voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Plaatselijk Nieuws Onderdrukking en Verzet Dit blad verschijnt MAANDAG en DONDERDAG Abonnementsprijs: f 1.95 per 3 maanden per week 15 cent; losse nummers lOcent UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN Int. Telefoon No. 19 Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden No. 6619 DONDERDAG 18 NOVEMBER 1948 Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht: voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdag middag uiterlijk 2 uur HEUSDEN. Bij besluit van B. en ,W. dezer gemeente is aan het bestuur der Gez. MiddenstancÜsverenigiin- glen vergunning verleend tot het houden van een gratis verloting /ij'dens de a.s. Sint Nicolaas win kelweek van 20 Nov. t.m. 6 Eiec. 1948. Hieraan zijn waardevolle prijzen verbonden. Ee trekking hiervan zal plaats hebben op 14 December a.s. Ter officiële opening dezer win kelweek zal St. Nicolaas met zijn gevolg a.s. Zaterdagmiddag per auto vanaf het station Eirumen- Heusdcn alhier arriveren. Ter be groeting zal het bestuur met de Heusdense Fanfare aan de Oudh. poort aanwezig! zijn, daarna tocht door Heusden naar de Vismarkt, alwaar St. Nicolaas officiéél wordt ontvanglen, waarna tractatie der kinderen volgt Mien wordt verzocht de plaats rondom de muziektent vrij te hou den, opdat de ontvangst ordelijk kan geschieden. Maandagavond zal tussen 7 en 8 uur in de Bewaarschool al hier een verkiezing1 worden gehou den voor 2 Notabelen bij de Ned. Herv. gem. alhier. Aan de beurt van aftreden zijn de heren 'Ei. Kamerman en S. Eeurloo. Inplaats van tegien de Bos sche Eamclub welke niet opkwam, speelde men b|ij de damclub V.E. de volglende partijen voor de [on derlinge competitie C. Bax-A. Fitters 2o. A. Nieuwkoop-C. Schaap 2o. J. Klaren-J. Struijk 2o. C. de Joode-A. de Graag o2. A. de Rooij-Ger. Jonker 11. Maandag as. voortzetting pm half acht. Uitslaglen van de Biljart bond „Waalwijk en omstreken zijn K.O.T. 1-Amusement 1 71. K.O.T. 4-W.B.C. 5 8—0, Marijke 2-K.O.T. 5 6-2. Zaterdag speelt K.O.T. 3 tegen W.B.C. 4 en Maandag! K.O.T. 1 tegien W.B.C. 1. Beide wedstrijden worden ge speeld in het café van de heer A. Nooten-van Eijk alhier. AALST. -|Op initiatief van de afde ling Aalst-Nederhemert van de B.O.G. zal door de Maroi-film- dienst te E.eventer, op Zaterdagl 27 November a.s., des avonds om half acht een 'landbouwfilm ver toond worden in de openb. school. ANDEL. Op ie Kerstdag, des avonds hopen de Geref. jeugdveren! gjin- gen weer een kerstavond te geven, in dezelfde geest als verleden jaar, met zang en declamatie. CAPELLE. Ee zoon van landbouwer Crielaars aan de Loonsedijk, sol daat M. Crielaars, die ruim 2 jaar als oorlogsvrijwilliger in de Oost heeft doorgebracht, is aanboord van het Iroepentransportschip „Jo- han van Oldebarnevelt" thans op weg naar het Vaderland. In zijn buurt maakt men zich op om hem 'n hartelijke ontvangst te bereiden. Blijkens de laatste verant woording! van de plaatselijke afde ling! van „Ee Macht van het Klei ne" werd voor de Vereniging tot verpleging! van lijders aan vallende ziekte te Heemstede uit deze ge meente afgedragen 'f 51.47. Inundatie's, Kultuurkamer, Artsen- verzet het zijn woorden die ons herinneren aan verdrukking, over heersing en standvastigheid in de jaren, die wij niet kunnen en mogen vergeten. Alles wat er toen gebeurde, wordt vast gelegd in het Nationale Standaard werk „ONDERDRUKKING EN VERZET" waarvan zo juist de 8ste aflevering verscheen. Teken in op dit prachtige werk voor tijd genoot en nageslacht, bij de Firma L. J. VEERMAN, Boekhandel te Heusden. De prijs bedraagt f 2,40 per aflevering. DUSSEN. Ee schaakclub „Het Kas teel van Tussen" breng! Zaterdag! 20 November a.s. een ontspan ningsavond, in de zaal van de heer J. J. Leemans alhier. Hoofd nummer Het optreden van Me bekende goochelaar Mr. Jandeni, die zijn humoristische goocheltoe ren laat zien jen een (avond z|al bezorglen vol spanning en plezier. Het programma wordt opgeluis terd met muziek. Ee collecte ten bate van het Nederl. orlogis g|r&ve nco m i 1 heeft in deze glemeente opgebracht f99.92, waarvan f43.92 te Tussen en f 56.— te Hank. GENDEREN. Het dagblad „Ee Rotter dammer" zal bij g|enoeg'zame deel name in ons dorp gelegenheid gleven voor het doen opnemen van een „gesproken brief" voor de jon gens uit ons dorp' die thans in In- dië vertoeven. Ee alhier gehouden Klap- roosdagl heeft f45.65 opgebracht. Ee glevers, alsmede de jeugdige collectanten, worden hartelijk dank g'ezegd. HERPT. Ee Coöp. Stoomzuivelfa- briek „St. Isidorus" kwam Maan dagavond bijeen voor het houden van hare verplichte liajaarsverga de ring. Ee voorzitter wees in zijn ope ningswoord er op, dat ook in de Zuivelcooperatie een streven be staat tot vernieuwing en vervol making van het werk op de fa- Drieken en dat deze alle geschie den om het eindproduct beter en van meer waarde te doen zijn. Met het oog hierop zal er meer van de besturen 'gevraagd worden in de toekomst, waarbij de steun vgji de leden noodzakelijk zal blij ken te zijn. Moet er jaarlijks een inleggeld vastgesteld worden, het oude ge bruik öm dit Qp nihil te stellei), bleef gehandhaafd. Het aftredende bestuurslid Chr. van Herpt werd met bijna algte- mene stemmen herkozen. Eeze wees nogimaals op de zwaardere taak die het bestuurslidmaatschap gaat vergen Mn hoopte dat de le den van de Commissie van Toe zicht, de heren Ad van Bokhoven uit Herpt en Nico Vermeulen uit Heusden, die niet meer herkies baar waren werden bedankt voor het vele en nultigje werk in het belang! dér vereniging! gedaan. In hun plaats werden, glekozen de lie ren Mart. v. Bokhoven uil Herpt en Biet Smetsers uit Oudheusden. Bij de mededelihglen kwam een te organiseren melkcursus ter spra ke, waarvoor de aanmelding! dus danig was dat deze dborgiang: zal vinden. Het bestuur zal hiervoor de voorbereidinglen treffen. Bij de rondvraag! kwam zoveel te berde, dat d!e voorzitter zich glenoopt zag op het grote belang van de organisatie te wijzen. Eeze moeten zo sterk mogelijk gemaakt worden. Hiervoor spoorde hij allen aan, want door sterke orjgianisatie kan er iets voor de boeren be reikt worden. Eit was bet 'slot van deze matig! bezochte vergade ring!. HAARSTEEG. E i nsdag'middag; geraakte in een onbewaakt ogenblik het 2- jarig) dochtertje van de landbou wer Fr. van Rijmen in een langs de woning lopende sloot. Hoewel de vader de kleine spoedig! op het drog|e had, waren de levensgeesten reeds geweken. MEEUWEN. (November 1944). Talrijke zware beschietingen, een onnoe melijk aantal grote granaten wer den dag en nacht vanuit die Lang straat op dit dorp en omgeving' afgestuurd, waardoor de mee'ste huizen en gebouwen met huisraad en verdere inventaris vernield wer den of geheel in vlammen opgiin- gien. Angstig verblijvend in kelders, vluchten van de ene plaats naar de andere met alle gievaren van dien en achterlating van hun g!oe- deren ,en telkens weer de gieva ren van giranaten, bombardemen ten, razzia's enz. enz. E e door dezie oorlogsellende ge dupeerden worstelen nu daardoor reeds 4 jaren en hebben ondanks maanden geëvacueerd te zijn en zoveel ontberingen nog! de moed gehad om na de bevrijding dage lijks te ploeteren om er toch nolg van te maken wat er van te maken valt om hun boerderij, zaax of bedrijf weer op giang te krijgen. En nu, terwijl hun door de oor logsverschrikkingen geschokt ze- nuwenglestel weer langzaam begint bij te komen werden zij deze week (dus precies 4 jaar later) opnieuw verschrikt door een bombardement uit de Langstraat (grof geschut uit de Mr. v. Coothstraat te Waal wijk) nu glelukkig wel geen gra naten, doch zware belastingaansla gen werden op de toch al zo zwaar door de oorlog! getroffenen afge stuurd, die zodoende nu geheel in zak en as zitten. Is het te verwonderen, dat in vergelijking met bewoners van an dere plaatsen die door de oorlog gespaard bleven en geen goederen of huizen verloren hebben en zelfs intussen grote winsten gemaakt hebben, er "in deze zwaar geteis terde plaats en omgeving grote ontevredenheid heerst, daar het weer eens overduidelijk blijkt, dat weinig! of g|een rekening gehou den wordt met deze, giedu peer den. Er zal nu niets anders opzitten dan naar Canada of Afrika ,te emigreren met achterlating! van het restant van hun bezittingen aan de Staat der Nederlanden. den geschenk voor elke vrouwen- en meisjeshand, vooral in herfst en winter, is een tube Hamea Gelei (Mijnhardt)pr. 75 ct. NIEUWENDIJK. Onze dorpsglenote, mej. Lor rie Schouten, slaagde te Gorin- chem, met lof voor het .diploma Stenogiraf ie. Ee Ohr. Vrouwenbond al hier, hoopt op 18 November a s. eén vergadering! te houden, al waar hoopt op *te treden, mevr. Knoppers-Valkenier te Amsterdam. Naar we vernemen is tot onderwijzer aan de O.L. school aan de Buitenkade benoemd, de heer J. Veldkamp te Leerdam. Ee heer J. C. de Haan, wachtmeester der Rijkspolitie al hier, wordt overgeplaatst naar Hank. Vele dorpsgenoten zien hem node vertrekken. Onze dorpsgenoot, de heer G. van der Stelt Johiz., slaagde te Utrecht voor het examen semi- arts. A.s. Zondaglmiddag na de dienst, zal in de Geref. Kerk de verkiezing! plaats hebben van 2' ouderlingen en 1 diaken. Eoor de kerkeraad zijn de volgfende dub beltallen giesteldVoor ouderling de heren A. Crezee, J. W. Groene vel d, P. Bax en P. Romboutvoor diaken de herenT. Sprangers en Jac. v. d. Stelt Az. Ee jaarvergadering van de 'Oranjevereniging „Prinses Mar griet" te Kille, is uitgesteld. Eie datum zal nader bekend worden gemaakt. SPRANG. In de sloot langs de Meer- dijk werd een granaat gevonden. Bij de politie werd aangifte ge daan, die het gevaarlijke projec tiel in beslag - nam. J.l. Zaterdag!- en Maandag avond werd door de Chr. Ver kenners groep „Jan de Rooij" een bazar gehouden, welke zich in bij zondere belangstelling; mocht ver heugen en dan ook in elk opzicht gesiaagid mag! lieten. Es. J. W. de Bruijn, Ned. Herv. predikant alhier, ontving! be roepen naar Leerdam, Voorthui zen, Muiden en IJsselstedn en be dankte voor Stad aan 't Haring vliet en Stavenisse. VEEN. Ee beroepen predikant, Da. J. Bakker te Veenendaal, hoopt Woensdag 24 Nov.. een bezoek ,fce brengen aan de gemeente en des avonds dankstond te houden voor het gewas. WIJK. Ee collecte op Klaproos dag (13 Nov.) gehouden, bracht op f97.80. Een woord van har telijke dank is zeker op zijn plaats aan alle meisjes en jongens, die

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 1