voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard De nieuwe haven te Werkendam en drooglegging van de Biesbosch Verzending Nieuwsbladen naar militairen in Indië Emigratie naar Argentinië Plaatselijk Nieuws ttN ALT [NA Dit blad verschijnt MAANDAG en DONDERDAG Abonnementsprijs: f 1.95 per 3 maanden per week 15 cent; losse nummers 10 cent UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN Int. Telefoon No. 19 Postrekening No, 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden No. 6608 MAANDAG 11 OCTOBER 1948 Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht: voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdag middag uiterlijk 2 uur Dinsdagmorgen verzamelde zich nabij de aanlegplaats .van de veer dienst WerkendamHardinxveld een aantal vooraanstaande perso nen, waaronder zich bevonden Hoofdingenieur der Vries van de rijkswaterstaat, een vertegenwoor diger van de P.N.EJMj., Mr. van Eam uit Rotterdam, voorzitter van Schuttevaier, de lieer van Hees- been, voorzitter van de Kamer v. Koophandel te Waalwijk, de Bur gemeesters van Werkendam, de Werken en Sleeuwijk, Almkerk, Bussen, Woudrichem, "Andel, des sen en Rijswijk', Wijk en Aalburg, Veen, Made en Criminelen, de wethouders en raadsleden met de gemeente-secretaris van Werken dam en vele vooraanstaande per sonen- Het wachten was opZ.Exc. Prof. de Quai, Commissaris der Konin gin in Noordbrabant. Toen d,eze was gearriveerd en de eerste begroeting! had plaats gevonden, beglaf het gezelschap zich aan boord' van een der bo ten van dp veerdienst Werkendam- Hardinxveld en werd gevaren naar de plaats, waar een baggermolen gereed lag', die de bagjgjerwerkeln zal verrichten voor de totstandko ming van de nieuwe haven, die Werkendam zal verkrijgen en waarvoor de voorbereidende werk zaamheden. reeds zijn aangevan gen. Nadat de veerboot langszij van de baggiermolen was gekomen, sprak Burgemeester de Bruijne van Wehkendam een welkomstwoord en memoreerde in het kort het ont staan van de Biesbosch in 1421 en het belangrijke aandeel dat de ze had' in 1944 en 19945 in .de schakel tussen Noord' en Zuid en de bevrijding van ons land. Eit aandeel is aan H.M. Koningin Wil helm i na ook niet ontgaan en een van Hare laatste regeringsdaden is geweest, het verlenen van ere tekenen aan een 1 o-tal personen uit W'dam en omg., die zich bij dit werk bijlzi. hebben onderscheiden voor welk werk ook 2 ingezetenen helaas hun leven moesten laten.. Spr. richtte zich in het bijzonder tot de Commissaris dei* Koningin, waarvan gebleken is, dat hem de belangen van de Biesbosch zeer ter harte gaan. Vervolgfens tot de Rijkswaterstaat en dankte deze voor de prettige wijze van onder handelen, die er tenslotte toe heb ben geleid, dat dit ogienblik kan worden bebleefd en de werken voor een nieuwe haven, die Wer kendam en de streek zo brood nodig heeft en die tevens de inlei ding betekent voor de water vrij making van de Biesbosch, een aanvang kunnen hemen. Spr. heet te daarna welkom de wethouders en raadsleden van Werkendam, Mr. van Eam, voorzitter van de vereniging! Schuttevaer, de Bur gemeesters uit de streek, alsmede die van Made en Erimmelen. Spr. merkte op, dat men niet moet denken, dat men er alleen met de aanleg van deze haven reeds is, er zijn nog tal van problemen, die 0111 een oplossing" vrdg'en. In dit verband verheugde net hem ook, dat een vertegenwoordiger van de P.N.E.M. zich onder de gasten bevond'. Vervolgfens heette ^iii welkom de heer van Heesbeem, voorzitter van de Kamer Van Koophandel te W,aalwijk en de ve 1*tegen.woordigier van het Econo misch Technologisch Instituut, de verdere genodigden en de talrijke henen van de pers, waarna hij de Commissaris uitnodigde de bag1- germolen in werking! te stellen. Z.Excellentie voldeed aan dit verzoek, hoewel het, zoals hiii ^ei- de, de eerste maal was dat hij zoiets deed en derhalve reikende op de medewerking van hen, wier he roe P' zulks is. Spr. verklaarde, dat deze werkzaamheden vangroot belang zijn, niet alleen voor Wer kendam en de streek, maar voor geheel ons» land. Ee droogimaking! vah de Biesbosch is van zo groot belang, dat de waarde er van moeilijk kan worden bepaald, aan veile duizenden, zal daardoor be staansmogelijkheid worden, verze kerd'. Bovendien zullen deze wer ken er toe bijdragen, het Land van Heusden en Altena uit zijn isolement te helpen verlossen. Het is nodig dat deze streek daaraan geleidelijk wordt onttrokken. Bie streek zal hierdoor een ander aan zien en gelegenheid krijgen voor meerdere welvaartsbronnen. Z.E. gaf de verzekering! dat het Pro vinciaal Bestuur steeds bereid ge vonden zal worden, daartoe liet zijne bij te dragen. Hij wensle het gemeentebestuur, de streek en de Rijkswaterstaat geluk met deze dag en ,g|ing vervolgens over tol de inwerkingstelling! van de bag germolen. Vervolgens werd een kijkje g|e- nomen aan de wal, waar metvlag- gen was aangegeven, waar de ha ven zal komen, een haven waarop Werkendam en de gehele streek tots kan zijn en die grotere plaat sen haar zeker zullen benijden. Naar men ons verzekerde wordt er op gerekend', dat de haven in Juli 1949 zal gereed komen. Na de terugkeer aan de Wer- kendamse w§d, begaf het gezel schap zich naar bet gemeentehuis, waar de gasten op royale wijze werden onthaald en een koffie tafel werd' aangeboden. Bij deze gel eigenh ei d werd door meerdere personen het woord ge voerd n.l. door de heer de Vries, hoofdingenieu van de Rijkswater staat, die onthulde dat er 8 jaar onderhandelingen zijn gevoerd om deze dag moglelijk te maken en dat de afsluiting van Congé en Oude Maasjie gerekend moesten worden tot de voorbereidende werkzaamheden voor de watervrii- making van d'e Biesbosch. Voor de gehele voltooiing! van het werk zullen zieker 10 jaren nodig zijn. Eie heer W. G. d'e Waard sprak als voorzitter van de afdeling Wer kendam van 'Schuttevaer en bracht hulde aan wijl en Burgemeester Beukenkamp' en Burgemeester de Bruijne voor hun arbeid, waardoor tenslotte Werkendam zijn zo vu rig begeerde haven zal verkrij gen. i 1 j j Eie lieer Visser, oud-illegaal strii- der, gaf vervolgfens een lezing! van de Biesbosch in de laatste jaren dier bezetting en van de 74 krijgsgevangen Euitsers, die in schepen waren ondergebracht. Bie Commissaris dier Koningin verliet hierop het gezelschap, na dat Burgemeester de Biruijne hem dank had gebracht voor ziin aan wezigheid. Hierna voerden nog meerdere personen het woord n.l. de voor zitter van de Kamer van Koophan del voor de Langstraat, de heer v. Heesbeen, die liet uitkomen, dat door de water vrij making van de Biesbosch 20.000 H.A. land vrij zullen komen. Vervolgens sprak Mr. den Eiek- ker, voorzitter van het waterschap Biesbosch, die de medewerking in- Eie Uitgever van het Nieuws blad van Heusden brengt ter ken nis van de lezers, dat de mogelijk heid bestaat tot verzending van een beperkt aantal abonnementen per Luchtpost naar in Indië ver blijvende militairen. Efe verzend kosten zullen ten minste f 5.85 en ten hoogste f7.15 per kwartaal bedragen. Zij die voor deze ver zending in aanmerking! wensen te komen, duts ook zij voor wie al reeds een abonnement werd ver zonden, dienen dit zo spoedig mo gelijk, doch in ieder gfeval voor 12 Oct. a.s. op te geven aan cfe administratie te Heusden, onder opgave van hun naam en denaam en het veldpostadres, leger num mer, onderdeel en veldpostkaiitoor of postkantoor van bestemming. Men ontvangt dan binnen enigfe weken bericht of aan de aanvra ge tot verzendingl al dan niet vol daan kan \yorden, met opgave hoeveel de verzendkosten bedra gen. Ee Administratie van het Nieuwsblad van Heusden, Fa. L. J. VEERMAN. riep van Rijk, Provincie en Water staat, om de werken zo spoedig mogelijk voltooid' te krijiglen. !Mr. van Eam, voorzitter -van Schuttevaer, wenste Werkendam en de streek geluk, doch betreurde het aan de andere zijde, dat zo veel buitengewoon mooi natuur schoon voor ons land' verloren zal gaan. Burgemeester die Bruijne dankte alle sprekers en richtte zich tot tot de bedienende dames, lede 17 van de Plattelandsvrouwenbond, voor hun aandeel in het welslagen van deze feestelijke dag. Mooie geleglenheid voor vee houdersgezinnen, me l'k'k ne ch ts en anderen. Een nieuwe mogelijkheid is 'gfe- schapen voor energieke leden on zer landbouwende bevolking, die het hier te eng wordt en die 'hjijer niet voldoende toekomstmogelijk heden zien, zij het voor zichzelf, of voor hun kinderen. Na de oorlog was „emigratie" voor de boer vr\i- wel gaan betekenen „naar Canada gaan". Thans komt echter ook Ar gentinië aan bod. Wat toch is het geval? De Stich ting Landverhuizing Nederland heeft in Argentinië belangstelling weten te wekken voor de kwalitei ten van onze boeren, hun vakken nis, ijver en 'betrouwbaarheid. Bo vendien heeft zij haar vertegen woordiging1 daar uitgebreid en is nu in staat honderden gezinnen en ongeh.uwden te plaatsen. Voorlopig namelijk veehouders- gezinnen, ook gezinnen uit het gemengd bedrijf, voorts een aan tal ongehuwde melkers-vpeverzor- gers. Ee gezinnen moeten liefst een paar zoons omvatten die al de leeftijd hebben mee te werken gezinnen met alleen een aantal kleine kinderen zijn minder ge wild'. i Gebodlen wordt of vrij wonen en 'kost met een behoorlijk salaris, of vrij wonen plus een percentage (bijv. 30 pet.) van die bruto melk- opbrengst. Bovendien desgewenst een stuk grond om eigen groente en aardappelen te telen en klein vee te houden. Ee Nederlanders, althans de ge zinnen, krijgen meestal direct een met die van bedrijfleider vergelijk bare positie. Zij komen n.l. in dienst van rijke grondeigenaren, die een of meer bedrijven hebben waarvan zij de exploitatie willen intensiveren en verbeteren. Een prachtkans voor wie vooruit wil komen in het buitenland, of zijn zoons op den duur als zelfstandige landbouwers wil zien. Ook voor bekwame bloembollen- kwekers die op contractbasis wil len werken is er gelegenheid ge plaatst te worden. Men moet zijn reis kunnen be talen medenemen behpeft (en ook mag) men slechts huisraad en een paar honderd gulden per persoon. Het vertrek is afhankelijk van de scheepsgeleglenheid', die nogi be perkt is. Voor nadere inlichtingen moet men zich wenden tot de Stichting Landverhuizing Nederland, Langfe Voorhout 20, 'sGravenhage. HEUSDEN. Op 14 Nov. a.s. zal te Waalwijk een massaal kringappel plaats hebben der R.K. Midden standsverenigingen in de Lang straat, waaraan ook de afd Heus den zal deelnemen. ANDEL. Tot vast besteller bij de P. T.T. te Nieuwendijk is benoemd de heer J. Visser alhier. ALMKERK. Op de j.l. Vrijdag gehouden najjaarspaafdenmarkt, werden 264 stuks aangeboden. Handel matig. BRAKEL. Ee bouw van de 4 woning wetwoningen begint thans te vor deren. Over enkele weken zullen de eerste gezinnen de woningfen kun nen betrekken.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 1