voor FOTO'S: VISSER ZN. - WERKENDAM Administraties Verzekeringen W. P. VAN DER ZALM 8 I pootaardappelen en zaden bij ADR. VERWIJS - Andel, N.Br. INGEZONDEN Gevonden en verloren voorwerpen Sportnieuws Pracht Koperen Vergassers LandbouwersI! BESTEL NU REEDS De Waterbeheersing Bommelerwaard A. J. GORTER GORINCHEM C. J. VERDOORN van de Tel. 2609 Makelaarskantoor Vischmarkt 10 WEDER VOORRADIG: Bergstraat Wijk Koopt Goedgekeurde Pootaardappelen Bestellingen in alle gewenste rassen en maten, zowel voor Herfst- als Voorjaarslevering, worden met de meeste zorg uitgevoerd door Telefoon 6 - GENDEREN Uw goedgekeurde vooral wat de vroege soorten betreft, Giro 260943 - Tel. 23, doorverb. Op voorstel van R. en W. wordt besloten tot verzwaring van de Hoofdtanden in de Burchtpolder. De kosten bedragen f11,300 en het werk zal onderhands worden uitgevoerd met oplevertijd 1 Dec. Voorstel van B. en W. tot het toestaan van een crediet van f 1572 voor het weer in orde maken der sluisdeurtjes onder de brug opliet Plein. Deze deurtjes zullen dan te vens verhoogd worden om dienst te doen als waterkering. Wordt verleiend. De heer Visser hoopt dat de haven zo spoedig mogelijk zal worden gedempt. Ontwerpverordening tot heffing en invordering van bevolkingsle ges met ingang van 1 Jan. 1949 en die der heffing van 150 opcen ten op Personele Bel. worden onveranderd vastgesteld. Uitloting Obligatielening 1900. De aandelen bedragen f 500: de nummers zijn 126, 149, 129, 133. Vaststelling rekening Burg. Arm bestuur, over het jaar 1946. Nadelig saldo f369,90; subsidie uitbetaald f 1828,12. Voorlopige vaststelling bedrijf s- rekeningen en gem.-rekening 1946, met "staten van oninbare en nog te verhalen posten en bezwaarschrif ten belastingen. Dit wordt in co mité vergadering behandeld. Die posten sluiten met f 57014.58 en f 59400.08. De heer Brienen brengt dank aan het college van B. en W. en de secretaris voor de keurige boek houding. Het lid v. d. Wiel heeft enkele schriftelijke vragen gesteld aan het college van B. en W. n.l. het af rasteren van de riolering nabij het veer, het in orde brengen van het Plantsoen aan de Uitbreiding dat door- de Duitsers is verwoest, het verkrijgen van een gemeentelijk sportterrein en speelplaats, het ver harden van de wegen en paden aan de Uitbreiding en ten slotte een hetere straatverlichting, daar er de vorige week verschillende Jampen niet brandden. De Voorzitter zal al deze zaken behandelen en in B. en W. onder zoeken, waarna sluiting. Po stduiv enliefhiebbe rs iMet inganigi van 15 October is in het Land van Altena op g!e richt een Postduivenvereniging! van Za terdagvliegers, onder ide naam van „de Altenabode", met aanvanke lijk 34 leden, aangesloten bij de N.B.V.Z. De vereniging strekt zich uit over Woudrichem, Oudendijk, Rijs wijk, Giessen, Andel, Veen, Wijk en Aalburg. Liefhebbers geeft u op als lid oj steunt op andere wij ze deze mooie sport. Niet alleen mogien wij dit beschouwen als een moöie sport, maar bedenk u eens wat een postduif op andere wijze kan presteren. De naam postduif zegt al genoeg. Inlichtingen oijitrent deze ver eniging bij de onderstaande be stuursleden. C. v. d. Stelt, voorzitterM. Groeneveld, penninghieester J. W. Wilhelm, secretaris allen te Wou drichem. P. Westerlaken, comm., Rijswijk. A. Verbeek Gz., comm., Veen. De waterbeheersing in de Be tuwe in het algemeen en in de Bommelerwaard in het bijzonder, is geen eenvoudig vraagstuk. Mei name is in dit laatste gebied, waar bij allerlei factoren in het geding komen, dit probleem al zeer moei lijk. Daar is vooreerst de geogra fische ligging .van de Bommeler- waard, daar dit gebied wordt om strengeld door twee glrote rivieren, waarop de „waterstand" in deze streek correspondeert. Bij hevige regenval b.v. veroorzaakt de kwel een hoge stand, in droogte perio den een lage stand van het watier in de Bommelerwaard, m.a.w. in bet eerste geval' is het watersur- plus een ware last, die weggewerkt moet worden, in b$t laatste geval een tekort, dat de stand der ge wassen enz. nadelig beïnvloedt. Hier speelt echter ook de hoogte van de bodem een belangrijke rol. Het maakt n.l. verschil of de .bo dem, zoals bij Rossum b.v. een paar meter boven N.A.P. ligt, dan of deze, zoals in het Westen in de Bommelerwaard, nog gleen twee meter boven dit pieii komt. Globaal 'kan men zeggen, dat de bodem van dit gebied naar bel Westen geleidelijk daalt, terwijl hier kommen en rugglen de glrond markeren. Reeds in de 121e en ije eeuw tonen ons een samenleving, die reeds op zodanige trap van ont wikkeling staat, dat het, naar Br, Beekman gelooft, niet is aan ,te nemen, dat er voor die tijd nog geen dijken langs de rivieren la gen. Dijken zouden reeds tijdens Karei de Grote b.v. in Friesland zijn aangelegd. Deze dijkaanleg, in zijn primi tieve vorm, was niet zo heel moei lijk. De oudste bedijkingen lagen vroeger vierder van het water ver wijderd dan treden. Beekman leidt dit af uit het feit, dat op> véle plaat sen de buitendijks geleglen gron den sterk zijn aigenomen. Dijkaanleg was een der eerste factoren tot verbetering van de wate rbehee rsi ng. In de Bommelerwaard bracht de yerleggiing van de Maasmond naar de Am er, het sluiten der Heeren- waardense Overlaten en de Maas kanalisatie een nieuwe verbetering daarvan, al brachten deze werken voor het gebied rond Eriel, He- del,. Wel) en Amrnerzodeh dit na deel, dat aan de polders alhier in de zomer te veel water werd ont trokken. En nu de uiterwaar den langs de Maas met meer wer den overstroomd, bleef de natuur lijke bemesting ervan tevens ach terwege. De bewoners duchten dus thans geen overstromingen meer zoals eertijds, toen zij' op terpen _of vluchtheuvels veiligheid moesten zoe'ken. Nog draagt een gedeelte bij Fiedel de naam van „Ee Woerd" en spreekt men nog van de „Woerden" 'bij Eriel en „Wor- dragen' 'bij Ammerzoden. Doch de ze historische hoogten zelf zijn reeds lang gloed deels verdwenen. Ee boeren beschermden door ka den hun bouwland en individueel zorgde elk der polderbewoners voor het onderhoud van de ri vierdijk, die ook de langs de rivier gelegen dorpen moest beschermen. Eerst later werden dorpen gesticht in het midden van de Bommeler waard Bruchefti in 1319, Kerk wijk en Del wijnen in 1321. Sommige polders bouwden mo-. lens en sluizen, zoals de polder Nederhemert. Te Zuilichem tracht te de windwatermolen het water uit de omringende polder op peil te houden en na „verdekkering" bleef hij dienst doen tot op heden. De molen te Zaltbommel werd in 1854 gesloopt en vervangen door een machinale inrichting. Doch de stoomgemalen, zoals ook dat te Nederhemert, waren van Je kleine capaciteit, dan dat de ontwatering of waterbeheersing er voldoende bij was gebaat. Veel water werd door natuurlij ke lozing op de grote rivieren af gevoerd. Zo loosde b.v. een groot gedeelte van Zuilichem natuurlijk op de Waal, door een Sluis, die echter al in de j[6e eeuw werd op- heven. De functie ervan werd door een sluis in de Maasdijk overge- genomen. Vele molens zijn er in de Bommelerwaard gesloopt en in de laatste oorlogsdagen werd nun aantal nog vermeerderd. Uit land schappelijk oogpunt is dit zeer te betreuren. Er zijn. enkele factoren te noe men, die het „waterprobleem" in de Bommelerwaard niet vereen voudigen. Allereerst is daar het verschijn sel van het „iiikalven", een tech nische term, waaronder we te ver staan hebben, een gedeeltelijk' vol lopen van de „waterleidingen" met zand, omdat de kleilagen door zandlagen worden doorsneden. De andere belemmerende factor is de „kwel", die speciaal in die gebieden, waar de zandlagen dicht bij de oppervlakte komen, het sterkst is. Daardoor is de kwel in de winter bij hoge rivierstan den sterk en in de zomer vloeit het water gemakkelijk weg. Het gevolg van de hoge grond waterstand in de winter en in het najaar is, dat de bewortelingder gewassen, dan zeer onvoldoende is,' daar de wortels zich niet ontwik- kielen heneden de grondwaterstand Lang blijft de cultuurgrond koud' en zo blijft de groei der gewasr sen lang uit. En 's zomers doet deen paar weken uitblijven van het regenwater verschillende boenen al' verlangend er naar uitzien, omdat de weilanden reeds zo spoedig on der watergebrek lijden. Nu zou men op grote schaal over kunnen gaan tot drainage. Doch ^al dit effectief zijn, dan dient het peil der sloten voldoen de laag te zijn. Begreppeling en drainage helpen evenwel niet, als' het profiel der Moten zo jgbed als verdwenen is. Deze toch zitten vaak volgegroeid met waterplanten én zo wordt de afwatering ten' zeerste belemm erd Al deze bezwaren heeft men wel ingezien en plannen zijn ontwor pen om ze uit de weg te ruimen, zoals J>.v. het vernieuwen van; het stoomgemaal te Nederhemert. Verder bestonden er plannen tot het stichten van een gemaal te' Rossum, voor de waterbeheersing van het gebied ten 'O. van de Rijksstraatweg. De aan de gang zijnde ruilverka veling in het Zuidelijke gedeelte van de Bommelerwaard, draagt in niet geringe mate bij tot de verbe tering van de waterbeheersing al daar. Toch moet er nog veel verbe terd worden op hydrografisch ge- gebied in de Bommelerwaard, wil de agrarische productie in deze streken die van andere landbouw gebieden in onts land op zij stre ven. GEPASTEURISEERDE MELK. Volgens courantenberichten is door Ir. Huisman in een radio- uitzending uitslaande van de Rege ringsvoorlichtingsdienst o.m. ge zegd „Op dit ogenblik zijn er nogi geen voldoende waarborgen, dat het gebruik va,n ongékookte fles senmelk geen glevagr oplevert. Zo lang dit niet verandert, doet men het' beste de flessenmelk te ko ken". De Directeur van de Keurings dienst voor Waren te 's Hertogen bosch deelt ons in verband hier mee mede, dat de controle, op de als „Gepasteuriseerde Melk" aangeduide flessenmelk, welke door de Keuringsdienst wordt uit geoefend, zodanig) is, dat de mo gelijkheid om deze melk zonder gevaar voor de glezondheid onge kookt te drinken, ruimschoots is gewaarborgd. Het publiek moet er echter op letten, dat de sluiting van de flessen voorzien is van de aanduiding Gepasteuriseerde Melk- Voor flessenmelk, niet voorzien van deze aanduiding, gleldt die waar borg niet. GEVONDEN op de dijk onder de gemeente Wijk én Aalburg, twee klossen touw én een staal draad van ongeveer 3V2 meter lengte. Inlichtingen te b ekomen bij de Postcommandant der Rijkspoli tie te Wijk en Aalburg. GEVONDEN: twee muntbiljet ten: rubber kinderlaarsjes; hoofd doek en bij tandarts Baks laten liggen een pet. Inl. bij de Postcommandant der Rijkspolitie te Woudrichem. VERLOREN: Boodschappentas; een paar zwarte regenpijpen (been- pijpen). Inl. bij de Postcommandant der Rijkspolitie te Woudrichem. GEVONDEN: een paar wanten. Terug te bekomen bij Gezusters Bouman, Aalburgsestraat B 115 te Wijk. VERLORENeen vulpen, vanaf Veen naar de gemeente Almkerk. Terug te bezorgen bij Jac. van Leeuwen te Almkerk. VERLOREN-: een T.M.I.-dyna- mo in de Korte Steeg te Aalburg. Terug bezorgen bij Joh. Ver steeg, C 107, Aalburg. WERKENDAM. Uitslag voetbalcompetitie K.N.V. B. 4e klas.SleeuwijkKoz. Boys 2—5. Koz. Boys 2Ameide .1 werd afgielast.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 8