Gemeenteraadsverslag nie Concordia" uit Vlijmen, een uitvoering te geven in het Vereni gingsgebouw. Voor nadere bijzon derheden leze men de advertentie in het volgend nummer. WERKENDAM. Donderdag 3 Febr. a.s. des avonds 7 uur zal in de Chr. Gejr. kerk alhier als spreker optreden Ds. P. v. d. Bijl van Katwijk aan Zee. Hedenavond hoopt de .Jon ge Land- en Tuinbonwvereniging Werkendam, in café de Waal een ledenvergadering te houden. Woensdag 2 Febr. a.s. zal in de Nutszaal voor de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting optre den Dr. Kirch. Deze zal spreken over de Provinciale Gezondheids dienst voor het vee. Tevens zal de T.B.C.-beslrijdingsfilm „De Bon te moet er uit" worden vertoond. Voor het onderhoud der Be nedenrivieren, was firma Beziiy- en te Ouddorp tegen f6700 laagste inschrijf ster. v Dezer dagen slaagden de lie ren C. J. Visser Johz. en G. de JHoog alhier voor het examen tuin- bouwvakschool fruitteelt te Gelder- in al sen. D^ heer B. v. d. O. had het ongeluk, tijdens zijn werkzaam heden, van een schuit te vallen. Ondanks zjjn kleding en laqge laarzen, wist hij, zwemmende de wal te bereiken. Vergadering van cle raad dier ge meente WIJK en AALBURG, op Donderdag! 27 Januari, des nam. 3 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer C. B. J. Landweer. SecretarisWel'Eid. Heer W. Bouman. Aanwezig alle leden. Die Voorzitter opent met het for mulier glebed. De notulen worden gjelezen en goedgekeurd. Inglekomen stukken Bericht van Ged. Staten waarin wordt meegedeeld, dat bij Kon. Besluit goedkeuring! is gehecht aan "die in de raadsvergadering van 29 Juni va s tgies te 1de ver o rdeni n g voor de hondenbelasting!. Goed keu ringt door Ged. Staten van het raadsbesluit tot de over name der noodwoniniglen. Verzoek van de Vereniging voor de bevordering1 van de aardbeien teelt in het Land van Heusden en Alüena, om subsidie. De vereni jging! deelt in haar schrijven in ede, dat zij de stamselectie ter hand heeft genomen. Dat de proef, die in het afgietopien jaar is genomen, tengievolge van de minder gun stige weersomstandigheden niet aan de verwachtingen heeft vol daan. Om deze proeven op rui mer schaal te kunnen gaan ne men, verzoekt zii een subsidie, aan- glezien zij de aardbeienteelt voor deze streek van g!root belang acht. De Voorzitter zeglt, dat B. ten W. het adres in handen hebben gesteld qpn de plaatselijke afde ling! van de Christ. Boeren- .en Tuindersbond, die het do-el der vereniging nytfügi acht. In ver band met dit advies stelt spr. na mens B. en W. voor om de ver eniging voor het jaar 1949 een subsidie van f25.toe te ken nen, met welk voorstel de raad accoord g'aat. Verzoek van de vereniging voor interkerkelijke gezinszorg om even als het vorig jaar, ook voor 1949 weder een subsidie te mogen ont- vangien. De Voorzitter deelt mede, dat de subsidie voor 1948 ruim f39 heeft bedragen. B. en W. stellen voor ook thans weer een bedrag1 van fi.50 per verpleegidag^ toe te kennen voor het werk dat in deze gemeente door de gezinsverzorg ster wordt verricht. De vereniging omvat de giemeenten Wijk en Aal burg en Veen. 'Ook met dit voorsjel gaat de raad accoord. Verzoek van de vereniging voor de verzorging van onvolwaardige arbeidskrachten in de Provincie Noordbrabant, om subsidie. Hoe wel B. en W. gaarne pet nut der der vereniging erkennen, menen zij toch, dat in verband met de toestand der glemeentefinanciënhet verzoek niet kan worden ingewil ligd. De raad is het .hiermede eens. lOok het verzoek van het Pro vinciaal Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen in Noordbra bant om 1 cent per inwoner te mogien ontvangen, wordt op voor stel van B. en W. .om dezelfde reden afgjewezen. Verzoek van de lieer Joost .v. Loon om een tegemoetkoming in de kosten die hij rnpet maken voor het doen bezoeken door zijn dochtertje van de M.U.L.O. school te Aalst. B. en W. .achten inwil liging van het verzoek billijk en stellen voor een subsidie van 3 per maand te verlenen. I Die heer v. Suilichem vraagt .of inwilliging van het verzoek niet tot ongewenste consequenties zal leiden. Is de aanvrager minver- mogiend Die Voorzitter antwoordt, dat zulks niet het geval is, de man heeft er recht pp volglens de wet telijke voorschriften. Zeer -zieker bestaat de kans, dat .er meer ver zoeken zullen binnenkomen. D e gie meente is verplicht ,hiet verzoek ,in tè williglen, alleen heeft zij de bevoegidheid hlet bedrag ,te be palen, Met algemene stemmen wordt hierop besloten overeenkomstig! 'het voorstel van B. ven W. Verzoek van het .Consultatiebu reau te Almkerk .tot bestrijding! der t.b.c. om een subsidie .van 8 cent per inwoner .te mogen ont vangien. De 'Voorzitter licht dit verzoek toe <en deelt mede, dat de .gemeen te Wijk wat het aantal afgelegde bezoeken door patiënten aan dit buuea 'u'betreft, .in het afgelopen jaar helaas bovenaan staat met'het gjetal van 318. Het nut van het bureau is dus voor deze gemeente wel 'giroot. ,B. en W. adviseren -dan ook het verzoek in te willigen. De subsidie komt neer op een bedrag! van plm. 200 gulden. Met algiemene stemmen necht de -raad .ook hieraan -zijn goed keuring. Voorstel van ge heer W. -v. d. Maaden om een gedeelte van de dijkkuilen, nabij die girens tus sen de giemeenten Veen en Wijk in erfpacht te mogen ontvangen met de bedoeling' daarop een boom gaard aan ,te leggjen. B, en .W. stellen voor aan het verzoek te voldoen en het per ceeltje voor de tijd van 30 jaar, tegien het bedrag van f 70.in erfpacht af te staan. De heer v. Suilichem acht het bedrag! aan de hoge kant. De Voorzitter merkt op, dat jde aanvrager met de prijs accoord gaat, waarop de raad met alge mene stemmen besluit overeen komstig- het voorstel van B. en W. Adres van het bestuur van de Polder Aalburg, om uit het Ebbe- fonds een bedragi van f 1500 per jaar te mogien ontvangen voor het onderhoud der wegen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. de activiteit van het Polder bestuur, dat de wegen zo goed heeft doen verbeteren, -op prijs stellen, doch menen, dat voorlo pig! niet op het verzoek kan wor den ingegaan, aangezien de be groting van het Ebbefonds, toe kenning! van dit bedrag niet toe laat. Er is op het ogenblik even wel bii „de hogere autoriteiten een stroming, waarbij de billijkheid van een bijdrage uit het wegen fonds voor het onderhoud dezer weglen wordt ingezien. Spr. hoopt dat dit zal mogien leiden tot het ontlasten van de polderbesturen van deze kosten. De heer Michaël vraagt, hoe groot het batig saldo der reke ning 1947 van het Ebbefonds is. Die Voorzitter ze git, dat dit in de beglroting 1949 niet kon wor den opglenomen, omdat de reke ning' 1947 nog niet is vastgesteld. Die heer Michaël meent, dat de bij rage uit het Ebbefondds voor de weegbrug nu is afglelopen. Kan dit niet worden gleb ruikt als sub sidie aan de polder. Dit was wel bestemd voor onderhoud der Eb- bewoningen, doch er komt toch een huurverhoging. Spr. meerit, dat deze dan gleb ruikt zou kun nen worden voor dit onderhoud. Vierder is het te verwachten, dat ook die pachten met 20 pet. zul len worden verhoogd. Alles bij een meent spr. dat het verzoek wel zou zijn in te williiglen. De Voorzitter merkt op, dat ver hoging -dier huren nog! in de lucht hangt, het is nog helemaal niet zieker, dat deze er komt. Is het daarom niet beter, vraagt spr., dat het verzoek nogleens wordt aan gehouden, om de ontwikkeling van een en ander nia te- glaan. Zeker, iedereen is overtuigd van de bil lijkheid van het verzoek, ook B. en W., doch deze zien op hiet ogenblik niet de imogelijkheid tot inwilliging. Die heer v. Suilichem heeft res pect voor het bestuur van de pol der van Aalburg', dat het heeft aangedurfd om de wegen zo gioed te verbeteren. Men kan wel ho pen op de toekomst, doch daar schiet men niets mede op. De heer Bouman 'vraagt af niet evenals te Veen, een bedragi van 50 pet. kan worden verleend ;in de onderhouds kosten De Voorzitter acht dit, in^ver band met de consequenties die daaraan vastzitten, onmogjèlijk. De gemeente Veen heeft niet zo'n uit gestrekt wegennet afs de gemeen te Wijk en Aalburg!. Die heer Boumatf vraag't ,of het dan niet mogelijk is voor een jaar een subsidie toe te kennen, zij het dan niet tiot het bedrag! van f 1 500. De heer Roza merkt op, dat men niet de gledachte moet hebben, dat B. en W. tegien inwilliging! van liet verzoek zijn, maar het col lege wil alleen zekerheid hebben» dat toekenning! van een jaarlijkse bijdrag!e van f 1 500 ook mo'gelijk is. Spr. meent dat de polder aan toekenning' van een subsidie voor één jaar niets 'heeft, <zij kan daar gleen exploitatierekening mee op zetten. t. De Voorzitter acht de Des te op lossing!, dat B. en W. het verzoek nogeens terugnemen 'en opnieuw <c5i moglelijkheden van subsidiever lening! onder het 'oog zien. De raad g!aat hiermede accoord. Vaststelling' gemeentebegroting, die der afdeling! Aalburg en het Electriceiteitsbedrijf, dienst]1949. De heer v. Helden brengt als rapporteur der commissie van on derzoek rapport uit en zeg!t, dat alles in orde is bevonden en dus tot vaststelling' wordt geadviseerd, zoals de beg'rotingen zijn aange boden. De gemeentebegroting wordt hierop voorlopig vastgesteld met ©en ontvangst en uitgaaf groot f 136.169.65' met een post voor onvoorzien g'root f2757.68 voor wat de giewone uitgaven betref fen, de kapitaaldienst met een ontvangst van f 5946.en een uitgaaf groot f 4946.Die voor de afdeling' Aalburg in ontvangst en uitgaaf met een gelijk bedrag: van f 3861.30 en een post onvoor zien groot f610.29. Die voor het G.E.B. in ontvang'st en uitgaaf met een bedrag' groot f 29943.43, verlies noch winst gieraamd. Men koestert de hoop, dat het bedrijf zich dit jaar zal kunnen .redden en bedruipen. •Op voorstel van B. en W. wordt het heffingisrecht der aanlegplaats te Wijk weer voor een jaar on derhands verpacht aan de tegen woordige pachter C. Millenaar voor het bedrag van f 200 en wel voor het tijdvak van 1 'Februari 1949 tot 1 Februari 1950. Wethouder v. Wijk merkt op, dat de „aanlegplaats dringend giro- te reparaties nodig! heeft. Die Voorzitter zegt, dat de aan legplaats behoorlijk geld kost,'hij meent dat als ier werkelijk glrotie kosten mee glemoeid zijn, men ide vraag zou moeten gaan overwe- glen of men de aanlegplaats zou moeten opheffen of cl oen voort bestaan. Het wordt een zorgen kind voor de giemeente. Die heer v. Wijk merkt op, dat liet glaat over de zijkant der aan legplaats, waar de Beurtman ligt. Die Voorzitter zal dit bezien. Benoeming' van éen hoofdonder wijzer aan de openbare laglere school te Wijk. Die voordracht is samengiesteld als volgt: 1. A. Ma- helis te 's Graavenhage, 2.. A. G. Lafieber te 's Gravenhagle, 3. J- L. Viiergeven te Breda, 4. B. P. Bo- hemen te 's Gravenhage. Uit die glehouden stemming bleek, dat 3 stemmen waren uitgebracht op die heer A. Mabelis en 4 op de heer A. C. Lafeber, zodat deze is be noemd. Wethouder Roza spijt biet, dat de stemming! zo verlopen is, er schijnt ruggespraak te zijn gehou den. Die heer Bouman acht deze be noeming! niet in het belang dei- openbare school. D|e heer Roza wil er niet voel over zeg'gen. B. en W. hebben de voordracht opgiemaakt en daarbij iglezegd, wij zullen geen propa- gianda maken voor een der can- ditaten, men schijnt zich daaraan niet te hebben gehouden, anders zou de stemming' niet zo, zijn ver lopen, er schijnt ruggespraak te zijn gehouden. Wethouder v. Wijk merkt op, dat hij ook heeft glezegd, dat hij vrij bleef in zijn keuze van stem men. i De heer v. Suilichem zegt, dat zijn fractie accoord ging met de voordracht en hu benoemt men iemand van 53 jaar. 1 De heer Roza verklaart 'gleen be zwaar te hebben tegien de per soon die benoemd is, want hij kent hem niet, alleen zijn leeftijd acht hij een bezwaar. Die heer v. Suilichem vindt de houding van de andere leden niet fair, omdat niet nummer een is ge kozen die de voorstanders van de openbare school de voorkeur gia- ven. De heer Bouman vindt de hou ding! van de andere heren klein. Zijn fractie heeft steeds de andere ter wille gleweest. Hij vreest dat door deze stemming; in de raad een minder gjoede verhouding zal ontslaan. Spr. had giedacht dat de heer v. Wijk een andere houding zou hebben aangenomen. Die heer v. Wijk zegt nogmaals, dat hij in zijn keuze vrij oleef. De heer v. Suilichem wil ,de anderen niet ontzeggen, dat zij vrij waren in hun keuze. Alleen acht hij iemand van 53 jaar te oud. Er blijkt volgens hem uil de stem ming', dat de andere heren ruggie- spraak hebben gehouden. De heer Bouman spijt het, dat zijn vertrouwen in de raad tis gje- schokt. Die Voorzitter doet mededeling; van een schrijven van de PNEM, waarin deze mededeelt dat het ge wenst is om in de gemeente een tweede transformatorenhuisje te bouwen, aangezien 't beslaande niet voldoende capaciteit bezit om de giehele gemeente van voldoende stroom te voorzien. B. en W. vra- g'en machtiging om dit plan ver der met de PNEM af te werkketi. De kosten zullen vermoedelijk 6 h 700 gulden per jaar bedragen, men krijgt echter daardoor meer stro o maf name. De heer Roza vreest, dat zulks niet het gleval zal zijn, omdat men dan met lampen van minder capa citeit zal kunnen volstaan. Wel zal vermoedelijk het stroomvejlies

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2