voor het Land van Sausden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Indonesië. Plaatselijk Nieuws NIEUWJAARSREDE jbril qo< Directeur-Generaal der P.T.T. Volgt het advie$ van Llw oogspecialist naar Voor een «ecfe lAHD VAN ALTtKA Dit blad verschijnt MAANDAG en DONDERDAG Abonnementsprijs: f 1.95 per 3 maanden per week 15 centlosse nummers 10 cent UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN Int. Telefoon No. 19 Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden No. 6633 DONDERDAG 6 JANUARI 1949 Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht: voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdag middag uiterlijk 2 uur Die Republiek bad tegen i Ja nuari grootscheepse gluierilla-acties aangekondigd. Het aantal inciden ten op Nieuwjaarsdag! en daarna is op Java niet groter geweest dan normaal terwijl de omivang! ook niet is uitgebreid boven die van van vroegte r. In die buurt van Tasikmalaja is de spoorlijn op enkele plaatsen beschadigd. De bevolking! heeft echter op de oproepen van de Re publikeinse strijdgroepen niet ge reageerd en is rustig gebleven. Te Maiang werd getracht een aanval te ondernemen, die mis lukte, omdat 2 dagen tevoren de grootste bende door Nederlandse soldaten was uiteengeslagen en grotendeels vernietigd. p Volgens de te Batavia verschij nende Sin Po is er op Batavia een gtuerilla-regtering gevormd, waarin 4 ministers uit het .Hatitla- kabinet zitting zouden hebben n.l. dr. Soekiman, dr. Leimena, dr. Djoeanda en Mjr. Kasimo. Op de meeste plaatsen gaat het leven zijn gewone gang, op de vleiden wordt gewerkt. De streek tussen De mak en Re mban g op Oost-Java is ipngeschonden. Te Blo ra daarentegen (zijn de meeste grote' giebouwen opge blazen. Het bestuursapparaat in het gebied be gint weer (op glang: te komen. De minister-president ,van India Pandit Nehroe heeft tol niet ge ringe verbazing «van de Westerse wereld het initiatief genomen voor een Aziatische .conferentie over In donesië, die ,op' 16 Januari zal worden gehouden.. Een zevental staten n.l. Transjordanië, Pakistan, Cieylon, Burma, Siam, Iran, Af ghanistan, Turkije, de Philippijnen, Australië en India, zullen volgens de Arabische Ligia, de conferentie bijwonen. Volgens latere berichten zou Australië jevenwel de uitnodi ging nog steeds in beraad houden. De heer Harrison van de Austra lische federale oppositie heeft ge zegd, dat hij fel tegen het deel nemen van Australië gekant is. „Wenst onze premier Cbilfley zich op één lijn te stellen met de pro- Japanse marionet Soekarno" al dus Harrison. Pok China houdt de uitnodiging nog in beraad. Evenals op Java is thans ook op Sumatra door Generaal Spoor de order „staakt het vuren" uit gevaardigd. In het bericht dat Woensdag middag doorkwam, werd tevens medegedeeld, dat de voornaamste plaatsen en doelen thans door de Nederlandse troepen zijn bezet. Hiermede is een einde gekomen aan de militaire acties die 18 De cember zijn begonnen. Vanzelfspre kend zal men evenwel tegen ple gers vah terreurdaden bliiven op treden. Tot ouderling' bij de Herv. gje- mieente is gekozen, de heer Gerrit Kamerman. Tot diaken 'bij de Ned. Herv. gem. 'te Herpt de heer G. Muijen. Tot notabiel bij de 'Herv. gem. te Oudhesuden is gekozen, de heer Jan Hopmans. Op 'h;et .terrein van de: Ned. Hierv. kerk, dat na de verwoes ting van de ringmuur, thans afge zet is door een keurige omheining!, zien wij. thans een ijzeren construc tie, waariin een van de klokken opgehan'gten zal ^worden. Zo is dan ook binnen korte tijd de klokkenstoel gekomen en zal binnenkort .de klok weer over de gemeenle beiexen. In de maandelijkse verga dering der Kon. Erk. Scherp- schuttersiglilde „St. Blasius", die Dinsdagavond in Hotel Central plaats vond, wenste de hoofdman, de heer Ant. V. Bladel «alle leden met hun families een zalig) Nieuw jaar toe en sprak voor het gilde de wens uit, dat 1949 een jaar van voorspoed en vooruitgang! zal mogen zijn. - Die gebruikelijke statiedagl werd vastgesteld op Donderdag) 3 Febr, a.s., waarvoor tevens bet program ma werd vastgesteld. Eie'n önzier pude historische gebouwen, welke tijdens de oor logsdagen veel .schade heeft onder vonden n.l. ;de voorin, vishal op de Vismarkt, js weder in haai' oude staat hersteld. Door Demid- deling van Monumentenzorg! en het gemeentebestuur ,van Hieusden zijn de herstellingen uitglevoerd door de Heusdensie vaklui. De aan nemers, de ,hieer Ad. Smits, tim merwerk, de firma J. v. Laarho ven, leiendakbedekking en lood- en zinkwerken en de firma P. Verheij, schilderwerk, hebben alle eer van hun werk en ill de weder opbouw van Hieusden. Bij de damclub V.D. werden Maandag j.l. twee partijen jgje- spepd voor de onderlinge compe titie: Ger. Jonker won van J. Struijk en A. de Graag won van J. Klaren. «Maandag; a.s. wordt gteen speel avond gehouden, omdat Dinsdag 11 Jan. 'een competitiewedstrijd wordt gespeeld 'telgten E.D.G. te Eindhoven. AALST. De storm van Nieuwjaars dag was oorzaak, dat een gedeelte van het dak van de C'hr. LU1°- school alhier los g)e raakte en vrij ernstigie schade opliep. Dioor tijdig ingrijpen werd erg (er voorkomen. Ook de hooiberg) van L. J. Opstel- ten bekwam averij. ANDEL. Het electriciteiitsbedrijf zal met 1 April a.s. door de PNEM worden «overgenomen volgens na dere berichten van deze Mij. Tijdens de storm van Za terdag j.l. waaide van een der noodwoningen alhier het mastie'ke dak. Voorwaar «een schadepost. - De verhuring van zitphiat- sen in de Herv. kerk bracht (de som van 'f 4042 op of f 342 pieer als vorig) jaar. Door de Nederl. Aardolie Mij- zal alhier in de Neer ^Andelse- steeg een boortoren worden ge plaatst van .45 M;. hoogte. Het werk zal deze maand reeds «aan- HEUSDEN. Tot kerkelijk ontvanger bij de Ned. Herv. kerk is in de plaats van de heer Hus, die als zodanig bedankt heeft, benoemd de heer Nico Zonneveld. In de cantine van het nieuwe gebouw van het Hoofdbestuurder PTT beeft de Directeur-Generaal, de heer T. van Houwelingen, zijn nieuwjaarsrede uitgesproken voor de vertegenwoordigters uit alle ran gen en standen van het PTT-per- soneel, waarbij o.m. aanwezig1 wa ren de oud-Directeur-gïeneraai, dr. ir. M. H. Dammie en de Gedele geerde van het Opperbestuur 'in Indonesië, de heer L. Neber. Nadat de heer van Hou welingen allien, die het Staatsbedrijf der P TT door de dood ontvallen waren, had herdacht, gjaf hij een overzicht van de gebeurtenissen en ontwik kelingten, zoals die zich in J948 hadden voorgedaan. Het interna tionale contact van het PTT-be-j drijf is zeer bevredigtend gleweest. Spreker wees o.a. op pet feit, dat aan Nederland gOj.ede golflengten werden toegewezen voor de om roep n.l. de 402 m voor Hilver sum I297 m voor Hilvlersum II en de 188 m voor de hulpo inroep zender. x Hierna besprak de heer van Hou welingen de glang van zaken bij de hoofdafdelingien, waarbij hij vermeldde, dat die leuze ,,'s Avonds gjepost, 's morgens besteld" weer gleheel in ere is hersteld, ja zelfs dat, zij het met enige beperkingjen, een nieuwe leuze kan worden aan geheven: „'s Morgens vroeg ge post, 's middags besteld". •Ook de Hoofdafdeling Telegra fie, Telefonie, Radio staat er goed voor. Waren in 1947 de 19 tele foondistricten onderling automa tisch te bereiken door 103 kop pelingen, in de loop van 1948 werd dit aantal tot 115 uitge breid. In het afgelopen j,aar werd 2800 km kabel gelogd. Een be langrijke beslissing) Viel in Octo ber j.l., toen tussen Nederland en Denemarken een overeenkomst werd gesloten vloor het leggen van een zeekabel tussen beide landen, Aan een Engelse fabriek werd reeds de opdracht gegeven tot le vering) van de daarvoor benodigde coaxiale kabel, welke met draag- golfapparatuur uiteindelijk over 2 dubbeladers 72 kanalen, waarover gesprekken kunnen worden ge voerd, zal leveren, Opk schetste de Directeur-Generaal de moeilijk heden, die bestaan bij het kopen en bestellen van apparatuur en hoe in 1948, ondanks alle moeilijk heden en 'het zeer geringe bouw volume, dat aan PIT is toegewe zen, toch 17 nieuwe telefooncen trales in dienst konden worden gesteld, 4 telefooncentrales van hun oorlogsschade konden w,orden hersteld en 21 centrales «een uit breiding ondergingen met een to taal van 16.000 nummers. We zijn aardig) ingelopen, zo zeide de neer van Houwelingen, want einde 1947 stonden er 82.000 mensen jp de wachtlijst voor een telefoonaanslui ting en eind 1948 was dit aantal nog 63.000; in totaal werden rond 38.000 nieuwe aansluitingen ge maakt. Verder kondiglde de heer van Houwelingen aan, dat er een Kon. Besluit inbewerking is, met be trekking tot de vtfijzigiing van de interlocale telefoontarieven, waar bij 'het aantal tariefzones van ,5 tot 3 wordt ingekrompen, mede in verband met het feit, dat de hui dige tarieven niet meer in overeen stemming zijn met een juiste kost prijsberekening en vooral ook om dat de nu geldende tariefszone- indeling een zodanige ingewikkel de telefoonapparatuur vereist, dat de industrie daaraan niet meer kan voldoen. In de 'toekomst zal gjeen reke ning meer g'ehouden worden met de «onderlinge afstand van de kan toren, maar met de afstand van de knooppuntcentrales en zal de duur van de glesprekken niet meer per 3 minuten, maar per minuut, pier V2 minuut en zelfs per 10 se conden worden berekend. De ta rief sbedragten zijn zo glesteld, dat de opbreng'st in totaal practisch' niet zal verschillen van de tegen woordige, maar het publiek zal met merkbare verschuivingen re kening moeten houden. Het ra dioverkeer, zo zeide spreker, neemt zienderogen toe, vooral het scheeps verkeer, waarvan de ontvangsten in 2 jaar bijna zijn verdubbeld. Sprekende over de hoofdafde ling1 Personeel schilderde de heer van Houwelingen de technische salarisherziening als de „topic of the day", waarbij vooral de nieu we rang'bevorderingsregeling; en de daaraan verbonden salarisherzie- ring heilzaam künnen zijn, zowel voor het personeel, als voor het bedrijf. Tenslotte vroeg de Directeur- Generaal speciale aandacht voor de handwerkers, waarvan, zoals spreker dat uitdrukte, „Jan de Be steller" en de technische werkers door hun durf, behendigheid en nauwkeurigheid zeer belangrijke raderen zijn in het grote rader werk, dat PTT is. Het personeel dankende voor hun plichtsbetrachting en hnu. toe wijding, zeide de heer van 'Hoüwe lingien, dat dit de laatste maal zou zijn ,dat hij als Directeur-Generaal een nieuwjaarsrede zou uitspreken jen dat hij nog maar korte tijd in het bedrijf werkzaam zou zijn. UWSBLA ■GEDIPLOMEERD-OPTICI EN- NI AO. OPTICA- LANGEN DIJK-37 TEL-2201 bO RlN CHEM

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1