s Plaatselijk Nieuws TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Roode Kruis Industrieprijsvraag. Waarom Sport in het algemeen en Gymnastiek in 't bijzonder? behorende bij het No. 6615 DONDERDAG 4 NOVEMBER 1948 Biij het secretariaat van de afd. Altena-~Noord van het Nederl. Roode Kruis, Hoekeinde 20 te "Sleeuwïjk is ingekomen de trek- iringslijst en een overzicht vian de prijziep 1 t.m. 1126. No. 1 t.m. 4 ontvangen resp. een waardebon van £5000.-, f2500.-, f 1 500.- en f 1000.- No. 5 en 6 elk een koelkast; No. 7 t.m. 10 elk een radio No. 11 t.m. 16 elk een Stofzuiger No. 17 en 18 elk een rijwiel; No. 19 t.m. 22 elk een keuken- uitzet No. 23 t.m. 73 een stel' eetgerei; No. 74 t.m. 124 een boekje „Dal huis" No. 125 t.m. 525 een sot. toilet ingrediënten No. 626 t.111. 1126 een tube tand- asta. Jit het Land van Heusden en Altena is er één die voor een palijs in aanmerking! komt, die inmid dels hiervan schriftelijk in kennis is gjestéïd. HEUSDEN. Le damclub V.Di., welke Maandag! haar eerste wedstrijd voor de hoofdklasse Ned. Eam- bond speelde, en zich al direct ge plaatst zag tegen de sterkste ver- enigtingl van het gehele district Brabant, n.l. tegien de meervoudi- gje kampioene Excelsior I te den Bosch, heeft de competitie, al heeft zij verloren, ttoch gloed' ingezet. Want een 137 nederlaag tegen een zio sterk mogjelij'k Excelsior- team is wel zeer eervol. Eat dezle club sterk is mogle blijken uit het feit, dat bijv. de huidigie kampioen van Noordbrabant aan bord 7 speelt, waartegen Klaren met de moed der wanhoop: de strijd aan bond. Het resultaat van het bo venste vijftal was verrassend gloed, terwijl Ger. Jonker met een mooie partij de rij waardig slot. De volledige uitslag! luidde B. v. Liempd-A. de Graagi o2. L. Heesbeen-A. de Rooi o2. J. C. de Galan-C. de Joode 2o. W. Maas-A. Nieuwkoop' o-2. J. v. Liempd-C. Schaap 2o- j. Hobbelen-C. Bax 2o. G. de Ren-J. Klaren 2-o. M. Maas-H. Kramer 2o. W. v. Esch-J. Deurlo 2o. G. Gloudenians-G. Jonker 11. Einsdag 9 November, des nam. 2 uur, komt de zaak van de ex-burgemeester A. Thomaes opnieuw voor het Bijzonder Ge rechtshof te 's Hertoglenbosch. EETHEN. Op E onder dag 28 October 1948 vierde de oudste inwoner van deze gemeente, de heer W. van Tilburg!, zijn 97ste verjaardag;. Ee lieer van Tilburg!, die zich nog in een goede gfezondheid mag ver- li eugien, heeft dit najaar zélf ziijn tuin nog omgespit. Ee aandacht van belang hebbenden wordt er op gevestigd, dat de slaglers g;een ongekeurd spek van huisslachtinglen mogen roken. Zij die van plan zijn om1 hun spek bij een slager te laten roken moeten hun varken dan ook op de giemeentesecreitarie voor keu ring aangeven. 's-GRAVENMOER. Eonderdagi 4 Nov. a.s. zal in de Geref. Kerk alhier, 's-avonds om half acht, dankstond voor het gewas worden gehouden. In deze dienst zal worden voorgegaan door Es. Meister, Geref. predikant te Rotterdam. Ee afd. 's Gravenmoer van het Pensioenfonds in de Land bouw i.o. roept alle personen die als werknemer in de landbouw werkzaam zijn op; om zich voor dit pensioenfonds reeds te laten in schrijven. Hiertoe zal zittinigj wor den gehouden op Maandag! 8 No vember a.s., des avonds in de Chr. school voor die personen die wonen op de Maart, Julianalaan en Havenkade en voor Me overige personen zal hiertoe gelegenheid oestaan op Eonderdagi 11 Nov. a.s. ook in de Clhr. school. -"Cie bibliotheek van de Chr. Jeuïgdcentrale alhier is thans weer voor de lezers open gesteld. Op verzoek van veel lezers zaf voort aan uitreiking en 'inneniing der boeken worden gehouden op Maan dagsavond tussen 7.30 en 8.30 uur. Het bestuur der Jeugdcentra!e wil er nog eens speciaal de aandacht op vestigen, dat alle personen uit ons dorp' en omgeving van deze bibliotheek gebruik kunnen ma ken, tegen betaling van fo.io per boek per week. Na 14 dagen in het bezit van Eet zelfde boek te zijn geweest, betaalt men voor el ke week fo.25. Nadere inlichtingen bij het be stuur en aan de bibliotheek. MIJNHARDT Bij Ruwe Handen, Ruwe Huid, Ruwe Lippen. 30 ct. HERPT. Het kruisboogschultersgezel- schap „Al doende leert men" hielid j.l. Zondag en Maandag weer een öndierlingi concours. Na een span nende strijd kwam men tot de voligle-n.de uitslag Jo van Huiten 200 pt., Jan 'Ver hoeven Sr. 192 pt., Jan van Hui ten 188 pt., Hub. Smetsers 183 pt., A. v. d. Wiel 178 pt., Jaap Buys 176 pt., H. Kuys 170 pt. 'Men mocht zich op oen goede opkomst verheugen, vooral van de zijde van het bestuur bestond veel belangstelling'. In samenwerking met de plaatselijke gemengde toneel ver eniging! „Ee Rederijkers,, zal de harmonie „Ee Eendracht" haar grote winteruitvoering geven. Op gevoerd zal worden „L)e Verschop peling!' 'van A. Boere. "Wegens ziekte van een speler zal de uit voering! echter nog! even op1 zich laten wachten. Voor leden van de R.K.J.B. zal Vrijdagavond om half acht die sociale cursus aanvang'en. Mandag 8 Nov. 'a.s., des avonds om half acht, zal de heer H. v. d. Zanden uit Eersel, lid van de Tweede Kamer, in café Verhoeven een spreekbeurt vervul len over Reglerings- en organi satiebeleid in de landbouw. Eieze vergadering is voor iederieen toe gankelijk. NEDERHEMERT. Ee electrische huis verlich ting aan de Rietschoof tussen liet watergemaal en de steenfabriek „Ee Rijswaard" zal deze winter nog niet komen, daar na 15 Oc tober niet meer in de dijk mag' worden gegraven. Bij het bieten rooien had G. van A. het ongeluk zich zoda nig te bezeren, dat een beentje in zijn onderarm brak. Er. Plas verleende geneeskundigle hulp. 'Voor het Bouwfonds kwam over de maand September binnen aan maandelijkse bijdragen in de busjes f 50.895, aan bijzondere gif ten van verjarinjg f27.50, lerwiji de ke rkc o lie c te be dr oe g| _.f 23.02 en een bijzondere gift van Volksher stel van f300.zodat in totaal f401.415 werd bijeen verzameld. Ee collecte, dienende om de gemaakte onkosten te bestrij den, giehouden in de Ned. Herv. kerk ahn de Noordzijde, waar "Dis. J. van Dijk van 'Putten een spreek beurt vervulde voor de Chr. Jon gelingsver. „EaniH" heeft hel be langrijke bedrag opgebracht van f61.95. Onze oud-onderwijzeres der Chr. school, mej. E. J. J. Rijn beek, thans werkzaam te Beesd, is benoemd tot onderwijzeres aan een Chr. school' te Tiel (hoofd' de heer T. van Efferink). Onze gleadopteerde school ontving! van de gezamenlijke scho len te Rochester (U.S.A.) een schitterend pakket, waarvan de in houd' zeer dienstbaar zal zijn aan het onderwijs. Het pakket bevat te cahiers, diverse soorten papier, potloden pennen, gummi en aan verwante artikelen. Het personeel der school is zeef dankbaar voor deze prachtzending; en ook de schoolkinderen zijn erkentelijk voor deze buitenlandse hulp. SPRANG. Vrijdagimiddagi vond de be grafenis plaats van de heer C. Geenen, die teniglevoligle van een droevig! onglelluk plotseling is over leden. Aan de groeve sprak Eis.. J. W. de: Bruijn, Ned. Herv. pre dikant alhier, die een ernstig 137- Maandag voortzetting! van de on derlinge competitie om half acht in het clublokaal Hotel Central. J.l. Zondag werd alhier op de schutsboom het laatste schiet- concours giehouden door het schut tersgilde „SE Blasius". Op het on derling concours van 17 Oct. wa ren de extra geschonken prijzen wegens 't vergevorderd uur niet ver schoten kunnen worden. Om twee - Wie geen tijd heeft zijn licnaam te sterken, moet later tijd vinden om ziek te zijn. Bewegen, lopen, voortgaan, is een levenswet, waartegen die mens zich niet ongfesitraft kan verzetten. Bewegingloosheid van het lichaam, zowel van de spieren als van de gieest, leid tot verslapping1 en tot vermindering1 van onze natuurlijke weerstandskracht. Zolanig wij vol doende levenskracht bezitten en flink in beweging1 blijven, zat ons lichaam in staat zijn, de strijd te gien allerlei slopende invloeden vol te houden. Gezondheid is het hoogste goed. Eieze te verkrijgjen en te behouden, moet hét eerste streven zijn van ie der nauwgezet mens, Iemand, die naar lichaam en ziel uur ving de kampstrijd dervastge- je stelde series aan, 'die om vijf uur z1ie^: 1S> kan en vermag!, zelfs met eindigde de g;rootst mogelijke energie, met In het clublokaal, hotel Central 4? «frete krachtsinspanning', nooit werden de prijzen uitgbreikt. Ee 4l.e ar bei dop lichamelijk of geeste- hoofdman, de lieer v. Bladel, sprak llJlk gebied bereiken, welk een ge- daarbij een toepasselijk woord en sterk en opgeruimd mens verzocht het ere-lid, de heer kunnen verzetten. -Schmiehusen, de prijzen te willen Het lichaam gezond te maken uitreiken, die hieraan met enige w1^ tevens zeggen z^h de nodige waarderende woorden voldeed. i levenskracht verschaffen, schutters G. v. Hernert, M'. de i Lichaamsoefeningen of gymnas* Kort, A. de Kort en W. van Kas- tiek zijn, of is hiervoor 'het beste teren werden de behaalde prijzen middel, mits op de juiste wijze toe ter hand gesteld en gelukgewenst gepast. Iedere beroepsbezigheid, met hun behaaüde succes. i hetzij men werkt op een kantoor, Nadat de hoofdman Eet afgelo- op een fabriek of in een winkel, pen schietseizoen had herdacht, is min of meer eenzijdig. Grote bracht hij dank aan het ere-lid giedeelten van een lichaam komen voor het gesprokene en spoorde nooit, of zeer zelden tot werkzaam- allen aan tot onderiinige eensgjè- heid. Eloe minder de spieren en zindheid voor het volgende jaar. banden van ons lichaam giebruikt worden, des te meer worden zij verwaarloosd en des te spoediger verliezen zij de pittige bewegelijk heid der jeulgld. Eie bloedcirculatie vertraagt, wordt gestoord en'daar door wordt aan hiet gehele lichaam schade berokkend. Voorbeelden van mensen, die door teen zogenaamd „zittend le ven" op middelbare leeftijd, licha melijk vrijwel niets meer kunnen presteren, met dikwijls ook ver in i nde rd en glezond'hieids to esit and, vindt men helaas maar al te veel. Voorbeelden van „sportmensen" die op hogle leeftijd nog! een gym- ndiigheid t nastiek- of andere vaar digiheid be zitten, als toen ze nog| twintig! wa ren, zijn echter niet ver te zoeken. Wie zijn lichaam regelmatig oe fent, heeft het gevoel van een goe de giezondheid en voelt zich ge regeld zeer behagelijk. Dieze zeer prettige gesteldheid deelt zich me de aan 'het gemoed, dat fris, vrp- lijk en levenslustig wordt. Verstaat dan de leiding het, om het onderricht zo afwisselend mo gjelijk te geven, het nuttige aan het aangiename te paren, Dij vrije oefeningen, eenvoudige toesteloe- feninglen enz. ook het zelfvertrou wen aan te kweken, dan komt van zelf de erkenning1, dat met de ont- wikkelingl vqn de lichamelijke le nigheid, de turnjes 'iets kostelijks en spdedig' geheel; onontbeerlijks wordt. Ee sportbeoefenaren leren elkaar ,na flinke gemeenschappe lijke arbeid, gloed waarderen; er ontstaat vaak een diepgewortelde vriendschap, gegrpnd op weder zijdse achting. Er ontstaat broe derschap. Het hedendaagse turnen is op wetenschappelijke grondslag ge bouwd. Zowel vrouwelijke als man nelijke medici zijn bijina zonder uitzonde ring) ijveriig|e voorstanders (sters) geworden. Zij! waarderen ons turn systeem! alls een middel bij1 uitnemendheid ter versterking van de gezondheid, ter verhoging van de ade mha linlgisfunc tie ster bevordering! der stofwisseling! en bovenal1 ter vermeerdering1 van de arbeidslust en levensvreugide. Ter wijl sommige mensen, zowel man als vrouw, spoedig kunnen beslui ten zich bij een turnvereniging aan te sluiten, zo houden weer ande ren, misschien uit valse schaamte, zich daarvan terugl en het zijn juist diegenen, die het turnen het mees te nodig! hebben. In de aanvang! moet met de grootste voorzichtigheid gewerkt worden en men hoede zich voor overdrijving!; reeds na ehige we ken echter bemerkt men met vol doening! dat het al aardigi goed ghat. En wanneer de turner of turn ster dan niet in korte tijd een volmaakt gymnast (e) is geworden, dan heeft hij1 of zij toch het li chaam bewegelijker en leniger ge maakt en weet de krachten nuttig te glebruiken. Ee slanke figuren behoeven gleen gevaar te ducnte.n, dat door het turnen nog' aan li- chaanisgiewicht wordt verloren. Wanneer niet direct „roofbouw" wordt gepleegd, dan zal door het gezonde turnen tevens het lichaam zijn schone vormen behouden en zich verder ontwikkelen en boven dien de lenigheid verhogen. "Men zal gezondheid en levens vreugide verwerven en daarom gymnastiek. H. V.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 5