voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard DE TROONREDE Plaatselijk Nieuws GRATIS i i Dit blad verschijnt MAANDAG en DONDERDAG Abonnementsprijs: f 1.95 per 3 maanden per week 15 cent; losse nummers 10 cent UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN Int. Telefoon No. 19 Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden No. 6603 DONDERDAG 23 SEPT. 1948 Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht: voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdag middag uiterlijk 2 uur In de door H.M|. Koningin Ju liana uitgesproken Troonrede (de ze is te lang om in zijn geheel te wórden "Opgenomen J zei H.M= onder meer, dat de regering ^al voortgaan in het kader der Ver enigde Naties naar de verste iMnig! van de internationale gemeen- schapsgedachte te streven. 'Aan de internationale aaneensluiting die in de Unie tussen Nederland, België en Luxemburg en de samenwer king der vijf moglendhedeif inge volge het verdrag! van Brussel, haar levensvatbaarheid beeft bewe zen, zal de bijzondere aandacht der regering! genieten en een spoe dige totstandkoming! van de eco nomische unie met België en Lu xemburg acht zij van 'het grootste gewicht. Ce financiële toestand van het land' is oorzaak, dat de militaire krachtsins panning vrij we l u i tslui - bend gericht moet blijven op bet onderhouden van een voor haar taak berekende krijgsmacht in In donesië. Eoor de marine en de lucht strijdkrachten wordt een bijdrage geleverd voor de verdediging van de vijf West-Eurojpese mogendhe den. Aan het scheppen van een nieu we rechtsorde tussen Nederland, Indonesië, Suriname en de Ne derlandse Antillen zal krachtig worden voortgewerkt. Ce betrekking tot de Republiek bliift bii voortduring zorgj baren. Met eerbied herdacht H.M. hen, die het offer van hun leven orach- ten voor Indonesië, terwijl Haar warme meegevoelen uitglaat naar hun nabestaanden. In voorbereiding is een regeling van de rechtspositie van ambtelijke en particuliere werknemers. Ge streefd zal worden naar een krach tige industrialisatie, terwijl de overheidsbemoeiing .met het 'be drijfsleven zal verminderen en de invoer uit het buitenland beperkt. In de loop van het jaar zullen wetsontwerpen op het gebied' van de middenstands politiek worden ingediend. Getracht zal worden liet bouw programma te vergroten. Subsi dies op levensmiddelen zullen wor den verminderd of beëindigd. Bijzondere aandacht zal worden geschonken aan de behoefte van kinderrijke gezinnen. In overwe ging! is een wijziging van de wet te rijke k i nde rbij slagr egleling fn voorbereiding ïs een herzie ning van de sociale verzekeringen, ter bevordering van meer eenheid en tot uitbreiding van de sociale verzekeringen, waarbij .ook die zelfstandigen zullen worden be trokken en een duurzame regeling zal worden getroffen ten behoeve van de oucfen van dagen. 1 iMiet spoecf zaf worden ter hand genomen een wetsontwerp pp de zieKeiitondsen én een wettefiike or ganisatie van de gezondheidszorg'. Ce landbouwpolitiek van de re gering zal gjericht zijn op ver hoging van een rationele bodem- productie, op intensivering van het landbouwbedrijf, alsook qp het verzekeren van bestaanszekerheid van boeren en tuinders, waarbij bijzondere aandacht zal worden ge schonken aan het vraagstuk der kleine boeren. Enige verlaging van het tarief van de inkomsten- en loonbelas ting is in overweging, Terwijl naar vereenvoudiging van de bestaande belastingwetgieving! zal worden ge streefd. Verdere indijking der Zuiderzee wordt voorbereid. Ce regeling van de verdeling van de taak der politie zal pp- meuw onder 'het oog worden ge zien. Binnenkort kan een herziening van de salarissen van het rijksper soneel worden verwacht. Zij, die zich vanaf heden op het „NIEUWSBLAD" abonneren, ontvangen de nummers tot 1 Oct. a.s. Statenkring Heusden Ee Statenkring Heusden, houdt een Statenkringvergladering! op Za terdag 25 Sept. a.s. te drie ure precies in Hotel Noordbrabant" te 's Hertogenbosch. Ee agenda vermeldt o.m.Vast stelling van het aantal door elke afdeling aan te wijzen afgevaar digden. Vaststelling en verkiezing be stuursledenaanwijzing drie afge vaardigden ter Rijkskringvergade ring; spreekbeurt te vervullen door Ir. J. Wellen uit Tilburg over het belangrijke onderwerp „In dustrialisatie en-of Emigratie" en bespreking actiepunten voor het komende seizoen, ingeleid door de Sta tenk ring- pr opaglandaleide r HEUSDEN. Zaterdag 25 Sept. a.s., zal met toestemming van NB. en W. een huis aan huis collecte worden gehouden voor weduwen en wezen van gesneuvelde militairen, ver minkten enz. „Prins Bernhard- S richting". Under voorzitterschap van de heer A. Verschuur, werd Eins- dagavond in hotel Het Wapen v. Amsterdam, een gezamenlijke le denvergadering gehouden der Mid denstand sv e re 11 igmg e n ^Mededelingen werden gedaan ten aanzien der plannen voor de Fancy-Fair op 14, 15 en 16 .Oc tober a.s., wtiarvoor ter opluiste ring een amabeur-cabaretgiezel- schap zal optreden. In de loop der volgende weken zal de nodige Reclame voor deze Fancy-Fair ver schijnen en de ledenworden aan gespoord propaganda te makenen medewerking te verlenen. Na bespreking over de a.s. ,St. Nicolaaswinkelweek werd deze vast gesteld van 20 Nov. t.m. k6 Dec. Besloten werd hieraan een bij zondere attractie te verbinden. Ook de uitgifte van een St. Nicoiaas- courant werd besproken en bij de rondvraag de uitgifte van een re clamecourant. Ee leden zullen hier over nadere inlichtingen ontvan gen. Hierna sloot de voorzitter deze geanimeerde en vruchtbare verga dering. Toen een onzer stadgenoten zich in de winkel van die heer Groen bevond en zijn fiets buiten stond, bleek deze, toen hii een paar minuten later naar buiten 'kwam, verdwenen. Alles werd af gezocht, aangifte bij. de politie ge daan, aides tevergeefs. Op een gegeven ogeifblik kwam echter een buurman met de fipts^ die in de weg stond, en die hij in de schuur had gezet, voor de dag!, tot grote vreugde van de eigenaar die reeds vreesde dat hji „zijn ei gendom voor goed kwijt was. In de ouderdom van 56 ja ren is alhier overleden de heer H. M. A. M. J. Verhoeven, een al gemeen geacht en gezien Inge zetene, die in de gemeente tal van jaren een vooraanstaande positie ignam. Zijn overlijden betekent dan ook een groot verlies voor de ge meente en het medeleven met zijn echtgenote Mevr. de Wed. Verhoe - ven-Loeff en zijn verdere familie is algemeen. Ee overledene was gedurende tai van jaren oud-wethouder en raadslid van de .gemeente Heus den, oud-voorzitter van het col lege der Regenten der Godshuizen eveneens gedurende een reeks van jarenOpperbrandmeester, Edjk- graaf van het Hoog Heemraad schap de Hoge Maasdijk van Stad en Lande van Heusden, Voorzitter van de Polder Oudheusden en 'Els- hout, Lid van het Parochiaal Kerk bestuur van de H. Catharina, Vice- President van de St. Vincentius- vereniging, President van de Pro cessie Heusden-Kevelaer, tientallen jaren Voorzitter van de R.K. Kies vereniging!, Commissaris van ver schillende maatschappijen. AALST. Het ongeveer vijfjarig doch tertje van de fam. Schalk kwam zodanig te vallen, dat een flinke hoofdwonde en een hersenschud ding geconstateerd werden door Er. van der Loo. Op advies van deze is het meisjie in Lel zieken huis te 's Bosch opgenomen. In een Dinsdagmiddag gie- houden bijeenkomst in de Ned. Herv. kerk vond de officiële ope ning plaats van het nieuwe school gebouw der Chr. Ulo-vereniging „West-Rommelerwaard", gevestigd te Aalst. Onder grote belangistelling! opent Es. van Galen als secretaris der schoolvereniging (de voorz. W. J. Pos is wel aanwezig, doch door een pas ondergane operatie niet in staat de leiding op zich te nemen.) deze samenkomst door te laten zingen Ps. 6810' te lezen Ps. 145, waarna gebed. Ee talrijke aanwezigen worden hartelijk wel kom geheten. Dit 4s, aldus §pr., een belangrijke dag vooi; het Chr. onderwijs in de Bommelerwaard. Naast dank voor de medewerking van de velen die het hunne bij droegen tot de spoedige totstand koming van dit gebouw, past ook dank aan de Almachtige. Als be wijs van de noodzaak tot deze bouw, noemde spr. het feit, dat ingebruikneming reeds geschiedde voor de officiële opening. Op al len die het Chr. onderwijs (een warm hart toedragen wordt een beroep gedaan tot blijvende steun. Een bijzonder woord van dank brengt spr. aan de voorz. van het schoolbestuur, voor 'het vele werk door hem verricht, waarvoor als blijvende herinnering een boek werk wordt aangeboden. Plieraa wordt de school voor geopend ver klaard. Na het zingen van Ps. ,n9:3 worden door verschillende perso nen en afgevaardigden felicitaties uitgesproken, o.a. door Es. War- moltz namens kerkeraad' der Ned. Herv. kerk en bestjuur der Chr. schooi! te Aalst. 1 1 Ee heer dé Groot spreekt na mens het personeel en hoopt, dat het werk aan die school verricht, tot zegen magl zijn van dé gehele streek. Eoor een groep' leiejrlinglen wor den bloemen aan het bestuur aan geboden. Achte r eenvolgens voeren nog! hét woord' de Edelachtb. Heer J. Ro- seboom, burgemeester van Hedel en Kerkwijk, die zijn blijdschap uitspreekt over d'e totstandkoming van dit nieuwe gebouw, daar het onderwijs zeker mede zal werken de Bommelerwaard vooruit te brengen, dan namens 'het archi tectenbureau Brake! en Kuindars- ma, het hoofd' der school de heer Schalk en de heer van Duist na mens personeel en bestuur der Chr. school te Nederhemert. Can komt ook die voorzitter nog even aan het woord, die dank brengt voor het aangeboden aan denken en de hoop uitspreekt, dat Gods zegen magl rusten op deze school. Hij' herdenkt tevens nog het pionierswerk onder zo moei lijke omstandigjbeden de eerste twee 'jaren door de heren Schalk en de Groot verricht en installeert met enkele woorden de pas be noemde derde leerkracht, de heer van Tuil. Het medebestuurslid, Es. Har- kema uit Wijk, houdt als laatste nog een uitvoerige toespraak, waarna met het zingen van Ps. 17:3 en dankgebed beëindigd wordt. Na afloop van de samenkomst is er gelegenheid tot bezichtiging van de nieuwe school, waar pok nog verversingten zijn aangeboden. ALMKEKK. Onze vroegere dorpsglenoot, de heer M. C. v. Veelen, laatste lijk onderwijzer aan een Chr.Ulo school te Leiden, heeft een benoe ming aanvaard bij het Chr. (Onder wijs in Indië. Ee heer J. van Leerdam alhier is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Nieuwen- dijk. BIESBOSCH. Het werkkamp van de In ternationale Vrijwillige Hulpdienst, dat in de Biesbosch was onder gebracht op twee arkdn, is thans opgeheven. 1 BSW

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 1