Plaatselijk Nieuws Hoe men over PETER VAN ANDEL denkt als auteur. VERLAGING PRIJZEN SPECE RIJEN. - Ee prijzen, van specerijen zijn enkele malen aan veranderingen onderhevig geweest. Thans gelden de volgende prijzen, waarin voor enkele specerijen prijsverlagingen zijn verwerkt van 2 tot 16 cent per 100 gram. Kaneel kost ten hoogste 33 cent per 100 gjram ongemalen, 35 cent per 100 gram giemalen los, 28 cent per •blikken of cartonnen strooier van 50 gram. 41 cent per flesje van 50 gram, ió cent per blikken of cartonnen strooier van 25 gram en 12 cent per flesje van 25 gram. Kruidnagelen ongjemalen los 1,3 cent per 100 gram glemalen los 15 cent per 100 gram, 18 cent per strooier, 14 cent per flesje van 50 gram, 11 cent per strooier, 7 cent per flesje van 25 gram. Venkelzaad ongemalen los 12 cent, gemalen los 14 cent j)er 100 gram. Gemberwortel kost 27 cent on gemalen los en 29 cent gemalen los per 100 gram. Tenslotte mag Gardamon ten hoogste f 1.80 onjglemalen los en f1.82 gemalen los per 100 giram kosten. VRIJE PRIJZEN VOOR AZIJN. Aangezien de productie van azijn een ruim aanbod verzekert ener geen glevaar bestaat voor prijsstij ging! op grond van schaarste, zijn met ingang! van YVoiemsdag: 13 Oc-, tober 1948, de maximumprijs re ge iingen voor gistinigjs- en syntheti sch e azijn ingetrokken. EE BRAN D|S TO F FEN)V O O R ZIE - NING IN CE TUINBOUW. Aan kwekers van bloemi.sterijge- wassen en van groenten en fruit onder glas zijn voor het komende seizoen hoeveelheden brandstoffen toegewezen, welke overeenstemmen 'met het geschat verbruik van het betrokken bedrijf. Eeze regeling' betékent een verbetering ten op zichte van die van het vorige jaar, toen slechts voor de eerste 200 M2 oppervlakte onder glas een hoeveelheid brandstoffen werd ver strekt, gélijk aan 100 pet. van de berekende behoefte. Voor de rest van het bedrijf werd toen 80 pet. van - de behoefte toegewezen. Ee moeilijkheden, welke zich in de productie en het transport van brandstoffen nog siteeds voordoen, "hebben het onmogelijk gemaakt aan de tuinbouwers die soorten brandstof toe te wijzen, welke 211' rfebben aangevraagd'. In eerste 'in stantie wordt de brandstof ver strekt in de vorm Van gascokes, terwijl voor de toegewezen extra hoeveelheid (boven die van het vo rig jaar) Amerikaanse kolen, die een afwijkende kwaliteit bezitten, zullen wórden geleverd. Ee kwekers, die het vorige jaar met olie stookten en thans niet vaste brandstoffen, krijgen het equivalent van het voor het afge lopen seizoen vastgestelde kwan tum olie toegewezen in 50 pet. niijncokes en 50 pet. Amerikaau- se kolen. Voor hetgeen deze. kwe kers méér hebbben aangevraagd dan dit equivalent, worden Ameri kaanse kolen verstrekt. OOK ONRUST Of SUMATRA. In de residentie Tanapoeli, in het Republikeinse gebied op Sumatra is door de Republikeinse legerlei ding de staat van beleg afgekon digd. Men verwacht namelijk elk ogenblik een aanval van opstande lingen. Het binnenlands bestuur van Tapanoeli heeft gezegd, dat het door de gebeurtenissen, die zich in de tweede helft van Sep tember en begin October in Tapa noeli hebben voorgedaan en de ge vechten tussen de vroegere Ban- teng Negara en het Republikeinse leger, niet meer in staat is om zijn bestuurszaak uit te oefenen. Op het ogenblik staan er inTje- poe op zijn minst twee oliebron nen in brand. Sediad-it, de oud vice-premier in het kabinet van Amir Sjarifoe- din, die onlangs is overgelopen naar de communisten, zou bij een actie gedood zijn. Ook zou het lijk van dr. Moe- wardi, de leider van de Gerakan Rakjat Revolusioner, in de om geving van Sol O' zijn gevonden. Deze zou zijn vermoord door de communisten of de Mohammedaan se regeringspartij. Dit soort moor den is al geruime tijd aan de gang v.n.l. tussen de communisten en de Ismalieten. Het aantal moorden op vooraanstaande figuren in de Republiek neemt met de dag toe. Een verslaggever van de Masjoe- mi heeft intussen gezégd, dat o.a. te Madioen 22, in Tjepoe 12 en te Ponorogo eveneens 22 bekende figuren uit de partij <Jooe opstan delingen zijn vermoord. IIEUSDEN. Het zesjarig zoontje van de heer C. v. Wijk in de Wijksestraat was met een paar kameraadjes naar de haven gegaan om te vissen.. Het knaapje had daarbü het on geluk te water te geraken en jam merlijk te verdrinken. De kameraadjes waarschuwden niet de personen, die in korte na bijheid waren, doch liepen naar huis, om daar het ongeluk te ver tellen. Na ruim een uur dreggen, werd het kind opgehaald en kunst matige ademhaling toegepast, de ze mocht evenwel niet meer baten. Dinsdag a.s. zal er door het Consultatiebureau alhier op de ge wone tijd zitting worden gehou den. AALBURG. De aangekondigde predik beurt van de Ger. Gemeente pp heden, Maandagavond, door ds. V. d. Berg, giaat niet door.. ALMKERK. Ee keuring van dienstplich tigen lichting! 1950 zal voor deze gemeente plaats hebben op Maan dag 15 Nov. a.s. te 's Bosch. Ee uitslag van de kin der- ballonwedstrijd van het j.l. ge- -houden Oranjefeest, is als volgt Elly Rombout ie pr.., Kees van de Water 2e pr., Jan de Bok 3e pr., Gerrit Teuling 4e pr., Cornelia van Steenis 5e pr., Peter Geudeke 6e pr. en Johanna Straver 7e pir. CAPELLE. Aan de aannemer H. Wa- gemakers alhier is als laalgste in schrijver opgedragen het bouwen van een winkelhuis met bakkerij te Kaatsheuvel' voor de heer v. d. Oord-Heijs. t Met een tweetal feestavon den in de zaal Cové-van der Haart aan de Nieuwevaart, heeft de af deling Sprang'-Capelle e.o. van (Volksonderwijs j.l.. Maandag 11 en Dinsdag 12 dezer haar 25-jarigl bestaan gevierd. Maandagavond voor de leden, wonende ten Z. :yjan het Afwateringskanaal en Eiinsd'a|gl voor hen ten N. van dit water. Ee eerste feestavond memoreer de die voorzitter, de heer L. Pol dervaart, die oprichtingsvergade ring, waarop Klaas de Vries, toen tertijd Algemeen Secretaris van Volksonderwijs, een lezing hield. Spr. liet de destijds gekozen be stuursleden de revue passeren,'hér- dacht opi gevoelvolle wijze hen, die het bestuur der afdeling ;in deze 25 jaren door de dood ont vielen, 0111 tenslotte twee bestuurs leden, die vanaf de oprichting hun beste krachten aan de afdeling hébben gegeven, de heren G. A. S. de Bas en J. Michael, te hul digen. Afgevaardigden van de mu ziekvereniging! „Kunst na Arbeid" en die gemengde zangvereniging ,,'t Rozeknopje" complimenteerden de afdeling met haar zilveren ju bileum, terwijl de algemeen Se cretaris van Volksonderwijs, de heer A., van Wijngaarden uit Am sterdam in een korte rede wees op het feit, dat Volksonderwijs zijn veteranen nooit genoeg! kan eren dat ieder op zijn plaats moest ijveren voor goed onderwijs in het algemeen en voor de Openbare school in het bijzonder. Na dit officiële gedeelte voerde de toneelvereniging! „Harmonie" uit Oosterhout op te roemen wijze een blijspel in drie bedrijven „Gijs Bekijkt 't" van Jac. Bess op, een stuk, dat zeer veel verwikkelingen rijk was, maar ten slot tie een „hap py end" had. Ee aanwezigen, bei de avonden was de zaal tot de al lerlaatste plaats beziet, terwijl en kelen zich een staanplaats moesten getroosten, hébben genoten van het goede spel. Aan de muziekver. „Kunst na Arbeid" is bij besluit van B. en W.. van Sprang-Capelle toe stemming verleend tot het organi seren van een vlerloting voor (aan koop van nieuwe instrumenten. iMjet „Ee Grote Beer" hoopt onze dorpsgenoot, de oorlogjsvrii- willigler E. G. Both, in het begiin van de volgende week uit Indo nesië te repatriëren. Een comité is bereids gevormd om hem een hartelijke ontvangst te bereiden. iMjet aanvankelijk 3 5 leden is te dezer plaats^ een nieuwe voetbalvereniging! opgericht door voetballers .welke niet op: Zondag wensen te spielen. Aan de vereni ging1 is de naam „Nooit Gedacht '48" gegeven. DUSSEN. Eins dag had in de vlasfa briek van de Firma Raams - een ongeluk plaats, d;at nog! vrij gjoed is afgelopen. Toen de heer B. de Rooij bezig was met het op slaan van vlas boven in een schuur, gleed hij uit en viel in een 12 metjer diepe opening, waar hij van alle kantien bekneld zat. Na een half uur werken, wist men hem, in bijna bewusteloze toestand, uit zijn benarde postitie te bevrijden. Het Wit-Gele Kruis zal ver plaatst worden naar den hoek, in het huis van de heer Johs. van Dijk. GENDEREN. Dezer dagen had P. Bou- man het ongeluk zijn duim ge deeltelijk af te zageh, terwijl een zoon van C. van Wijk het ongeluk OUD-:MINISTERS ONDER SCHEIDEN. Bij K.B. zijn benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw Mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, oud minister .van buitenlandse zaken. Mr. Er. P. J. Witteman, oud- minister van binnenlandse zaken. Er. J. J. Gielen, oud-minister van onderwijs, kunsten en welen- schappen. A. H. J. L. Fievez, oud-minister van oorlog en marine a.i. Ir. H. Vos., oud-minister van verkeer en waterstaat, en is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau Mr. J.. A. Jonkman, oud-mi nister van overzeese gebiedsdelen. In het „Gelders Eag'blad" van 12 Juni 1948 vonden wii een be- landwékkend artikel over de bil velen onzer lezers goed' bekende auteur Peter van An del, geboren te Andel, thans wonende te Rot terdam. 1 Toen de grote Vlaamse schrijver Stijn Streuvels als jonge mail Ka- rel van de Woestijne en Emma nuel de Bon ontmoette en daar door opgenomen werd in de me de werkerskring van hun tijdschrift gebeurde het meest vermakelijke, in nun ontmoeting 's avonds, toen die twee hem naar de trein brach ten en Sttijn Streuvels Gent ver laten had. Emmanuel de Bon vroeg tóen opeens „Ja, wat voer je daar eigenlijk uit in je dorp?" En Stijn Streuvels zei, terwijl de trein al reed, door het raampje heen„Ik ben bakker, mijnheer". Stijn Streuvels is het verblufte gezicht nooit vergieten, waarmee de twee grote Vlaamse schrijvers de trein nakeken. Maar een halve eeuw later deed de Nederlander Peter van Andel hetzelfde. Hij stapte op 30-jarige leeftijd van achter de oven naar de schrijf tafel en slaagde ook. Beter ge zegd niet van achter de oven, maar van a,chter het geestkracht vernietigende loket van het stem pellokaal, waar in "de crisisjaren na '30 ook menige bakkersknecht terecht gekomen was.' En er wa ren geen Karei van de Woestijne en Emmanuel 'de Bon om zijn eerste stappen te steunen. Er was even, in 1938, dr. Henri Polak, die zijn werk las en hem aanvuur de en wist, dat de stempelaar sla gen zou, maar toen Peter "van Andel na jaren zwoegen met de taal en jaren vechten tiegen het deprimerende van het stempello kaal zijn eerste boek „Zeven dui gen Arbeid", voltooid had, was het 1940 geworden endr. Henri Polak was er niet meer. Voor één ding kwam het boek echter vroeg glenoeg. Hjj voltooi de het drie dagen voordat hij $ls arbeider naar Duitsland zou moe ten Ten hij .ging! niet. Petier van Andel, de wierkloze bakker, was schrijver geworden, maar va.11 het feit, dat enige maanden later zijn boek rond ging' en de mensen greep, 'merkte hij weinigl. Hij merk te alleen wat van herhaalde op roepen van de Arbeidsbeurs 0111 naar Duitsland te gaan en meer nog van de worsteling; met de figuren in zijn tweede roman „Daarom ruisen de bome.11", korte tijd later gepubliceerd, die door critici als Ben van Eijsselstein, Ernst Groeneveld en anderen de beste van die jaren werd genoemd. Binnen een jaar nadien voltooi de hij zijn derde Frans Eldkom, een Dwaas"., die eveneens met veel lof ontvangen werd. Helaas, het was middan 1942 en het was oorlog. Ee strijd met; de wapens en die der geesten, waarin ook hij kiezen moest. Hij vervulde zijn contract voor „Frans Eldkomj, een Dwaas", en legde de pen ineer. Het einde van de oorlog liet toen nog drie jaar pp ziich wachten en ze brachten de voor malige stempelaar en bakkers knecht even berooid aan het einde als hii er ingegaan was. Toch, aan het einde van de oorlog, be gon hit de worsteling! pm het 011- mogelijke weer en bouwde, nogj- maals een romanproductie op. ïdii schreef reeds twee romans en een bundel novellen en verhalen en zal spoedig een derde roman yol- tooid hébben, terwjjj zijn eerstle thans van de jiers gekomen is. In die eerste greep hip te ruig! naar een klein oud stadie, .waarvan hii 4de sfeer en de mensen in zich opgenomen had, toen hii er jaren geleden achter de broodkar liep. Het verhaal zelf is fictief en heeft als hoofdfiguren een heel zuivere, jonge patricische vrouw, een man,, een autoweg en een kathedraal. Het draagt tot titel„Ik heb ge zondigd" en verscheen bh „Ee Boekerij" te Baarn. Het is de eerste zin, waarmede de jonge vrouw van zich begiint tewertellem.: „Ik heb gezondigd"' en dit met de verrassende toevoe ging1 „enik ben verheugd. Ik heb gezondigd en ik zal mij zelf nu, enkel om de vreugde, die het mij geeft, voor ogen gaan stellen, hoe ik het deed. En gij, gij moet zwijgen. Gij kunt mij niet raken. Mij niet en mijn vervoering niet, mij niet en mijn daad niet. Want ik heb mijn „ik heb gezondigd" zelf al gezegd".

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 2