?oor het Land van Eeusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Plaatselijk Nieuws GEEN GEBROKEN GLAZEN MEER1 v_!7 N- Allernieuwste Schroefloze Ilford Glasbril Nederland herneemt in Indonesië zijn vrijheid van handelen. UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN No. 6629 DONDERDAG 23 DECEMBER 1948 Firma v.h. M. MORT GORINCHEM VAN ALTÉNA Dit blad verschijnt MAANDAG en DONDERDAG Abonnementsprijs: f 1.95 per 3 maanden per week 15 cent; losse nummers 10 cent Int. Telefoon No. 19 Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht: voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdag middag uiterlijk 2 uur ELEGANT en 'jèM BETROUWBAAR - SIERLIJK en SOLIDE Vraagt U eens inlichtingen over de Alleen verkrijgbaar bij Gasthuisstraat 13 Telefoon 2487 Nadat Zatierdagimortg|en het be sluit „Bewind Indonesië in over gangstijd" was afgekondigd, heeft de Nederlandse regeringl in de nacht van Zaterdag op Zondag! de bestands overeenkomst mét de republiek Indonesië opgezegd en is door die Nederlandse troepen een zuiveringsactie ingjezet teigieu de terroristen óp Republikeins ge bied. De troepen hebben om mid dernacht de demarcatielijn op tal van plaatsen opt Java en Sumatra overschreden en (hebben na eerst het vliegveld Mjegloewo door para chutisten bezet te hebben ook Ejokja bezet. Door marinetroepen werd een landing ondernomen op de Noordkust van Java, 85 km ten westen van Soerabaja, die vol gens plan verliep. In Ejokja wer den president Soekarno, Hatta, Sjahrir en dé opperbevelhebber der Republikeinse troepen Soedir- ma, benevens Agoes Salim en een twaalftal andere Republikeinse au toriteiten geïnterneerd. Dir. Reel, de bogle vertegenwoordiger van de Kroon verklaarde in een radiorede, dat deze stap door de regeringl is gtedaan, omdat geen vreedzame re geling meer mogelijk was. De Veiligheidsraad was over de ze kwestie tégen Maandag! in een spoedzitting1, bijeen geroepen. De Nederlandse reglerinigj heeft bij monde van de voorzitter van de Ned. delegatie in een persconfe rentie verklaard, dat de Neder- Jandsie regiering! die Veiligheidsraad niet bevoegd acht om de "Indone sische kwestie te behandelen, om dat dit een interne aangelegenheid is. Die zitting1 van de Veiligheiidis- raad werd tot Woensdag j.l. ver daagd, weglens afwezigheid van enkele leden. Het verzoek tot het houden van die zitting ging uit van de Amerikaanse afgevaardigde dr. Jessup. De Australische gede legeerde verenigde zich met dit verzoek. Volgens een te Batavia uitglege ven legercommuniqué zijn in de eerste 36 uren van de actie aan de zijdie der Nederlandse strijd krachten zes doden gevallen en werden acht man gewond. Zondag arriveerde op het vlieg> veld bij Djokja een Catalinavlieg- tuig, dat had moeten dienen vóór gvacuatie van de Republikeinse re geringl. Het vliegtuig werd door een Amerikaanse piloot bestuurd. In de Maandagmiddag' gehou den zitting van de Tweede Kamer legde de regering een verklaring af. De overgrote meerderheid schaarde zich achter de regering. HEUSDEN. Op Zaterdagavond, om half zeven, viert de Zondagsschool „Laat de kinderkens tot Mij ko men" Kerstfeest met de kinderen, in de Geref. Kerk, Gasthuisstraat. Alle belangstellenden zijn welkom. Hedenmiddag om 4 uur zal in de bewaarschool met de kin deren Kerstfeest worden gevierd. Zondagavond 6 uur hoopt de Zondagsschool der Ned. Herv. gemeente het Kerstfeest te vieren met de kinderen der Zondags school. Voor de Evang. Luth. ge- meente alhier hoopt Ds. P. C. Ro denburg uit Breda een predikbeurt te vervullen, op ie Kerstadg, des nam. om 2 uur in de Ger. kerk. Op 2e Kerstdag a.s. geeft de Kath. Arbeiders Beweging1, afd. Heusden, een feestavond vóórhaar leden en huisglehoten, in café P. Leyten. Hieraan verlenen medie>- werking de humoristen v. Wordra- gen uit Ammerzoden en de ac cordeonist J. v. d. Wetering uit Rossum. Tevens zal dan de tra ditionele uitreiking der Kerstpak ketten plaats hebben. Voor de kinderen der leden zal des middags een Kerstspel opge voerd worden door de kinderen van de JUK. Meisjesschool met medewerking van het Jongenskoor en werd ingestudeerd door de Eerw. Zusters en de onderwijzers, de heren J. v. d. Broek en v. Hooft. Ook de kinderen zullen 'een Kerstpakketje ontvangep. Onze vroegere stadgenoot, Anton Kamerman, ambtenaar der invoerrechten en accijnzen te Bu- del, is met ingang1 van 1 Jan 1949 overgeplaatst van Budel naar Rotterdam. Die commissie voor de Nuts- bibliotheek verzoekt ons mede te delen, dat de eerstvolgende uit reiking! van boeken zal plaats heb ben opi, Woensdag 29 Dec. a.s., des middags van 3 tot 4 uur. Eie volgende uitreiking! op Zaterdag 8 Jan. 1949. 'Op 'het in Heusden ver kochte 1-Q't No. 3686 van die loterij ten bate van „Herwonnen Levens kracht' 'is ©en prijs gevallen. Alhier legde de Rijkspolitie beslag op een partij vlees afkom stig van een clandestiene slachting bij P. W. en B. V. uiit het païbjui- rigie Aalburg. Ruwe huid, Schrale lippen, PUROL verzacht en geneest 1 AALBURG. Eerste Kerstdag zal in die Herv. kerk het Kerstfeest met de kinderen der Zondagsschool ge houden worden. Alle belangstellen den zijn welkom. Aanvang des avonds zes uur. Maandag «27 Dec. hoopt Ds. P. Zandt uit Delft, des avonds om zeven uur in de Herv. Kerk in de Dienst des Woords voor te gaan. ANDEL. :Opï ne Kerstdag, 25 Dec. a.s., des avonds om half acht, hou den de drie Geref. jeugdvereni- ginglen in de Geref. Kerk een openbare Kerstavond. Zang, proza en declamatie zullen de avond vul len. Daar verleden jaar eenzelfde avond zeer goed in de smaak was gévallen, twijfelen we niet, of het zal weer een fijne bijeenkomst worden. Die aanvangstijd is mede zo laat genomen, daar in de Hervormde Kerk des avonds dienst is, zodat ©en ieder in de gelegenheid is deze avond bij te wonen. - Met verwijzing naar de ad vertentie, voorkomende in dit num mer, maken wij er belanghebben den op attent, dat de leerlingen voor de Chr. Lagere Landbouw school, die de cursus willen vol gen die 1 April 1949 aanvangt, zich op moeten geven bij het hoofd der school, de heer W. Bronk- horst, die op 30 Eec. a-s. voor deze aangelegenheid te spreken is. Onze dorpsgenote BepTan- kens slaagde in korte tijd voor het diploma 'iVlachineschrijven met lof. Zij genoot haar opleiding! bij het „Nova Instituut" te Gorinchem. ALMKERK. Maandag: 27 Dec. a.s., des nam. 7 uur, hoopt de Herv. J.V., onder leiding van de heer Dekker, iii de zaal van de heer C. G. van Dijk alhier, haar jaarfeest te vieren. Het Herv. Kerkkoor zal aan dit jaarfeest medewerking ver- Lenen. Vrijdag 24 Dec. a.s., des nam. 6.45 uur ,zal, met de kinderen der Zondagsschool in de Geref. Kerk alhier Kerstfeest worden ge vierd. J.l. Zaterdag 18 Dec. gaf het Herv. Kerkkoor en Kinderkoor alhier onder leiding van de heer v. Iperen van Rotterdam, in de Geref. Kerk een in ale opzichten goed geslaagde zangavond. In verband met de Kerstdagen, zal ons eerst volgend nummer, niet op Maandagmorgen doch Maandagmiddag verschijnen. REDACTIE, EETHEN. Vorigle week werd onze igje- meente ernstig' Igjetroffen. Twee gieachte ingezetenen, beiden nog vrijwel in de kracht van Jiun leven ontvielen ons door overlij den. Beiden bereikten de leeftijd van 65 jaar. Beiden hebben zij in het openbare leven in onze dorp jes ie en belangrijke plaats ingèno- men. Beiden hebben zij met toe wijding! het dorp hunner inwoning! en de omglevin'g! óp velerlei ter rein ^gediend. Hun beider heen gaan 'kwam min of mieier onver wacht. Wel ,zeer onverwacht overleed Dinsdaglavond 14 Dec. te Meeuwen die he er Marinus de Fijter. Vooral de ,Ned. Herv. gemeente Meeuwen verliest -heel veel in hem. Als dia ken en kerkvoogd heeft hij een langle yeeks van jaren die ge meente -op voorbeeldige wijze ge diend. Je der wis t dat de belangen van diaconie en kerkvoogdij met volle gerustheid aan hem konden worden toevertrouwd. Blij had een eerlijk, maar soms weinig soepel karakter. Wie hem kende wist dat achter de schijn bare stroefheid een warm liefheb bend hart schuilde, bewogen met het Jot van anderen. Als het npi- dig was wist hij zich onvoorwaar delijk te geven. Zijn administratie was altijd correct, zijn beheer zui nig ien wel overwogen. Mjen wist wat men aan de Fijter had. Gaar ne 'werd dan ook van zijn rijke gaven aan goed verstand en hel dere geest gjeprofiteerd. Zo was het niet alleen op kerkelijk ter rein dat men daarvan gebruik wist te maken, maar ook als bestuurs lid der School met de Bijbel, als bestuurslid der Anti-Rev. Kiesver- eniglingi, als lid van het Dag. Be stuur van de Polder van Meeuwen en op velerlei ander terrein heeft hij onze dorpsgemeenschap ge diend. Steeds deed hij dit op on opvallende wijze. De overledene was niet de man van veel woor den, nimmer plaatste hij zich op de voorgrond. Temeer omdat hij zo plotseling midden uit zijn werk werd wegge rukt, laat hij een grote ledigle plaats achter. Vooral in zijn gezin, maar ook in de Meeuwense kerk, in verschillende organisaties en in zijn vriendenkring. Wij delen mede in de diepe droefheid van zijn weduwe die een zaam achterblijft en zullen met grote waardering hem blijven ge denken. Slechts ^enkele uren na dit plot seling' overlijden gewerd ons de treurige mare, dat ook de heer Adriaan Vos Czn. te Hill, Babilo- nënbroek, was overleden. Hoewel dit heengaan sinds enige dagen werd verwacht en de heer Vos na een ellendige mishandeling' door de 'Duitsers in 1944, lichamelijk nimmer zo 'flink werd als vroeger, trof velen met ons dit overlijdens bericht nog diep. Tot voor de bezettingsjaren was de heer Vos een lichamelijk zeer krachtige figuur. «Sedert dien werd hij telkens door een min of meer NIEUWSBLAD 'T-: -«AAI5 ,-#* kV :.,y I r t) mm

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 1