Plaatselijk Nieuws TWEEDE BLAD Met het emi naar Canada. NIEUWSBLAD voor hot Land van Heusden en Altena, de Langstraat en do Bommelerwaard behorende bij het No. 6592 DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1948 IIEUSDEN. Op het Zondag i Aug', ge houden 2e Bondsconcours van de Langstraatse Schutter sbond, gehou den te Besoijen, behaalde de Kon. Erk. Scherpschuttersgilde „St. Bla- sius" alhier, met 21 punten de tweede korpsprijs, terwijl een 12- tal schutters personele prijzen wis ten te behalen. J.l. Zaterdag had te Baardwijk de voortzetting plaats voor de be kerwedstrijden van de Brabantse Schuttersbond. Olnzie schutters behaalden die dag 24 punten, zijnde het grootst aan tal gjeschoten punten sinds de 19 jaar, dat de Bond haar concour sen houdt. Voorwaar een mooi succes, waarvoor allen hulde toe komt A.s. Zondag! zal deelgenomen worden aan de Gildendag! der Kring „Maasland" te Oisterwijk. Zondagtnorgien werd door de leden der Kon. Erk. Hengjel- spo rtvereni ginig „Heusden" het jaarlijkse Koningtsvissen gtehouden, Na de bijeenkomst in het club lokaal „de Gouden Leeuw", trok pien naar het viswater de Maais, en ving de onderlinge wedstrijd aan. Na afloop werd de vis g|e- wogen en de prijswinnaars vast gesteld. Het koningSskruis viel ten deel aan M. van Leeuwen. Des avonds had om 8 uur vde prijsuitreiking! plaats en tevens die huldiging! van 8 jubilarissen voor het 20-jarig! lidmaatschap. Vele da mes van leden en het ere-lid de heer Schmiehusen waren tegen woordig. Na het welkomstwoord door de voorzitter, de heer F. v. Eeuwijk, reikte de vice-voorzitter, de heer P, van Deursen, met voor elk een toepasselijk woord de zilveren her inneringsmedaille uit aan de leden F. v. Eeuwijk, J. v. d. Ponk, iM|. v. Ooyen, P. Verheij, L. van Wet ten, Jac. Toethuis, J. v. Laarho ven en G. van Kalkom. Genoemde leden dankten voor deze hulde. Hierna had de prijsuitreiking plaats, waarna men nog enige tijd gezellig! bijeen bleef. Besloten werd a.s. Zondag deel te nemen aan het nationaal con cours te Den Dungen, waarvoor zich verschillende leden opgaven. iOp Dinsdag 3 Aug. werd door de Baroniese Hengelaarsbond uit Breda, ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan een onder ling concours gehouden te Heus den, waaraan 250 hengelaars deel namen. Bestuur en leden derHeus- dense hengelsportver. verleenden medewerking. De wedstrijd had een goed ver loop en men was hoogst voldaan over de regeling en ontvangst al hier. Voor het gehouden Midden standsexamen te 's Bosch, slaagde de heer F. Fr es sen te D runen, die zijn opleiding gjenoot van de heer Kant alhier. ALMKERK. Bij de alhier gehouden aan besteding van de riolering! enz. aan de Herv. school, voor reke ning dezer gemeente, was de laagste inschrijver de firma Mons- houwer te Sleeuwijk voor de som van f4070. Het ligt in de bedoeling! van de muziekver. „Nooit Gedacht" alhier, om op Zaterdag 14 Aug!„ des avonds om half acht op bet terrein van de heer J. M- Blankers a.d. Kornsendijk een concert te geven. Wanneer het weer mede werkt, zal dit weer veel volk op de been brengen. Dinsdag 10 dezer vertrok uit deze gemeente het eerste gezin naar Canada ,n.l. de heer J. W. Dibbits. En zijn wij wei ingelicht, dan hoopt de heer C.v. d. Stelt te Nieuw endijk eveneens te emi greren naar Canada. Wij wensen beiden een gpede en voorspoedige overtocht toe. EETHEN. -Geleglenheid zal worden gle- geven voor het afhalen van dag bladen op Zaterdagavond van i'8 tot 19 uur. Dieglenen, die hiervan gebruik wensen te maken, worden verzocht, zo spoedig mogelijk een schriftelijk verzoek in te dienen ten postkan tore alhier. Deze mededeling geldt eveneens voor Meeuwen, Dron ge len en Babiloniënbroek. Afhaling kan alleen geschieden te Eethen. HERPT. De afdeling! Herpt van de R.K.J.B. heeft besloten de komen de winter een cursus in landbouw- boekhouden te doen geven. Aan melding! hiervoor kan geschieden tot 15 Augustus bij de voorzitter N. de Wilt, B 13 alhier. Eveneens kan aanmelding ge schieden voor een cursus in aard appelselectie. NEDERHEMERT. Cand. G. H. van Kooten te Veenendaal, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. kerk alhier bedankt. Aan de ambachtsschool te Zaltbommel werd tot de 2e klas afd. timmeren bevorderd J. Groe ne veld Mzn. Het Comité, dat contact met onze jongjens overzee onderhoudt en dat wederom een actie gevoerd heeft om een financiële basis te vormen, waardoor een en ander bekostigd kan worden, kan weer als welgeslaagd worden beschouwd. De collecte, die gehouden is, heeft het mooie bedrag van 'f 170.13 op geleverd. We maken met dankbaarheiden voldoening! hiervan melding. Het comité brengt de gevers^ zijn op rechte darik voor hun milde, gel delijke en stoffelijke bijdragen, waardoor het mogelijk is de jon gens in Indië, met hun verjaar dag een pakketje te zenden en hen geregeld van lectuur te voorzien. 1 Iët comité vertrouwt er op, dat ook in de toekomst op aller mede werking; zal gerekend mogen wor den. 1 Onze jongens zijn zeer dankbaar voor het contact, dat op deze vwij- De „Tabinta", een schip /an de N.V. Stoomvaartmlij. „Nederland", heeft giedu rende de oorloig als troepentransportschip glevaren. Het doet thans dienst als emigranten schip. Het meet 8100 ton en heeft een accomodatie van '750 passa giers. De „Tabinta" maakt dit jaar 5 reizen naar Canada met emi granten. Die tweede van deze reeks hebben Wij meegemaakt. (Op Zaterdag 22 Mei lag! 's mor gens de „Tabinta" aan de Wilbel- minakade te Rotterdam te Wachten op zijn passagiers. Ongeveer om 10 uur kwamen de eerste aap boord, steeds wuivende naar de achtergebleven familieleden jen vrienden, die zich in de grote, wachtkamer van de Holland Ame rika Lijn hadden opgesteld. Tegen half zes waren pile emigranten op 'Eet centrale punt, de „Tabinta" verzameld. Twee sleepboten trok ken daarna 'langzaam de „Tabin ta" van de kade, terwijl uit duizen den monden het „Wilhelmus", .ge volgd door het Canadese volkslied, „Oh Canada", weef klonk. Dit was het meest ontroerende ogenblik van de gehele reis. Er werd juit alle macht gewuifd, tpt men ten slotte niets meer zag| dan een wit te stip, die een zakdoiek van de een of andere moeder moest voor stellen. Na een half uur gooiden de Sleepboten de trossen los. De „Ta binta" begon nu op éigen kracht de tiendaagse reis. Tal van men sen hadden zich langs de Water weg opgesteld om het schip te zien wegvaren. Voor de meesten der emigranten was het moeilijk zich in een ge heel ander miltieu te verplaatsen. De Javaanse bedienden en de corveeërs maakten het de passa giers echter gemakkelijk en pret tig, zodat spoedig clubjes gevormd werden en 'druk gesproken werd over het nieuwe onbekende land. De eerste dag voeren we onder de Zuidkust van Engeland- Die tweede en derde dag deinde het schip iets meer, waardoor het grootste deel der passagiers zee ziek werd. Vooral de vrouwelijke passagiers moesten het ontgelden. Gelukkig waren na een paar dagen allen weer op de been. Wanneer het weer het toeliet zatten allien aan dek. Velen hingen over de reling om het blauw-groene water te zien splijten voor de boeg yan Eet schip. De daarop volgende da gen waren aan boord ongeveer gelijk. Men hoorde het monotone geluid van de machines en zag niet anders dan water en lucht. Een enkele maal werden ijsber gen gesignaleerd, zelfs zag men af en toe enkele walvissen. Twee dagen voor we in Quebec aankwamen was er een arscheids- feest. 's Morgens was er optocht voor de kinderen met muziek voor vv 19 op. Poppenkast en goochelen, het zing(en van Vaderlands^ liedjes, ge volgd door gfeweldigje tractaties, maakkten het gleheel voor de kin deren tot een onvergetelijke dalg. Voor het eerst zageh we die mid dag land. Het was de klist van New Foundland, in de vorm yan rotsen, die met sneeuw bedekt wa ren, Na het diner was er een feest avond speciaal' \Eor de ouderen. Voordrachten, dansen, afgewisseld met het zingen van liederen, maak ten ook dit tot een g(ezellige avond. De volgende diajgl Voeren wiji door de St. Laurens rivier. Alle passagiers waf en aan dek om de schoonheid van dit landschap te zien. In de dalen witte huisjie^ me t hel-rode en blau we daken, een kerkje in het midden en op de achtergrond de glroene dennen, die de berglen bedekten. Dit alles maakte het landschap tot een sprookje. |0p 1 Juni, de dag van' aan komst, waren velen reeds om vier uur aan dek om te genieten van de schoonheid der natuur. Na eni ge uren zagen we een gjroot ge bouw op een heuvel', het was Cha teau Frontanac, die trots van Que bec. Langlzaam naderden we de haven, de spanning der passagiers steeg!, al! naar gielang de kade dichterbij! kwam. Toen het schip lang'szij' de kade kwam' gingen de trossen overboord en in korte tijd lagen wiji glemeerd. Hiet was juist tijd om de middagjmaaltijd' te gle- b ruiken, degfenen die daarmee klaar waren, stapten van de val reep in een grote loods. Hier ont ving eerst iedere passagier twee pakjes sigaretten. Daarna ginig men naar boven waar aan tafeltjes amb tenaren van de emi gratiecentrale zaten om hun paspoorten af te tekenen. Wanneer dit klaar was, gingen de emigranten naar die Barik, die in hetzelfde gjebouw was, om hun cheques voor dolars in te wisselen. Ook de spoorkaartjes werden daar in ontvangst g(enx> men. Later op de middag werd de bagage door de douane gecon troleerd, dit ginig! zeer snel, want naar Wij' menen is er geen koffer opengemaakt. Nu moesten we nog enkele uren geduldig! wachten, want de twee speciale treinen die naast de loods stonden voor richting On tario en Brits Columbia, zouden resp. om half zeven en om half acht vertrekken. Wij' zouden met de trein richting Ontario mee gaan. Toen om half zeven onze emigranten een plaats gevonden hadden in de comfortabele cou- pé's van de Canadian Pacific, werd het sein van vertrek gegeven. Ter wijl alle passagiers uit de raampjes hingen om de andere, die een uur later, naar Manitoba, Alberta en Brits Columbia vertrokken na te wuiven ,trok de trein met z'n geweldig grote en gestroomlijnde locomotief snel op. Na enkele mi nuten reden we door een lange tunnel, onder een van de Quebecse bergen. De eerste plaats waar we zouden stoppen was Montreal, een afstand van ongeveer 300 km. Maar voor we daar waren, zagen we alreeds iets van de Canadese weidebadrij- ven. Vele boeren zaten al met hun handen in het haar. „Hoe moeten we hier boeren!" Deze bedrijven zijn inderdaad te vergelijken met de allerkleinste bedrijven in Ne derland. Maar nadat we enkele uren gespoord hadden door en over de berglen werd het iets be ter, gelukkig', misschien morgen nog beter. Het werd donker en tijd om te g|aan slapen na deze uitermate vermoeiende dag. Eerst werd echter nog gebruik gemaakt van de luxe wasgelegenheden. De zitplaatsen werden met enkele handgrepen omgetoverd tot slaap plaatsen en iedereen ging ter ruste.- De volgende morgen stonden we reeds om half Vijf op, want het werd licht en nu, moesten we pok de kans waarnemen om zoveel' mo gelijk te zien. Tot onZe verbazing en grote blijdschap ziajgjen we nu grote weilanden met somis wel 40 tot 50 koeien. Ook het slag koeien' was hier veel' beter, terwijl we bij! Quebec gedegenereerd rundvee za- gep, zaglen we 'hier goed gebouw de melktypen. We hoopten, dat hoe verder we zouden komen, hoe beter het zou worden. Gelukkig whs onze hoop niet ijdel. Cm (on geveer negien uur waren we in Toronto, een gewéldig grote stad gelegen aan het Ontariomeer. Na enkele ogenblikken vertrokken we richting London, een afstand vanaf Quebec van ruim ,1000 km. Terwijl1 voor Toronto de natuur al heel mooi was, was het voorbij: To ronto helemaal een dorado voor natuurliefhebbers:. We stopten al weer betrekkdijk gauw tiii een dorpje, waai* enkele emigranten uitstapten. Hun toekomstige werk gever stond reeds met een auto te wachten. Ze werden van dorp tot dorp de emigranten afgezet tot we eindelijk in Eondon aan kwamen waar de laatste familie uitstapte. We willen u hier nu nog enige gtegievens over Ontario verstrek ken. In het Zuiden bij de meren wordt veel tabak verbouwd. Iets noordelijker vindt men Veel weide- bedrijven en boomgaarden. Het in komen van een xboer daar varieert van 1000 tot 30.000 dollar, gemid deld echter 3000 dollar per jaar. De meeste bedrijven zijn of wor den sterk gemechaniseerd. Iedere boer is in het bezit van een auto. We willen nogmaals de aandacht er op vestigten, dat deze g'egevens alleen géiden voor Zuid-Ontario. Nederland verliest in zijn emi granten een goed deel van haar natie. Wij spreken de hoop uit, dat het deze onverschrokken boe ren met Gods hulp goed zal glaan. G. MILLENAAR.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 5