Gemeenteraadsverslag Coöperatieve Zuivelfabriek „ST. ISIDORUS" te Luttelherpt. Vergadering van de raad der ge meente EETHEN op Vrijdag 16 Juli des n.m. half vier. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer D. A. v. d. Schans. Opening met het formuliergebed daarna lezing der notulen, die wor den vastgesteld. Ingekomen stukken: Verzoek van de heer Coops uit Genderen om een bijdrage in de vervoerkosten voor zijn kind, dat de ambachtsschool in Gorinchem bezoekt. Op voorstel van B. en W. wordt besloten een toelage te ver lenen van f2.pier week, gedu rende de leerplichtige leeftijds grens van 'het kind. Verzoek van de heer Wallart uit Heesbeen om eenzelfde bijdrage voor een kind., dat de school in Genderen bezoekt. Op voorstel van B. en W. wordt 'hem een bijdrage van 75 cent per week verleend. Verzoek van de Oranjevereni ging te Bab.-Broek om een bijdra ge uit de gemeentekas voor de te, houden kinderfeesten op 10 Sep tember a.s. De Voorzitter stelt voor, dit ver zoek in handen te stellen van B. en W. ter afdoening. Het is op 't ogenblik nog niet bekend, wat voor dit doel mag worden uitgege ven. B. en W. zouden hierin alle 'schoolkinderen uit de gemeente willen betrekken. De 'heer Prinse zou deze zaak willen regelen met de Hoofden der scholen. De Voorzitter merkt op, dat zulks in de bedoeling van B. en W. ligt. De 'heer Donken is het daarme de eens want 'het is niet zeker, dat in alle dorpen commissie's voor het vieren van feest in het leven zullen worden geroepen. Besloten wordt het adres in handen van B. en W. te stellen. De Voorzitter deelt mede, dat een plan met begroting is binnen gekomen voor de verbetering der W.C.'s en de riolering voor de scholen te Eethen en te B.-Broek. B. en W. vragen hen hiervoor een bedrag van f 1500 ter beschikking te willen stellen. Wordt verleend. Ingekomen is verder een begro ting van de kosten voor de restau ratie der school te Meeuwen, met een opgaaf van de oorlogsschade. De kosten van een en ander zul len plm. f 8ooo bedragen. B. en W. vragen de raad mach tiging om voor dit doel een bedrag op de begroting te plaatsen. De heer Donken vraagt wat er. aan de school moet gebeuren. De Voorzitter zegt in de eerste laats ook de kwestie van de f.C.'s en de riolering. Verder schilderwerk en een belangrijk be drag voor verbetering van de kap. De 'heer Donken vraagt of de gemeente verplichj is de school zodanig op te leveren, dat er niets aan mankeert, waarop cle Voorzit ter bevestigend antwoordt. Met alg. stemmen verleent de raad zijn goedkeuring, deze post op de begroting te plaatsen. Aanbieding begroting 1948. De Voorzitter zegt dat het geluk kig mogelijk is gebleken, de be groting kloppend te krijgen. De gewone ontvangsten en uit gaven geven een bedrag aan van f 460.007.23 met een post onvoor ziene uitgaven van» f 1586,90. De kapitaaldienst in ontvangst en uit gaaf een bedrag van f 429572,43. De Voorzitter noemt het enorme bedragen, die voor een belangrijk gedeelte betrekking hebben op de wederopbouw en kasgeldleningen. Spr. nodigt alle raadsleden behalve de wethouders uit, deze begroting te willen onderzoeken. "Na afloop der vergader, kan men overlegigen, Wanneer dit het beste kan plaats vinden. Vandaag over 14 dagen zou spr. opnieuw een vergadering willen beleggen, om de begroting' te behandelen. De raad gaat hier mede accoord. A. J. VAN GREVENBROEK Oprichter en Eerste Voorzitter In Mei van dit jaar was het. 40 jaar geleden dat de boterfabriek te Herpt tot stand kwam. Naar aanleiding van dit feit is een jaar verslag verschenen, dat er keurig uitziet en waarin meerdere foto's over het verloop der fabriek gedu rende deze 40 jaar zijn opgenomen. De Voorzitter, de 'heer Christ A. J. v. Herpt gaf in een uitvoerig artikel een overzicht, waaraan wij het een en ander ontlenen, Op 6 Februari 1907 werd in een Vergadering van de R.K. Boeren stand, na een inleiding van de heer Wintermans, zuivelconsulent te Eindhoven besloten een eigen boterfabriek te beginnen. De statuten werden vastgesteld en er werd besloten te bouwen op een stuk grond van H. J. Luyben te Luttelherpt, de plaats waar de fabriek thans staat. De bouwkos ten bedroegen 13 a 14.000 gulden. 1 Mei 1908 ging de fabriek aan het draaien met een aantal van 240 koeien, niettegenstaande er in de oprichtingisvergiadering 300 waren opgiegleven. Oprichter en eerste Voorzitter was de heer A. J. v. Grevenbroek, die dit bleef tot 1922 toe. De fa briek werd gebouwd door de aan nemer A. T v. Horen te Herpt. Geestelijk daviseur was de Zeer- Eerw. Heer H. Koeken, pastoor te Hedikhuizen, die in 1928 over leed. Hij werd opgevolgd door pa stoor Meijs uit Hedikhuizen, die in 1937 naar Litthoyen vertrok. Zijn plaats werd toen ingenomen door de ZeerEerw. Heer G. Griindeman, eveneens pastoor te Hedikhuizen, die 'het Geestelijk Adviseurschap ook thans nog waarneemt. In 1922 werd de 'heer J. v. Enge len als Vborzitter opgevolgd door de 'heer C. J. v. Grevenbroek, die dit bleef tot 1933. Van 19331939 was de 'heer A. M. Buys, Voorzitter Eerste directeur was de 'heer G. Miedema, in Dec. 1911 werd deze opgevolgd door zijn broer S. Mie dema, die in 1933 wegens zijn be noeming te Doetinchem werd ver vangen door de 'heer G. J. Boswer- ger, die dit bleef tot April 1947. In zijn plaats kwam de tegenwoor dige directeur de heer Th. Geurtz. Secretarissen waren in de loop van deze 40 jaren de 'heer H, J. Luyben 19,071934, N. v. d. Wa ter van 1934 tot heden. Gedurende deze 40 jaren heeft de fabriek 'herhaaldelijk uitbrei ding ondergaan en werd 'haar fa- brieksoutilage verbeterd. Dit kan blijken' uit het feit dat fabriek en gebouwen in 1943 tegen molest ver zekerd werden tot een bedrag van f 130.000. De fabriek is gegroeid en hoe wel zij onder de kleinere fabrieken moet worden gerangschikt, staat zij aan de spits van de aangesloten fabrieken bij de Brab. Zuivelbond, vooral wat de kwaliteit harer pro ducten betreft. Naast hulde aan het bestuur komt daarvoor zeer zeker ook hul de toe aan het personeel, dat door zijn werken een product heeft we ten fe bereiken dat wordt geroemd. Hedenavond wordt een algeme ne ledenvergadering gehouden, waarin Mr. J. J. Wintermans, oud- zuivelconsulend van Noordbrabant te Den Haag een lezing zal 'hou den. In iedere parochie van het werk gebied is vanmorgen een H. Mis opgedragen, waarin Gods bijstand is afgesmeekt voor het welzijn der I fabriek. Tegenwoordig Bestuur met Directeur. V. 1. n. r.N. v. d. Water; A. T. Buys; Chr. A. J. v. Herpt; A. M. Buys; Dir. Th. Geurtz; G. v. Ooyen Jac. Pulles. De begroting voor 1947 wordt heren A. L. de Graaff en D. A. v. gewijzigd met een bedrag*, van Buur,en. f 27120,48 voor de gewone dienst, j De heer de Graaff wordt met 4 de kapitaaldienst met een bedrag stemmen benoemd, de heer v. Buu- van f460,300, voor de "financiering ren verkreeg 3 stemmen, van de bouw der noodwetwonin- j Verzoek om eervol ontslag- als onderwijzeres aan de O. L. school te Drongelen van iVfej. Schukkinig, wegens haar benoeming in dezelf de functie te Capelle a. d. IJssel en wel met ingang van 1 Juli a.s. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. in de mening verkeerden; gen. De Voorzitter deelt mede, dat de "heer C. A. Vos te Mgeuwen 'heeft bedankt als lid der Commis sie ingevolge de woonruimte wet. Ter benoeming in zijn plaats wor den door B. en W. aanbevolen de dat de onderwijzeres verplicht was nog *3 maanden na haar ontslag aanvrage in dienst te blijven. Dit is I onjuist gebleken, haar verzoek had ingewilligd moeten worden. B. en W. stellen voor dit ontslag te ver lenen met ingang van 1 Aug. a.s. Hij brengt mej. Schukking' dank voor alles wat zij gedurende een kwarteeuw in het belang van het onderwijs in de gemeente 'heeft gedaan, maar ook voor al 'haar "werk in het openbare leven in de

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 6