Geus, F. H. Crielaars en A. Kuyper van Waal wijk, die al het moglelijke deden om de slachtoffers ,te helpen met raad en daad. 1 Baardwijk kwam er zeer goed af. Hier was maar weinig schade en de inwoners snelden dadelijk de gleinundeerde dorpen te huil p., als Drunen en Elshout, welke eerstge noemde plaats, ondanks het feit, dat de dijk kon behouden worden, het dorp toch door de doorbraak te Rijswijk", te Oudheusden en Dronglelen, gleheel onderliep, zodat de bewoners van' Drunen nogi veel schade ondervonden, doordat het hooi, stro en winterkoren verlo ren was en de landbouw hoofdmid del van bestaan was. Tachtig; ge zinnen voedden zich hier op zol der met het brood, dat hun werd toeglereikt. De plaatsen Oudheusden, Els- hout en Huiten zonken tot de da ken der woningen in de vloed. Maar van de inwoners kwam nie mand om, daar Zij bijtijds een schuilplaats hadden glevonden te Heusden. Zo ook de bewoners van Bern en Herpt. Te Nieuwkuyk en Vlijmen was de schade slechts gering. Alleen twee kleine huisjes stortten in, al was de dijk flink toegietakeld. Dat velen een schuilplaats te Heusden konden vinden, was'hier aan te danken, dat men de stad met kistdammen grotendeels had weten watervrij te houden, zodat nu uit alle omliggende dorpen mensen en vee kwamen aanzetten, om hier een veilige toevluicht te vinden. Bij het reddingswerk blie ven zelfs de leden der stadsregie- ringi niet achter, maar persoonlijk begaven zij zich in de reddingsbo ten. Wel was de ramp giroot, maar veel mensenlevens waren er niét te bëtreren. Alleen tie Rijswijk Ver dronken twice kinderen en voorts was Bokhoven in deze streken de enigle plaats, waar enkele personen omkwamen door de Vloed. Onder hen bevond zich: een zekere Cor nells Gras, die toen hij! bemerkte^ dat zijn woning! door het ijs zou worden weggeslagen, zich met vrouw en zes kindieren trachtte te redden in een slechte boot. Die schuit was echter te vol en verzonk in de vloed. Gras m|et vrouw en kinderen verdronken jammerlijk. Een 13-jarigle knaap wist nog! Zwemlmiende een wilgenboom1 te be reiken, waarvan de kruin echter ook al ondier water stond. Vanuit de 'boom zag hij' zijn broertje van negen jaar worstelen mjeit de dood. Ondanks felle wind en ijsgang sprong! hij! nu opnieuw te water en wist zo zijn broertje te 'red den. (Op hun hulplgleroep wierden ze tenslotte door twee mannen, die daartoe een wrakke boot te watier sleepten, met eigfen levlensgévaar glered. EINDE. Over de maand Mei. Geboren: Helena Johanna Ma ria, d. van A. Winter mans en H. WintermansAdrianus Mattheus Wilhelmus, z. van A. van Bragt en P. H. J. Stael'; Theodoras Ge- rardus Maria, d. van J. A. C„ Vetjens en H. A. van Hees Hen- ricus Adrianus Maria, z. van J. A. Sgiroot en M. P. StupersPetrus Antonius Gijsbertus Maria, z. van C. L. de Wit en C. de Gast. GetrouwdH. F. van Honse- wijk, 26 j. en A. A. Verbunt, 22 j.; A. Schermers, 31 j. en H. J. van Til'borg, 32 jaren; A. A. M. van Strien, 24 j. en H. A. van der Plu ij m, 20 j.A. Heere, 34 j. en M. C. Weterings, 35 j.J. A* Hee re, 38 j. en E. A. Weterings, 39 j.C. Vink, 26 j. en G. van den Stelt ,24 j.J. Koman, 25 j. en E. de Rooij, 19 j.A. M- Jans, 32 j. en A. A. van Velthoven, 33 j. S. J. van der Pluijhi, 34 j. en L. vbn Dongen, 24 j. Overleden: Johanna Helena Pel ikaan, 4 maandenCornelia van, der Pluijm, 81 j.levenloos 1.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 8