voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Plaatselijk Nieuws Ziekte in 't gezin' Wanneer komen onze jongens uit Indonesië naar huis? 300-jarig bestaan der Neflci. Herv. Kerk Dit blad verschijnt MAANDAG en DONDERDAG Abonnementsprijs: f 1.95 per 3 maanden per week 15 cent; losse nummers 10 cent UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN Int. Telefoon No. 19 Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden No. 6615 DONDERDAG 4 NOVEMBER 1948 Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht: voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdag middag uiterlijk 2 uur in Noord-Brabant en Limburg 'Maandagmiddag! vond in de Ned. Herv. kerk aan de Kerstraat te 's Hertogenbosch, een plechtige herdenkingsdienst plaats ter gjele- glenheid van het feit, dat 300 jaar geleden, na de totstandkoming van de Vrede van Munster, de Herv. Kerk in Noordbrabant en Limburg! werd' gievestigd. Het ruime kerk gebouw, dat 1100 personen kan bevatten, was geheel gevuld. Van alle delen van Noordbrabant en Limburg! waren de genodigden voor deze dienst naar de Kerk straat giekomen, zodat niet allen een plaats in de kerk konden vin den. Voor deze personen was een zaal van het Casino afgehuurd, een ra di o-verbind inig1 ztórg|de er voor, dat het gesprokene in de kerk ook hier kon worden ge volgd'. Es. K. A. Oskam, voorzitter van de Kerkeraad der Ned. Herv. ge meente 's Bosch leidde de dienst in, waarna de giemeente zong! Psalm 100:1, 2, 3 en 4. Na het afleggen van de geloofs belijdenis werd giezongen He zang 132 vers 2. Hierna volgde Schrift lezing uit het Oude Testament Psalm 46 en uit het Nieuwe Testa ment Lucas 18 vers 914 en Ro meinen 3 vers 2028. Vervolgens zong het kerkkoor der Nederl. Heiw. gemeente te 's Bosch „O God, zie van den he mel neer", daarna de gemeente Gezang 112 vers 1, 2 en 4. Es. H. J. F. Wesseldijk, praeses der Generale Synode, sprak een openingswoord, waarin hij vertelde dat in Noordbrabant 1/10 en in Limburg 1/20 van de bevolking tot de Herv. godsdienst behoort. Na dit openinglswoord zong de gjemeente Gezang 130 vers 1 en 2 en hield Es. O. V. Henkei, Ned. Herv. predikant te Ednther een herdenkingsrede. Na deze rede, waarin het ontstaan van het .Pro testantisme in deze provincie werd belicht en de Eerw. spreker een uiteenzetting' g|af waarom, naar zijn mening!, dit slechts een klein ge deelte van de bevolking! is blijven uitmaken, vblgide weer gemeente zang! n.l. Gezang 293 verzen 1, 2, 3 en 6. i Hierna volgde een prediking! door Er. K. H. E,. Grave me ij e r, algiem. gedelegeerde der Generale Synode, een begaafd en welspre kend1 redenaar, die zijn gehoor op buiteriglewone wijze wist te boeien. Es. P. v. d. Wal, President van het Prov. Kerkbestuur van Npordbrabant en Timburg, sprak het slotwoord', het kerkkoor zoog' „Earikt, dank't nu allen God", hier na volgde door Es, v. d. Wal het dankgebed en zong! de gemeente Gezang .96:1 en 2. 'Na het uit spreken van de zegen, verlieten Kerkeraad en de 62 aanwezigie predikanten de kerk, waarna de aanwezigen volgden. Het orgel werd bespeeld door mej. Judith Kip, die zich als een uitstekend organiste deed kennen. In de kleine zaal van het Casino vond een rèceptie plaats, die, zeer druk was bezocht, terwijl tijdens deze receptie aan de genodigden thee en gebak werd aangeboden. In de giro te zaal van Casin o werd het .gleheel besloten met de opvoering van het lekenspel „Als de schaduwen lengjeh", door een giroep uit de Herv. feugdmad te 's Bosch. Het spel was zeer te roe men en de aanwezigten, die de gehele zaail vulden, verlieten dan ook hoogst voldaan over deze 'bij zonder gteslaagde herdenkings dienst het gebouw. HEUSDEN. In aansluiting! op de mede deling! over de herdenking! der slachtoffers 'bij de stadhuisramp, delen wij thans mede, dat Vrijdag 5 November, 's morgens om 8 uur in dte R.K. kerk in de Putterstraat een Plechtige H. MJs zal worden opgedragen. Na de dienst te on geveer 8.30 uur, begieven de pa rochianen zich naar de R.K. be graafplaats, waarbij zal worden aangesloten door de vertegtenwoor- digers van het gemeentebestuur en de Vereniging Heusdens Belang en doorhen die deze toch wensen mede te maken. 's'Middags om ^3 uur zal door Es. Anker op de Prot. begraaf plaats te Oudheusden een korte dienst worden gehouden en zullen door het gemeentebestuur en Heusdens Belang, evenals op de R.K. begraafplaats, Gok hier bloe men worden gelegd en worden zij die deze dienst wensen mede te maken, tegen die yjd op de be graafplaats bij het massagraf ver zocht aanwezig te z;jn. Heden Eon der dag 0111 8 uur zal in de Herv. kerk een dienst worden gehouden voor de slacht offers van de stadhuisramp,, waar bij Es. Anker hoont voor te gaan. Eoor de besturen der Gez Middenstandsverenigkigten werd der dagen bericht ontvangen, dat St. Nicolaas met zijn gevolg' niet eerder zijn officieel bezoek aan Heusden zal kuninén brenjglen dan op Zaterdag 27 Nov. a.s.. Ter bespreking van de ont vangst wordt heden Eonderdag;- avond in Concordia een gez. le denvergadering! gehouden. Tevens zullen de plannen worden bespro ken voor de te houden St. Nico1- -laas-winkelweek, waaraan verschil lende attracties zijn verbonden. Opkomst dringend gewenst. Uitslagen van de competitie der biljartbond Waalwijk en Om streken zijn K.O.T. 2-Eendracht 1 26. K.O.T. 3-T.O.P. 2 6—2, Zaterdag: speelt K.O.T. tegen T. O.P. en Maandag tegen Marijke. Beide wedstrijden worden ge speeld in het café van de heer A. Nooten-van E ijk alhier. Aan het postkantoor alhier én het daaronder behorende ambts- igtebied werd gedurende de maand October 1948 'inglelegd f 19616.47, terugbetaald f 16987.99. Het laatste door dat kantoor uit- glegleven boekje draagt het num mer 13680. Bij kou op borst en keel inwrijven met Dampo. Groten bij griep en ziekgevoel bovendien een „Mijnhardtje" nemen CAPELLE. In de Chr. school in de Nieuwstraat hield het Chr. Jeugd koor „Hallelujah", onder leiding1 van zijn diriglent, de heer M. C. Rijken, zijn 2e feestvergaderinig!, welke geopend werd met het zin- gien van Psalm 146 vers 1 en ge bed, waarna de directeur een kort opieningjswoord sprak, waarin hij wees op het deze zomer behaalde succes op het concours te Nieu we ndijk en de leden aanspoorde tot ernstige studie, teneinde het volglend jaar weer met even g[root succes aan een concours te kun nen deelnemen. Na de opening! verzorgden de meisjes het progtramma en vulden zij de avond met zang! en voor dracht, afglewisseld met orgelspel en tractatie. Met een bemoedigend woord van yde heer Rosenhrand, werd' deze gOedgleslaagde feest avond' na het zingen van Psalm' 75 vers 1 en dankgebed gesloten. In de onder voorzitterschap van Mevr. Verhoeven-Blank ers ge houden algemene vergadering van die afd. Sprangi-'Capelle van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen werd besloten tot het openen van een cursus in patroontekenen of stofversieren, waarvoor gtegadig- dten Woensdag' 10 Nov. a.s. des namiddags half drie aanwezig! die nen te zijn in het gtebouw van de Lagere LandbouwhuishoudschooT aan de Nieuwevaart. Medegedeeld werd, dat E onder- dag 4 Nov. e.k. in de zaal van de 'heer Ant. van Eijk aan 'tBrug,- gietje door Jonkvr. Van Lidt de Jeude voor de leden een bespre king! zal! worden gehouden over 'het boek „Hoe giroen was mijn dal", terwijl de aandacht werd gie vestigd' op de lezing door de heer Jan Strijbos over dte tocht met de Willem Barendsz ter walvis vaart naar de Zuidelijke IJszee op 17 Nov. in het Stationskoffiehuis van de heer Pruijssers voor het Eepartement Langstraat van de Maatschappij tot Nut van 'tAlgle- meen te houden. In de maatid Ja nuari zal de afdeling een Australi sche avond ge\en. Na voorlezing van een sprookje van Andersen „Ee tuinman en z'n heer"" door de secretaresse, Mevr. Waverijn-HoUestelle, werd dezegte- animeerde vergadering gesloten. Ee in de Ned. Herv. kerk aan de Loonsedijk gehouden extra collecte voor de arbeid van hel Ned. Bijbelgenootschap heeft op gebracht f78.19. In de gemeente Sprang;-Ca- pelleis een actie gevoerd voor de N.I.W.I.N. Kerstpakketten, welke het schitterende bedrag! van f 600 heeft opgebracht, waardoor een 120-tal jongens over zee met een Er is wel haast niemand, die gte'en zoon, broer, verloofde of vriend' in Indon'esië heeft en dus wordt er ook door, een ieder naar hun terugkomst verlangd'. En als zij thuis zijn, wordt er van alles gtevraagidhoe warm hiet er 'is, hoe de huizen er uit zien, maar vooral: hoe leefden jullie daar? Eit is wel "de giroolste en belang rijkste vraag; voor velen. iMiaar voorlopig! kan er nog!niets glevraagd' en verteld worden, want er is de eerste tijd nog| gieen kans op, dat de jonJgiens naar Holland ter-ugl kunnen en men vraaglt zich afWaarom zijn onze jongens zo ver van huis, van hun gieliefdien? Eezie vraag! voor oglen houdend, werd' er door het Thuisfront een film vervaardigd, die met behulp van Geallieerde, Duitse en Japanse opnamen, een sug!g|estief beeld' 'gteeft van de ontwikkeling der ge beurtenissen, die aanleidinlgi wanen tot het zenden van troepen naar Indonesië. Bijzonder zijn bok de opnamen van deslag: in de Java- zee en dte guerillastrijd op Timor, alsmede het arriveren van de eer ste Nederlandse soldaten na 3e bevrijding!. Ee taak van onze jon- Igtens, het vestigien yan gezag! en orde, teneinde een inniigte samen werking! tussen Indonesië en Ne derland mogelijk te mgken, wordt in deze film op ieen tyijzondere! wijzie naar voren gebracht. Als men deze film giezien heeft is het, alsof men een week bijl dte jongens in Indonesië op oezoek gleweest is en men kan zich be,j ter de toestand voorstellen, waar in zij! verkeren. Leze film wordt slechts één avond giedraaid voor Heusden en omgleving! en wel a.s. Maandag avond in het Wapen van Amster dam. Toeglangsprijs f 1.Het ge heel wordt aangevuld met eenuit- Iglebreid en gevarieerd bij program ma. pakket kunnen worden verblijd. In de Ned. Herv. kerk al hier hoopt heden Donderdag', ter iglelegenheid' van een huwëlijksbe- vesngung voor te gaan Es. L. v. d. Peut uit Besoijen. GENDEREN. Beroepen bij1 de Ger. Kerk, cand. Scherpenisse uit Klundert. O-p Eonderdag! 4 Nov., des avonds om 7 uur zaÜl in de Geref. Kerk alhier dankuur voor het ge was worden gehouden. Alsdan zal voorgaan Es. de Jagter uit Dussen. Op 13 Nov. zal' alhier een klaprozendag1 worden gehouden, ten bate van de onvermogende familieleden van gesneuvelde Ame rikanen en Canadezen, om deze ook gelegenheid te geven de gra ven van gevallen familieleden te bezoeken. Meisjes die hieraan medewer king willen verlenen, worden ver zocht zich spoedig op te geven bij mevr. Moll, Herv. pastorie al hier. Ee j.f. Zondag gehouden maandcollecte in de Herv. kerk voor de kerkvoogdij alhier, heeft o pgeb racht f92.70. 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 1