Gemeenteraadsverslag ©ranje jftlbum TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD voor het Land van Hnusden en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaard ter herinnering aan het 50-jarige Regerings Jubileum en de Abdicatie van H. M. Koningin Wilhelmina de Inhuldigingsfeesten van H. M. Koningin Juliana, FIRMA L. J. VEERMAN TE HEUSDEN behorende bij het No, 6596 DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1958 Vergadering van die raad der ge meente HEUSDEN, op Vrij dag 20 Au|gj. n.m. 8 uur. VoorzitterEdelachtb. Heer A. van Delft, tevlens secretaris. Na de opening met het formu liergebed, deelt de Voorzitter me de, dat wethouder Groen bericht van verhindering heeft gezonden. De notulen worden vastgesteld'. Ingekomen stukkienv Een zestal besluiten van Ged. Staten tot goedkeuring! van de raadsbesluiten tot wijziging der ge- gieme entebegroting 1947 en 1948. Aanmerking door Ged'. Staten gemaakt op de begrotingswijziging betrekking hebbende op> de bouw ener woningwetwoning en verband houdende met een te hoge raming1. De raad besluit overeenkomstig het verlangen van Ged. Staten. Schrijven van 'die heer W. van Helden over verbetering! van zijn woning en het waterdicht maken van het dak. Reeds herhaaldelijk heeft adressant op een en ander bij B. en W. aangedrongen, tot heden evenwel zonder succes. De Voorzitter Zegt, dat B.. en W. de toestand' van de woning opnieuw door Woning- en Wel standstoezicht zullen doen opne men. x De heer Dekker vraagt of het ook bekend is, waarom verbete ring zo lahg op zich laat wachten. Spr. schaamt zich, dat hieraan nog steeds geen gevolg is geg|evien en hij meent dat het gemeentebestuur tekort schiet als het niet vecht, om voor een dergelijke toestand een uitweg te vinden. Die ge m eente rekening ep die van het vleeskeuringsbedrijf over 1947 worden de raad aangeboden. Die Voorzitter wijst de heren Lutgiert, Verschuur en v. Bladel aan voor het onderzoek. Verzoek van G. J. van Diessen, om tegemoetkoming ex art. 13 L. O. wet 1920 voor twee zijner kin deren die de Mulo school in den Bosch bezoeken. Aangezien de jongste nog leer plichtig Js, doch de oudste niet, wordt besloten alleen voor de eer ste een vergoeding toe te kepnen aan de hand van de verordening, die zo aanstonds aan de orde komt. Mocht deze veror dening niet worden vastgesteld', dan zal een bedrag,van f6.50 in de reiskos ten worden vergoed per maand. De raad gaat hiermede accoord. De begroting van het Burger lijk Armbestuur te Herpt over 1947 en die der Godshuizen over 1948 worden gewijzigd' conform het voorstel van B. en W. De rekening! der Godshuizen1 over het jaar 1947, wordt de raad aangebodeiï. De Voorzitter wijst de heren Dekkers, te Vruchten en Verschuur als commissie van onderzoek aan. De verzoeken om subsidie van het Provinciaal Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen in N. Brabant en de Stichting Moéder- heil in Breda, worden aangehou den tot bij de behandeling der gemeentebegroting 1949 Op voorstel van B. en W. wordt op het verzoek van Ons Middel baar Onderwijs in Noordbrabant om ten behoeve van de R.K. Ly cea te 's Bosch voor 1948 en vol gende jaren de subsidie van f150 per jaar per leerling te handhaven ingewilligd. Verzoek van het R.K. Kerkbe stuur om beschikbaarstelling grond voor de bouw van een nieuwe kerk. B. en W. stellen voor een oppervlakte van 4500 M2 gratis ter beschikking te stellen, gelegen op het Burchtplein en het hier door vervreemde kapitaal in de loop van 50 jaar van de gewone dienst op de kapitaal dienst over te schrijven. De heer Eekkers vindt op zich zelf het idee niet onaardig, maar als men de zaak op de keper be schouwt, is het toch zo, dat 40 pet. der ingezetenen tot het pro testantse geloof behoort. Door de ze schenking van de burgerlijke gemeente dragen deze 40 pet. bij in de kosten dezer Katholieke kerk. Het lijkt spr. voor protes tantse raadslieden bezwaarlijk hier aan hun stem te gleven. Werd tie grond tegen de kostprijs overge dragen dan leek spr. dit rechtvaar diger. Spr. heeft wel meermalen gehoord, dat men in Limburg' fa ciliteiten bij de bouw van kerken verleend, doch hier acht spr. het billijk, dat aan de protestantse kerk een gelijk bedrag wordt toebe deeld'. In Hedikhuizen is van de protestantse kerk' niets over dan de glrond', in Herpt is alles 'ver loren. Teveel bevoorrechting leid de tot de Franse Revolutie. In de Katholieke landen Spanje en Frankrijk1 heerst anarchie, dienaar spr.'s mening aan dergelijke fei ten is te wijten. Spr. heeft hiet Katholieke ge loof hoog! staan, doch acht het voorstel van B. en W. niet verant woord. Als men ziet, dat de '25 woningen voor de werf wegens gebrek aan bouwgrond voor de gemeente verloren zijn gegaan, waar nog iets tegenover staat en de werf de grond gratis beschik baar stelde, dan komt de tegen stelling wel sterk tot uiting en acht hij1 het voorstel, scheming! van 4500 Mg van f9.05 de me ter, wat neehkomt op een uitgaaf van f 40.000, economisch niet Ver antwoord en zou het willen aan houden om het nogeens grondig te bezien. De Voorzitter zegt, dat in het verleden uit d'e gemeentekas ook gelden zijn uitgegeven voor de Protestantse kerk, b.v. voor de herstelling! van de kerkmuur. Ge ruime tijd geleden was bij B. en W. het verzoek inglekomen, om1 een belangrijke bijdrage in de r es tauratie van de Protestantse kerk. Dit verzoek is later teruggenomen, doch het was reeds door B. en W. behandeld en deze. waren voor nemens de raad, giezien de his torische waarde van het gebouw, te adviseren het verzoek in t,e willigen. Van gratis beschikbaar stelling van grond door de scheeps werf is hem niets bekend. De heer Verschuur wil als ant woord de heer Dekkers een stuk je historie ten beste geven, ge schreven in 1840, toen Voor de bouw der Katholieke kerk een sub sidie werd verleend van f 14000. blijkbaar hield men er toen een ander standpunt op na dan de heer Dekkers. In de tijd' toen dq raad subsidie verleende, in de her stelling der muur om de Protes tantse kerk, bestond de raad naar spr. meent uit 5 Katholieken en 2 Protestanten. Was er een ver zoek van Protestantse, zijde geko men ,spr. zou er niet pan hebben gedacht met de bezwaren als door, de heer Dekkers gleuit, naar .„voren te komen. Als uit Hedikhuizen of. Herpt een verzoek zou komen tot herbomv van de Protestantse kerk, dan zpu spr. zeggen, 'laat ik ier toch aan meewerken, want 'het is in het belang! van 'allies dat wij door en door Christelijk blijven, daarom wil hij' de verzekering ge ven, dat men, als ier .van Protes tantse zijde een verzoek Voor een derlijke subsidie zou komen, op zijn loyale medewerking! kan wor den gerekend' en hij! een and01" standpunt zou innemen als de heer Dekkers thans doet en zou Mj' er geen kruidenierspolitiek op na houden en zeggen, nu. moet pok de R.K. kerk eenzelfde bedrag ontvangen. 1 Die heer Eekkers merkt op, dat men zijn voorstel1 niet mioet zien als gaande tegen de Katholieke kerk. In het algemeen Is hij 'tegen dergelijke subsidies, onverschillig van wélke zijde die komt. In de politiek moet men niet eenzijdig zijtn. Als men echter zijn mlening Kenbaar maakt en zich uitspreekt tegen het afstaan van grond, (die met bouwrijp maken op f9.65 per per M2 komt jdan is dit zijn gloed recht en is dat gleen kruideniers politiek. 'De heer Verschuur merkt op, dat de heer Dekkers zich vergist de prijs per M2 komt pp f3.35 en niet op f9.65, in deze prijs is ook gerekend met het aanleggen van bruggen en zit ook (de onpro ductieve grond'. De heer te Vruchten meeint, (dat het geval' met de Kath. kerk pok iets anders ligt. Deze had' 'girpnd, maar mocht daarop de kerk niet herbouwen. Deze grond zal nu ten en De fraaie en meest exclusieve foto's, o. a. van de plechtig heden in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, maken dit album dat reeds 4 dagen na afloop van de feestweek verschijnt voor ieder rechtgeaarde Nederlander tot een historisch document van onschatbare waarde* De prijs van dit unieke album, dat 64 pagina's van het formaat 25 x 32,/2 omvat, bedraagt f 3.25. Om ver zekerd te zijn van een exemplaar, geve men reeds nu zijn bestelling op aan de gioede komen aan een andere in stantie n.l. het gasthuis, waarin zo wel Protestanten als Katholieken worden opglenomen. Als er sprake is van herbouw van de kerk te Hedikhuizen, dan kan die op de zelfde plaats worden opgebouwd. De heer Lutgiert vraagt of (het bedrag van de gratis af te stane glrond niet in de prijs voor de andere percelen kan worden „om geslagen, inplaats van deze ovér 50 jaar te verdelen. De Voorzitter ze git, dat deze, ge dachte ook bij; B. en W. is op gekomen, als' de prijs per M2 mlet 1 gulden wordt verhoogd is men er ook. I De heer Dekkers verklaart na hetgeen hij heeft gehoord en men ook bii liet binnenkomen van een dergelijk verzoek van Protestantse zijde, eenzelfde standpunt inneemt, ook hij1 een soepeler standpunt wil innemen en zich voor het voor stel van B. en W. zal uitspreken. jMjet algemene stemmen wordt hierop overeenkomstig! het voor stel' van B. en W. besloten. Verzoek van het R.K. School bestuur om beschikbaarstelling! van geldena. voor aanschaffing nieu we schooTmeubelen voor de Bijz. meisjesschool; b. aanschaffing in ventaris voor 7e en 8e leerjaar. Met de aanvraag onder a. is pen bedrag gemoeid van f320.van die onder b. van 13 a f 1400. Het ligt in de bedoeling van het bestuur van de Meisjesschool1 om' te komen tot de oprichting van een voortgezet lager onder wijs- school, ook wel glenoemid centrale school, en dus onderwijs te doen geven in een 7e en 8 e klasse, aan sluitende op d'e 6e klasse der la gere school'. Het ligt in de bedoe ling dit te doen geven in het (Z.g. St. Joseph'zaaltje. Hierdoor Zullen b.v. meisjes, die het 6e leerjaar doorlopen hebben, in een straal' van 6 K.ML niet meer een z.g. naaischool kunnen bezoeken, doch' verplicht zijn deze centrale school' te bezoeken. B. en W. menen, dat het valt toe te juichen, dati bet bestuur deze plannen koestert lein stellen dan ook voor het Verzoek in te willigen. J3ie heer Dekkers doet het ge noegen dat de Inspecteur voor het Lagler Onderwijs, evenals spr. ook' reeds vroegter deed* op speci ficatie heeft aangedrongen. Spr. heeft in de barak nieuwe banken voor de Schippersschool zien bin nendragen. Kunnen deze niet wor den gpbruikt? Waar zijn deze ge bleven? De Voorzitter kan dit niet zpgt- igpn ydoch zal er naar informe ren, hij! weet niet of deze piglen- dom waren van het schoolbestuur, doch hij: meent dat het eiglendomj was van de schippersschool, die hier slechts tijdelijk was glevestigd, doch nu weer in Arnhem is te ruggekeerd. De heer Dekkers merkt op, dat er reglelmatig wordt aangevraagd', hij! zou daarom oofk glaarne weten water aanwezig[ is. De Voorzitter meent, dat d'e raad volkomen verantwoord' is als het advies van de Inspecteur, zoals in dit geval' 'gunstig ludd't. De heer te Vruchten vraagt wat er bedoeld' wordt met de zinsnede, dat ook leerlingen binnen een straal van 6 K.M, de school kun nen bezoeken. De Voorzitter antwoordt, dat nu meisjes uit Wijk en Aalburg, Veen enz. de naaischool bij de Eerw, Zusters bezoeken, die kunnen dan ook op deze schooi! terecht. Er wordt ook les gegeven in huis houdkunde. iMet algemene stemfmen wordt hierop het voorstel van B. en W- aangenomen. Verordening regelende de tege moetkoming in de vervoerkosten van schoolgaande kinderen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. naar aanleiding van een op- king van de heer Verschuur in een vroegere Vergadering gemaakt, een verordening hebben ontwor-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 5