TWEEDE BLAD Plaatselijk Nieuws 15 October a.s. verschijnt: Oostenwind-Westenwind. NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaard Het Land van Heusden en Altena in het Herfstlicht PEARL S. BUCK Twaalfde Centrale Bondsfokveedag te Breda, op Woensdag 29 September 1948 Last van zenuwen behorende bij het No. 6607 DONDERDAG 7 OCTOBER 1948 Ondanks de gulheid van de zo mer ,die ons nog omringt, ruist reeds het lied van de herfslt, vol weemoed om het stervend natuur leven, in de afscheidsroep «der ons verlatende trekvogels, in de stille kleurenpracht der bruinende bla deren. Het laat-zomers groen van Al tena's bongerds en populierenzo men langs weide en akker, wijkt voor het bronzen waas, dat luch tig de bomen omhult. JCe beuken in de landelijke tuin tjes geven het voorbeeldessen, populieren en linden volgen. Zie de gemeentelijke linden lanen te Andei, het karakteristieke schoon van dit knusse dorpje in een me ander van de Miaas. Bovenmate schoon is het don kere loof der eiken, die de Rijks weg te Sleeuwijk garneren. Het biedt onze tafels een kleurrijk herfstbouquet. Straks jaagt de najaarsstorm door de veelkleurige bladerkronen. Ban worden die een speelbal van de wind en stuif t het gouden lover overal rond Dit verkleurend bladerdek wekt weemoed. Het trekt ons hart naar de lente, het lieflijkste der seizoe nen. Daarnaar hunkeren wij. Wij genieten zo intens, als het, voor jaar bet wijdsie poldergebied van het Land van Heusden en Altena tooit met bloemen en bloesems en de minnezang der vogiels klinkt. Ee winter heeft een andere charme, de maagdelijke blankheid van het sneeuwkleed door winter vorst gespreid. Ee herfst is symbool van het mensenleven, dat neigt naar h^t graf. Hoeveel poëzie is er aan dit natuursterven ontleend! Ee ware Christen vreest de dood niet. 'Voor hem is deze een door gang tot het eeuwig! leven, zonder seizoenswisselingen. Het lagere struikglewas met zijn talloze vruchtjes vormt mede een der verven van het veelkleurige palet van de herfst. De sterkgeu- rende vlierstruiken dragen thans sappige bessen, die zacht glanzen en de vogels lokken. De lijsterbes heft zijn felrode vruchtjes. Geruisloos dwarrelen op wind stille herfstdagen de stervende bla deren neer en dekken de grond met een dik, zacht tapijt. Nog eenmaal hult de natuur zich in feesttooi, schenkt nog eens een ontroerende sensajie, alvorens de wintervorst zijn scepter dodend zwaait. Altena's weiden en akkers, bon gerds en boomaanplantingen zijn vo Iherfstschoon en bieden u het kleurenspel der verblekende bla deren. HEUSDEN. Daartoe uitgenodigd door het bestuur der Gez. Midden- standsverenigingien heeft de Edel- Acbtb. Heer A. van Eelft, Burge meester der Gemeente Heusden, zich bereid verklaard het Ere- Voorzitterschap op zich te nemen van het gevormde Ere-Comité van de Fancy-Fair, welke gehouden zal worden op 14, 15 en 16 O.ctober a.s. in het Wapen van Amster dam. Op Donderdag 14 Oct., des avonds om zeven uur zal 'deze Fancy-Fair officieel door de Fdel- Achtb. Heer Burgemeester worden geopend. Verschillende giften zijn reeds binnengekomen van fabrikanten eh de Heusdense winkeliers en tevens bijdragen in geld door de plaatse 1. verenigingen. Meerdere giften wor den steeds in bijzondere dank aan vaard. Ee waardevolle prijzen der ver loting zijn dezer dag'en tentoon gesteld in de etalage der firma Joh. de Mol. Koopt allen een Jot van deze schitterende verloting, terwijl een bezoek aan de a.s. Fancy-Fair ten zeerste wordt aan bevolen. Aan het postkantoor alhier en 't daaronder behorende ambts gebied, werd gedurende de maand September ingelegd f 1231 5.52, te rugbetaald f22338.96. ALM KEEK. Daar het herhaaldelijk voor komt, dat bij boerderijen geplaat ste hooi- en stroomijten in brand» geraken, en daardoor brandglevaar voor woningen ontstaat, is het thans verboden om binnen een afstand van 5 metier van wonin gen hooi, stroo, riet odf andere licht-brandbare voorwerpen te ver zamelen of te plaatsen. Aan deze bepaling zal strengj de hand worden gehouden. CAl'ELLE. In verband met zijn ver trek naar Rotterdam (Overschie) waar hij ingaande October in func tie is getreden, nam de heer M,. de Kruis, hoofd van de Chr. school aan de Loonsedijk, een dezer fda- gen afscheid van personeel, leer lingen, oud-leerlingen en bestuur zijner school. In de namiddag wierd afscheid genomen van kinderen en perso neel. Betsie van der .Mast sprak namens de leerlingen woorden van dank en bood een rookfauteuil aan. Ehr. de Vuijst vertolkte on der aanbieding van een prachtig studieboek de dank en waardering van het personeel. In de avonduren was er eerst een samenkomst met de ouders van de schoolgaande kinderen en hierin getuigde de heer Kieboom van de waardering van de ouders voor het viele, dat het vertrekkende hoofd voor hun kinderen had ge daan. Daarna kwamen de in gro ten getale opgekomen oud-leerlin gen aan de beurt. Nico van der Hoeven sprak namens hen en drukte in treffende woorden hun gevoelens uit, terwijl Wout je Dek kers het cadeau der oud-leerlin gen, een nieuw rijwiel, aanbood. Ee heer B. Verhoeven, voorzitter van de Chr. Schoolvierenigingi, be lichtte in hartelijke bewoordingen het streven, dat het onderwijs van de heer de Kruis steeds geken merkt had en roemde de samen werking. Namens het bes tuur werd een vulpen en vulpotlood aange boden. Jn zijn dankwoord zette de heer de Kruis het gehele afscheid in het teken der dankbaarheid. „Go- de alleen de eer", was de korte samenvatting van het vele, dat hij te zegglen had. Die heer Arnoldussen, on derwijzer aan de Chr. school aan de Loonsedijk, is in gelijke betrek king benoemd 'te Hilliglersberg'. Ee bibliotheek van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen alhier wordt heden Donderdag heropend. Des avonds van half zeven tot half acht gelegenheid tot het afhalen van boeken. Voor kinderen 'Is namiddag vier uur, na schooltijd. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. DUSSEN. '£)pt 9 Oct. hoopt het ProE Chr. Thuisfront alhier de kerst pakketten te verzenden naar onze jongens in Indië.* 's-GRAVENMOER. Zaterdagavond werd in de oude Opienb. School alhier een ba zar gehouden voor de leesbiblio theek der Chr. Jeugdcentrale. Van het bestuur der Jeugdcentrale ver nemen wij nog nader, dat deze bazar in alle opzichten geslaagd imag heten. De opbrenglst komt ten goede voor de uitbreiding'van haar bibliotheek, welke thans zo spoedig mogelijk voor het publiek zal worden opengesteld. Ee opbrengst kon nog niet wor den opgegleven ,doch dit zal zo spoedig mogielijk worden bekend gemaakt. LAND VAN ALTENA. Aan de fa. v. Kranenburg te Rotterdam is tegen f 16.782.60 gegund de levering ener zand straalinstall at ie voor de onder houdswerken van de Maas. NIEUWENDIJK. Tot onderwijzer aan de Chr. school is benoemd, de heer J. van Leerdam te Middelburg. Door de Kerkeraad der Geref. Kerk werd' een beroep uit gebracht op Es. van Noort te Zuidlaren. Ee heer P. van dei* Wiel Jr. werd gekozen tot muzieksom- missaris v.'h. fanfarecorps „Over winning na Strijd' 'te Kille. Naar we vernemen bestaan er te Kille plannen, om tot op- Bestel reeds thans, om zeker te zijn een exemplaar in Uw bezit te krijgen, bij de Firma L. J. VEERMAN te Heusden. De prijs bedraagt slechts f 3.90 in half linnen band. richting van een gemengde zang vereniging! te geraken. - Ee heer Adr. Wijnands is benoemd tot hulpkoster in deGer. kerk. UITWIJK EN WAARDHUIZEN. Es. L. J. Goris te Emmer- erfschieidënveen heeft voor het be roep naar de Geref. Kerk alhier bedankt. WOUDRICIIEM. Fe Oranje Garde alhier is voornemens E.V. Zaterdag 16 Oc tober a.s. een filmavond te orga niseren in de kazerne aan die Vis sers dijk. Vertoond zal! worden de film „Moeder des Land's", 50 ja ren regering en het volledig jour naal van Jubileum en Inhuldiging!. Aanvang 6.30 en 8.30 uur. 's Middags half drie kindervoor stelling. Eeze avond wordt verzorgd door de Cefa (Chr. Film Actie) uit Een Haag. WERKENDAM. Tot onderwijzer aan de Herv. Chr. school alhier is 'be noemd de heer H. v. Meeuwen te Eindhoven. Ee collecte voor de Chr. Militaire Tehuizen in ons land en in Indië, heeft alhier het oelang- rijke bedrag van f 528.35 opge bracht. i lOnze vroegere dorpsgienoot dr. C. C. Jonker is diezier dagen benoemd als lector in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Er. Jonker heeft zijn ambt aan vaard met het onderwerp: „Ee ontwikkeling van het begrip kracht in de natuurkunde". Ouders en voogden van kin deren beneden die leeftijd van 16 iaar worden er qp attent gemaakt,, dat met ingang van 1 Oct. 1948! de verordening „Bescherming Jeugd" weder in werking! treedt. Genoemde verordening bepaald, dat het aan personen beneden de leeftijd van 16 jaren verboden is zich gedurende het tijdvak 1 Oct. tot 1 April op wegen te bevinden tussen een half uur na zonsonder gang en tot een uur voor zons opgang!. Door de politie zal aan deze verordening streng de hand worden gehouden. Eeze dag werd een waardigle bekroning van de voorafgegane locale Fokveedagen. Een honderd tal aangiften meer dan in 1947, best fokmateriaal, overweldigende belangstelling, ook van buiten de provincie en uit België. Een speciaal woord van dank voor de grote medewerking; die is ondervonden van het Personeel van slachthuis en veemarkt, onder lei ding van directeur van Flessen en de adjunct-directeur Berke- meyer, alsmede voor de jonge boe ren, is hier wel op zijn plaats. Het keuringsterrein begint het ideale te benaderen. Ee grote toeloop van bezoekers, mede als gevolgi van de grote Land- en Tuinbouwtentoonstelling, welke gelijktijdig werd gehouden, was oorzaak, dat velen zonder ca talogus de dag moesten bezoeken, wat zeer jammer is. Ee Belgische fokkers kwamen uit: Esschen, Bocholt, Londerzeel, Reet, bij Boom en Meer. Ze wa ren vergezeld van hun Veeteelt consulent van de Belgische Boe renbond Ir. de Meuter, de heer Wuyts, Insp. Belg. Boerenbond, Vital van Nueten, Lid. van Ged. Staten te Esschen, Burgemeester Mertens uit Meer en verschillende Geestelijke adviseurs. Nadat de bondsvoorzitter, de heer A. Bax Gzn. van Zeven- bergschenhoek een welkomstwoord had gesproken, werd, wegens ver hindering van wethouder v. Ha peren, deze Bondsfokveedag ge opend door directeur P. H. van Flessen. Tijdens de keuringen ver scheen ook wethouder v. Haperen op het terrein. Ee keuringen en trouwens bet geheel had, door eendrachtige sa menwerking van allen, een zeer vlot verloop. We worden meer en meer geroutineerd in het vak. Na afloop ontvingen allen een gestencilde totaaluitslag. Het Belgische bezoek op deze best geslaagde Fokveedag is, dunkt onSj wel een van de belangrijkste punten. Het nabije België heeft behoefte aan goed fokmateriaal en we moeten deze fokkers meer en meer overtuigen, van wat West- Noordbrabant op dit gebied weet te presteren en aan te bieden. Fokkers werkt dus allen mede. Laat geen enkele streek achter wege blijven. We zaglen wel ver schillende Burgemeesters uit het Land van Heusden en Altena, maar waar waren ditmaal de fok kers met hun dieren uit deze streek Tracht ook uwe locale keurin gen, volgens het voorbeeld van Limburg, wat meer te centralise ren, zodat de voorkeuringen tij dig, voor de aangifte voor de Bondsfokveedag, gereed kunnen zijn en dat niet verschillende locale keuringen, zoals ook dit jaar weer achter de Bondsfokveedag aanko men. 29 Sept. is voor onze West- Brabantse Zwartbonte Bond vun Fokverenigingen een hoogtijdag geworden. Ee zilveren wisselbeker, uitge loofd door de Coop. Melkproduc- tenfabriek te Zevenb.hoek, ging definitief in handen van A. Peeters te Rucphen, mét de bijna 8-ja- rige Anca 127615 Ks, de kam- pioene van i947- TROMP.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 5