VISSER ZN. - WERKENDAM - voor FOTO'S: Buitenland IJSDAMMEN. Bloedtransfusies. BIJ ONS TIJDSCHRIFTEN MODEBLADEN Firma L. J. VEERMAN RUSSEN VORDEREN VRACHT AUTO'S. Hiet Russische hoofdkwartier in Eerlijn heeft bevel gegeven alle vrachtauto's ,dde in de Westelijke sectoren zijn ingeschreven en zich in de Russische sector vertonen, in beslag! te nemen. De maatregel heeft tot gevolg, dat er voorlopig geen vrachtauto's meer naar de Russische sector zullen rijden. De gemeenteraad van Oost-Ber lijn heeft de eigenaars van vracht auto's aangeraden hun voertuigen in de Russische sector te laten in schrijven. organisatie scheppen en de ver delgingsacties uitvoeren met be hulp van organisaties en vrijwil ligers. De actie begint in Noord-Hol land, ten Noorden van het Noord zeekanaal, het gebied, waar in de vorige campagne door doeltreffen de organisatie en goede medewer king der bevolking uitstekendere sultaten zijn geboekt. ontplofte nog toen hij het in de hand ha'd, met het gevolg), dat V. op slag1 gedood en drie andere personen gewond werden. GEEN DEVIEZENMAAR DAN TENMINSTE ZELF TEXTIEL Die export van pnze textiel zal van jaar tot jaar moeilijker wor den, z o zei de de he er H. van Heek Hzn., voorzitter van de Ka mer van Koophandel in Overijssel. Rieeds is de belangstelling! van De nemarken en Noorwegen voor on ze textiel veel kleiner gieworden. De export naar Indonesië is voor Twente een groot belan'gi. Hoewel de basis Voor de ophef fing! van de textieldistributie nog niet gjroot glenoegi is, meende de heer van Heek toch, dat het mis schien beter is, de distributie iets te vroeg! dan te laat op te heffen. TOESTAND ENGELSE, KO NING BEVREDIGEND. Volgens een medisch bulletin glaat de toestand van koningi Geor ge van Engeland steeds vooruit. Zijn algemene gézondhé ids toes tand is „geheel bevredigiend". EERSTE, JAAR MARSHALL HULP. Naar de Economie Cooperation Administration bekend maakt, heef t zij in het eerste jaar van het Plan- Marshall in totaal 4.901.400.000 dollars aan alle deelnemende lan den verstrekt. Engeland ontving' de grootste toewijzing, n.l. 1.320.800.000 dol lar. Nederland en de Nederlandse overzeese gebiedsdelen 7 5500.900 dollar (waarvan 147.000.000 dol lar in de vorm van leningen). Aan het Amerikaanse Congres zal in Januari worden verzocht een bedrag: van ongeveer 1.250 millioen dollar uit te trekken 0111 de uitgaven van de E.C.A. in de periode van 31 Maart a.s. het einde van het eerste jaar van het Plan Marshall tot 30 Juni a.s. te dekken èn een bedrag van 41/2 milliard dollar voor de daaropvol gende 12 maanden. Op de bijeenkomst van de raad van de Europese organisatie voor economische samenwerking werd de v raming; van de gezamenlijke behoeften der 19 aan het Plan Marshall deelnemende landen voor het tweede jaar van dit plan goed gekeurd. Deze landen zullen voor genoemde periode 4600 millioen dollar vragen of 275 millioen dol lar minder dan voor het eerste jaar. AUTOBUS IN EEN VIJVER GEREDEN. Nabij Guerche de Bretagne (Frankrijk) is een autobus met voetballers in een vijver terecht gekomen, na eerst in aanraking te zijn geweest met een muur bij een kruispunt. Volgens de eerste berichten vonden 17 personen de dood. Nabij Trento is een autobus bij stormachtig weer in een ravijn gle- stort. 9 Personen kwamen om het leven en 30 anderen liepen ern stige verwondinglen op. ERNSTIG VLIEGONGELUK Een DC-3 transportvliegtuig' is bij de start op een vliegveld bij Seattle tegen een afdak gevlogen. Het toestel is neergestort en in brand geraakt. 11 Studenten en drie leden van de bemanning kwamen om het le ven, 13 studenten moesten naar het ziekenhuis vervoerd worden. ACTIE TOT BESTRIJDING VAN RATTEN EN MUIZEN. Hoewel in Nederland gesproken kan worden van een „normale" rattenstand, richt hel ongedierte in broederlijke samenwerking met de muizen, in ons land grote scha de aan. Millioenen ratten vreten ons voedsel, knagen aan de voor de mensen bestemde voorraden, benadelen de productie van onze land- en tuinbouw, terwijl de die ren nog een gevaar voor de volks gezondheid vormen tevens. De bestrijdingsperiode is voor de bruine rat weer aangebroken. Was het vorige jaar drie vijfde van ons land in de campagne be trokken, voor het nieuwe seizoen, de winter van 1;9!18-'4Ö, zal de ac tie zicli over het gehele land uit strekken en zullen nieuwe gebie den als Overijssel, Drente, Fries land, Noord- en Oost-Gelderland het aaneengesloten net van streek- acties compleet maken. Organisa tie en uitvoering van de campagne zullen de opzet, van die van het vorige jaar volgen, waarbij de Plantenziektekundige Dienst als leidinggevend en coördinerend or gaan optreedt en de gemeenten de 6 Bloedtransfusies hebben gedu rende de afgelopen tien jaar on telbare mensen van de dood ge red. I11 Nederland alleen werden ge durende deze periode ongeveer 25.000 bloedtransfusies toegediend. Tal van zwaargewonden in de 2e wereldoorlog hebben er hun le- ven aan te danken. In de oorlog 19141918 bezweek acht procent van het aantal zwaargewonden in een bepaald gebied aan de Mid dellandse Zee. In de laatste oor log werd met behulp van bloed transfusie en peniciline dit percen tage in hetzelfde gebied en onder vergelijkbare omstandigheden te ruggebracht tot 1,2 procent. Bloed voor ernstige patiënten. Het grote probleem, waar het steeds weer 0111 gaat is Hoe wordt bereikt, dat er steeds bloed voor ernstige patiënten aanwezig is, en dat het zonder noemenswaardig oponthoud kan worden toege diend? Eén minuut tijdverlies kan fataal zijn. Waar vindt men bin nen zo korte tijd een bloedgever, die bloed van dezelfde bloedgroep bezit als de patiënt? Conserveren een oplossing. I11 Nederland hebben vele on derzoekers hun beste krachten ge wijd aan de bestudering van de conserveringsmethode van bloed. Thans is men zover, dat bloed, door toevoeging van één procent druivensuiker, 15 dagen in uitste kende en daarna nog één a twee wéken in bruikbare toestand be waard kan blijven. In de ziekenhuizen beschikt men steeds over een aantal flessen met het bloed van verschillende bloed groepen. Men noemt deze inrich tingen „Bloed-banken". Het bloed wordt bij deze bank kunt U zich opgeven voor alle gewenste abonnementen op als Panorama, Katholieke Illustratie, Nieuwe Eeuw, Elsevier, Wereldkroniek, Kompas, Libelle, Uitkijk en alle mogelijke voor het huisgezin, als Haken en Breien, Bella, Madeleine, enz. enz. enz. BOEKHANDEL Botermarkt Heusden. geleend en later zorgen familiele den of kennissen van de patiënt ervoor, dat de aldus ontstane bloéd-schuld wordt ingelost. Het vervoer van dit bloed moet snel en zonder schokken geschie den, dus per vliegtuig. Bij wijze van proef liet het Ne derlandse Rode Kruis ruim een jaar geleden met een KLM-vlieg- tuig een hoeveelheid geconser veerd bloed van Amsterdam naar Batavia vervoeren. Men wilde na gaan of het in geval van nood mogelijk was tgrote zendingen bloed per vliegtuig naar Indonesië te verzenden. Het resultaat was uitstekend. Door het bloed tijdens de vlucht op de vereiste tempe ratuur te houden van 4 graden boven hul, kwam het bloed in voortreffelijke toestand te Batavia aan. Hoe zorgvuldig men ook met het bloed omgaat, de levensduur is en blijft beperkt tot maximaal 30 dagen. De witte bloedlichaam pjes gaan zelfs reeds na vij da gen te gronde. De rode bloedli chaampjes verminderen, direct na het aftappen, in kwaliteit en los sen tenslotte geheel op, zodat de rode bloedkleurstof vrij komt. Bloed, ontdaan van de bloedli chaampjes, kan echter in de mees te gevallen eveneens reddend wer ken. Als het er om gaat de hoe veelheid bloed, dat in het mense lijk lichaam circuleert direkt te moeten aaftvullen, dan is een transfusie met dit z.g. bloedplasma in eerste instantie afdoende. Onge veer een derde van de noodzake- liike transfusie kan met dit plas ma worden verricht. Het bloedplasma dat lichtgeel van kleur is, heeft een enorm voordeel. In gedroogde toestand n.l. is het beperkt houdbaar. Het is dus mogelijk overal ter wereld een voorraad hiervan aan te leg gen. De dokter heeft de droge stof slechts in gesteriliseerd water op te lossen en het is gereed voor transfusie. Thans worden te Amsterdam, waar het Centraal Laboratorium van de bloedtransfusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis ge vestigd is, 200 flessen per dag klaargemaakt. Binnenkort zal men dit aantal kunnen opvoeren tot 300 dagelijks. Op het ogenblik be zit Nederland van het vaste land van Europa de best geoutilleerde drooginstallatie voor bloedplasma^ Ook in België heeft men een begin gemaakt met de aanlegging van een voorraad bloedplasma. Do benodigde kostbare installaties be-i zit men daar evenwel niet. Er is een overeenkomst tussen het Beb gisclie en Nederlandse Rode Kruis tot stand gebracht dat het bloed in Nederland bewerkt zou worden. Per KLM werd dit bloed van Brussel naar Schiphol vervoerd, terwijl eveneens een KLM-vlieg- stel de kisten met het gedroog de bloedplasma naar Brussel ver voerde. Voorlopig zullen eenmaal per maand, in de nabije toekomst twee maal per maand, KLM-vliegtuigen kostbaar Belgisch bloed naar Ne derland brengen en zal het ge droogde bloedplasma eveneens per Vliegende Hollander naar de Bel gische hoofdstad worden terugge voerd. Ijsdammen ontstaan wel door het op- en onder elkaar schuiven van het ijs en vooral daar, waar de rivier een bocht maakt of erg smal is, of die stroomsnelheid plot seling minder wordt. Meestal zijn ze zo compact, dat de waterafvoer er geheel door belemmerd wordt. Lit heeft weer tot gevoligj, dat ea gle makkelijk overstoominglen door ontstaan kunnen, zoals in 1855 en 1861Laar om is hiet raadzaam re gelmatig! rivieren jn stand te hou den, die overal zoveel mogelijk even diep zijn. En daar men tegen woordig inderdaad deze toestand zo ongeveer kan biereiken, komen er nu niet zoveel ijsdammen meer voor als vroeger. Wel gebeurt dit licht in de brede benedenmond der Nieuwe Merwede. De aandrij vende ijsschotser! worden hier ge makkelijk tegengehouden door het vloed water, dat vanuit zee binnen dringt. Kistingen op de dijken kun nen het overlopen der waterkerin gen nog' enige tijd tegenhouden. Het valt niet gemakkelijk de ijsdammen op te ruimen. Als het dooit kan men door springstof- ladingen nog wel wat bereikein. Dit geschiedde voor het eerst te 'Ophiemert op de Waal in Januari 1845. Radersleepboten trachtten de ijsmassa's te breken in 1861 op Lek en Merwede. Le Regiering liet in 1894 de eerste ijsbreker bou wen. Grote sommen werden aan ijsopruiming' besteed. Ihe kosten hiervoor beiiepen van 18611896 f 398.600. Natuurlijk moet gezorgd worden, dat de betreffende instanties tijdig' op de hoogte zijn, wanneer er een ijsdam mocht ontstaan. Doch voor 1798 was van „bewaking" der ri vieren nog gjeen sprake en de zorg voor dijkstelsel berustte bii de dijk besturen, die volgens hun regle menten en keuren handelden, want deze dienden voortaan tot „een Rigtsnoer, in tijd .van zwarigheid aan de Dijken". Het reglement van 30 Novem ber 1744 kan men al beschouwen als te zijn in het Leven geroepen door gemeenschappelijk overleg tussen de diverse dijkbesturen. Naar deze voorschriften moesten de dijkcolleges van het Land van Heusden en Altena handelen. Toch gaven deze bepalingen alleen richt lijnen aan voor wat bij een even tuele doorbraak geschieden moest. -9

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 8