Ex-Burgemeester Bijzonder Gerechtshof de N.V. A.L.A.D. te Wijk en Aal burg! en de bekwame leiding van chauffeur Sterkèriburg, die op voortreffelijke wijze tot het slagten van deze excursie heeft bijigledra- gien, keerden allen des avonds te ong'eveer elf uur, hoogst voLdaan in ons dorp- terug). j Tien nieuwe huizen nade ren alhier hun voltooiing en zul len binnenkort door de glezinnen, die daarvoor aanglewezen zijn, be trokken 'kunnen worden. Evenals dit vanuit andere glemeenten zal geschieden, zal ook vanuit deze giemeente eien excursie giehouden worden naar de tentoon stelling! „De Nederlandse Vrowiu", die ter g|elegenheid van het rrege ring jsjubiieum van H.Mj. de Konin gin te Den Haag plaats vindt', mits hiervoor voldoende belang'- stelling! zal bestaan. Die datum van excursie zal nader worden bepaald op een werkdag1 in begin Sep tember. Zij die in een orglaniserend ver band hieraan willen deelnemen^ worden verzocht zich voor Zon dag! 18 Juli a.s. op te geven bij: een der navOllgtende leden der Con tact-commissie (Mevr. F. C. Odefkerk,Raanhuis mevr. Affourit-v. d. Laan, mevr. de Jagter-Minnee, mevr. v. Vuuren- (Rjoest, mevr. Koekkoek-de Roolij', allen te Dussien en mevr. Snoek- Stmit, mevr. iMelissien, mevr. Ver- heijdem-v. Daalien, allen te Hank. De prijs, alles inbegrepen, 'be- draaiglt ongeveer vijf gulden per persoon. Ook beren kunnen zich voor deze tocht oplglevem. Woensdagavond keerde dhr. P. A. Achterberg! alhier met zijn tweè aan elkaar gekoppelde wa gens met hooi van Jannezand huiswaarts. JBij het afrijden van de sluis kreeg hij echter defect aan zijn achterste wagfen, met het glevolg, .dat bet hooi in de rivier „De Dusse" terecht kwam. Zon der dat de voerman iets [Opge merkt had, stond hij: bij' zijn thuis komst verstomd, dat hiji niet poet 2, maar slechts een wagen bela den met hooi arriveerde. Die examens van de naai school zijn als volgt verlopen Geëxamineerd 23 candidaten, al len gleslaagd n.l. voor costumière Marie v. Geraiip, Tonny v. Mier- lo, Annie v. Mierlo, Jo Vierhoe- ven, .Sientje Vollebregt, Corrie v. Riesen, Diina v. d. Pluijm, Martina Verhoeven, Cis ca Hakkel, Corrie v. Dinteren, Jo v. 01st, Wies ^Schelle en Corrie Lensvelt. Voor lingerie Jana v. Dinteren, Joke Paes, Dana v. Riesen, Willv Leexihouts, Lucia de Ronde, José Hakkel, Adrie v. JDortmond, Miep v. Dortmond, Dirkje v. CuLenborgi en Sjaan Riaams. Allen genoten hun opleiding bij de Eerw. Zusters alhier. RAAMSDONK. Rij1 de viering! van het 25- jarigl bestaan der rijivereniging Ju liana" te RaamsdiOnk, wordt op Zaterdag 19 Juli a.s. een groot nationaal concoürs-hippiqué gteor- gianiseerd wat gezien de 'kwanriteit en kwaliteit der inschrijvingen een succes beloofd te worden. 'Naast de vele deelnemers uit heit Land van HeUsden en Altena en het overige deel van Rrabant, zul len hier ook in de ring verschijnen de beste Nederlandse tuiglpaarden en een uitgelezen tal hackney's, afkomstig uit Nijmegen, Enschede, Utrecht, Dordrecht, Den Haag en Amsterdam. Hierdoor wordt aan velen de 'gelegenheid geboden om in eigen omigeving een paardenfestijn mee te maken, waarvoor men meest al verre reizen moet maken. 's-GRAVENMOER. Uitslag verkiezingen: KVP 18, PvdA 34, A.R. 377,. Comm. 7, CH 192, WD 52, SGP 12 en lijst Welter 1 stem. GIESSEN. Dinsdag! 13 Juli zal de schooljeugd, onder leiding van het personeel, een reisje maken naar Amsterdam. De Herv. kerk' van Gies- sen-Rijswijk heeft toezegging van beroep uitgebracht op Dis. A. H- Langfhout te Zunclert. NIEUWENDIJK. Naar wie vernemen hoopt het mannenkoor „Onderling Ge noegen", directeur de heer J. de Graaf, 31 Augustus a.s. deel te nemen aan de grote zangers dag, welke gehouden zal worden te 's Gravenhage. OUDENDIJK. In het laatst van deze maand hoopt de heer van Reem, hoofd der Neutraal Rijz. school alhier, met de drie hoogste klassen per touringcar een uitstapje te maken naar den Haag en Scheveningen. VEEN. De beroepen predikant Ds. Rootselaar van Onstwedde, 'hoopt a.s. Woensdag een bezoek te bren gen aan de gemeente en 's avonds voor te gaan in de dienst des Woords. De J.V. hoopt 27 Juli een uitstapje te maken naar Amster dam. WERKENDAM. De Rehobotschool vierde de- zè' week haar 60-jarig bestaan. De kinderen maakten met- vlaggen ver sierde wagens een rondgang door ons dorp en werden 's middags ge- tracteerd. In de Noodkerk werd 's avonds een gedachtenisrede ge houden door Prof. Dr. K. Dijk van Amsterdam. Vooraf sprak het Hoofd der school een opieninglsirede en liet zingen Psalm 103 vs. 1 en las 1 Kron. 16. Prof Dijk zei, dat Prof. Linde boom in Juli 1887 hier in Werken dam op de eerste vergadering 'had gesproken over de woorden naar aanleiding van een gedeelte van Ps. 22: „Het zaad zal 'hem die nen". Voor deze gelegenheid had Prof. Dijk dezelfde tekst gekozen, waarin 'hij liet uitkomen de vraag „Waar gaat 'het de School met de Rijbel om", welke op zeer boei ende wijze werd uiteengezet. Nadat spr. nog gewezen 'had op de moeilijkheid van jubileren, doch dat dit moet zijn met alle welda den ons stellen voor de Heere, besloot spr. zijn rede. Gelukwensen werden overge bracht door S. Kuiper, hoofd der Woensdag 7 Juli diende de zaak voor het Rijzonder Gerechtshof te 's Rosch, van de ex-burglemeester A. Thomaes, die van Februari 1942 tot 3 September 1944 'bur- glemeester van Heusden was. Als om 10.15 uur het Hof, ge presideerd door Mir. Weijers, de zittingiszaal binnenkomt, blijken er 4 gietuigen door de verdediging' te zijn gedagvaard, o.a. de groeps commandant der marechaussee uit Tilburg', de Wilde, Opperwacht meester v. d. Meyden, toenderttjld commandant van de Mjarechaussée te Wijk en Aalburg!, Dir. E. Schim mel, arts te Heusden, Kapt. van de Marechaussee Lioesbefg! (N.S.R.- er) gtedetineerd in het kamp Vught, de Opperwachtmeester P. Halmans uit- Sehijndel, die niet was - ver schenen. De meeste gietuigen hadden on belangrijke verklaringen die de heer Thomaes niet veel konden verlichten. De hoofdbeschuldiging was, dat Thomaes anonieme brieven over ingezetenen van Heusden had door- giegeven aan de Sicherheitsdiepst te 's Hertogienbosch, meegewerkt had tot het doen arresteren van Joden, onderduikers had opge haald of doen ophalen, persoonlijk met de opper wachtmeester v. Til burg in Hank mej. v. d. Koppel arresteerde, de verloofde van de ondergedoken marechaussée Evert- se. In een ander sichrijven werd gezinspeeld op het verborgen'hou den van Joodse personen door mej. Marie van Wijk te Genderen, welk schrijven was gericht aan ka pitein Loesberg. Die anonieme brieven in de hoofdbeschuldiging bedoeld, waren afkomstig van een S.D.-agent, een zekere van Erp, een familielid van de toenmalige gemeente-veldwach ter Halmans. 'Ook had hij een zoon van de heer E. A- v. Rallegooyen uit Wijk doen arresteren, omdat deze zich in de .uniform der zeevaartschool in de bioscoop bevond en geen persoonsbewijs bij zich had. Hij had deze arrestatie doorgegeven voor het aan de S.D. met begleleidend schrij ven, waarin hij schreef, dat de gtehele familie bestond uit sabo teurs en een broeinest in het ver zet vormde. In het eerste anonieme schrij ven stond, dat Halmans Jodenver- borgen had en dat Dir. Schimmel vaak voor adressen zorgde- In plaats van deze brieven "in de prullemand te gooien en Halrnns te waarschuwen, heeft verdachte de brieven doorgezonden naai* de S.D'. en voorzien van commentaar o.a. zette hij! er onder, dat Dir. S. bekend stond als zeer anti-Duits en dus een gevaarlijk mens was, zijn arrestatie zou veel aan het 'licht .brengen. Opk zou Dr. S. be trokken Zijn in jodens mokkel. Als dit wordt voorgelezen vraagt de president aan getuige Dr. S. of liem dit bekend was, waarop de ze antwoordde, dat dit voor hem volkomen nieuw was. Verdachte had naar Dir. S. verklaarde, steeds een goede kennis van hem als de verrader genoemd. Hierna vroeg! de President, wat Dir. S. van verdachte denkt. Deze antwoordde He beschouw liem als een psychopaat, met sexuele afwij kingen, die daardoor gevaarlijk was. Om deze man te kunnen door gronden moet men zijn levensloop kennen, hij: is een opportunist, die in 1939 uit Duitsland vluchtte en in Nijmegen zich nogal anti-Duits uitliet en door het armbestuur werd onderhouden. Er waren men sen die hem uit medelijden een bed en ledikant hadden geleend, doch toen hij in Aug. 1940 tot de N.S.R. was toegetreden, dit te rugwilden. Hij dreigde toen echter deze mensen te zullen aanbrengen bij de Duitsers. In 1942 werd liii Ru rge mees ter van Heusden. Daarna werden door de Presi dent nog andere documenten ter tafel gebracht o.a. zijn installatie, rede als Rurgemeester van Heus den. Deze rede eindigde met Sieg Heil, Siegi Heil, Sieg Heil den Führer aller Germanen en dan, Hou-ziee, Hou-zee, met Mussert, Hou-zee. Vindt u dit erg Nederlands, vraagt%ie President. !Och dit z'ijln phrases, het ge ijkte slotantwoora van verdachte. Daarna Ze'glt de PresidentU hebt f 550 gebruikt voor uw in stallatie, terwijl u maar f 100 had mogen uitgeven. U bent een mooi ambtenaar. Eerst van de armieeten en dan, als u de kans krijgt, maar flink uw slagl slaan. Voorts komen brieven ter 4afel, kort na zij'n installatie geschreven o.a. aan 't Hoofdkwartier van de N.S.R. aan de Procureur-Generaal in den Rosch Een mijner politie mannen is een schoft, onbetrouw baar, die ik glaarne kwijt wilde. Ook de glemeente-secretaris is on deugdelijk, deze man wilde ik gaar ne door de S.S. laten arrestenen. „Weet u wat dat zeggen wil", vraagit de President, „om mensen aan de S.S. uit te leveren?" „Daar heb ik nooit bij stilge staan", ziegt verdachte. Die President, die nu en da;n boos wordt, vraagt nu lachende aan verdachte, of hij wel wist, dat Nederland met Duitsland in oor log' was, waarop Thomaes ant woordt „Ik dacht dat (er wapen stilstand was gesloten met Duits land". Als de President dan weer te rugkomt op de anonieme brieven, en vraagit of hij' inziet, dat hii door deze anonieme brieven door te geven, mensen aan groot ge vaar blootstelde, zegt verdachte „Ik was bang', omdat de anonie me briefschrijver mij miet arresta tie dreigde en ik bang was voor S.Di.-agtenten". „Maar", merkt de President weer op, „u wist toch niet dat het ano nieme schrijven van een S. D.- agent was en u had toch door igieen begeleidend schrijven, dat nog bezwarender was, de zaak nog niet erger behoeven te maken". „Dat waren suggesties van v. Erp", trachtte Thomaes zich te verdedigten, wat niemand natuur lijk slikte. „Hebt u wel bedacht, dat u met zulk schrijven Dr. S. hebt doen ar resteren en naar Duitsland bren gen, met kans qp de dood en 'alle andere ellende daaraan verbon den". „Zover heb ik niet gedacht", antwoordt Thomaes. (Hilariteit). Daarna werden zijn eigen stuk ken uit de Heusdense Courant van die dagen voorgelezen. „Wat zegt u daarvan?" vraagt de President. „Gezwam in de ruimte", zegt Thomaes over zijn eigen mooie stukkeft. Daarna krijgt verdachte nog ge legenheid zich te verdedigen. Hij' staat weer op en dan komt Zijn levensgeschiedenis, die samen miet de President weer uit de herinne ring wordt opgediept. 'Hieruit blijkt, dat Alfred Marie Christian Thiomaes in Hontenisse is geboren en op de Ruwenberg op school was, daarna naar de Lepelbergi waar hij' Priester student werd. Diaarna is hij: naar Frankrijk gegaan, waar hi1' in de handel gling. In 1914 was hij ge-* huwd voor de eerste maal en later gescheiden.'In 1934 voor de twee de maal g'etrouwd, toen was hij in Duitsland. Hij was geen lid van de N.S.D.A.P. en geen Nazi. In 1939 is hij naar Nederland ge komen, waar hij in Nijmegen op het maatschappelijk hulpbetoon was aangewezen. In 1942 burge meester van Heusden, na in Au gustus 1940 lid van de N.S.R. te zijn geworden. De President vraagt of de verde diger nog iets heeft te vragen. Deze zou van Dr. S. willen we ten of Thomaes hem gelegenheid had gegeven zijn arrestatie te ont vluchten. De President vraagt, wel ke arrestatie en vervolgt„maai* ja, wat doet het er tóe, aangezien het toen reeds 1944 was geworden, begion Th. al te wankelen, nietwaar Thomaes, toen zaten de geallieer den immers al in Noord-Frank rijk". „Ja", zegt Thomaes. Daarna kreeg de Procureur-fis caal het woord tot het houden van zijn requisitoir, die verklaarde aan vankelijk het plan te hebben de ze man verminderd toerekenings vatbaar te beschouwen, doch zou nu, ook gezien de visie van Dr. S., een psychiatrisch onderzoek naar de geestvermogen van liem willen vragen en de zaak dus te verda gen terwijl dan tevens de getuige Halmans nogï kan worden gehoord. De President verzocht het hof hiertoe te besluiten, waarmede de zaak wordt verdaagd. I V

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 2