Plaatselijk Nieuws Sportnieuws TWEEDE BLAD Sport NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaard Last van zenuwen? behorende bij het No. 6611 DONDERDAG 21 OCTOBER 1948 IIEUSDEN. J.l. Zondagmiddag werd door liet Schultergilde „St. Blasi- us" alhier een onderlinge schiet wedstrijd gehouden op haar schuts- boom, die om 6 uur was geëin digd. Des avonds werden in liet clublokaal hotel „Central" de prij zen uitgereikt. De Hoofdman Ant. v. Bladel sprak de schutters toe en maakte de uitslag van de wed strijd bekend, waaruit bleek dat alle schutters een prijs ten deel viel. De eerste prijs behaalde W. v. Kaste ren met liet hoogst aantal punten. Besloten werd de beschik baar gestelde ere-prijzen te ver schieten op Zondag 31 Oct. a.s. Nadat het erelid P. Schmiehu- sen de schutsleden had toegespro ken werd deze onderlinge schuts- dag gesloten. ANDEL. Eie merrie „Jeannet" van de beer H, de Lorm alhier, kreeg" op de fokveedag te Zal tb om mei de 5e prijs. Es. H. H. van Kapel, thans predikant te Rhoon, herdacht d!e dag, waarop; hij voor 25 jaar Eet predikantambt bij de Gerief. Kerk alhie r aanvaardde ALMKERK. lOp' Zaterdag 6 Nov. zal er door de voetbalvereniging; een uit voering worden gle'glevien met me dewerking van de alom bekende to neel vereniging» „Onder Ons" uit Gorinchem en wel in de zaal van C. G. van Dijk. J.l. Maandag arriveerden uit Inclië de militairen P. v. d. Heuvel' alhier en L. Schieffers te Nieuwendij'k (gem. Alm'kerk) we der in onze gemeente. Vele vrien den en .bekenden kwamen beide families gelukwensen met de goe de overkomst van hun zoon en broeder. De buren hadden ter gelegen heid 'hiervan de nationale driekleur uitgestoken. Dinsdag 2 Nov. a.s., des nam. 6 uur zal alhier ten huize van Dr. Schripsema gelegenheid zijn tot kosteloze inenting, terwijl dit Woensdag 3 Nov. zal plaats hebben te Nieuwendijk des nam. 4 uur en Vrijdag 12 Nov., v.m. 10 uur in de Chr. school te Waardhuizen/ Vrijdag 22 October a.s,, des v.m. van 912 uur zal alhier op het distributiekantoor de 11a-uitrei king plaats hebben van de thans lopende bonkaarten. iNaar wij vernemen is o.a. in de provincie Noordbrabant de uitgifte van RijkSgloedkeuringjen voor woningbouw tijdelijk stopge zet. Dit betreft alle nieuwe wo ningen dus ook herbouw van door oorlog verwoeste woonhuizen. De ze maatregel is opgelegd door Den Plaag, omdat er bijv. in Noordbra bant pirn. 4000 woningen meer in uitvoering zijn dan op grond van de materiaal- en arbeiderspositie redelijk mogelijk is, met het g!e- volg dan ook, dat de termijn van uitvoering veel te langj is. Speciaal voor de gedupeerden, die al zo lang g'ewacht hebben op de herbouw van hun woning, is deze maatregel een tegjenslag. Da ten we hopen dat er spoedig veel woningen giereedkomen, waardoor deze maatregel weer ingtelrokken zal kunnen worden. We wijzen er op dat voor alle andere bouw wier ken, herstellingen enz. deze maat regel niet gleldt. Onze vroegere dorpsgenoot de heer C. ML J. Blok slaagde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het propaedëutisch examen, die rgienee skund e DUSSEN. Op Vrijdag 22 Oct. a.s. zal in het café van A. B. J. Heessels, des» v.m. 10 uur een vergadering! worden gëhouden van het water schap het Zuideveld. Er zal dan verkiezing plaats heben van een nieuw bestuurslid' in de plaats van d'e heer D. Hoevenaar. GIESSEN. Voer die JNJacht van het Kleine" werd alhier niet minder dan f67.52 bijeengebrach t. 's-GRAVENMOER. Bij het lossen van inboedel uit een schipi op een vrachtauto, geraakte een ijzeren bout los van de mast, waardoor de chauffeur v. G. alhier de giek op zijn hioofd kreeg en een her sen schudding! op liep. Hij kon na geneeskundig!on derzoek met een auto naar zijn woonhuis worden vervoerd. Doen »de heer H. alhier Za- terdagimiddagj van 'Waspik naar 's Gravenmoer fietsle, kreeg hij van een passerende veie wagen de bal'k van de laadklep1 tegen zijn hoofd, waardoor hij een vérwonding op liep. NEDERHEMERT. Heden Donderdag 21 Octo ber, des avonds om 7 uur, hoopt ten huize van D. O omen de Wel- eerw. Heer D. Gebraat uit Dieier- sum in de dienst des Woords voor te gaan. NIEUWENDIJK. Aan G. Schermers alhier is opgedragen het maken en inhan- gen van een stiel resierviedeuren in de Otlersluis te Sliedrecht. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer H. B. Koekoek, thans 'hoofd der Chr. school te Zwin gelspaan ,is in gelijke betrekking benoemd' te Wilnis». die zich niet meer oefende in de verschillende takken van sport. OUDENDIJK. Tijdens gymnastiekoefenin gen had een leerling vaji de Neu traal Bijz. School alhier, zekere* P. het ongeluk zijn rechterpols le breken. Aan de loswal alhier wer den vorige week de eerste suiker bieten geleverd voor rekening van de C. S. RIJSWIJK. Cand. Stuursma te Arnhem heeft bedankt voor het beroep»naar de Geref. kerk van Giessen-Rijs- wijk. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. VEEN. Aan de fa. Stark te Heem stede is tegen f 19.990 opgedragen het onder profiel brengen en 'be straten der wegen in bet water schap „De Polder van Veen'h WAARDHUIZEN. Bij de Geref. Kerk alhier is beroepen cand. A. H. Algra te Leeuwarden. Het mondeling pleidooi, in zake de kerkelijke goederen is door het Gerechtshof te 's-Bosch in hoger beroep bepaald op 7 Dec. a.s. om 10.45 uur. WERKENDAM. De aandacht wordt er op gevestigd dat de winkels in dé gemeente Werkendam en de Wer ken c.a. sedert 1 Oct. gesloten moeten zijn: a. gedurende de eerste 5 werk dagen der week des avonds om 0 uur. b. Zaterdag des avonds 7 uur. Winkels, waarin banket, vis of fruit wondt verkocht, moeten, ge sloten. zijn: de eerste 5 werkdagen der week des avonds om 8 uur, Zaterdag des avonds 9 uur. Fotografen gedurende de gehele week des avonds 8 uur. 1 Bij overtreding zai ziowel winke lier als de zich in de winkel be vindende cliënt bekeurd worden. De avondschoellessen in de ITerv. Chr. School zijn op Dins dagavond begonnen Er wordt les gegeven in Ned. Taal, Rekenen, Boekhouden en Aardrijkskunde. Deze week kunnen nieuwe cur sisten zich nog opgeven. Tegen f 119,400 was liet aann. bedrijf Van Oord alhier laagste ins chr ij fs ter voor bestra tings werken te Goes. I1EUSDEN. Het le elftal der v.v. „Heusden." kon het Zondag tegen Drunen niet bolwerken en verloor met 21. Het afwezig zijn van de midhalf is hier wel de grote oorzaak van. Met de rust was de stand nog 0o Na rust kreeg Heusden de sterke wind mede. Toch heeft Heusden in dit gedeelte het slechtst ge speeld, vooral het plaatsen laat veel te wensen over. Reeds 2min. na de hervatting heeft Drunen al succes 10. Heusden valt dan wat meer aan en H. de Leeuw wee tl met een mooie omhaal gelijk te maken 11. Doch nog geen mi nuut later maakt Drunen al 21. Dit was een juweel. Nadat nog 10 min. de wedstrijd onderbroken ken werd vanwege de regen, werd bet spel er van beide zijden niet beter op. Zowel bal als ter rein waren glibberig. Het was dan ook een opluchting toen de scheidsrechter het einde blies. Het 2e elftal won. met 20 van Vlijmen 2. Het is een goede wed strijd' geweest en allen hebben zich geheel gegeven. Het spel, zo wel als het plaatsen was goedver zorgd. A. de Moor smaakte het genoegen met een fraai schot de score te openen 10. Tien minu ten. later deed J. Mans het net voor de 2e maal trillen 20. Na de rust toen. er circa 25 min. ge speeld was, werd het spel voor de regen onderbroken. Vlijmen 2 wenste echter niet meer verder ge- te spelen en de wedstrijd als eindigd te beschouwen als gewon nen voor Heusden. Zo boekte ons 2e elftal haar derde overwinning. Zondag a.s. gaat het le elftal haar vijfde uitwedstrijd spelen, te gen. D.V.G. Liempde. Aanvang 2 uur. Het 2e elftal speelt thuis tegen. Zwaluw 3 en zal de punten wel proberen in Heusden te houden. Aanvang 2 uur. Het 3e elftal speelt 0111 12 uur tegen Haarsteeg 4. Zï zijn nog ongeslagen en zullen dus alles in het werk stellen. 0111 de winst in» Heusden te houden. ALMKERK. A.V.V. 3 speelde Zaterdag uit tegen. Arneide 3 en verloren met 81. Met de rust was de stand 1—1. de bron der geestkracht Lichamelijke en geestelijke ontwikkeling gingen door alle eeuwen heen hand in Ihand. Het is geen toevallig) verschijn sel, dat in de loop der tijden de volkeren, die een vooraanstaan de plaats innamen voor wat be treft geestelijke ontwikkeling en productiviteit, zich eveneens in een grote bloei dei* lichamelijke ont wikkeling mochten verheugen. Zo is liet b.v. zeker geen. toeval, dat in de tijd van de grootste bloei der Heienen op het gebied van li chamelijke ontwikkeling/ de gees telijke ontwikkeling eveneens op hoog peil stond. Het Griekse volk genoot in die lijd een krachtige gezondheid en bezat in liet algemeen een opval lende athlelische lichaamsschoon heid; ook de zielskracht was sterk ontwikkeld. Dit demonstreerde zich wel duidelijk in. de hoven- menselijke moed die door deze lieden in de strijd werd betoond, toond. Men denke b.v. aan een Deoni- das, die mei zijn mannen zó held haftig legen de Perzen in deTher- mopilenpas streed, dat zijn naam door alle eeuwen heen is blij ven voortleven. In. cjie eeuw had ook het gees telijk leven en de klassieke kunst in Griekenland haar hoogtepunt bereikt, in. die tijd leef dien de grootste filosofen aller tijden, schiepen, de beeldhouwers mees terwerken welker schoonheid thans nog haar weerga niet heeft. De opvoeding in het oude Grie kenland beoogde de harmonische vorming van de mens, 't lichaam tot volle rijpheid te brengen en de geestelijke en zielkundige kracli- in de mens te vermeerderen en daardoor het beschavingspeil zo hoog mogelijk op te voeren. Toen de sportbeoefening .111 deze oude tijden verminderde, bewoog ook de geestelijke ontwikkeling de zer volkeren zich in dalende lijn. Het trotse Romeinse Rijk ging te gronde aan geestelijke en licha melijke decadentie. Ook het poli tiek verval van hel oude Grieken land was toe te schrijven aan li chamelijke verzwakking der jeugd, In de loop der middeleeuwen was er van sportbeoefening piet veel te bemerken, hoogstens bij de ridders, die zich in hét hanteren der wapenen oefenden, rij- en vechtkunst aankweekten. Daarom is ook de geestelijke ontwikkeling van het volk in die tijden een minderwaardige le noemen, opvoe ding en goede manieren ontbra ken bijna geheel. Zo geeft de geschiedenis voor beelden te over, die bewijzen, dat een lichamelijk sterk ontwikkeld volk, ook steeds geestelijk ont wikkeld is geweest en dat tegen over de „geestelijke volwaardigen" „lichamelijke behoeft te in geen geval een minderwaardigheid' staan. Een natuurwet zegt, dat slechts de geestelijke krachten ten koste van de lichaamskrachten tot volle rijpheid kunnen geraken. Zoals wij in het leven van ganse naties, tegelijk met de lichamelijke ontwikkeling der sportbeoefening kunnen waarnemen dal: ook daar door het geestelijk peil zich ver heft, zo vinden we ook bij het individu jaren die rijk waren aan geestelijke arbeids .omdat het li chaam door sp or Ibeoefenin^ sterk was gemaakt. Deze mensen waren tot aan hoge ouderdom geestelijk fris, doordat zij in hun jeugd het lichaam door sportbeoefening ge zond en lenig hebben gehouden. Van vele .grote geesten meldt de geschiedenis, dat zij met ^rote toe wijding lichaamsoefeningen bedre ven, en tot hun dood toe in het) volle bezit bleven hunner geestelijk ke krachten niet alleen,, doch ook lichamelijk volkomen, gezond ble- ven. Onze nieuwe tijd, die zoveel do et voor sportbeoefening, mag in geen geval alléén de lichamelijke opvoe ding der jonge generatie bevorde ren. Geest en lichaam moeten har monisch ontwikkeld worden, op- dat ons jonge geslacht bewijzen van lichamelijke en geestelijke kracht tone. H. V.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 5