Plaatselijk Nieuws Nieuwjaarsadvertentie Fa. L. J. VEERMAN - HEUSDEN TWEEDE BLAD De ^Kerstboom van cföonifacius ALMANAKKEN 1 949 NIEUWSBLAD voor het Land van Housden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard GOED, GOED!, HART EN HUIS Onbetwist de beste tandpasta behorende bij het No. 6629 DONDERDAG 23 DECEMBER 1948 Wie de naam Bonifacius hoort, denkt 'dadelijk aan de moedige evangelieprediker, die zo laaghar tig door de heidense Friezen in 754 bij Dokkum werd vermoord. Deze ontstellende gebeurtenis heeft zich vastgehecht in ons ge-, heugen en tochwas zijn leven van zelfopoffering niet van meer waardij, dan dit bloedig sterven? Angjelsaks van gleboorte sprak de zendeling ongleveer dezelfde taal als de bewoners van Twente, Salaland en Westfalen, al stond zijn wieg in de Engelse plaats Devon. Vol vurige zendingsijver spoedt hij zich op 30-jarige leeftijd naar Rome, om van paus Gregiorius vol macht te verkrijgen de heidense Saksen met het ware gieloof be kend te maken. Groot, zeer groot waren de moeilijkheden, welke Bonifacius bil zijn arbeid had te overwinnen. Nog steeds offerden de Saksen, ten O. van de IJssel, paarden ter ere der goden, ja, ze kochten van de Fran kische boeren zielfs slaven als „of fervee". Zwart verhaalt ons, dat de zen deling zich in de tweede helft van December 723 Bevond in het Woold, tien Z. vah Winterswijk. Hier zal hij 'doortrekken, langs de golvende ruglgien ten N. van de Slinger beek en 'Oude IJssel, zo naar de rivieroverganjg1 bij Does burg. Hij wil echter eerst de aan Donar gewijde eik zien, welke nie mand durft beschadigen, uit vrees voor de felle wraak van de don dergod. Aan het hoofd van het gezel schap dwaalt Bonifacius door het dichte bos „over bevroren zompen en beken". Het wintert blijkbaar fel, de paarden, die de slede met voedsel trekken, dampen en in hun manen hangen ijspegiels. Dichte boompartijen, ook wild gedierte, wisselen af met heide vlakten en dit terrein vertoont tot aan de IJssel toe zio ongeveer overal hetzelfde beeld. Hier leidt nog een oude, echter vervallen Romeinse heirweg, naar de Dirususbrug. Onvermoeid wordt de tocht voortgezet, want wanneer de volle maan zilver sprankelt over de open bosruimte, die zich op enige af stand bevindt, zullen de heidense stammen optrekken om ter ere van hun goden liet Joelfeest te vieren. Ginds opent zich liet woud. De eerste hutten der bewoners wor den zichtbaar. Stilte heerst alom. Hier zal Bonifacius Christus' kruis stellen tegenover Thor's donderja- rner. Een ijle rook stijgt op van het reeds ontstoken zoden-altaar. De voot is de houding der mannen, vrouwen en kinderen, die in de vuurgloed staren. "Hoe ver zijn ve ten van hen gekomen, om de gunst van Donar te verwerven. De oude priester Hunrad zal zo straks het offerdier slachten. V-opr- af spreekt hij de menigte toe. Som ber klinkt zijn stem, als hij haar vertelt van het doden van Balder, de lichtgod, door Loge. Donars toorn rust op de moordenaar en ookop ons, voegt Hunrad er aan toe. Te weinig offers hebben wij hem gebracht. Zie, de heilige eik ver dort, omdat geen bloed zijn wor tels bevochtigt. Daarom mislukte de gerste-oog!st en werden sommi gen der onzen door wild gedierte verscheurd. Ontzet heffen de vrouwen nu een lied aan, om de briesende toorn van Donar te stellen. .Maar die is alleen te bezweren door mensenbloed! Dan wijst de priester een knaap aan. Reeds zwaait hij de zware stenen hamer, om de jongelinig te doden, als plots een sterke man nenhand de arm des priesters om knelt en te hamer daardoor ket send op de offersteen doet neder dalen. Ondanks het grimmig beviel van Hunrad deze vermetele Vreemde ling te doden, vindt de meerder heid het goed, dat Bonifacius zich eerst rechtvaardigt (hij redde im mers de knaap 1) En dan brengt hij deze heidense bevolking het evanglelie van Gods liefde, van die God, die geen bloed eist, zoals Donar, doch die alleen leven en geluk wil brengen. De bloedboom moet ook weg en reeds flikkeren de bijlen van de zendeling en zijn helpers. In angstige spanning staart de me nigte dit schouwspel aan. Zal Do nar's bliksem de heiligschenners niet treffen? En als de bioemboom ter aarde ligt, heft de prediker het kruisbeeld en vertelt hij van het Kind in de kribbe, van de reine Engelenzang! in Bethlehems velden en van de aanbidding! der vrome herders van het geboren Kerst- kindeke. daar praten we niet meer over: HEUSDEN. Op Dinsdag 28 December zal er in de Ned. Herv. kerk een Kerstuivoering; gtegeven wor den door de Chr. gem. zangver. „Sursum Corda" alhier en het Ned. Herv. kerkkoor „Halleluja" te Waalwijk (Besoijen). Beide koren staan onder leiding1 van de heer H. Nieuwkoop. Op deze avond zul len solo's, mannen-, vrouwen en gemengde koren elkander afwis selen. Bij de aanvangt en aan het slot zullen o.m. door de gezamen lijke koren (plm. 90 personen)) worden uitgevoerd 2 koralen uit het Wieih'nachtsoratorium van Joh. S. Bach. Een ieder hou de dus deze avond vrij om te komen luisteren. Eie toegang! is vrijAlleen zal er één collectie zijn voor bestrijding der onkosten. Het aanvangisuur .is om 7.30 uur precies. Ee damclub V.Di. speelde Don derdag 16 Eec. haar 4e compe titie wedstrijd voor de hoofdklasse Ned. Eambond. Ditmaal moest de strijd worden aangebonden te Eind hoven tegen Tivoli I aldaar, waar van met slechts 911 werd ver loren. Dit mag1 zeer eervol worden genoemd, temeer daar nog| met twee reserves werd gespeeld. Die volledige uitslag! luidt Tivoli I V.D. I W. v.d. Kraan-Adie Rooij 2o C. Kortlever-C. de Joode 2o P. Prijden-A. Nieuwkoop o2 H. v. Dommelen-C. Schaap o2 J. Schroderhof-C. Bax 11 A. van Hout-J. Klaren o2 J. J. Ansems-G. Jonker o2 H. v. Hout-J. Struijk 2o J. v. d. Velde-F.. te Vruchte 2o Oh. v. Grootel-A. Fitters 2o 11—9 ANDEL. Ee poldersloten alhier wor den in werkverruiming gegraven en van onkruid en vuil ontdaan. Naar we vernemen zal deze winter de giebele polder worden g'egra- vien. Een schitterend werk. Ee heer O. J. van den Bergjh, sluismeester alhier, vierde onder zeer veel belangstelling! zijn 40-jarig ambtsjubileum. Het bedrag per leerling voor de bijz. school is voor 1949 bepaald op f17 per leerling. Vo rig jaar f 10 per leerling!. Ee gecombineerde Andelse >en Giessense polders zullen voor 1948'49 f20.per H.A. hef fen aan waterschapslasten. AALST. Een hoogtepunt in het ver enigingsleven is ongetwijfeld de jaarve. gade ring. Zo ook weer Don derdag 16 Dec. voor de Chr. M. V. „Dydia" en de Chr. J.V. .„Sa muel" die deze avond voor de eerste maal in hun bestaan een gecombin. jaarvergadering hielden in de Ned. Herv. kerk. Er was hiervoor grote belanigfstelling, zo wel van de zijde der inwoners, als van afgevaardigldien yan nabu rige verenigingen. Dis. Warmoltz1 .opende door te laten zingen Ps, 138:1, gebed en liezen van Ps. 145, waarna die pre sidente der M.V. mevr. Warmoltz1 een openingswoord sprak. Na de jaarverslagen behandelde A. van Ooijien als Bijbelse geschie denis „Stefanus". Op- deze inlei ding! was slechts een matigle be spreking. 1 Meerdere leden van beide ver enigingen kwamen hierna voor de lessenaar met het voordragen van gedichten, proza, afgewisseld met zingen. Afgevaardigden van zus- terver-ebig'ingien ^kregen gelegen heid hun felicitaties uit te spre ken, ook: burgemeester Pos voerde het woord. Ondter het zingen van Ps. 25:2, 6 en 7 werd gecollec teerd ter bestrijding der onkosten en een extra cohiecte voor biet Thuisfront. Tijdens -die pauze werden alle aanwezigen een versnapering aan geboden. 1 „Die film" vormde een onder wierp behandeld door J. P. Engel, leden der M.V. kwamen nog met ieen kerstcan'tate, die een aandach tig glehoor vond. Zo werd het een afwisselend geheel, waar de tal rijke aanwezigen zeker van geno ten hebben. Ee voorzitter der J.V., die heer van Roekei bracht tenslotte dank voor de grote belangstelling en ging! na het zingen van Ps. 1501 voor in dankgebed. 1 Einsdagiavond 14 Dec. hield de afdeling Aalst van de C.B.T.B-. een Ie den ve r gade r ingl in de Chr. school. Eie voorzitter, de heer v. Roiekel opende op de gebruikelijke wijze. Ruim de helft der leden blijken aanwezig. Het jaarverslag van de secretaris wordt goedge keurd, evenals de rekening van de penningmeester. Er is een ba tig saldo. Na gehouden stemming blijft van Roekei voorzitter, als se cretaris verenigt de heer G. P. van Trigt de meeste stemmen ipp zich. Eie voorzitter geeft hierna een leerzame beschouwing! over „Ee aardappel moeheid", waar momen teel ook van regeringszijde aan dacht aan geschonken wordt. Ee voorzitter en de heer A. C, Vernooij zijn aangewezen als af gevaardigde naar de algemene ver gadering die te Arnhem zal wor den gehouden. Hierna sluiting. Dinsdagmiddag 14 Dec. j.l. werd in de School m.d. Bijbel al hier de eindles gehouden van die Dandbou whui shoudc u r su s Deze bijeenkomst werd geopend door de voorzitter der C.B.T.B.. afd. Aalst. Hij heette alle aanwe zigen welkom, in het bijzonder burgemeester Pos en Ds. en Mevr. Warmoltz. Mej. Baars, lerares-leidster van deze cursus, vertelde hierna een Zij, die een Nieuwjaarsadvertentie in ons blad wensen te plaatsen, worden verzocht, de copy daar voor zo spoedig mogelijk - althans uiterlijk Dinsdagmorgen 28 Decem ber - in ons bezit te doen zijn. De prijs bedraagttot 5 regels f 1.— elke regel meer 20 cent. DE ADMINISTRATIE. en andier over het verloop van d;eze cursus en wekte de leerlingen -op, straks propagandisten te ziijn voor een eventueel nieuwe cursus. Aan 9 cursisten werd een vol ledigi diploma uitgereikt en wel aan de dames Truus v'. d. Ven, Geertje Groeneveld en Nel Bok uit Boedero ij enCorrie v. d. Vliet uit Nederh-emertWilly Smits uit Del wijnenAlie Sterk, Burgje Sprong!, Mina v. d. Werken en Antjie Schreuders uit Aalst. 9 cursisten ontvingen een on volledig! diploma. Het zijn de jda- me:s: Tini v. Ooyen Wd., Ti-ni v. Ooyien, Dena v. Ooyen, Engelien v. Ooyen, Jenny v. d. linden, Wout je Biesheuvel, Jenny Kersten, Nel v. Dijk, allen uit Aalst en Thera v. d. Bogerd uit Zuilichem. De burgle meester en ook Ds. War moltz spraken daarna een enkel woord van felicitatie tot de .ge- slaagfden. Na dit officieel gedeelte volgf- de een luchtig! progtramma, ver zorgd -door de cursisten. -Door die dames werd thee geserveerd met gebaknatuurlijk eiglen fabrikaat. Enkele voordrachten, die zeer in de smaak vielen, wierden gedaan en tot slot namen de cursisten pp originele wijze afscheid van ideze cursus. 1 iMjej. Baars en o-ok de beide leraren, de henen v. Roekei ien y. d. Bogerd ontvinglen een cadeautje als aandenken aan diezie cursus. 't Is- te hopen, dat spoedig weer een dergelijke cursus in Aalst ge geven zal worden. Reeds- is daar toe het initiatief weer genomen door de afd. Aalst dier C.B.T.BL Afgelopen week is een aan vang iglemaakt met de productie op die Klinker-Isolietfabriek. Na twiee dagen gedraaid te nebben trad echter storing! óp en moest mien weer stilleggen. We vernemen echter nader dat hiet maar een klleine storing betreft en dat dan ook spoedig op volle toeren ge werkt zal worden. Eie leesbibliotheek zal deze week alleen Vrijdagjavond geopend zijn van 7 tot 8.30 uur. Utrechtsche, Rotterdamsche, Enkhuizer en Deventer*Almanakken. Verkrijgbaar in den Boekhandel ZUILICHEM. Vrijdagavond j.l. hield de Geref. J.V. „Eben-Haëzer" alhier in de Bijz. school haar jaarverga dering. Na opening! door de Ere voorzitter, de. heer Borreman, brachten de secretaris en penning meester jaarverslag uit. Hierna werden enige onderwerpen behan deld en voordrachten gedaan. Op de onderwerpen volgde een be spreking. Het tableau „Jeugd, moed en kracht" viel bij de aan wezigen goed in de smaak. Ds. W. J. van Hoek sprak een slot woord, liet zingen de Avondzang en ging' voor in gebed. Ds. Lamens van Elspeet heeft voor het op hem uitgebracht te beroep naar de Ned. Herv. ge meente alhier bedankt. 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 5