Nog steeds verkeren onze steenfabrieken in moeb- lijke omstandigheden. DUSSEN. iMIet hét vérleglgfen van het vlietje in het wedero[7bouwplan is reeds een aanvang gemaakt. Mjet 'behulp van een dragline-machine wordt het nieuwe vlietje gegjravien en met de uitgegraven grond het oude vlietjie gedempt. iVrijdagmiddjagi raakte het zooritje van A. vian Hees nabij'de watermachine „Hét Zuideveld" te water. Door de postcommandant der Rijkspolitie werd 'het kind weer op het droge gebracht. !Op het gehouden examen slaagde onze dorpsgenoot B. de Rooy voor het diploma practische autokennis en landbouw tractoren. GENDEREN. Tegen f159.320 is aan de fa. Kramer alhier de bouw van woningen te Waalwijk opgedra gen. HEESBEEN. Op Donderdag 7 Oct. zal in de school 'n vergadering! worden gehouden door die C.B.T.B., waar als spreker zal optreden de heer Jaantjes, secr. voor Nootrd-Hol- land, met het onderwerp: „De toekomst van de landbouw". Ook niet-leden hartelijk welkom. NEDERHEMERT. Donderdag 7 October, des nam. om 7 uur hoopt iten huize van D. Oomen in de dienst des Woords voor. te gaan, Dis. du Mar- chie van Voorthuizen uit Slie- drecht. NIEUWENDIJK. Aan G. Schermers alhier is tegen f6.951 gleglund het maken en inhangen van reservedeuren in de Ottersluis te Sliedrecht. RIJSWIJK. Zeer binnenkort kunnen de nieuwe woningen betrokken wor den. Men is nu beziig met de aanleg van een nieuwe weg; langls het huizenblok. 'Het benodigde zand wordt aangevoerd aan de Nol. Thans is het brugdek van de inundatiesluis, ieven voorbij die Nol geheel vernieuwd. Het hou ten dek is door een stenen veir- vai^gen, terwijl de beschermende balies tevens zijin hersteld. Het geheel betékent ee;n mooie verbe tering. SLEEUWIJK. Gegadigden voor het laten opnemen van gesproken or ie ven op gramofoonplaten kunnen zich opgeven 'bij Ds. Verbeek alhier. De opname heeft plaats 6 Oct. p.s. VEEN. Dinsdag 5 October a.s., des avonds om 7 uur, hoopt alhier voor de Ger. Gemeente op pe tre den, Ds. van Dam van Werken dam. WIJK. Woensdag j.l. herdacht hét echtpaar Joh. Millenaar en G. Millenaar-Kerkwijk in de Heistraat alhier, onder grote belangstelling: zijn 50-jarige echtvereniging'. WIJK EN AALBURG. De voetbalver. „Wilhelmi- na" alhier speelt sinds 1946 in de 4e klasse van de Zaterdagmiddag- competitie van de Kon. Nederl. Voetbalbond, waardoor aan ter rein kleedlokaal enz. hoge eisen worden gesteld. Het groot aantal leden nood zaakt de vereniging! een 2e oefen terrein in orde te laten maken, temeer, daar het thans in gebruik zijnde veld niet geheel aan de voorwaarden, door de K.N.V.B. ge steld, voldoet. Het een en ander vraagt van zelfsprekend grote uitglaven, die de finantiële draagkracht van die vereniging vier te boven zullen gaan. Door de activiteit en het doorzettingsvermogen van het be stuur, in goede samenwerking met haar leden, is reeds een naar dJe eisen ingericht kleedgebouw vopr gasten, scheidsrechter en eiglen spelers verrezen. Dit was de [eer ste én zeer goede stap tot verbe tering. Het Béstuur van Wilhelmina" heeft gemeend de verdere en gro te uitgaven te moeten bestrijden door het organiseren van een ba zar, die in hét begiin van (de: maand December a.s. gehouden zal worden. Voor deze opzet is -gen comité gevormd en wij Jhebben ons hierbij geïnformeerd naar de resuitaaten van een oproep, die zij aan diverse instanties gezonden heeft. Niet alleen uit de gemeente Wijk en Aalburg, maar ook van Een snoepje hier, een koekje daar, Cake en gebak, 't is heerlijk - maar: Snoep en geniet er van met matei Wil nog wat boter overlaten Om saus te maken en vis te stoven. Ga ook Uw beurs niet gans beroven Voor nutteloze zoetigheden. 't Geld is veel beter te besteden Aan groente en fruit en zulke waren, Die Uw gezondheid wei bewaren I Goede raad geeft het vouwblad „De be steding van ons inkomen", a 3 cent te bestellenVoorlichtingsbureau van den Voedingsraad, Koninginnegracht 42, Den Haag. Die grondstoffen vopr de steen- industrie lever t de Nederlandse bo dem. Vooral in de ióte eeuw ging' de steenindustrie de vleugels bre der uitslaan. Uit de aard der ziaak treffen we de steenbakkerijen vooral aan langs de g'rote rivieren en ver scheidene ervan bogen op een ou derdom van 2 a 3 eeuwen. De aanzienlijke uitbreiding van 'deze tak van industrie was mede een gevolg van het decreet van Karei V, die verbood 'bij nieuwbouw hou ten huizen op te trekken met het oog op brandgevaar. Om deze re den moesten de nieuw te bouwien huijzen tevens, voor wat de dak bedekking betreft, „duymeldicke beleemd'wor den. De oudste bakkerijen vindt men langs de Oude Rijn. Later worden tevens in de Graafschap, Noord- Brabant, Limburg en'Twenle steen fabrieken gesticht. Moesten ïri oude tijd stenen ge bouwen opgetrokken worden, dan heerste het eigenaardigi gebruik, dat de onderhorigen voor het bouwmateriaal hadden te zoggen. Zij moesten clus de stenen leveren. Teneinde aan deze eis te kunnen voldoen, wendden de betrokkenen •zich tot de klooster steeriDakke- ren, huurden 'daar voor enige tdd de oven af, om daarin het pro duct te bakken. Als tegenprestatie dienden dan „van elcke brandt" énkele duizenden stenen achter gelaten te worden ten gluniste van kerk of convent. - Daar liet stenen bakken slechts plaats had in Mei en Augustus, dus in feite slechts twee keer per jaar, kon de productie nooit zo. erg groot zijn. Hiet logisch ge volg hiervan was natuurlijk, dat de bouw van" grootse werken soms liang stagneerde en deze zich over ettelijke jaren uitstrekte. 'ülnze voorvaderen zouden nim mer geloofd hebben, wat ze in onze moderne tijd in de krant zouden hebben kunnen lezen, dat een enorme wolkenkrabber van 12 verdiepingen in Ghicago in een maand tijd gereed kwam. In de Bommelerwaard De Bomme le rwaar d telt een achttal steenfabrieken/ waarvan er twee staan te Kerkdriel, terwijl de overige gevonden worden te Nederhemert, Aalst, Zuilichem, Gameren, Hurwenen en Rossum. 'Ofschoon de grondstof, welke de fabrieken gebruiken dezelfde is, staat de productie van straat- of metselstenen 'in het nauwste verband met de temperatuur der ovens. Zo is'b.v. votor de productie van de straatsteen, die gefabri ceerd wordt te Gameren en "Ros sum, een temperatuur vereist van 1100 gr. C, voor de metselsteen, welker productie plaats heeft in de andere fabrieken ,van 1000 gr. C. Nu zal men misschien ver wachten, dat de productie van bei de stenen gemakkelijk zou kimmen plaats vinden in dezelfde oven, zodat deze nu eens yoor de ene, dan weer voor de andere soort steen zou zijn te gebruiken. Niets f'S echter minder waar. Voor het bakken van straatstenen heeft men vlamoven nodig, terwijl de met selsteen wel in de fingoven wordt gebakken. Hierin kan men de temperatuur niet hoger opvoeren dan tot 100 gr. ,C. Onder de fabrieken in de Bom- melerwaard nemen Mie te Kerk driel wel een belangrijke plaats in, daar deze tot die z.g. continu bedrijven behoren, 'd.w.z. dat ze ook 'swinters de stenen, met be hulp van afgewerkte stoom, kun nen drogen. 'Vroeger -was een regienperiode in de steenindustrie funest. Enkele regendagen achtereen,, ,g|af tevens enkele dagen werkloosheid. De fa briek te Hurwenen b.v. heeft de regen-handicap' ondervangien door het bouwen van rekjes .onder af daken. Het afzetgebied. Aanvankelijk blevén de produc ten der steenindustrie in het bin nenland. D'oëh voor 14 jaar be gon de uitvoer naar Engeland. „Deze uitvoer van een zeer volu mineus en zwaar product in vroeger tijden konden de legle uit varende O o s t-1 nd ir-vaar de rs de ste nen als ballast meenemen, getuigie de overblijfselen van hieruit ver vaardigde kunstwerken in enkele delen van Java werd echter mogelijk gemaakt door de buiten gewoon hogé spoorwegtarieven in Engeland, zodat de kosten van bet vervoer te water van Zalt,- bommel naar een plaats aan de Theems even voorbij Londen, reeds even hoog waren als deze van het vervoer per spoor vanuit Londen naar dezielfde plaats. Grote schade. 'V 1 's, blokken dynamiet, gra naatregens, vandalistische vijanden hgbben niet minder dan 70 pet. van de productie-capaciteit der der steenfabrieken beschadigd, ter wijl er 25 pet. geheel yernietig'd werd, vooral langs de glrote ri vieren in het Gelderse, m.l. langs Waal en Rijn. Nauwelijks was de bezetter verdwenen of met krach tige hand werd met het 'herstel begonnen, met als resultaat, dat thans weer 95 pet. der fabrieken draait. Gulzige exca vaten rs heffen weer vettige kleiklopters uit de putten in de kipkarretjes der gereed staande treintjes, die de zware last naar de weekputten transpor teren. Steenpersen stampen weer de kleffe substantie in de vormen, reuzige „afstrijkers" scheren ween de overtollige kleibrokken van Me bakken, terwijl wagen na wagen de weke steen naar de droog rek ken brengt. In de gloeiende steen ovens ondergaan de gedroogde stenen daarna hun verhardinigs- proces. Grote behoefte. Nog steeds zijn er tal van rem mende factoren, die de steenfa brieken, ofschoon voor 95 pet. weer ingeschakeld in het produc tieproces, verhinderen deze, pro ductie tot voor-oor logs peil op te voeren. Wat de fabrieken betreft, meer dere ervan zijn niet dan proviso- risich hersteld. Daarbij verneemt, men de klacht dat het gebrek aan arbeidskrachten nog tamelijk groot is. Dit is o.m. mede éen gevolg van het woningtekort, zodat de werkkrachten geen onderdak kun nen vinden terwijl ook verschil lende arbeiders, werden aangeno men 'bij de D.U.W. Bovendien ver eist de outillage van sommig'e fa brieken dringend vernieuwing'. De conclusie ligt voor de nand: :de behoefte, die er aan stenen, enz. bestaat, wordt lang niet ge dekt. Wel voert ook België een ze kere hoeveelheid stenen in, doch al' rekent men dit kwantum mee, dan 'kan nog niet aan alle aan vraag worden voldaan. firma's, particulieren, instellingen en verenigingen van verre zijn reeds vele geschenken in natura of geldelijke bijdragien binnenge komen, zodat wij een goede ver wachting hebben dat hét bazar- comité in haar opzet zal slagen. Moge zij slagen, want door goe de lichaamsoefening wordt eenjgie- zond lichaam gevormd, waarin zich een gezonde geest kan vormen, weldadig voor het alglemeen be lang van onze gemeenschap. WOUDRICHEM. Thans wordt de laatste hand aan de nieuwe brug in de toelei- dendé weg naar onze gemeente aan de zijde van Rijswijk gelegjd. Die brug, die die oude versleten houten brug vervang!, is een pracht stuk werk, dat ongetwij feld d;eschoonheid van de en tree van het stadje verhoogt. WERKENDAM. De dames J. v. d. Heuvel en M. de Keyzer alhier slaagden voor het diploma kraamverzorg ster. ZUILICHEM Met ingang van 1 October a.s. moeten de winkels des avonds om 6 uur gesloten, met uitzonde ring van 's Zaterdags, op welke dag die sluiting! is bepaaldd op 7 uur. Het is daarom wenselijk, dat de ingezetenen er aan medewer ken, dat de winkeliers zonder be zwaar zich aan dit sluitingsuur kunnen houden. Woensdag 29 Sept. j.l., des avonds 0111 half acht, werd in de Chr. school alhier een vergadering! belegd, uitglaande van het Bestuur der Chr. school, met hiel doel itte komen tot oprichting van een Qhr. Kleuterschool. Het hoofd der school, de heer N. Borreman, opende deze verga dering met het laten zingen van Ps. 19:5, las Lucas .18:927 en gingl voor in gebed. Spr. heette alle aanwezigen har telijk welkom en deelde mede, dat reeds meermalen deze zaak, waar voor wij hier thans her vergade ring zijn, door het bestuur 4er School is besproken, maar g^og niet tot uitwerking is gekomen, fj.et bestuur besloot dan ,ook de ze vergadering! uit te schrijven om; gezamenlijk met elkaar te over leggen. Spr. zeide, dat een kleu terschool niét van Rijkswege wordt gesubsidieerd en Mat de aanschaf fing van meubilair en leermidde len, vooral in deze tijd, nogal wat kost. Voorgespeld werd om een gield- inzameling door de gemeente te houden. Ook zal schoolgeld moe ten worden geheven. Verder werd' besproken om b.v. per 3 maan den voor dit doel een collecte te houden in beide kerken. Na nog enige discussie twerd besloten om het bestuur .der Chr. school de plannen te .laten uitwer ken en indien het tot oprichtinug van een kleuterschool mocht ko men, een definitief bestuur ,voor de7o school samen te stellen. Er werd nog een comité samenge steld naast het Bestuur .der Chr. school, bestaande uit 6 personen, dat zich zal belasten piet de te houden geidinzameling. Benoemd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 2