voor FOTO'S: VISSER ZN. - WERKENDAM Firma L. J. VEERMAN I II s Binnenland Boekbespreking 6evondeo en verloren voorwerpen Bommelerwaard en Land van Heusden an Altena in.'l6e eeuw. HEUSDEN Telefoon 1 Boekhandel ijver zal willen bevorderen. De Voorzitter meent, dat de kwestie thans voldoende van alle zijde beken is, hij wil echter gaar ne de wethouders, als zij dit wen sen, nog de gelegenheid "geven iets te zeggen. Wethouder Buijs zegt, dat hii de situatie met allén ernst heeft bekeken en het is hem gebleken, dat het ondoenlijk is daar wonin gen te bouwen. In en buiten Heus den ligt grond genoeg, die meer geschikt is. Hij zou het betreuren als aan dit historisch stukj e grond een gedeelte werd ontnomen. Aan vankelijk had spr. ook de gedachte dat hier gebouwd kon worden, doch toen hij de situatie had be keken, moest Hij erkennen, dat dit riiet mogelijk was. Hij vindt het jammer, 'dat de heren Verschuur, Dekker en te Vruchten zich pok niet persoonlijk hebben overtuigd, dan zouden zij zeer waarschijnlijk tot dezelfde conclusie Zijn géko- men. Wethouder Groen sluit zich ge heel aan bij het gesprokene door wethouder Buijs. De heer Dekker merkt op, dat de heer Buijs de situatie opgeme ten heeft vanaf de muur en niet wanaf de straat, die er ,za;l komen. De heer te Vruchten zeg't, dat hij na de onder vinding die hij had opgiedaan bij het eerste onder houd, dat hij met de heer Merkx had, géén lust meer voelde, om een verder onderzoek in te stellen. Het voorstel van de 4 raadsle den, hierop in omvraag gebracht, wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen, alleen de heren Dekker, te Vruchten en Verschuur stem den voor. Het,voorstel van de heer Lut- gert om Ir. v. d. Laan te ver zoeken nog een ontwerp te maken, waardoor het wel mogelijk is, daar nog enige woningen te bouwen, hierop in stemming gebracht, wordt met algemene stemmen aan genomen, nadat het door de he ren Dekker en te Vruchten was' ondersteund. Door de raadsleden v. Biadel, te Vruchten en Verschuur is het navolgende adres aan d% raad ge richt Wij hebben de eer aan de raad van de raad der gemeente Heus den voor te stellen om, in het belang'. der vorkshuisvesting, aan te kopen resp. te onteiglenten heft perceel Z 108, bestaande uit een open ruimte en het restant van een schuur de open ruimte grenst aan de Putterstraat, de schuur aan het in aanbouw zijnde blok van drie woningen aan de Demer (Noordersingel). Memorie van toelichting. Nu een goed overzicht van de situatie tussen Potterstraat en Noordersingel mogelijk is, blijkt, dat de open ruimte, die bij het in aanbouw zijnde blok van drie woningen aan de Noordersingel behoort, veel te klein is. Wanneer hier nog! de schuurtjes geplaatst zouden worden, dan blijven er slechts weinig Mi2 over en zal het licht in de z.g, woonkeukens ze ker minder zijn dan gewenst is. Bovendien zal het gebrek aan ruimte het bijzonder moeilijk ma ken om het middelste pand van een éigen achteruitgang te voor zien. Het aantal ingesloten en van licht en lucht verstoken wonin gen in deze gemeente is wel zo groot, dat wij' niet bereid zijn met nieuwe panden genoegen te ne men, die in dit opzicht iets .te wensen overlaten. Blijkens hun uitlatingen zijn B. en W. de mening toegedaan, dat bij iedere woning! een redelijke open ruimte behoort en wii kon den niet anders verwachten, dan dat zij in dit géval consequent vol- gjens die opvatting zouden han delen. Maar al wordt deze onge wenste toestand nu door ons wat laat ontdekt, dat betekent niet dat er in berust moet worden. De aangrenzende bouwval, die ooit een schuur gé wees t is, behoeft om geen enkele reden in. stand te worden gehouden. Zeer zeker ook niet uit aesthetisch ooglpunt. Nu de aankoop c.q. onteigéning van de schuur gewenst is, is er al les voor om de erbij behorende open ruimte ook over te nemen. Deze komt uit op de Putterstr. (Z 108) en hier zal nog wel een pandje te plaatsen zijn, waarmede niet alleen de uitbreiding' der woongelegenheid gediend maar ook dit gedeelte der Putterstraat belangrijk verfraaid wordt. De Voorzitter zeglt, dat B. en W. volkomen accoord giaan met het adres, zij zouden er echter ook in willen betrekken pand 107, waardoor 2 woningen te bouwen zijn en dus ook het pand, bewoond door de Hart, van de Godshuizen aah te kopen. In de laatste verga dering: van het college van Re- gtenten is reeds tot verkoop beslo ten. De heer Dekkers zou ook die open plaatsen, waarop de eigena ren zelf niet giaan bouwen, in d€ aankoop of onteigening willen be trekken. De Voorzitter merkt op, dat ,de raad hiertoe in een vroegere ver gadering reeds heeft besloten. Met algemene stemmen wordt hierop besloten tot aankoop over te gsaan, zoals door de 3 raadsle den is voorgesteld, aangevuld met het voorstel van B. en W. Reclames schoolgeld zullen in besloten vergadering worden be handeld. Voorstel van B. en W. tot ver lening van een crediet van f724. voor herstelling van de beschoei ing: van de Demert. De heer Verschuur vraagt of het geen goed geld naar kwaad geld gooien is. Het is toch nog niet zeker, dat de Demert zal blij ven bestaan? De Voorzitter merkt op, dat als de Demert niet zou blijven bestaan-, dan ook geen gebuik zal worden gemaakt van dit crediet, dal hier op met algemene stemmen wordt verleend. i De vergadering wordt met het formuliergebed gesloten. De raad gaat over in geheime zitting. II g Bij gelegenheid van de belangrijke verbetering van onze étalage-ruimte in onze winkel en de inventarisatie per 1 Juli, doen wij U in de maand Juli welke wij in de étalage zullen uitstallen. Ieder, die een goed boek wil bezitten, heeft nü de kans dit tegen weinig geld te bekomen. De étalage wordt regelmatig veranderd, doch vindt U niets van Uw gading er in, vraagt U dan binnen even. Wij hebben boeken voor elke smaak. Neemt deze kans waar, om Uw boekenkast aan te vullen. ff i! f# It it DE A.V.R.O. JUBILEERT. Donderdag 8 Juli 1948 viert de A.V.R.O. haar 25-jarigj jubileum, hetwelk op feestelijke wijze zal wor den herdacht. De luisteraars zullen in de feest- week van 411 Juli 1948 kunnen genieten van de bijzondere jubi- leum-programlma's, die voor de A.V.R.O.-microfoon worden gege ven. OPHEFFING der verplichte inschakeling van marktvfeehandelaren. In verband met het feit, dat de aanslag' voor de verplichte le- verinig van slachtvee is afgeschaft, zal het Bedrijfschap voor Vee en Vlees met inglang van 5 Juli La.s. de bij1 de levering: van slachtvee igestelde verplichting tot het in schakelen van een marktveehande- delaar opheffen. De veehouder is met ingang van die datum: der halve gerechtigd zijn slachtvee zon der tussenkomst van- een handelaar op de slachtveemarkt aan te bie den, al staat men uiteraard vrij: van de diensten van zulk een han delaar gebruik te blijven maken. De Stichting Tentoonstelling De Nederlandse Vrouw 1898-'48" Rieeds onmiddelijk nadat het ini tiatief tot het organiseren van een Tentoonstelling! geboren was,.heeft de plaatsel. commissie zich bezon nen op de mogelijkheid om gelijk tijdig een boekwerk uit te geven met hetzelfde doel, n.l. te laten zien, hoe Ach het vrouwenleven in de laatste 50 jaar in Nederland heeft ontwikkeld, welk aandeel de vrouw tijdens de regering van Ko ningin Wilhelmina op allerlei ter reinen van het publieke leven heeft genomen, wat door haar op staatkundig, sociaal, charitatief, wetenschappelijk, literair, kerke lijk, economisch gebied is bijge dragen aan de grootse «opgang en blo-ei, die ons volk als geheel sinds 1898 heeft te zien gegeven. M.a.w. in andere vorm zou dat boek in schrift vastleggen alles,, wat de Tentoonstelling De Nederlandse vrouw 18981948 in natura, in afbeeldingen en modellen bijeen brengt, zodat het een blijvende herinnering en kristallatie zal zijn van het ten toons tellings werk. Het doet ons genoegen, U te kunnen mededelen, dat wij er in geslaagd zijn, een dergelijk werk gelijktijdig met de Tentoonstel ling ónder onze auspiciën en on der de redactie van een Redactie raad, die door het Hoofdbestuur der Tentoonstelling is aangewezen te doen verschijnen. Het draagt de titel: „Vrouwen van Neder land 1898 tot 1948, de vrouw tij dens de legering van Koningin Wilhelmina." De Bedactieraad bestaat uitDr. F. T. Diemer-Lindeboom, Mr. L. H. Gallois, Mr. A. v. d. Goes, van Naters-v. d. Plaats en Ir. A. van Schaik, terwijl de samenstelling berust bij Dra M. G. Schenk. Mevr. Eleanor Roosevelt ver rijkte dit boek met een persoon lijk woord van hulde aan de Ko ningin. De prijs van deze jubileum-uit gave bedraagt gebonden in buck- ram-band f8.75. Een gedeelte der opbrengst komt ten goede aan de Stichting de Nederlandse Vrouw 1898 tot 1948. Het is de bedoeling dit boek in zo breed mogelijke kring te helpen verspreiden. Het zal voor talloze vrouwen een openbaring zijn en haar tevens aansporen, om bij voortduring haar krachten te wijden aan de opbouw van ons geteisterd volksleven. liet boek is verkrijgbaar in de boekhandel van de fa. L. J. Veer man te Heusden. In het jaar 1562 deed Sonnius zijn intrede als bisschop van Den Bosch. Zijn eerste wefk was, het instellen van een géesteilijk ge rechtshof (1563). Zelf bezocht hii een gédeelte van het bisdom voor het opsporen van misbruiken. In 1566 wordt hij echter uit Den Bosch verdreven en zwerft hij als balling rond. Wanneer de stad tot rust geko men is keert bij er terug! en tracht dan dadelijk' de verwoesting' aan 'kérken aanigéricht te herstellen, zeglt Schutjes. Volgens dezen werd Sonnius echter opnieuw verdreven, doch slechts kort. De 80-jarige oorlog begon en deze deed in 1568 géén afbreuk eigenlijk aan de Spaanse heerschappij-. Vooral' Hedel was een „zorgenkind" voor Sonnius, de pastoor daar toch „heulde aan" met de predikanten. Gaarne zou hij de pastoor ver wijderd hebben, maar Hendrik van den Berg!, Heer van Hedel en 's Heerenberg, zwager van Prins Willem, verijdelde deze poging. Sonnius wordt opgevolgd door Laurentius Metsius, 1570. Deze bracht een herderlijk bezoek aan het Land van Heusden en Altena, „dat het volgende jaar namens hem door den landdeken van Heusden in gezelschap van Fran- ciscus Eustachius van Andel, pas toor van Genderen (een man van talent!) deels bezocht werd, wijl de verovering' van den Brie He door de watergeuzen de verdere visi tatie moetje lijk maakte". Deze kwa men zelfs voor Dordrecht enGo- rinch-em en zo waren toen Wou- drichem en Zaltbom'mel aan de beurt. Gevolgde priesters in de Bommelerwaard en in het Land van Altena konden niet zonder gé- vaar in fyun parochiën blijven en zeker niet toert Heusden en Geer- truidenbergl door het Staatse leger werden veroverd. Toen het oorlogsgeweld, de plundering van kerken en kloos ters, steeds verder om zich heen greep, riep de Meierij de oescher- mirig van Parma in. De aanslag der Staatse troepen op Den Bosch door Mauritswerd verijdeld. VERLOREN in de kom van het dorp Veen, een biljet van f 10. Terug te bezorgen bij wed. J. Schreuders, Dijk 10, Vieen. VERLOREN1 manchetknoop (Zeeuwse knop) in Heusden van Wilhelmrnaplein naar fabriek van Wagenberg-Festén. Terug te be zorgen Wilhelmina plein 72 Heus den. GEVONDEN Een zilveren arm band. Terug te bekomen bij de Post-Ccmmandant der Rijkspolitie te Wijk en Aalburg. speciale aanbieding Boeken e A A A A A A A A A A A ww w W W WWW W V if

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 8