Plaatselijk Nieuws Kolenhandelaren worden in Kaart van Java en geheel Indonesië. hun bestaan bedreigd TWEEDE BLAD De Landbouw in 1948 NIEUWSBLAD voor het Land van Hoosden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Verkrijgbaar in de Boekhandel van de Firma L. i. VEERMAN te Heusden. De prijs bedraagt slechts 65 cent. behorende bij het No. 6633 DONDERDAG 6 JANUARI 1949 's-GRAVENMOER. Om teleurstelling te voor komen, ideelt de kassier der Coop'. Boerenleenbank alhier mede, dat diegenen, die bericht hebben ont vangen van de Zuivelfabriek te Oostieind, zich hiervoor eerst op de zitting van 12 en 19 Januari a.s. ^kunnen vervoegen om een ein der af te wikkelen. Ook op latere zittingsavonden is dit mogjelijk, doch niiet vroeger. Voor andere zaken is de bank echter op 5 Januari a.s. wel geopend. SLEEUWIJK. J.l. Vrijdag, oudejaarsdag, des avonds om 7 ,uur had op dé Rijksstraatweg alhier een ernstig verkeersongeval plaats. De B. uit Gorkum reed met grote snelheid in zijn personenauto in de richting! van het veer, toen hij te laat ae;n op de weg! staande vrachtauto oor hem zag. Dioor krachtigremmen en naar links uitwijken trachtte de B. een aanrijding te voorko men, doch de door opvriezing: glad geworden weg) speelde die' B. par ten. De auto reed in volle vaart op de stilstaande vrachtauto en werd nagenoeg geheel vernield. De B. brak hierbij zijn arm, ter wijl diens zoontje met ernstige verwondingen, na door Dr. van Leeuwen te ziijn verbonden, naar 'het ziekenhuis te Gorkum moest worden .overgebracht. Die Rijks politie stelde ter plaatse een on derzoek in. Miet ingang van 1 Jan. j.l. is als Wachtmeester der Rijkspoli tie alhier géstationneerd A. Crde- laard. A.s. Zaterdag) komt v. d. Staay die aan het wereldkampioen schap voor (Jammien beeft meege speeld, hier ter plaatse in café Kolff Zaterdag 8 Jan., dies mid dags om 4 uur. Hij z'al dan [een simul taan wedstrijd spelen tegien de damclub „Sleeuwijk". Iedereen is welkom. Vrij entree. In een op Maandag 3 Januari j.l. voor de .zender Hilvlefsum I gehouden radiocauserie, heeft de hieer Ir. D. J. Maltha, Hoofd van de Afd. Documentatie van het Mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ter gjelegenheid van de jaarwisseling! een terugblik geworpen op de Nederlands^ Land bouw in 1948 door een overzicht te geven op welke wijze onze land bouw zich in het afgjelopen jaar heeft ontwikkeld en voorts de vooruitzichten geschetst voor 1949. Ir. Maltha begon zijn betoog! door er op te wijzen, dat het jaar 1948 niet ongunsitg! is geweest voor onze landbouw. De opbrengst per ha van de consumptieaardap pelen lag zelfs 30 pet. boven de opbrengst in de vooroorlogse ja ren. Ook de granen gaven goede opbrengsten, evenals de suiker- en voederbieten. In ^tegenstelling met het graan areaal, dat in vergelijking met 1939, thans veel kleiner en sedert de bevrijding zelfs nog terugge lopen is, is de oppervlakte aardap pelen, voederbieten, groenvoeder- gewassen en kunstweiden sterk uit gebreid. De oorzaak hiervan ligt in het streven om zoveel mogelijk veevoer in eigen land te winnen, daar onze deviezenpositie geen giro- te invoer van voedermiddelen uit het buitenland toelaat. De ver schuiving in de teelt van granen naar hakvruchten vooral aard appelen en bieten betekent ook, dat per ha een 'belangrijk grotere voedingswaarde voor het vee kan worden verkregen. Ook bestaat er momenteel een grote belangstelling voor rantsoen- beweiding, hetgeen een beter 'ge bruik van "het grasland in de hand werkt. Vooral het inkuilen en het drogen van gras zorgen, dat het in de zomermaanden in het (gras pp- glespaarde voer met zo min mogle- lijke verliezen in de winter aan het vee ten goede kan komen. Bij een nadere beschouwing van bet bouwplan in 1948 moet wor den vastgesteld', dat de oppervlak te, be teelt met erwten en bonen is teruggelopen. Ir. Maltha vestig de hierbij ook nog de aandacht op de kruidenteelt, welke in 1948 een grote opleving! te zien heeft gege ven. Daar de kruidenteelt veel ar beid ,zorg en kennis vraag! is de teelt op bedrijven, die een over schot aan arbeidskrachten hebben en die door de teelt van dergelijke producten een betere bestaansmo gelijkheid kunnen bieden, op zijn plaats. De teelt van koolzaad is, vooral tengjevolgle van het optreden van plagen, na de oorloig sterk achter uitgegaan. Verhoogde richtprijzen hebben de teelt echter weer aange moedigd. De 'oogst was in 1.948 zielfs bevredigend. Die grootste morgen liggen ech ter nog bij de stikstof- en kali- meststoffen. Voor ,kali is ons land geheel' aanglewezen op invoer uit het buitenland, terwijl voor de stikstof voorziening het wachten is op de uitbreiding van de productie van die Staatsmijnen en de Mekog en op het weer in bedrijf komen van de fabriek in Sluiskil. In een overzicht van de tuin bouw in 1948 giaï spreker aan, dat de oogst van appelen en peren 'Op verzoek nemen wij onder staand artikel, dat voofkwam in „De Rotterdammer", over: Die kolenhandeiaren gaan thans gebukt onder vele zware lasten en zorgen. De verre van rooskleurigie toestand, die zich gedurende de bezetting begrijpelijkerwijs moest voordoen, heeft zich na 3 jaar van bevrijding nog .steeds niet in „gun stige vorm glewijzigd. De nood is zelfs zo hoog, dat er door hen met verlies gewerkt wordt, wat reeds is gesignaleerd door het Economisch Instituut voor de Mid dens tand Een van de plaatselijke kolen- handelaren die meende te mogien spreken namens vele cooEegla's deed ons het volgende relaas, ge staafd door tal van gegevens „De huidige kolenpoütiek van de regering is grotendeels schul dig aan cie droeve toestand bij de kolenhandelaren" aldus onze zegsman. De indertijd ingestelde ondérnemersbelasting bleef helaas gehandhaafd en van enigerlei com pensatie voor de handel was tot nu toe geen sprake. Er kwamen zélfs nog 3 gedwongen loonsver- hog'ingien bij en de sociale lasten bleven stijgen. De omzetbelasting werd van 2 op 3 pet. gebracht. Ook is er geen samenhang te vin den tussen de betreffende instan ties ,wat voor de handel zeer fnui kend is. Besluit op besluit wordt genomen, zonder eerst bij de be trokkenen advies in te winnen. Alle pogingen van de vakgroep hier verbetering in te krijgien,ble ven vruchteloos. Een voorbeeld hiervan is het v rij geven in Mei j.l. van de bruin- niet bevredigend w^s. De oogst van pruimen en kersen was daar entegen goed. De sierteeltproduc ten ondervinden moeilijkheden in afzet doordat de uitvoer naar hel buitenland moeilijk is en de daling van de koopkracht in Nederland leidt tot een kleinere tafziet. Voor de teelt van tabak bestaan er op het ogenblik goede kansen. De belangstelling' hiervan is groot, doch 'er moet nog! veel worden verbeterd om tot een werkelijk kwaliteitsproduct te komen. Grote verschuivingen in onze veestapel zijn in 1948 niet voorge komen. Alles hangt hier af van de voederpositiie. Daarbij moet ook voor de toekomst rekening worden gehouden met een gieringe invoer van voeder middelen uit het buiten land. Daarom zaft uitbreiding van de veestapel alleen mogelijk zijn. indien ons land er in slaagt uit eigen bodem meer veevoer te ha len. In dit verband, vestigde spre ker de aandacht op een zo juist -verschenen rapport „De mogelijk heden van de vee voeder voorziening in eigjen land" dat over dit vraag stuk belangrijke mededelingen be vat. Hiet rapport gaat uit van de vooroorlogse veestapel. Uit oereke- ningen blijkt, dat bij een gpnstige ontwikkeling van de binnenlandse productie, het gebruik van kracht voer in ongeveer 5 jaren kan wor den teruggebracht tot 2/3 van de hoeveelheid, die voor de oorlog nodig was bij dezelfde veestapel. Om dit te bereiken zullen naast een meer productiever gebruik van het grasland ook de voederge woonten moeten worden gewijzigd. Voor het rundvee kan een grote besparing op krachtvoer worden verkregen door het gjebruik van meer en beter ruw voer van hooi,, kuil gras, gedroogd gras en hak vruchten terwijl voor de varkens gestoomde aardappelen het noofd- bestanddeel zullen moeten vormen, aangevuld met krachtvoer. Daar naast zal uitbreiding van de mais- teelt van 5000 ha tot 20.000 ha voor hiet pluimvee zieker nodig zijn. Ir. Maltha wijdde tenslotte nog een enkel woord aan onze export, waarbij hij er op wees, dat in de eerste 10 maanden van dit jaar voor een grotere waarde kan wor den uitgevoerd dan in voorgaande jaren. Van de akkerbouwproducten zijn het vooral pootaardappelen, land- en tuinbouwzaden, consump tieaardappelen, aardappelmeel en vlasvan de tuinbouwproducten groenten, fruit en bloemobllen en van de veehouderijproducten melk producten, kaas, eieren en fokvee- Bij al deze producten zal de kwa liteit de buitenlandse afnemers moeten overtuig|en, dat het goed is om Nederlandse land- en tuin bouwproducten te kopen, Het formaat van het Java gedeelte 40 x 95 c.M. het overige deel 35 x 95 c.M. totaal formaat 75 x 95 c.M. Deze kaart is gedrukt op houtvrij papier en uitgevoerd in 6 kleuren. Men vindt er op: de verschillende deelstaten'; de gebieden, die de Republiek op 18 December 1948 nog bezet hieldde toenmalige demacratielijnenenorm veel plaatsen, spoorwegen, vlieg velden, strategische punten, koolbriketten. De practijk bracht \iermindering van de toewijzingen voor de handel, eerst met 10 pet. en later nog! eens met 40 pet. Nu is er geen bruinkool te krijgen en de vraag van het publiek steeg! met 400 pet. De versleten haar den en kachels zijn door nieuwe vervangen en het is heel begrijpe lijk ,dat de klant hiervoor gtraagi anthraciet wil hebben. Maar de handelaren krijgien maar 35 pet. van de gewenste hoeveelheid. Ver der worden zij bevoorraad met eier- en Esskolen, waar geen vraag naar is. Toch trachten de handela ren zoveel mogelijk anthraciet te verstrekken. Zij blijven dus met de minder gewenste soorten zit ten. Dit moet natuurlijk onherroe pelijk vastlopen. Die Limburglse mijnen werken miet een achter stand en de aflevering! zal npgi meer vertragen, als er eens een strengle vorstperiode komt. De an thraciet, welke al mondjesmaat bij de handelaren binnenkwam^ zal dan geheel achterwegje blijven. Een ieder zal zich dan op de eierkolen werpen. Men verwacht bij slech te weersomstandigheden een hiaat in de kolenaflevering van 5 a 6 weken. In het voorjaar vroeg de kolen handel om een aparte bonaanwij- zing voor eierkolen en cokes, om zodoende toch een gelijke verde ling te krijg'en; doch dit is door de regering: afgewezen om „dis- tributietechnische" redenen. Toch 6 e vat te de kolenkaart bonnen ge noeg hiervoor. Het g'evolg is, dat de kolenhandelaren tussen tw ee vu ren zitten: de regering! met haar voorschriften en het publiek dat veeleisend is. Kolen niet vrij l De kortelings aangekondigde prijsverhoging van de steenkool de détailhandel weet overigens of ficieel1 nog! van niiets had een regen van telefoontjes tot gevolg van klanten, die nu al hun bonnen glehonoreerd willen hebben. Dit kan echter niet, want de bevoor rading van de kolenhandeiaren duurt op zijn minst tot eind April, en als de achterstand in de mijnen blijft aanhouden, zal het wel eind Mei worden. Trouwens men is bang!, dat de mijnen langzaamaan blijven doen met de productie, in afwachting van de prijsverhoging. Verleden jaar werd immers met groot verlies gjewerktDe toe komstige prijs van een eenheid steenkool wordt geschat op J 7 a f8 wat veel te hoog is. Wil Ne- derland zijn kolenprijs aan de in ternationale markt aanpassen ten koste van zijn middenstand, zo vraagt men zich af? Het kapitaal van de handelaar zit enerzijds „bevroren" in de on gewenste. soorten, anderzijds in de vele nog onbetaalde rekeningfen. Daarom is mien van mening1, dat zeer snel ingrijpen noodzakelijk is, wil de kolenhandel niet ten gron de gaan aan een dreigjende chaos. Er bestaat zelfs eerf kans, indien er geen spoedige verandering komt, dat de kolenhandelaren niet meer zullen laten thuisbezorgen, om de kosten te drukken. Ten slotte nog iets over de sug gesties dat de kolen in het voor jaar zouden vrij komen. De lezer zal na het bovenstaande wel begre pen hebben, dat hier vOorlopig niets van kan komen. Het is de vraag of de 12 eenheden door de mindere productie zAwel in bin nen- als in buitenland wél vlot glehonoreerd kunnen worden

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5