voor liet Land van Eeusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Binnenland Plaatselijk Nieuws 15 October a.s. verschijnt: Oostenwind-Westenwind. PEARL S. BUCK Dit blad verschijnt MAANDAG en DONDERDAG Abonnementsprijs: f 1.95 per 3 maanden per week 15 cent; losse nummers 10 cent UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN Int. Telefoon No. 19 Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden No. 6605 DONDERDAG 30 SEPT. 1948 Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht: voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdag middag uiterlijk 2 uur WESTELIJKE VIJF STICHTEN EEN ORGANISATIE. Er wordt een permanente orga nisatie gesticht om de gezamen lijke verdedigingspolitiek van de Westelijke Vijf uit te werken. Hiertoe werd Dinsdag besloten door de ministers van Defensie; van Frankrijk, Engeland, Neder land, België en Luxemburg te' Parijs. De nieuwe organisatie zal ver antwoording schuldig zijn aan de ministers en zal zich bezighouden met het bestuderen van de tactï-' sche en technische problemen van de verdediging van het Westen. Ook zal aandacht besteed moeten' worden aan het probleem der oor- logsproductie en het verkrijgen van uitrustingstukken. Leden van de organisatie zullen zijn de chefs-staf van de vijf lan-i den, bijgestaan door luchtmacht^ en marine-deskundigen. De ministers geven als doel van de organisatie aan: „Het verzeke ren van de veiligheid van de vijf' contracterende partijen binnen het raam van de overeenkomst van Brussel en het handvest van de Verenigde Volkeren." VERDUBBELING JNVALIDI- TEITSRENTEN EN KIN DERBIJSLAG VOOR REN TE-TREKKERS. Op i October treden twee be langrijke wetten in werking, n.l. de wet tot aanvulling van renten krachtens de Invaliditeitswet en de wet, die de trekkers van invalidi-1 teits-, ouderdoms- en wezenrente een kinderbijslag toekent. De aanvulling van renten krach tens de Invaliditeitswet komt hier op neer, dat ieder, die jonger is dan 65 jaar en invaliditeits- of we- (Juwenrente geniet, een toeslag van 100 procent krijgt. De thans geldende toeslagen vervallen. Bovendien wordt een geziy.stoe slag van 35 gulden per maand ge geven aan gehuwde mannen en aan mannen of vrouwen, die ge huwd zijn geweest en kinderen hebben beneden de 16 jaar of schoolgaande kinderen tot 21 jaar. Hetzelfde geldt ook voor wedu wen, die een gezin hebben. Ook de gezinstoeslag wordt slechts ver leend, indien de rentetrekker jon ger is dan 65 jaar. Wie naast de invaliditeitsrente ook nog een ongevallenrente heeft voor een ongeval, dat plaats vond vóór 1 Jan. 1947, krijgt alleen een gezinstoeslag voor zover die toe; slag het bedrag van de ongevallen - rente overtreft. Is het ongeval na 31 Dec. 1946 gebeurd, dan bestaat geen recht op gezinstoeslag. De trekkers van invaliditeits- of ouderdomsrente, die een gezin hebben van één of meer. kinderen beneden de 16 jaar of schoolgaan de kinderen van 1621 jaar, ont vangen een kinderbijslag. Deze be draagt tien gulden per maand per kind voor de eerste drie kinderen en f 12.50 per maand voor elk volgend kind. Een zelfde recht op kinderbij slag bestaat voor kinderen,, die: a. een wezenrente genieten in gevolge de Invaliditeitswet: b. een wezenrente genieten in gevolge een der Ongevallenwetten, maar alleen voor zover de kinder bijslag het bedrag van de wezen rente overtreft; c. voor schoolgaande kinderen van 1621 jaar, die, indien ze jonger dan 16 jaar waren, recht op een wezenrente zouden hebben; d. voor kinderen beneden 16 jaar en schoolgaande kinderen van 1621 jaar, wier wezenrente des tijds wegens het te geringe bedrag is vervangen door een afkoopsom. Voor alle kinderen, wier wezen rente is vervangen door een af koopsom en voor schoolgaande kin deren van 1621 jaar, moet de kinderbijslag worden aangevraagd bij de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam. De vroegere toeslagen op de we zenrente vervallen. De wezenrenten krachtens de Invaliditeitswet, die thans worden uitgekeerd tot het 14e jaar, zullen van 1 October af worden toegekend tot de 16e ver jaardag. HET WETSONTWERP OP DE BEDRIJFSORGANISATIE. Dinsdagmiddag zijn ter bespre king van het bij de Tweede Ka mer aanhangige wetsontwerp op de bedrijfsorganisatie, onder voor zitterschap van de heer T. J. Twijn- stra, voorzitter van de hoofdgroep industrie te 's-Gravenhage bijeen gekomen de voorzitters van de be- drijfs-, vak en ondervakgroepen van deze hoofdgroep, tezamen alle takken van de Nederlandse indu strie vertegenwoordigende, Ir. F. J. Philips, plaatsvervan gend voorzitter van de hoofdgroep industrie, hield een inleiding.. In de in het wetsontwerp om schreven lichamen, de sociaal-eco nomische raad, de product- en be drijf sschappen, zag spr. semi-over- heidsinstellingen, waarin de onder nemer vrijwel niets heeft in te brengen, waardoor de beoogdeli chamen moeilijk met bedrijfsorga nisaties kunnen worden betiteld; Alle sprekers waren echter voorstanders van de beide door de voorzitter genoemde grondge dachten. De vergadering nam een motie aan, waarin tot uiting ge bracht wordt, dat het wetsontwerp in de huidige vorm voor de indu strie onaanvaardbaar is, zodat daar in $ie wijzigingen moeten worden aangebracht, waardoor voorkomen wordt, dat bedrijfsorganisaties wor den ingesteld tegen de wens van de betrokkenen, alsook dat aan deze organisaties bevoegdheden werden verleend, die door de be trokkenen niet wenselijk en nuttig worden geacht. Voorts dienen in het wetsontwerp die bepalingen te worden geschrapt, die de zelfstan digheid van $le bedrijfsorganisatie in gevaar brengen, terwijl garan ties zullen moeten worden opgeno men voor 'n democratische werk wijze. Deze motie is onder de aandacht yan de Tweede Kamer gebracht. Voor de Evang. Luth. Ge meente alhier, hoopt Es. P. C. Rodenburg uit Breda een predik beurt te vervullen op Zondag 3 Oct. a.s., des nam. om 2.30 uur in de Geref. klerk'. Enige we'kën geleden schre ven wij onder het hoofd Heusden Vooruit, 'bij de opening van de winkel van de heer de Wit, {dat meerdere op het programma ston den. Thans kunnen we melden, dat een daarvan n'.T. de winkel van de rijwielhandelaar J. H. y. Hoften, Zaterdag heropend is. Ook deze winkel is geheel ge moderniseerd en vernieuwd, zodat Heusden ook weer een stap voor uit zet. Ee aannemer G. Nieuwkoop en Zn. uit Heesbeen, was de .hoofd aannemer, die met de aannemer v. Wijk de vernieuwing tot stand hebben gebracht. Op het ogenblik is de firma Nieuwkoop en Zn. bij de bakker Schellekens in de Wittébroodstraat bezig, wiens bakkerij geheel ver nieuwd en gemoderniseerd wordt. Ee uitreiking der boeken van de Nutsbibliotheek zal Zater dag 2 October wederom aanvan gen. 'Met tal van nieuwe boeken is de bibliotheek verrijkt. Als tege moetkoming in de kosten is het leesgeld bepaald voor volwassenen op fo.io per week per boek en 5 cent per week per boek voor kinderen. Ee j.l. Zaterdag 25 Sepit. gehouden, collecte ten bate van de Gez. Mil. Fondsen „Prins Bern- hard Stichting" heeft opgebracht het mooie bedrag van f66.45, waarvan Herpt f1.58 opbracht en Oudheusden f6.60. Een woord van hartelijke dank aan gevers en collectanten. In 't Nieuwsblad van vorige week Donderdag stond een adver tentie van de E.H.B.O., te Heus den, waarin personen van 17 "jaar en daarboven opgeroepen worden voor 't volgen van een nieuwe cur sus, Aan die oproep zullen zeker velen gehoor geven, gezien het grote nut van voldoende EHBO* kennis te bezitten, 't Is in 't belang van 4e bezitter zelf, èn zijn huis genoten èn van zijn naaste. Hoe vaak komen in 't gezin, de werkplaats, in 't boerenbedrijf, op 't voetbalveld en op^traat meer of minder ernstige ongevallen voor. En niet steeds is de dokter dade lijk bii de hand. De EHBO-erkan in zulke gevallen uiterst truttig werk doen. Van de vorige cursus slaagden allen. Deze nieuwe cur sus moet ook een succes worden: 't is in 't algemeen belang- Ee biljartver. K.O.T. alhier zat deelnemen aan de competitie, uitgeschreven door de Biljartbond Waalwijk en omstreken. Zaterdagavond zaf K.O.T. spe len tegen M.B.S. en 'Maandag avond tegen Eendracht. Beide wedstrijden wqrden ge speeld in het café van de heer A. Nooten-v. Eijk alhier. AALBURG. Ee advertentie in ons vprig nummer „Weggelopen een trek zaag' 'heeft succes géhad. Toen de eigenaar P. Bouman de vol gende morgen bij: de schuur kwam stond daar d!e trekzaag, die Jiij; reeds een maand kwijt was, waar aan een briefje, waarop vermeld stond „Aan klomen lopen een trek zaag, gleb rand merkt P.B.M. Geen dank voor thuisbezorging". AALST. Zondag moest de politie handelend optretiien tegen twee personen (vreemdelingendie zich in kennelijke staat van dronken schap langs de openbare wegr (Opi- hielden. Bestel reeds thans, om zeker te zijn een exemplaar in Uw bezit te krijgen, bij de Firma L. J. VEERMAN te Heusden. De prijs bedraagt slechts f 3.90 in half linnen band. CAPELLE. Het Sprang-Cap else brand weercorps wist zich op de te Waal wijk gehouden wedstrijden voor brandweercorpsen bij gelegenheid van het gouden jubileum van de Waalwijkse vrijwillige brandweer, no. 3 te plaatsen. Ee Zate rdagsvliegers- post- duivenvereniging „Nooit Gedacht" houdt a.s. Zaterdag een vlucht van af Middelburg, waarvoor behalve de gewone prijzen ook ehlgfe (extra prijzen worden uitgeloofd en waar aan ook door niet-leden kan wor den deelgenomen. De duiven moe ten Vrijdagavond tussen 7 en 9 uur in het clublokaal aan de Hoge Zandschel worden ingëkorfd. De heer M. de Kruis, hoofd 'van de Ohr. school aan de Loon- sedijk, die in gelijke bétrekking in Overschie is benoemd, zal de ze week van zijn tegenwoordigb schooljeugd en zijn personeel af scheid nemen om ingaande 1 Oct. a.s. in zijh nieuwe standplaats (in functie te treden. Ee beurtschipper A. Wolst, die ongeveer 20 jaar de glerejgel- de beurtdienst op Rotterdam on derhouden heeft, heeft ingaande deze week de dienst overgedaan aan de Waspd'kse beurtschipper, - die deze beurten cofribineert en in het vervolg onze haven zal aan doen. DUSSEN. Eoor het spelen met lu cifers door kindëren stonden Zon dagmiddag' twee stroschelften, wel ke in de onmiddellijke nabijheid van de boerderij vafi P. van Schen- del gelegjen waren, Spoédig1 in Lich te laaie. Ee plaatselijke brandweer was spoedig aanwezig en met twee stralen w&s zij' door krachtdadig optreden het vuur na een half uur meester. Eank zii £e eerste hulp der buren eii~ de gunstigle wind kon de boerderij yan Schendel gespaard blijven.' t

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 1