Plaatselijk Nieuws TWEEDE BLAD Het Oogstfeest NIEUWSBLAD voor liet Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard behorende bij het No. 6590 DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1948 Wanneer de gelovige boer de deinende korenakkers beschouwt, ligt in zijn ogien stille eerbied jegens de Schenker van deze g|oe- de gave. In Vlaanderen gaf hij uiting pan zijn stil vertrouwen in een goede oog'st door mlet Pasen op de hoe ken van de akker een gewijde palm te steken. In Brabant en Limburg bidt hij vijf Onze Vaders, wanneer de rog- Igie stuift, in Oost-Nederland ont bloot hij wel het hoofd, wanneer hij de zilveren stuifmeelwolk die over de akkers pluimt, aanschouwt. Volksgebruiken. Het oogstfeest is van .alle land- bouwfeesten wel bet belangrijkste. Voor zover deze feesten zijn blij ven bestaan, concentreren zij zich voornamelijk om de laatste schoof of de laatste wagenvracht, die huis waarts wordt gereden. Zo is het tenminste in die Achterhoek, Lim burg; en Twente. Eigenaardig1 is, dat de haan bij het oogstfeest zo'n belangrijke rol speelt. Wanneer in Heist (België) de voerman zijn laatste vracht boek weit naar de schuur bracht, kreeg de jeugd verlof mee. te rijden. Zii had tot taak te kraaien! Pip deze vracht stak men een haan en er boven over beeft bond mlen wat boekweit samen. Van de kin deren, die mee reden, vormde de haan het middelpunt. Eldjers slachtte men, bij gelegen heid van het oogstfeest, onder en kele ceremoniën een haan. Men consumeerde het heerlijke boutje ofsmeet het weg! e:n hield al leen huid en veren over. De haan speelt bij dit piles ziulk ieen grote rol, omdat men in dit dier, dat oorspronkelijk was ge wijd aan Apollo, de personificatie zag van de vruchtbaarheid. Hij ve r pers c*) nlii kte de zegen van de oogst! Soms ook versierde' men een uit hout gesneden hout met een krans van bloemen en wanneer de oogst binnen was en de feeste lijkheden waren voorbij, spijkerde men hem aan de schuur tot de nieuwe oogsttijd daar was. De oo gs ff ooi. Was de oogst droo]g! binnenge komen en viel hij mee, dan kreeg elke werkploeg! van dei baas een drinkgeld, dat veelal1 Zondags daarop in de herber gen werd ver teerd. Men noemde dat „devlim- men doorgieten", welke naam er op wees, dat het vele £tof, dat tij dens de oogsttijd het verhemelte had verdroogd, moest worden wegl- gespoeld. Soms schonk men het bier in een teil en men wierp er dan sui ker door. Elke deelnemer aan de „fooi" schepte er naai' hartelust uit met een lepel ofieder op de beurt, zette Zijn mond aap. de tfeil, om het zo begeerde vocht te bemachtigen. Voorspellingen, inzake de oogst. Het is te begrijpen, dat de boer vooruit weleens graag .Wilde weten of zijn oogst het komende jaar goed zou zijn of slecht. Het volks geloof heeft daartoe zijn geëigen de middelen. Allereerst lette de boer in het voorjaar op het ge roep van de kwartel. Zo vaak als deze riep, zoveel schepels rogge zou hij oogsten. Te Markelo b.v. heerste vroeger het gebruik, dat men op Kerst avond de tafel op de deel plaatste voor men gingi slapen. Hierop legde men een nieuwe bezem, ge maakt van berkenrijs. De bezem mocht nog niet zijn gebruikt. Brak Kerstmorgen aan, dan spelde men naar de deel', om te zien, hoeveel graankorrels van het „slop", waar die tafel onder stond gevallen wa ren.' Hoe meer komlels, hoe giro- ter oogst, hoe meer ^oglgekorrels, des te groter de roglgeoogst, die toch de voornaamste is op de zandgronden. De „Kleedbaas". Oudtijds waren er reeds enkele ondernemende boeren, die beno digdheden aanschaften, om1 bij de buren en verder afwonend en de oogst te glaan dorsen. Inzonder heid betrof dit hièt koolzaadv Aan een „kleedbaas", die een cLors- fcleed had en andere „dorsgereed- schappien", werd de hele dorser'ij aanbesteed. Hij voelde zich dan a.h.w. de heer van de hlele akker met het zich daarop bevindende personeel. Waarschijnlijk zwaaide hij, voor hij zijn arbeid begon, zijn stok naar alle windstreken, om zodoende het gehele gebied tot zonneleien te verheffen. Ook maakte hij de zlgt. „dorsWet" be kend aan de medehelpers, alvo- -rens het werk begon. Eeh der artikelen luidde o.a. „Die boeren zullen, zodra de schoonmakers de vlag aan de stok hebben, één of twee tonnen bier naar het land doen voerendaar na zal de kelk of nap, bij elke oploop omgaan". Het dorsen ging dus met zekere feestelijkheden ge paard. 1 1 Als de aardappelen wer den gerooid. Bij het aardappelrooien bewaar den de helpende vrouwen en meis jes gewoonlijk de grootste aardap pel, die ze versierden. Bij het avondeten legde men die naast zijn bord en rijmelde dan „Hier is de aardappel uit het land, AI op de teiloor (bord) geplant, 'tls om een giroot fatsoen, 'tls om den baas en de vrouw te voldoen". Na afloop van het rooien wer den de helpers getracteerd? Vro lijk werd er gezongién en gedanst en boertige verhalen werden op gedist. In onze vermlechaniseerde tijd, nu de machines,' ook op agrarisch gebied, zoveel werk' van de ooe- ren hebben overgenomen, is ook veel poëzie van de arbeid ver dwenen. Trof. Schrijnen zegt, dat onze prozaïsche, hoogwijze, cy- nisch-onverschillige tijd, ons leven arm doet zlijh, kil; en nuchter, al lies gladstrijkt, waar zij: het vermag! en de laatste sprankjes poëzie dooft, die nog opvoriken uit de schatkamers van sprookjes, sagen en legenden. Is dit ook niet van toepassing: op hetgfeen we hierbo ven schreven, omtrent de poëzie rqnd de veldarbeid? IIEUSDEN. Aan het postkantoor alhier en het daaronder behorende ambts gebied werd gedurende da maand juli 1948 ingelegd f17501.44, te rugbetaald f29586.89. Het laatste door dat kantoor ujtg|elg|even boek je draagt het nummer 13648. ALMKERK. 0 ~—t Het waterschap „De drie sluizen" heeft piet voornemen om, in samenwerking met de gemeen- te,. zlo spoedig moglelijk over te glaan tot die bouw van een vaste brug over die Alm. Tot nu toe doet nog steeds, een noodbrug dienst. Een brug aan de Emmlk-' hovensesteeg is thans hersteld. ANDEL. Voor het examlen costumiè- re slaagiden te 's Gravenhag'e de dames A. v. Berkel, B. Nayen en R. Bonman. Voor het prac tijkexamen boekhouden slaagden de heren J. Kraay en P. de Fijter, voor het middenstandsexamen de heer H. van .Noorloos. BIESBOSCH. Naar schatting! zullen de Biesboschwerken een bedrag vor deren van 45 millioen giüiden. CAPELLE. Blijkens het voorlopig pro gramma van de door de Oranje vereniging „Wilhelmina" te orga niseren jubileumfeesten zal de le dag 31 Augustus a.s., in het teken staan van de Jeugd, 's Morgens zal bij het raadhuis een aubade plaats hebben en na de middag kinder spelen, gevolgd door een voetbal wedstrijd tussen een schoolelftal van de Openbare en een van de Bijzondere school, 's Avonds een avondconcert, verzorgd 'door de plaatselijke muziek- en zangvere nigingen en tot slot lampionop tocht. Zaterdagnamiddag 4 September zullen volksspelen voor groteren worden gehouden, terwijl de gym nastiekvereniging „Patria" een de monstratie zal geven. Het avond concert wordt gegeven door de Sprangse muziek- en zangvereni gingen in ruil voor een concert dat de Capelse muziek- en zang- vereen., de Oranjevereniging te Sprang 'Zaterdag 28 Aug. aanbie den. Tot slot van deze tweede dag een openluchtspel „In Naam van Oranje". De kroningsdag, Maandag 6 Sept. volgt onder auspiciën van de drie in Sprang-Capelle bestaan de Oranjeverenigingen een allego rische optocht. t De feestien ter viering van de verjaardag van het gouden re geringsjubileum van H. M. de Ko ningin zullen te Vrijhoeve-Capelle op twee achtereenvolgende dagen worden gehouden en wel Dinsdag 31 Aug. en Woensdag 1 Sept. De postduivenvereniging! Die Luchtvaart hield j.l. Zondag met jongje duiven een vlucht vanaf Mons (B.) met de vol'gjende uit slag j, van Doornik' 1, 8, 25, 32 en 45; J. van Oosfcerhout 2 en 15; J. van Raamsdodk 3,. 27, 33 en 34; Adv. Spieringls 4, en 12; J. die Mieter 5, 6, 10, 23, 28, 35 pin 39; P. Nieuw erfhuizen 7, 13, 17 ten 24; Adr. Blom 9, 16, 21, 26, 29 ten 42 B. Pols 11 H. Verduin 14 en 19; Gebr. van Ojnaenoort 18, 22 pn, 43; E. Haverhals 20; G. Treffers 30, 36, 46 en 50; H. Vos 31 St. van Peer 37, 39 en 48 Adr. Klootwijk 40J. Nieu we nhui zien 41 en 47 JVL de Jong 44J. van Zutfen 46 en W. Ver steeg 51. 1 'Zondag a.s. wordt een vlucht gehouden vanaf Quievrain '(Fr.)- Tien einde in de verschillen de wijken buurtcomité's op te rich ten welke behulpzaam zullen ziijn bij het samenstellen van de alle gorische optocht ter gelegenheid van de te houden Jubileumfeesten 1 en die huh aandacht zulten wijden aan de versiering der straten, wor den thans op initiatief van de 1 Oranjevereniging! „Wilhelmina" in de diverse buurten openbare ver gaderingen gehouden. s De kans, dat de muziektent, staande naast het gemeentehuis te Vrijhoeve-Capelle zou verplaatst worden naar Sprang, is nu voorbij, doordat 't bestuur van de muziek- verehiging „Sireiia" deze tent aan gekocht heeft van het ontbonden kioskcomité „S.H.E.", destijds ge vormd uit de besturen van de muziekvereniging „Sirena" en de Chr. glem. zangverenigingen „Ex celsior" en „Hallelujah". DRONGELEN. Het vervaardigfen en leve- ren van ijzerwerk voor de brug over het Afwateringskanaal Den JJosch-Drongtelen is tegen f3.442 gegfund aan de N.V. Holandsche Constructie Werkplaats eh 'Machi nefabriek te Krimpen a.d. IJssel. GIESSEN. Diverse door de oorlog Ver nielde brüglgien over de vlieten zijn .thans weer hersteld en voor het verkeer geopend, al moeten ze nog afgewerkt worden. Mej. R. Schouten alhier, slaagde te 's Hagfe voor het exa men costumière. 's-GRAVENMOER. (Op 30 Juli j.l. kwam de Boerenleenbank alhier in algemene ledenvergadering bijeen, in. het Wapen van 's Gravenmoer. Na opening door de voorzitter, las de secretaris de notulen der vorigje algemene vergadering, wel ke ongewijzigd werden goedge keurd en getekend. Hierna liet de kassier het jaar verslag over 1947 horen. Wegens periodiek aftreden van een lid van het bestuur en van de Raad van Toezicht, werd ovier- g|eig|aan tot stemming. De; heer H. v. d. Dussien werd herkozen als bestuurslid en de heer C. L. Claas- sen ais lid van de Raad van Tqc-< zicht. 1 Die rekening1 en balans over 1947 werd besproken en gloied- glekeurd. Besloten werd het winst- saldo over 1947 bij; de reservle te voegen. De rente welke over 1948 zal worden vergoed, is alls voliglt vast gesteld Spaargeldentot f2500.2.16 pet., van f2500.en hogier 1 pet. Geblokkeerde gelden 1 pet. Lo pende rekening! 1 pet. t Voor voiorschottien met borgen" werd de rente vastgesteld op 41/4 pet., voor crediet mtet hypo-tibe- cair onderpand of onderpand van effecten 4 pet. Die kassier deelt nog! mede, dat in de week van 8 t.m.14 Au,gj. a.s. de bank wegens vacantie (gle- s'lbten zal zijn. Hierna sluit de voorzitter de verghderinjg. Vrijdagavond 30 Juli j.l. kwam in café F. van Dongen de Oranjevereniging! alhier, onder lei ding van haar voorzitter, de heer J. Loeff, in vergadering bijeen. Ha de opieningi werd het progframma. voor de a.s. feestdagpn 6esproken. Pp 30 Augfustus 1948, 's avonds om 8 uur, zal! een herdenkings dienst worden gehouden in de Ned. Herv. kerk, waarin zal voor- gjaan Dr. v. d. Valk uit Rotter dam. 31 Augustus zullen de school kinderen eerst enkele nummers zingjen voor het glemeehtehuis, waarna op het feestterrein aan de Hoofdstraat in de mor gpnuren kin derspellen zullen worden georga niseerd. In de middaguren zal een optocht van versierde wagpns enz. door het dorp trekken, ter wijl 's avonds een concert zal wor den gegleven door het fanfarecorps, „Euterpe" met enkele zangvereni gingen. Pip 1 Sept. zullen in de middag uren volksspelen worden gehou den op het feestterrein, terwijl in de avonduren een concert zal wor d-en gegleven door het muziek corps „Crescendo" uit Nieuwen- dijk met nog! enkele zanlgjvereni- ginjglen uit ons dorp. Pp 6 September zal in de mid daguren een kinder optocht worden georglaniseerd en des avonds vuur werk op het terrein aan de Molen dijk. De voorzitter drong er op aan, dat in elke wijk voor pen behoor lijke wijkversiering1 zou worden ge- zorgd, terwijl op verzoek van pn- kele leden zal worden getracht ook op de Vaartweg1 nog iets te doen, voor de ouderen die daar wonen en waarvoor het bezwaarlijk is zich telkens naar de Hoofdstraat be be gaven. I Nadat nog enkele dingen betref-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 5