Plaatselijk Nieuws Binnenland TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD voor liet Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Last van zenuwen? proefnemingen behorende bij het No. 6576 DONDERDAG 17 JUNI 1948 ANDEL. Het 3-jarigf zoontje derfam. V. alhier werd door een luxe au to aangereden. Met enkele ver wondingen werd de kleine opgeruo- men. De chauffeur treft geien schuld. Wegens herstelwerkzaamhe den zal de scheepvaart door de schutsluis alhier gestremd zijn tot en met 26 Juni a.s., telkens van 817-3° uur of zoveel langer of korter dan nodig. zal blijken. ALMKERK. 'Op 10 Juni j.l. had in café van Dijk alhier de eerste verga dering) plaats van die Sociale Kring Commissie voor het Land Van Heusden en Altena en Bieshosch. Die voorzitter van de Stichting vioör de Landbouw, de heer J, Zeglers, die deze oommissie zou installeren, was verhinderd. Van het Prov. Best. waren echter aan wezig) de heren W. G. de Waard en L. J. Vogelaar, alsmede de heer Raaymakers (wnd. secr.). Nadat de heer de Waard na mens het Prov. Bestuur met gloed gleklO'zen woorden de commissie had geïnstalleerd, werden de func tie's onderling verdeeld. Tot voorzitter werd gekozen de heer A. Di. van Biuiuren, secr. G. v. d. Beek, 2e voorz. P. v. d. Zou- we, lid A. Wintermans. 'Verschillende punten werden reeds genoemd. voor de eerstvol gende vergadering zodat voor deze commissie reeds werk glenoeg aan de orde is. BRAKEL. De col'lecüe ten bate der Reclassering: bracht in deze ge meente f67.26 op. Een wioord van dank aan de collectanten is hier zéker fop <zijn plaats. CAPELLE. Dis. Klein Kranenburg te Bruchem en Kerkwijk heeït voor het op hem uitgebracht beroep naar de Herv. g|emeente a.d. Loon- sedijk bedankt. De LT.N.A.C.actie (De Ver enigde Naties helpen het Kind" heeft in de gemeente Sprang-Ca- pelle een netto-bedrag opgebracht van f439.69. Op uitnodiging van de Oranjevereniging te Vrijhoeve-Ca- pelle gaf de Harmonie Apollo" uit Kaatsheuvel, met medewerking van de Mandoline vereniging „A Tempo een in alle opzichten uit stékend geslaagd concert, dat vele belangstellenden trok. Onder overweldigende be- langjstelling vierden Coenraad Ro- senbrand en Pieternellie van der Schans, ten huize van hun zoon in de Nieuwstraat hun diamanten huwelijksfeest. Velen, waaronder o. m. de Edelachtb. Heer Burge meester A. Smit, kwamen de oud jes hun gelukwensen aanbieden, terwijl zij talrijke blijken van me deleven in onderscheiden vorm en aard in ontvangst hadden te ne men. In de avonduren verrastte de muziekvereniging het <jiaman~ ten paar met een serenade. Een buurtcomité had voor de woning een prachtige eieboog ge plaatst en ook binnen was een passende versiering aangebracht. Van tal van woningen in de buurt wapperde het nationa&e dundoek. - De uitslag vaii de j.l. Zon dag door de postduivenvereniging „De Luchtvaart" vanaf St. Quin- tin gehouden wedvlucht luidt als voljgt: St. van Peer 1, 27 'Adr. Klootwijk 2, 21, 26; Adr. Blom 3, 23 "H. Vos 4, 7, 24, 2*8, 31-; 'M. Ver duin 5'; H. van Kampen 22; B- Pols, *8, 9, 18, 30'; Adr. Spie rings 10, 12W. Ver steeg1 11, 25; C. GroeneveTd 13; Adr. :de Jong 14; G. Treffers 15; C. Broefcs 16; Fr. van On ze noo re 17, 29ivl van Feer 19, 20. A.s. Zondag wordt vanaf Cha teau raux gevlogen. DESSEN. De Chr. gjem. zangvereni ging „Excelsior" alhier, hoopt op 4 Aug. deel te nemen aan liet groot muziek- en zangconcóurs te Pasen bij Apeldoorn. Zij zal uit komen in de 4de afdeling. - De Chr. boeren- en 'tuin- dersbond alhier hoopt op 6 Jiili per autobus v.an de A.L.A.D'. uit Wijk een reis te maken naar de No o r d-Go s tpo 1de r pp Donderdag' 10 Juni hield de begrafenis vereniging Dus- sen-Hank een ledenvergadering in deChr. school. Na keen bestaan van slechts twee maanden telt de vérenigling thans 148 leden. Nog meerderen worden verwacht. 1 Er werd een definitief bestuur gle'kozen, dat' als volgt is samen gesteld ie voorz. P. van der Zou we, 2e voorz. M. Gollijn, secr.- penning'm. P. J. Neder veen, 2e secr.-penningm. A. Strik, leden P. Bonman, P. Heurter, L. A. v. d. Oven Pz. EETHEN. - Aan de Gebrs. de Later te Nieu'wendijlk is tegen f57.180 ge gund de bouw van een boerderij alhier. HERPT. Maandag! 28 Juni hoopt de afdeling! Herpt van de R.K.J.B. een excursie te houden naar de W i Ihelmi napo'lde r In de plaats van de heer Ad. Verhoeven Jzn. is tot voorzit ter van de Oranjevereniging ge kozen, de heer J. v. Bokhoven Mzn. LAND v. HEUSDEN EN ALTENA De telers van groene erw ten, die tot giroien plukken over- giaan, zijn op grond van de Ver ordening Granen, Zaden en Peul vruchten verplicht binnen een wéék na de pluk hiervan schriftelijk me dedeling te doen aan 'de Pb his, waaronder de telers ressorteren. Deze verplichting geldt alleen voor het glroenpluk'ken van erwten, wel ke bij de Mjei-inventarisatie zijn opgegeven als landbouwerwteri" en vanzelfsprékend niet voor erw ten, die zijn opgegeven als „tuin bon werwten". Wanneer geen aan gifte wordt gedaan van hjet pluk ken zal bij; het bepalen van <Je eventuele leveringsverplichting uit- glegaan moeten worden van de op pervlakte volgens de Mjei-inventari satie 1948. Het niet voldoen aan deze verplichting kan de telers later in ernstige moeilijkheden brengen. Die telers worden dus nogmaals gewezen op het belang van de aangifte bij» die Pbh. in wieps werkgebied de erwten wor den geplukt. Die Pbh. van Distr. 44. NEDERHEMERT. Die Oranjeveren. „Oranje Trouw" hoopt a.s. Donderdag avond 17 Juni om half acht ©en ledenvergadering te houden in de Naaischool. Aller opkomst, zowel jong als oud, is dringend gewenst, betreffende 'bespreking eventuele feestelijkheden in verband met het komende Regeringsjubileum van onze Vorstin. Die Jeugdactie Papierinza- mieling is in onze gemeente ge durende de maand Mei ieien suc ces geweest. Die kinderen der sdhool braCh* ten in die periode ruim 600 ikg papier bijeen. Nu geen papier verliezen, man, Die Staat maakt er deviezen van. Steunt tonze papieractie! De leerlingen der hoogste 'klassen der ,Chr. school alhier, hopen Vrijdag 16 Juli a.s. een een schoolreisje te maken naar Amsterdam en omgeving. Uit onderwijskundig oogpunt zal een bezoek .gebracht worden aan Schiphol, een rondvaart door ha vens en grachten zal ondernomen worden, de Zuiderzee en Oud-Val keveen wordt bezocht en last not least paleis Soestdijk. Een genotvolle dag, hopen we, staat voor de jeugld van onze ge meente te wachten. Ds. D. J. van de Graaf te Vinkeveen heelt voor het beroep naar de Ned. Herv. kerk alhier bedankt. i WOUDRICHEM. Zaterdagavond hield de Par tij van de Arbeid de ie verkie zingsvergadering, waarvoor goede belangstelling bestond. H. van Kui len vergeleek de toestand van '45 met die van heden, meende dat we toch wel in velerlei opzicht wa ren - vooruitgegaan, wees op de ;eis van bes taanszekerheid van ae wieg tol aan het graf en besprak het complexvan sociale voorzie- ninglen, dat wordt opgebouwd. Die 2e spreker was Mr. van Wal- sum, burgemeester van Delft. De ze behandelde de Grondwetsher ziening!, bet Indonesische vraag stuk en wees er op, dat reeds meer dan 300 predikanten in het Pro testants Christelijk Werkverbond van de Partij' v.d. Arbeid zijn op genomen. De Partij aanvaardt geen ander socialisme dan het democra tisch socialisme. Voorzitter Viveeii bracht beide sprekers dank, sprak Zijn vreugde uit over het groeiend ledental in de afd. van de Partij en Vrouw en- club, en het stijgend aantal ahon- né's op de Partijkrant. Het was een goede viergadjering, waarvoor ook belangstelling van buiten was. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. DE SCHOOLJEUGD: EN HET A.S. REGERINGSJUBILEUM. Teneinde bij te diraglen tot de viering van het aanstaande Rege ringsjubileum van H.M, de Konin gin op' scholen voor voorberei dend, en verplicht lager onderwijs, heeft de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening! toe stemming! verleend, dat via de nog nader te instrueren plaatselijke dis tributiediensten toewijzingen zullen worden verstrekt overeenkomende met maximaal 125 gram suiker per leerling. Deze toewijzingen moeten In een keer worden aan gevraagd en wel tussen 4 Juli en 29 Auglustus. Die school besturen zullen zelf .kunnen bepalen, op wel ke wijze zij deze tractatie zullen titvoeren, hetzij door het verstrek ken van versnaperingen dan wel van versnaperingen en limonade. Hierbij dient er rekening! miede te worden gehouden, dat b.v. per flesje limonade-gazeuse in het al gemeen 25 gram suiker gemoeid is. De organisatoren van de school feesten zullen voor het aanvragen van de toewijzingen moeten be palen voor welke hoeveelheid zij /versnaperingén-toe wijzingen en voor welke hoeveelheid zij suiker toe wijzingen ter verkrijging van li monade wensen te ontvanglen. De kosten van deze tractatie kunnen niet voor rekening; van de Overheid worden gebracht, terwijl de honorering van de toewijzingen via de normale kanalen kan gte- schieden. De toewijzingten moeten voor het openbaar onderwijs door de gte- meenten, voor het bijzonder ondier- wijs door de schoolbesturen in ontvangst worden genomen. Voor andere feestelijkheden ter gleliegenheid van het Regeringsju bileum zullen gleen extra toewijzin gen worden verstrekt, zodat het voor buurtverenigingen of andere organisatoren geen zin heeft hier voor verzoeken bij de Directie yan de Voedselvoorziening van het Mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening of het Centraal Distributiekantoor in te dienen of hierover te corresponderen. DE IMPORT VAN BELGISCHE KERSEN. Die Belgische kersenoogst, die iets vroeger valt dan in oris land en er evenals dezte dit jaar goed voorstaat, is begonnen, en vindt sinds enigte dagen een deel van zijn afzet in ons land. Het vorige jaar deden zich bij deze import aanhankelijk veel ge vallen voor van deviezensmokkel, ten gevolge waarvan de Belgische kersen hier te lande bleken te kunnen worden verkocht tegen zeer ldge prijzen, die zelfs onder de bij import gefactureerde lagen. Om dit kwaad tegen te kunnen gaan, zijn maatregelen getroffen, die Nederland in staat stellen de Belgische marktprijzen dagelijks te controleren. Op grond van op de ze wijze verkregen gegevens wordt de z.g. „dagprijs" bepaald, d.i. de prijs per kg, die Nederlandse importeurs in België mogen beste den. Door deze dagprijzen nauw keurig vast te stellen, Zijn de kan sen der importeurs, de kersen voor Lager prijzen te bemachtigen dan zij aan de girens met hun facturen verantwoorden, gbeddeels geblok keerd. Een laatste mogelijkheid restte door goedkope kersen in te slaan, maar ook deze mogelijk heid is te niet gedaan, door de, import te binden aan Strenge kwa- litei tsvo orsch rif ten Door middel van een doelmatige controle aan de grens en het ri- goureuse toepassen van sancties, is reeds verleden jaar het kwaad Bezworen. Verwacht mag worden, dat de invioer bevredigend zal ver lopen en wellicht een zelfde orde van glrootte bereiken zal als in 1947- met de helicoptére ter be strijding van schadelijke in secten. In de Haarlemmiermieer-polder nabij de giemeente Nieuw-Vennep Zijn Donderdag 10 Juni j.l. proef nemingen gedaan met de Helicop tére ter bestrijding! van schadelijke insecten. Die proefnemingen, wel ke onder leiding! stonden van Dr. W. J. Maan, Ingenieur bij de Rijksiandb ou w voor lichting's diens t, werden door een groot aantal be langstellenden uit landbouwkrin- gien bijgewoond. Omstreeks 4.45 uur 's morg|ens verscheen de Sikorski S 51 van de Stichting 'voor Hefschroefvlieg- tuiglen, welke te Ypenburg was opglestegen, boven de Haarlem mermeer-polder en daalde óp een klein veldje (het grote voordeel van deze machine is, dat bjj het opstijgien en landen een beschei den ruimte behoeft te worden in genomen) gelegen in het Noorde lijke gedeelte van de Haarlemmer meer. De proefnemingen werden dit maal uitgevoerd boven een aantal erwtenvelden en waren speciaal ge richt op de in deze gewassen voor komende erwtenknopmade en erw tenbladluizen. Met een snelheid van 45 km per uur besproeide de Helicoptére in zes uur tijd 108 ha, verdeeld over 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 5